BEA wint het pleit PRESBURG ^koifrsa ^titsa GEMAKSSCHOENEN TWEEDE BLAD VRIJDAG 24 JANUARI 1964 Ringling Bros. and Barnum Bailey circus komt naar Nederland fv Berger Rijschool 22 de zo ELEGANTE LANGESTRAAT 70, ALKMAAR Jaarvergadering K.V.G. Nou dat ik dut skraif, hep de winter weer zun aizugge greep op ons Skorl lait. Je ziene overal de joons en maidjes raie, en as je dat den allemaal ankaike, den denke je bai je aigen „Kom man, ut is puur zo'n taidje leden maar je moste ok rhaar werus perbere of je nag skase ken". Zo docht ik ok van de week en zo gong ik nei de vliering om me skase te pakke". „Ze legge nag op ut zelfde plasie achter die kist mit gordaine", zai- de me vrou, maar hoe of ik ok zocht, ze ware dur niet. Ik hep de hille vliering nazocht maar gien skase. „Meskien hej je ze wel in de boet lait", zaide me vrou en dus hep ik in de boet keken maar ok gien; skase. Ik hep toe ut hille huis zowat ondersteboven keert maar nerreges ware die barrele te vin- de. Ut was al puur laat worren en zoas jullie wete gane wai al- taid mit de kippe op stok, maar ik had wel mit munaigen ofpraat dat ik de are dag weer zou zoeke. Afain, nei koppiestik skep ik effies un luchie buiten en loup zo de tuin in. No tuin, je kenne beter zeg ge van herrie. Maar ja, skoffele en wiede skiet dur wellus over hei en je hewwe meer gien zin in zuk- ke klussies den wel. Nou hew ik voor gewoonte om allerhand ouwe barrele te verbrande hei, are men- se douwe ut in durlui vullusemmer maar ik vind dat je de meinse van van Gemeentewerreke niet te veul werruk derbai geve moete. Deer hil achter in de bogerd hew ik den un plasie weer ik zo of en toe un goeie zoot van die rotzooi verbrand en deer is ut nagal zwar- tug en net dat ik deer nei toe loup zien ik wat raars. Wat doch je? Juist meinse, uit de grond die nag zwart wazze van de leste fik, steke vier skaaseizers dur bruinzwarte ende in de lucht. En toe wist ik ut weer sebiet. In de leste zeumer hew ik de boet skoonmaakt hei, me vrou wazze toen ok annut skake en ze zaide teugen main: „Fort luie kirrel in die boet van jou breke je je nek over de troep. Je moste dat nou urs opruime." Dat hew ik dein vanzelluf en toe hew ik ok un hille zood ouwe krante verstookt. Tusse die krante zatte nou niet alliendug main aigen skase maar ook de skoonraiers van moeder. Dat wist ik toe niet en ik hep ut zakie in de brand stoken zonder dat ik keken had of dur soms nag wat tusse zat. Afain, an twei zwartblakerde skase hew je ok niks, en toe ik ut amme vrou zaide was ze puur grommelug van zelluf. We hewwe toe maar gouw twei paar are skase kocht en deer- om hewwe we voor de rest van dut jaar ut roke dur maar an ge ven. Want azze je dat zo us uitrekene, nou meinse den worre dur hil wat skase de lucht in bleizen. kudden in de drie maneges met het voltallige ballet bestaande uit 50 Franse ballerina's in een schitte rende kostumering met struisveren - fascinerende lichteffekten - bril jante muziek - een ongeëvenaard j schouwspel dat wordt gepresen teerd onder de titel: olifanten en pluimen. John Ringling North presenteert met trots voor de eerste maal in Europa de knappe en talentvolle Amerikaanse trapeze-artiste Galla Shawn en brengt haar in het pro gramma uit in een adembenemende en sensationele lucht-show The Greatest show on earth in the air onder de naarrt „in Evening dress Voor de eerste maal sinds 1902 komt het grote Amerikaanse circus naar Nederland en kan het Neder landse publiek kennis maken met de top-vorm van entertainment. Want het Amerikaanse circus biedt zoveel meer. Naast de traditionele circusnummers als paarden- en oli- fantendressuur, exotengroepen, Rhodin's Chimpansee's, Maximilians zeeleeuwen,, Stephenson's honden revue en hogeschool en de vele andere circusnummers krijgt men een montering en een show te zien die een ieder verbluft. Elk num mer dat John Ringling North en gageert wordt door hem geënsce neerd, met nieuwe kostuums, spe ciale muziekarrangementen, geraf fineerde belichting, zodat elke at- traktie een deel vormt van de show en dit is het geheim van The Grea- FEUILLETON test show on earth. Een van de hoogtepunten in 't pro gramma van Ringling Bros and Barnum en Baily circus show is het optreden van drie olifanten- DE DUINSTRE met hoge hoed en witte das", waar aan medewerken een luchtballet bestaande uit meer dan 50 perso nen en de vermetele luchtakroba- ten Lothar en Silky. Galla Shawn stamt uit een be kende Amerikaanse circusfamilie - haar vader begon reeds zeer vroeg met haar artistieke opleiding en op 5-jarige leeftijd maakte Galla een perfekte handstand op de grond, en spoedig daarna maakte zij deel uit van het befaamde luchtnummer van haar ouders hoog in de nok van de Amerikaanse circussen. Van de vele clowns en augusten die voor de daverende humor en kolder zorg dragen moeten zeker genoemd worden Paul Jung - die jarenlang de leiding heeft van de clown-entree's en de vele effekten en koldersituaties heeft uitgedacht Freddie Freeman, een van de vaste partners van Otto Griebling, hij kwam jaren geleden als jockey rijder uit Engeland naar Ringlang en ontwikkelde zich onder leiding van Otto Griebling tot een succes vol clown. Verder Mark Anthony, Jackie Le Claire en verder de grote dwerg-augustengroep van Eduardi- ni, Willy Ward, Kinko de reus en de Zuid-Amerikaan Droguette, clown en jongleur. Dit grootste circus komt slechts 9 dagen naar Nederland in de Ahoy te Rotterdam en wel dan 28 jan. t.m. 5 februari 1964 Volledig zijn wij lang niet met dit uittreksel. Er is ook nog hon- dendressuur, acrobatiek en jong leurkunst. Het lijkt ons wel de moeite waard om te gaan zien. Zaterdag 18 januari werd in De Roode Leeuw te Schoorl een bij eenkomst van de leden der Berger Rijschool gehouden. Voor een zeer goed bezette zaal werden door de heren Ziekemeyer, operateur der Ned. Hyppische Sportbond, eerst een serie dia's ge toond, met op de band opgenomen commentaar van de kolonel b.d. K. J. Schummelketel. Op zeer des kundige wijze werd uiteengezet hoe de ontwikkelingsgang van 't sprin gen is geweest en tot welke enor- door Henk van Heeswijk „Dat was het niet. Ik dacht altijd: als je eenmaal daar mee begint he? Dus deed ik het niet. Maar na een paar dagen werd vader nieuwsgierig. Die had ons samen aan het strand gezien. En hij vroeg: Is dat die kaarte- jongen? Hij bedoelde de ansichtkaarten, die hij me altijd stuurde. Ik knikte. En toen zei vader: Stel die jongen eens een keer aan ons voor. Zo kwam hij in onze kring. Moeder vond hem dadelijk aardig en Kees, m'n broer was helemaal enthousiast. De laatste dag van onze va kantie zijn we nog eens naar Middelburg gegaan.." „En toen zoende je hem wel," zei Bea. Geesje keek haar verbaasd aan- „Ja gut zeg, hoe weet jij dat?" Bea schaterde het uit. „Meid dat kan ik toch wel na gaan? Toen begon je een beetje verliefd op hem te wor den." „Een beetje Ik ontdekte die avond pas, dat ik stapel op hem was. En zo is het aangebleven. Hij wilde graag in onze buurt komen en toen solliciteerde hij. Vader heeft een beetje meegeholpen. Vader heeft altijd veel relaties gehad, ook op gemeentehuizen en zo. Toen kreeg hij een benoeming in Kalverdijk als gemeentesekre- taris." „Dat is dicht bij Schagen." Geesje knikte. „Ja Dus zat hij al dicht bij ons in de buurt. Kort daarna verloofden we ons en nu zijn we hier- Nu is Jan burgemeester." „Hij wordt nog wel eens minister ook," meesmuilde Bea. Geesje keek haar vriendin onderzoekend aan. „Zou je denken?" Bea schoot in een lach. „Meid, wees blij, dat je man al zo opgeklommen is. Maar alle gekheid op een stokje. Die Jan van jou moet eens wat voor me doen". „Als het in zijn vermogen ligt, zal hij het zeker wil len," antwoordde de gastvrouw. „Moet je eens horen." Bea schoof wat dichterbij.. „Ik ben in de kost bij een collega, maar mijn meubeltjes staan opgeslagen in Amsterdam, waar ik een flatje heb" HOOFDSTUK 19 De Van Schagens waren op visite geweest bij de burgemeester en zijn vrouw. Dat had Bea bekokstoofd, maar dat wisten Miep en Piet natuurlijk niet. Nadat Bea voor de eerste maal bij haar vroegere schoolvrien din op bezoek was geweest, had Miep honderduit ge vraagd: wat voor mensen of het waren, en of ze erg deftig deden. En waarvandaan ze kwamen, en of ze lang getrouwd waren en Bea had, voorzover ze er zin in had, de vragen sober beantwoord. Geesje had het advies van Bea opgevolgd en op bepaalde avonden kwamen er ingezetenen op visite bij de burgemeester en zijn vrouw. Toen Geesje het lijstje afgewerkt had, vroeg ze op een avond, toen Bea een uurtje overgewipt was: „Weet jij nog iemand?" Ze had meteen aan haar baas gedacht. „Het school hoofd, meneer Hoogeboom. Die kun je natuurlijk niet passeren. Hij is weduwnaar. En daarna - niet tegelijk en ook niet eerder, want je moet aan het standsverschil denken - vraag je ook het echtpaar Van Schagen. Hij is de andere onderwijzer. Hij en zijn vrouw zijn veer tigers, hebben een groot gezin en hebben verder niet veel in hun leven. Maar wees voorzichtig met wat je zegt, want zij is een flapuit, en brieft alles over, wat ze van belang acht. Praat over koetjes en kaltjes, maar nooit over persoonlijke aangelegenheden. Voor de rest zie je het zelf maar." En dus kwamen de Van Schagens in groot pontificaal in de burgemeesterswoning- Nadien mocht geen mem meer een kwaad woord zeggen van de burgemeester en zijn vrouw. Want Miep was weg van beiden. „Zulke aardige mensen. en zo eenvoudig. je waant je mei hen als mensen van je eigen stand Dus was iedereen tevreden. En het echtpaar Tesse- laar mocht zich verheugen in de genegenheid en de achting van de dorpelingen. Wat op zichzelf een be langrijk ding is voor een magistraat en diens echtge note. Mei begon met gloeiend heet weer. En met ziekte. Want op de tweede dag van deze aan bloeimaand alle eer bewijzende periode, ontbrak des morgens het hoofd. Het was reeds bij negenen, toen Van Schagen pas tot die ontdekking kwam. „Waar is de baas?" vroeg hij aan Bea. Deze haalde haar schouders op. „Ik weet het niet ik heb hem vanmorgen nog niet gezien. In het spreek kamertje misschien?" Van Schagen ging eens poolshoogte nemen- Maar in de hele school was geen Hoogeboom te bekennen en op het schoolplein evenmin. „Ik ga eens even kijken" zei hij. „Gisteren klaagde hij ook al over pijn in zijn zij. Bel jij dan even en loods de klassen naar binnen, als je wilt. Ik ben zo terug.' Dus stelde Bea zes klassen voor de deur op en liet klas voor klas naar binnen. In afwachting van de komst van haar mannelijke collega's wees ze in elk lokaal een grote jongen aan en zei: „Jij bent verantwoordelijk voor de orde". En tot de kinderen zei ze: ..Denk er om dat ik van jullie hulpmeester geen klachten krijg want daar weet ik raad op. Ik heb in mijn lokaal een hele stapel lege blaadjes die gewoon erom vragen om volgeschreven te worden met enkele taaloefeningen. Laten jullie als groten, als de oudsten van deze school, nu eens zien, dat jullie je ook behoorlijk kunt gedragen als er geen meester is. Afgesproken?' De kinderen knikten, want wie mocht juffrouw van Laar niet? Ze kneep even een oogje dicht en vervolgde: „Zie je wel? Ik wist wel, dat ik op jullie kon rekenen- Ik wist het wel: in Elshoven wonen alleen kinderen, die zich keurig kunnen gedragen." Ze gaf de kinderen nog eens een knipoogje en keerde toen terug naar haar eigen lokaal. Tegen half tien kwam Van Schagen weer boven water „Zeg, de ouwe baas is helemaal niet in orde. Hij ligt maar te kreunen. Ik heb de dokter gewaarschuwd, ik moet nog even terug, want de huishoudster staat haar handen te wringen. Aan haar heb je niks. Kun je het nog even redden" Ze kikte hem rustig toe. „Maak je maar geen zorgen. Ik loop de lokalen wel even door." Nadat Van Schagen weer vertrokken was, zette ze haar beide klassen aan het werk en ging toen naar klas drie en vier- De jongen, die ze als hulpmeester had aangesteld, zetelde voor de klas en de anderen za ten ernstig te kijken. „Prima, jongens," zei ze goedkeurend- „Ik zal tegen meester van Schagen zeggen dat jullie vandaag allemaal een punt extra moet hebben voor gedrag. Dat hebben jullie werkelijk verdiend. Maar het kan nog wel even duren want meester Hoogeboom is ziek. Misschien wel erg ziek. Dat horen jullie straks wel. Wat is hier van morgen aan de beurt? Lezen. Mooi zo. Hulpmeester, laat de leesboekjes maar uitdelen, en ga dan maar eens met je klas verder. Maar alles behoor lijk en netjes, he? Het moet zo rustig zijn in dit lokaal, dat de mensen op straat verwonderd blijven stilstaan en zich gaan afvragen: Zeg is er vandaag geen school?" De kinderen lachten om de mop en Bea lachte even mee. Toen klapte ze in de handen en wende zich tot de vierde klassers. „Zo, en nu hier een hulpmeester. Laat eens kijken.." Ze blikte rond en probeerde zich te herinneren of er ook een jongen of meisje bij was die een beetje leiding kon geven. Haar blik bleef uit eindelijk rusten bij een sproetekind, dat ze zo'n beetje kende: Lenie Verwoerd, het dochtertje van de bakker- De oudste thuis met vier of vijf kleine broertjes en zusjes. Die zou er wel toe in staat zijn. „Ja jij, Lenie, jij bent een poosje hulpjuffrouw. Jongens, dit is voorlopig jullie juf. En jullie behoeven bij haar geen zoete brood jes te bakken, want haar vader kan het veel beter dan wie ook." Det kinderen lachten weer. „Ssst, juffrouw Lenie, ga maar naar voren. Kijk maar eens, wat er op het rooster staat rekenen? Prima. Laat de boeken en schriften maar uitdelen, juffroulw Lenie, en begin maar. Als er moeilijkheden zijn, stuur je maar iemand naar me toe, dan kom ik wel om het uit te leggen. Ziezo, jongens, denk om de afspraak." En zo ging het ook in de beide hoogste klassen. Bea wist door haar schalkse, maar desondanks besliste ma nier in een oogwenk de harten van de kinderen te win nen en toen ze voor elke klas een hulpmeester of een hulp juffrouw, zoals zij ze noemde, had aangesteld, keer de ze weer terug naar haar eigen klas, waar de kin deren gedisciplineerd zaten te werken- En er kwam geen enkel verdacht geluid uit de andere lokalen. Ze ging even zitten en slaakte een zucht van verlichting. Op dit moment verlangde ze naar een bad. Ze had geen droge draad meer aan haar lichaam. Van Schagen kwam nog een keer Bea van de situatie op de hoogte stellen. Dokter Vermaat, die al naar zijn patiënten was, werd door een paar jongens uit de hoog ste klas opgespoord en keerde onverwijld terug naar het dorp. Hij onderzocht Hoogeboom, die flinke koorts had en besliste onmiddellijke opname in het ziekenhuis. Om half elf hoorde Bea van Van Schagen rie jobstij ding en meteen dacht ze aan Sangelaar. Ze nep Hein tje bij zich en zei: „Ga jij even naar huis, Heintje. Je kunt toch fietsen, he?" Het kind knikte. „Mooi, haal dan maar even mijn fiets op en kom dan terug. Dan zal ik een briefje voor je vader klaarmaken." Het kind verliet het lokaal en Bea pende een paar regels neer waarin ze van de ziekte van Hoogeboom vertelde en van de beslissing van de dokter, dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk was- Enkele minuten later was Heintje op weg naar huis. me resultaten dit heeft geleid. Hierna werden nog een drietal films, eveneens met een commen taar van kolonel Schummelketel ge draaid. Vooral de film over de op leiding van paard en ruiter tot een goede springcombinatie was zeer in structief, hetgeen in niet geringe mate te danken was aan de bui tengewoon deskundige en mooie opnamen. De dressuurfilm gaf zeer mooie beelden te zien van de Olympische Spelen te Rome, waarbij steeds weer naar voren kwam dat het ook hier de combinatie ruiter-paard is die in de allereerste plaats maat gevend is voor de te bereiken re sultaten. Tot slot de film over het vol tigeren, d.i. het maken van gym nastische oefeningen op een ga1 op perend paard. Heel duidelijke op namen van diverse voltigeerc'ubs in het buitenland toonden aan hoe mooi en goed ook deze tak van de ruitersport kan zijn. Mevr. Bruin was zeker de tolk van alle aanwezigen toen zij aan het einde van deze zeer geslaagde avond de Ned. Hyppische Sport bond dankzegde voor het tot stand doen kompn van deze unieke col lectie film- en dia-materiaal en de heer Ziekemeyer voor de prettige wijze waarop hij dit bracht. Draag van en het leed is geleden! Het Kath. Vrouwengilde hield on der voorzitterschap van mevr. Lou ter op 16 jan. haar jaarvergadering. Er was voor deze vergadering, die gehouden werd in het Verenigings gebouw te Catriip maar weinig be- langsielling, slechts een 50-tal da mes van de 135 leden tellende af deling waren op het appèl versche nen.. Uit het jaarverslag van de secre taresse bleek, dat het aantal leden in 1963 iets was teruggelopen, ter wijl de penningmeesteresse in haar verslag mededeelde, dat er een ba tig saldo van f 685,67 aanwezig was Le cames Delis en Kaandorp wer den 1ot leden van da kascontrole- commissie benoemd waarna mej. Bruynzeel een keurig verslag voor las an het uitstapje dat de dames van het K.V.G. vorig jaar hadden gemaakt. Bij dr bespreking over de vast stelling van de jaarlijkse uitgaans dag kwamen enkele suggesties uit de vergadering naar voren. Men wilde naar Madurodam, de Delta werken, het Openluchtmuseum te Arnhem, terwijl ook werd voor gesteld om eens een groot passa giersschip te bezichtigen. Uit al de ze punten zal het bestuur een keus maken, terwijl het uitstapje ver moedelijk op dinsdag 14 mei zal worden gehouden. Bij de bestuursverkiezing bleek, dat de dames Beemsterboer, Dap per en Adema aan de beurt waren om hun zetel ter beschikking te stellen; zij hadden zich niet her kiesbaar gesteld. Mevr. Louter sprak de scheiden de bestuursleden toe en bood hen naast een stoffelijk blijk van waar dering een bloemetje aan. De dames Louwe, Haug en Ta- mis werden vervolgens uitgenodigd achter de bestuurstafel plaats tc nemen; zij waren trouwens de eni gen die zich voor een bestuurs functie candidaat hadden gesteld. Bij de rondvraag kwam naar vo ren dat zoals zoveel zaken tegen woordig ook de contributie van het KVG omhoog zal moeten; de voor zitster stelde voor deze tot f 7,50 per jaar te verhogen en er werd besloten dat er in de volgende bij eenkomst over zal worden gestemd. Verder werd de avond gevuld sloten een modeshow in Bergen of Alkmaar te bezoeken; de deel neemsters werden verzocht zich voor 31 januari bij het bestuur op te geven. Bij de verloting van twee vrij kaarten voor een eendaagse retrai te waren de dames Ory en Meyer de gelukkigen. Verder werd de avond gevuld door de heer v. d. Boogaard uk Castricum die met behulp van zijn charmante assistente enige goochel toeren ten beste gaf.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 5