Utekiioi Fa. 1 Nienwland En nu de laafsfe slag Bfonctiiletten l fc/cfafl^'^dpuistjes iïï VRIJDAG 31 JANUARI 1964 39e JAARGANG No. 4 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 150 jaar in een Noord-Hollands dorp (Slot) NOG ENKELE DAGEN PLATTELANDSVROUWEN EN GILDE BIJEEN HALVE PRIJZEN Slechts één dag koopjes tegen belachelijke prijzen BOORSMA-TEXTIEL in Bergen's Ruïnekerk SCHOCRLSE GEMEENSCHAP Agenda ZONDAGSDIENST ARTSEN Tro} eóóor (^réqkel 22 DUINSTRE Redaktie en administratief drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 61 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. fl,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. met een minimum van fl,50. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. door R. P. Goettsch Nu we toch over de grensveran- dering bezig zijn, verdient nog even een poging onze aandacht om de dwaze grensscheiding met de gem. Warmenhuizen in Schoorl dam ongedaan te maken. Het lukte niet in die dagen en nog steeds is er geen verandering in gekomen. Dit is wel het geval met de ver houding van Schoorl en Groet. Tot 1817 was er één gemeente Schoorl. Op 1 mei van dat jaar kregen Schoorl en Groet ieder hun eigen bestuur. Onderwijs en armenzaken werden vaak gemeenschappelijk ge regeld en zo lezen we nogal eens van vergaderingen van B. en W. van Schoorl en Groet tezamen. Waar deden ze dat? In Schoorl in het oude Raadhuis, dat in 1901 vervangen werd door het tegen woordige, of in het Raadhuisje te Groet, dat na de vereniging op 1 januari 1834 lange tijd als bewaar plaats van lijken van lijders aan be smettelijke ziekten werd gebruikt. En zulke ziekten kwamen vaak voor. Telkens lezen we over een dreigende cholera of pokkenepide mie. Een tijdsbeeld, dat is waar. Maar het lijkt me gezelliger, eens in de plaatselijke politieverorde ningen te gaan kijken. We doen maar een greep uit de voor ons cu rieuze: door schoorstenen mogen geen balkeni lopen de schoorsteen moet vier maal per jaar worden ge veegd op boete van 60 cent)er zul len twee draagbare brandspuiten komen, een in de Gereformeerde kerk te Schoorl en een idem te Groet. Iedereen is verplicht met een halsjuk en twee emmers naar de brand te snellen; niet ingeënte kin deren mogen niet in de school wor den toegelaten (1823) bij begra ving op het Algemeen kerkhof „aan het Nollenspoor en het Molenvoet pad" moet men 4 palmen onder de aarde blijven (1 palm is 1 dm.). Het kerkhof werd aangelegd in 1829. De ingezetenen werden ver plicht om bij het aansteken en branden van enig licht binnenshuis tussen zonsonder- en -opgang de luiken voor ramen en glazen deu ren af te sluiten wegens gevaar voor het verkeer met paard en rijtuigen (1876). Moeizaam is vaak onderhandeld over het wegenvraagstuk en de verbindingen met de omgeving. Te kenend is voor het eerstgenoemde de rede van burgemeester A. J. Peeck in de raadszitting van de 28e februari 1917, sprekend over de op positie tegen de door zijn vader ge wilde straatweg. (Men had het steeds zonder straat gedaan en de neringdoenden zou den schade ondervinden van de venters die met de wagen uit de stad zouden komen). Toch kwam de weg er, en sinds 1925 rijdt er zelfs een busdienst langs (de Jong en Glas), sedert 1940 geëxploiteerd door de NHADO. Het is nu niet meer nodig dat een onderwijzer die in Groet moet „proefstomen" met een rijtuig uit Alkmaar wordt ge haald zoals in 1904 (kosten f3,75 heen en terug). We bezaten ook nog enige jaren lang een tramver binding met Alkmaar, na allerlei fantastische plannen. In 1857 wil een zekere Revius te Den Haag „een ijzeren spoorweg daarstellen" van Haarlem tot Nieuwediep en lo pend door de duinen. Hoewel B en W. al droomden van haltes in Schoorl en Groet kwam, er niets van. In 1881 verzocht Jan Holland te Amsterdam concessie voor een stoomtram Camperduin-Bergen. De Raad wees het verzoek af omdat men de weg te smal en te bochtig vond. In 1896 verleende men toe stemming voor een stoomtram langs de oostzijde van het Noordhollands Kanaal van Alkmaar naar Schagen. De lijn zou worden onderhouden door de Noorder Stoomtrammaat schappij. Later werd de route ver legd naar de Westzijde van het Ka naal en slaagde het gemeentebe stuur er in, een aftakking naar Schoorl te verkrijgen met een sta tion aan de EVendijk. Op 29 augus tus 1913 werd dit baanvak feeste lijk geopend. Helaas moeten we te genwoordig deze verbinding mis sen; onze Bello rijdt alleen nog voor kolenvervoer. In de buurt van het station vol trokken; zich meer veranderingen. De sloot aan de huizenkant van de Damweg werd gedempt en door een fietspad vervangen; voor het drukke verkeer een belangrijke verbetering. Men zou er zelfs nu op de verbrede weg geen harddrave rij kunnen houden zoals een zekere Akkerman dit nog in 1892 mocht organiseren. Verdwenen is ook het z.g. water huisje, nu opslagplaats van kolen handelaar Selhorst. Hier werd het zoete water uit de duinen verza meld en verkocht aan Alkmaarse bierbrouwers. Verdwenen is - reeds in 1820 - de kazerne, een oude ver vallen boerenhoeve, staande aan de zeewering te Camperduin. Verdwe nen zijn ook de kappen en de hul let] es. Maar ook de armoede, waar over in de vorige eeuw steeds, en terecht, werd geklaagd. Een bevol king van kleine boeren en landar beiders, wonende in plaggenhutten - de z.g. keten - en levend van de armensteun. In 1835 werd alleen aan armenzorg een bedrag uitge geven, dat éénvierde gedeelte van de totale uitgaven der gemeente bedroeg. Heden is dat ongeveer 5 procent. En waar komt dat door? Schoorl kent' nu de vreemdelin genindustrie. In 1917 dorsten twee raadsleden nog te beweren dat we van de vreemdelingen „meer last dan baat hebben". Nu overnachtten in 1962 meer dan 45000 gasten in ons dorp en passeerden ruim 2000 motorrijtuigen en fietsen het kruis punt bij „De Roode Leeuw" per uur. Toen er honderd jaar verstre ken was, stelde de toenmalige bur gemeester de raad voor, geld be schikbaar te stellen voor feestvie ring. Het werd geweigerd. In 1918 zei de raadsvoorzitter, dat de spon taniteit, nadat het kanon zweeg, ontbrak. Thans is er alle reden met dankbaarheid op het afgelopen tijd perk terug te zien. (Ingezonden mededeling) Hoestdrank in tabletvorm.95ct Oecumene vormde onderwerp van gesprek. Verleden week hielden de Platte landsvrouwen en het Vrouwengil de onder grote belangstelling een geslaagde bijeenkorrtst in de voor zaal van ,De Rustente Jager', waar pastoor Vis en ds. Hellendoorn uit WIJ VERZORGEN Pt GEHELE STOFFERING VAN UW WONING, KEURIG EN BILLIJK. LEVEREN P£ NIEUW STE WONINGTEXTIEL EN OOK ALLE /MO DELLEN HEUBELEN Schoorldam. Telef. 384 Anna Paulowna spraken over ,De oecumenise beweging en zijn ont wikkeling'. Na een openingswoord van de presidente van de Plattelandsvrou wen, mevr. Grootes, gaf zij het woord aan ds. Hellendoorn, die be gon te constateren dat het nog niet zo lang geleden was dat de afstand tussen rooms katholieken en protestanten nogal scherp was. Men, leefde in een verdeelde we reld en verdeelde kerken. Er was weinig gemeenschapszin, daarom moest men ook trachten tot elkaar te komen om ook voor de mening van anderen respect te krijgen. De geschiedenis die hieraan voor afging dateert uit het jaar 1054, toen de grote scheiding kwam met de Oosterse christelijkheid. In 1517 ontstond de reformatie en volgde er een periode van isolement. Men leefde vroeger in een tijd dat de vorsten het geloof decreteerden. In 1897 bekroop de wereld het ver langen - vooral bij de jongeren - naar eenheid en in 1910 ontstond de internationale zendingsraad waaraan de rooms katholieken niet meededen. Hierdoor groeide de Wereldraad der Kerken en groeide eveneens het besef elkaar te hel pen. In 1959 werd 320 miljoen aan vluchtelingenwerk uitgegeven. De Wereldraad van Kerken groeide en telt thans 800 miljoen gelovigen van allerlei rang en stand. Het doel is de onderlinge eenheid, naas tenliefde en evangelische getuige nis voor Christus af te leggen. Spr. memoreerde het goede werk van paus Joannes en John Kennedy en sprak zijn bewondering uit over de grote eenheid bij de rooms katho lieken en eindigde zijn rede met een aanmaning voor een diepere kennis van het geloof. Vernieuwing Na de pauze betrad pastoor Vis de katheder en liet de achtergron den zien, op welke wijze deze oecumenische wereld tot stand is gekomen. In 1952 heeft paus Joan nes de oecumenische wereldactie in geluid. Spr. vroeg zich af: Wat verstaan wij onder vernieuwing van de kerk. De idealist slaat al leen acht op het licht in de kerk en de realist doet zoals paus Joan nes. Daarna zette spr. uiteen de strijd om het geloof van allerlei kerk voogden en pausen, hoe de her vorming kwam door de Duitse bis schoppen. De vele misstanden die er heersten. Het mislukte concilie (1512-1517) waarna 6 maanden la ter de hervorming kwam door Maarten Luther, de scheiding tus sen katholieken en protestanten. Na vele facetten belicht te heb ben, eindigde spr. zijn rede met de opmerking dat er voor kerk vernieuwing gezamenlijk gebeden moet worden, handelen en positief scheppen van nieuwe vormen. Aan het einde van zijn rede overhandigde mevr. Grootes de pastoor een boekenbon en kreeg de dominee een boekenbon van de presidente van het Gilde, mevrouw Diesfeldt-Pieters voor het verbrei den van de oecumenische gedachte die bij de talrijke aanwezigen een dankbaar gehoor kreeg. Restanten uit de OPRUIMING voor A.s. zaterdag 1 februari, des morgens 9 uur vangt de verkoop aan. Voorraad zeer beperkt Ook voor restanten, Betere-Textiel Ruïnelaan 18 Telef. 2532 Bergen (Ingezonden mededeling) J PUROL-POEDER f1.60 - F1r Ten bate van de Quaker actie in Algerië. Sinds geruime tijd is „Algerië" van de voorpagina's der kranten verdwenen. Dat betekent echter niet dat dit land thans een periode van rust en welvaart meemaakt. Integendeel, er wordt door een ont stellend groot aantal Algerijnen de diepste armoede geleden. Als men verneemt in welke toestand bij voorbeeld duizenden kinderen zich bevinden, moet men een hart van steen hebben om daardoor niet ontroerd te worden. Algerië heeft hulp nodig, veel hulp. Deze wordt het land o.m. ge schonken door de Quakers, die reeds in 1959 met hun actie start ten. Een actie, die op talrijke ge bieden is ingezet: dekens voor de ouderen, vitaminen voor de kin deren, geneesmiddelen, voedsel etc. Er is aan schier alles gebrek en het gaat om een paar miljoen men sen. Quakers plegen praktische men sen te zijn: ze verschaffen thans concrete hulp, doch doen tegelij kertijd een poging dat de bevol king zich over 5 jaar zelf kan hel pen. In april a.s. vertrekt weer een Quaker-team uit Holland. Dat bete kent dat er geld nodig is. Men tracht dat op velerlei manieren te verkrijgen. Een van die manieren bestaat uit een in Bergen Nh. in de Ruïnekerk te geven concert op 8 februari a.s. Dat concert wordt verzorgd door jonge rr>ensen, kin deren van NoordhollandSe Quakers die deze avond „oude" muziek, klassiek en licht-klassiek, ten ge hore zullen brengen, o.m. werk van Vivaldi, Telemann en Handel. De leiding heeft Jan van Wijk. Er wordt opgetreden door trio's, duo's en kwartetten. Vanaf 25 januari zijn kaarten voor dit bijzondere concert, waar van de baten bruto het Quaker- werk ten goede komen, verkrijg baar en wel bij de boekhandels Ter Burg in Alkmaar en De Haan en Valeton te Bergen. Prijs: vol wassenen f2,50, scholieren f 1, Inlichtingen worden verstrekt door de Bergense beeldhouwster Maria van Everdingen, Groene- weg 3, Bergen, tel. (02208) 3293, 's avonds na 7 uur. Het concert begint te 8 uur. Het aantal beschikbare plaatsen in de kerk is beperkt. Zij die op deze wijze dit doel willen steunen, die nen zich dus vroegtijdig van kaar ten te voorzien. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Am sterdam slaagde voor het candi- daatsexamen in de rechten de heer S. M. de Lange te Bergen Nh. GRONDAANKOOP „FRANKENSTATE" Naar wij vernemen hebben de kooponderhandelingen tussen de vereniging „Frankenstate" en de eigenaren van grond gelegen in het uitbreidingsplan Noord te Bergen geleid tot overeenstemming, zodat „Frankenstate" tot de aankoop van de benodigde grond overging. Zoals bekend heeft de vereniging tot doel de bouw van een coöpera tief beheerd verzorgingscentrum te Bergen Nh. ten behoeve van haar leden. CULTURELE AVOND K J.V.O. Groot was de belangstelling niet, voor de culturele avond die door de KJVO afd. Bergen in de dan cing van De Rustende Jager za terdagavond j.l. werd gehouden. De heer B. Schuil opende de avond met een kort welkomstwoord en gaf daarna het woord aan de heer C. Wesseling (werkzaam bij de Shell) die voor een aandachtig gehoor een lezing gaf over het win nen van aardolie en aardgas. Op uitvoerige wijze zette spre ker uiteen, om welke reden men n.l. in ons land aardolie uit de grond tracht te boren. De oorzaak jnpet gezocht worden in de snelle aanwas der wereldbevolking (in het jaar» 1980 zullen er volgens bere kening 100 miljoen meer mensen de aarde bevolken). De boring van deze grondstof is een dringende noodzaak, een. zaak van vooruit zien. Volgens de heer Wesseling heeft de doorsneemens geen idee van wat er allemaal voorafgaat aan de proefboringen, explorale borin gen en boringen op zee, die lang niet allemaal met succes bekroond worden. Toch moet er over enige jaren een dubbele aardolieproduk- tie uit de bodem komen, d.i. twee miljard ton, om de mensen die er dan zijn, aan brandstof en voe ding te helpen. Op vaak satirische wijze hekelde hij hen, die in de veronderstelling zijn, dat er miljoenen en miljoe nen worden verdiend door de olie maatschappijen. Men vergeet vaak de grote investeringen voor uit breiding, aanschaf van allerlei technische installaties, vele risico's en de 72 procent belasting voor de Staat. Na de pauze werd nog de prachtige suggestieve film „De La ge Landen" vertoond. Vrijdag 7 februari klaverjasdrive uitg. van de v.v. Duinranders in café Slijkerman te Catrijp, des avonds om 8 uur. Zaterdag 8 en zondag 9 februari tentoonstelling van konijnen, uitg. van de Konijnenfokveren. „De Duinstreek" in café „De Rusten de Jager. Zaterdag met attracties, aanvang 8 uur. Zondag: de gehe le dag geopend. Bibliotheek „Algemeen Welzijn" geopend vrijdags van 3.30 tot 4.30 uur n.m. in het oude Raadhuisje te Schoorl. R.K. Bibliotheek te Catrijp geopend zondags van 10 tot 12 uur v.m. vrijdags van 7 tot 8 uur n.m. Bejaardensociëteit woensdags van 2.30 tot 5 uur n.m. in het Ver enigingsgebouw te Catrijp. BERGEN ZONDAG 2 FEBRUARI Dr. POOT Dorpsstraat 30, Bergen, tel. 2423 SCHOORL ZONDAG 2 FEBRUARI dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 EEN VONDST Vol ijver begon professor Créghel te graven, de kluiten aarde vlogen hem om de oren en hij schoot flink op, want de grond was natuurlijk nog mul van de vorige nacht toen Knots er botjes begraven had. Vlak bij de plaats waar Créghel druk aan het spitten was, zaten Kitsch en zijn dikke kornuit achter een rots ver scholen, de professor te bespieden. Kitsch zat vals te grinniken en van de weeromstuit kreeg ook Knots schik in het geval, hoewel hij er natuurlijk weer niets van snapte. „Ha, ha, lachte hij, „de profes sor is fijn aan het graven, ik ge loof, dat ik ga vragen of ik hem helpen mag." Met een ruk draaide Kitsch zich om. „Alle grutjes", siste hij, „wat sta je nu weer voor stommiteiten te verkopen, ik geloof dat je er geen flauw benul van hebt hoe de hele zaak in elkaar zit." „Wat voor zaak?" vroeg Knots dom. „Ik heb nooit geweten, dat we een zaak hadden, enne „Zwijg?' blafte Kitsch, „ik leg het je voor de laatste keer nog eens uit, probeer het in je vette oren te knopen, let op! De pro fessor", vervolgde hij, „heeft van te directeur van de dierentuin op dracht gekregen om hier op het eiland naar de overblijfselen te zoeken van een dier uit vroeger tijden. Daar krijgt hij machtig veel geld voor en daarom probeer ik hem om de tuin te leiden en als hij nu de botjes, die wij begraven hebben meeneemt, gaan wij de ech te botten zoeken en die verkopen. De plaats heb ik gisternacht ont dekt, nadat ik op de kaart van Créghel geneusd had - zo - ik hoop dat je het gesnapt heb en doe nu maar precies wat ik zeg, dan gaat alles goed", zei Kitsch afwezig. Terwijl Kitsch zijn redevoering hield was Créghel bij het spitten op iets hards gestoten, met beven- te handen greep hij er naar. „Een stuk bot ha ha gevonden" lachte onze prof. Doch zodra hij het voorwerp nader bekeek, betrok zijn gezicht.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1