Zakenmensen V.V. SCH00RL Ü'CZOTH I NU OOK AL VERBAND TUSSEN SNOEPEN EN KARAKTER. Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor GEMEENTE BERGEN Nh. De Burgemeester der gemeente Bergen Nh. maakt be kend, dat het ontwerp-raadsbesluit met de daarbij beho rende tekening tot vaststelling van, de bebouwde kommen in deze gemeente ingevolge de Boswet, vanaf heden ge durende 30 dagen voor een ieder ter inzage is neerge legd ter gemeente-secretarie. Bergen Nh., 31 januari 1964. De Burgemeester voornoemd, L. J. de Ruiter ROODE KRUISFILM Burgerlijke Stand BERGEN NATUURZUIVER EXPOSITIE IN AMSTERDAM Affiches tegen het roken, gete kend door Nederlandse scholieren, zullen van 6 t.m. 20 februari a.s. te zien zijn in de z.g. „Toonkerk", de vroegere St. Olofs- of Oude Zijds Kapel, aan de Zeedijk 2 te Amster dam. De Stichting Kunstkontakt, die de kerk onlangs in bezit verwierf, stel de de expositieruimte spontaan ter beschikking. De affiches werden getekend in een door het nieuws blad voor artsen „Pols" uitgeschre ven wedstrijd. Dr. D. Meinsma, leider van de landelijke en door de overheid fi- dwarsbalken, de veren, stroppen en I torenbouten, de veerschommels en bouten, de brandstoftank en -lei dingen, het uitlaatsysteem, de schokbrekers en bevestigingen, de remstangen en bevestigingen, de fuseepennen en wiellagers en de wielen op slingeren en vastzitten, voorts controleert men minutieus de banden, zowel het loopvlak als de zijvlakken, óók van het reser vewiel. Controle 2 omvat het remvloei- slofhiveau en de remvoeringen, waarna controle 3 ingaat op de werking resp. afstelling van de ver lichting: groot licht, dimlicht, stads lichten, richtingaanwijzers en ver klikkers, achterlichten, stoplichten, rode reflectoren, claxon, evt. reser velampen, evt. gevarendriehoek, evt „trouble-light" alsmede accubeves tiging en -kabels. Controle 4 omvat de portierslui tingen, ruitenwissers, achteruitkijk spiegel (s), uitstekende delen, pt daalrubbers, bevestiging voorbank en evt. spatlappen. Tot slot volgt contro'e 5, de proef rit. Hierbij wordt volle aandacht «eschonken aan de werking van de voet- en handrem, de remvertra- ing, gemeten met de zgn. dynome- ♦er, de besturing en aan de weg- ligging. Een intensieve controle op de veiligheid van het voertuig, waarbij letterlijk niets wordt over- eslagen. Het vignet wordt alleen uitgereikt - en de wagen is dus van dat mo ment af door een ieder als „vei- 1 g" te herkennen - wanneer aan alle punten is voldaan, met uitzon dering van de facultatieve Tegelijk met het vignet wordt een logboek en inspectierapport uitge reikt, met vermelding van de bevin dingen. De periodieke veiligheidsinspec ties kunnen naarmate meer auto mobilisten de waarde daarvan in zien en hun voertugen regelmatig aan het vrijwillig onderzoek onder werpen, een wezenlijke bijdrage te veren tot de veiligheid van het ver keer. KWEEKSCHOLIEREN DOEN VERKEERSEXAMEN. Op 4 februari a.s. wordt het ver plichte kweekschool verkeersexamen gehouden. Dit - alleen theoretische - examen is bestemd voor de leer lingen van de derde klas van de kweekschool, alsmede voor kleuter leidsters in opleiding. Ruim zesduizend kweekscholieren en achthonderd aspirant kleuter leidsters zullen aan het examen deelnemen. IN MAART JEUGDVERKEERSEXAMEN LO De zesde klassers van de lagere scholen doen op 10 maart a.s. hun theoretisch verkeersexamen. Het praktische examen wordt op latere, voor de gemeenten verschillende, data gehouden. In 1963 namen 234.300 leerlingen van het Lager Onderwijs aan het jeugdverkeersexamen deel. Dit aan tal zal dit jaar weer worden over troffen. nancieel gesteunde voorlichtingsak- tie tegen het jeugdroken, zal de tentoonstelling op donderdag 6 fe bruari des middags om 5 uur ope nen in aanwezigheid van vele auto riteiten. Die middag zullen tevens de prij zen worden uitgereikt voor de drie beste affiches, welke werden ge maakt door: John Stegmeijer (le prijs), Eugenie Brands (2de prijs) en B. Valentijn (3de prijs). John Stegmeyer maakte een affiche waarop een sigaret, geplaatst tegen een felrode achtergrond een zwarte schaduw werpt in de vorm van een kruis. Als tekst schreef hij: „tabak; gif der ouderen". Aangezien uit elke handelwij ze van de mens zijn karakter kan blijken, waarom dan ook niet uit de snoepjes waar hij de voorkeur aan geeft? Een West-* duitse fabrikant van allerlei lekkers, die zich voor een psy choloog houdt, kwam tot de volgende conclusies: Wie veel van pepermunt hou den zijn erg precies en nogal koel van aard. Ze zijn gevoelig voor ziektekiemen in de lucht en erg preuts in de keuze van hun toilet. Ze zullen liever iets zeer corrects kiezen dan iets opval lends. Jegens nieuwe kennissen zijn ze erg gereserveerd, maar wie goed bevriend met hen raakt, kan altijd op hen reke nen. Zij, die aan toffees de voor keur geven, zijn ordelijk en zul len orders zonder meer opvol gen. Ze-hebben onmiddellijk een oordeel/ over hun medemensen klaar en blijven bij die mening ook al slaat die nergens op. In hun werk en hobbies zijn ze heel precies en zelfs peuterig- Chocoladeliefhebbers zijn in twee soorten te verdelen. Zij, die van pure chocolade houden en de andere, die aan gevulde repen de voorkeur geven. Zij, die pure chocolade prefereren, zijn de mensen, die willen vech ten voor hun bestaan. Ze zul len hoog mikken en trachten hun doel te bereiken, zowel in hun werk als in de liefde. Ze hebben een intensieve afkeer van mensen, die alles gemakke lijk opnemen. De liefhebbers van gevulde repen zijn vrolijke, simpele lieden. Ze zijn tevreden met de zaken zoals ze gaan. Ze hebben alles over voor de vrede in huis. Materieel voordeel kan hun niet zoveel schelen, hoewel ze altijd kans zien de zaken zo goed mogelijk voor zichzelf te regelen, zijn ze niet bereid er voor te strijden. Ze verlangen in hun hart op kalme maniei naar rust en luxe. Zie zo, dat weten we dan al weer. Een advertentie met een korte suggestieve tekst brengt uw zaak of bedrijf onder de ogen van de vele lezers van ons blad I I voor Optiek en Hoflaan 2 - Bergen rmssaris M. Kavelaars geïnstalleerd die hen de veelbegeerde brevet ten uitreikte. Als laatste ontving chef J. Bur gering zijr brevet, waarbij men hem een compliment maakte voor zijn opmerkelijke eenvoudige lei ding, door zich tijdens de plechtig heid niet hoger te stellen ,maar ge heel onopvallend tussen de jongens zat. Er was veel belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich de heer A. de Wildt, verte genwoordiger van de afdelingscom missie „De Diocecaan", de gehele districtstaf, een Rowangroep uit Amsterdam, Hopman Gravendaal, vert. door „De dauwtrapers" en vaandrig L. de Pee. KLAAR IN EEN HALVE DAG Jonge meisjes zijn tegenwoordig bezeten van gekke mutsen en pet jes. Als het moet, willen ze ze nog zelf breien of haken ook. Als het maar niet te lang duurt, want an ders is de aardigheid er zó af. En als hij vuil wordt, die muts, dan moet hij niet zo bewerkelijk zijn, maar in een ommezientje schoon en droog zijn. Da's modern! Als ze voor hun muts dralon-wol nemen, zal hij bovendien niet vervilten en er „vers" blijven uitzien. Hier volgt het haakpatroon voor deze artistieke schoteltjes-muts, die versierd is met een dolle pompoen. Neem 4 bolletjes dralon-wol, en haaknaalden nr. 6 en 41/a. De steek is eenvoudig: met dubbele draad vaste steken haken. Nu gaan we beginnen. Zet met haaknaald 6 vier losse steken in een ring op, en haak dan in deze PERSONEEL EURATOOM GAAT IN PETTEN TENNISSEN. De personeelsvereniging van Eu- ratoom gaf in oktober 1963 de wens te kennen om in 1964 te komen tennissen bij de tennisclub Petten. Daar de twee banen praktisch vol ledig bezet zijn, stelde de tennis club Petten voor om de gemeente Zijpe te verzoeken een derde baan te maken. De ruimte hiervoor was nog aanwezig, dus dit behoefde geen probleem te zijn. Voorwaarde zou echter zijn, dat Euratoom ge durende een aantal jaren zich ga rant zou stellen om de extra pacht welke aan de gemeente Zijpe zal moeten worden betaald, voor haar rekening te nemen. Na een aantal gesprekken kan nu gemeld worden dat Eurotoom zich officieel accoord verklaard heeft aan de wensen van de tennisclub Petten tegemoet te komen. De leden van Euratoom zullen als gewoon lid in de tennisclub opge nomen worden. We kunnen dus in de toekomst een internationaal ge zelschap op de banen in Petten aantreffen. Inmiddels heeft de ten nisclub Petten officieel aan het ge. meentebestuur verzocht om een derde baan. BOERDERIJ VAN 20 ha VERKOCHT. Onze plaatsgenoot de heer W. Eriks heeft zijn boerderij van 20 ha, gelegen aan de Burgerweg, ver kocht aan de heer V. Paridon uit Voorschoten. Het is de bedoeling dat er op de ze plaats bloembollen zullen wor den geplant. De heer Eriks heeft in Scheemda (Groningen) een bouw plaats gekocht van 43 ha. Voor het eerst heeft het Roode Kruis in Petten een film gebracht In de zaal van „Het Wapen van Petten" vertelde de heer v. d. Meer over het nuttige werk dat het Roo de Kruis in de wereld van vandaag nog steeds doet. Hij vertelde over Henry J. Dunant die 29 weken lang per jaar zieke mensen bergt: in de wereld waarin wij leven. Mensen die 40 jaren en langer op bed moe ten blijven en die hierin moeten berusten. En reken maar dat deze mensen het weten te waarderen dat ze dan ook nog eens iets van hun land zien. Het was jammer dat de belang stelling voor deze avond te gering was. De heer v. d. Meer hoopte dat men het volgende jaar op meer be langstelling mocht rekenen. Daarna werd een film vertoond over de „Henry J. Dunant" en kon men kennis nemen van dit prach tige werk voor de zieke medemerr. Daarna werd vertoond de hoofd film „Zolang er mensen zijn". Een prachtige film waarin men kennis kan nemen van het rassenvraagstuk tussen blank en bruin. In deze film kwam tot uiting de zielestrijd die een zwart mens moet doormaken, In de middaguren werd voor de kinderen een film vertoond „Het vliegende oog". Voor het goede doel werd nog een kleine verloting gehouden die op bracht f43, DAMCLUB „BERGEN" In groep B van de onderlinge competitie heeft Erkamp zijn twee de plaats op de ranglijst moeten afstaan aan K. van Hattum, die nu met een gelijk aantal winstpunten met Roosloot die eveneens won van Tromp, beiden de leiding heb ben. Het blijft in deze groep span nend, want de nestor der dammers Jan de Moor, die 1.1. wedstrijd weer twee winstpunten in de wacht sleepte, komt nu gevaarlijk dicht bij de koplopers. De uitslagen in de A-groep wa ren: W. van Hattum-J. de Rover 2-0; D. Buisman-P. Mienes 1-1; P. Boot-J. Bliekendaal afgebr. Groep b: K. van Hattum-N. Er- kamp 2-0; A. Tromp-L. Dongel- mans 2-0; P. Hopman-L. Dongel- mans 1-1; P. Franzen-A. Tromp 0-2. De stand in A is als volgt: W. van Hattum 14-26 pt. D. Buisman 12-16 pt. J. Stam 13-16 pt. J. Blie kendaal 14-15 pt. P. Beukers 12-11 pt. P. Mienes 15-11 pt. H. Kruizin- ga 11-10 pt. J. de Rover 15-10 pt. P. Boot 11-8 pt. C. Tromp 13-7 pt. Groep B: G. Roosloot 17-27 pt. K. van Hattum 15-25 pt. N. Erkamp 17-24 pt. J. de Moor 15-23 pt. N. Veld 14-15 pt. P. Franzen 15-12 pt. G. Erkamp 15-12 pt. P. Hopman 12-10 pt. A. Tromp 14-10 pt. L. Don- gelmans 15-5 pt. K. Span 16-3 pt. FILMAVOND K. C. B. Woensdagavond 5 februari a.s. zal in de voorzaal van De Rustende Jager voor leden, donateurs en be langstellenden films over „Kunst" vertoond worden. De eerste film „Terres et flam- mes" behandeld de ceramiek, oeu vre Picasso en de techniek van het pottenbakken. De tweede film „Art mexican precolombien" is een kleurenfilm over vroeg-mexicaanse kunst. De derde film vertoont werk van Rembrandt de schilder van de mens. Bert Haanstra filmde deze rolprent. De vierde film „Figures in land scape" laat beeldhouwwerken zien van Barbara Hepworth. De laatste film „De wereld van Karei Appel" werd vervaardigd door Jan Vrij man. Aanvang 8 uur. Kaarten uitslui tend aan de zaal (ingang voorzijde van De Rustende Jager). van 20-27 januari 1964 Geboren: Jolande Maria d.v. J. Amoureus en J. E. Jacobs, Nesdijk 21s. Debora Catharina d.v. A. K. Sloo- ten en J. Verbeek, Stationsstraat 15a. Renée d.v. A. H. Postmus en M. G. Roem, Buerweg 17. Joke Ja- coba Hendrika d.v. J. Rikkerink en G. Wittebol, Studler van Surck- laan 5s. Ondertrouwd: Willem Moerbeek, 26 jaar, verko per, Midden Geestweg 44 en Geer- Iruida A. V. M. de Ruijter, 21 jaar. Meerweg 25. Overleden; Guurtje Glijnis, weduwe van P Blankendaal, 76 jaar, Merelhof 4 Programma zondag 2 febr. Berdos 1-Schoorl 1 2.30 uur Schoorl 2-Hugo Boys 2 om 2.30 uur Go Ahead asp.-Schoorl a om 10 uur Schoorl asp. b-Con Zelo 12 uur. Of het programma door zal gaan is niet zeker. Daarom jongens blijf wel paraat zodat wij jullie zo kun nen bereiken als het doorgaat of informeer zelf even. We kunnen nu reeds melding ma ken van het feit dat er op vrij dagavond 14 februari weer een kla- verjasdrive zal worden gehouden bij Honky Tonk, georganiseerd door de voetbalver. Schoorl. (Ingezonden mededeling) VEILIG IS GOEDKOPER Dikwijls zijn het kleine techni sche foutjes, die de oorzaak zijn van ongelukken, verwondingen er doden in het verkeer. Het zijn fou ten van de auto een klein detaii in het remsysteem een verkeerd ingestelde lamp een slechte band. Het zijn fouten van de auto, maar de bezitter van de wagen draagt er de verantwoording voor. Er is geen enkele auto, die niet onderhouden moet worden. Het kost veel geld om er een auto op na te houden, maar het is op de lange duur goed koper en veiliger om de verkeers veiligheid van de wagen regelmatig te laten controleren. Wanneer men op tijd de kleine foutjes laat herstellen, voorkomt men ondraaglijke en dure verras singen. Bovendien bewaart men daardoor ook de waarde van de auto en reduceert men de onder houdskosten op de lange duur. In samenwerking met de Bond van Automobiel-, Garage- en Aan verwante Bedrijven (BOVAG) en de politiële instanties organiseert het Verbond voor Veilig Verkeer veiligheidsinspecties v. motorvoer tuigen op vrijwillige basis. In door het Verbond in overleg met de po litie en BOVAG daartoe aangewe zen garagebedrijven worden auto's van hen, die zich vrijwillig aan de ze inspectie onderwerpen, grondig op alle veiligheidsaspecten nageke ken. Als het motorvoertuig aan de gestelde eisen voldoet, wordt een vignet afgegeven en op de voorruit aangebracht; dit vignet wisselt elk half jaar van kleur, zodat in één oogopslag te zien is of het voertuig in het juiste tijdsbestek aan een veiligheidsinspectie onderworpen is. Het is aanbevelenswaard de pe riodieke veiligheidsinspectie te la ten uitvoeren gelijktijdig met 'n grote onderhoudsbeurt die in 't alge~ meen wordt gegeven om de 10.000 km. Als dit geschiedt behoeven er weinig extra-werkzaamheden te worden verricht, zodat de kosten beperkt blijven tot het (in het hele land genormaliseerde) bedrag van f 2,50. Komt men uitsluitend voor een veiligheidsinsepetie, zal de ga rage f 10,in rekening brengen: ook dit bedrag is in het hele land gelijk. De inspectie omvat niet minder dan 45 keuringspunten. Bij controle 1 wordt op speling, ontzetting, breuk of slijtage gekeurd en het stuurhuis, de stuurstang met kogelbouten, de bijstuurarmen, de spoorstang met kogelbouten, de ge leidingsbouten en bussen, de draag- armen, de onderstelbalken en de ROWAN VERKENNEN IN BERGEN Op zaterdag 1.1. werd in het re traitehuis „De Vluchtheuvel" tij dens een H. Mis de eerste Rowan- afdeling in de kop van Noord-Hol land geïnstalleerd, voor verkenners van 15 jaar. De activiteiten van deze Rowangroep zijn ingesteld op de hedendaagse jeugd, die zich in velerlei vormen, zoals fotogra feren, reportages op de band vast leggen, bromfietstechniek, musea- bezoek, toneel en filmvoorstellin gen kunnen uitleven. Het nationaal hoofdkwartier van de katholieke verkenners, vinden deze nieuwe vorm, stimulerend voor de jeugd. Tijdens de H. Mis hield kapelaan Spiekerman een in leidend woord en wekte de Rowans op voort te gaan en zich dienstbaar te maken voor God en hun mede mens. In de refter werden K. v. d. Klun- dert, R. Le;jen, J. Grooteman, S. Bloetjes, W. v. d. Bosch en A. Nieuwebrug door de H. K. Com- ring zes vasten. Deze 6 steken vor men de hoekpunten van 6 cirkel sectoren. Deze sectoren zullen naar mate het werk vordert zes gelijk- benige driehoeken gaan vormen, die hun tophoek in hetzelfde punt heb ben. Bij iedere toer aan deze zijden van de driehoeken steeds 1 steek meerderen, net zolang, tot iedere basislijn 15 steken breed is en de gehele cirkel dus een omtrek van 6 x 15 steken beslaat. Het begint al ergens op te lijken, hè? Werk nu verder met haaknaald 4Va- Als je de eerste keer rondgaat iedere 2de en 3de steek samenha- ken, bij de tweede keer iedere 4de en 5de steek. Met de resterende 63 steken nog vier keer rondgaan. En nu nog even de laatste hand aan ons hoofddeksel leggen! Maak een fraaie pompoen ook van draion, (natuurlijk) en naai deze midden op de muts. Zo, en nu flaneren!

De Duinstreek | 1964 | | pagina 2