Weekitad ff ff ^f-fritsan uit hat fraoan aan S^tana gezondheid VOLKSMUZIEK Apeuda 23 Pracht handen SCH00RLSE GEMEENSCHAP VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 39e JAARGANG No. 6 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef TübL 160'93c' Hamea-Gelei Jonge musici gaven concert ZONDAGSDIENST ARTSEN rojeóóor (E^réc/hel DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 61 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. met een minimum van fl.50. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familiead verten ties 15 cent per mm. Opschudding rond de Prinses NNP Haar volle, officiële naam is Hare Koninklijke Hoogheid Irene Emma Elisabeth, Prinses der Ne derlanden, Prinses van Oranje- Nassau, Prinses van Lippe Biester- feld. Zij is 24 jaar. De laatste we ken is haar naam over alle telex- netten van de grote, internationa le persbureaux gegaan. Verslagge vers hebben dag en nacht voor Paleis Soestdijk en voor het kabi net van premier Marijnen op het Binnenhof gestaan om een glimp van nieuws van haar op te vangen. Haar terugkeer met haar verloof de, prins Carlos Hugo de Bourbon Parma op Paleis Soestdijk, veroor zaakte zaterdagavond 8 februari 'n laaiende geestdrift onder de massa, waaronder de paleiswacht geheel werd bedolven. Het bericht - op woensdag 29 jan. - dat de Prinses een half jaar ge leden tot het Rooms Katholieke geloof was overgegaan, sloeg in Nederland in als een, bom. Ander halve week later kwam de officië le bevestiging - na nachtelijk be raad op Soestdijk - van haar ver loving met de 33-jarige Spaans/ Franse Prins. Prinses Irene zal in het buitenland gaan wonen. Zondag 9 februari toonde de Prin ses haar verloofde zelfverzekerd aan het Nederlandse volk. Die mid dag wandelde zij met prins Carlos tot voor de hekken van het Paleis Soestdijk, waar tienduizenden toe schouwers zich hadden verzameld. Wij liepen die middag als een van ae weinigen, die toegang tot het paleis hadden gekregen, met haar mee. De Prinses scheen alle moei lijkheden, alle opschudding ook rond haar jonge geluk volkomen te boven. Rustig en zelfverzekerd, steeds vriendelijk glimlachend, wandelde zij hand in hand met haar prins door de tuin. Haar eerste officiële daad ver richtte prinses Irene in Londen, op 23 juli 1950. Zij was toen bijna 11 jaar. Zij legde toen de eerste steer. voor de wederopbouw van de in de oorlog verwoeste Nederlands Hervormde kerk in Londen. Op een van de gebrandschilderde ramen is haar beeltenis vastgelegd. Prin ses Irene werd geboren op 5 aug. 1939. De voortekenen van de twee de wereldoorlog waren toen al dui delijk. Irene werd in Londen ge doopt, in de particuliere kapel van Buckingham Palace, op 31 mei '40. (Ingezonden mededeling) en nimmer ruw of schraal Koningin en Prins waren destijds met hun beide kinderen, Baetrix en Irene, gevlucht voor de Duitse be zetter. Al vroeg bleek, dat de Prinses een grote belangstelling heeft voor vreemde talen. In 1957 volgde zij in Lausanne een cursus Frans. Zij had eindexamen gedaan aan het Baarns Lyceum, met goede tot zeer goede cijfers. In november van 't vorig jaar is zij voor. de Utrecht se rechtbank beëdigd als tolk in het Spaans. Het Spaans heeft zij geleerd van prof. C. van Dam van de Utrechtse Universiteit. De Prin ses studeerde in Utrecht ook kunst geschiedenis en rechten. Haar stu dies in Utrecht begonnen in 1958. In datzelfde jaar werd zij aange nomen als lidmaat van de Herv. Kerk. De plechtigheid had plaats in de „Chapelle des Mousquines" in het Zwitserse Lausanne. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix vlogen over uit Nederland. Op het bordes van de kapel om helsde de Koningin na afloop haar dochter. Prinses Irene is bijzonder intel ligent. Dat bewijzen niet alleen haar studies. Haar kennissen uit haar vroegere studentenwereld wa ren steeds vol lof over haar con versatie en de zorgvuldige formule ring van haar gedachten. Haar ka rakter heeft de trekken van dat van alle jongeren. Soms is zij on stuimig, maar vooral heeft zij een duidelijk beeld van haar plaats in de wereld. In een interview met een Engelse journalist zei zij vorig jaar: „Ik reageer zoals de meesten van mijn generatie. Wij zijn bang voor hetgeen deze wereld verdeeld houdt en vijandschap wekt. Tenslotte wordt zij onze wereld en wij wil len er een, die waard is om in te leven. Het ophelderen van ver schillen, langs de paden, welke de oecumenische beweging volgt, wekt hoop voor de toekomst. Zo gevoe len de meeste jonge mensen het, zelfs wanneer zij dikwijls niet hel der voor de geest hebben wat er precies moet worden gedaan. Goe de menselijke verhoudingen zijn voor mij het belangrijkst. Ik houd van mensen. En daarom wil ik mijn beste krachten geven om verdeeld heid uit de wereld te helpen en er verdraagzaamheid voor in de plaats te brengen. Ik voel, dat ik dat werk moet doen", aldus prin ses Irene. De Prinses heeft veel gereisd. Door Europa, door andere wereld delen. Zo was zij in Mexico en Canada, het land, waar zij ook in haar eerste levensjaren was ge weest Over haar kennismaking met de Prins, met wie zij zich nu heeft verloofd, is weinig bekend. Wel heeft prins Carlos dikwijls bezoe ken gebracht aan Kasteel Drake- steyn, het paleisje, waarin nu prin ses Beatrix woont. Zeker is, dat in Parijs. Volgens Franse zegslie den heeft de Prins, die aanspraken maakt op de Spaanse troon, de Franse nationaliteit. Volgens Ne derlandse zegslieden is dit nog een louter juridische kwestie. De Prins heeft de laatste tijd ge woond bij zijn vader op het fami lielandgoed Lignieres in het depar tement Cher in Midden Frankrijk. Zijn 75-jarige vader, prins Xavier, zou volgens sommige Spaanse car- listen de enige zijn, die rechten op de Spaanse troon heeft. Gezien zijn leeftijd zou prins Carlos dan de belangrijkste candidaat zijn. Prins Carlos heeft enige tijd als mijnwerker gewerkt, hij was ook werkzaam op de Duitse ambassade in Parijs. Hij heeft veel aan sport gedaan. Zijn liefhebberij is vliegen. (Nadruk verboden). Opmerkelijk was het aantal jon geren, dat gekomen was om dit con cert te beluisteren, dat gegeven werd door een groep zeer goede amateur-musici o.l.v. de musicus Jan van Wijk. De bekende beeldhouwster Maria van Everdingen, die hiervoor het initiatief nam, opende deze muziek- (Ingezonden mededeling) NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND prinses Irene de Prins in Nederland heeft leren kennen. Prinses Irene heeft de volgende onderscheidingen: Grootkruis der Orde van de Nederlandse Leeuw. Grootkruis der Orde van Leopold van België. Grootkruis der Orde van Pleiade van Iran, Groot Gouden Ereteken aan lint voor verdienste jegens de republiek Oostenrijk, Grootkruis der Orde van de Zon van Peru, Grootkruis der Orde van Chula Chom Klao van Theiland. Veel onzekerheid heeft geheerst over de man met wie prinses Irene zich zou gaan verloven. Bij de eer ste toespraak van Koningin Julia na, via de radio, waarin zij mede deelde, dat een verloving niet zou doorgaan, was de naam nog steeds niet bekend. Officieel kwam in Ne derland de naam pas vrij, toen prins Carlos Hugo de Bourbon-Par- ma reeds lang en breed op Soest dijk was. Op het paleis hebben wij zondag met hem kunnen kennisma ken. Hij is precies even groot als prinses Irene en ziet er bijzonder jeugdig, zelfs jongensachtig uit, on danks zijn 33 jaren. In Nederland ontstond aanvanke lijk verwarring over de juiste naam van prins Carlos. In de officiële communiques, welke in de nacht van zaterdag op zondag werden verspreid, was sprake van een prins ,,De Borbon-Parma". Zondagavond laat bleek echter, dat de juiste naam toch prins Carlos Hugo de Bour bon-Parma was. Prins Carlos is op 8 april 1930 in Parijs geboiien. Hij is de oudste zoon van prins Xavier en prinses Madeleine van Bourbon-Parma. Voor haar huwelijk heette zij prin ses Madeleine van Bourbon-Busset. Prins Carlos heeft een jongere broer, prins Sixtus Henri, en vier zusters. Hij diende als luitenant in het Franse leger. Hij studeerde ook avond met een kort woord, ver heugde zich over de aanwezigheid van het groot aantal jongeren, die blijk gaven van hun belangstelling voor dit concert, waarvan de baten ten goede kwanten aan Kabylië, een van de armste streken van Al- gerië. Het geheel was georganiseerd door de Noord-Hollandse groep van het Quakergenootschap. Maaike Herwijnen en Heieen Boetes openden het programma met twee romances van F. Carul- li, waarin de guitarenklank zeer fijngevoelig en beheerst langs de kerkgewelven ruisten. Een zeer goede vloeiende combi natie vormden het duo Menno Boe tes (hobo) en Piet Tijssen (orgel) met de sonate in C van J. B. Loeil- let. Jammer was het, dat zo nu en dan de hobo even te scherp domi neerde. Mieneke Goedhart aan de vleugel begeleid door Jan van Wijk (piano) speelde de vioolsonate van Vivaldi met een opmerkelijke zuiverheid en overgave. Het laatste nummer voor de pauze, Concert in G. van C. P. Teleman voor altblokfluit, twee violen en continuo werd eveneens prachtig harmonisch vertolkt door Menno Boetes (altblokfluit) Miene ke Goedhart le viool, Heieen Boe tes 2e viool, Floor Rommert celle eni Jan van Wijk piano. Na de pauze speelde Rommerts drie Schotse melodieën zuiver en met grote vaardigheid op zijn so praan blokfluit. Maaike Herwijnen en Heieen Boetes brachten op hun gitaar onberispelijk enige werkjes van R. de Visée, Sor, Carcassi en van Cal ten gehore. Voorts werden door reeds genoemde medewerkers aan dit concert, de Fluitsonate in A klein van Handel, vijf stukjes uit de Microcosmos van Béla Bartok en de Triosonate in F van Loeillet op vaak uitstekende en talentrijke wij ze vertolkt, wat dan ook door de aanwezigen met een warm applaus werd beloond. Een bijzonder fijne muziekavond, die de muziekmin- nende Bergenaren - jammer genoeg - maar te weinig beleven. CONCERT HANS HENKEMANS Op donderdag 29 februari geeft Hans Henkemans in de grote zaal van „De Rustende Jager" onder auspiciën van het Kunstenaars Cen trum Bergen, waarvan hij zelf wer kend lid is, een piano-concert. Het is voor de achtste maal dat deze Bergense kunstenaar een dergelijk recital voor leden en donateurs ver zorgt. De belangstelling voor deze unieke concerten was altijd buiten gewoon groot, hetgeen ongetwijfeld ook thans weer het geval zal zijn. Het concert is ditmaal extra interes sant, daar geeni enkel nummer van Mozart en Debussy zal worden uit gevoerd. Zoals bekend geldt Hen kemans als de Nederlandse Mozart- en Debussy-vertolker. Het program ma vermeldt ditmaal werk van Bach, Haydn, Van Beethoven, Ra vel en Granados. DAMCLUB „BERGEN". In de onderlinge damcompetitie van groep A, staat W. van Hattem ongeslagen en sterk aan de kop van de ranglijst. Gezien de negen pun ten voorsprong op zijn achtervolger D. Buisman en zijn vijf nog te spe len partij'en, ziet het er naar uit, dat deze speler voor de zevende maal het clubkampioenschap gaat behalen. In groep B. heeft de nestor der dammers Jan de Moor, voor de no dige spanning gezorgd, door van Van Hattum te winnen. Er wordt daar door vier spelers, die allen nog kans hebben kampioen te wor den, verbeten gespeeld. De stand in A is als volgt: W. v Hattum 15-28 pt. D. Buisman 14-19. J. Stam 15-18. J. Blankendaal 16-15. P. Beukers 13-13. P. Boots 15-13. P Mienes 16-13. J. de Rover 17-13. H Kruizing 14-11. C. Tromp 15-7 pt. Groep b: G. Roosloot 18-29. N. Erkamp 18-28. J. de Moor 17-27. K v. Hattum 17-27. N. Veld 17-17. P. Hopman 16-14. G. Erkamp 15-12. P Franzen 17-12. A. Tromp 18-12. L. Dongelmans 16-5. K. Span 18-5. De laatste op de ranglijst van groep A degradeert direct naar B. Kampioen B. gaat direct over naar A. en tweede naar B. speelt tegen de negende van A. voor een plaats in A. HULPVERLENINGSDIENST. Onder de titel van „Kerkgebouw tot Kerkgemeenschap", dat ook voor niet katholieke Bergenaren geldt, heeft een onderafdeling van de Verkennersgroep St. Lambertus. een zeer lofwaardig initiatief ge nomen tot het stichten van een hulpverleningsdienst en baby-sit- centrale. Jongens en meisjes in de leeftijd van 17-23 jaar, stellen zich disponi bel, om geheel belangeloos in de avonduren verschillende ouders, die moeilijk weg kunnen, in staat te stellen te kunnen uitgaan. Ook voor bejaarden, alleenstaan den, die hulpbehoevend zijn, wil de Verkennersgroep allerlei kar weitjes verrichten zoals schilderen, timmeren, behangen, tuineren enz. De meisjes stellen zich beschikbaar om op zaterdagmiddagen bood schappen te doen, voor gezinnen waar de moeder het te druk heeft, en ook in gezinnen waar geen moe der is. Inlichtingen hierover kan men bekomen bij N. A. Louter, Ruïnelaan 12. Tel. 2585. BERGEN WINT DERBY De derby tussen Berdos en Ber gen, waarin Berdos lange tijd het beste van het spel heeft gehad, is op het nippertje door Bergen ge wonnen. In de laatste seconden van de wedstrijd kwam er nog een schot van de voet van J. Kiestra, dat doelman Kuin te machtig was. Voor de rust was het aan de Ber- gen-verdediging te danken, dat Berdos geen voorsprong kon ne men. De groenwitten waren voort durend in de aanval, maar met een stugge man-dekking en als laatste redding altijd nog keeper C. Vonk was er voor hen geen doorkomen aan. Vonk heeft verschillende ma len al zijn keeperstalenten moeten aanspreken, wat hem voortreffelijk afging. Na de thee werkten de gastheren zich wat onder de Berdosdruk uit en konden zelfs eens aan een of fensief gaan denken, maar ook de Berdosverdediging was een moeilijk neembare veste, totdat de laatste minuut van de strijd voor Berdos een dramatische wending nam. Henk Vonk gaf de laatste seconden een pass aan de vrijstaande Kiestra die keeper Kuin even voor het eindsignaal kansloos liet (1-0.) Er is een tijd geweest dat de Ne derlandse muzikaliteit spreekwoor delijk was in de wereld. De Neder landse samenleving was doortrok ken van een sfeer van muziek. De kinderen leerden al vroeg hun stem goed gebruiken; in gezin, in dorp en stad, in kerken, scholen, ver enigingen en gilden werd gezongen en muziek gemaakt; speelliedjes folkloristische liederen, balladen schalden overal op. Een schat van muziek was gemeenschappelijk be zit. Het Nederlandse muziekleven was td.en zo rijk, dat de wereld ervan meeprofiteerde. Nederlandse zangers en musici stonden verre aan de spits, zwerm den uit naar alle landen van Euro pa en verdierven een algemene ver diende roem. Men spreekt van „de Nederland se School" en in onze geschiedenis boeken, maar ook in die van ande re landen worden vele Nederland se nanfen uit die tijd met ere ge noemd. Ik zal u die namen op dit moment sparen, die bijna twee eeuwen van hoge Nederlandse mu zikale roem liggen alweer bijna vier a vijf eeuwen achter onze be roemde zestiende en zeventiende meesters wordt het huiselijk mu siceren afgebeeld. Het grote aantal muziek- en liederboeken uit die tijd bewijst nog hoe wijdt verbreid het gezamenlijk zingen en muziekma- ken - in alle bevolkingskringen - toen was. In de volgende eeuwen is de Ne derlandse muzikale kuituur langza merhand neergedaald tot een tame lijk vlak peil. Het Nederlandse lied klinkt niet meer zo ver over de wereld, de Nederlandse zanger en 14 Febr. 20 uur oprichtingsvergade ring van de K.P.J. in het r.k. ver enigingsgebouw te Catrijp. Woensdag 19 februari lezing met dia's en een kleurenfilm door de Stichting Kon. Rotterdamsche Diergaarde Blijdorp; uitg. van de afd. Schoorl v. d. Ned. Bond v Plattelandsvrouwen. In café Jonk te Schoorldam. Aanvang 7.45. Vrijdag 21 februari Klaverjasdrive van de tafeltennisver. „Duintref fers", des avonds 8 uur in café Slijkerman te Catrijp. Eejaardensociëteit: woensdags van 2.30 tot 5 uur n.m. in het ver enigingsgebouw te Catrijp. Bibliotheek van de ver. Algemeen Welzijn. Geopend: vrijdags van 3.30 tot 4.30 uur n.m. in het oude Raadhuisje te Schoorl. R.K. Bibliotheek Catrijp: geopend zondags van 10 tot 12 uur v.m Vrijdags van 7 tot 8 uur n.m. musicus bleef niet meer de meest vooraanstaande, de meest gevraag de. Natuurlijk hangt zo'n feit met vele andere sam*n, maar een der oorzaken is toch wel dat er over het algemeen in de Nederlandse ge zinnen minder gezongen en gemu siceerd werd. Men luistert naar bui tenlanders, zoals de buitenlanders toen, voor en na 1500, naar ons luis terden. Men volgt buitenlandse „muziek scholen" na, zoals men toen het Nederlandse muzikale scheppings vermogen tot voorbeeld nam. Onze tijd, van mechanisatie en automatiek, is onmiskenbaar ver vuld van alle mogelijke geluiden, hoge en lage, ronkende, bonzende, knarsende en ratelende, zoemende en gierend geluiden, ongenuanceerd en vaak heftig gescandeerd. Zelfs in onze over het geheel genomen nog vrij rustige dorpen, al wordt rustig in vergelijking met handels- en industriecentra, dringt de dwin gende lawaaistroom ook op vrij afgelegen plaatsen onze geest bin nen, waarbij die kakofonie ook hier van verkeersgeluiden, van hoog uit de lucht nog verscheurd door de paukenslag van een straaljager die de geluidsbarrière doorbreekt. Deze lawaai-makerij, onverbreke lijk verbonden aan onze moderne gemechaniseerde maatschappij, be last haast duurzaam onze oren en zenuwen, en versterkt wel aller minst de muzikaliteit. Oor en ze nuw zijn bij velen tenslotte zó zeer aan die voortdurende belasting ge- (vervolg 2e pagina) BERGEN ZONDAG 16 FEBRUARI Dr. LUIF Nw. Bergerweg 1 Tel. 5110 SCHOORL ZONDAG 16 FEBRUARI dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 GAAT CREGHEL WEG? Intussen had professor Créghel de zak bijna vol met botjes. „Nu ahum dat lijkt me toch wel vol doende", meende hij, „laat ik nu maar handelen alsof ik naar huis ga." Hij pakte de zak en omdat deze nogal zwaar was, sleepte hij hem maar naar zijn boot. „Een-twee-drie-hup zei Crég hel en tilde de zak in het schuitje, toen klom hij er zelf ook bij en stak van wal. Even later verdween hij in de grot en liet de twee schur ken alleen achter. Kitsch sprong op. „Ha-ha. Crég- heltje, daar hebben we je vies bij de neus! Komaan Knots, het ogen blik is gekomen en je vette hand jes uit de mouwen te steken", en met deze woorden rende hij hard weg. „Hé-hé, wacht eens eventjes, waar moet dat heen, laat me niet alleen, toe nou hé, Kitsch." „Kom dan toch!" gilde Kitsch. Het duurde nog wel eventjes voor dat de trage Knots op gang kwam, doch toen het eenmaal zover was, holden de beide schurken verder het eiland op.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1