24 SCHOORLSE GEMEENSCHAP Agenda a a aa VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 39e JAARGANG No. 7 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef JAN BLOM, oudste mannelijke bewoner van „Elkshove Het Leger des Heils ORANJEVERENIGING VERGADERDE Egmonds Bloemenshow, '^Projeóóor (^.récfkel Burgerlijke Stand BERGEN „Lente in de winter'' SCHOORL „Algemeen Welzijn ontving OTTO STERMAN WIJ LAZEN PADVINDERSGROEP „Jan van Scorel" ZONDAGSDIENST ARTSEN ..DE DUINSTREEK" Voor het raam gezeten van zijn kamer in „Elkshove" waardoor men een uitzicht heeft op het bungalow park, ien een gedeelte van de tuin van dit prachtige bejaardencen trum vertelt hij het verhaal van zijn leven. Af en toe twinkelen zijn ogen, verstandige die een heldere geest verraden en een forse krach tige stem, waarop een commande rend generaal jaloers zou worden en toch wordt deze levendige ver teller, deze oudste bewoners van dit tehuis 23 februari a.s. 91 jaar. Dat is Jan Blom. Tevreden zijn pijp rokend, zich niet storend aan de hedendaagse prognoses van en kele doktoren, over het teveel ro ken, zit ik in kamer 66 en ant woord hij op mijn vragen, over de lange reeks jaren, die in zijn leven aan hem voorbijgingen. Jan Blom werd geboren in Oudorp bij Alkmaar in 1873. Als kind groeide hij op in de landelijke stilte van de polder. Hij bezat een rusteloze geest en kon als jongen nooit lang op de schoolbank blij ven zitten. Zodra hij dus de kans kreeg om te spijbelen, deed hij dat Evenals alle andere arbeidskinde- ren leert hij al vroeg de handen uit de mouwen te steken. Zijn ka rakter, zijn drang naar steeds wat anders, van nooit lang bij één boer blijven, maakte dat hij zich telkens weer bij andere boeren verhuurde Op zijn twaalfde jaar begon hij aan zijn boerenknechten-loopbaan met een beginsalaris van 35 cent per week, als hij goed kon melken, steeg zijn loon tot 50 cent. Veertig jaren bleef hij deze arbeid verrich ten en eindigde die periode met een weeksalaris van enkele gul dens. Mijn vader zegt Jan Blom, heeft in zijn gehele leven (67 jaar) nooit meer verdient dan twee gul den per week. Erg royaal waren de boeren toer, niet, vooral niet bij boer Zomer in Koedijk, wiens vrouw, de trotse gierige kraakzindelijke boerin An- tje Langendijk, haar knecht Jan zo weinig te eten gaf dat hij op zekere dag resoluut zijn klerenkist pakte, voor 10 cent een handkar huurde en met hooglopende ruzie met de boerin, de hoeve verliet. Een van de beste boeren waar Jan zich verhuurde was Jaap Smit in Heerhugowaard, een boer die zondags in „de glazen koets' naar de kerk reed. In 1893 riep de militaire dienst hem onder de wapenen bij de ar tillerie in Fort Erfprins. Als op passer van luitenant Verhoef, beviel hem dit baantje uitstekend en hij poetste de sabels en de laarzen, schuierde de uniformen van zijn chef, die met zijn „vrolijke oppas ser" dik tevreden was. Verwijzende naar een adverten tie in deze Duinstreek nodigen wij U hartelijk uit tot het bijwonen van de samenkomst van zondag morgen. Deze samenkomst zal ge leid worden door Kapiteine v. d. Veen van het Leger des Heils Re- classerings bureau in Amsterdam. Teenagerzondag Op zondag 1 maart komen een dozijn jongelui (Korpskadetten) v. het Leger des Heils in Den Helder naar Bergen om een ontmoeting te hebben met de jonge mensen van Bergen. De verschillende activitei ten van deze zondag zullen geleid worden door majoor Geene de Na tionale Korpskadettenleidster van het Leger des Heils in Nederland. Deze Teenagerzondag wordt in alle korpsen van het Leger des Heils gehouden. Voor Bergen dus op 1 maart. Jongelui wij verwach ten jullie die dag in het Dorpshuis. Zie uit naar de raambiljetten en de advertentie in de komende Duin streek. Dinsdagavond j.l. heeft de Oranje vereniging „Bergen" in de achter zaal van hotel „De Brink", in een geanimeerde vergadering haar pro gramma voor de festiviteiten die op Koninginnedag, herdenkings- en bevrijdingsdag zal worden gehou den, vastgelegd. De voorzitter van de vereniging, de heer A. J. J. Verhoeven, opende deze vergadering en sprak namens allen zijn beste wlensen uit voor het Afgezwaaid uit de militaire dienst verhuurde hij zich bij Klaas Dek ker, een oersterke boer uit de Schermer, die zonder de minste krachtsinspanning, een dikke vier kante eikenhouten balk van enige meters lengte, met een verbluffend gemak optilde, alsof hij een doosje lucifers uit zijn vestzak haalde. Vervolgens verhuurde hij zich bii Gert Kooi aan de Hoornse vaart, werkte bij de drie schatrijke Scher- merhornen, bij Dirk Rus, Tarnen Beets, Harmen Strijbes, allen uit de Beemster, verleende zijn diensten bij Piet Schermer, ten westen van de Schermer en bij Cornelis Bos in het Daalmeer gem. Koedijk. Op zijn twee en dertigste jaar trouwde Jan met zijn dertig jarig meisje uit de Beemster Maartje Overeem. In die tijd kon men nog vrij gemakkelijk aan een huis ko men en was het installeren van zo'n huis ook niet zo kostbaar. Voor een complete woninginrichting en alles wat er alzo nodig is om een huishouding te bestieren zoals de textiel voor de linnenkast, servies en keukengerei, betaalde Maartje de som van 300, Twintig jaren werkte Jan als boe renwerkman bij verschillende boe renbedrijven. In het jaar 1925 ves tigde de familie Blom, man, vrouw en zoon zich in Bergen aan de Leo Gestelweg 4 waar hij als boeren knecht bij Jaap Swaag werkte. Het land was toen niet zo bijster wel varend. Crisis en oorlogsjaren volgden elkander op en brachten grote werkloosheid. Op 85-jarige leeftijd stierf zijn vrouw, die 55 jaar lief en leed met hem gedeeld had. Sinds de opening van „Elkshove", ongeveer zeven jaar geleden, geniet Jan Blom een uitstekende verzorging in dit be jaardencentrum. In zijn kamer hangt een oude klok, gekocht in Purmerend, nu 58 jaren geleden. Vanaf de eerste huwelijksdag is hij de tijdwijzer, die onafgebroken het gezin Blom heeft gadegeslagen en regelmatig de uren, maanden dagen en jaren, met zijn rustige te vreden slag heeft weggetikt. Straks in de nacht van 22 op 23 februari zal hij met twaalf sonore slagen de twee en negentigste jaar gang inluiden van een van de „uit verkorene" die op zijn hoge leeftijd nog gezond en flink ter been is, nog kan lezen, maar ook nog on geduldig kan worden, als dit inter- vieuw hem te lang duurt, alleen omdat hij anders zijn partijtje bil jart, waarnaar hij zit te verlangen, niet wil missen. Jan Timmer. welzijn van H. M. de Koningin en haar gezin, feliciteerde prinses Christine met haar verjaardag en wenste prinses Irene geluk met haar verloving en aanstaand huwe lijk met Don Carlos. Spr. memoreerde .dat de festivi teiten het vorig jaar uitmuntend geslaagd zijn, maar verzocht de bur gerij met de komende feestdagen eensgezind de vlag uit te steken, opdat het dorp een vrolijk en fleu rig aanzien krijgt. Wanneer des morgens 30 april op plechtige wijze de vlag wordt gehesen moeten ook de ingezetenen tegelijkertijd dit voorbeeld volgen. Nadat de uitgebreide notulen van de vorige vergadering en het jaar verslag - waarin wijlen Baron Taets van Amerongen werd herdacht - werden de heren J. Hagens en A. Bijpost bij acclamatie tot bestuurs leden gekozen. De boeken en bescheiden van de penningmeester werden door de kascontrole-commissie in de beste orde bevonden. Het financieel ver slag van de penningmeester boek te in het afgelopen jaar een saldo van f 99, Het dagelijks bestuur bestaat nu uit A. J. J. Verhoeven, voorzitter; P. J. Borst, vice-voorzitter, J. Kroon secretaris; H. K. Finkensieper, pen ningmeester. Bestuursleden zijn de heren v. d. Hagen, Vermeulen, Swaag, Groot, Hagens en Bijpost De oranjefeesten beginnen op 30 april met de reveille en vlaghijsen op het Plein door padvinders. 9 uur Aubade voor het raadhuis door Bergens Harmonie en zang door kinderen. Daarna ontvangt het ge meentebestuur het Oranje comité ten raadhuize. Evenals andere ja ren beginnen de kinderspelen om 10 uur in de Stationsstraat. Een commissie zal hiervoor het pro gramma vaststellen. Na de kinder spelen zal een nieuwe attractie n.l. ringsteken op ponypaardjes voor kinderen van 15-16 jaar door leden van de rijver. „De Kennemerrui- ters" in de Stationsstraat plaats vinden o.l.v. de heren Swaag en Veld., 's Middags 13 uur beginnen de bedrijfsvoetbalwedstrijden. De leiding van dit sportevenement be rust bij de heer P. Vermeulen. Om 15 uur start men in het Van Ree- nenpark met de Oranje puzzeltocht. Om aan deze autopuzzeltocht echt een oranjesfeer te geven, zal er aan iedere deelnemer een rood-wit- blauw genummerd vlaggetje uitge reikt worden, 's Avonds kunnen de teenagers dansen op een voor hen ingerichte dansvloer op het Plein. In de Ruïnekerk organiseert het comité een concert uitgevoerd door Bergens Klein Vrouwenkoor met waarschijnlijk medewerking van Lea de Boer (harpiste). Op 4 mei worden de gevallen van de tweede wereldoorlog herdacht en de burgerij verzocht zo massaal mogelijk aan de stille tocht deel te nemen. Dinsdag 5 mei de dag der bevrij ding kunnen artistieke jongeren v. Bergen weer hun creaties op het Buiten vroor het twee graden, toen wij de grote bedrijfsgebouwen van de firma de Gebr. de Waard in Egmond aan de Hoef binnentra den, waar voor de vierde achter eenvolgende maal een 4-daagse bloemenexpositie werd gehouden door het comité „Egmonds Bloe menshow". Vele bezoekers waren van hein de ;en ver gekomen om deze prach tige resultaten van de bloembol lenteelt te kunnen aanschouwen. Onder hen bevonden zich twee Berger meisjes, twee jeugdige bloemliefhebsters, Nanda Schouten en Cieleke Willebrandtsz. die de kou trotseerden en het kilometers lange traject van Bergen naar Eg mond aan de Hoef, te voet afleg den om daarna volop te kunnen genieten van een vervroegde Len te, door ijver, vakmanschap en zorgzame kweekwijze, van diverse bloembollenkwekers uit de grond getrokken. Duizenden fraaie bloeiende tul pen, hyacinten, narcissen, sneeuw klokjes, convallaria's, blauwe druif jes, crocussen enz. waren in de ruime tentoonstellingsgebouwen op smaakvolle en artistieke wijze op borde's gearrangeerd. Een achtergrond van sparren en dennen, verleende aan de vele bloeiende bollensoorten en varië teiten een bijzondere charme. Al le inzendingen waren van een uit stekende kwaliteit. De jury bestond uit de heren J. Tuyn, J. Valkering en J. Kaptein. Ditmaal ging de hoofdprijs niet naar de heer B. Hilbers, die drie maal achtereen deze prijs won. De gebr. de Waard legden dit jaar be slag op deze prijs. Een eervolle ver melding kreeg de heer Th. Ruyter uit Driehuis-Westerveld, voor het voortreffelijk arrangeren van de bloemen. Oud-burgemeester M. Niele open de de tentoonstelling en verheug de zich over het feit, dat er in de WAT DOET CREGHEL? Gelukkig voor Knots hoefden zij niet ver te hollen. Op een gegeven ogenblik gaf Kitsch een teken met zijn hand en zij stonden stil voor een rotspartijtje. „Kijk", zei de kleine boef, „hier moeten wij zijn, pak de schep maar onder je mantel vandaan en begin maar vast te spitten." „Sjonge", merkte de dikkerd op, asfalt van de Hoflaan tekenen. De beide fietspuzzeltochten A. en B. (voor jong en oud) starten om 19 uur n.m. Men kan zich daarvoor opgeven bij J. Admiraal van 24 april tot 4 mei. 3 tot 10 februari 1964 Geboren: Sebastiaan z.v. H. P. M. van Draa- nen en B. M. H. Peterson, Ver- spyckweg 3d. Alida Cornelia Eliza beth, d.v. A. G. Roobeek en E. de Vos, Emmalaan 1. Jacoba Cornelia d.v. J. G. Bouman en G. T. van der Waal, Zuurvensweg 18. Manfred z. v. J. Kokkelink en R. A. Muller, Tuindorpweg 33 Robert, z.v. R. M van Westerop en T. M. Nierop bei den te St. Pancras. Cornelia Mar- garetha Maria, d.v. P. N. Konijn en M. Timmer, Jaap Keijandweg 6. Gehuwd: Franciscus J. de Laat en Johanna M. de Ruiter, Heiloo, Rechte Honds bosselaan 14. Overleden; Jan Kee, 71 jaar, Stroomerlaan 17 Jan de Waard, 82 jaar, Oude Ber- gerweg 37. Aafje Bekker, weduwe van P. C. Baltus; 77 jaar, Boender- makerhof 6. Egmonden op het gebied van de bloembollencultuur vorderingen ge maakt worden en dat ook de Fede ratie van de V.V.V.'s aandacht be steed aan de Egmondse bloembol- lenvelden in haar folders, die in een enorme oplaag door de wereld gaan. Spr. had bewondering voor de aktiviteiten van de kwekers en hun bijdrage aan de bloemenshow. Het houdt belofte in voor de toekomst Hierna knipte burgemeester Niele het lint door en verklaarde daar mede de tentoonstelling voor ge opend. In dit bloemenparadijs had het comité ruimte beschikbaar gesteld voor verschillende Egmondse mid denstanders. De fa. de Groot toon de daar zijn wijnstand, de fa. Apel doorn woninginrichting, de fa. H. Kareis, ijskasten, bromfietsen en rijwielen en de fa. Castricum was machines etc. Hier bewees men dat ook de Egmondse middenstander zijn klanten naar behoren kan be dienen gezien de vele artikelen en produkten die zij daar tentoonstel den. Ook de leerlingen van het Lager Onderwijs van de scholen van Eg mond-Binnen en Egmond aan de Hoef hadden hun goed verzorgde bloeiende bloembollen ingezonden, waaruit bleek dat de Egmondse jeugd veel zorg en liefde aan hun opdracht hadden besteed. De prijzen van deze duizenden tentoongestelde bakken met hun fleurige inhoud vielen ten deel aan: 100 en meer bakken 1 Gebr. de Waard, wisselbeker en beker. 2. B. Hilbers, lauwertak. 3. H. Zomerdijk medaille. 50 tot 100 bakken 1. P. de Waard, 2. P. R. de Waard en 3. Baltus-Val- kering. 30 tot 50 bakken 1. fa. C. en J. Baltus, 2. fa. C. en J. Baltus, 3. Gebr. Pepping. 15 tot 30 bakken: 1. F. Zwaan, 2. J. de Raad, 3. Jac. Weijers. 1 tot 15 bakken 1. P. Lief ting, 2. „daar op die rots staat net zo'n te ken als op die andere". „Dat is heel snugger van je ge zien", zei Kitsch. „Dit is de echte pijl, die andere heb ik getekend. Ik heb het je zoeven wel verteld, maar dat ben je natuurlijk weer vergeten. Maar allée, je staat hier niet om op je duim te sabbelen, pak je spa en aan de slag - hup twee drie!" P. Hopman Tz., 3. Jac. Wittebrood. Wedstrijd: 3 potten (tulpen): 1. B. Hilbers, 2. gebr. de Waard. Hyacinthen: 1. B. Hilbers, 2. Jac. Weijers. Narcissen: 1. J. Baltus— Valkering, 2. Gebr. de Waard. Bijgoed: 1. P. L. de Waard, 2 F. mevr. de Waard-Welboren; mevr. Zwaan. Bloemschikken: 1. A. Zentveld, 2. de Waare-Kuiper; mevr. Leek-Val- kering en mevr. Valkering-Bak- kum. De Ver. Algemeen Welzijn hield op 14 februari een bijeenkomst in „De Roode Leeuw", waarvoor zij de bekende voordrachtkunstenaar Otto Sterman had uitgenodigd. Ds. de Jong zei in zijn welkomst woord dat het bestuur nu eens een voordrachtavond had georganiseerd omdat men anders het gevaar loopt eenzijdig te worden. Spr. verwacht te wel dat de aanwezigen een in teressante avond te wachten stond, de naam Otto Sterman heeft in binnen- en buitenland een beken de klank. De voordrachtkunstenaar zou niet over het negerprobleem zelf spreken maar in enkele verha len iets van de sfeer laten proeven waarin de gekleurde volkeren le ven. Hierna nam de heer Sterman het woord die de hele avond verder de zaal in zijn ban hield. Op sug gestieve wijze droeg hij een vijftal verhalen voor van Amerikaanse en Zuidafrikaanse schrijvers terwijl hij hierna oude legenden uit Cu- ragao, Haiti, Ethiopië, Sierra Leone en de Goudkust vertelde. De heer Sterman bleek zijn métier goed te beheersen en ds. de Jong was dan ook aller tolk toen hij de voor- d'achtkunstenaar hartelijk dankte voor de interessante avond. in „De Duinstreek" var 3 augustus 1945 (het eerste nummer na de oorlog, abonnementsprijs f2,60 per jaar), dat: „De Duinstreek" tot 1941 huis aan huis gratis werd verspreid. Men zich tot 15 augustus op „De Duin streek" kan abonneren maar dat men daarna op de wachtlijst moet worden geplaatst tot de papierschaarste is opgeheven. De bonnen 500, 501 en 502 van de Noodkaart V recht geven op het kopen van 400 gram brood. De levering van rijst en kinder meel afhankelijk is van de voor raad bij de winkelier. De bakker alleen taartjes kan fa briceren als de klant de ingre diënten leverde. L>e Schoorlse Fotohandel van C. J. van Vuuren weer geopend is. De Goudse kaas met 20% vet (op bon) 13 cent per ons kost. Bij kruidenier van Teulingen (zon der bon) prima bakpoeder is te verkrijgen voor 60 cent per half ons. Door Schoorls Gemengd Koor op 28 juli een volkszangavond is geor ganiseerd ten bate van het Na tionaal Volksherstel. Knots slaakte een diepe zucht en toog weer aan de arbeid. Inmiddels was prof. Créghel bij de uitgang van de grot gekomen. Maar als je nu dacht, dat hij zo zonder meer naar huis zou gaan, ben je toch aan het verkeerde adres. Met een mooie bocht draaide hij het schuitje en boomde vervolgens een eindje langs het eiland. Wat zou hij van plan zijn? Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. met een minimum van fl.50. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Vrijdag 21 februari klaverjasdrive, uitg. van de tafeltennisvereniging „Duintreffers" in café Slijkerman te Catrijp. Aanvang n.m. 8 uur. Zaterdag 22 februari klaverjasdrive uitg. van de Konijnenfokvereni- ging „De Duinstreek" in café Me- reboer te Groet. Aanvang 8 uur. Woensdag 26 febuari Lezing over Aardgas door de' heer J. G. de Voogd; uitg. van het gemeentebe stuur van Schoorl. Aanvang 8 uur n.m. in de zaal van hotel De Roo de Leeuw. Woensdag 26 februari demonstratie kunstmatige ademhaling Holger Nielsen in café Slijkerman te Catrijp. Aanvang 8 uur. Uitg. van de EHBO-vereniging. Donderdag 27 februari bijeenkomst comité "Europa 1.2.3." (jongeren 17-25 jaar) op het gemeentehuis te Schoorl. Aanvang 8 uur n.m. Bibliotheek van de ver. Algemeen Welzijn. Geopend; vrijdags van 3.30 tot 4.30 uur n.m. in het oude Raadhuisje te Schoorl. Bejaardensociëteit: woensdags van 2.30 tot 5 uur n.m. in het ver enigingsgebouw te Catrijp. R.K. Bibliotheek Catrijp: geopend zondags van 10 tot 12 uur v.m Vrijdags van 7 tot 8 uur n.m. Met medewerking van de heren P. H. L. Nieuwenhuisen en J. C Amoureus, respectievelijk District commissaris en Assistent Districts commissaris der N. P. V. van het district Noorderkwartier is j.l. vrij dag 13 februari 1964 de Plaatse lijke Commissie van de Schoorlse Padvindersgroep „Jan van Scorel" geïnstalleerd. Ook de beide leidsters „Akela" mevrouw Roos en „Raksha" mejuf frouw Manooy en mevrouw Ram waren bij de bespreking aanwe zig- Voorzitter van de P. C. is de heer Ram, secretaris de heer W. Koe man, terwijl mevr. Hilgevoord pen- mngmeesteresse is geworden. De „Horde" heeft een voorlopig onderkomen gevonden in het voor huis van de familie Koeman maar toch ouden de drie „nesten" gaar ne over een meer permanent eigen bonk willen beschikken. Welke Schcorlaar weet daarvoor een op lossing? Het is de bedoeling de P. C. met tertijd uit te breiden met een aan tal leden die samen de zogenaam de groepscommissie vormen waar in dan de ouders en andere mede werkers vertegenwoordigd worder De nieuwe P. C. heeft al meteen de volmachten bij het hoofdkwar tier aangevraagd, zodat over enig' weken de welpenleidsters officieel geïnstalleerd kunnen, worden. Dan krijgt de oprichting van de Schoorl se Padvindersgroep „Jan van Sco rel" zijn definitieve beslag. De horde is al enige weken be zig en zal al doende hopenlijk een hechte vriendenkring vormen. Maar we hopen ook, dat ze een hechte kring van ouders en vrienden om zich zullen weten te verzamelen die het werk met de jeugd zal steunen en in stand houden. De naam „Jan van Scorel" roept herinneringen wakker aan een groot zoon van ons dorp, een man die kunstenaar en werktuigkundi ge, tevens sportief en idealistisch was, en die nieuwe inzichten en vormen gestalte gaf Hij was in zijn ti'd een stuwende kracht, een baan breker voor de toekomst. Padvin ders van Schoorl. houdt hoog de naam „Jan van Scorel" BERGEN ZONDAG 23 FEBRUARI Dr. LUGTEN Hoflaan 6 Tel. 2700 SCHOORL ZONDAG 23 FEBRUARI Dr. BRUST, Groet Telefoon 288

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1