Wetk&oA 99 99 4 lo Oj Jeugdpuistjes Afenda Lezing over AARDGAS BELEGGINGSBOEKJES NUTS' BANK „DE MOLENKROCHT'' RUNDVEEFOKKERS VERGADERDEN SCHOORLSE GEMEENSCHAP 25 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 39e JAARGANG No. 8 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef ALKMAAR BERGEN CASTRICUM HEILOO De WERKMAN TENTOON STELLING IN MUSEUM WIJ LAZEN TENNISPARK Dr. DE BOOY gaf lezing voor K.J.V.O. tlrogen in met Purolpoeder.fi.6Qenfi.- Collecte 1 2 Groesbeekse tehuizen ZONDAGSDIENST ARTSEN ^Projeóóor Créghel DE DUINSTREEK Woensdagavond hield de heer G. J. de Voogd, die tot voor kort ver bonden was aan de vereniging van exploitanten van gasbedrijven een inleiding over het aardgas. Voor deze inleiding, die door 't gemeen tebestuur was belegd, bestond een redelijke publieke belangstelling, loco-burgemeester Kaandorp kon een 70-tal mensen welkom heten. De heer de Voogd vertelde dat het aardgas meestal op een diepte van enkele honderden meters ge vonden wordt. Over het ontstaan ervan bestaan 2 theoriën, de meest gangbare is wel dat het gas is ontstaan uit bezonken plankton. Het gas heeft zich vastgehecht aan poreuze gesteenten en wordt dik wijls in combinatie met water en olie aangetroffen. Men heeft in ons land sinds 1903 naar aardgas ge zocht; de SHELL nam dit onder zoek in 1933 over en bij Coevorden vond men tien jaar later voor het eerst gas in de bodem. Om er ze ker van te zijn dat zich gas in de grond bevindt dient men eerst de z.g. anticlinalen te vinden, dit zijn heuvels die de aanwezigheid van gas verraden. Men brengt in de na bijheid van deze heuvels explosie ve ladingen tot ontploffing waar van de echo wordt gemeten zodat men dan de diepte van de gasput weet. De grootste voorraden aard gas vindt men in Amerika; bij het rijtje landen dat de heer de Voogd noemde Staat Nederland momen teel op de 6e plaats. Nederland heeft momenteel de beschikking over verreweg het meeste gas per inwoner en het bezit hiervan wordt van enorm economisch belang ge acht. Als alle energiebronnen, dus ook automotoren e.d. door gas zou den kunnen worden aangedreven, dat zou ons land 40 jaar lang van de huidige voorraad kunnen profi teren. Dit is uiteraard een zuiver theo retische mogelijkheid bij het heden daagse verbruik kan men op Onge- INGAANDE 2 MAART AS. Nadere inlichtingen en de volledige voorwaarden zijn verkrijgbaar bij de veer het dubbele rekenen. In Ne derland is de exploitatie vrij, een wet hierover is al sinds 1810 van kracht. Dit houdt in, dat na het verkrijgen van concessie iedere maatschappij gas mag winnen. De voorwaarden die het Rijk stelt zijn alleen dat men vakbekwaam is en over de benodigde liquide middelen beschikt. De bodemschatten zijn Rijkseigen dom en de economen zijn destijds met een grote puzzel geconfron teerd. Aan de hand van een staatje dat op het witte doek werd gepro jecteerd legde de heer de Voogd uit dat de exploratie van het gas hier in handen van de Nederlandse Aardoliemaatschappij is gesteld. Deze maatschappij en ook de ESSO, de SHELL, de Staatsmijnen, krij gen eenj gedeelte van de winst die uit de exploitatie voortvloeit. Men heeft dit bedongen omdat de maat schappijen enorme investeringen hebben moeten doen om de borin gen te verrichten en men wil deze winst ook op redelijke termijn in klinkende munt gerealiseerd zien. Vandaar ook dat het aardgas voor alsnog niet zo goedkoop zal zijn. Ook heeft men er rekening mee te houden dat ons land bij de E.E.G. is aangesloten hetgeen impliceert dat de bewoners van de landen die in Europees verband met elkaar sa menwerken dezelfde prijs moeten betalen als Nederlanders. Ook vertelde de heer de Voogd iets over de winning van het aard gas. Onder druk van liefst 300 at mosfeer wordt het gas uit de grond geperst en op de dia's kon men zien hoe stevig de buisleiding moet zijn. Het aardgas is in tegen stelling tot het stadsgas niet giftig het is veel zuiverder en het heeft een zeer grote verbrandingssnel heid. Daarom is het noodzakelijk dat de huidige branders worden omgebouwd. Aan dit onderwerp be steedde de spreker terecht veel aandacht. Op een gegeven moment zei hij, besluit uw Gemeenteraad dat Schoorl op het aardgasnet zal worden aangesloten. Er komt dan iemand van het gasbedrijf contro leren of de hoofdkraan, de gasme ter en de leidingen in goede staat verkeren en zo niet, dan dienen ze te worden vervangen. Wie dit be taalt wordt incidenteel bekeken, soms de bewoner en soms komen de kosten geheel of gedeeltelijk voor rekening van het gasbedrijf. Men deelt dan de gemeente in een tweetal secties waarna de burgerij wordt opgeroepen schriftelijk mede te delen hoeveel toestellen er in huis zijn en welk soort. Iemand van het gasbedrijf komt vervolgens pre cies het merk en het type van de apparaten opnemen waarna het ap paraat wordt weggehaald en om gebouwd. Om onnodige stagnatie te vermijden krijgt men in deze pe riode een toestel van het gasbedrijf te leen en op de dag van overgang van stads- op aardgas worden de apparaten weer omgeruild. Voor een aantal van vooral de oudere apparaten is het niet economisch deze te modificeren, deze worden dan voor rekening van het gasbe drijf vernieuwd. Ook deze kwestie wordt geval voor geval bekeken. Na een kopje koffie dat door het gasbedrijf werd aangeboden was er gelegenheid tot het stellen van vra gen waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Er werd onder meer gevraagd waarom de exploitatie in handen van de Staatsmijnen en de twee grote oliemaatschappijen is gesteld. Deze zorgen ervoor, zo antwoordde de heer De Voogd, dat er een even wicht blijft bestaan tussen de vraag naar olie, kolen en gas en zij wa ken er ook voor dat het gas niet met de olie en de kolen concur reert. De prijs voor het aardgas zal ongeveer 6 cent per m3 gaan be dragen zo vertelde de heer De Voogd verder en vooral voor cen trale verwarming en voor grootver bruikers is dit veel goedkoper Als het gehele net van aavdgas'.eidin- ge i zal zijn voltooid en men stelt zich voor dit binnen enkele jaren gerealiseerd te hebben dan komt dit ons nationale inkomen ten goe de Op de vraag wat de gewone man hier voor voordeel aan heeft werd door de heer De Voogd ge antwoord dat men door de in 's Rijkskas vloeiende gelden minder belasting zal hoeven te betalen. Dit is echter regeringsbeleid zei de spr. en vooral de Minister van Finan ciën is hier ten nauwste bij betrok ken. De ombouw van de gastoestel- len zo antwoordde de heer De Voogd op een desbetreffende vraag vormt voor ons het grootste knel punt. Er zijn in Nederland 2 mil joen gasverbruikers die gemiddeld 3 toestellen hebben. Deze 6 miljoen apparaten moeten dus van een an dere brander worden voorzien en ook in deze branche heeft men met personeelsgebrek te kampen. Nadat nog een enkele vraag door de heer De Voogd was beantwoord dankte wethouder Kaandorp de spr. voor zijn uiteenzettingen over deze moeilijke materie, waarmee de bij eenkomst die door het gemeentebe stuur was belegd, werd besloten. Voor deze zeer bijzondere ten toonstelling is de belangstelling verheugend groot. Het is dan ook anders dan anders. Zoals bekend bestaat het voornaamste deel van het door de Groningse kunstenaar Werkman nagelaten werk uit de z. g. „druksels" (de term is van hem zelf). Een keuze uit deze druksels is nu in het Alkmaarse museum te zien. Er is modern drukwerk uit de 20 en 30er jaren, waaruit blijkt dat de typograaf Werkman geheel meeleefde met de stromingen on der de jongeren van zijn tijd, hoe wel hij zich nooit bewogen heeft in de kunstwereld buiten zijn woonplaats Groningen. Aankondi gingen voor artistieke manifestaties en ook manifesten werden door hem verzorgd, d.w.z. dat hij ze niet slechts drukte, maar ook de tekst schreef en de zeer aparte en in dringende vorm ontwierp. Uit veel later tijd, toen zijn eigen drukkerij hem meer tijd liet, tijdens de laat ste oorlog vooral, maakte hij zijn zeer poëtische druksels in vervloei ende kleuren. Van twee bekende series zijn op de tentoonstelling voorbeelden te zien: van het vrou weneiland: fel van kleur en gemak kelijk herkenbaar en van de illu straties bij een uitgave van de chas sidische legenden. Deze verhalen uit het Oost-europese jodendom hebben op Werkman een diepe in druk gemaakt en hij legde de geest die er uit spreekt vast in deze bla den. Men zie b.v. de eenzame fi guur van de reiziger op weg naar Jeruzalem. Niemand verzuime de ze merkwaardige kunst op zich te laten inwerken. in „De Duinstreek" van 22 november 1929 Dat de Schoorlse Voetbalvereni ging volgens de schrijver „Ve ritas" een levende mascotte in de vorm van de hond „Stompie" be zat. Dat er bij J. Heman te Aagtdorp diverse plaatstroom radiotoestel len, te koop waren. Dat bakker Wezel te Schoorldam speculaas voor f 0,35 per half pd. leverde. Dat de dilettantenclub „Ons Ge noegen" te Schoorldam op 24 november het successtuk „Het Wantrouwen" zal opvoeren. Dat het bestuur van de Schoorlse V.V.V. haar leden in fraaie dicht regels toeroept de najaarsverga dering te bezoeken en dat zij de ze leden aanraadt om haar gal niet langs de straat te strooien." Bergen Nh- AANMELDING NIEUWE LEDEN en JEUGDLEDEN vóór 15 maart a.s. Verkoop van alle sportbenodigdheden. Kruisweg 6 Telefoon 2132 Wanneer men het uitgebreide vak- i kundige jaarverslag 1962-1963 van J de Rundveefokvereniging „Duin- i streek-Noord" bestudeert, uitge- werkt door controleur-stamboek- j houder de heer H. Brouwer en men j leest daarin de succesvolle resul- taten van het controlerende werk van deze vereniging, dan moet het toch wel een stimulans zijn voor de veehouder, zich hierbij aan te slui ten. Mocht de opkomst niet zo groot zijn als het vorig jaar, verheu gend was 'het feit, dat vele jonge boeren hun belangstelling toonden voor deze vergadering. Dinsdagmorgen opende voorzitter N. Kaag deze vergadering in zaal Nieuwendijk, verwelkomde de le den en sprak zijn tevredenheid uit over de opkomst, niettegenstaande er bedankjes waren binnengeko men. De heer Kaag legde de na druk op de belangrijkheid van het lidmaatschap, dat de contributie ten volle waard is. De melkcontro- le is een zaak voor de boeren. Spr had veel vertrouwen in de nieuwe regering en zag de toekomst van de boer niet zo somber in. Nadat de uitgebreide notulen van de vorige vergadering in herinne ring waren gebracht, dankt voor zitter Swaag voor de grote belang stelling ondervonden tijdens zijn ziekte. Voorts werden de data van de stierenkeuringen bekend gemaakt, die zullen plaatshebben 12 maart te Schoorl, 26 maart Castricum en 17 april in de Berger Hout te Alk maar. Uit het jaarverslag van de stam boekhouder bleek dat het afgelopen jaar bepaald niet gunstig is te noe men. Het voorjaar was koud en het vee ging te laat naar buiten, daar bij was er weinig gras, hoewel de melkproduktie niet tegen viel. Door tekort aan ruwvoer en teveel vee. werden heel wat dieren verkocht tegen lage prijzen. De oorzaak van deze lage prijzen was, dat er te veel vee gestald werd en tijdens een langdurige winter het voer voor hoge prijzen moest worden bij gekocht. Gelukkig was de ge zondheidstoestand van het vee goed te noemen. Na de pauze richtte het bestuurs lid de heer Jb. Helder het woord tot de voorzitter en bracht diens 40- jarig jubileum als voorzitter van de Schoorlse L.T.B. afdeling, in het vorig jaar, en de koninklijke onderscheiding in herinnering. Na mens de leden bood hij hem als blijk van waardering een kist siga ren aan. De secr. penningmeester Jn. v. d. Oort, gaf een gespecificeerde toe lichting over de financiële toestand van de vereniging. De rekening over het jaar 1962 sloot met een bedrag van f64.165,54. Bij f2.000, bestemd voor het Fonds voor de te houden fokveedag, is f 200,ge stort. Het aftredende maar herkiesbare bestuurslid de heer C. Roskam, werd bij acclamatie herkozen. In de financiële commissie kreeg de heer Joh. N. Kroon zitting. Als afgevaardigde naar de Bondsverga dering werd aangewezen de heer J. Dekker. De prijzende woorden van de le den tot hun bestuur door verschil lende sprekers o.a. de heren N. C Bijman, Valkering en v. d. Broek gezegd, bewezen de goede onderlin ge verstandhouding in deze vereni ging- Zaterdagavond jl. hield de ANDO en de KJVO afd. Bergen in de dan cing van „De Rustende Jager" een uitzonderlijk interessante culturele avond. Dr. de Booy, wetenschappelijk hoofdambtenaar van het Geologisch Instituut van Amsterdam en beho rende tot het team van de Neder landse Himalaya expeditie naar westelijk centraal Nepal, gaf die avond een lezing over het beklim men van de 7031 meter hoge Nil- giri en zijn reis dwars door de Hi malaya. Begeleid door zeer fraaie kleu renfilm-beelden, genomen door de Franse virtuose bergbeklimmer en gids Linonel Terray, gaf dr. de Booy een boeiend relaas van deze verticale adembenemende beklim ming, waar alvorens men aan de beklimming begon, een drie-daagse verkenningstocht aan vooraf ging. Nadat de expeditie - die bestond uit 150 dragers, 10 sherpa's en de leden - uit het tropisch oerwoud naar 4000 meter hoog gelegen basis kamp waren geklommen, begon de eigenlijke bestijging en werden daarna nog drie kampen op ver schillende hoogten opgeslagen. Voor het laatste kamp (6400 me ter hoog), moest door de expeditie leden en sherpa's een plateau uit gehakt worden voor het plaatsen van drie tenten, waarin bO 30 gr. vorst werd gebivakkeerd. Na 19 da gen van grote alpinistische presta ties, werd tenslotte het doel van de Nederlandse expeditie bereikt. Na de pauze gaf dr. de Booy een uiteenzetting van het boeiende vak van een geoloog, het zuiver weten schappelijk bestuderen van de aard korst. Vervolgens kregen de aanwezi gen nog een paar prachtige films te zien van twee Nederlandse An- des-expedities door de staat Nepal ten noorden van de Himalaya. Een groots fascinerend arm land, met een tevreden religieuse bevolking. Aan het einde van deze bijzon der mooie lezing dankte de heer B. Schuil, dr. de Booy voor zijn voordracht en maakte de talrijke bezoekers er op attent, dat op 26 maart a.s. de ANDO en KJVO haar reeks culturele avonden zullen be sluiten met de opvoering van opera „Paljas" door Bert Brugmans Ma rionettentheater. (Ingezonden mededeling) De jaarlijkse collecte ten bate van de 12 Groesbeekse tehuizen zal worden gehouden in de week van 2 tot en met 7 maart. Het mooie sociale werk van de Ned. Centiale Praktische hulp is helaas nog maar al te weinig bekend. Deze instel ling bestaat reeds meer dan 30 jaar Zij heeft zich al die tijd bezig ge houden met het verzorgen van al leenstaanden zonder onderscheid v geloof of stand Honderden jongens en meisjes, die een behoorlijke op voeding van eigen ouders ontberen en honderden volwassenen, die zich tijdelijk of duurzaam niet konden handhaven in deze gecompliceerde maatschappij, vonden in de 12 te huizen en in de- gezinsverpleging ontplooiingsmogelijkheden en wat geluk in hun moeilijk bestaan. Maai er zijn grote wachtlijsten. Er is geen plaats vrij, terwijl elk geval ur gent is. Deze landelijke arbeid, die op reformatorisch belijden is ge grondvest, roept om uitbreiding en verdient aller steun. Wanneer straks de bussen ram melen, zorgt U er dan voor, dat ze vol worden? Mocht U daadwerkelijk aan de actie willen mee doen, meldt U zich dan als collectant(e) bij on derstaande adressen. Mevrouw M. N. v. d. Schalk-v. d. Most, Tjipke Visserweg 7. Tel. 3571. Mevr. F. Figeé-Hooijer, Jan Toor- opweg 3. Tel. 2083. Kedaktie en adfninistraïit: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 2« S7 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. met een minimum van fl,50. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Vrijdag 28 februari bijeenkomst tot oprichting van een sociale sectie in de Schoorlse Gemeenschap. Aanvang 8 uur ten gemeentehui ze. Zaterdag 29 februari ledenvergade ring voetbalvereniging „Schoorl" in café Honky Tonk. Aanvang 8 uur. Zaterdag 29 februari klaverjasdrive uitg. van de biljartvereniging in café Slijkerman. Aanvang 8 uur. Vrijdag 6 maart klaverjasdrive uitg van de voetbalvereniging „Duin- randers" in café Slijkerman. Aan vang 8 uur. Bibliotheek van de ver. Algemeen Welzijn. Geopend; vrijdags van 3.30 tot 4.30 uur n.m.in het oude Raadhuisje te Schoorl. Rejaardensociëteit: woensdags van 2.30 tot 5 uur n.m. in het ver enigingsgebouw te Catrijp. R.K. Bibliotheek Catrijp: geopend zondags van 10 tot 12 uur v.m Vrijdags van 7 tot 8 uur n.m. EEN DRAAIORGEL SPEELT. Een draaiorgel speelt aan het einde der straat in ruisende vallende regen. Een klein simpel lied van droefheid en smart van moeilijk begaanbare wegen. De regen daalt neer uit een dofgrijze lucht het klinkt als een lange en klagende zucht. Een draaiorgel speelt in de dartele wind, een helder en speels melodietje De wind gooit de maten kris kras door elkaar, tot een stotterig hinnekend liedje. Hij spot met het ritme en improviseert terwijl hij baldadig abstrakt, dirigeer* Een draaiorgel deun klinkt door een zonnige straat het klautert langs vensteis en ramen. En rondom dat orgel verlangend en blij daar klonteren de kinderen tesamer Het is feest in de straat, men lacht en is blij. want het draaiorgel speelt en de zon is er bij Jan Timmer BERGEN ZONDAG 1 MAART Dr. POOT Dorpsstraat 30, Bergen, tel. 2423 SCHOORL ZONDAG 1 MAART dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 GEVONDEN. Na een poosje meerde Créghel zijn bootje weer aan de kant en begon toen de steile rotsen te be- klammen. Dat viel hem natuurlijk niet mee en het duurde ook niet lang of hij hijgde als een postpaard. Inmiddels was Knots al een heel eind met spitten opgeschoten. „Zeg Knots", zei Kitsch gespan nen, „ben je nog niks tegengeko- Knots keek even op. „Hè, wat? of ik iets gevonden heb? Nee, niet dat ik weet alleen dit, ik denk dat ze het weggegooid hebben bij een picknikje of zo „Hihi hoho!" kraaide Kitsch en maakte een luchtsprong van ple zier. „Gevonden. Hoera, dat is één van die botten van het voorwereld lijke dier. Kom er maar uit." Als hij even opzij had gekeken, zou zijn vrolijkheid wel wat be daard zijn, want in de verte, op een voorutistekende rots, verscheen de figuur van prof. Créghel, die er in geslaagd was om de rotsen te beklimmen. Maar Kitsch zag niets en toen Knots met veel moeite uit de kuil was geklauterd kroop hij er zelf in en zorgde er voor, dat Knots aan het werk bleef en alles naar de boot sjouwde.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1