Ueekiiod 99 Nederland wordt flink stuk groter!! SPAREN HEEFT NUT^ nu TS SPAAR BA MK 4 Boorsma Textiel is Apeuda 0 0 HEROPENING Hollandia Trico SCHOORLSE GEMEENSCHAP 27 VRIJDAG 13 MAART 1964 39e JAARGANG No. 10 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Groot deel van Noordzeebodem voor Nederland ALKMAAR BERGEN CASTRICUM HEILOO BELEGGINGSBOEKJES Bert Brugman met „Paljas Marionettentheater Een extra winter Banketbakkerij Koolmees-Soecker -K NYLON ONDERJURKEN - Schouder band NYLON JUPONS KINDER ONDERJURKEN - PETTYCOAT WIJ LAZEN ZONDAGSDIENST ARTSEN <:Pro}eóóor (^réghel r DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. De oppervlakte van Nederland zal met 60.000 vierkante kilometer toenemen zodra een in Genève ge sloten conventie over het zoge naamde „continentaal plateau" in werking treedt. Onder continen taal plateau verstaat men al die kilometers zeebodem, waarop niet meer dan tweehonderd meter water staat. Voor wat Nederland betreft: volgens deze regel valt het groot ste deel van de Noordzeebodem on der de conventie. Nederland heeft daarvan een strook aangwezen ge kregen, welke in het Noorden bijna driehonderd kilometer breed is. De Noordelijkste uitloper ligt tegen de vermaarde Doggersbank aan. Het gedeelte, waarop Nederland recht heeft, is bijna tweeimaal zo groot als Nederland zelf. Deze conventie kan veel voor Ne derland betekenen, het verdrag re gelt een deel van de souvereini- teit over de zeebodem. Het is voor al gericht s>p de exploitatie van eventuele bodemschatten. Sinds de olie- en aardgasrun op Ameland twijfelt niemand er meer aan of onder de Noordzeebodem voor de Nederlandse kust bevinden zich aanzienlijke hoeveelheden van de ze kostbare delfstoffen. Een onder zoek, dat vorig jaar vlak voor de kust van Den Haag werd uitgeoe fend, wees ook al in deze richting. Als de olie buiten de territoriale wateren zal worden aangetroffen, kan Nederland er in het kader van de conventie van Genève toch aan spraak op maken. Alleen Neder land zal voor de exploitatie conces sies mogen verlenen en dus ook een aanspraak hebben op een deel van de inkomsten. Sinds de techniek van het olie- boren op zee zoveel is verbeterd, zal het niet lang meer duren of ook op het continentaal plateau van de Noordzee zullen de boortoren (-eilanden) verschijnen. Op het ogenblik is de conventie van Ge nève, die al in 1958 werd afgeslo ten, nog niet in werking getreden. De afspraak is gemaakt, dat min stens twee en twintig landen het verdrag eerst moeten bekrachtigen. Tot nu toe hebben 21 staten dit gedaan. Het wachten is dus op de laatste. Nederland heeft de conven- Op donderdag 26 maart komt Bert Brugman met de beroemde opera Paljas in de danszaal van „De Rustende Jager" te Bergen. Het grote succes van deze opvoe ring is begrijpelijk: Maria Callas, Giuseppe di Stefano, Tito Gobbi Nicola Monti zijn hier op hun best en het Scala van Milaan zorgt voor de begeleiding, zoals men van het eerste theater van de wereld tie nog niet bekrachtigd, maar in Den Haag wordt verwacht dat dit spoedig zal gebeuren. De Nederlandse regering wil na melijk van de conventie gebruik maken om verdere souvereiniteits- rechten op het continentaal plateau te laten gelden. Een wetsontwerp is in voorbereiding, dat alle kunst matige eilanden die op het Neder landse deel van het plateau worden gbouwd, tot Nederlands grondge bied verklaart. De regering wil hierdoor rechtskracht krijgen over deze eilanden. Regelrecht is dit ge richt tegen het eiland voor com merciële televisie, dat de REM nog voor het begin van de zomer buiten de territoriale wateren van Nederland wil oprichten. Maar de strekking gaat verder. Het is niet ondenkbaar dat voor de Nederland se kust eilanden verschijnen met casino's. Gokken is verboden in Ne derland, maar onder de huidige wetten zou de regering tegen zo'n eiland - dat technisch niet zo moei lijk is te verwezenlijken, weinig kunnen doen. De nieuwe wet moet deze lacune opvullen. Volgens rechtskundigen in Den Haag kan men hiervoor echter geen beroep dden op de in 1958 geslo ten conventie. Dit verdrag had als eerste doel het regelen van de ex ploitatie van olie en aardgas op de zeebodem. De verleende souve- reiniteitsrechten zijn dan ook al leen hierop gericht. Het beginsel van de vrije zee wordt dus gehand haafd. Nederland wordt dus wel een flink stuk groter, maar de zeggingskracht over het nieuwe ge bied is duidelijk beperkt. Een kunstmatig eiland in de Noordzee zal steeds in de bodem moeten worden verankerd. Over de zee heeft Nederland buiten de territo riale wateren niets te vertellen. Over de bodem kan nu wel een woordje worden meegepraat. Mis schien zou Nederland iets kunnen doen op grond van het feit, dat voor een kunstmatig eiland pilaren in de zeebodem moeten worden gedreven. De vraag is echter hoe andere landen daaiover zullen denken. (Nadruk verboeren) mag verwachten: subliem De decors zijn van Cuno van der Steen, de costumes van Rosa Wink en de geluidsopnamen zijn van Co lumbia. Wie nog nooit kenn;s heeft ge maakt met dit kunstenaars-ensem ble van marionettenspelers, moet zich deze gelegenheid niet laten ontgaan. Ieder zal verstomd staan over de prestaties van dit gezel schap, waarvan alle dagbladen en thousiaste verslagen geven: Haagse Courant: een avond van hoogstand kunstgenot. Haarlems Dagblad: een ovatio neel applaus aan het eind. Het Vrije Volk: De gebroeders Brugman en Karin Witteveen waren grandioos. Deventer Dagblad: Wat de spelers met de poppen doen is fantas tisch. Noordhollands Dagblad: Volmaak te harmonie van zang en gebaar. De steeds uitverkochte zaal in Bergen, bewijst, dat deze uitvoerin gen elk jaar weer het hoogtepunt zijn van de culturele avonden Met het werk van Mozart, Bastien und Bastienne, de charmante jeugd- opera van Mozart, wordt de avond en tevens het seizoen besloten. Kaartverkoop en plaatsbespreking zijn als steeds in de Boekhandel van de heer W de Haan, Stations straat 3 te Bergen. Plaatsbespreking voor donateurs en leden op de volgende data: S-kaarten (slechthorenden en -zienden) op maandag 16 maart v. 9-12. C-kaarten op maandag 16 maart v. 2-4 (tel. van 3.30-4 uur). A-kaarten op dinsdag 17 maart v. 9-12, tel. van 11.30-12). B-kaarten op dinsdag 17 maart v. 2-4, tel. van 3.30-4 uur). Vrije kaartverkoop en plaatsbe spreking op de volgende dagen. Voor zover nog voorradig kaarten aan de zaal om half acht. Aanvang steeds precies om 8 uur. Zaal open om half acht. Toegang f 3,Donateurs f 2,50. Leden f 1,50. In de laatste helft van de vorige maand, na een tamelijk lange win ter, krimpte de wind naar het zui den en kwam de warme adem van de lente (tien graden boven nul) over ons gebied als een weldadige koestering. Menigeen liet zich met een in tens tevreden gekreun in een luie stoel vallen om alvast de eerste zonnestralen te laten strelen over het verbleekt winters gelaat. Kordate huisvrouwen voelden eveneens de lente aankomen, kre gen schoonmaak-aspiraties, zetten ramen en deuren van hun huis wijdt open en togen met boender, dweil ragebol en witkwast aan het werk om straks na die grote inte rieuromwenteling een stapje voor te zijn bij hun andere schoonmaak- zusters. Boven op een puntdak floot zacht en bescheiden de merel. De warm te van de zon, vertelde hem dat de lente niet lang meer op zich zal laten wachten. De eerste kie vieten keerden terug uit het zuiden, spreeuwen klapwiekten op zonnige daken, juichten, kwetterden, imi teerden en waren - evenals ande re vogels - koortsachtig bezig met het verzamelen van materiaal voor de bouw van het nest. In het bos kroop het speenkruid nieuwsgierig onder de afgestorven bladeren vandaan. Vlier, kamper foelie, vogelkers, voelden de zonne warmte in hun wortelgestel en openden hun bladknoppen. Sneeuwklokjes en crocussen bloeiden in fragiele schoonheid totdat de wind onverwachts weer ruimde en de winter weer terug kwam, zodat het bestuur van de B. IJ. V. de leeggelopen ijsbaan weer onder water liet pompen. Ve le werklustige huisvrouwen sloten ramen en deuren en lieten de zwabber de zwabber. De vlierboom en de vogelkers, konden nog bijtijds hun knoppen sluiten. De vogels staakten hun ak- tiviteiten, terwijl de sneeuwklokjes en crocussen, ondanks nachtelijke temperaturen van vijf tot zes gra den onder nul, doorbloeiden, alsof er niets aan de hand was maar die spreeuw, die vlak bij mijn raam, zo zielig ineengedoken op de li gusterhaag zat, scheen dit extra- wintertje toch niet zo prettig te vinden. Jan Timmer Binnen een tijdsbestek van drie weken heeft de fa. Koning uit Haarlem, winkelinterieur specialis ten, de sinds 18 jaar gevestigde banketbakkerszaak van de firma Koolmees-Soecker aan de Jan Ol- denburglaan een drastische veran dering doen laten ondergaan. Door de ruimte van de achterka mer van dit pand bij de oude win- Kelkelruimte te trekken, is deze nieuwe zaak 2 maal zo groot ge worden. Langs de wanden zijn gla zen stellingen aangebracht om van het zicht van het geëtaleerde ar tikel zo weinig mogelijk verloren te laten gaan. Royale en prachtige stof" vrije vitrines geven een stijlvolle indruk aan dit interieur, waarvan de vloer met grijze tegels belegd is. Bij het binnentreden van de zaak trekt 'n vitrine de aandacht waar in de heer Soecker allerlei loden ijsvormen van ruim 150 jaar gele den heeft geëtaleerd. De winkelbetimmering werd ge maakt van wengé-hout en geschil derd in rustige kleuren van bruin en beige. Ook de voorpui heeft een grondige verandering ondergaan en toont met de grote etalage-ramen, met daarboven een brede luifel, een voorname, in strakke stijl op getrokken entree. De firma Duin uit Bergen legde de tegelvloer en de fa. Waslander zorgde voor een bij zonder goede verlichting. De fa. Koolmees-Soecker mocht bij de opening, dig gisteren plaatsvond grote belangstelling ondervinden. Tal van bloemstukken sierden dit fraaie interieur. DAMCLUB „BERGEN" W. van Hattum voor de achtste maal kampioen. Bergens damclub die dit jaar (no vember a.s.) tien jaar zal bestaan, heeft in die periode drie kampioe nen kunnen bejubelen, nl. de heer H. de Vries (1 x), H. Kruizinga <1 x), maar de heer W. van Hat tum werd in dit eerste decennium van de damclub maar liefst acht maal kampioen. In zijn laatst gespeelde partij te gen J. Stam bleek hij onbetwist de sterkste en behaalde ongeslagen 't kampioenschap van de onderlinge competitie. C. Tromp speelde remise tegen J. Bliekendaal en degradeerde naar de B-groep. Van Hattum komt vol gende week uit tegen G. Erkamp, wint hij zijn partij, dan promoveert hij naar de A-groep en is evenals zijn naamgenoot kampioen van zijn afdeling. De stand in A. is als volgt: 1. W. van Hattum 18 gesp. 33 pnt. D. Buisman 16-21; J. Stam 16-18; J. Bliekendaal 17-16; P. Boot 17-16; P. Beukers 13-13; P. Mienes 16-13; J. de Rovdr 18-13; H. Kruizinga 14-11; C. Tromp 17-8. Groep B: J. de Moor 20-32; K van Hattum 19-31; G. Roosloot 20- 30; N. Erkamp 20-28; N. Veld 19-19: P. Hopman 16-16; G. Erkamp 17-14; A. Tromp 19-14; P. Franzen 18-12; L. Dongelmans 19-7; K. Span 20-7. MUZIEKAVOND IN ELKSHOVE. Vrijdagavond j.l. werd in het Be jaardencentrum „Elkshove" een mu ziekavond gepresenteerd door Mie- ke Stuart (fluit) en Mia Bos (pia no). Deze avond was georganiseerd door de Commissie van Tijdsbeste ding voor de bewoners van dit te huis. De heer J. M. Brouwers, secre taris van de Stichting heette de muziekminnende groep Elkshove- bewoners en beide vrouwelijke mu sici. hartelijk welkom. Het program ma dat uit composities van J. B Loillet, C. Ph. E. Bach, J. S. Bach H. Andriessen, J. Brahms, A. Rous- sel en G. Faurê (voor fluit en pia no) bestond, werd door Mieke Stuart en Mia Bos nauwlettend su bliem en met veel toewijding gein terp reteerd. Vooral Mia Bos boeide haar toe hoorders door voortreffelijk piano spel en de vertolking van Pavane van Andriessen. Mieke Stuart be wees met het uitvoeren van Ada gio uit Sonate in a ki t. van C. Ph. E. Bach voor fluit, haar muzikali teit en virtuositeit op dit instru ment. Na de pauze brachten beide musici nog enkele programmanum mers ten gehore die door een dank baar publiek met een warm ap plaus werden beloond. TITEL DUEL DERDE KLASSE LIBRE In „De Oude Prins" zal op 13, 14 en 15 maart a.s. het Nederlands kampioenschap derde klasse libre worden verspeeld onder leiding van de biljartvereniging De Oude Prins. De deelnemers aan dit 3-daagse bil jart-toernooi zijn A. Bronts, Vee- nendaal; K. Homminga, Harlingen, A. Koek, Zwolle, W. Kohier, Den Haag; A. Nieuwenborg, Venlo; A. Nuyten, Bergen op Zoom; A. Rood. West-Friesland en C. Schijven, Roo sendaal. oemen KORENBLOEM f8,25 PRUNUS f 10,20 SPIREA f 13,25 VIOLIER f 14,25. Kleuren: wit - rose - marine - saffier. Maten 38 t.m. 48 LOBELIA f7,10 SPIREA f7,75 VIOLIER f9,25 ROZEMARIJN f8,25 GLADIOOL f 10,25. 'Kleuren: saffier - zwart - robijn - wit - rose - groen. Maten: S - M - L. CROCUS ONDERJURK 45 t.m. 75 vanaf f5,10 CROCUS PETTICOAT 85 t.m. 95 vanaf f9,75 LENTEKLOKJE ONDERJURK 35 t.m. 45 vanaf f 4,10 Kleuren: wit/wit - Wit/saffier. VOOR BETERE TEXTIEL Ruïnelaan 18, Bergen. Telef. 25 32 in „De Duinstreek" van 14 maart 1930, dat de heer J. v. d. Laan een biljart séance in café Schuyt zal geven en dat hierbij de heren den Das en Greup als tegenstanders zul len optreden. De Schoorlse Vereniging voor Huis verzorging is opgericht van wel ke vereniging men a raison van f 1,per jaar lid kan worden. Men bij een gezinsinkomen dat minder dan f 15,bedraagt gratis vereniging krijgt. De Bond van Staatspensionering in het lokaal van de heer G. Marees te Groet een propagandabijeen- komst hield; dat hieraan de Toneelvereniging „Nieuw Leven" en „Het Intiem Citerkwartet" haar medewerking verleenden. „I)E OUDE PRINS" UITSLAG KLAVERJASDRIVE De Klaverjasclub ,De Oude Prins' hield op dinsdag 3 maart een grote vrije drive. Hieraan namen 52 per sonen deel. De uitslag was: 1 Mevr. Schouten-de heer v. Oeven 5451 pt. 1 mars; 2 Mevr. van de Grijspaarde Sr.-de heer Kuin 5408 pnt. 1 mars; 3 Zweekhorst Jr.-Pan kras 5307 pnt. 4 marsen; 4 de he ren Bakker-Brakenhof 5168 pnt. 4 marsen; 5 Mevr. Zee-Mej. Zwak- man 5056 pnt. 3 marsen; 6 de heer Heddes—mevr. Koorhorst 4993 pnt. 1 mars;7 mevr. Pijper-de heer Blok ker 4898 pnt. 2 marsen; 8 mevr. v. d. Boogaarde-mevr^ Mol 4876 pnt. 3 marsen; 9 De heren Mak en van Weelen 4803 pnt. 2 marsen; 10. De heren Noordberger-De Beer 4760 pnt. 2 marsen. De marsenprijs was voor de he ren Grouwwelman 4 marsen. De poedelprijs was voor mevr. Bak ker-de heer Van Boogaard 3335 p Vrijdag 13 maart bijeenkomst afd. Schoorl v. d. Plattelandsvrouwen in hotel ,De Roode Leeuw". Aanvang 7.45 uur. Spreekster: mevrouw van der Sluis over „In nerlijke harmonie. Zaterdag 14 maart uitvoering Har- gertoneelvereniging „De Kome dianten" in café Jonk te Schoorl dam. Aanvang 8 uur. Opgevoerd wordt „Met gebruik van keuken" Maandag 16 maart bijeenkomst v. Herv. Vrouwengroep in de Con sistoriekamer der Ned. Hterv. kerk te Schoorl. Spreker is ds de Jong over „Enkele aspecten van het concilie te Rome." Leiaardensociëteit: woensdags van 2.30 tot 5 uur n.m. in het ver enigingsgebouw te Catrijp. Vrijdag 20 maart klaverjasdrive v. de tafeltennisvereniging „Duin treffers", des avonds 8 uur in café Slijkerman te Catrijp. Bibliotheek van de ver. Algemeen Welzijn. Geopend; vrijdags van 3.30 tot 4.30 uur n.m. in het oude Raadhuisje te Schoorl. R.K. Bibliotheek Catrijp: geopend zondags van 10 tot 12 uur v.m Vrijdags van 7 tot 8 uur n.m. Zaterdag 21 maart uitvoering gym- nastiekver. „Olympia" in „De Rustende Jager" te Schoorl. Aan vang 7.30 uur BERGEN ZONDAG 15 MAART Dr. LUIF Nw. Bergerweg 1 Tel. 3130 SCHOORL ZONDAG 15 MAART dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 NIET GESCHOREN Prof. Créghel snapte, dat Knots ieder ogenblik terug kon komen om het laatste vrachtje botten te ha len. „Hm", mompelde hij, „tegen twee boeven speel ik het alleen niet klaar. Ik zal nu dus tot mijn spijt gewelddadig moeten optreden. Hij ging zachtjes achter Kitsch staan, raapte een groot stuk bot op en gaf toen de kleine een ge weldige tik op zijn hoofd. Kitsch keek verbaasd naar de sterretjes, die voor zijn ogen verschenen, zei „Hikkehik" en zakte toen in el kaar. „Excuseer dit bruut geweld" zei professor Créghel, „het is niet mijn gewoonte, maar ge hebt het er zelf naar gemaakt." Kitsch zei echter geen woord meer en merkte er niets van, dat de prof. vlug zijn lange zwarte mantel aandeed en de breed ge rande hoed opzette. „Mmmm", mompelde Créghel, „volmaakt is de vermomming ze ker niet, doch misschien is ze goed genoeg om iemand als Knots om de tuin te leiden." Hij liep Knots die juist weer aan kwam sjokken, tegemoet, want de ze mocht natuurlijk niet zien, dat Kitsch bewusteloos in de kuil lag. ,,'t Is genoeg voor vannacht, we gaan naar huis", beval de profes sor, „en snoot zijn neus om zijn snor te verbergen. Maar Knots had het toch in de gaten gekregen. „Vrind Kitsch", merkte hij ver baasd op, „je mag je wel eens scheren, je hebt een baard van drie dagen." „Ja, och ja," zei de professor, „ik had vanochtend geen warm water. Maar komaan, we moeten weg."

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1