Purolhcfdt ?e JL (IdlllV BEA wint het pleit Pracht handen ^koitsd fóitse 30 jaar op de planken Tubc !60'93a Hamea-Gelei TWEEDE BLAD VRIJDAG 13 JANUARI 1964 FEUILLETON 27 De heer Jo de Leeuw neemt in ons dorpsleven wel een belangrij ke plaats in dachten wij. Hij is o.m. voorzitter van het fanfare corps „De Vriendschap", bestuurs lid van de Schoorlse Voetbalver, eniging en erelid van de Schoorl- damse Toneelvereniging. Dezer dagen herdacht hij het feit dat hij 30 jaar geleden met Wim Lakeman het destijds bekende Duo Wi-Jo oprichtte. Maar zoals be kend, is de heer de Leeuw een gezellig prater en we laten hem daarom graag zelf aan het woord. Het duo is eigenlijk ontstaan tij dens een feestje van de Voetbal club, zei hij. Wim Lakeman en ik zongen toen een liedje en dat sloeg zo in, dat wij besloten voortaan samen te gaan werken. Nico Splin ter schreef een revuetje voor ons en ons eerste officiële optreden had plaats bij de heer Nic. Schuyt. Nadien trokken we het hele land door en verzorgden dan een hele avond. Jawel, met z'n tweeën. We brachten dan 22 nummers en moes ten dan ook vaak van costuum ver wisselen. Daarom had ik meestal (Ingezonden mededeling) en nimmer ruw of schraal 3 pakken over elkaar aan, dan was je minder tijd kwijt. We sleepten alles zelf mee op onze auto met aanhanger. Ook de coulissen en an dere noodzakelijke attributen. Als je dan bij een zaal aankwam waar moest worden opgetreden dan moesten we eerst het hele toneel opbouwen en de hele entourage zelf verzorgen. Geen wonder, dat we „al puur zo'n natte reg had- de" als het doek openging. Later werd ons gezelschapje uitgebreid met o.a. prof. Remidol en ande ren. We hebben in alle provincies voorstellingen gegeven behalve in Zeeland. Ook voor de radio zijn we opgetreden, in totaal heb ik 35 keer voor de microfoon gestaan, ook voor die van de toenmalige NIROM, de Nederlands Indische Radio-omroep. In de tweede wereldoorlog werd het allemaal veel moeilijker We kregen last met de Cultuurkamer en in 1943 moesten we het gezel schap ontbinden. Het duo Wi-Jo heeft nog bestaan tot enige tijd na de oorlog, toen kreeg mijn collega het op een ander gebied tè druk en ben ik alleen varder gegaan. Ik werk nu voor een theaterbureau en verzorg met andere artiesten een programma. In de loop der jaren heb ik met tal van prominente artiesten mogen optreden o.a. met de Mounties, de Spelbrekers, Snip en Snap, Rita Corita. Het samen stellen van een goed repertoire is wel een van de moeilijkste dingen in ons vak. Je maakt zelf wel een tekst die je aardig vindt, maar je moet altijd afwachten hoe het pu bliek reageert. Ik breng veel West- friese sketches en vooral de crea tie van Saar, het boerevrouwtje dat iedereen „over de ruttel haalt" slaat wel in dacht ik. Wel moet je bij Westfries en eigenlijk bij elk dialect oppassen dat je geen onverstaanbare taal spreekt. Ik bedoel dit, ook buiten Noordholland moet men je kunnen verstaan. Als je b.v. in Drente zeg „Kejje ut luchte?", dan zitten de mensen je met open mond aan te kijken. Ook hoor je wel eens dat Westfries eigenlijk ouderwets is maar modern Westfries, nee dat be staat niet." Tot zover Jo de Leeuw. Aan het eind van deze maand zal er waar schijnlijk een avond voor de be jaarden van Schoorl worden ge organiseerd waaraan weer tal van plaatselijke artiesten zullen mee werken; ook onze jubilaris treedt dan op. Wij verwachten wel dat de heer de Leeuw door verschil lende mensen zal worden toege sproken en dat hij flink in de bloe metjes zal worden gezet. Echte bloemen wel te verstaan en geen closetborstel in een mooi papiertje waarmee een collega van de heer de Leeuw meestal het programma opent. Schaakclub .Schoorl' Het is alweer enige tijd geleden dat U uitslagen heeft gelezen van de onderlinge competitie. Dit komt o.m. omdat het gemoedelijke in de ze schaakclub meer heerst dan de eerzucht om tot de besten te be horen. Er worden te veel vrije par tijtjes gespeeld en natuurlijk zijn er altijd wel leden, die om deze of gene reden verhinderd zijn. Wel, zult u zeggen, er is toch een wedstrijd programma en dat moet gespeeld worden. Natuurlijk is er een wedstrijd programma. Bij aanvang van het schaakseizoen in oktober is er gesteld dat elk lid voor einde maart minimaal 8 par tijen heeft te spelen voor de com petitie en men mag spelen met wie men wil, maar men mag echter maar eenmaal met dezelfde spe ler spelen. Nu is de club in drie afdelingen gesplitst. A de sterkere spelers, B de middel sterken en C de zwakke ren (in feite loopt de speelsterkte van de meeste onzer leden niet ver uiteen). Deze groepen hebben elk een waarde Groep A waarde 6, groep B waarde 4, Groep C waar de 2. Speelt A (6) tegen C (2) en A wint dan geeft dit 2 waardepun- ten en zou C (2) winnen van A (6) dan geeft dit 6 waardepunten, is de wedstrijd remise dan krijgt A 1 pt. en C 3 punten. Speelt A tegen A dan krijgt de winnaar 6 punten en bij remise elk 3 punten. Dit systeem wordt deze winter voor het eerst beproefd en het gro te voordeel is dat alles door elkaar speelt en dus niet alleen per groep onder elkaar wordt gespeeld. Nu volgt de stand van de compe titie zoals die was op 4 maart. De volgorde van de spelers is die van de vorige wintercompetitie en de cijfers er voor geven de volgorde aan zoals die nu is. Groep A: 4 J. van Lo 11 H. Diderich 5 Jb. de Boer 7 M. Slot 3 F. Schoen 8 P. de Boer 9 C. den Das 2 1 1 3 4 3 1 13 8 9 15 20 9 7 DE DUINSTREEK Groep B: 10 G. Konijn 2-4 2 A. H. Dorré 5 - 2 14 H. Meedendorp 0 14 1 R. Bakker 3 13 Mej. v. d. Woude 2 Groep C: 15 W. Ruis 2 - 6 T. Meedendorp 4 1 12 P. Vlam 1 0 1 3 - - 2 10 24 3 23 4 4 17 6 Volgorde der cijfers: gewonnen; remise; verloren; aantal gespeeld; waardepunten. Er kan dus nog veel gebeuren in deze competitie want er moeten nog diverse partijen worden gespeeld, maar ook als men eind maart nog niet zijn 8 partijen heeft gespeeld, wordt toch het behaalde aantal waardepunten door 8 gedeeld voor het vaststellen van het gemiddelde. Wat betreft de wedstrijd tegen Schaakmat 2, de definitieve uitslag is geworden 4V2-5 'A, dus winst voor Schoorl. Jaarvergadering ,De Sportfokkers' Gisteravond hielden de leden van „De Sportfokkers" hun jaarverga dering in hotel café restaurant „De Oude Prins". Uit het jaarverslag bleek dat de leden dit jaar goede resultaten hebben bereikt, op de di verse landelijke en provinciale ten toonstellingen. Ook in financieel op zicht is het een goed jaar geweest. De aftredende bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen. Daarna ging men over tot het uit reiken van de gewonnen club-prij zen. De grote wisselbeker kwam definitief in het bezit van mevr. Schmalz-Vader, die deze trofee voor de derde maal won. De verdere me dailles en lauwertakken werden uitgereikt aan mevr. Beets-Jonker voor het beste dier van de grote rassen. Mevr. Schmalz-Vader voor het beste dier (middenras) en de beste cavia. De heer F. Urbanus won het beste dier van de dwerg rassen. Bij de jeugdleden waren de prijswinnaars Nico Tesselaar voor het beste dier, Koos Schekkerman voor de beste duif en de heer Tromp voor het beste hoen. Na de rondvraag sloot de voor zitter de heer Houwing deze ge animeerde vergadering. Uitslagen Klaverjasdrive Nic. Jonk De bijzonder gezellige klaverjas drive bij Nic. Jonk, café „De Band' had de volgende uitslagen: 1. Echtp. Schreiner 5424 punten. 2. Reidsma-Souwer 5190 punten. 3. Pronk-Pronk 4982 punten. 4. Echtp. Zoon 4919 punten. 5. Koorn-van Baar 4869 punten. 6. Jonker-Selhorst 4857 punten. 7. de Vet-Smit 4849 punten. Geen prijs hadden: 8. Minkema- Breed 4616 pnt. 9. mevr. Jaspers- mevr. Koorn 4589 pnt. 10. Glorie- mej. Quant 4583 pnt. 11. Echtp. Roos 4454 pnt. 12. de Heer-Zoon jr. 4426 pt. 13. mevr. de Vet-Selhorst 4282 pnt. 14. Kramer-Kroon 4260 pnt. 15. Nannes-Jonker 4214 pnt. 16. Echtp. den Das 3876 pnt. 17. Leeuwenkamp-Breed 3734 pnt. 18. (Troostprijs) v. Duin-Teuwisse 3555 pnt. Tot grote teleurstelling van de vele trouwe deelnemers, moeten wij volstaan met nog één drive en wel op de eerste zaterdag van april. (Zie advertentie in deze krant). Harger toneelvereniging met ,,De Komedianten" De Harger Toneelvereniging gaf zaterdagavond j.l. in café Swart te Hargem een opvoering van de klucht „Met gebruik van keuken" van de schrijver P. Mossinkoff. In het blijspel kwam het na-oorlogse probleem van het inwonen naar voren. In het huis van slager Ma- nus Duiveman komt het echtpaar door Henk van Heeswijk HOOFDSTUK 24 Het doorlichten van de schoolkinderen veroorzaakte een ontstellende consternatie in het dorp. Hoe het uitge lekt was die maandagmorgen, was Bea een raadsel, maar toen om ongeveer half tien de beide auto's met de apparatuur en verpleegsters arriveerden, kwamen enke le minuten later de eerste nieuwsgierige dorpelingen al het schoolplein oplopen- Bea voorzag moeilijkheden en stuurde meteen een jongen uit de hoogste klas naar de politie, met het verzoek te komen assisteren. Deze was er binnen het kwartier en stuurde de mensen op gemoedelijke toon van het terrein van de school ai Daarna sloot hij het hek en poste zich er demonstratief voor. Maar dit had een averechtse uitwerking, want er kwamen moeders, die hun kinderen opeisten. Tot grote opluchting van Bea arriveerde Sangeiaar in zijn auto. Toen hij de school was binnengekomen, verteiae Bea van de moeilijkheden buiten en Sangeiaar begat zich naar de ouders om hen gerust te stellen. Binnen drie dagen wisten Sangeiaar en Bea de lesul taten Er waren veertien kinderen aangetast, die ter stond moesten liggen. Daarbij waren twee kinderen \iA het geziin Van Schagen. Bea bleek gelukkig g, zond en juffrouw de Munk ook. Aan het einae van die week kwam er een plaatsje leeg in een sanatorium en op een morgen reed Piet van Schagen, uitge.eide gedaan uoor een snikkende vrouw en een snotterende schare kinde ren. Burgemeester Tesselaar ging de zaken verctei regelen. De school werd drie dagen gesloten en moesi geheel ontsmet worden. Bea maakte van ue gelegen heid gebruik en wees Sangeiaar op de verouderde leer middelen. Sangeiaar luisterde begrijpend en was tot Bea's verwondering tot vele concessies bereid. „Bestel maar, wat u nodig hebt en verbrand voor mijn part alle oude boekjes. De rekeningen zal ik voorlopig beta len- Dat geld krijg ik wel terug." De gehele bevolking van Elshoven werd daarna opge roepen voor doorlichting- Maar ondanks de dringende oproep van burgemeester Tesselaar bleven nog velen weg. Deels uit principiële overwegingen, maar ook uit laksheid of onverschilligheid. Ook onder de volwasse nen werden bacillendragers gevonden. Toen de schoöl weer op gang werd gebracht, nadat ze geheel ontsmet en schoongemaakt was, keek Bea tevreden naar de vele nieuwe leermiddelen. Het is dan toch nog ergens goed voor geweest, dacht ze in stilte Ze verdeelde haar aandacht over de vier hoogste klas sen en juffrouw de Munk had weinig moeite dn het eer ste lokaal. Tijdens de drie dager» dat de school gesloten was, had Bea van de gelegenheid geprofiteerd en hoe wel haar huisje nog bij lange na niet klaar was, had zt haar inboedel uit Amsterdam laten komen en zich voor lopig in een der kamers, die nagenoeg kilaar was, ge installeerd. Met stille trom vertrok ze uit den huize Van Schagen. En zelfs Sangeiaar zei, dat ze er heel verstandig aan gedaan had. Onder de gegeven omstan digheden. Al was het maar in het belang van de kin deren,-. Doordat Bea nu vier klassen onder zich had, bemerk te ze niet terstond, dat - behalve de t.b.-kinderen - er nog iemand ontbrak. Het was Geert Sangeiaar, de oud ste zoon van de voorzitter. Kees, zijn broertje, die ir de vierde klas zat, vertelde desgevraagd, dat Geert moest helpen „Heulen". „Heuien?" herhaalde Bea niet begrijpend. „Het hooi binnenhalen,,' verduidelijkte een der ande re kinderen lachend. Toen snapte Bea het. Ze wachtte nog een paar da gen, maar toen Geert de hele week niet meer op schoo geweest was en maandagsmorgens evenjmin kwam op dagen, fietste Bea tussen schooltijd even naar de „Rui ge Hoeve". De hele familie zat aan tafel, maar Sange laar nam haar mee naar de voorkamer. Per slot van rekening was Bea thans waarnemend hoofd. „Het gaat over Geert", zei ze- „Ik heb hem de hele vorige week gelmist en vanmorgen ook." „Dat klopt", antwoordde Sangeiaar: „ik heb hem no dig." ,Het hooi binnenhalen, nietwaar?" Bea keek hem lachend aan, toen hij knikte en besloot de kwestie op schertsende wijze te behandelen. „En de leerplichtwet meneer de voorzitter van het schoolbestuur? Hoe denkt u daarover?" „Het hooi is belangrijker" was zijn mening. „Misschien voor u, maar niet voor het kind." „Dat is een kwestie, die ik te beoordelen heb. Bea's lach zakte weg en ze keek hem hoofdschud dend aan. „Meneer Sanjgelaar, u hebt me de verant woording voor de school op m'n schouders gelegd. Da betekent, dat ik ook verantwoordelijk ben tegenove' de inspecteur van het L. O. Geert heeft nu al meet dan een week verzuimd. Door die ongelukkige geschie denis met mijn collega Va.n Schagen zijn er ook al een dag of vier verloren gegaan. Dat is een achterstam van ongeveer twee weken die uw zoon weer moet in halen. Ik verwacht hem vanmiddag weer op school." Sangeiaar keek haar spottend aan. „Maakt u ziel geen zorgen over moeilijkheden met de inspecteur Als die onverwacht mocht komen, wel, dan stuurt u hem imaar naar mij." Bea schudde haar hoofd. „Als ik verantwoordelijk heid heb, ligt het niet in |mijn aard om die van me te schuiven. Ik wens Geert vanmiddag weer op school te zien." „Ik heb hem deze week nog nodig. Ik kan geen werk krachten genoeg krijgen en) het is nog droog weer. Iedere dag kan het omslaan." Bea perste haar lippen op elkaar. „U moet het zelf weten, meneer Sangeiaar, u hebt me de bevoegdheden gegeven en ik zal er gebruik van maken, als dit nood zakelijk is. Of uw zoon is van|m|iddag op school, of ik neem de maatregelen, die ik dan nodig acht. Het zal u wel bekend zijn, welke daartoe onder andere be horen|." Sangeiaar viel stom verwonderd op een stoel neer en staarde lange tijd ongelovig naar het meisje. „U u zoudt dat durven? Mij de voorzitter.." Ze knikte vastberaden. „Ja, meneer Sangeiaar, zon der onderscheid des persoons. Als het een andere vooraanstaande ingezetene vani de gemeente betrof, la ten we zeggen iemand, waaraan u een hekel hebt, zoud u er geen bezwaar tegen maken. Ik dek nimand en trek rtiemand voor. Alle kinderen zijn voor mij pre cies gelijk- AJlle ouders ook. Bestuurslid of niet. Geert is 13 jaar en hoort dus op school. Ik heb de wet achter me en ik heb verantwoordelijkheid. En als u arbeids krachten tekort komit, wel, dan kom ik vanavond na schooltijd. Om u te helpen bij het hooien. Sangeiaar schoot in een lach. „Mens, dat is de mooi ste mop, die ik ooit gehoord heb: Schooljuffrouw helpt hooi opsteken,. Bea keek hem rustig aan en antwoordde op korte toon: „Lacht u niet te gauw, meneer Sangeiaar. Hoe weet u, of ik niet andere capaciteiten bezit? Een ver standig man gaat pas oordelen, nadat hij gezien heeft. Goed: we maken een afspraak: Geert is om half twee present, dan ben ik er om half vijf. En verder iedere avond vanaf half vijf, zolang het hooi hier niet gebor gen is." Sangeiaar keek haar geringschattend aan. „En uw reputatie als onderwijzeres? Als waarnemend school hoofd?" „Maakt u zich daarover geen zorgen. Ik ben nog mans genoeg om zelf mijn reputatie hoog te houden. Of is hoqi binnen halen te minderwaardig voor een gezonde jonge vrouw?" Hij haalde de schouders op. „Goed. Die lol wil ik een keer hebben. Geert komt vanmiddag; u komt van avond. Om te helpen) hooien." Hij grinnikte. „Om half tien is het ongeveer donker, meneer San geiaar. „Als u uw oordeel nu eens uitstelde tot dat tijd stip? Goedemiddag en eet smakelijk." Die middag was Geert prompt op tijd in zijn klas. „Die overwinning heb ik tenminste behaald," zei ze tot zichzelf Laat nu vanavond eens zien, Bea, dat je een boerendochter bent." Tegep half vijf stond Sangeiaar bij de boerderij en keek uit naar de oprijlaan. Maar Bea was het binnen weggetje doorgegaan en stond opeens voor zijn gezicht. „Present, boer," zei ze lachend. „Wijs me een plekkie, waar ik me kan verkleden." Hij knikte en keek naar haar eenvoudige katoenen jurk. En naar het pakje achter op haar fiets. „Dat is een overall', legde ze uit. „Ga maar mee," zei hij opgewtekt. Tien minuten later kwam Bea, in een rieuwe overall naar buiten. Sangeiaar bekeek haar spot,end en zei: „De kleding staat u wel. Eens kijken, of uw handen er ook goed voor staan." Ze kreeg een greep en trok met hem -mee naar het hooiland. Zonder zich wat aan te trekken van de ver wonderde en nieuwsgierige blikken der andere knech ten en meiden, luisterde ze naar Sangelaar's opdracht en toen toog ze aan het werk. Sangeiaar, die zelf ook weer mee ging helpen, hield er na een poosje al mee op en bleef aandachtig naar het onderwijzeresje kijken. Want tot zijn groeiende verbazing zag hij, dat ze de nodige roetine weliswaar miste, maar dat ze dit werk vandaag niet voor het eerst deed. Rusig, maar zonder ophouden stak ze het hooi op, dat men boven op de wa gen1 stouwde. En daarna reed ze met een der wagens naar de berg, waar ze verder hielp afladen. Ze werkte ze door en reed heen en weer van het land naar de berg en terug. Qm half zeven werd het sein gegeven voor het brood eten en het werk werd een half uurtje onderbroken. Bea ging, alsof ze het al weken had gedaan, met de anderen mee naar de boerderij en zette zich aan tafel. Ze had plaats genomen naast een der andere vrouwen en praatte met haar tij de ris de maaltijd. Aan de hoofd tafel, waar de boer en zijn kinderen zaten, was voor Bea een plaats ingeruimd, maar zij had te kennen ge geven, dat ze bij het personeel wilde zitten. En Sange iaar had daarin berust. Misschien was dat ook wel beter. (Wordt vervolgd) Puister inwonen en hiermee zijn de heer des huizes en zijn vrouw Neel niet erg ingenomen. Het bu reau Huisvesting is natuurlijk de zondebok en als blijkt dat de ver loofde van een van de dochters, Henk Leeflang hiervoor heeft ge zorgd is de brave paardeslager he lemaal buiten zichzelf van woede. Hierbij komt nog dat ook dochter Lien en haar man Joop hun intrek in huize Duiveman hebben moeten nemen. Als het echtpaar Puister zijn opwachting maakt om bij de de familie in te trekken wordt zij nou niet direkt met open armen ontvangen. Mevrouw Puister blijkt een bazig persoontje te zijn die om de haverklap ruzie heeft met de vrouw des huizes die overigens al tijd haar woordje klaar heeft. De heer Puister meent dat hij door een erfenis in het bezit is ge komen van het huis van de slager (Ingezonden mededeling) __??-T_smette!oos zu de huio uiver maar hij blijkt het aan het ver keerde eind te hebben. Na talloze komische verwikkelingen zorgt opoe Leeflang uiteindelijk voor de ontknoping. Uit de reacties van de talrijke aanwezigen bleek wel dat zij de verrichtingen van de toneelspelers zeer op prijs stelden. De lachsal vo's waren niet van de lucht en daarom was het gesprokene dik wijls niet te verstaan. Met de gebruikelijke verloting en een gezellig bal werd de avond be sloten. Je leze in grote krante nag al durs over valse munters hei, je weet wel van die kirrels die un soortement geldfebriek op de dars staan hewwe. Hier in ut rustige Skorl hoor je dur niet zo veul van maar vorige week hep ien van zuk- ke gaste tog nag iemand best bai ze steert had. Dat kwam zo: Un klaine neringdoende had 300 guide betaald an un grossier vor un zood- je spulle die um levert ware hei. Nou is die man nag iemand van de ouwe stempel dus hai hep ut ke- tant betaald. Un paar dage later stopt dur un loerus van un auto voor de deur, je weet wel zo'n glimmend ding mit un soortement knainehok voor bai de metor. Deer stapt un as heer vermomd persoon uit die anbelt bai onze vrind. „Bej jij die en die?" zait de persoon. „Ja? Mooi, jai hewwe lest 300 guide betaald hei, is dat waar?. No zeg den maar dag teuge je zaak want je hewwe mit vals geld betaald! De man die ze hille leve eerluk weest was, verskiet zun aigen we zenloos vanzelluf. „Vals geld meneer?" bubbert ie. ,.Dat ken zowat niet want ik kaik alius sekuur na." „Zo zait de heer, den hej je nou tog lilluk de plank missloegen va der. Hej je nag meer geld in huis?" „Jewel meneer", zait de zakeman, hai gaat ze huis in en skraapt al ut geld bai mekaar wat ie hep; ok 300 guide die ie an de persoon geeft. Die kaikt ut na, bait dur in en zait: „Tja dut is ok allegaar vals geld me joön. Ze hewwe je puur te graze had de sloebers." Afain hai steekt de cente in ze disek en zait: „Ik breng dut effies nei de plisie in Skorl en jai moste aigeluk mee, maar ik zien datteje je daagse klere nag an hewwe en zo kenne je niet bai de here ver- skaine. Dus ik gaan alvast an de reed om de cente weg te brenge nei de Skolder plisie. As jai nou effies je Sundese pak antrekke den kom ik je sebiet weer hale." De persoon kruipt in ze wage en smeert um. Onze vrund trekt op ze gemak ze nette klere an en gaat pront op een stoel zitte wachte tot ie terugkomt. Hai zit zo un uur, twei uur, un halleve dag, maar dur kwam gien persoon om um of te hale. Op lest kwam un kennis en zait „zo man je benne al gauw an- nut renteniere. Of hejje soms gier. zin om te werreke varldaag datte je in je nette pak an tafel zitte." Toe hep de zakeman ut hille ver haal verteld en die kennus hep toe de plisie dur bai haalt. „Dur is gien mens bai ons weest mit vals geld" zaide de tute, „nei man, je hewwe je aigen goed te pakke ne me leiten." Afain, zo ziene je maar weer meinse datte je gnien vertrouwe kenne. Dat hep die zakeman ok wel ondervonde docht ik zo en ut zei um wel gien tweide keer meer beure dattie ze lieve centjes an un vreemde kirrel meegeeft.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 5