BEA wint het pleit Wereldfederalisten oneens met Prof. Greighton S J., juichen suggestie van Lester Pearson toe. TWEEDE BLAD VRIJDAG 27 MAART 1964 Gymnastiekvereniging ,,Olympia" Nu ook aardgasvondsten te Camperduin WIJ LAZEN De Wereldfederalistem Beweging Nederland is het niet eens met de visie van prof. J. H. C. Creighton S. J. inzake het tot stand komen van een wereldinstantie, zoals hij de ze in een interview voor de Avro- televisie heeft uiteengezet. In dit interview, naar aanleiding van de publikatie van zijn boek „In ternationale Anarchie", had prof. Creighton gepleit voor een dood de wereldbevolking buiten de staten om in te stellen wereldin stantie. Hij meende dat dit gezag bijvoorbeeld door een groep men sen in het westen in het lev'en zou kunnen worden geroepen, waarna vrij spoedig de rest van de wereld bevolking zich hiermee akkoord zou kunnen verklaren. De W.F.B.N. meent dat deze op vatting irreëel len utopistisch is. Natuurlijk moet men met Prof. Creighton oog hebben voor het ont breken van een internationale rechtsorde en de om verschillende redenen nog grote kans op een wereldoorlog; dit betekent echter niet dat men het nu maar zonder de stalen moet proberen. Ook acht de W.F.B.N. de opmer king van Prof. Creighton, dat de publieke opinnie geen invloed op het staatsbeleid kan uitoefenen, onjuist. De Wereldfederalisten me nen, dat via de publieke opinie wel degelijk invloed op de nationale regeringen kan worden uitgeoefend terwijl deze regeringen ongetwij feld door versterking van de V. N. tot een begin van wereldgezag kun nen) geraken. Zij achtten niet alleen het be perkt kernstopakkoord van groot belang, maar hechten eveneens veel waarde aan kleine nationale stappen in de richting van een uit eindelijk wereldgezag. Zo heeft men zich van W.F.B.N.-zijde ver heugd getoond over het besluit van de Nederlandse regering 300 ma riniers ter beschikking van de V.N. te houdieni en heeft men o.m. over het Nederlandse voorstel inzake een binnen de V.N. op te richten orgaan dat feiten moet verzamelen ten aan zien van internationale conflicten, waarderend gesproken. Uiteraard is men van mening dat er meer kan en moet gebeuren. Men acht dan ook het creëren van een perma nente politiemacht van de V.N., zo als de Canadese Premier Lester Pearson onlangs heeft bepleit, een reële stap naar een beter functio neren van de V.N. Het beschikken over een permanente Vredesmacht zal in vele gevallen ertoe kunnen leiden, dat zonder tijdverlies drei gend oorlogsgevaar bezworen wordt. Dit zal het prestige van de V.N. ten goede komen en een posi tieve bijdrage zijn in het evolutie proces van de V.N. tot een wereld gezagsorgaan. Telegram en brief aan Mr. Luns. De Werkgemeenschap van Jonge Wereldfederalisten heeft op 7 maart j.l. een telegram aan de Mi nister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns gezonden. In dit telegram werd de Nederlandse regering gevraagd gevolg te geven aan de oproep van de Secretaris Generaal van V.N. om geld ter be schikking van een Vredesmacht op Cyprus te stellen. In het telegram werd o.m. ge zegd; „Wij betreuren het ten zeer ste wanneer door gebrek aan finan ciële middelen de Verenigde Naties hun taak niet zullen kunnen ver vullen; het gevolg zal zijn dat de tegenstellingen op het eiland nog meer mensenlevens zullen eisen. Bovfendien wordt het aanzien van de Verenigde Naties - de organisa tie bij uitstek om de vrede in deze wereld te handhaven - door een eventuele mislukking ernstig ge schaad." Na het bekend word,en van het besluit v. de Nederlandse regering financiële en andere middelen voor een V.N. Vredesmacht op Cyprus beschikbaar te stellen heeft de W V.J.W. in een brief aan mr. Luns haar vreugde over het genomen besluit medegedeeld. In deze brief staat voorts „Wij rekenen het tot een eer in de discussie over de te volglen weg naar wereldrechtsorde te kunnen wijzen op diverse beslui ten en voorstellen van de Neder landse regering, inhoudend reëele stappen op de lange ien moeizame weg naar een door wereldgezag verzekerde wereldvrede." De leste week hewwe jullie main stukkie mist omdat ik te warskip wazze nei me zuster die onder Rotterdam woont. We ware deer al puur zoo'n taid niet weest en me vrouw zaide den ok teuge main „je hewwe nou wel un auto- mebiel maar dat ding hejje zeker alliendug vor je aigen kocht. Ik en de brakkies magge dur nooit in en dat most maar durus over weze. Ik zei un kaartje an je zuster skrai- ve datte me ankoomde zaturdag mit ut hille katje komme te wars- kippe." No dat had ze mooi zait. Maar moeders wil is wet, dus hew ik teuge main garasjehouwer zait dat ie de hille auto goed nakaike most. Dat hep ie dein, alius wat los zat heppie vastsloegen want hai is vroegertaid bai ut peerdevolk weest. De accu, dat zwarte tover- kassie weer zoo'n strot stroom in zit had ie ok opladen zeide die nag toe we wegreden. Nou dat hep ik morreken. Afain we toere op ons akkertje nei de Skellingwouer breg onder Amsterdam weet je wel en deer hewwe we in un herreberrug ef- kes opstoken want de kindere wul- le altaid un flessie prik azze we an de reed benne. Toene me Via- nen had hadde begost ut puur te regene maar gien nood, de ruite- wissers an en de kachel en raie maar. Maar toe we verder deur dat groene Zuidhollandse land re je gong opiens dat lampie fan de accu brande. „Deer hejje ut gegooi in de glaze al" zaide ik teuge me vrouw, nou hep die meteur alius nakeken en strakkies stane me nag langs de kant van de weg." En zo kwam ut wel of meinse. We re je net op un stil weggie toe de metor dur uitskee. Ik had net de taid om de wage in de pruttige kant te sture en toe stonde we den in de regen. De kindere begonne puur te dranze vanzellef en ik ben ok uitstapt en hep prebeert un auto an te houwe. Nou bai zukke gelegenheje ziene je maar weer du rus wat un egoiste meinse benne. De ien nei de aar stoof deur maar toe ik deer zo'n tien menute had staan te zwaie stopt dur ien. De DE DUINSTREEK kirrel die achter ut stuur zat be loofde me zuster op te belle en glukkig heppie woord houen want nei un halluf uurtje wachte komp me zwager angiere. „Hejje un accu meenomen?" vraag ik. „Wel nei man" zaide die „ik sleep je wel effies". Afain hai bond un end koetouw amme wage en sleept me in ien keer de prut uit. Nou weet ik niet of jullie wel durus op sleeptouw nomen benne maar dat is bar raar raie. Eerst gong ut nag wel maar je me zwager hep de gewoonte om nagal te skeure hei en al gauw zatte me bove de tachtug. En dat is knap hard oor, vooral omdat ik maar deur un klain gaatje nei zain achterlichte kon kaike want de ruitewissers dede ut niet zoas ik al zaide. Ik zag giien barst van de maar aindeluk benne me den bai weg en ik hep um puur knepen me zuster ankommen, ik mit ut zweit imme hande. Deer benne me an de snert mit kluive weest en weer wat op verhaal kommen. Me zwager hep de hille zaak weer voor mekaar maakt en toeneme twei dage later weer nei Skorl trugreje hadde we gien aentje pain. Ik houp alliendug dat die meteur dut stukkie leest want mit hem hew ik nag puur zoo'n zure appel te skille. De gymnastiekvereniging „Olym- pia" gaf zaterdagavond jl. haar jaarlijkse uitvoering in „De Rus tende Jager". Er was ook deze keer weer veel belangstelling, vooral de ouders van de medewerkers aan het programma waren in grote ge tale opgekomen om de verrichtin gen van hun kroost gade te slaan. Na de vaandelgroet, de presen tatie van de vereniging en de Olympische hymne nam de voor zitter van de vereniging, de heer Alf. Leysen het woord. Hij heette de aanwezigen in het algemeen ien mevrouw en burgemeester Bergh in het bijzonder welkom. De afdeling dames senioren bestaat reeds 15 jaar vertelde hij verder en de ver eniging staat al weer enige jaden onder de eminente leiding van de heer J. Schuyt. Verder zei de heer Leysen te hopen dat het gemeente lijk gymnastiek lokaal spoedig van centrale verwarming zal wordlen voorzien. Het is de afgelopen win ter zelfs voorgekomen zei hij, dat sommige ouders hun kinderen thuis hielden omdat zij het niet verant woord achtten hen in het koude lokaal de lessen te laten volgen. Zoals vele verenigingen kampt ook Olympia met geldgebrek en daar om haalt men bij de burgerij oud papier op dat dan weer ten gel de wordt gemaakt. Om dit papier tijdelijk op te slaan zoekt men naar een hiervoor geschikte opslagruim te en de heer Leysen verzocht een ieder die hierover beschikt dit aan het bestuur door te geven. Hierna begonnen de demonstra ties waarbij de kleuters de spits afbeten. Door hun ontwapenend op treden stalen zij al direct de har ten van de toeschouwers. Ook de meisjes en jongens die hierna op de verschillende toestellen hun vaardigheid demonstreerden oogst ten veel succes. Het gedeelte voor de pauze werd afgesloten door de meisjes aspiranten, terwijl hierna de oudere leden aan de beurt kwa men. Vooral een twaalftal dames waarvan een groot gedeelte reeds de middelbare leeftijd had bereikt kregen voor hun vrije oefeningen een gul applaus. De persoonlijke vrije oefeningen die door mejuf frouw Greeuw werdlen gedemon streerd en ook de oefening rythme en gratie kregen een open doekje. De korte pauze tussen de ver schillende nummers werden opge vuld door de heer Alf. Leysen jr. die enkele populaire liedjes zong. Na afloop van het liefst 28 num- FEUILLETON je? door Henk van Heeswijk 29 Ze genoot vain zijn verbijstering. ,,Ja, meneer de Bie ik ben hier waarnemend hoofd. En als het aan mij ligt word je hier niet benoemd." Hoofdschuddend staarde hij het meisje aan. „Dat is niet er aardig, Bea," zei hij zacht. „Heb je dan zo'n hekel aan me?" Door de kamer lopend an' woordde ze; „Dat is het 'n juist mispunt, omdat ik geen hekel aan je heb. Ik mag je graag, maar ik wil hier niet deezelfde toe stand hebben als in Amsterdam. Jij hebt drommels goed begrepen, waarom ik indertijd wegg.ng, jonge man. Al hebben we daar nooit over gesproken- Hier ben ik weer mezelf geworden. Hier heb ik rust ge kregen. Ik heb dit dorp leien liefhebben, de mensen, de kinderen, met al hun gebreken en fouten. Het be valt me hier uitstekend. Waarom wil je me hier weg jagen?" Goeie, Bea, daar is geen sprake van „Dat kon je weten, Joop de Bie. Jij en ik samen op een school, dat gaat ntiet- Ik ken jouw gevoelens ten opzichte van mij en die zul'en wel hetzelfde zijn. Wel de mijne zijn ook niet veranderd. Ik vind je 'n aardig vent, maar op een afstand Een heel behoorlijke af stand. Ik ben Baarn nog niet vergeten en mijn divai hier, die toen in Amsterdam stond, evenmin. Ik geloof, dat ik duidelijk genoeg ben- nietwaar? Ik wou, dat ik je haten kon Joop de Bie was nu werkelijk geschrokken. Lang zaam stond hij en liep naar de deur- Hij keek een ogen blik naar het meisje, dat door het raam naar buiten stond te kijken. „Dit hai ik niet verwacht, Bea. Ik dacht ze zal wel blij zijn, als ze haar vroegere col lega weer ziet. En) het zal een verrassing voor haar zijn, als ze merkt, dat ik solliciteer naar de vacature van hoofd- En nu dit sorry, Bea, dat was niet mijn bedoeling. Ik ga dan maar weer. Zeg maardat ik er van zie Maar Bea was met een paar sprongen bij de deur en ging er met haar rug voorstaan. ,,Zo zijn jullie man nen, hé? De weg van de minste weerstand Als ze op hun lange teentjes getrapt zijn, de beledigde on schuld spelen. Mooie meeer ben jij, hoor Smeer 'm dan maar, held-op-sokken, en laat mij over aan de gen|ade van die zelfverzekerde meneer Wimmers, die denkt, dat hij zijn benoeming al in de zak heeft „Wilmmers?" Bea zuchtte en liet haar handen langs zich heen val len. Ze keek naar de puniten van haar schoenen en zei: .Vanmorgen is er al iemand geweest om proefles te geven. Een draak van een vent- En als jij niet komt, komt hij. Dan ben ik helemaal opgelaten „Nu ja, begon De Bie, maar Bea keek hem met vlammende ogen aan. „Jij gaat vanmiddag mee naar de school en e geeft je proefles- Bij al die negen leden van het bestuur en ik erbij om je op je vingers te kij ken- En ik zal je op je vingers kijken! Ik zal je zo zenuwachtig maken „Goeie Bea, dan begin ik er maar liever niet mee „Bühnefiber, beste jongen?" spotte ze, terwijl ze om hem heen liep. „Nou kan ik nog van alles zeggen, zi' Nu ben ik nog waarnemend hoofd. Als jij straks benoemd bent zul je mijin baas zijn Ik lach me kapot Joop de Bie uit Amsterdam die stikum al tijd door het verbindingsraampje keek naar Bea van Laar, op wfte hij verkikkerd was, weldra hoofd van de lagere school in Elshoven. Ik zie het al gebeuren En met een gemaakt deftige stem imiteerde ze; „Juf-j frouw van Laar, wilt U even bij ime komen in het spreekkamertje?" En, dan een onderdanige 'juffrouw van de eerste klas: „Zeker, meneer De Bie, waar wült U me het liefste hebben. Zeker op uw knie?" Dat rijmt ook nog- Mij niet gezien. Maar ik kan het bestuur niet in, de wielen rijden. Ze hebben hier een hoofd nodig en jij bent ervoor geknipt. Zoéén als jij hebben ze net nodig Een mannetje zonder voldoende ruggegraat over wie zo de baas kunnen spelen. Ze hebben geen keus meer, want ik het al lang gezien, dat die Wim mers hun niet aanstaat. Jij bent een knappe jongen en hebt een behoorlijk voorkomen. En meneer Sange- laar, de voorzitter, heeft je zo onder zijn zolen zitten. Proviciat, met je nieuwe hoofd- Bónnen een maand weten ze ook, dt hij een oogje heeft op de juf. Hebben ze weer wat te roddelen." De Bie bevochtigde zijn lippen en liep een paar. passen achteruit. Hij keek de onderwijzeres angstig aan en zei: „Bea, ik ken je nliet meer. Zoals jij ver-1 anderd bent ,,En zo verander jij ook, als je hier komt. Iedereen verandert in Elshoven. Het hele dorp drukt in ebn mi t nimuim van tijd een stempel op je, zonder dat je er erg in hebt- Enfin - ze beek op haar horloge - het wordt tijd. We gaan. Ik moet er een kwartiertje eerder zijn. Dat ben ik als waarnemend hoofd verplicht," liet ze er spottend op volgen. Onderweg zei Bea: „Soory, Joop, ik was mezelf niet Vergeet al die onzin maar, die ik uitgekraamd heb. Maar enfin, jij krijgt die baan, hier- Daar zorg ik voor. Ik mag jou, als oud-collega uit Amsterdam, niet in de wielen rijden. Dat zou niet fair zijn. Maar maak het me hier niet te lastig,alsjeblieft, als je m'n baas geworden bentIk zal er niet meer tegen, kunnen ik had hier al zoveel meegemaakt Joop bleef op de weg staan en keer haar aan. „Maar als je liever hbet begon hij. „Ik heb het liefst, dat je gewoon doorloopt," siste Bea nijdig. ,,Moet je me nu al in opspraak brengen? Je bent hier n|iet dn Amsterdam In de school was Bea weer geheel zichzelf. Ze stelde Joop aan de bestuursleden voor en voegde er aan toe: „Een oude collega van m'n school uit Amsterdam. Ik heb al verwacht, dat hij eens een keer ergens hoofd zou worden Sangelaar drukte hem vriendelijk de hand. „Wel, als U over dezelfde gaven beschikt als juffrouw van Laar Maar De Bie schudde lachend zijn hoofd. „Zo is er geen tweede, meneer." Sangelaar knikte ernstig en keek hem even doorgrondend aan. „U hebt gelijk, me neer De Bie. Zo is er geen tweede De proefles verliep zo vlot als het maar kon. Joop maakte een enkele keer een grapje en de kinderen gniffelden. Maar desondanks had hij de klas onder de knie. En goed ook. Bea keek tijdens de proefles den paar keer terzijde nlaar de bestuursleden en zag, dat mers tellende programma dankte de voorzitter alle medewerkers voor hun aandeel in het welslagen van de avond. De heer Schuyt kreeg een geschenk onder couvert aange boden terwijl zijn echtgenote in de bloemetjes werd gezet. Mej. But ter die de leider steeds helpt zijn taak te verlichten kreeg ook een attentie aangeboden. Na de verloting volgde een gezel lig bal waarmee deze geslaagde avond werd besloten. een keer goedkeurend knikte. „Je bent er, beste jon gen," zei ze in zichzelf, ,,daar is geien twijfel mogelijk." Toen de kinderen de school hadden verlaten, staken de bestuursleden een sigaar op en De Bie bood Bea een sigaret. Juffrouw de Munk, die met de bus mee moest, was al vertrokken. Terwijl iedereen genoeglijk rookte zei Sangelaar: „Meneer de Bie. als U nu eens een luchtje ging scheppen op het plein?" De Bie kneep een oogje dicht en lachte. ,,Dat lijkt me een heel verstandige raad, meneer de voorzitter," zei hij |en meteen verliet hij het lokaal. Ze luisterden tot ze zijn voetstappen niet meer hoor den en toen wendde Sangelaar zich tot zijn mede bestuurders. „En, mensen, wat denken jullie ervan?" „Tja Zijp streek over zijn borstelige kin en keek een keer naar Bea. „Ik heb eens een verkeerde con clusie getrokken over een leerkracht. Ik ben een beetje voorzichtig geworden^ Sangelaar." Bea begreep hem onmiddellijk en lachte hem vrien delijk toe. Verwoerd meende: „Als die meneer van dezelfde school komt als onze juffrouw van Laar. dan zou den we geen betere kunnen hebben." En Prins, de molenaar zei: „Hij lijkt me goed, al zal hij natuurlijk nooit aan onze juf kunnen tippen." Bea wuifde met haar haniderv en lachte. „Heren, wilt u me met alle geweld verlegen maken?" Sangelaar keek haar ernstig aan- „Juffrouw van Laar, er wordt alleen maar de waarheid gezegd. En laat die vanmiddag dan ook maar eens gezegd worden. Wij, met z'n negenen, geen enkele uitgezonderd, heb ben allemaal veel bewondering voor u, juffrouw van Laar. U, nu al meer dan een maand als waarnemend hoofd, en vier klassen onder U. ik noem het een pres tatie. Als we u dan als voorbeeld nemen, kunt u dan begrijpen, dat we erg kritisch zijn geworden, als we een sollicitant beoordelen?" Bea zuchtte. „Heren, als u zo blijft doorgaan, loop ik weg. U zoudt me ijdel maken. Ik doe alleen maar m'n plicht Zijp trad naar voren en keek het onderwijsje rustig aan. „Juf, u moet het weten, maar ik ben woest op u geweest. Om Maas- Maar ik trek alles terug. U hebt gelijk gehad. Altijd. U u wint het van ons allemaal. U hebt hier in Elshoven het pleit gewonnen. Bea hief in wanhoop haar handen en armen omhoog Maar heren we zijn hier toch om een hoofd te benoe men jen niet om mij omhoog te steken." Sangelaar knikte. „Juffrouw van Laar is ook nog bescheiden en dat is een grote deugd. Goed, mensen, terzake. We nemen meneer De Bie maar. Iemand er op tegen?" Nee, daar had niemand bezwaar tegen. „In orde," zei Sangelaar, „dat is spijkers met koppen- Die vent van vanmorgen. die zou ik nog niet achter de ploeg willen hebben. Juffrouw van Laar, als u wilt Maar Bea was al weg, holde door de gang en ving De Bie op, die in de deuropening naar buiten stond te kijken. ,,Joop.. akelige lammeling je bent benoemd.. Je wordt hier hoofd.. Laat ik je feliciteren, Joop van harte, beste jongen.." De Bie liet zich werktuigelijk de hand drukken en dacht in stilte, dat je van een vrouw nooit hoogte kon Sangelaar met alle aandacht keek en luisterde en zelfs krijgen. Zoals U door T.V., radio en pers publicaties bekend zal zijn, hebben er in de afgelopen maanden veel proefboringen naar aardgas en aardolie plaatsgehad. De onderzoe kingen omvatten heel Nederland waarbij men vooral bij Slochteren een enorm aardgasveld heeft ge vonden dat voor onze industrie van grote betekenis zal zijn. Volgens eten wet uit de Napo- leonistische tijd mogen proefborin gen door een ieder vrijelijk wor den verricht en aangezien het ver moeden bestond dat ook hier ter plaatse gas in de bodem aanwezig zou zijn hebben enige kapitaal krachtige Schoorlse ingezetenen zich aaneengesloten. Naar wij uit doorgaans betrouwbare bron ver nemen hebben zij aen Naamloze Vennootschap opgericht die de naam draagt van E.S.M.E.B. Dit betekent de Eerste Schoorlse Maatschappij tot Exploitatie van Bodemschatten. Nadat de Schoorlse Gemeenteraad zich in een commisievergadering met de plannen van de N.V. had accoord verklaard heeft men een expert van een der grote oliemaat schappijen aangetrokken en hebben overal in de gemeente Schoorl proefboringen plaatsgevonden. Men verwarre dit niet met de boringen die een Franse maatschappij enige tijd geleden uitvoerde aangezien de ESMEB zijn arbeid op onopvallen de wijze heeft verricht en volstrekt geen ruchtbaarheid aan zijn plan nen heeft gegeven. Naar wij echter uit bovengenoem de doorgaans zeer betrouwbare bron vernemen hebben de borin gen van de ESMEB succes gehad aangezien men te Camperduin een, zij het bescheiden, aardgasveld aan getroffen heeft ter hoogte van strandpaal 27. Nadat de expert zijn metingen had verricht bleek dat het veld genoeg capaciteit had om de inwoners van Schoorl gedurende 25 jaar van aardgas te kunnen voorzien. Woensdagmorgen a.s. zal te 10 uur de eerste boortoren op het strand wordien geplaatst en aange zien men voor dit gebeuren een grote publieke belangstelling ver wacht heeft de ESMEB de plaat selijke politie verzocht voor afzet ting zorg te dragen, zodat de werk zaamheden niet worden belemmerd. Aangezien de strandafgangen te Camperduin ondanks herhaald aan- dringlen van enige raadsleden nog steeds niet afdoende zijn hersteld, zal de aanvoer voor de boortoren en het daarbij behorende materiaal vanuit zee plaatsvinden. Voor dit doel heeft de ESMEB een landings vaartuig met geringe diepgang van de Kon. Marine gecharterd die tot op het strand kan varen. (Copyright ,De Duinstreek") in „De Duinstreek" van 28 maart 1830 dat de V.V.V. Groet-Camperduin haar aanvraagbureau heeft geves tigd bij de heer A. Dongelmans te Groet. De heer Alf. Leysen kunstmoeder- kachels verkoopt om met succes kuikens te kunnen fokken. De Duinweg te Aagtdorp wegens verstratingswerkzaamheden gedu rende 7 dagen afgesloten zal zijn. Schoorl's Gemengd Koor een uit voering gaf waarbij o.m. het „Ave Maria" van Mozart en „De Vlaamsche Kermis" van J. P J. Wierts ten gehore werden ge bracht. De recensent „meester" Boon graag zag dat een deel van het publiek zich in den vervolge beter ge droeg omdat hij wel meende dat de jongelui het concert alleen komen bezoeken omdat er na af loop bal was. De zuurkool 5 cent per pond kost.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 5