99 VRIJDAG 3 APRIL 1964 39c JAARGANG No, 13 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Ëgmond a. d. Hoef Vereniging sportraad Bergen GEMEENTERAAD BERGEN EERVOL ONTSLAG VOOR DE HEER PASCHA Subsidie concert Koorvereniging Bergen <~Pro}eóóor (^régkel Geen AARDGAS in Camperduin SCHOORLSE GEMEENSCHAP AGENDA: ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekttod DUINSTREEK Jaarverslag over 1963 Redaktie en drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 26» en b.g.g. 223. Giro 55 28 61 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Dinsdagavond j.l. kwam de ge meenteraad in openbare zitting bij een. Wegens ziekte was afwezig de heer Ploeger. Over het laatste nummer van de lijst ingekomen stukken, n.l. het schrijven van de Stichting Bejaar denzorg betreffende de voorziening in bestuursvacature, werd door ver schillende leden het woord gevoerd. De heer Woudstra zegt dat er 2 acceptabele candidaten op de voor dracht stonden en dat het wantrou wen omtrent de verkiezing van nummer twee op de voordracht vol komen onrechtvaardig is. De heer Dinkelberg is van me ning dat de benoeming van candi date nummer twee al vooruit door de fractie's KVP en VVD zou zijn beklonken. Dat het bestuur niet in zijn geheel is afgetreden is te dan ken aan mensen, die hen daarvan hebben weerhouden. Spr. heeft ver ondersteld dat hier achterbaksheid een rol heeft gespeeld en moet na mens zijn fractie zijn ontstemming daarover uitspreken. Wethouder Van Rees-Vellinga merkt nadrukkelijk op dat hier van achterbaksheid ien onderlinge af spraak geen sprake is, alleen zijn de gedachten aangaande de verkie zing gewijzigd. Hierna kwam ter sprake het vast stellen van een nieuw reglement van orde voor raadsvergaderingen. Mevrouw mr. E. Broekman-Vries- man vindt het jammer dat er voor dit omvangrijk stuk werk zo weinig tijdruimte is, om dat reglement eens terdege en grondig te bestude ren. Zij stelt dan ook voor aanhou ding van dit voorstel. De heer Dinkelberg krijgt de in druk dat de auteur van dit regle mentaire werk in ieder geval blij zal zijn dat hij van de zorg af is en dit nu aan de raadsleden heeft overgelaten. Ik heb aldus spr. tot de voorzitter - al enige artikelen gelezen, maar dat bracht bij mij nogal veel notities op. Wanneer uw voorstel zou doorgaan, dan liggen er morgen briefjes bij u in de bus over allerlei aanmerkingen over dit nieuwe reglement. Spr. is evenals mevr. Broekman voor aanhouding. Na stemming over dit voorstel bleek dat het merendeel van de raadsleden een rustige bestudering van het reglement verstandiger vinden. Vervolgens liepen de overige 10 agendanummers vlot onder de ha mer door en werden alle voorstel len daarvan aangenomen. Het reglement van Orde. Het reglement van orde voor de vergaderingen van de raad dateert uit 1946. Na de jaren der bezetting en het niet bijeenkomen van de raad gedurende vijf jaren werd er behoefte gevoeld aan vervanging van het geheel verouderde exem plaar dat in 1901 werd vastgesteld De raad en het dagelijks bestuur bestonden voor een groot deel uit leden, die over weinig of geen ad ministratieve ervaring beschikten terwijl ook in het ambtenarenkorps belangrijke wijzigingen plaatsvon den. Het reglement dat tot stand kwam voldeed aan de essentiële eisen en tot op heden kon er mee worden gewerkt, zij het ook dat men bij de toepassing van bepaalde onderdelen van een ruime interpre tatie moest uitgaan. In de achter liggende zeventien jaar is er in de wetgeving en administratie veel veranderd en het is nodig dat de gemeentelijke verordeningen en reglementen daarbij worden aange past. De enige wijziging die reeds heeft plaatsgevonden was de vervanging van art. 12 waarin de rondvraag was geregeld. Bestudering van een aantal nieuwe reglementen van or de bevestigen de juistheid van het inzicht van de raad maar wijzen tevens aan dat het reglement vele lacunes vertoont, juist waar het be treft de mondigheid van de raads leden en een zodanige organisatie van de voorbereiding en behande ling van de onderwerpen, die in de onderwerpen, de in de openbare zittingen aan de orde worden ge steld. Het recht van interpellatie was tot op heden niet nader omschre ven. Een regeling als in artikel 10 aangegeven stimuleert de gebruik making van dit recht en houdt het anderzijds in goede banen. Het recht van het stellen van schriftelijke vragen aan B. en W. was weliswaar omschreven, maar vereiste een betere redactie. Het recht tot het nemen van initiatief voorstellen wordt in de bestaande verordening in he geheel niet be schreven. Ook hier kan een om schrijving voor de leden van de raad een beweegreden zijn om van dit recht gebruik te maken. De omschrijving van het begrip „motie" en de werkingsfeer daar van komt in de bestaande verorde ning niet voor. Het leek B. en -W. noodzakelijk ook dit vast te leggen. De wijze van stemmen over zaken verdient noodzakelijk aanvulling en correctie. Namens de raad werd een Com missie van voorbereiding benoemd voor de te houden Bonnefaasschouw op 7 juni a.s. en waarin zitting hebben de heren mr. Sluis, de Graan en Woudstra. De heer Pascha onderwijzer aan de openbare lagere Van Ree- nenschool heeft de gemeenteraad om eervol ontslag verzocht in ver band met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De heer Pascha wordt in de grote vakantie 65 jaar en zal dus zijn dienstverband aan het einde van het schooljaar 1963-1964 afgesloten zien. Ruim veertig jaar is de heer Pascha aan de Van Reenenschool verbonden geweest. Met deze sym pathieke onderwijzer verdwijnt de laatste leerkracht van een „oude garde" die nog les gaf op de in 1931 gesloopte oude lagere school aan de Schoolstraat (thans Ruïne laan). Jarenlang heeft hij samenge werkt met hoofdonderwijzer B. Beets, meester Strubbe, mejuffrouw Roos en mejuffrouw Verweij, waar van laatstgenoemde nog in leven is. Voor de benoeming van het hoofd der school de heer J. Simons, is de heer Pasha verscheidene jaren waarnemend hoofdonderwijzer ge weest welke taak hij met grote ijver en bewaamheid vervulde. De gemeenteraad wordt voorge steld het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen. MIDGETGOLFPARK GEOPEND. Nu de winter voorbij en de len te langzaam bezig is de natuur te doen herleven, heeft ook de heer W. Kuin zijn midgetgolfpark in ge reedheid gebracht en sedert de Paasdagen zijn bedrijf in werking gesteld. Thans is er langs het Kerkepad weer voor iedereen ge legenheid deze veelgeliefde sport te beoefenen. Evenals de laatste jaren had de vereniging Bert Brugmans mario netten theater uitgenodigd de avond voor de pauze een onverkor te uitvoering te geven van .Paljas opera in proloog en intermezzo van R. Leoncavalle en na de pauze een zangspel in een bedrijf van W A. Mozart. De heer B. Schuil heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn teleurstelling uit over de kleine kwantitatieve opkomst en verheugde zich over de kwaliteit van hen, die acte de precence hadden gegeven. Hierna klonk de ouverture van de opera, die over ging in een proloog, die het gege ven vertelt dat al schijnen artis- ten dikwijls vrolijk, zij even ge voelig zijn voor smart van andere mensen en vaak hun tranen be dwingen achter een masker van vreugde. Deze marionettenspelers wisten aan dit poppenspel door de uitstekende regie, opmerkelijk sa menspel, stemmig decor en koste lijke figuranten, een voortreffelij ke interpretatie te geven. De prach tige scenes voorkomende in de ope ra met de perfecte vocale en mu zikale grammofoonbegeleiding, van de beste solisten ter wereld, gaven aan dit geheel een machtige en in drukwekkende uitvoering. Ook de kleine opera „Bastien und Bastienne" van Mozart, door dit theater in 1923 reeds opgevoerd maar in 1954 opnieuw gemonteerd en ingestudeerd kreeg een boeien de vertolking. Aan het einde van de avond dankte de heer Schuil de vier uitvoerenden, die met hun ma rionettenkunst een waardig sluit stuk brachten aan het KJVO-pro- gramtma. De koorvereniging „Bergen" ver zocht een subsidie wegens een na delig saldo van de vereniging dat geboekt werd door het geven van een concert in de Ruïnekerk op 21 november 1963. Uit het financiële overzicht dat de vereniging heeft verstrekt blijkt dat er een kastekort is van f261,74. De kosten van het concert bedroe gen f886,15. Daartegenover stond slechts een bate van f 159,25. De koorvereniging bezat een batig sal do van f465,16, zodat de vereni ging thans in een bijzonder moei lijke financiële positie verkeert. Eventueel kan de koorvereniging een bijdrage ontvangen van de Ko ninklijke Bond van Koorverenigin gen, doch alleen dan, wanneer de gemeente een subsidie verleent in het tekort van het concert. In dat geval is de Koninklijke Bond be reid 40% van het resterend te kort bij te dragen. Wanneer er wordt uitgegaan dat de gemeente een bijdrage verleent in het tekort van het concert tot f 200,dan zal de bijdrage van de Koninklijke Bond f210,75 bedragen. Dit bete kent dan, dat de koorvereniging voor een belangrijk deel in het te kort wordt tegemoet gekomen, zo dat slechts een klein deel ervan voor haar rekening blijft, hetgeen B. en W. juist voorkomt, daar de vereniging bij het organiseren van het concert ook de risico's dient te aanvaarden. B. en W. geeft dan ook de raad in overweging f200, beschikbaar te stellen. BERT BRUGMAN MET OPERA „PALJAS". De KJVO en de ANDO afd. Ber gen hield haar laatste culturele avond in de maar matig bezette dancing van „De Rustende Jager". De weersomstandigheden zijn met de Paasdagen uitgesproken slecht geweest. Regen en storm, sneeuw en koude, hebben de vakantieplan nen van binnen- en buitenlandse toeristen verstoord. Naar welk land men ook reisde, overal hing een dreigend wolkendek dat niet alleen dreigde, maar ook de daad bij het woord voegde en als paas- geschenk, regen en sneeuwbuien met gulle hand, over de trekken de ontspanningzoekende vakantie ganger spreidde. De mens zoekt in deze tijd van snel zaken doen en yeel geld ver" dienen van dag in dag uit werken op hoogspanning in fabrieken, kan toren, magazijnen of waar dan ook, afleiding en verstrooing en trekt er op uit, weer of geen weer. Is het weer slecht, dan hoopt hij al tijd nog op weersverbetering, maar de paasdagen waren en bleven triest en donker, zodat een deel van de toeristen hun vermaak zochten in café's en restaurants en een ander deel al heel spoedig aanstaiten gingen maken voor de thuisreis. Een enkeling liet de frisse voor- jaarstemperatuur langs zijn hoofd waaien, evenals Herr Hoffmeister uit Rudesheim, die met strenge pas het Van der Wijckplein in Bergen aan Zee overstak. „Es macht sich nichts aus der Kalte" zei hij en stapte over het „Rode plein" naar de strandafgang langs het betonnen blok „Neptu nes" dat wel iets weg heeft, heel vaag dan, van de kop van de wa tertoren te Alkmaar. Herr Hoffmeister vervolgt zijn wandeling en daalt af naar het bre de strand, waarover de storm raast en krijsende meeuwen hun vliegtechniek demonstreerden. Er staan nog enkele gasten op het strand en staren met ontzag naar de aanstormende branding, die als wilde steigerende witte paarden in razende snelheid voortjakkeren naar de kust waar ze zich oplossen in halfronde plassen en daarna be schroomd en bescheiden onder een daarop volgende roller verschuilen. Dan is de zee indrukwekkend wanneer ze met fanatieke uitgela tenheid de kust bespringt, een kijk spel dat voor vele toeristen - waar onder er zullen zijn, die nog nim mer een zee gezien hebben - een buitengewoon schouwspel is. In een klein restaurant van deze badplaats, zit een jong toeristen- paar verveeld en met scheve ge zichten naar buiten te kijken. Het is de laatste dag van de vakantie, over een paar uur zitten ze weer in de trein op weg naar huis. „Een weerbericht klinkt dan door de ra dio, kalm rustig weer, opklaringen en hogere temperaturen. Daar de aftredende bestuursle den werden herkozen, bleef het bestuur ongewijzigd. Het voltallige bestuur kwam 1 maal, het dagelijks bestuur 3 maal in vergadering bijeen. Voorzitter en secretaris woonden twee verga deringen bij van de gemeentelijke commissie voor lichamelijke opvoe ding en sport. Het aantal leden bedraagt thans 19. Zij vertegenwoordigen de on derwijsinstellingen en sportvereni gingen in Bergen. In de loop van dit verenigings jaar traden toe als lid: Mevr. N. Bruin-Schoenmaker (Berger Rij school) en de heer P. van Exter (Berger IJssport vereniging). Daar de handbalvereniging B.S.V. werd opgeheven, bedankte de heer F. C. Dijs als lid. De Sportraad bracht een uitge breid advies uit aan de gemeente raad inzake inrichting en beheer van het te ontwerpen sportcom plex aan de Groeneweg. Tot nu toe heeft dit advies geen enkel ef fect gesorteerd. Daar dit object 'n levensbelang is voor de sport in Bergen, is de teleurstelling over de gang van zaken zeer groot. Gelukkig zijn er een aantal ver beteringen in de sportaccomodatie tot stand gekomen, die reden tot dankbaarheid geven. We noemen: de ingebruikneming van het sport veld achter de Brederodeschool; de vernieuwing van de inventaris van het gymnastieklokaal aan de Beem- sterlaan; de verbetering van de kleedgelegenheid van het BSV- terrein aan de Kerkedijk.; de aan stelling van een terreinknecht voor de genoemde velden; de aanstelling van een ambtenaar belast met het toezicht op de naleving van de ge bruiksvoorschriften voor het gym nastieklokaal Beemsterlaan; de aan besteding van de bouw van een nieuw gymnastieklokaal bij de Bre derodeschool. Helaas ontbreken nog steeds de gebruiksvoorschriften voor de sportterreinen en kleedgelegenhe den. Steeds weer zal de Sportraad moeten trachten het gemeentebe stuur er van te doordringen, dat de aanleg van het sportcomplex aan de Groeneweg van essentiëel be lang is voor de ontwikkeling van de sport in Bergen d.w.z. de licha melijke gezondheid van Bergens jeugd. Ondanks de genoemde verbete ringen is er een schromelijk tekort aan velden. Met de aanleg van 4 velden en een halfverhard veld zal de ergste nood gelenigd zijn. De hiervoor benodigde geldmiddelen zullen er op korte termijn moeten komen. Moge dit jaarverslag er toe bijdragen, dat spoedig met de eerste fase van het sportcomplex zal worden begonnen. inspanning en inzet van alle kracht vergt en bovenal liefde voor de sport. En hoewel in maart het weei bijzonder slecht was en op 20 maart eerst met het speelklaar maken van de banien begonnen kon wor den, ligt het park thans praktisch gereed, hetgeen een prestatie van formaat genoemd mag worden. Het resultaat is werkelijk verrassend. Na de entree komt men op een ge zellig terrasje, gelegen op de zon zijde, vanwaar men een prachtig overzicht op de 3 banen heeft, ter wijl ook het clubhuis een geheel nieuw en vooral gezellig aanzien heeft gekregen. Deze verbouwing betekent ook een uitbreiding. Im mers de baan aan de Komlaan was van dien aard dat na enige regen de baan voor dagen onbespeelbaar was, terwijl de banen aan de Kruis weg een veel grotere speelfrequen- tie mogelijk maken. Ook voor de concentratie van het tenniswezen in Bergen is deze verbouwing van belang. Wij kunnen dan ook gevoe gelijk stellen dat deze daad van de heer Lau een belangrijke bijdrage vormt voor het sportwezen in Ber gen. Het wedstrijdtennis zal ook dit jaar weer zijn plaats innemen. Op 26 april begint de competitie, ter wijl in de zomer weer het jaarlijk se toernooi wordt gehouden. Naar ons werd meegedeeld zal het sei zoen dit jaar op 6 april beginnen en wij twijfelen er niet aan of het zal in alle opzichten een geslaagd seizoen worden. Jan Timmer TENNISPARK „DE MOLEN- KROCH" GEHEEL VERBOUWD. Aanvang tennisseizoen 6 april Zoals wij reeds eerder in het kort berichtten, heeft het bekende ten nispark De Molenkrocht sinds okto ber 1963 een totale metamorphose ondergaan. Toen bleek dat er vol doende ruimte was voor een derde baan, heeft de heer Lau, groten deels met eigen kracht en midde len, de verbouwing ter hand geno men. In een gesprek met hem bleek ons wel dat de uitvoering van een dergelijk plan, hoe eenvoudig dit ogenschijnlijk moge lijken, zeer vee' Naar wij vandaag van de zijde van de ESMEB, de Eerste Schoorlse Mij tot Exploitatie van Bodemschatten vernemen, heeft het plaatsen van een boortoren op 1 april j.l. geen doorgang kunnen vinden. Zoals wij in de vorige edi tie berichten, zou de Kon. Marine een landingsvaartuig ter beschik king stellen om de boortoren nabij strandpaal 27 te Camperduin aan de grond te zetten. Te elfder ure echter heeft de Minister van Defen sie zijn aanvankelijk gegeven toe stemming moeten intrekken aange zien in het kader van de operatie „chirurg" het mes wordt gezet in de Overheidsuitgaven. Het spijt ons dan ook zeer dat er woensdagmor gen j.l. een tiental personen voor niets op het aangegeven punt zijn verschenen. Van de zijde van de ESMEB werd op een persconferen tie medegedeeld dat eerst het vol gend jaar op dezelfde dag weder om een poging zal worden gedaan om een boortoren op het strand te plaatsen. Men heeft dan goede hoop dat de strandafgangen dermate zijn verbeterd dat men de toren over land kan aanvoeren. Maar alle gekheid op een stokje, U heeft natuurlijk wel begrepen dat het artikeltje over aardgasvond sten in de vorige editie een 1 april mop was. Desalniettemin zijn we om 10 uur een kijkje op het strand gaan nemen en waarachtig een tiental mensen had het bericht se rieus opgevat en stond uit te kijken naar de landingsboot. Toen er om ongeveer 10 uur toevallig ook nog een helicopter laag over het strand vloog werden zij hoopvol gestemd. Maar ondanks hardnekkig turen over het kille zeewater verscheen er geen marinevaartuig. We nemen direct aan dat zij na enige tijd „De Duinstreek" verwensend, de warme kachel hebben opgezocht. De moraal van deze gebeurtenis? Een mens wil bedrogen worden Vrijdag 3 april filmvoorstelling van het Nederlandsche Roode Kruis in ,De Rustende Jager' te Schoorl 4 uur n.m. kindervoorstelling en 8 uur n.m. wordt vertoond de film „Levensmelodie" en een filmdocumientaire. Vrijdag 3 april klaverjasdrive van de v.v. „Duinranders" in café Slijkerman. Aanvang 8 uur. Zaterdag 4 april uitvoering van de toneelvereniging ,Ons Genoegen in hotel „De Roode Leeuw". Op gevoerd wordt: „Het is nooit te laat". Aanvang 8 uur. Bal na. Zondag 5 april uitvoering van de jongerengroep v. d. toneelvereni ging St. Genesius in het Vereni gingsgebouw te Catrijp. Aanvang 8 uur. Bal na. Woensdag 8 april ledenvergadering van de voetbalveren. „Schoorl" in ,De Rustende Jager' te Schoorl Aanvang 8 uur. Woensdag 8 april bijeenkomst Plat telandsvrouwen in café Swart te Groet. Lezing met dia's door mej. Fijn, stewardess uit Amsterdam. Aanvang 7.45 uur. Vrijdag 10 april causerie met kleu rendia's over „De windmolen onze vriend" in hotel „De Roode Leeuw". Aanvang 8 uur. Uitg. v. de ver. „Algemeen Welziin." Bibliotheek van de ver. Algemeen Welzijn. Geopend: vrijdags van 3.30 tot 4.30 uur n.m. in het oude Raadhuisje te Schoorl. Bejaardensociëteit: woensdags van 2.30 tot 5 uur n.m. in het ver enigingsgebouw te Catrijp. R.K. Bibliotheek Catrijp: geopend zondags van 10 tot 12 uur v.m Vrijdags van 7 tot 8 uur n.m. V.V. „SCHOORL" Programma 5 april 2 uur Knollendam-Schoorl 3 uur VZV 2-Schoorl 2 12 uur Kolp. Boys 5-Schoorl 3. 12 uur Jun. Schoorl 1-Limmen 1 2 uur Jun. Schoorl 2-HSV 5 10 uur asp. Foresters b-Schoorl 1.15 uur asp. DTS b-Schoorl b. Welpen zijn vrij. JUN. 1: W. de Maree, KL Mere- boer, A. Wittebrood, La Pierre, B. de Boer, R. Butter, G. Bekker, H. de Jong, C. Oud, W. Mundt, J. G. de Boorder. Res. P. Medendorp. Leider: W. Verhagen. JUN 2: A. Nieuwland, R. Hooi veld, K. Half, B. Minkema, H. Zui- dema, W. Niesen, G. J. de Witte, R. Bakker, C. Duineveld, T. Me dendorp, P. A. Hooiveld. Res. W. Half. Leider; R. Hooiveld. ASP. a: W. Nieuwland, W. Ruis, S. Bredewoud, H. Volkers, G. de Jong, KL Medema, W. Half, S. Duin P. Medendorp, F. Half, P. Wiedijk. Leider R. Koning. Vertrek 9 uur per fiets. ASP. B.: K. Koel, O. Spoelstra, \v. Prins^ B. Medetma, M. Snip, H. Hoogvorst, S. Kootstra, Jb. Me- reboer, H. Hooiveld, B. Butter, J. W. Meedendorp. Leider Volkers. Vertrek 12.30 uur BERGEN ZONDAG 5 APRIL Dr. HODDE Van Reenenpark Tel 2027 SCHOORL ZONDAG 5 APRIL Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 Itip"1 WEER IN DE HERBERG „Zie je die wagen?" vroeg pro fessor Créghel en wees op een boe renkar, die op het erf van de her berg stond. „Daar gooi je de bot ten op en rijdt ze naar de herberg, héél gemakkelijk, hoef je maar één keer te lopen - vat je? „Laat ik dat maar doen?" zei Knots, „dan ben ik vlug klaar en kan ik gaan slapen." Toen de kar vol was plaatste Knots zich tussen de disselbomen en hij speelde voor paard terwijl Créghel zo nu en dan een botje opraapte wat van de kar viel. „Ga maar naar bed", sprak pro fessor Créghel, toen alle botten in de gelagkamer op een hoop lagen, ga maar naar bed, ik zorg wel voor de rest." Knots verdween tevreden. „Weg met die jas" sprak Créghel in zichzelf ien gooide de mantel van Kitsch van zich af. Toen begon hij vlug de botten naar zolder te dra gen, want hij had nog een hoop te doen.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1