Café „de band- JAARVERSLAG V.V.V. WEG GRIJS HAAR BEA wint het pleit BENZINE DUURDER I Fa. J. HoogvorstenZn. Klaverjasdrive Onmisbaar W. SCHOTTEN TWEEDE BLAD VRIJDAG 3 APRIL 1964 Schoorls gemengd koor geeft concert Sportgroep „Naarden" in Kamphotel „Duinwijk"' 30 Wij lazen LATEN WIJ U EENS EEN ORION PRODUKT AANBEVELEN. bij de schoonmaak NOOKD-KENNEMERLAND Uit het jaarverslag, dat de V.V.V. Noord-Kennemerland dezer dagen aan haar leden heeft doen toeko men blijkt onder meer, dat de V.V.V. en haar leden de duizen den zomergasten veel goeds heb ben geboden. Aangezien ook in het seizoen 1963 de zon dikwijls ver stek liet gaan, vraagt men zich in het verslag af, of vele strand- aanbidders hun enthousiasme voor de kustplaatsen niet zullen gaan verliezen temeer, waar de seizo- nen 1961 en 1962 ook al werden gekenmerkt door het geringe aan tal dagen met zonneschijn. Indien dit inderdaad valt te signaleren dan zou het aanbeveling verdie nen nog meer te doen om de gasten bij niet-strandweer op prettige wij ze bezig te houden. Er wordt wel eens gesteld, zo gaat het verslag verder, dat de V.V.V. en haar leden alles doen tegen een zakelijke ach tergrond of te wel „om de busi ness". Tot op zekere hoogte is dit wel zo, maar deze opmerking is niet van toepassing op een groot aantal leden die volkomen belange loos hun vrije tijd opofferen ten bate van het vreemdelingenver keer. Ook wijst men erop, dat de direct bij het vreemdelingenbezoek betrokken categorieën weliswaar goede zaken doen, doch dat deze goede zaken worden bereikt via een 7-daagse werkweek met on menselijk lange dagen. Er werd ook in 1963 wel eens gedacht dat men niet veel profijt heeft van het lid maatschap van de V.V.V. en ook wordt geopperd dat het gemeubi leerd verhuren en het verlenen van nachtlogies met ontbijt het hotel- en pensionwezen oneerlijk becon curreert. Men merkt dienaangaan de op, dat Schoorl de taak heeft zoveel mogelijk gasten de gelegen heid te bieden hun vakantie alhier door te brengen. De taak van de leiding der V.V.V. is om de belan gen van de gasten onder de ogen te zien. Men acht het weinig zinvol om na te gaan, welke categorieën van bedrijven het meeste profijt trekken van een V.V.V. Veel be langrijker is het om te weten dat een V.V.V. zich gesteund moet we ten door allen die bij het vreemde lingenverkeer zijn betrokken. De goede wil van de gemeentelijke overheid in deze is onmisbaar maar hierover mag in Schoorl beslist niet worden geklaagd. Bedacht dient te worden, dat zo wel de Rijks- als de Provinciale Overheid de gemeente de middelen moet bezorgen die het mogelijk ma ken haar goede wil te realiseren. De door velen gewenste vakan tiespreiding kwam ook in het ver slagjaar niet van de grond. Dit brengt met zich mee, dat in een periode waarin het weer vaak goed is en de dagen lang zijn, enorm veedl vakantieruimte onbenut is, terwijl in het topseizoen de vraag het aanbod verre overtreft, zodat veel vakantieruimte onbenut is, men van hun vakantie aan een be paalde periode zijn gebonden een teleurstelling krijgen te incasseren. In het werkgebied van de Schoorl- se V.V.V. kon in 1963 slechts op bescheiden schaal uitbreiding aan de vakantieaccomodatie worden ge geven. Men dringt verder aan te komen tot een (verplichte) regi stratie die zou kunnen leiden tot een waardevolle en betrouwbare gastenstatistiek, aangezien de in het verslag genoemde cijfers niet kun nen steunen op betrouwbare gege vens. Door ruim 33.000 personen worden ruim 275.000 overnachtin gen geboekt waarvan liefst 68% de nacht in tenthuisjes doorbracht. Van de overnachtingen werden er ruim 8% door buitenlanders ge boekt, terwijl deze voor 75% uit Duitsland afkomstig waren. Er de den zich in het bestuur geen mu taties voor terwijl het aantal leden op het einde van het verslagjaar 321 bedroeg. Men heeft in 1963 voor het eerst in enkele Duitse bladen geadver teerd en er mag worden geconclu deerd dat deze wijze van propa ganda effect heeft gesorteerd. Maar de beste propaganda werd gevoerd door de leden/gastheren die hun gasten onthaalden en het hun tijdens de vakantie naar de zin hebben gemaakt. Deze kunst van gasten ontvangen resulteerde in de z.g. mond tot mond propa ganda die niet mag worden on derschat. Bij het punt Algemene Activitei ten lezen we dat slechts ongeveer 6% der leden op de twee in het verslagjaar gehouden vergaderin gen aanwezig was, terwijl men ver der releveert dat door de heer van Teulingen in zijn functie van con tactman verschillende activiteiten zijn ontplooid. Door de informatrice werden c.a. 4000 poststukken behandeld en er werden 1800 mondelinge en 1300 telefonische aanvragen behandeld. In totaal werden er in het verslag jaar c.a. 1000 aanvragen meer be handeld dan in 1962; vooral het aantal Duitse gasten nam belang- iljk toe. Er werden in het seizoen 1963 meer evenementen georgani seerd zulks op verzoek van de le den die de vergaderingen dan wèl hadden bezocht. De getoonde be langstelling voor deze evenementen werd niet door de kosten gerecht vaardigd zodat het bestuur der V.V.V. in haar mening is gesterkt dat moet worden gezocht naar evenementen die aansluiten op de geaardheid van Schoorl. Men besluit met op te merken dat er ook in 1963 o.m. met de zus tervereniging Groet/Camperduin weer een goede samenwerking heeft bestaan. DE DUINSTREEK ALGEMEEN WELZIJN De laatste avond van het win terseizoen van deze vereniging zal in „De Roode Leeuw" worden ge geven op vrijdag 10 april e.k. Dan komt de heer M. van Hoog straten uit Dordrecht een causerie houden met mooie kleurendia's over de molens die ons land nog bezit. De heer van Hoogstraten is als bestuurslid van de vereniging „De Hollandse Molen" een deskun dige op dit gebied. Het is zijn be doeling de vele bijzonderheden te behandelen die onze molens ken merken en hoe die in de verschil lende streken en provinciën kun nen wisselen en een eigen aard kunnen hebben. Daarbij is het een lust om de dia's te zien die hier en daar details geven maar ook het geheel tonen in het landschap in de verschillende jaargetijden. Op zaterdag 25 april a.s. hoopt Schoorl's Gemengd Koor een con cert te geven onder leiding van de heer Klaas Venneker in „De Rustende Jager" te Schoorl. Er is door dirigent en bestuur naar gestreefd een alleszins ver antwoord programma samen te stellen. Voo de pauze zal het meer klas sieke gedeelte worden gezongen, o. a. het vijfstemmig „Ave Verum" van Orlando di Lassi, terwijl na de pauze een moderner program ma gebracht zal worden met be werkingen van verschillende volks liedjes. Dit zal tevens een goede gene rale repetitie zijn, daar ongeveer hetzelfde programma begin mei voor de radio gezongen zal wor den. Verder werken mede: Aukje Broers, sopraan en Simon Hali, pia no, beiden geen onbekenden voor Schoorl daar zij al eens eerder ons van hun muzikaal kunnen hebben doen genieten. Dit zal tevens een bijzondere avond voor het koor worden daar de heer Corn. Jonker na bijna 40 jaar het kocxr geleid te hebben, afscheid zal nemen als dirigent. Hij zal op deze avond voor het laatst de directie hebben in o.a. het voor vele oud-leden zo be kende „Christus is opgestanden" van Alphons van Diepenbrock. Op deze wijze wil de heer Jon ker afscheid nemen van Schoorl's Gemengd Koor, dat zo ontzettend veel aan deze dirigent te danken heeft. Wij zijn verheugd dat wij in de heer Klaas Venneker zulk een goede opvolger gevonden hebben. Het bestuur twijfelt er niet aan dat velen hun belangstelling wil len tonen en dit concert zullen bij wonen. Kaarten verkrijgbaar bij de le den en zover voorradig 's avonds aan de zaal. Telefonisch kunnen kaarten worden besteld op num mer (02209) 477, waarna deze thuis bezorgd worden. V.V.V. voorzitter zag Abraham De heer M. W. v. d. Garde, de voorzitter van de V.V.V. Noord- Kennemerland wreef op de vroe ge morgen van de tweede Paasdag zijn ogen uit. Ter gelegenheid van zijn 50ste verjaardag hadden de buurtbewoners een bijna levensgro te Abraham voor de deur van zijn hotel neergezet die geheel in koks- costuum was gestoken. Trouwens, dit was niet de enige Abraham die de heer v. d. Garde kreeg aangeboden. Een in de vorm van de aartsvader uitgevoerde fruitmand werd hem door een da me geoffreerd die op dezelfde dag even oud was geworden terwijl de jarige ook nog een Abraham van koek kreeg aangeboden. Waarschijnlijk zult u, evenals wij, de Paasdagen wel bij de warme kachel hebben doorgebracht. Het koude weer en de regenvlagen noodden meer tot het zitten met een boekske in een hoekske dan tot het maken van een flinke duin wandeling of tot het nemen van een duik in het wel zeer frisse water van ons aller Noordzee. Dat er nochtans lieden zijn die dit laatste verkiezen boven het eerste bleek tijdens het gesprekje dat wij tijdens het Paasweekend mochten hebben met mevr. van Bunschoten, de trainster van de sportgroep „Naarden". De leden van deze groep hebben de Paasdagen in kamphotel Duinwij k' doorgebracht en een groot gedeelte hiervan nam elke morgen om half zeven een duik in zee. „Maar wij blijven er geen uren in hoor" zei mevr. van Eunschoten, „even er in en dan er weer vlug uit. Zoals U ziet zijn we hier met een vijftigtal jongelui waaronder veel prominente figuren FEUILLETON door Henk van Heeswijk Bea installeerde De Bie na de zomervakantie als de nieuwe 'Bovenmeester'. En tcerj ze hem behoorlijk had voorgesteld, zei ze tot de nieuwe vijfde en zesde klas- sers: „Zo, jongens, ik verdwijn weer. We hebt/en sa men een prettige tijd gehad, voor de vakantie, niet waar? Het wös voor mij wel aens moeilijk, om vier klassen tegelijk les te geven, maar meester De Bie dit warens fijne kinderen. Ze hebben me altijd geweldig geholpen.. Ondanks dat ze het een bee .je kinderachtig vonden om in de vijfde en zesde klas eten juf te hebben Protesten bij verschillende kinderen en één riep zelfs ,,Nee, dat vondten we juist fijn Maar Bea legde een vinger op haar lippen en trok even haar wenk brauwen op. Toen schudde ze haar hoofd. „Grote kin deren1,, zoals jullie? Nee, daar past geen juf bij. En daarom hebben jullie nu weer een meester. Ik ken hem al heel lang. Doe goed je best bij meester De Bie, dan worden jullie allemaal flinke mensen in het leven. Meester De Bie is net als ik: altijd klaar om jullie te heipon. Zo, nou gaan we allemaal weer gewoon aan het werk. maar eerst een hoeratje vcor de nieuw'e meester Hiep, hiep „Hoera!" brulden de kinderen. De Bie had het lachend overzien. Toen drukte hij de hand van het scheidende waarnemend hoofd enl zei zacht: ,-Dank je, Bea." Zo begon Joop de Bie zijn loopbaan a's schoolhoofd in Elshoven. Bea behield de middelste klassen en juf frouw de Munk ontfermde zich die eerste morgen over een en twintig huilende en verschrikt kijkende nieuwelingen, die door de tweede klassers gepro moveerde pukken minachtend werden gedoodverfd als 'kukkens'. Zo is het leven immers? Op gezette tijden stijg je een sport op de ladder en dan kijk je minach tend neer op hen, die nog niet zover geklommen zijn. Bea ondervond dat al spoedig met haar nieuwbakken hoofd. Binnen een wieek schafte Joop het twee aan twee lopen in zijn klassen af. „Ouderwets',' zei hij. Het was na schooltijd en ze rookten een sigaret. B'ea keek hem spottend aan. ,,En Amsterdam dan?" „Ik heb me er altijd aan geërgerd, zei hij. ,,Nu ik hier baas ben, wil ik dat niet meer." „Wie denk je, dat het hier ingevoerd heeft, Joop?" Hij keek haar verrast aan. Jij soms?" Ze knikte: ,,Weet je, wat het het resultaat zal zijn van jouw hervorming? Dat ze binnen een week als wilde dieren naar buiten tuimelen, zodra de bel gaat. Het spijt me, maar ik doe er niet aan mee. Bij mij blijft het, zoals het is." Hij keek haar lachend aan. „En als ik het beveel? Als je hoofd?" Ze trok rustig aan haar sigaret. „Als je al terstond moeilijkheden met Sangélaar wilt hebben, dan moet je dat doen. Hij heeft indertijd mijn maatregelen ge- sanctionneerd." Hij haalde zijn schouders op: „Nu ja, je doet maar. Mijn kinderen acht ik te oud voor dergelijke onzin." „Beste jongen, leer van mij, dat je meer bereikt, als je van het begin af aan de teugels strak houdt. Dan kun je later altijd nog vieren. Maar als je later de teu gels moet gaan aantrekken, levert dat koppigheid op." „We zullen wel zien." In de loop van het najaar voerde Joop een aantal nieuwigheden in, die Bea maar matig konden bekoien. Maar hij was tenslotte hoofd en verantwoordelijk voor zijn doen en laten m de school. Geleidelijk aan ont stond er een verkilling tussen de beide jonge mensen. De Bie was teveel vervuld van, zijn schoolhoofd-zijn, dat hij nog bijzondere aandacht aan Bea besteedde. Tenminste dat dacht ze. Want op een zaterdagmorgen, toen Bea juist ontbeten had en de bordjes afgewassen waren, pakte ze een krant en wfilde, in een gemakkelij ke ochtendjas het ochtendblad inzien, toen er gebeld werd. Ze zag De Bie op de stoep staan en deed hem open. Hij had een bouquet bloemen in zijn hand. „Ik heb een bosje bloemen voor je meegebracht' zei hij, toen hij in een crapaud zakte. „Idioot," schold ze. „Ik heb een tuin vol." „Maar deze heb je niet." ,,Dat klopt," antwoordde ze lachend. „Wat voert mijn hoofd zo vroeg hierheen?" Hij zuchtte. „Een heel belangrijke kwestie" ,,Zo?" Bea ging tegenover hem zitten en kruiste haar armen. „Vertel op, blanke broeder". ..Ik had gisteravond bezoek. Van de heer Sangélaar. „Tja, de voorzitter, hè? Die maakt op gezette tijden zijn opwachting bij het hoofd der school." Hij keek haar verstoord aan. „Bij jou ook?" Jaloers was haar eerste gedachte. Die Joop. Natuur lijk", antwoordde ze geamuseerd. „Hij was hier als kind in huis." „Ik vind hem maar een boer, hoor. „Vergis je maar niet in hem. Hij is ontwikkeld ge noeg. Begin van dit jaar was hij hier nog waarnemend burgemeester ,,Maar terzake, Bea. Hij vertelde het wel niet met zoveel woorden. Maar het kwam hier op neer: mijn positie als schoolhoofd schiep meerdere verplichtingen. Hij zei het wel niet rechtstreeks, maar het kwam hier dan toch op neer: Ik moest maar zo gauw mogelijk trouwen." Bea knikte. „Ja, daar heeft Sangélaar gelijk in". En dus.." begon Joop een beetje zenuwachtig. Wacht even, dacht Bea, het mankeert er nog maar aan, dat hij mij een huwelijksaanzoek doet. „En dus vulde Bea snel aan, „gaat meneer De Bie, hoofd van de lagere school in Elshoven, binnenkort op vrijers voeten. Wat zullen er veel hartjes vol verwachting kloppen "bij de Elshovense schonen. Mooie titel voor een radioquiz: wfte wordt de bruid van meester De Bie? Wie o wie? Ze lachte om haar eigen mop. Maar De Bie bleef onbewogen. ,,Bea", begon hij, maar verder bleef hij steken. „Zal ik het dorp eens rondrijden en een stuk of vijf schonen uitzoeken? En een avondje utinodigen? Dan heb je tenminste een keuze. Ik geef je de verzekering, dat ik met de bloem van Elshoven voor je zal para deren „Goeie, Bea, waarom steek je er de draak mee? Ik wil geen schonen uit Elshoven „Onzin, Joop. jij bent veel te intelligent om een meis je met een doodgewoon snoetje te trouwen. En denk om je afkolmst.Wat zal pa ervan zeggen, als.." De Bie sloeg met zijn vuist op het tafeltje. „Bea, in 's hemelsnaam, praat geen onzin. En laat mijn familie erbuiten. Die bemoeit zich toch niet meer met me. Ik wil niemand anders dan jou. Ik ik vraag je bij deze ten huwelijk. Wil jij niet mijn vrouw worden? Bea, ik ben nog net zo stapel op je als vroeger. Misschien nog meer Toe Bea Ze luisterde onbewogen naar zijn woorden en bleef hem rustig aankijken. Maar de spotlichtjes verdwenen in haar ogen en nu keek ook zij ernstig naar hem. „Joop, beste jongen, ik pas niet bij jou. En het was me wat waard geweest, als je dit niet gezegd had. Nu maak je het opnieuw weer moeilijk. Hoe moet dat nu met ons? Op school? Dat wordt op de duur ondraaglijk. Ik was al blij, dat je me de laatste tijd een beetje links liet liggen. Ik dacht: nu hij hoofd is, ziet hij me niet meer staan en ik was er werkelijk content mee. En nu dit „Bea, luister eens", zei hij op veel rustiger toon, nu hei, hoge woord eruit was. ,,Ik ga geen pogingen aanwenden om je te overreden. Ik ga ook niet probe ren je te kussen. Je hebt eens gezegd: Ik ben Baarn niet vergeten en evenmin mijn divan, toen in Amster dam. Welnu, ik evenmin. Ik heb mezelf geheel in mijni macht. Daarom ga ik meteen weg, zonder je zelfs aan geraakt te hebben. Ik vraag niet dadelijk een besluit. Denk er ditmaal eens, rustig over na, hè? Laten we zeggen: een week. Veertien dagen desnoods. Vandaag over veertien dagen. Ja, dan kom ik je antwoord ha len. Kan dat, Bea?" Ze dacht even na. Het voorstel was redelijk. Ja, ze moest dit maar eens een keer goed overwegen. Zeven en twintig was ze nog, binnen een paar maanden acht en twintig. Wil je een oude vrijster worden? Ze knikte. „Goed, ik zal het ernstig, heel ernstig overwegen. Omdat jij het bent. Over veertien dagen krijg je m'n antwoord." Dank je, Bea, dat is heel wat. Meer dan ik verwacht had. En. in de school. je zult beslist geen last van me hebben. Ik zal me als heer gedragen. Ze keek naar hem en lachte vriendelijk. ,,Je bent een paar jaar ouder geworden, Joop, en ook wat ver standiger. Dank je." Toen hij op straat liep, keek ze hem na. Is dat je aanstaande man, Bea van Laar? Je toekomstige bruide gom? Durf je het met hem aan? Is hij het waard, dat je om hem je vrijheid prijsgeeft? Maar op dit ogenblik kon ze op die vragen geen antwoord geven. Bea was na het vertrek van De Bie ten prooi aan verfwarde gevoelens. Houd je van hem? Houd je niet van hem? Bea, tel je knopen eens: ja, nee, ja, nee. Kolder natuurlijk. Bah, hij had haar helemaal uit haar evenwicht gebracht. Ze zou maar eens een wandeling maken, dat verzette de gedachten een beetje. Vlug kleedde ze zich aan en ging naar buiten. Ze liep een eindje de weg op naar het station met de be doeling via een binruenpaadje naar het dorp terug te keren. Even buiten het dorp stopte een auto bij haar. Verrast keek ze om en meteen blikte ze in het lachende ge zicht van Maas Zijp. ,,Ha, die Bea!" Bea liep een paar passen terug en er kwam een zonnige glimlach op haar gezicht. Nee, maar, dat is Maas In je eentje aan het toeren?" uit de zwemwereld zoals Adrie Lasterie, Tineke Lagerberg en Truusje Lowijs. Ondanks het feit dat ons ver blijf hier wordt gezien als een soort vakantieuitstapje houden wij er 'n doeltreffende dagindeling op na. Na het bad in zee, ontbijten we en ma ken een flinke wandeling door de duinen. Eerste Paasdag hebben de oudste leden een 18 kilometer lange looppastocht door de duinen ge maakt. Na de verplichte middag rust blijven wij gezellig bij elkaar, doen een spelletje en dansen wat. 's Avonds gaan we met de kippen op stok en dat is ook wel nodig want de volgende morgen is het weer vroeg dag. We zijn nu al voor de zesde keer hier en het be valt ons prima. Onze vereniging telt 500 leden die variëren in de leeftijd van 5 tot 25 jaar. Iedereen traint intensief maar dit moet ook wel, want als je in de zwemsport iets wil bereiken moet je er wat voor over hebben" zo zei de train ster. in „De Duinstreek" van 4 april 1930, dat B. en W. belanghebbenden er aan herinnerden, dat als zomerwoning uitsluitend beschouwd wordt het gebouw onmiddellijk nabij het hoofdgebouw gelegen, bestemd om tijdelijk door de bewoners van het hoofdgebouw te worden betrokken. De bewoning van het zomerhuis elk jaar schriftelijk dient te wor den aangevraagd. De bewoning voor geen langer tijdstip wordt vergund dan van 1 april tot 1 oktober. Uit een ingezonden stuk bleek dat het hoofd der gemeente tegen de overtreders van dit gebod een groot aantal processen-verbaal had doen opmaken. De schrijver van dit ingezonden stuk pleitte voor een soepele toe passing van de verordening op de zomerwoningen. De heer Greup 25 jaar boswach ter was bij het Staatsbosbeheer. De Toneelvereniging „Nieuw Le ven" op 2e Paasdag onder regie van de heer Loevens het blijspel „De Kribbebijter" zal opvoeren. Men voor eieren 5 aent per stuk en voor een pond roomboter 80 cent per pond moest betalen. Die zijn aw belastingverho ging waard. VULSTATION SCHOORL TEL. 793 VRIJDAG 3 APRIL NIC. JONK Schoorldam voor de laatste maal in dit winterseizoen MET SPECIALE ATTRAKTIE Crème MARCHAL geeft uw haar binnen 3 minuten zijn natuurlijke kleur. Géén verf, géén spoeling. Gratis folder krijgt U bij DROGISTERIJ GROENE VELD, Jan Oldenburglaan 15, Bergen. Tel. 2716 SPIC EN SPAN KEK VIM (ook met bleekmiddel) ZACHTE ZEEP AMONIA SPIRITUS Verder vele soorten BORSTELS - BOENDERS - DWEI LEN - STOFDOEKEN - SPONZEN ZEMEN enz. enz. Kleine Dorpsstraat 9, Bergen Telefoon 2806 SPAAR ONZE ZILVERZEGELS

De Duinstreek | 1964 | | pagina 5