Toneelvereniging „Ons Genoegen" Purol h©udt BEA wint het pleit Zakenmensen TWEEDE BLAD VRIJDAG 10 APRIL 1964 „Hulp in nood" _lE^_smetteloos zuiver 31 DE DUINSTREEK Vorige week zaterdag gaf de to neelvereniging „Ons Genoegen" voor een uitverkocht huis een op voering van de komedie: „Het is nooit te laat" van Felicity Douglas. De inhoud van deze typisch Engel se komedie kwam in het kort op het volgende neer: Laura Ham mond is in haar huis te Londen wel de figuur waar alles om draait en zij dient al haar huisgenoten met raad en daad bij te staan. In de eerste plaats is daar de bemoeizie ke Oma die bij het gezin Hammond inwoont. Daar is ook schoondoch ter Anne die met haar man John en hun twee kinderen een apparte ment boven het woongedeelte van de Hammonds heeft betrokken. Daar is ook dochter Tessa, nog on gehuwd maar zij krijgt regelmatig bezoek van Tony die zegt haar in nig lief te hebben. De heer des hui zes, Charles heeft ondanks zijn drukke praktijk als adocaat nog tijd om de weduwe Dixon een handje te helpen, zulks tot ongenoegen van zijn vrouw. Ondanks al deze drukte is de vrouw des huizes er in geslaagd een roman te schrijven die later blijkt 'n bestseller te zijn. Op aandringen van uitgever Hodg son gaat mevrouw Hammond naar Hollywood om de verfilmng van haar boek bij te wonen. Als zij na dit uitstapje weer thuiskomt is het hele huis in desorde en omdat zij nog een boek wil schrijven, besluit zij een flat in Knightbridge te hu ren om zich daar ongestoord aan de schrijverij te kunnen zetten. Maar ook hier blijkt weer dat alle ver andering geen verbetering is, zij mist het rumoer van haar huisge noten len ook lukt het schrijven niet zo best. Zoon John is er inmiddels in geslaagd om voor zijn gezin passende woonruimte te vinden ter wijl Oma in een pension is gegaan. De schrijfster besluit daarom op de thuisbasis terug te keren, maar dra is zij daar aangekomen of Oma ont vlucht het pension en komt weer bij haar inwonen. Tessa en Tony hebben elkaar na veel strubbelingen gevonden en be sluiten te trouwen en de etage van John te berekken. Zo is dan alles weer bij het oude en mevrouw Hammond blijkt zich hierbij toch eigenlijk wel het gelukkigst te voe len. Zoals gezegd was het een ty- pisch Engels toneelstuk zonder de lach-of-ik-schiet—scenes die men vaak in kluchten van Hollandse makelij aantreft. Ons inziens was het nogal langdradig, de schrijfster had er onnodig ellenlange dialogen in verwerkt. Maar de spelers hebben hun best gedaan, alleen was het jammer dat het gesprokene vooral achter in de zaal slecht te verstaan was. Dit kwam ook doordat er veel geluiden uit het aangrenzende café tot de toneelzaal van „De Roode Leeuw" doordrongen. Mevr. de Man had in haar rol van Laura wel de moeilijkste opgave maar zij heeft zich er uitstekend doorheen geslagen. Haar man Char les, het prototype van de flegma tieke Engelsman werd gespeeld door de heer D. Broersma, terwijl dochter Tessa, de vlotte tiener met filminspiraties door mej. Joling ten tonele werd gevoerd. De rollen van schoondochter Anne en haar man John werden gespeeld door mevr. Beeldman en de heer Ley- sen. Oma werd uitgebeeld door mevr. Koeten en mevr. den Das speelde de rol van buurvrouw Dixon. Tenslotte gaven de heren Sevenhuysen en Siekman nog ge stalte aan de rollen van de uitgever Hodgson en Tony. De voorzitter .van de vereniging de heer Jb. Kuyper wees na de voorstelling op het feit dat er op 5 mei door leden van de drie plaat selijke toneelverenigingen geza menlijk aan het Bevrijdingspro gramma zal worden medegewerkt. Ook wees de heer Kuyper op het succes dat de onderlinge competitie van enkele jaren geleden heeft ge had. De wisselbeker die toen door de erevoorzitter was uitgeloofd werd in de wacht gesleept door Ons Genoegen maar nadien, zo zei de heer Kuyper, heeft zich helaas nooit meer een dergelijke sportie ve krachtmeting voorgedaan. Hij toonde de fraaie beker aan het pu bliek en overhandigde het kleinood vervolgens aan de regisseur met het verzoek er goed op te passen. De verloting die hierna volgde was een groot succes, althans voor de kas van de vereniging en de roodgejaste „Jolly Players" zorg den voor gezellige dansmuziek. Op 6 april jl. was er in „De Rus tende Jager" een ledenvergadering van de vereniging „Hulp in Nood". Er was voor deze vergadering niet veel belangstelling, van de 46 le den had slechts een 7-tal de moeite genomen de vergadering te bezoe ken. Na het welkomstwoord van burgemeester Bergh werden de no tulen door de secretaris, de heer Blom voorgelezen en conform vast gesteld. Uit het jaarverslag bleek dat het jaar 1963 voor de vereni ging minder gunstig was verlopen; in vergelijking met 1962 had men bijna 200 ziektedagen meer moeten uitbetalen. Er ontstond verder eni ge discussie over een kwestie die reeds enige jaren onderwerp van gesprek is geweest. Er waren in dertijd stemmen opgegaan om te komen tot het sluiten van een aan vullende verzekering maar de moeilijkheid hierbij was, dat de looptijd hiervan 10 jaar zou zijn, hetgeen niet voor iedereen acecp- tabel bleek. Besloten werd dat de heer Blom zich hieromtrent nader zou oriën teren. Als deze volledig van alle facetten op de hoogte is dan zal de leden worden gevraagd hun visie op de kwestie te geven. Uit het financieel overzicht bleek, dat men over een batig saldo beschikt van ƒ120,67. De heren Beemsterboer en Kaan dorp bleken bereid te zijn in de kascontrolecommissie zitting te ne men waarna de bestuursverkiezing aan de orde kwam. Aftredend wa ren de heren Bergh, C. Kaandorp en A. Zwagerman, waarvan alleen de eerste twee heren zich herkies baar stelden. Zij werden bij accla matie herkozen terwijl in de plaats van de heer Zwagerman de heer J. Timmer werd benoemd. Er werden vervolgens door de heer Bergh veel prijzende woorden aan het adres van de heer Zwager man gericht. Deze is nu 82 jaar oud en heeft sinds 1924 zitting in het bestuur gehad. „Ik vind het geen kleinigheid dat U het heeft gepresteerd om 40 jaar achter de bestuurstafel te zitten", (Ingezonden mededeling) zei de heer Bergh, „U heeft dit altijd op een bijzonder plezierige manier gedaan en U heeft zich ge dragen als een trouw en toegewijd bestuurslid. Wij nemen slechts node afscheid van U en ik dank U voor alle trouw en toewijding die U aan de dag heeft gelegd." Onder applaus van de aanwezi gen werd het scheidende bestuurs lid verolgens een doos sigaren ge offreerd. De heer Jb. Beemsterboer wordt verder op 19 april afgevaardigd naar de Bondsvergadering terwijl de heer Zwagerman de gelukkige was bij de traditionele verloting van 3 maanden vrijstelling van con tributiebetaling. Deze rubriek heeft U enkele ke ren moeten missen. Het is namelijk zo dat wij gegevens nodig hebben van dorpsgebeuren en deze in de Skorlse flitse gaan beschrijven. Nu is ons verzoek aan U om ons te schrijven als U eens iets weet wat een aardig voorval is geweest. Dan kunnen wij weer verder. Wij reke nen op uw medewerking. EEN BRIEF TERUG. Het was deze zomer dat de jon geheer René Kooy uit de Peeck- laan een kokertje invulde en afgaf van het Roode Kruis. Deze werden dan door middel van boten ergens in zee overboord gezet en nu heeft René Kooy op zijn kokertje een brief ontvangen uit Algerië Het waren twee jongelui die hef op het strand hadden gevonden en de brief was in het Frans geschre ven. Een van onze inwonenden heeft het vertaald. FILMAVOND NED. ROODE KRUIS Het Ned. Roode Kruis gaf vori ge week vrijdag een tweetal film voorstellingen in de zaal van „De Rustende Jager". Voor de kinderen werd in de middaguren een film gedraaid, terwijl de ouderen des avonds aan de beurt kwamen. Was de belangstelling voor de middag voorstelling bijzonder groot, bij de avondvoorstelling bleek, dat slechts enkele tientallen mensen het slech te weer hadden getrotseerd. De aanwezigen die voor een groot ge deelte uit tieners bestonden wer den verwelkomd door de heer v. d. Meer van het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te Utrecht. Hij vertelde onder meer dat het Rooae Kruis zich in Nederland tot taak heeft gesteld de thuisliggende zie ken en gehandicapte jongeren eens uit de dagelijkse sleur vandaan te halen. Zij organiseert voor deze mensen boottochten op de binnen wateren van Nederland en zij zorgt voor enkele vakantiedagen in de bossen rond Zeist. Dit werk kost jaarlijks 3 ton en dit bedrag wordt geheel gefourneerd uit vrijwillige bijdragen. Hierna werd een filmdo cumentaire vertoond die een beeld gaf van het vele werk dat het Roo de Kruis doet om het leed van de medemens in nood te verlichten. De hoofdfilm die hierna op het wit te, doek verscheen, droeg tot titel „Zolang er mensen zijn" met in de hoofdrollen Lana Turner en Ma- 1 halia Jackson. De verloting bracht ruim ƒ40,op. FEUILLETON door Henk van Heeswijk Hij zette de motor stil en stapte uit. „Hoe vindt U 'm?" vroeg hij. Ze keek hem, niiet begrijpend aan. „De wagen," veruikelte hij. Ze keek er even na en liep er een keer om heen. „Niet gek. Van Hansen?" Hij grinnekte en sloeg op zijn borst. „Van Maasjan Zijp. Gekocht van spaarcenten. Contant betaald. Hele maal eigendom, nou?" „Goeie, Maas, wat een kapitalist ben jij. Ga je 'm over een poosje zeker inruilen voor een bus? Of een helicop ter?" ,,Niks hoor. Het was m'n ideaal, een wagentje. Thuis ben ik het er ook wel eens over gehad. Maar vader wilde er nooit van weten: Kost teveel, was zijn slagzin i Dus kon het niet. Maar ik heb er acht maanden voor gespaard. En nu is-ie van mij." Hij keek trots naar de wagens en Bea had behoefte om iets aardigt te zeggen. „Nou zeg, dat is dan even wat meneer de auto bezitter Hebben alle VAD-chauffeurs en conduc teurs een eigen wagen?" Hij keek haar lachend aan. „Kun je net denken. Een paar maar. Apropos, ik was aan uw huisje. Moord- tent is dat geworden, zeg Ik zou dat ouwe ding van de weduwe Draaiers er niet meer uit herkend hebben. Maar u was er niet.' Bea keek hem verrast aan. „Moest je mij hebben?" Hij knikte en bleef haar lachend aankijken. „Ik dacht vanmorgen - ik heb vandaag een vrije dag - toen ik de wagen haalde: nu rijd ik meteen naar Bea en nod'ig haar uit voor een ritje." Goeie, dat vind ik aardig van je, jongen," zei ze getroffen. „Dus u doet het?" Hij opende het portier en wees met een sierlijke buiging: „Als hare majesteit dan zo vriendelijk wil zijn in) te stappen Hoofdschuddend kroop ze in de kleine wagen en na dat Maas het portier achter haar gesloten had, stapte hij naast haar in. Na enige tijd keek hij haar aan en zei: „Wel, hoe rijdt-ie?" „Prima, Maas." „Nou, Bea, zullen we er dan eens een fijne dag var; maken? De hele dag toeren en ergens wat eten en drinken en zo?" Bea schudde spijtig het hoofd. ,,Kan niet, Maas. Ik moet om drie uur bij Sangelaar zijn. Dat heb ik be loofd. Had ik het maar eerder geweten, dan zou ik nog een boodschap gestuurd hebben (Ze zag de teleurstelling op zijn blik. ,,Ik dacht zaterdag dan is er toch geen school „Had me dan even een seintje gegeven, jongen." Hij schudde zijn hoofd. „Dan was het geen verrassing géweest." „O, maar uitstel is nog geen afstel. Dan doen wte het eens een andere zaterdag, als je vrij bent." „Dat duurt een heel poosje. Nou, niets aan te doen. Je hebt vrij tot drie uur?" „Half drie. Ik moet me thuis eerst wat verkleden." ,,Goed. Dan nodig ik je uit oim om tot half drie een beetje met me te boemelen, Aangenomen?" Bea voelde zich jolig en sloeg even met haar hand op zijn arm. „Afgesproken, samen aap de boemel in een auto over de Veluwe. Laat-ie fijn zijn." Om half één aten ze ergens en daarna reden ze weer langzaam huiswaarts. Op een stil gedeelte tussen Otter- lo en Stroe zette hij de wagen aan de kant. Ze keek hem aan .„Wat nju?" ,,0. niets," antwoordde hij een beetje zenuwachtig. „Ik wou een beetje met je praten. Rustig, zonder op het stuur te moeten letten." „Wel, dat kan. Laten we dan maar eens een sigaret opsteken. Gaat het goed bij de VAD?" ,,En of. Eind van het jaar wobd ik chauffeur. Vaste lijn misschien. Het werk is prettig en afwisselend. En je doet heel wat mensenkennis op." „Dat geloof ik ook," beaamde ze. „Zeg Hij ging recht zitten en keek haar aan. „Hoe lang heb je werk bij Sangelaar?" „O, een uurtje misschien. Ik weet het niet precies. Wat dan?" „Kunrten we dan vanavond niet ergens heengaan? Apeldoorn of zo?" Ze had er wel zin in. Ze mocht de jongen bizonder graag en het leek haar een welkome afwisseling. Ze moest afleiding hebben na het anmzoek van Joop. Ze wilde er in ieder geval deze dag zo min mogelijk aan denken. Ze knikte. „Oké, jongeman. Laten we dan zeggen: na het broodeten. Zo ongeveer half zeven. Goed?" „Bea, reusachtig dat ik je zo maar een hele dag voor me heb. Behalve dan die paar uur vanmiddag. Zeg, wat moet je eigenlijk bij die bullebak doen?" „Foei, Maas, hij is tegenwoordig heel behoorlijk. Een mens kan wel eens veranderen? Maar hij heeft me al vaker gevraagd z'n porslein te bekijken. Hij heeft een grote voorkamer, die vol staat met porselein. Ook chi nees. En dat is een hobby van me. Ik ben een paar keer in die kamer geweest, maar altijd om te praten. Nooit tijd om het rustig te bekijken. En dat kan- nu vanmiddag." Maas haaide zijn schouders op. „Nou, het zal wel in teressant zijn, als je ervan houdt. Ik heb liever een wagen." „Ieder zo z'n eigen hobby's, jochie Om drie uur zette Bea haar fiets tegen de muur van de 'Ruige Hoeve'. Sangelaar had haar waarschijnlijk al zien aankomen, want hij kwam haar buitten tegemoet, gekleed in een nieuw kostuum. Bea bekeek hem van top tot teen en knikte goed keurend „U ziet er even keurig uit," prees ze. Sangelaar lachte vergenoegd. ,,Als een heer?" ,,Ja, als een heer. Van binnen en van buiten," voeg de ze er langzaam aan toe. „Dank u voor het compliment, juffrouw van Laar," antwoordde hij zacht. „Al thee gedronken?" Ze knikte, toen ze met hem naar binnen ging. „Ja, maar ik lust nog wel een kopje." ,,Of liever iets pittigs? Advokaat? Wijn? Sherry" Ze keek hem met een schuin oog aan, toen ze in de grote woonkeuken gekomen waren. „Zullen we het van middag maar bij thee houden?" „Zo u Wilt," antwoordde hij lachend. Na de thee gingen ze naar de voorkamer, waar ze al een paar keer geweest was en weldra verdiepte ze zich in de aanblik van de vele poppetjes, pullen en vazen. ,,M'n moeder is ermee begonnen," vertelde hij. „Dat was een liefhebberij van haar. En vader vond het ook wel aardig. Soms nam hij wat mee uit de stad, dacht dat het echt was, maar moeder had er verstand van en lachte hem dan uit, als hij voor een waardeloos prul soms een paar tientjes betaald had. En later, toen ik trouwde mijn vrouw hield er ook van. Na haar dood is er nooit meer iets van gekomen Ik had er geen aardigheid meer in." Bea bekeek stuk voor stuk rustig en Sangelaar volg de haar op de voet. Toen ze na enige tijd alles gezien had, slaakte ze een zucht. „Meneer Sangelaar, dit ver tegenwoordigt een kapitaal, weet u dat?" Hij bleef met zijn handen op zijn rug voor haar staan en knikte verstrooid, ,,'t Zal wel. Ik heb er weinig ver stand van, al vind ik het wel mooi. Maar dat scheelt me allemaal minder. Ik heb de laatste tijd iets anders op het oog dat ik graag zou willen hebben." iBea zakte in een der ouderwetse stoelen neer en keek hem vragend aan. „Zo, en dat is?" „Het is moeilijk onder woorden te brengen. ,,U zit in de regel anders niet om Woorden verlegen," meesmuilde ze. ,,Nee, dat is zo. Maar in dit geval „Is het duur?" „Duur duur het is niet te koop, maar het is de prijs waard." Ze trok de wenkbrauwen omhoog en schudde toen haar hoofd. „Dat gaat boven m'n pet. Niet te koop, maar de prijs waard. Verklaar u nader." ,,Ik ik Meer zei hij niet. Maar voordat Bea er erg in had, boog Sangelaar zich over haar heen, sloot zijn stevige armen om haar schouders en drukte een lange kus op haar lippen. Even lag ze, geschrokken van deze onverwachte daad stil achterover in de stoel. Toen duwde ze hem zacht, maar beslist van haar af. Hij kwam weer overeind en draaide zich naar het raam. „Verd mompelde hij. Bea pakte een zakdoek uit haar tasje en veegde haar lippen af. Toen keek ze naar hem en zei: ,,Zo, meneer Sangelaar, behoort dat ook tot de taak van de voor zitter van het schoolbestuur, om de onderwijzeres te zoenen?" Hij bleef met zijn rug naar haar toe staan en gaf geen antwoord. Bea pakte een sigaret en stak die op. Ze trok een asbakje naar zich toe en leunde toen met haar arm gemakkelijk op de stoel. ,,Dus daarom wilde u zo graag, dat ik u(w porselein wilde bekijken. En daarom heeft meneer Sangelaar zo'n mooi kostuum aangetrok ken. Het mannetje wil het vrouwtje behagen, nietwaar. De doffer pronkt met zijn mooiste veren, als hij het duifje het hof maakt Bruusk draaide hij zich zich om. ,Bea, ik meende het" „Tut, tut, meneer Sangelaar, ik ben nog steeds juf frouw van Laar. Ik zeg toch ook geen Han?" „Deed je het maar Bea juffrouw van Laar ach, laten ,we ophouden met die komedie Ik houd van( je, Bea. Dat is me de laatste weken steeds duide lijker geworden. Ik wil, dat je mijn vrouw wordt „Dat is weer echt meneer Sangelaar," antwoordde Bea droog. Ieder ander zou zeggen: ik zou graag wil len, of wil je maar niet alzo de boer van de 'Ruige Hoeve' Die wil alleen maar. En als ik nu eens niet wiil?" Hij knielde voor haar neer en omvatte haar knieën met zijn armen. „Toe Bea, zeg alsjeblieft ja Je kunt mn leven gelukkig maken Ze schoof zijn armen weg en keek verontrust naar de deur. „Idioot," siste ze zacht, „als er eens iemand binnenkomt. Moet je me dan helemaal compromi- teren?" Hij kwam meteen overeind en ging tegenover haar in een andere stoel zitten. Ze gaf hem een sigaret en hij zoog gretig het vuur er in. Bea knikte. ,,Zo, nu zitten we tenminste weer als be hoorlijke mensen tegenover elkaar. Wat wilt u met me? Wilt u me hier boerin maken?" ,,Bea", zei hij zacht, „je kunt krijgen wat je wilt. Als je geen zin hebt in de boerderij, verkoop ik die. Wil je ergens anders wonen, dan vind ik het ook goed. Wat jij wilt, is van belang. Mij scheelt het niets. Als ik jou maar mag hebben als vrouw. Denk eens aan de kinde ren, Bea, ze zijn allemaal even gek op je. Niet alleen Heintje en Kees, maar ook Geert. We zouden samen zo gelukkig kunnen zijn „Meneer Sangelaar vraagt u zich dan niet af, of ik wel iets voor u voel?" „Ik weet het niet zei ze langzaam. „Ik heb u lang- me hebt." Ze lachte. ,,En dat is al iets, nietwaar? Maar als ik trouw, dan doe ik dat uit liefde." Hij keek haar hongerig aan. „Kun je dan niet een beetje van me houden, Bea?" Ze zuchtte. Dat was nummer twee vandaag. Waren demannien in Elshoven dan allemaal van lotje getikt? „Ik weet het niet zei ze lngzaam. „Ik heb u lang zamerhand met andere ogen bekeken Ik mocht u de laatste tijd wel Toen, op school, toen De Bie werd benoemd Jullie waren allemaal aardig voor me En later, toen ik een gratificatie kreeg, voor mijn extra werk, nadat Hoogeboom en Van Schagen ziek geworden waren ik vond dat allemaal zo ge weldig En nu Een vrouw is diep in haar hart ij del, geen enkele uitgezonderd. Ik zou liegen, als ik zei, dat ik me niet gestreeld voel met dit aanzoek. U, de grote boer van Elshoven, de grootste en ik, het onderwijzer es je Wat zullen de mensen wel zeggen? „Ach, wat kan mij Elshoven schelen Niets is meer belangrijk voor me, alleen jij „Geef me bedenktijd," fluisterde ze. Hij knikte. „Ik heb je overrompeld en dat is niet fair. Denk er rustig over na. Ik hoop, dat je het met me aandurfd. Je kunt alles van me krijgen.ik ben rijk maar daarom zul je het niet doen, dat weet ik. Je hebt teveel karakter had je maar iets minder. Ze stond op. „Ik kom er wel uit." „Ik ga mee tot de deur. Anders zouden ze er binnen wat van kunnen denken. „Als het 'ja' is, kom dan zo spoedig mogelijk. Ik kan niet buiten je, Bea ."Hij liefkoosde even haar wang. (Wordt vervolgd) Een advertentie met een korte suggestieve tekst brengt uw zaak of bedrijf onder de ogen van de vele lezers van ons blad

De Duinstreek | 1964 | | pagina 5