99 ItIfliu Boorsma textiel t VERFHUIS 4. Comfortabele steun Gemeenteraad Bergen Dameskapsalon Ursem 5 mei 1964 jeugdige gratie elasti VRIJDAG 1 MEI 1964 39e JAARGANG No. 17 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef op 't Plein Gedurende de week van de fotografie Foto Dick van Berge Foundations verkrijgbaar bij Triumph elasti Triumph presenteert Camera inruil actie Foto Dick van Berge Breelaan 13, Bergen ZONDAGSDIENST ARTSEN - KEUS IN BOARD HOUT 'TRIPLEX en PLASTICS tteekttoi Dit nummer bestaat uit 6 pag. DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. fl,75 per kwartaal Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Tden maandagavond jl., tijdens de raadszitting men een uur had gediscussieerd over het vaststellen van het reglement van orde voor raadsvergaderingen, de raadsleden nogal wat bezwaren hadden tegen dit uit 45 artikelen bestaande re glement, en men nog niet de helft hiervan had afgewerkt, mevrouw Brokeman zich afvroeg waarom zo ingewikkeld, als het eenvoudig kan? stelde mr S. D. Sluis aen voorstel van orde aan de dag, de bespre kingen hierover maar te schorsen en op volgende vergaderingen tel kens een uurtje aan dit onderwerp te besteden, omdat op de agenda nog belangrijke zaken zijn te rege len. Burgemeester L. J. de Ruiter was daarop tegenen wilde deze zaak tot aan het einde doornemen Nadat zijn voorstel in stemming gebracht was werd het door de meerderheid gesteund, en hervatte men de besprekingen, om één uur later (10 uur) na vele op en aan merkingen over dit raadstuk en veranderingen daarin, goedgekeurd te worden. Twee uur hadden de discussies geduurd over dit epistel en nog wel met hulp van de aan geboren snelheid van het afhande len van de voorzitter. Plaatsbepaling raadhuis. Het volgende agendapunt was het plaatsbepalen van het nieuv. e raadhuis, waarvoor de stedebouw- kundige adviseur der gemeente, de heer D. Zuiderhoek de terreinen van het huidige raadhuis, Dorpshuis en Vrije school betrekt, met om legging van het thans tussen dat gebouw en het Dorpshuis aanwe zige gedeelte van de Dorpsstraat. Dit kon bij vele raadsleden weinig enthousiasme opbrengen. De eerste spreker de heer Woud stra had bij het bestuderen van het nieuwe raadhuisplan een angstig ge voel gekregen en vond dat een nieuw raadhuis op de plaats van genoemde terreinen te gigantisch zou worden |en niet in overeenstem ming is met de specifieke Bergense Ruïnesfeer. Spr. achtte het beter, het huidige raadhuis, meer naar achteren uit te breiden. De heer N. F. de Graan stond ook nogal sceptisch tegenover dit plan. Volgens hem waren er ur genter zaken die uitgevoerd moes tien worden o.a. het rioleringsplan en het sportcomplex. Een onverantwoord statussymbool Mevr. Broekman is van mening dat er in het huidige raadhuis ver beteringen moeten worden aange bracht en wil evenals de heer Woudstra, meer ruimte daarin brengen, men kan daar dan nog jaren plezier van beleven. De sfeer rond de Ruïnekerk is kwetsbaar en moet door lage bebouwing omge ven blijven. Spr. vind het nieuwe raadhuis een onverantwoord status symbool, wijst „Kranenburgh" af omdat het te dédentraal ligt en zou als er dan toch een nieuw raad huis moet komen, het terrein van gemeentewerken en Wijkgebouw daarvoor geschikter vinden. Het raadhuis zou dan met de gevel naar de Dreef een eigentijdse stijl krij gen. De heer J. J. Dinkelberg meent dat een raadhuis een bezienswaar digheid moet zijn voor de toerist. Wij hebben een tijd geleden acht raadhuizen bekeken, het waren al len gebouwen, die in de ruimte stonden. Hier is geen ruimte op de plaats waar de architect en het col lege dit gebouw willen hebben. Wanneer dit plan verwezenlijkt zou worden, komt het er nog van - zo waarschuwde spieker - dat de oude kerkemuur moet verdwijnlen. Hij vraagt zich af. is er dan geen ar chitect te vinden die met de sfeer van de Ruïne rekening kan hou den? Mr. Sluis vindt deze hele zaak urgent. De ruimte aan de Dreef is volgens ham ook niet zo groot, de beste plaats is waar nu het huidige raadhuis staat, een kunstzaal er bij te betrekken, acht spr. niet nodig. In een raadhuis moet gewerkt wor den en een plaats zijn waar men kan trouwen. Niet objectief genoeg. De heer Ploeger kan in het raad huisstuk weinig objectiviteit vin den. Het is één lofzang over één bepaalde plaats. Menig architect zou in zijn vuistje lachen als hij op het terrein „Kranenburgh" een nieuw raadhuis mocht bouwen. Uit breiding van het huidige raadhuis is misschien wel financieel aantrek kelijker, maar niet beter. De heer J. Wittebrood zegt dat het zo langzameihand tijd wordt een plaats te bepalen. Doet men dit niet. dan komt er niets tot stand Negen jaar cud is het aadhuisplan en nog is er niets gerealiseerd. Zijn fractiegenoot de heer Schou ten is het volkomen eens met de vorige spreker. Burgemeester L J. de Ruiter be gon zijn betoog, dat na jaren van voorbereiding, al deze argumenten den teleurstelling voor hem zijn. Men is i.v.m. de sfeer van de Ruï ne wat te sentimenteel. De bouw die wij ons voorstellen, heeft iets van het avontuur, - zoals de heer Woudstra reeds zei - maar ademt de geest van de tijd, maar u bent, aldus de voorzitter, gewiend aan een misbaksel van een gebouw, van ellendige kleinheid. Een mens die leeft in zijn tijd, bouwt ook aan zijn tijd. Met uitbreiding van liet huidige raadhuis, kan men het al leen maar verknoeien. Het nieuwe raadhuis bezit ook overeenstem ming met de Ruïnekerk. Het is voor de raadsleden, daarover on mogelijk zich een oordeel te vor men. Wij moeten de bouw van een nieuw raadhuis aan de architect ten kunstenaar overlaten. De enige pretentie dat dit gebouw heeft, is dat men niet kan zien, dat het een raadhuis is. Wanneer we zo den ken als mevr. Broekman en de heer Dinkelberg, zullen wij de bouw hiervan nooit beleven. Het spijt mij dat gij niet tot öen duidelijke uit spraak bent gekomen. Wethouder Van Rees-Vellinga kreeg de indruk dat het meren deel van de raad er wel voor voelt de ruimten van het huidige raad huis, Dorpshuis, en Vrije school te gebruiken. Wanneer we geen be slissing nemen, kunnen we toch de plaats bepalen. Hierna kregen de raadsleden in tweede instantie allen nog het woord, zodat tenslotte werd beslo ten met 7 stemmen voor en 6 te gen de huidige plaats van het raad huis voor de toekomst te handha ven len een nieuw voorstel te laten uitwerken door een commissie voor de bouw van een nieuw raadhuis. Daarna werden de vijftien vol gende agendapunten snel achter el kaar weggehamerd en sloot de voor zitter de vergadering tegen het middernachtelijk uur. WERKT UITSLUITEND MET 1ste KLAS PRODUKTEN EN ZEER VAKKUNDIG PERSONEEL TELEFOON 21 04 30 april verjaardag H.M. Koningin Juliana Foto Max Koot De vijfde mei! Bevrijdingsdag! Vergeten doen we 't nooit Toen vlaggen wapperden, en elk zich met Oranje tooid' Bevrijders kwamen aangereden, Begroet met luid gejuich, Men gooide bloemen op de wagens Nog vol met oorlogstuig De klokken beierden in de stad, De vreugde was zeer groot; Wij zijn bevrijd! Wij zijn weer vrij! Nu zijn wij uit de nood. De spannin'g week; 't gewone leven Vroeg onze aandacht weer Er moest hersteld, gebouwd, genezen Verbroken bandien teêr Ja, 't leven ging gewoon weer voort, Na de bevrijdingsdag Met jubel en met vlag Maar diep in 't hart is nog verborgen, De vreugde van de vijfde mei. Want Nederland was vrij! Het is nu weer bevrijdingsdag Weest vrolijk! Blij van zin, Hoog 't Rood-Wit-Blauw en ons Oranje Leve onze Koningin Maartje N. Zwaan PROGRAMMA ORANJEVER. BERGEN Vorige week plaasen wij dit pro gramma. In het stukje van 5 mei betreffende de fietspuzzeltocht is den fout golsepen-teensp hew en een fout geslopen. Er staat: Aanmelden voor de A- en de B- rit op 4 mei a.s. bij sigarenmaga zijn „Plein 13" op het Plein a ƒ2,50 per persoon. Dit moet zijn ƒ0,25 per persoon. van 2 mei t.m 9 mei 1964 ontvangt U een aardig geschenk Breelaan 13, Bergen Tel. 2001 SCHOORLSE REDDINGS BRIGADE. De Schoorlse Reddingsbrigade hield j.l. vrijdag een ledenverga dering in café De Bonte Koe te Catrijp. Er was een goede opkomst en de voorzitter, de heer H. Bre- dewout bleek hierover verheugd te zijn. Hij maakte bekend dat Johan van Assem en Frans Tamis waren geslaagd voor het jeugdbrevet I, waarna de notulen werden voorge lezen. Bij de ingekomen stukken werd bekend gemaakt dat de Koninklij ke Goedkeuring voor de vereniging is binnengekomen. Uit het jaarverslag dat de secre taresse mej. Sevenhuysen vervol gens voorlas, bleek dat 1963 voor de vereniging een rustig jaar is ge weest. Men heeft verder gewerkt aan de groei van de Brigade die nu uit 62 leden bestaat waarvan 34 jeugdleden. Het materiaal op het strand is uitgebreid met 3 walkie- talkies; de bezetting van het strand was goed terwijl de Brigade thans 13 gediplomeerde krachten telt. Uit 't jaarverslag van de penningmees ter de heer P. Koopman Jr. bleek dat er een batig saldo van ƒ199,03 bestond. De kascontrolecommissie had alles keurig in orde bevonden terwijl D. Sevenhuysen in dezg. commissie werd benoemd. Hierna kwam de bestuursverkie zing aan de orde. De heren P. Koop man en Jo de Leeuw waren aftre dend, alleien de eerste had zich herkiesbaar gesteld en werd bij ac clamatie herkozen. Na schriftelijke stemming bleek dat de heer G. Stoel voortaan de plaats van de heer de Leeuw aan de bestuurs tafel mag innemen. Door de voorzitter werd tussen de bedrijven door nog opgemerkt dat de Brigade momenteel gebrek heeft aan senioren-leden, dus aan mensen tussen 20 en 30 jaar die op vrijwillige basis en uit overtuiging de gelederen van de Reddingsbri gade willen komen versterken. Ook dames zijn van harte welkom zei de heer Bredewout. Bij de rondvraag stelde de heer Morsch voor een materiaalcommis sie in het leven te roepen die tot taak zal hebben het materiaal op het strand regelmatig aan een nauwkeurig onderzoek te onder werpen en defecten of andere on- egèlmatigheden direct door te ge ven. De heren Kuyper, Morsch, Koopman en Rezelman werden be reid gevonden in deze commissie 'itting te nemen. Verder deelde de voorzitter nog mede dat de leden van de Brigade binnenkort met beademingsappara ten zullen kunnen gaan oefenen. NATUURWANDELINGEN 1964 We weten het al lang. Wim Kan heeft het ons nog eens duidelijk ge zegd. We danken (nu ja met z'n twaalf miljoenen in de pan. eten eel klein pannetje. Twaalf miljoen Nederlanders, voorzien van meer dan een miljoen auto's, ontelbare brommers en fiet sen, verdringen zich straks weer op Nederlandse wegen op weg naar een rustig plekje ergens ver van de stad waar zij werken. Zij gaan op zoek naar een stukje natuur, zij willen bomen en plantten zien ien vogels horen, zij willen genieten van het schoons dat de natuur en het Nederlandse landschap ons bie den. Toch juist in zo'n grote massa vormen zij een groot gevaar voor de na tuur en het landschap en zijn zij samen met lucht- en waterveront reiniging, industrialisatie en wegen aanleg een bedreiging voor onze natuurgebieden. Veel schade, de natuur jaarlijks berokkjend, kan worden voorkomen en worden tegengegaan indien wij allen een verantwoord gebruik van de natuur en het landschapsschoon weten te maken. Het publiek te overtuigen van de noodzaak hier van en het opwekken van de be langstelling voor de natuur en het landschap, dat is het doel van het Instituut voor Natuurbeschermings educatie. Een van de middelen om dit doel te bereik(en zijn de natuurwande lingen die nu voor het vierde ach tereenvolgende jaar in het gehele land worden gehouden. De eerste serie wandelingen wordt gehouden op 9 en 10 mei a.s., de tweede serie in oktober. Beha (longline). Zorgvuldig ontworpen model voor veel eisende figuren. Zeer com fortabel van pasvorm. Cups B, C en D 12.50. COR SET voor de vrouw die een slanke heuplijn wenst. Spe ciaal model met flex-front (baleinen zelfs bij bukken niet te voelen). Extra sou plesse door elastische in- zetsels aan boven- en on derkant.Cotton satin26.75. m wit broché 35 00 aWALA Corsetterie« Payglop 23 - Alkmaar Corsettenhuis »DE BOER» Lang®»traat 114 - Alkmaar GEEFT CHIC f 16.50 elegante beha met de nieuwe V-lijn die mooi separeert, met elastische zijstukken, 'n Droom van perlonkant. Ruïnelaan 18, Bergen. Tel. 2532 Iedereen kan aan deze wandelingen deelnemen. Kosten zijn er niet aan verbonden. De wandeling duurt 1 '/a a 2 uur. Na afloop ontvangen de deelnemers een boekje over het voorjaar in de natuur. De leiding van de wandeling be rust bij een of meer enthousiaste natuurliefhebbers, natuurgidsen, die U graag willen laten zien wat er in de natuur allemaal te zien en te beleven valt. Deze natuurgidsen hebben in vele gevallen een spe ciale, door het Instituut georgani seerde opleiding gevolgd voor het leiden van natuurwandelingen. 1 van 2 mei t.m. 6 juni 1964 Als U nu een nieuwe foto- of filmcamera koopt is Uw oude toestel ƒ7,50 - ƒ10.00 of ƒ15,00 waard MAGDA BELLIS TER AUDITIE. Vorige zomer hebben we reeds kunnen melden dat de 14 jarige Magda Bellis uit Groet met succes de vierdaagse te Nijimegen had uit gelopen. Sedert kort beoefent zij ook de zangkunst want zondag jl. heeft zij te Haarlem deelgenomen aan een auditie die door 't maand blad „Romance" in samenwerking met een gramofoonplatenmaat- schappij was georganiseerd. Zij zong met begeleiding van Pe ter Kok een tweetal hedendaagse schlagers welk optreden met een troostprijs in de vorm van een doos bonbons werd beloond. Door flink te oefenen hoopt Magda de volgen de keer hoger te worden geklas seerd. SCHOORSTEENBRAND Dinsdag jl. werden de beide brand weren in de morgenuren gealar meerd voor een schoorsteenbrand in het perceel van de fam. C. den Das aan de Heereweg 99. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de brand zich zou uitbreiden want de vlammen slóegen uit de schoorstelen. De heren behoefden echter niet in te grijpen, de bewo ners en de buren hadden de brand inmiddels zelf al geblust. BERGEN ZONDAG 3 MEI 1964 Dr. HODDE, Van Reenenpark 2, tel. .2027 SCHOORL ZONDAG 3 MEI 1964 Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 BERGEN TEL: 2410 BREELRRN

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1