kleekltod 99 99 ^koifrsa Qbitsa HET DORPSHUIS SCH00RLSE GEMEENSCHAP 34 VRIJDAG 15 MEI 1964 39e JAARGANG No. 19 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef gal openbare les' Camera inruil actie Foto Dick van Berge Breelaan 13, Bergen JAARVERSLAG N.V.V. Bestuurders bond Bergen-Schoorl Blauwe-Week-Aktie te Bergen Kampdag Leger des Heils VERKEERSEXAMEN Wij lazen SCHOORL PLATTELANDSVROUWEN SCHOORL I KAMPIOEN AGENDA: PETTEN ZONDAGSDIENST ARTSEN ro}eSóor ^régWei Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Groot was de belangstelling van ouders en belangstellenden voor de „openbare les", die gegeven werd in de dancing van „De Rustende Jager" aan de ballet en judoleer lingen van Het Dorpshuis, door de balletlerares mevrouw Alberts en de judo-leraar de heer J. Kuil man. Alvorens men aan de les begon, opende mevrouw Bakker, bestuurs lid van de Stichting de avond en maakte de aanwezigen er op attent dat dit geen „uitvoering" was maar dat het geheel als les bekeken moet worden. Voorts noemde zij de reden, waarom het Dorpshuis werk zo'n hoge vlucht heeft geno men. Dit succes moet toegeschre ven worden aan de directrice van het Dorpshuis mevrouw A. Vlie- gendthart-Verhoef, waarvoor wij, aldus spreekster grote waardering hebben voor al als men bedenkt, dat in dit oude huis alle comfort ontbreekt en zij de animo voor dit culturele werk weet te stimuleren en op prettige sympathieke wijze leiding geeft. Hiervoor overhandig de mevr. Bakker haar een boeken bom Ook de andere leidinggeven de figuren van 't Dorpshuis kregen waarderende woorden. Daarna lieten drie balletgroepen o.l.v. mevrouw Alberts en aan de piano begeleid door mevrouw Ka mermans, allerlei balletoefeningen zien, die allen met ernst en gratie werden uitgevoerd. Nadat enige dansparen oude stijl volle en moderne dansen had laten zien, traden de judoka's tegen el kaar in het strijdperk om - de voorwedstrijden waren reeds ge houden - elkander in verschillende groepen het kampioenschap te be twisten. O.l.v. scheidsrechter de heer Water, werd er vinnig pijen- gedraaid en licht technieken toe gepast om zijn tegenstander tot overgave te dwingen. Het was voor de eerste maal, dat aan deze wed strijden meisjes deelnamen. Kampioen werden in verschillen de gewichten: Renee de Bruin, Rob bert Frans, Kees Gorter, Martin Veldman, Ruud Leijen. Van de meisjes Marga Schotten. De tweede prijzen gingen naar: Ed de Groot, Hans Water, Jaap Overpelt, Kees Timmer, Paul v. d. Ham. Van de meisjes Tineke van Weele. De stijlprijs voor hem of haar, die door netheid, correctheid en oppas sendheid uitblonk kreeg Kees Da mes. Hem werd deze prijs overhan digd door Ronald Briefjes die deze trofee een jaar zijn bezit mocht noemen. Ruud Leijen kreeg de tweede stijlprijs en Marga Schotten de derde. van 2 mei t.m. 6 juni 1964 Als U nu een nieuwe foto- of filmcamera koopt is Uw oude toestel ƒ7,56 - ƒ10,00 of ƒ15,00 waard De voorzitter van de bestuurders- bond NVV „Bergen-Schoorl" de heer C. Overman constateert in dit verslag dat het jaar 1963 een ru moerig jaar is geweest, wat be treft het „loonbeleid". Het contact met de KAB en de plaatselijke commissies is uitste kend. Het totale ledental telt thans 487 leden. Het bestuur bestaat uit C. Overman, voorzitter, Ch. Mol, secretaris, K. Hulshoff, penning meester en voorts de leden J. Se- venhuize, A. Delis, M. Kroon, J. Meulink, H. Hoogeboom en W. Mol. Gedelegeerde voor de Vrouwen bond mevrouw Van Alfen. Vervolgens is het de bedoeling samenwerking te krijgen met an dere organisaties, om te komen tot de oprichting van een reisclub. Het cultureel en ontspanningswerk van het afgelopen seizoen kan als geslaagd beschouwd worden. Posthume hulde wordt gebracht aan het overleden lid van de bond de heer Jan Kee, die jarenlang als correspondent voor het bureau v. Arbeidsrecht is opgetreden. Uit het jaarverslag van de nieu we correspondent van dit bureau, de heer A. van Buren, leest men dat er 5 zaken zijn behandeld. De opbrengst van de busjes voor het TBC fonds Zonnestraal te Ber gen bracht in de maand mei 105, f46,en in september f 112,22 bij een (60 busjes). In Schoorl leverden 20 busjes in mei f 45,18 en in november f49,69 op. Het financieel verslag van de Be- stuurdersbond sloot met een be drag van f 503,24. Het culturele fonds met een bedrag van f3983,40. BERGENS KLEIN VROUWEN KOOR VOOR RADIO. Vrijdag 22 mei a.s. zal het be kende Bergens Klein Vrouwenkoor o.l.v. Klaas Venneker, een geva rieerd programma voor de radio ten gehore brengen. Het zal om 14 uur te beluisteren zijn via de zender Hilversum (AVRO). DE B.A.V. BEHAALDE DE EERSTE PRIJS. Op het onlangs gehouden muziek concours te De Rijp, behaalde) de Berger Accordeon Vereniging de eerste prijs voor de vereniging en de dirigentenprijs. Van 18 tot 23 mei vindt de jaar lijkse collecte plaats van de Blauwe Week comité's in geheel Nederland. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek laat zien, hoe het alcohol gebruik in Nederland stijgt. In de laatste 25 jaar is het verbruik van gedistilleerd van bier en van wijn per hoofd verdubbeld. Er wordt meer alcohol gedronken door vrou wen, door jongeren en in steeds meer gezinnen. Alcohol wordt gekocht bij de krui denier en de groenteboer, soms zelfs bij de melkhandel. Alcohol is niet onschuldig Bij 20 medische consultatiebureaus staan ruim 40.000 patiënten inge schreven. Ieder jaar melden zich bij de bureaus 3300 nieuwe patiën ten. 25 Procent hiervan is jonger dan 30 jaar. Nederland telt echter nog evenveel alcoholisten, die niet behandeld worden. In het verkeer is alcoholgebruik levensgevaarlijk. 65 Procent van de overtredingen van de wegenver keerswet was te wijten aan alco holgebruik. Voorlichting en hulp blijven no dig. Dit geld wordt jaarlijks bij eengebracht door de collectanten die werken met bus en lijsten van de Blauwe Week Commissie. Geef om te helpen en te voorko men. Blauwe Week Commissie voor Bergen: B. Schuil, voorzitter G. Dijkstra-Venema, secr. Mevr. Te Pas - Mej. Korver - J. Ivangh. Comité van Aanbeveling: Dokter Hodde - Dokter Lugten Dokter Luif - Dokter Poot Ds. Bekius - Ds. Visser ds. Breukink - Pastoor Van Beers De heer Van der Hilst. 2DE PINKSTERDAG: IN HET OPENLUCHTTHEATER Door middel van dit artikel willen wij een ieder opwekken om op 2de Pinksterdag deel te nemen aan de kampdag van het Leger des Heils in Bergen. Voorgaande kampdagen in het Maesdammerbos en in het Openluchttheater werden door hon- derde mensen bezocht. Er zijn 3000 zitplaatsen, zodat wij een grote op komst mogen verwachten. In de Bijbel staat over het leven der eer ste Christenen geschreven dat zij op Pinksteren allen tezamen bijeen waren, overal kwamen de mensen vandaan om gezamenlijk te zingen en te getuigen en dat er op die kampdag ongeveer 3000 zielen tot het geloof kwamen en de God van toen is dezelfde nu. Het korps Alkmaar-Bergen orga niseert deze dag en de Officieren en soldaten uit naburige korpsen zullen naar Bergen komen, om te zamen door middel van muziek en zang het Evangelie te verkondigen. Om 9.30 uur zal er een bidstond zijn en om 10.30 en 2.30 uur de sa menkomsten en om pl.m. 4.15 uur zal de dag beëindigd worden met een openluchtsamenkomst op het Plein. Bij slecht weer worden de bijeen komsten in de Ruïnekerk gehouden. Ruim 300 leerlingen van de Chr. Nat. school, de St. Ursela school, de Bosschool, de Brederodeschool en Van Reenenschool allen uit Ber gen, de r.k. school en o.l. school uit Schoorl, de o.l. school te Groet, St. Adelbertusschool te Egmond Binnen, o.l. school en r.k. school te Egmond aan de Hoef en de o.l. school te Warmenhuizen, hebben maandagmorgen aan het Verkeers- examen deelgenomen. Evenals het vorig jaar werd dit examen georganiseerd door de Commissie van Veilig Verkeer, de heren G. J. Verduin (adjudant van de R. P.) en de leraren G. A. C. Kooymans (Brederodeschool) en de heer C. de Haas (Chr. Nat. school) o.l.v. opperwachtmeester C. F. van Brenk Voorzichtig en met veel oplet tendheid hebben de jeugdige ver- keerscandidaten de vele verkeers tekens langs de route trachten op te lossen en hun opdracht ruim schoots naar behoren vervuld. 's Middags werden ze onthaald op een buitengewoon mooi film programma in de bioscoopzaal van „De Rustende Jager". Tijdens de pauze uitte adjudant Verduin zijn grote tevredenheid over hun prestaties en het groot aantal geslaagden. Van de 322 deel nemers waren er 2 niet opgekomen en 4 niet geslaagd. 22 reden er foutloos en 46 met 1 fout. Spre ker hoopte dat zij straks in het verkeer extra hun best zullen doen en lering trekken van wat zij tij dens de verkeerslessen op school hebben opgestoken, temeer omdat er dit jaar zo'n 180.000 auto's zijn bijgekomen. Tenslotte dankte hij de mensen die de verschillende con trole-posten vervuld hebben en het onderwijzend personeel. De r.k. school te Schoorl staat met 8 foutloze rijders aan de kop, n.l. Marian de Waard, Klaas Kooy- man, Piet Mosch, Els Nanne, Frits Tamis, Jan Louwe, Greetje Borst en Gurie Noortens. 2. De Chr. Nat. school. Bert See- wald, Kees van Delft, Hans Kort beek, Greetje Tuinenburg en Mar- ja Schoonhoven. 3. O.L. school Groet: Aafke Goed Gerie Mol, Paul Ruis en Nancy Young. 4. R.K. school Egmond aan den Hoef; Ton Schuit, Tom Vink en Nico Stuifbergen. 5. St. Adelbertusschool, Egmond Binnen: Gerrie Beentjes. 6. O.L. school, Egmond aan den Hoef: Ger Venema. in „De Duinstreek" van van 16 mei 1930 dat: aan de afnemers van muntgas werd bekend gemaakt dat de gasstel len die door het bedrijf tegen de kostprijs aan de verbruikers wer den verstrekt, bij de administra teur zijn te bezichtigen. „Veritas", de kroniekschrijver van SVW, de aspiranten vraagt oude voetballen op te scharrelen om dat nieuwe ballen erg duur zijn. De vanillesprits 14 ct. en de bloed worst 12 cent per ons kostte. De maandelijkse bijeenkomst van de afdeling Schoorl van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen werd deze keer in „De Rustende Jager" gehouden. Het eendagsbestuur had voor deze avond een aantrekkelijk programma opgesteld. Na de ope ning door de eendaagse presidente mevr. v. d. Garde en het voorlezen van de (op rijm) gestelde notulen, zong het koortje enkele liederen met pianobegeleiding van mevr. de Witte. Hierna werd het woord gegeven aan de heer C. J. Dral uit Den Hel der die een inleiding hield over het onderwerp „Bezige en scheppende handen". Hierbij vertelde hij veel wetenswaardigs over het vervaar digen van fraaie voorwerpen uit schijnbaar waardeloos materiaal. De heer Dral is leraar handenar beid aan een kweekschool te Den Helder en hij had bijzonder veel werkstukjes die door zijn leerlin gen en hemzelf waren vervaardigd meegenomen uit de Marinestad. De voorwerpen die veelal een grote artistieke waarde bezaten wa ren allemaal gemaakt van conser venblikken, kachelhoutjes, closet papier, stukken hout en dergelijke Na de pauze vertelde de heer Dral iets over hout- en linoleum- snijden en rietbewerking. Het was een bijzonder interessante avond en de dames hebben door het be toog van de heer Dral geleerd dat ook uit afvalprodukten veel moois is te maken al moet men daarbij ook over enige fantasie beschikken. Schoorl 1 heeft zondag jl. het kampioenschap behaald in de klasse 2A. De wedstrijd tegen Knollendam werd met 2-0 gewonnen. Over het verloop het volgende. Schoorl trapt af met een volledig elftal, Knol lendam met één invaller. De eer ste 10 minuten zijn voor Knollen dam. Schoorl heeft kennelijk last van zenuwen en komt pas later op toeren. Nadat de keper van Schoorl enige malen moest redden, begon Schoorl uit een ander vaatje te tap pen. Het middenveld werd bezet en Knollendam kwam in de ver drukking. Na 25 min. een prachtig staaltje solowerk van Bob v. Twuy- ver en in de uiterste hoek geeft hij Schoorl de leiding. Nu eerst gaat Schoorl een spel letje spelen als uit haar beste da gen. Aanval nu aanval wordt opge zet, zodat de sterke wind geen vat op de bal kon krijgen. Bij Knol lendam echter wordt alles veel te hoog gehouden waardoor de achter hoede van Schoorl steeds kon in grijpen. Keurig spel van de voor hoede doet het spel het aanzien zeker waard zijn. Tot aan de rust blijft Schoorl sterker en met een 1-0 stand gaat deze in. In de tweede helft krijgt Knol lendam de schuin over het veld staande wind mee. Dit is echter \oor Schoorl geen bezwaar en we derom neemt zij het spel in han den. In deze periode is er zeker een klasse verschiil op te merken. Na 20 minuten krijgt R. Hartman- Kok een ver naar voren gespeelde bal te pakken en omspeelt de Knol lendamachterhoede 2-0. Knollendam komt opzetten en nu blijkt de achterhoede van Schoorl in een prima vorm te zijn. De Schoorlkeper verricht enige keuri ge reddingen en mede omdat B. v. Twuyver zich meer in de verdedi ging terugtrok, was het voor Knol lendam een hopeloze taak gewor den nog een gunstig resultaat te bereiken. Schoorl nam weer het spel over en belaagde voortdurend de Knollendam veste. In de stand kwam echter geen verandering meer en zo werd dan Schoorl kampioen. Feest op het Fo- resterveld waar deze wedstrijd ge speeld werd met vele blijde gezich ten van de aanwezige Schoorlaars. Programma maandag 18 mei 12 uur Jun. r.k. AFC 7-Schoorl 2 H. Zuidema - K. Hooiveld - KI. Half - B. Minkema - W. Niesen - La Pierre - G. J. de Witte - R. Bakker - P. Medendorp - R. Bak ker - P. A. Hooiveld. Res. W. Half en W. Nieuwland. Leider R. Hooi veld. Pupillen zijn vrij. We hewwe Moederdag weer ach ter onze love regge legge en ik houp datte jullie moeder de vrouw un beetje verwend hewwe. Nei, gien bos tullepe op tafel kwakke en den gaan te beljarte maar echt de hille dag voor huisvrou speule en je vrou tebed legge leitte as ze dat wul. Afain, ik houp dat jullie ut ankommende jaar beter je best doene maar ik dwaal of want ik wou ut verhaal vertelle van Train- tje Vim uit Krommenie. Die dur ouwers weune in Groet hei en ver leden Zundag is ze deer mit dur klaine maid weze te koppiese. Ze hadde un bar gezellug daggie maar effies vor viere zait Train „nou moeder, Maartje en ikke gane dur- us opstappe want ik moet Jan ze prakkie nag opwarreme". Zo zait, zo dein en nei houpe smokke ben- ne ze nei de bushalte gaan. Te- meste dat wouwe ze. Want ja, de ouwers van Train weune in un dub bel huis hei en de zuster van dur die hiet Klaasie en die weunt an de are kant. Klaasie zou ze wel ef fies nei de bus brenge maar je hewwe deer twei deure en Train gaat achterom en Klaasie voorom. Ze hewwe toe un taidje nei mekaar loupe te zoeke en toe ze mekaar aindeluk vonden hadde benze hard lopend nei de bus gaan. Maar ut hoefde niet meer want de bus was al weg. „Dat is ok nozeluk" zaide Train- tje. Jan zei wel puur granzug we ze. Wat moet dat nou?" Dur zat niks aar$ op den Jan op te telefenere datte ze de bus mist hadde en of ie zo vriendeluk weze wouw om ze vrouw teuge zesse in Alkmaar op te hale. Dat was ofpraat en voor de tweide keer stonde ze toe bai de bushalte en nou ver voor taid. Nou kejje mit kindere rare ape beleve dat wete jullie ok wel hei? Dat klaine maid- je van Train begon dur aige puur te verveule toe ze zo'n taid wach- te moste. Ze vloug us heen en weer en oplest was ze zowat vort. Train dur as de bliksem achteran. Toe ze dur maidje aindeluk te pakke had en dur jassie stond te vastma- ke hoorde ze dat dur puur zo'n zwere wage langs reed en wat docht je? Juist, ze kaikt op en waarachtug voor de tweide keer gaat deer de bekende blauwe bus verbai. „Wel jemugkremug" skriwt ze, ze graipt Maartje in dur kladde en holt achter de bus an die effies vedder stopt. Ut kind valt in de alterasie languit op streit. Train strooit dur skoene en de bus ver- dwaint richting Alkmaar. Train dranze, Klaasie dranze en Maartje dranze en slofslof weer nei moeder toe. Deer hewwe ze Jan weer opbelt maar gien gehoor van- zelluf want die was al nei stad re den. Toe ie ze vrouw niet uit de bus karnrne zag hep ie nag nei Groet optelefeneert maar hai kon moeder niet te pakke kraige. Me- skien heppie wel un fout nummer draait deur de zemelappughaid. Afain hai weer trug nei Kromme nie want docht ie ze benne zeker mit ut spoor kommen. Maar deer was ok niks en hai weer opbelle om te vrage weer Train nou wel aigeluk zat. „No die zit hier oor", zaide moe der en ze vertelde ut hille verhaal. Toe hep Jan weer ze auto pakt en is as de bliksum nei Groet reden en deer hep ie de verlore skeipe ophaalt en thuisbrocht. Train en Maartje ware louf meinse bar, ze benne den ok zo in de bedstee kro pen zonder ete. Maar ik docht zo dat Traintje- buur un are keer wel beter uitkai- ke zei of de bus dur al ankom. Zaterdag 16 mei receptie voetbal veren. „Schoorl" i.v.m. kampioen schap le elftal. Des middags van 4 tot 6 uur in café Honky Tonk. Feestavond voetbalver. „Schoorl" des avonds 8 uur in Honky Tonk. Bejaardensociëteit: woensdags van 2.30 tot 5 uur n.m. in het ver enigingsgebouw te Catrijp. R.K. Bibliotheek Catrijp: geopend zondags van 10 tot 12 uur v.m Vrijdags van 7 tot 8 uur n.m. Bibliotheek van de vereniging Al gemeen Welzijn" geopend vanaf heden iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Oude Raad huisje te Schoorl. IN PETTEN STEEG AANTAL OVERNACHTINGEN MET 25%. C. van Barneveld voorzitter van de V.V.V. Voor de voorjaarsvergadering van de V.V.V. Petten bestond een flin ke belangstelling. Voorzitter de hee1' C. Vriesman sprak hier zijn vol doening over uit en toonde de ver gadering een megafoon, die is aan geschaft voor de feestiviteiten. Hij had goede hoop dat er op het plein 1945 een publieke telefooncel zal kamen. Telefoon op het strand zal er niet komen, wel een Walkie- talkie. De secretaris de heer J. P. Geen- sen was van mening dat de ver wachtingen voor 1964 zeer gunstig zijn. Het aantal aanvragen is ho ger als vorig jaar. De penningmeester de heer N. Bellis kon de vergadering een gun stig verslag tonen. De vereniging beschikt over ƒ5303,29. Hierna volgde het jaarverslag van de secretaris Het jaar 1963 is zeer gunstig geweest daar het aantal overnachtingen steeg van 90107 in 1962 naar 112933 in 1963. Niet min der dan 16 feestelijkheden werden gehouden. Waardering was er voor het werk van de reddingsbrigade en de EHBO. De bestuursverkiezingen hadden tot resultaat dat C. v. Barneveld werd gekozen met 19 stemmen. De heer Vriesman had 14 stemmen. De heer J. Timmerman Jzn., niet herkies baar werd vervangen door de heer C. Vriesman. Tot burgemeester Breebaart wer den woorden van dank gebracht voor het vele werk voor de VVV gedaan. De heer Breebaart gaat met pensioen en zal dus niet meer in deze functie de vergaderingen bezoeken. De secretaris deelde de verga dering mee dat hij met Pinksteren veel mensen verwacht in de kust plaatsen. Hij verzocht die mensen die ruimte hebben dit op te geven aan zijn kantoor. Burgemeester Breebaart dankte tenslotte voor de prettige woorden en hoopte nog wel eens op de ver gadering aanwezig te zijn. Hij stel de voor om het clubblad van de Sportvereniging „De Sportflits' wat hij veruit het beste blad in deze gemeente vond, een algemeen clubblad te maken zodat ook het nieuws van de VVV kan worden opgenomen. BERGEN BEIDE PINKSTERDAGEN Dr. LUGTEN Hoflaan 6 Tel. 2700 SCHOORL BEIDE PINKSTERDAGEN dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 AAN DE OVERKANT Het leek wel of het beest genoeg gesold had met Kitsch want het draaide zich langzaam am en, be gon in de richting van de grot te zwemmen. „Ho waarom laat je me nu staan?" gilde de schavuit angstig. ,Ik moet ook naar de overkant" én omdat het gekke dier niet luis terde, greep hij zich vast aan de staart. Een pretje was het niet daar achter aan die staart te hangen. Ten eerste zat hij vol met stekels, zoals je wel op de plaatjes kunt zien en bovendien sloeg het dier er mee dat het eeni lust was. De hoofd zaak was echter, dat Kitsch aan de andere kant van het water kwam. „Je wordt zover bedankt, vriend", hikte hij benauwd, toen het beest aan de oever klauterde, maar ver der hoop ik je nooit meer te ont moeten." „Hmpff blub blub bla bla proestte het dier en schudde zich eens lekker uit. „Hé daar, begint het nu weer?" schreeuwde Kitsch, „of hoe zit dat. Zet me even af als j« wilt en ver dwijn dan."

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1