99 ft leugd DIDAS dekens Pinkstervreugde <=P ro}eóóor (^réc/Rei BOORSM A-TEXTIEL SCH00RLSE GEMEENSCHAP 35 VRIJDAG 22 MEI 1964 39e JAARGANG No. 20 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Ouderavond OPENBARE SCHOOL VOOR U.L.O. TE BERGEN N.H. bruining PiGmaderm f295 KAMPDAG van het Leger des Heils VANDALISME SCHOORL AFSCHEID van Zr. J. Sneijders-de Vogel LEZING school- en beroepskeuze puistjes PUROL-POEDER Wij lazen Burgerlijke Stand BERGEN DRALON dekens PETTEN ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr. POOT AFWEZIG ÉmiM IVeeUtad Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Eerste Pinksterdag, mooi zonnig weer. Vroeg in de ochtend raast de mens in auto, op scooter en brommer, door de prachtige sprook jesachtige pas ontwaakte lente-we reld, geen oog voor de schoonheid van dit jaargetijde, maar wel haast makend met hun benzine-apparaat. Op zo'n dag reist de grote stroom naar zee, waar zij dan hun licha men door de heerlijke zonnewarmte laten koesteren. Er zijn ook toe risten die een plekje op de berm, langs de drukke verkeerswegen prefereren boven het brandend zand van het strand. Terwijl ze hun wagen bij de plek parkeren die ze uitgekozen hebben, verschij nen uit de bagageruimte van hun auto allerlei opklapbare requisieten voor een 'zindelijke recreatie' in de openlucht. Deze keurige bermtoeristen hebben die twee regels van een vers, dat ze eens op school leerden: Een pe luwtje van mollig mos, een kus sentje van blaren, enz. niet kunnen waarderen, en zich met rustbedden rubberkussens, tafels en stoelen omringd. Langs hen stuiven de auto's voor bij, stof spreidend over hun keurig gedekte tafels. In Bergen aan Zee, weerkaatst het zonlicht in de blik kerende en glanzende carroserieën van de honderden auto's. Bij het zien van dit grote Bergen aan Zeese autopark, krijgt men de indruk dat zo'n apparaat toch maar een alledaags doodgewoon ver voermiddel is geworden, voor die tienduizenden mensen die met tent en windscherm, stoelen, plaids, vlie gers, ballen benevens de hele sante- kraam, in burger en badkleding als één oneindig kleurenvlak v. Noord tot Zuid het strand bedekken. De bussen rijden af en aan, elke rit, een verkreukeld en verwarmd aantal passagiers afleverend op het Stationsplein. Alvorens ze zich naar het strand begeven strijken zij hun textiel-bedekking glad, om even later tussen al die zonaanbidders (sters) hun omhulsel als een triest hoopje van het lichaam te laten glijden. Zo nu en dan davert over de zon- doorstoofde menigte, een stem door de luidspreker, die vertelt, dat de diverse ouders, hun kleuters bij de reddingsbrigade terug kunnen be komen. Teruggaande door het rustige en bekoorlijke recreatiegebied van de P.W.N., langs het BIO-vakantieoord valt mijn oog op een tafreeltje dat doet denken aan de terugkeer van 'Adam en Eva in het paradijs'. Even verder langs de oever van 1 van de meertjes in dit gebied, spar telen en zwemmen een paar hol- landse jongens in dit heldere duin water, schrik brengend onder de talrijke vissen, die in grote scholen wegschieten. Op de Breelaan knettert een brommer voorbij waar een jeugdige bestuurder, een draag bare radio onder zijn shirt ver bergt, die het geluid van de brom mer overstemt. Wilde klanken fladderen als wapperende linten achter hem aan in dolle Pinkster vreugde. Jan Timmer Daar de voorzitter van de ouder commissie, de heer H. P. T. van Schaik, door bijzondere omstandig heden niet aanwezig kon zijn, be rustte de leiding bij het hoofd der school, de heer M. v. d. Ploeg. Hij kon plm. 150 ouders welkom heten. Aanwezig waren tevens de wethouder van onderwijs, de heer E. J. van Rees Vellinga en het lid van de raadscommissie voor onder wijszaken, mevrouw Zeiler-Kouwe- naar. In zijn openingswoord memo reerde de heer van der Ploeg het a.s. vertrek van de inspecteur van het L.O. in de inspectie Alkmaar, de heer Th. M. Knippen. Hij bracht hem dank voor de goede samen werking en de steun, die hij steeds had mogen ondervinden. Dank zij de bemoeiingen van de inspecteur zal binnen afzienbare tijd worden begonnen met de bouw van een nieuwe personeelskamer. Hierdoor zal de entree van de school tevens aanmerkelijk kunnen worden ver fraaid. Het schoolkoor onder leiding van de heer van Bommel bracht hierna een aantal volksliedjes uit verschil lende landen ten gehore. Enkele (Ingezonden mededeling) en bescherming leerlingen traden vervolgens op als solist. Marjorie Meyer speelde op sublieme wijze een sonate van Han del voor blokfluit en piano. Arie de Geus gaf een gave vertolking van een vioolconcert van Riering. René de Boer zong een tweetal nummers zichzelf begeleidend op de guitaar. Het schoolorkestje speelde hierna een concert van Vivaldi. Het lid van de oudercommissie, de heer A. L. Gerritsen dankte de heer van Bemmel en de leerlingen voor de moeite, die zij zich hadden ge troost. Het schoolkoor bleef op het toneel. De ouders werden uitge nodigd een aantal liederen mee te zingen, die in hun jeugd op school werden gezongen. Begeleid door de heer van Bemmel op een Philicor- da, welwillend ter beschikking ge steld door de firma Ypma te Alk maar, zongen de aanwezigen uit volle borst o.a. Piet Hein, 't Zon netje gaat van ons scheiden. Op de grote, stille heide, in 't groene dal, in 't stille dal. Ook dit onderdeel van het programma viel zeer in de smaak. Na de pauze volgde het zakelijke gedleelte. De penningmeesteresse van de oudercommissie bracht het jaarverslag uit. Dank zij de gulle bijdragen van de ouders bleken de inkomsten de uitgaven met ruim j 800,te overtreffen. De kascom- missie, mevrouw Jansen en de heer de Waal had de boeken en beschei den in orde bevonden. Mevrouw Jansen, die reglementair moest af treden, werd vervangen door me vrouw de Vos. Het hoofd der school deelde mede, dat dit jaar 36 leerlingen zullen deelnemen aan de MULO-examens, een record-aantal voor de school. Hij sprak zijn vreugde uit over de verbeteringen, die er tot stand zijn gekomen voor het vak lichamelij ke opvoeding. Wanneer de verbouw van het gymnastieklokaal heeft plaats gevonden, zullen bijna alle wensen vervuld zijn. De heer Elzas bracht het punt: Be vrijdingsdag ter dicussie. Hij be treurde het, dat de leerlingen maar een halve dag vrij gekregen had den. Nadat dit onderwerp uitvoe rig toegelicht en besproken was kon de voorzitter deze geslaagde ouder avond met een kort woord sluiten. De tweede Pinksterdag hielden de broeders en zusters van verschil lende afdelingen van 'Het Leger des Heils' o.a. uit Bergen, Alkmaar Zaandam, Den Helder, Amsterdam e.a. plaatsen, een kampdag in het prachtig gelegen openluchttheater bij „Duinvermaak". De belangstelling had wel groter mogen zijn voor deze fijne bijeen komst van werkers(sters) voor een goede en betere wereld. Vele broe ders en zusters, legden getuigenis af, van hun geloof in Jezus Chris tus. Onder leiding van luitenant Poppe- ma uit Alkmaar werd er dank ge bracht aan de Heiland, en eensge zind en overtuigend liederen ge zongen. Kapitein Boomsma en luitenant-ko lonel Wismeijer, legden eveneens getuigenis af, van hun geloof in Jezus en uitten hun diepe dank baarheid, voor de weg die ze ge vonden hadden, om geheel vrij en jubelend met Jezus door het leven te gaan. Een vrouwenkoor zong op beschaaf de en zuivere toon verschillende liederen op het orgel begeleid door kapt-kolonel Wismeijer uit Am sterdam. Een meisjeskoor zong een viertal liederen, modern ritmisch gecomponeerd, in dansritme die allen een fijne melodieuse prettige indruk achterlieten. Nadat verschillende mensen uit het publiek eveneens getuigenis afge legd hadden v. hun geloof sloot lui tenant Poppema deze bijeenkomst om daarna op het Plein een slot bijeenkomst te houden waar velen met aandacht naar geluisterd heb ben. In het bejaardencentrum, de tuin van 'Merelhof' hebben de vorige week enkele vandalen 's nachts de beide beelden Diana en Apollo' van hun voetstuk gerukt. De beel den bleven onbeschadigd waar schijnlijk door de val op het gazon. De krans bij de vrijheidsbloem langs het „Hertenkamp" die uit piëteit voor de gevallen Bergense verzetsstrijders uit de vorige we reldoorlog was neergelegd, moest 't eveneens ontgelden, en s uitelkaar gerukt, terwijl struiken vernield werden. Van de sigarettenautomaat van de firma J. Admiraal op het Plein, werden de ruitjes ingedrukt, en 80 pakjes sigaretten gestolen, voor een waarde van 100,Het in de au tomaat aanwezige geld bleef liggen. Ook werden er regelmatig eieren uit de hoenderhokken van 't Her tenkamp weggenomen. Op 31 mei a.s. zal Zr. J. Sneijders- dc Vogel voor 't laatst haar werk van de wijkverpleging doen. Op die datum neemt ze haar ont slag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Dit jaar is het 25 jaar geleden, dat Zr. Sneijders-de Vogel in onze ge meente haar arbeid begon. De besturen van de afd Schoorl van het Witte Kruis en van de gezins verzorging hebben gemeend dit feit niet ongemerkt te moeten laten voorbijgaan. Op zaterdag 30 mei a.s. zal aan Zr. Sneijders-de Vogel een receptie worden aangeboden in Hotel 'De Roode Leeuw' te Schoorl waar een ieder gelegenheid heeft van de zuster afscheid te nemen. De gezamenlijke besturen van de afd. Schoorl van het Witte Kruis en van de Gezinsverzorging. Op uitnodiging van het gemeente bestuur hield drs. Belle van de stichting voor school- en beroeps keuze op 14 mei j.l. een lezing in 'De Roode Leeuw'. Voor deze le zing had men naast de raadsleden en het onderwijzend personeel ook de ouders uitgenodigd wier kinde ren op het punt stonden de lagere school te verlaten: Maar de laatste categorie schitterde bijna geheel door afwezigheid zodat de hr. Belle Voor slechts een 20-tal aanwezi gen zijn voordracht moest houden. Burgemeester Bergh zei in zijn welkomswoord onder meer dat de heer Dekker op een van de raads vergaderingen had gewezen op de wenselijkheid kinderen te laten testen en dat hieruit het contact met drs. Belle is gegroeid. Hierna begon deze met zijn voordracht. De stichting school- en beroeps keuze zei hij, geeft de ouders een advies welke richting zij het beste voor hun kind kunnen kiezen. De stichting stelt hiervoor een z.g. de- terminatieonderzoek samen. Men vraagt mij dikwijls, aldus de heer Belle, of dit wel nodig en nuttig is maar ik wijs er dan op, dat op liet ogenblik slechts 50% van de leerlingen van de middelbare scho len de eindstreep haalt. Als de ou ders van deze leerlingen hen op tijd hadden laten testen zou dit niet nodig zijn geweest en zouden min der teleurstellingen zijn opgetreden Het onderzoek vindt zowel collec tief als individueel plaats terwijl ook enkele vragen aan de ouders werden gesteld om zodoende een inzicht in de verhoudingen van het gezin te verkrijgen. De verkregen gegevens werden uit gewerkt en op grond hiervan wordt een testadvies opgesteld waarna 't hoofd der school zijn mening over het kind geeft. Op grond van dit samenspel waarbij ook dikwijls de schoolarts wordt ingeschakeld groeit het eindadvies dat monde ling aan de ouders wordt mede gedeeld en later schriftelijk be vestigd. Dankzij het feit dat de overheid het werk van de stichting subsidieert kunnen de ouders hun kind voor een redelijke prijs aan een test deelnemen. Deze bedraagt 12,50 waarvan de gemeente f 7,50 voor haar rekening neemt zodat de ouders slechts 5,hoeven te be talen. Na de pauze was er gele genheid tot het stellen van vragen waarvan door de aanwezigen een druk gebruik werd gemaakt. Hier bij kwam naar voren dat de stich ting zich niet bezig houdt met be- roepskeuzegevallen maar dat zij al leen aangeeft welke richting van het onderwijs zij voor het betref fende kind adviseert. In zijn dank woord dankte burgemeester Bergh drs. Belle voor zijn boeiend betoog en bood onder applaus van de aan wezigen een boekenbon aan. (Ingezonden mededeling) in „DE DUINSTREEK" van 23 mei 1930 dat er bij een tuinder jongens en meisjes werden ge vraagd voor aspergesteken. Loon 1,50 per dag. De weekpremie van de begrafenis vereniging 'De Laatste Eer' 2 cent bedroeg. Men bij Y. Minkema, telefoonno. 11, meiboter per pot kon kopen. Dat deze boter afkomstig was van de zuivelfabriek 'De Dageraad' te Burgerbrug. Opgave Burgerlijke Stand der ge meente Bergen-n.h. van 12 tot 18 mei 1964. GEBOREN 9 mei Carl, zoon van C. D. Mulder, herenkapper, en A. van Eik, Zwa nen bloemweg 8. 14 mei Yvonne Maria Elisabeth, d. van P. A. van Wonderen, pomp bediende, en C. G. Kaadorp, Buer- weg 49a. 14 mei: Paulus Franciscus Bernar- dus, zoon van J. H. G. Scholten, wijnhandelaar, en A. J. Winder, Dorpsstraat 5a. ONDERTROUWD 14 mei: Babeliowsky, Jozef Karei Leopold, 26 jaar, student, Amster dam, Henri Polaklaan 21IV en Sel- denrath, Cornelia Goverdina, 27 j., Bergen, Russenplein 3s, cursusl. 14 mei: Jansen, Robert, 27 jaar, aannemer-makelaar, Amstelveen, Icaruslaan 44 'en Botteman, Toos Marie, 24 jaar, Bergen, Eikenlaan 22. 14 mei: Monincx, Wilhelmus Anto- nius, 27 jaar, timmerman, Bergen, Tuindorpweg 11, en Kuipers, Annie 21 jaar, Bergen, Natteweg 46. ,DIDAS' is een begrip, betekent KWALITEITS produkt Heeft U alreeds kennis gemaakt met Wij hebben ze voor U, uit voorraad. .DRALON' dekens 150 x 220 cm., extra lang. Prachtige Double-face en fantasie dessins. 'n Bron van warmte zon-echt - mot-echt vederlicht f 65.- DRALON' plaids 145 x 200 cm. Moderne fantasie dessins f 49.95 WOLLEN dekens 150 x 220 cm., 1OO°/0 scheerwol extra lang Fantasie dessins - rood - korenblauw - camel f 54.90 WOLLEN plaids 4 prachtige ruitdessins - extra grote maat f34.95 Voor dekens - Betere Textiel Ruïnelaan 18, Bergen Telefoon 2532 12 mei: Roelse, Peter Antonius en Timmer Edith, Prinsesselaan 50. 14 mei: Heus, Jan, en van der Ham Catharina Marie, P. A. de Lange- plein 14, Alkmaar. OVERLEDEN 12 mei: Stam, Geertrudes, 66 jaar, van Reenenpark 27. 14 mei: de Waal, Adriaan, 63 jaar, Buerweg 14. 17 mei: Spaans, Catharina, 72 jaar Merelhof 8 e.v. T. v. Diepen. P. BREED OPENDE ZELFBEDIENINGSZAAK Petten heeft thans zijn tweede zelfbedieningszaak aan het Plein 1945. De heer P. Breed die enkele jaren aan het Plein een groente zaak heeft gedreven, heeft de za ken fors aangepakt. Was het pand vorig jaar al te klein, waardoor een verbouwing plaats vond, thans heeft hij er ook de gehele woon gelegenheid bij getrokken. Hierdoor is er een grote ruimte ontstaan' waardoor het mogelijk werd om er een zelfbedieningszaak van te ma ken. Na een verbouwing, die door de firma Visser uit Koedijk werd uitgevoerd, is een prachtig geheel ontstaan. In drie weken werd de verbouwing voltooid en kon de hr. Breed vrijdag j.l. zijn pand openen Het is een 'Spar' winkel geworden waarin de groente nog maar een bescheiden plaats inneemt. Natuur lijk waren er de vele felicitaties van vrienden en relaties en ontbra ken ook hier de vele bloemstukken niet. AGENDA: week 23-30 mei 1964. Bibliotheek v. d. verg. 'Algemeen Welzijn'. Geopend iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Oude Raad huisje te Schoorl. Bejaardensociëteit Schoorl woensdags van 2.30 tot 5 uur aam. in het Verenigingsgebouw te Catrijp. R.K. Bibliotheek zondags van 10 tot 12 uur v.m. vrijdags van 7 tot 8 uur nam. aaDancanciaoaaacinnnnaciDao BERGEN Zondag a.s. Dr. HODDE Van Reenenpark Tel J01T SCHOORL Zondag a.s. dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. S60 □□□□□oanonncaonüDDanDcnij Dorpsstraat 30, telefoon 2423 Bergen Van 23 mei tot 14 juni De andere doktoren nemen waar. n r.^i EEN HARDE SMAK Misschien dat het dier het verzoek van Kitsch verkeerd begreep, maar met een vriendelijke grijns op het gelaat gaf het Kitsch zo'n harde trap, dat deze met een vaart terug vloog in de richting vanwaar hij net gekomen, was. Deze keer niet door het water, maar door de lucht .Juist op het ogenblik dat hij weer met het wateroppervlak in aanra king zou komen en zijn ogen al dicht deed, hoorde hij een stem: 'Hela pff, let op waar je pff valt Op dat ogenblik voel de Kitsch een schok en toen hij zijn eigen ogen opende, zat hij tot zijn grote verbazing in de schuit van de oude visser, die aan het meer woonde. 'Hm pff voortaan meteen aan de wal instappen pff', zei de visser, aan zijn pijp lurkend. 'Ik moet van dat gegooi en ge- smijt niets hebben je mast is overboord voor je het weet pff, en wie geeft je een nieuwe Kitsch moest echter eerst wat op adem komen en schonk weinig aandacht aan de verhalen van de visser. 'Sicaigedacht hij, 'ik moet hier van die schuit af zien te ko men ik moet naar Créghel om hem alles betaald te zetten en om /de botten weer in mijn bezit te krijgen. Maar hoe speel ik dat klaar Wacht, ik weet al iets ha, ha!'

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1