99 ft Gemeenteraad Bergen onze salon dameskapsalon Ursem, op 't Plein 1 Jubileum expositie Mevrouw Reitsma-Valenga kanst „artisjok Opening rijwielzaak de „Beatles" komen Midgetgolfbaan „De Duinrand" Algemene vergadering Coöp» Boerenleenbank „Schoorl" w irirw »ww VRIJDAG 5 JUNI 1964 39e JAARGANG No. 22 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BEATLES naadloze kousen BOORSMA SCHOORLSE GEMEENSCHAP 37 ^~Proleóóor (^réghel Ueekttad Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. STATIONSTRAAT 19, BERGEN. Wim Ie Mair heef u van harte welkom opent donderdag 11 juni a.s. om 2 uur zijn nieuwe zaak Telefoon (tijdelijk) 2179 Wij verwachten de „Beatles" over 1 week bij ons in( de zaak. met als inlegvel portret en handtekening van de „Beatles". iModekleurlen Maten 8'/a t.e.m. 11. f 1.95 voor betere textiel: Ruïnelaan 18, Bergen Telefoon 2532 In een onvoltallige raadszitting, afwezig waren mr. S. D. Sluis en A. F. Schouten, is de vorige week de gemeenteraad accoord gegaan met de ontsluiting van het gebied tussen Breelaan-Jan Oldenburglaan en overbrengen gemeentewerf naar Kerkedijk. Het college denkt er aan op dit terrein een aantal parkeerplaatsen te situeren, met een nieuw post kantoor en een wijkgebouw. Alvo rens men over die grondtransactie van gedachten ging wisselen, gaven verschillende raadsleden hun me ningen te kennen over een voorstel van B. en W. tot het - op verzoek van de huiseigenaar - onbewoon baar verklaren van het perceel aan de Oude Bergerweg 59, dat sinds jaren wordt bewoond door de heer A. Koning. Mevrouw J. J. Zeiler-Kouwenaar merkte op dat uit de stukken niet blijkt dat de eigenaar van dit pand door de kantonrechter is gemaand tot opknappen van dit perceel. Dit laatste is thans gedaan. Als de kan tonrechter de eigenaar in het on recht stelt, kunnen wij zo maar niet dit huis onbewoonbaar verklaren. Burgemeester L. J. de Ruiter zegt dat deskundigen dit huis tot ,krot' verklaard hebben en de gemeente de oude bewoners een woning in het in aanbouw zijnde complex Ol- denhove toegewezen hebben. De heer Dinkelberg vraagt zich af, waarom deze woning onbewoon baar verklaard moet worden als de eigenaar bezig is het bewoonbaar te maken. De heer W. J. Ploeger gelooft dat het beter is die oude mensen nog maar wat te laten blijven wonen. Als ze naar ,01denhove' verhuizen zijn ze er financieel slechter aan toe. De overige raadsleden steun den het verzoek van de huiseige naar. Het ontsloten gebied De heer J. Dinkelberg zegt i.v.m. de plannen over het te ontsluiten gebied van de gemeentewerf, dat de Rijksgebouwendienst nog niets heeft vernomen van de noodzaak van een nieuw postkantoor. Deze onzekerheid brengt altijd moeilijk heden. Spr. zag liever op dat ter rein een bejaardenhofje uit de grond komen, zoiets als Merelhof' Ook oefende spr. critiek op de over eenkomst met Albert Heyn, waarin het college zijn instemming betuigt, om de electriciteit in de vitrine bui ten het levensmiddelenbedrijf voor haar rekening te nemen. Hij vond dit onbillijk tegenover de vitrinebezitters op het Plein. Mevrouw Broekman hoopte dat die vitrines beter verzorgd zullen worden als die op het Plein. De on dervinding leert, dat de aardigheid van het gebruik van deze dingen gauw af is. De heer Ploeger achtte het beter, nog niet tot het bouwrijp maken van dit terrein over te gaan als men toch nog niet precies weet wat er komen zal. Die A. H.-winkel vond spr. beslist geen schoonheid. Burgemeester de Ruiter antwoord de dat de vitrines op verzoek van het gemeentebestuur tegen één van de blinde muren van het gebouw geplaatst zullen worden. De KCB kan van deze vitrines ook gebruik maken. De verlichting daarin, is aangesloten op de gemeentelijke straatverlichting. Over de stijl en de bouw van dit consumptie-wa renhuis - waarover vele raadsle den hun ongenoegen uitsprak en - zei de voorzitter, dat dit een kwes tie van smaak was, en dat de één dit en de ander dat mooi vindt. 33 Koophuizen in Nesdijkplan Voorts ging de raad accoord (te gen stemde de P. v. d. A.-fractie) met de verkoop bouwgrond Nes- dijk-Bergerweg todaal 7.342 vier kante meter a ƒ28,aan het Na tionaal Grondbezit N.V. waarop zij pl.m. 33 eengezinswoningen gaat bouwen, die inclusief grond f27.000 tot f30.000, moeten kosten. De re den waarom de P. v. d. A. tegen stemde was, dat zij zekerheid wil den hebben, dat in deze woningen uitsluitend Bergenaren zouden ko men. Die zekerheid kon wethouder Zonjee niet geven. Wel was de wet houder ervan overtuigd, dat er ge noeg interesse is voor deze wonin gen. Tevens wilde hij de mensen die in gevorderde woningen leven voorkeur geven en ook de econo misch gebondenen aan Bergen zo'n huis laten betrekken. Mevr. Broekman wenste dat er vooral door het college aandrang uitgeoefend moet worden om hen die in gevorderde huizen wonen een streepje voor te geven. Een centraal antennesysteem zal op dit woningcomplex geïnstalleerd wor den. Met meerderheid van stemmen werd tenslotte dit voorstel aange nomen. Veel bezwaren Het volgende voorstel van B. en W. om de boerderij aan de Ooster- dijk, die sinds eind 1962 door de gemeente is aangekocht te verko pen aan de kunstschilder Jaap Mooy, teneinde hem wat meer ate lier- en woonruimte te verschaf fen, kon bij de raadsleden weinig enthousiasme teweeg brengen. Men verbaasde zich over het feit, dat de belangrijke stukken, als koopacte en voorwaarden ontbraken en vroeg zich af, of het niet wenselijk is, dat de gemeente het recht van koop behoudt. Mevrouw Zeiler is het in hoofd zaak wel eens met dit voorstel. De ze kunstenaar die zo langzamer hand internationale bekendheid krijgt, knapt zowat uit zijn atelier en heeft inderdaad ruimte nodig om behoorlijk te kunnen werken. Zij deed met mevrouw Broekman hierna een voorstel een fonds te stichten om in dergelijke gevallen als deze, de kunstenaar hulp te ver lenen. Op verzoek van de heer J. J. Wittebrood werd het gemeente- voorstel naar de Commissie van ge meentewerken verwezen. Bergen aan Zee Een adres van de VVV Bergen aan Zee aan B. en W., waarin zij verzoekt enige voorzieningen te treffen, teneinde de badplaats een beter aanzien te geven, deed mevr. Broekman opmerken, dat de Ber gen aan Zeese wensen dezelfde zijn als van Bergen (b.v. riolering). Men moet daar aan de kuststrook hu niet gaan denken dat het in Bergen-binnen zo ideaal is. Ten slotte drong zij met de heer Din kelberg bij het college er op aan, dat er toch de nodige aandacht aan de badplaats besteed moet worden. De heer Zee merkte op dat de WV Bergen aan Zee zich niet al leen moet wenden tot het gemeen tebestuur, maar ook eens de Bouw- Exploitatie Maatschappij om mede werking vragen. Insteekhavens Binnenkort zal i.v.m. het steeds drukker wordend verkeer op de Eeuwige Laan het aantal insteek havens vermeerderd worden, zodat de chauffeurs voldoende gelegen heid krijgen uit te wijken. Zaterdagmiddag jl. opende de heer J. der Kinderen aan de Oosterweg te Bergen het nieuw aangebouwde gedeelte van zijn zaak in rijwielen, bromfietsen en kinderwagens. Door deze verbouwing verviel aan de linkerzijde van het voorhuis, dat ruim twee meter verbreed is, de oorspronkelijke slaapgelegen heid, die plaats moest maken voor een ruime showroom van allerlei glanzende karretjes, brommers en kinderwagens. Ook babyartikelen zijn thans in deze zaak verkrijg baar. De verloren gegane slaapruimte is vervolgens in de vorm van drie royale slaapkamers en woongele genheid, achter aangebouwd. De officiële opening werd verricht door het vierjarig zoontje van de firmant, die eigenhandig het lint doorknipte en daarmede weer een nieuw stukje „succes in zaken" Kattestaarten Door de verkoop van een langge rekt stuk grasland door de Her vormde Gemeente aan de gemeente Bergen, liggende binnen de gren zen van het uitbreidingsplan Nes- dij k-Bergerweg en gepacht door Kobus Alderlieste, heeft de ge meente de pachter een ander stuk land aangeboden, dat volgens de heer Ploeger een onvruchtbaar, voor veeteelt ongeschikt weideland is, omdat het overwoekerd wordt door een giftig kruid „unjer" ook wel „kattesttaart" genoemd. De heer Ploeger legde als over tuigend bewijs een boeketje van deze kattestaarten op de katheder van de burgemeester die ze met prettige belangstelling aan een on derzoek blootstelde. De heer Ploeger vindt dat de pachter er niet op vooruit gegaan is en verzocht het College nogmaals een ander stukje grasland van be tere kwaliteit aan te wijzen. De voorzitter gaf de verzekering dat er voor de hr Alderlieste 'n be hoorlijk stukje grasland gevonden zal worden opdat hij goed en geu rig hooi mag oogsten. Doordat de heer Ir. W. van Laer op eigen verzoek ontheven wil worden van het lidmaatschap van de Commissie van Toezicht op mid delbaar onderwijs is in zijn plaats de heer A. M. de Lange benoemd, eertijds voorzitter van de Berger Schoolvereniging. 3 Mei van dit jaar werd mevr- Engelien Rejtsma-Valenga, Wer kend lid van het Kunstenaars Cen trum Bergen, 75 jaar. In verband daarmee heeft het KCB mevrouw Reitsma een ere-tentoonstelling aangeboden, die a.s. zaterdagmid dag te 4 uur in huize Kranen- burgh aan de Hoflaan te Bergen wordt geopend door de voorzit ter van de Nederlandse Ex Libris Kring Johan Schwencke. De expositie, die wordt gehou den van 6 t.e.m. 25 juni zal een overzicht geven van het oeuvre van mevrouw Reitsma. Tegelijk met haar exposeert mevrouw Marijcke Visser, zoals bekend eveneens wer kend lid van het KCB. Mevrouw Reitsma-Valenga, gebo ren te Amsterdam 1889, kreeg haar eerste opleiding op de dag teken en kunstambachtsschool voor meis jes te Amsterdam. Haar vader, die diamantklover was, leerde haar ook dat vak. Zij betaalde daarmee haar opleiding. Met 17 jaar deed zij toelatings examen voor de Rijks Academie voor Beeldende Kunsten te Amster dam. Zij slaagde en volgde gedu- waar maakte. Daarna konden de genodigden dit fraaie winkelinterieur in ogen schouw nemen met zijn stellingen, waarop de dromen van een brom mer-enthousiast staan geëtaleerd. De T.L. en spotlightverlichting ge ven 's avonds een' bijzondere char me aan deze zaak. De fa. Roosloot en van Alfen zorgden voor de ver bouwing, de fa. Kamp verrichtte het schilderwerk en de fa. Waslan- der en Abbo installeerde de ver lichting, alles o.l.v. architect Zon derhuis uit Alkmaar. Het reclame bureau ,La Moda' etaleerde smaak vol. Het exterieur van de zaak bleef onveranderd en volkomen in stijl met de omgeving. Talrijke bloemstukken sierden deze aan winst voor Oostdorp en getuigden daarmee hun respect en sympathie voor deze rusteloos voortwerkende zakenman. SCHOORL. Op 13 juni zal de midgetgolfbaan „De Duinrand" aan de Heereweg weer de hele dag voor het publiek toegankelijk zijn. De exploitant, de heer Schmidt heeft een ruime par keerplaats laten aanleggen, er is een nieuwe consumptiegelegenheid verrezen met een groot overdekt terras terwijl ook op de baan zelf enkele verbeteringen zijn uitge voerd. Zo zijn alle hindernissen vernieuwd en is de verlichting uitgebreid. Ook de beplanting rondom het terrein heeft uitbreiding ondergaan in de vorm van enkele rozenperken. Midden in het terrein is een staal tje van vakmanschap verschenen in de vorm van een precies nage maakte windmolen die ook echt werkt. De molen is vervaardigd door de bejaarde heer van Egmond uit de Beemster die overigens al een 26 van dit soort molens heeft vervaardigd. U ziet, kosten noch moete zijn gespaard om van de plaatselijke midget-golfbaan een fraai geheel te maken en het is voor de exploitant te hopen dat aan zijn verwachtingen voor het ko mende seizoen zal worden voldaan. rende 3 jaar de colleges tekenen, schilderen en grafiek. Zij slaagde en verwierf in 1913 de Prix de Rome voor graveren. In het bezit van een stipendium en enkele reis opdrachten verbleef zij geruime tijd in Rome en andere Ialiaanse plaat sen. In 1917 keerde zij naar Hol land terug en huwde daar met mr. J. Reitsma. Mevrouw Reitsma excelleerde in die tijd voornamelijk met het teke nen van portretten van belangrij ke figuren. Ook tal van kinder portretten kwamen tot stand. La ter tekende zij ook veel dieren. Een der motieven daarvan was, dat zij zich wilde wennen aan werk met bewegende modellen. In 1927 ontwoerp zij 3 Rode Kruis postze- Een dezer dagen hield de Coöp. Boerenleenbank „Schoorl" haar jaarvergadering in café Slijkerman. De voorzitter, de hr N. Kaag sprak er in zijn openingswoord zijn vol doening over uit, dat het kantoor Bergen Nh. gereed was gekomen, terwijl de vergunning voor het bankgebouw te Schoorl hopelijk dit jaar komt. De notulen en het jaarverslag werden onder dankzegging goed gekeurd. Het jaar 1963 gaf in alle opzichten een forse vooruitgang te zien. De toevertrouwde gelden ste gen tot bijna 3 miljoen gulden, ter wijl de omzet steeg met 5 miljoen tot de recordhoogte van 27,3 mil joen. Het ledental steeg tot 268, het aantal spaarrekeningen steeg met 400 tot 2032, het aantal reke ninghouders steeg tot 147, het aan tal voorschotnemers tot 199. DWARS DOOR DE DEUR Kitsch gooide het roer om en hij zeilde het beekje op. De oude vis ser liet hij rustig alleen naar de kant ploeteren en keek niet meer naar hem om. Hij was vol wraak gevoelens jegens de professor. „Ik zal hem leren ha, ha, de be- gels. Een daarvan bezat de beelte nis van Prins Hendrik die voor dat doel poseerde voor de kunste nares. Sedert 1935 ontwierp zij 17 postzegels alle naar historische portretten. Na de laatste oorlog kreeg zij de opdracht voor de .At las van Amsterdam' 10 portretten van prominente Amsterdammers, die zich in het verzet onderschei den hadden, te maken. Hieronder bevond zich mr. Van Ha]. In 1947 graveerde zij, in opdracht van de Leidse Universiteit, een portret van koningin Wilhelmina. Mevrouw Reitsma-Valenga kwam in 1951 in Bergen wonen, waar zij werkend lid werd van het KCB. In 1956 overleed haar echtgenoot. Het huis in Bergen werd door de oudste zoon, die architect is, ont worpen. Op haar 75ste verjaardag bleek duidelijk hoezeer de kunstenares in Nederlandse artistieke kringen ge waardeerd wordt. Er was bijzonder veel belangstelling uit tal van kringen. Op de expositie die zaterdag a.s. wordt geopend zullen grafisch werk, tekeningen en olieverfschil derijen aanwezig zijn. Van Marij cke Visser plastiek en sieraden. De balansen en de verlies- en winstrekening werden goedgekeurd. Bij de verkiezingen werd de heer N. Bijl in het bestuur gekozen in de vacature van de heer N. Kaag. De heer C. van Assem werd her kozen in de Raad van Toezicht, ter wijl de heer N. J. Kaag werd ge kozen in de vacature die was ont staan door de verkiezing van de heer N. Bijl in het bestuur. Hierna richt de heer J. van As sem het woord tot de scheidende voorzitter, de heer N. Kaag. Hij dankt hem voor het vele werk dat hij voor de Boerenleenbank heeft gedaan. Hij vindt het jammer dat de leeftijd oorzaak moet zijn, dat iemand die zo bekwaam is in zijn functie, moet heengaan. Hij wenst de heer Kaag een goede gezond heid toe en het beste. De heer Mars spreekt namens de drieger. Wat zal ik met hem doen? Ik weet het niet mijn wraak zal vreselijk zijn hè, ik wou dat die schuit maar een beetje harder ging", bromde hij voor zich heen. Intussen rende het beest met grote vaart het dorp binnen. Gelukkig was het vroeg in de ochtend en lag iedereen nog te slapen, want AGENDA: Bibliotheek v. d. verg. 'Algemeen Welzijn'. Geopend iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Oude Raad huisje te Schoorl. Bejaardensociëteit Schoorl woensdags van 2.30 tot 5 uur nam. in het Verenigingsgebouw te Ca trijp. R.K. Bibliotheek zondags van 10 tot 12 uur v.m. vrijdags van 7 tot 8 uur nam. oom:. □paacnocnaannaaDao ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Zondag a.s. Dr. LUGTEN Hoflaan 6 Tel. 2700 SCHOORL Zondag a.s. dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 □DDQQO1: Pr-'V □□DDCIODDCT directie van de CCB te Eindhoven. De explosieve vooruitgang van de Boerenleenbank „Schoorl" is mede het werk geweest van de voorzit ter. In vier jaar tijd een verdub beling. Hij overhandigt de schei dende voorzitter de oorkonde voor 24 jaar sociale werkzaamheid in de boerenleenbank. Bij de rondvraag komt het voor stel om de heer Kaag te benoemen tot Ere-voorzitter, dat met algeme ne stemmen wordt aangenomen. De voorzitter dankt voor de vrien delijke woorden tot hem gespro ken en spreekt de wens uit, dat de Boerenleenbank zich in stijgende lijn zal! blijven bewegen tot het welzijn van de inwoner v. Schoorl en Bergen. Hij twijfelde hieraan niet, gezien de prettige sfeer bij de beheerders, het personeel en de cliënten. W (f anders waren er misschien rare dingen gebeurd. Ondanks dat ge beurde er toch een raar ding, want het beest holde regelrecht naar de herberg ,Het Vergulde Hoen" en zonder af te wachten sprong het dwars door de deur, waar een mooie afdruk van het beest in bleef zitten. is vanaf 15 juni tot 15 sept. iedere dag van 's morgens 8 tot 's avonds 9.30 uur geopend Behalve 's maandagsavonds Wij werken uitsluitend met 1ste klas PREPARATEN EN DESKUNDIG PERSONEEL Depositair Elizabeth Arden producten voor Bergen mm

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1