99 •t Mevrouw Reitsma - Valenca exposeert in .Kranenburgh' Noordhollands jeugdorkest Gemeenteraad Bergen onze salon dameskapsalon Ursem, op 't Plein m \Jan <U tedadU puistjes BOUWGROND woonwinkelhuis SCHOORLSE GEMEENSCHAP 38 VRIJDAG 12 JUNI 1964 39c JAARGANG No. 23 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Succes voor de jeugd drumband Bergens harmonie Rowan installatie V.V.Vvraagt fotos voor nieuwe folder PUROL-POEDER Stedelijk museum Alkmaar weer open te koop gevraagd. te Bergen ZONDAGSDIENST ARTSEN rojeóóor i^réghel Inieehitod Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 61 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6.85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Famiiieadvertenties 15 cent per mm. In verband met de verhuizing van onze Schoorlse correspondent, de heer K. Roos, naar Schagen, Irenestraat 11, verzoeken wij verenigingsbesturen e.d. om uitnodigingen voor vergaderingen in den vervolge rechtstreeks naar de redaktie van dit blad ie sturen. Wij zorgen dan wel dat onze correspondent deze invita ties in zijn bezit krijgt. Overigens is de heer Roos overdag telefonisch te bereiken onder nr. (02200) 12771 te Alkmaar. Ter ere van haar vijf en zeven tigste verjaardag, als lid van het Kunstenaarscentrum Bergen', werd de vorige week in de zalen van „Kranenburgh" aan de Hoflaan on der grote belangstelling van het pu bliek een tentoonstelling gehouden van grafisch en ander werk van de kunstenares mevrouw E. Reits ma-Valenca. De opening geschied de door de voorzitter van de Ne derlandse Ex-Libris kring Johan Swencke. Alvorens deze het woord ging voeren verwelkomde de w.n. voor zitter van het KCB, Anthony van Kampen de talrijke aanwezigen, in het bijzonder de oud-voorzitter van het KCB de heer J. Pluis, Mr. S. D. Sluis, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, Vara's artistie ke staalkaart, en mocht mevrouw Reitsma uit handen van de voorzit ter van de „Grafische" de heer Hans van Dokkum uit Amsterdam het erelidmaatschap in ontvangst nemen. Hierna richtte de heer Swencke zich tot de kunstenares, en merkte op, dat wanneer iemand zijn leven lang een beroep uitoefent, daarme de een eenheid bereikt. Deze ten toongestelde werken getuigen er van. Deze zielkundige uitingen van de mens, in zijn ambt, studie, roem en religie in de portretkunst, kun nen alleen getekend worden door iemand, die op een hoog zedelijk peil staat. In haar werk is een speu ren naar waarheid en wezen. Zij was voorbestemd tot de teken kunst, waaraan zij op de dagteken- kunstambachtschool voor meisjes te Amsterdam reeds begon en op haar zeventienjarige leeftijd, met goed gevolg toelatingsexamen deed aan de Rijksacademie voor Beeldende kunsten te Amsterdam. Haar leven aldus de heer Swencke, is langzaam opengebloeid. Haar werk is warm, levend en boeiend. Op deze tentoonstelling raakt de museumbezoeker en de verfijnde kunstkenner niet uitgekeken. Dit werk is fascinerend en groot in haar onovertroffen schoonheid. Dit werk is meesterlijk. De bekende beeldhouwster Ma- rijcke Visser, toonde op deze ten toonstelling een negental plastieken en verschillende fraaie sieraden. Tijdens het muziekconcours op zondag 7 juni jl. te Den Burg ter gelegenheid van het Festival „Texel 550 jaar stad", hetwelk werd ge houden onder auspiciën van de Al gemene Nederlandse Unie van Mu ziekverenigingen, heeft de jeugd drumband van „Bergens Harmo nie" o.l.v. de instrukteur de heer C. Groen een uitstekend resultaat behaald. Met 197Va punt werd in de le afdeling een eerste prijs ver worven. Zaterdag jl. werd ten huize van de heer Van Galen een zoon van de familie J. van Galen tot nieuw lid van de Rowan afd. 53 geïnstal leerd. Nadat aalmoezenier Spieker man het Rowan-insigne had geze gend, installeerde de voorzitter van de afdeling, K. van Klundert het nieuwe lid. Voorts voerde chef Bur gering het woord en wees op de hechte vriendschap die de afdeling bindt. Tenslotte dankte de heer van Galen voor deze bijzondere vorm van installatie en nodigde de Ro wans uit voor een gezellig samen zijn. Haar werk, aldus de heer Swencke in zijn opening, kenmerkt „de adel der eenvoud". Zij vormde met het werk van mevrouw Reitsma een volkomen geheel. Na de officiële opening ontvingen beide kunstenaressen van het KCB als blijk van waardering een royale bloemenhulde. Door het gemeentebestuur werd no. 53 „De diamantklovers" aange kocht. Op verschillende andere wer ken werd reeds het etiket „ver kocht" aangebracht, een bewijs dat deze fijne romantische tekenkunst nog vele tentoonstelilingbez'oekers in verrukking kan brengen. Deze tentoonstelling is dagelijks geopend, tot en met 25 juni van 11 uur 's morgens tot 5 uur in de na middag en is een bezoek ten volle waard De VVV van Bergen en Bergen aan Zee, zullen dit jaar gezamen lijk een nieuwe viertalige kleuren- folder laten drukken in een oplage van 120.000 exemplaren. De 12 a 13 foto's in deze folder zullen op spre kende wijze laten zien, wat de beide plaatsen bieden; zee, strand, duinen, bossen, polderland, be schaafd amusement en een gezel lige sfeer artistieke gebeurtenissen en andere toeristische attrakties. De beide WV's nodigen allen uit voor deze folder dia's in te zenden. Reeds bestaande en nog te maken foto's kunnen tot maandag 22 juni 's middags 12 uur op de kantoren van de twee WV's ingeleverd wor den. Na een scherpe en deskundige selectie zullen de geaccepteerde in zendingen gehonoreerd worden met ƒ25,per kleurendia. De inzenders wordt verzocht een en ander in een gesloten enveloppe die van naam en adres voorzien is, in te leveren. Men zal het ingeleverde na de selectie zo spoedig mogelijk terug ontvangen met mededeling over hetgeen eventueel voor reproduktie in aanmerking is gekomen. De on derwerpen van de foto's zijn ver meld in de aanhef van dit artikel De besturen van de beide WV's rekenen op veler medewerking bij het samenstellen van deze nieuwe folder. concerteert 13 juni a.s. in het Gulden Vlies te Alkmaar. Het Noordhollands Jeugdorkest, dat komend najaar twee jaar be staat, kan men 13 juni a.s. beluis teren. 's avonds 8 uur in het Gul den Vlies te Alkmaar. Misschien denkt men: Een Jeugd orkest? Dat zal wel kinderwerk zijn! Maar na intensieve kennis making kan verzekerd worden, dat dit niet het geval is. Zij die het orkest verleden jaar bij zijn eer ste optreden hoorden; waren reeds verrast. In Darmstadt, waar dit or kest in de Paasvakantie concerteer de, kreeg het een ware ovatie. Natuurlijk behoudt een jeugdor kest bepaalde onvolkomenheden, ii:aar het élan, waarmee gemusi ceerd wordt, doet weldadig aan. In Darmstadt was de belangstel ling verheugend. Vanzelfsprekend hopen deze jonge mensen nu ook op eenzelfde belangstelling van Alkmaar en omgeving. Ook van de omgeving! De leden van dit orkest komen immers niet alleen uit Alk maar. Ook uit Heiloo, Bergen, Oudorp, Schoorl en Castricum; zelfs Wognum is vertegenwoordigd. Het orkest hoopt ook in andere plaatsen zoals Bergen, Limmen enz. leden te winnen Aanmelding kan te allen tijde ge schieden aan het adres: Van Ever- dingestraat 2, Alkmaar. Tel. 15452. Er wordt een interessant pro gramma geboden. Naast klassieke werken van Telemann en Haydn beluistert U meer moderne klanken o.a. van Beurden, Van Hemel en een Concertino voor piano en or kest van de dirigent Bram Hij- mans. Als soliste in dit Concertino treedt op de jeugdige Alkmaarse pianiste Akke Walma van der Molen, leer linge aan het Conservatorium in Utrecht. Met veel succes speelde zij dit Concertino ook in Darmstadt; zij werd daarop uitgenodigd om in februari 1965 te komen spelen met het Jeugdorkest aldaar. Het Noordhollands Jeugdorkest treedt 19 juli a.s. ook op te Amster dam tijdens het Wereldcongres van Jeugd en Muziek. Een aanbeveling op zichzelf. Er is dus alle aanleiding, om met dit orkest eens kennis te maken. Op 13 juni a.s. bestaat daartoe de gelegenheid. Laat deze niet voor bijgaan. De entree bedraagt ƒ2,00, voor scholieren ƒ1,00. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke mu ziekhandel, op de middelbare scho len en 's avonds aan de zaal. Verdere besteladressen: Tineke van Koten, Helmkade 14, Castricum. Tel. (02518) 2017. Menno Boetes, Belieslaan 2, Heiloo, telef. (02200) 31456. Stef Verbiest, Dorpsstraat 78, Ber gen, telef. (02208) 2401. Marjan Demmendal, Rippingstraat 30, Alkmaar, telef. (02200) 15177. C. Hof, Van Everdingestraat 2, Alkmaar, telef. (02200) 15452. Brandweerwedstrijden Zaterdag jl. werden brandweer wedstrijden 2e klasse gehouden op het terrein gemeentewerken aan de Kerkedijk, 's middags om 12 uur werd de jury ontvangen door Ber gens brandweercommandant de heer J. Blaauw, die hen een suc cesvolle dag toewenste. Aan deze wedstrijden namen deel de brandweercorpsen Zaandam 7, Zaandam 8, Koog a. d. Zaan, Zaan dijk, Wormerveer, Bussum, Naar- den, Hoofddorp, Heemstede en Muiden. De jury bestond uit brandweer commandant J. G. Buhrs, K. Klomp hoofdadministratie, Joh. Overtoom oud-commandant, G. N. Kruse, brandweercommandant Artillerie Inrichting, G. L. Dorenbos, oud brandmeester (alle Zaandam), J. de Boer, oud commandant en de Boer, Brandwacht le klasse (Huizen), A Smit, brandweer commandant en G. Greuter, brandmeester (Purme- rend), H. Hildering brandmeester (Enkhuizen), S. van Loo onder brandmeester (Westzaan) en A. Betlem brandweer commandant te Oostzaan. Er was in de gereedschapsloods op de gemeentewerf een brand in scene gezet, die veroorzaakt was door een lasser, die werkzaamhe den verrichtend aan een grasma chine, brand had veroorzaakt en even later bewusteloos uit het ge bouw werd gedragen. Hun ver richtingen zoals verkennen, afleg gen, spuiten, moest in een zo snel mogelijk tempo goed en ordelijk geschieden, hetgeen dan ook door verschillende corpsen perfect werd gedemonstreerd. In de namiddag werd in de grote zaal van „Duin- vermaak" door de jury de uitslag bekend gemaakt en door de com mandant van Bergens Brandweer, de heer J. Blauw de diploma's uit gereikt aan: 1. Gemeente Brand weer Zaandam 7; 2 Zaandam 8; 3 Koog a. d. Zaan; 4 Zaandijk; 5 Wormerveer; 6. Bussum; 7 Naarden 8 Hoofddorp; 9 Heemstede; 10 Mui den. Er was veel belangstelling voor deze brandblus-demonstratie, die onder uitstekende leiding stond van de Zaandamse brandweercom mandant de heer J. G. Buhrs. Het Stedelijk Museum aan de Breedstraat te Alkmaar is weer open. Gedurende de zomermaanden wordt de eigen collectie, die in het j winterseizoen noodgedwongen moet j plaats maken voor tijdelijke ten- j toonstellingen, getoond. In de eer ste afdeling, gewijd aan de stede lijke geschiedenis en de oudere kunst, zijn geen grote veranderin gen aangebracht in vergelijking met de opstelling van verleden jaar. Men ziet er weer het grote schil derij de Heilige Familie van Gerard Honthorst, de justitietaferelen van Claes van der Heek, het staatsie portret van Wollebi^nd Gelyns de Jong, de Alkmaarse wees die gou verneur-generaal van Oost Indië werd, en zoveel meer. Het prach tige schilderij „De bui" door Al- lard van Everdingen zal uitgeleend worden aan de tentoonstelling van 17e eeuwse rivier- en oevergezich ten in het Dordrechts museum, maar wordt door een stuk uit de eigen verzameling vervangen. De achterzaal is traditiegetrouw gewijd aan de nieuwere kunst en aan wat men kan noemen „groot moeders tijd." Daarbij zijn ver schillende voorwerpen uit de on langs verkregen schenking van mevrouw Ouwens geëxposeerd. Ook is er weer de vitrine met her inneringen aan mevrouw Bosboom- Toussaint met daarnaast het fijne portret dat Bosboom van zijn bruid tekende. Bij de schilderijen wor den enkele recente aanwinsten ge toond, zoals een groot doek dat aangekocht werd op de tentoon stelling van Ab Jongmans in huize Kranenburgh te Bergen en een stuk van Jan Buddingh uit Schoorl. Helaas kunnen niet alle aanwin sten getoond worden omdat er ook ruimte moet zijn voor het reeds bekende bezit. Daaruit is weer een nieuwe selectie gemaakt met o.a twee kapitale doeken van Piet en Mathieu Wiegman. In de zgn. Egmondzaal is te zien wat er gevonden werd bij de op gravingen rondom het slot op den Hoef. Enkele merkwaardigheden uit deze collectie zijn tijdelijk uit geleend aan de tentoonstelling „de gedekte tafel" in het museum het Sterckshof in Deurne bij Antwer pen. Ook vindt men in deze boven zaal de belangrijke verzameling te gels en aardewerk. Na het succesvolle tentoonstel lingsseizoen met als hoogtepunt de grote Rochussen-expositie, biedt het Alkmaarse museum dat zijn tegen woordige behuizing binnen afzien bare tijd zal moeten verlaten, weer veel dat stadgenoot en vreemde ling zal weten te boeien. Het voorstel van B. en W. dat de vorige week op verzoek van de heer J. Wittebrood werd aangehou den en waarin het College voor stelde de boerderij aan de Ooster- dijk aan beeldhouwer Jaap Mooy te verkopen voor een bedrag van 20.000,tegen billijke voorwaar den, is op de 1.1. openbare raads vergadering met meerderheid van stemmen aangenomen. Deze kunstschilder en beeldhou wer, die zich in zijn atelier aan de Lijtweg nauwelijks kan wenden of keren gaat zich distanciëren van de bewoonde wereld en zich ves tigen in de rustige landelijke omge ving van Bergens oostelijke con treien. De heer Dinkelberg die in de vo rige vergadering ook al zijn bezwa ren tegen de verkoop van dit per ceel aan de Oosterdijk naar voren bracht, bleef bij zijn mening, dat als men tot verkoop van de boer derij besluit, men ook verzoeken van dezelfde aard, van anderen niet kan weigeren. Spr. vond de koopsom te laag en meende dat dit verdubbeld moet worden. Door een kijkje te nemen in de boerderij con stateerde de heer Dinkelberg, dat in deze woonruimte een gezin van acht kinderen kan ronddolen. Ook de bomenrij rondom de boerderij, schat spr. op ƒ5.000, De heer Valkering bleef bij zijn besluit van de vorige vergadering, dat de boerderij destijds door de gemeente is aangekocht ten behoe ve van gedupeerde agrariërs. De overige raadsleden stemden voor dit enigszins gewijzigde voor stel, betreffende de voorwaarden. Mr. S. D. Sluis kon de uitdruk king van de heer Dinkelberg „ka pitale boerderij" niet onderstrepen. De prijs van ƒ40.000,zou niet in zijn hoofd opkomen, ƒ20.000,is verantwoord, daarbij bedenkende de prijs waarvoor de gemeente het heeft gekregen. Spr. merkte op, dal de koper nogal wat moet verbou wen aan deze boerderij en dat in de voorwaarden is opgenomen, dat bij eventuele verkoop of overlijden de gemeente voorrang heeft. Hij achtte alle redenen aanwezig deze bescheiden kunstenaar te helpen. Mevrouw mr. E. Broekman gunt de kunstenaar deze ruimere werk gelegenheid. Ze ging met de voor waarden accoord, maar gaf nog maals te kennen, dat het stichten van een fonds, in zulke gevallen is aan te bevelen. De heer de Graan was het vol komen eens met dit voorstel. Wij moeten trachten de goede kunste naar in ons dorp te behouden. Hij vindt het gelukkig dat dit voor stel is gewijzigd, het kan zijn vol ledige instemming hebben. De heren Valkering en Dinkelberg stemden tegen. Na de vergadering werd de Bon- nefaasschouw gehouden en maak ten de leden van de raad een in spectietocht door de gemeente. Hierna begaf het gezelschap zich naar België voor een bezoek aan Sint Martens-Latem, waarmede sinds enkele jaren vriendschaps banden zijn aangeknoopt. Een groep Bergense kunstenaars maakten deze tweedaagse reis mee Te koop of te huur gevraagd Van Schijndel, Europaplein 89, Amsterdam AGENDA: Bibliotheek v. d. verg. 'Algemeen Welzijn'. Geopend iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Oude Raad huisje te Schoorl. Bejaardensociëteit Schoorl woensdags van 2.30 tot 5 uur nam. in het Verenigingsgebouw te Catrijp. R.K. Bibliotheek zondags van 10 tot 12 uur v.m. vrijdags van 7 tot 8 uur nam. aonnoc BERGEN Zondag a.s. Dr. HODDE, Van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL Zondag a.s. Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 DQpaar is vanaf 1 5 juni tot 1 5 sept. iedere dag van 's morgens 8 tot 's avonds 9.30 uur geopend Behalve 's maandagsavonds Wij werken uitsluitend met 1ste klas PREPARATEN EN DESKUNDIG PERSONEEL Depositair Elizabeth Arden producten voor Bergen HOOGST MERKWAARDIG „Krak", zei de zolderdeur en pro fessor Créghel die druk bezig was met het in elkaar zetten van zijn voorwereldlijk dier, keek verstrooid op. In de deur zat een groot gat en daar doorheen stak de idiote kop van het beest. „Wat? wat nu weer stotter de de professor, „droom ik of hoe zit dat, is het misschien weer een misplaatste grap van die twee schurken?" Het beest lachte hem vriendelijk toe. „Merkwaardig, hoogst merk waardig, te imooi om waar te zijn maar het is echt." Toen staakte de professor zijn alleenspraak en liep met uitge strekte armen op het beest toe. „Kom binnen, mijnheer, kom bin nen", riep hij uit, met een zwaai de deur opengooiend. Waarlijk het is ongelooflijk maar ik herken U als een telg van het geslacht Langhalzen, u behoort tot dezelfde familie als het beest waar van ik hier de botjes heb, sprak hij opgetogen. „Hoe is het mogelijk dat u die botten nc#g op zo'n verre afstand hebt kunnen ruiken - en dat U precies wist waar u zijn moest". „Hmpf gr grrr knor", ant woordde het beest. "O juist natuurlijk mijnheer Lang hals, mijn naam is Créghel, aange naam, ik zal u Langhals blijven noemen, is dat goed of heeft U be zwaren?" Doch Langhals ging op zijn ach terpoten zitten en gaf de professor een poot. „Alleraardigst van U, dank U dank U", zei Créghel en wist ver der niet wat hij zeggen moest van blijdschap.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1