Gemeenteraad Bergen 30 jaar geleden stierf madame Curie .Zielen in conflict' Purol BILLY GRAHAM FILM: eensgebruikt altijd gebruikt De .BOSSCHOOL' te Bergen N.h. SCH00RLSE GEMEENSCHAP BERGEN VRIJDAG 3 JULI 1964 39 e JAARGANG No. 26 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Garantieverlening VVV Bergen lm GESLAAGDEN VAN DE BOSSCHOOL Onrustige Zenuwen? AGENDA: ZONDAGSDIENST ARTSEN Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Weekttad ..DE DUINSTRE Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm. Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Dinsdagavond j.l. kwam de vol tallige raad in een korte zitting bijeen. Even over half negen sloot de voorzitter de vergadering. Door het bedanken van de heer J. J. Wittebrood als lid van het be- 1 stuur van gemeentelijke instelling voor sociale belangen, en als afge- I vaardigde in het bestuur van de werkplaats „De Hoef", werd als lid van het bestuur voor sociale be langen benoemd de heer J P. Val- kering en als afgevaardigde in het bestuur van werkplaats „De Hoef'' de heer H. P. Troup. De verkeerssituatie nabij dancing „Extase". Naar aanleiding van enige recen te verkeersongelukken nabij de dancing „Extase" aan de Berger- weg alhier, is door de direkteur van gemeentewerken en de groeps commandant van de Rijkspolitie ter plaatse een onderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken, dat de automo bilisten, die parkeren op de ver brede berm vóór genoemde dan cing, bij het op- en afrijden over de volle lengte van die berm ge bruik maken. Aangezien passeren de automobilisten hierop niet zijn voorbereid levert deze gang van zaken grote gevaren op. Ten behoeve van de rechttrek king van de Bergerweg in 1934, waarbij vorenbedoelde verbrede berm is ontstaan, is door de ge meente van de eigenaar van het toenmalige café, de heer Gerbrand v. d. Berg, aangekocht een strook grond en een gedeelte sloot. Bij de ze aankoop heeft de gemeente zich verplicht tot het maken en onder houden van een behoorlijke toe gangsweg van en naar de verkeers weg tot het erf van de heer van den Berg, opdat automobielen en andere voertuigen het terrein be hoorlijk zouden kunnen op- en af rijden en op de berm parkeren. Uit het vorenstaande blijkt dat de eige naar van het betreffende pand de verbrede berm inderdaad als par keerterrein kan en mag benutten. Om nu tot een verkeerstechnisch beter en veiliger oplossing te ko men, wordt het wenselijk geacht, dat het op- en afrijden van de par- keerberm wordt beperkt tot één in rit en wel de reeds bestaande in rit naar het erf, welke haaks op de Bergerweg is aangelegd. Teneinde de automobilisten te dwingen van deze inrit gebruik te maken, dient rondom het gedeelte berm, waarop wordt geparkeerd, een heg te wor den geplant. Om het in- en uitrij den van de auto's te vergemakke lijken zal voorts aan de westzijde van de Bergerweg een invoegstrook ter lengte van pl.m. 40 m' moeten van Gemeentewerken. Spr. zag graag dat dit alsnog geschiedde. Burgemeester de Ruiter vindt dit geen aangrijpende zaak, maar het brengt wel consequenties met zich mee i.v.m. de koopakte van 1934. Vroeger was daar de situatie anders, toen ontmoeten de gelieven elkan der daar per fiets, nu komen ze met auto's. Ook de politionele en justitionele autoriteiten hebben bij het College er op aangedrongen dat hierin verandering moet komen. De eigenaar doet zoveel mogelijk zijn best en heeft al een particu lier parkeerterrein laten aanleggen en tevens een parkwachter aange steld. We kunnen dit niet uitstel len en zullen met de eigenaar hier over beraadslagen. Burgemeester de Ruiter heeft de indruk gekregen dat de exploitant niet onwillig staat tegenover het leveren van een bij drage, daar komt nog bij dat het Provinciaal Wegenfonds waar schijnlijk eveneens haar financiële steun hieraan zal geven. Het verzoek van VVV Bergen haar garantie te verlenen m.b.t. de kos ten verbonden aan twee concerten van het N. H. Philharmonisch or kest; Ten eerste het op 10 juli 1963 gegeven concert waarvan de netto kosten hebben bedragen f845,18 en ten tweede een in 1964 nog te ge ven concert, waarvoor een garan tie wordt gevraagd tot een bedrag van f 900,vindt de raad voor het eerste verzoek geen termen aanwe zig aangezien zij op 30 oktober '63 besloot de VVV Bergen over het jaar 1963 een subsidie van f2500, alsmede een rekening-courant-cre- diet van f 2500.totaal f5000.te verlenen. Met betrekking tot het nog te ge ven concert in 1964 acht de raad verlening van een gemeentelijke garantie van f700,verantwoord. De heer Graan merkte op dat de subsidies zo moeten worden, dat ga ranties achterwege kunnen blijven. ZATERDAGAVOND 4 juli 's avonds pl.m. half elf op de muur van de Ruïnekerk in Bergen tijdens openluchtme ting Leger des Heils. worden aangelegd en aan de oost zijde een voorsorteerstrook van 25m'. Laatstgenoemde strook kan door de automobilisten komende uit de richting Alkmaar en rijden de naar de parkeerberm, worden benut voor het voorsorteren, opdat het doorgaande verkeer niet wordt belemmerd. De situatie is nu zo, dat er maat regelen moeten worden getroffen om het verkeer daar in goede vei lige banen te leiden. De kosten van planten van de heg, en aanleg van invoeg- en voorsorteerstroken worden geraamd op f6.800, Mevr. Zeiler-Kouwenaar is van mening dat de exploitant ook in de kosten een steentje zal bijdragen. Mevr. Broekman en de heer A. J. van der Rest zijn ook deze me ning toegedaan. Mr. S. D. Sluis verbaasd zich over de activiteit van het College, ter wijl het Van der Wijckplein te Bergen aan Zee nog een chaos is daar mag ook wel eens de aan dacht aan besteed worden. De heer J. J. Wittebrood vroeg waarom men dit geval niet in ken nis gesteld heeft van de Commissie In 1893 behaalt de studente op 26-jarige leeftijd haar graad in de Physica, het jaar daarop in de wis kunde. Na een kort verblijf in Polen keert Manya weer terug naar Pa rijs. Ze maakt al wat naam en ze krijgt opdracht voor een weten schappelijk onderzoek. De „Vereni ging tot bevordering der Nationale Industrie" vraagt van haar een verhandeling over de magnetische eigenschappen van verschillende soorten staal. Voor de uitvoering van deze opdracht is ruimte nodig Professor Lippmann raadt haar aan om eens een bezoek te brengen aan een leraar voor natuur- en scheikunde om hem te vragen of er op zijn school niet ergens een lokaal leeg staat Ze brengt dat bezoek aan de bewuste man en ont moet Pierre Curie. Pierre Curie is een echte wetenschapsman, be scheiden van aard, reeds bekend als geleerde, vooral in het buiten land. Zijn visie over vrouwen is kort en krachtig. In zijn dagboek schrijft hij eens: „Vrouwelijke ge nieën zijn zeer zeldzaam In Manya ontdekt hij echter zo'n zeld zaamheid. Ook ontdekt hij, dat on danks haar sober leven, of juist misschien wel daardoor, deze jonge Poolse een heel aantrekkelijke vrouw is Twee geleerden worden verliefd op elkaar Manya meent, dat ze een keus moet doen tussen Polen en Frankrijk. Haar eigen familie overtuigt haar ervan dat door het ene te doen, het andere nog niet behoeft te worden uitgesloten Op 26 juli 1895 trouwen Pierre en Manya. Hun duurste huwelijksca- deaux zijn twee fietsen, waarmee ze - zwervend door Frankrijk - op huwelijksreis gaan. Huisvrouw en geleerde Het echtpaar Curie wijdt zich ge heel aan de wetenschap. Ze huren een etagewoning in Parijs. Het in terieur bestaat uit een vurenhou ten tafel en twee dito stoelen. Er ligt geen kleed over de tafel noch op de vloer. Er hangen geen schil derijen aan de wand. Dit alles ter voorkoming van huishoudelijke werkzaamheden, zoals stof afne men, boenen enz, Maria - Manya heeft inmiddels haar naam ver franst beperkt dus haar huishou delijke werk tot het absolute mi nimum. Wèl zorgt ze elke dag voor (Ingezonden mededeling) een vaas met verse bloemen Maar aan eten koken ontkomt ze niet en ze bemerkt, dat natuur- kundeproeven haar beter afgaan dan culinaire experimenten. Geluk kig maar dat Pierre ook ten aan zien hiervan zijn aangeboren be scheidenheid behoudt. De grote ontdekking Marie legt met goed gevolg haar doctoraal examen af voor natuur kunde en wiskunde. Nu nog de doc torsbul Marie wil hiervoor iets ontdekken, dat nog onbekend is, maar wat Ze leest op zekere dag een ver slag van een haar onbekende Hen ri Becquerel. Het gaat over stof fen die licht in zich hebben. Ze ge ven - zo zegt Becquerel - stralen af zonder enig contact met het zon licht. Uranium is zo'n stof. Dit ar tikel laat Marie niet los. Telkens leest ze weer de interessante ver handeling Ze praat er met haar man over. En ze besluit voor de ontdekking van Becquerel een ver klaring te geven. Op een zolder kamer in de school voor Physica in Parijs begint ze met haar on derzoek. Ze weet, dat ze zich plaatst voor een bijkans onmogelij ke taak. Behalve de bijdrage van Becquerel bestaat er geen lectuur over dit nog geheel vreemde on derwerp. Maar ze begint. Ze onder zoekt elk bekend element op het vermogen tot lichtuitstraling, dat ze met een nieuw woord radio-activi teit noemt. Ze ontdekt, dat Ura nium en Thorium deze activiteit bevatten. Daarna onderwerpt ze de delfstoffen aan een onderzoek. De mineralen, die Uranium en Tho rium bezitten, zijn vanzelfsprekend radio-actief. Van elk actief mine raal meet ze de hoeveelheid Ura nium en Thorium. En elke keer maakt ze het zelfde optelsomme tje, eenvoudig weergegeven als: Het totaal aan radio-activiteit van een delfstof is gelijk aan de radio activiteit van de zich daarin be vindende Uranium of Thorium. Maar niet altijd klopt de reken som Soms is het totaal van het mineraal veel en veel hoger dan de termen, gevonden uit de beken de actieve elementen. Heeft ze zich vergist Ze telt nog eens en nog eens Nee, een fout is er niet ge maakt. Maar maar dan maar dan is er maar één verklaring mo gelijk Sommige delfstoffen be vatten een geheel onbekende stof veel en veel sterker radio-actief dan de bekende elementen Opgewonden zoeken Pierre en Marie Curie verder Op 12 april 1898 komt de eerste verklaring: „Pekblende en Chalcoliet zijn veel sterker radio-actief dan Uranium zelf." Marie en Pierre zijn, ze weten dit nu heel zeker, op een heel be langrijk spoor. Ze beginnen nu het zeer actieve pekblende te ontleden in zijn elementen. Ze ontdekken, dat de radio-activitej(t voortkomt uit twee chemische bestandde len. Twee elementen In juli 1898 vinden ze één ele ment „Jij moet het een naam geven", zegt Pierre. Zijn vrouw, overtuigd van het gewicht van de ontdekking, denkt aan haar voornemen, dat ze als kind reeds meedroeg: Iets voor Polen doen. „Ik noem het Polo nium", is haar antwoord. Heel de wereld zal weten dat Polen „nog niet verloren" is. Daarna gaat Marie naar huis om haar baby Irène te verzorgen. Een korte rustperiode onderbreekt het speurwerk. Maar nog is de taak niet volbracht. Ook de andere licht gever" zal gevonden worden. Op 26 december 1898 wordt in een ver handeling voor de Academie voor Natuurwetenschappen gepubliceerd „De nieuwe radio-actieve stof be vat een nieuw element, dat wij voorstellen Radium te noemen De radio-activiteit van Radium moet enorm zijn PUPILLEN TOERNOOI OM MICHELS-BEKER. A.s. zondag 5 juli organiseert de Berger Sportvereniging haar jaar lijkse pupillentoemooi om de Mi- chelsbeker, dat gehouden wordt op het gemeentelijk sportterrein aan de Oud-Burgerweg (einde Kerke- dijk). De beker waar in 1961 voor het eerst om gestreden werd, is thans in het bezit van de Go-Ahead pupillen uit Alkmaar, die deze fraaie wisselbeker a.s. zondag dus hebben te verdedigen. Het wedstrijdprogramma is in 4 poules verdeeld waaraan acht ver enigingen, ieder met twee elftal len (A en B) deelnemen nl. Go- Ahead, Sloterpark, DTS, Alkm. Boys, Berdos, Zeevogels, LSVV en Bergen. De wedstrijden worden ge leid door Bondsscheidsrechters en de eerste wedstrijden beginnen 's morgens 11.30 uur. BERGENS HARMONIE De verloting ten bate van het Uniformfonds welke plaats zou vin den op 29 juni zal nu worden ge houden op maandag 13 juli a.s. De volgende leerlingen uit de 6e klas van de Bosschool (de Lagere School der Berger schoolvereniging hoofd de heer G. C. Donia) heb ben met succes toelatingsexamen gedaan. Voor het Murmellius-gymnasium uit Alkmaar: Petra van Sloterdijck Uit Bergen: Peter Bergsma, Arno Jellema, Thé Lau, Hans Maurten Parigger en Henk Ribbius. Voor de Rijks Hogere Burger School: Hub Donkers en Jan Ha- verhals beiden uit Bergen. Voor het Christelijk Lyceum: Pe ter Koster uit Bergen. Voor de Middelbare Meisjesschool Evita de Bood, Margriet Donia, Els Kops en Hendrika Mc. Kay allen uit Bergen. Voor de Meisjes Ulo-school uit Akersloot Jenneke de Ruiter. Uit Alkmaar Gonnie Jegen. Uit Bergen Coby Rijvordt en Anita Woud. Uit Bergen aan Zee Tineke van Bee- len. Uit Groet Patricia Selhorst. EINDEXAMENS MIDDELBARE MEISJESSCHOOL BERGEN Voor het eindexamen van de middelbare meisjesschool der Ber ger Schoolvereniging zijn geslaagd Lida van Ammers uit Wijdenes; Yvonne Block, Heiloo; Pia Donkers Bergen; Kitty Driessen, Madeleen van Eek, Tineke Eecen, Ank de Grijs, Jane Hoogenboom allen Alk maar; Erica Hoorn, Zaandam; Mar- greet Jorna, Hoorn; Marthy Kops, Bergen; Ingrid Noordeloos, Enkhui zen ;Magot Postma, Alkmaar; Mar thy Postma,, Bergen; Marjolein Rommerts, Castricum; Ankie Scher merhom, Alkmaar; Mieke Schilstra, Bergen; Marijke Schoenmaker, Vel- sen nrd.; Erica Stadegaard, Ber gen; Marinet v. Tergouw, Castri cum; Ica Thomsen, Alkmaar; Mar- ta v. d. Ven, Hoorn; Inge Bal, Ber gen, Maren Bolt je, Gitta Brink heeft: 1. kleine klassen, waarin Uw kind de nodige aandacht krijgt; 2. een weldoordacht opleidingsschema voor het voortgezet onderwijs; 3. een rustige, mooie omgeving. Aanmeldingen kunnen geschieden bij het Hoofd der school (schooladres: Rondelaan 30, tel. (02208) 3195 of bij de admini stratie: Beukenlaan 2, tel. (02208) 2577. Alkmaar; Mieneke Britzei, Mieke Broekman, Bergen; Lida Hoogvorst Welmoed Hoogvorst, Heiloo; Ina Jonkers, Schoorl; Ineke de Jong Nettie Kuitwaard, Annegie v. d. Meyden, Bergen; Denis Plooy, Alk maar; Lizzy van Reenen, Marijke Roos, Petra Schurer Annie Tilstra, Bergen; Liesbeth v. d. Weide, Alk maar; Marja Wissink, Bergen; Jac queline Woortman, Heiloo; Marja Buers, Tosca Faust, Alkmaar; Ineke Gosen, Beverwijk; Jos Lafeber, (Ingezonden mededeling) Ml|nhardt's Zenuwtabletten Zaandijk; Marian Langedijk, Alk maar; Loes Mes, Koog a. d. Zaan; Trudi Muusses, Purmerend; Mar- greet Osinga, Hoorn; Nettie Peterse, Alkmaar; Marijke Plantinga, Hoorn Ellen Postma, Alkmaar; Rosemarie Rieder, Bergen; Riet Rol, Zwaag; Claatje Vaessen, Heiloo; Cora Ver- kuyl, Marian Waards, Bergen; Rita Zondag, Beverwijk. VUURWERK ACHTER „ELKSHOVE" Duizenden gasten en Bergena- ren waren maandagavond jl. naar de Prins Hendriklaan achter „Elks- hove" getogen om het eerste vuur werk van dit zomerseizoen, georga niseerd door de VVV Bergen, in de lucht te zien gaan. Fraaie bloemen die hun kelken aan de avondhemel ontplooiden, fonteinen en watervallen van sprankelend vuur, vliegende schij ven, de telegraaf, en de fantastisch grote stukken - al was het dan re clame - ontlokten bij de bezoekers bewonderende kreten. De knallen de vuurpijlen, gillende keukenmei den en het oorverdovend spervuur langs de hemel, hebben het zomer seizoen enthousiast en vreugdevol ingeluid. STANDWERK OP HET PLEIN Er heerste de vorige week za terdagavond een gezellige drukte op het Plein rond de standwerkers die door de VVV Bergen waren uitgenodigd een onderlinge wed strijd te houden in welsprekend heid en verkoopkracht. Aquaria, poetsartikel, fruitschaaf, balpoints, potplanten, horloges en oallonnen werden door de markt redenaars, om hun kwaliteit en de goede eigenschappen aangeprezen. Mevrouw Kessing deed dat met een ononderbroken woordenvloed, die bewonderingswaardig was. Zij wist dan ook met haar dankbaar artikel menige omstander een prachtige potplant aan te praten De eerste prijs die zij met haar niet te stuiten woordenstroom ver diende, was dan ook wel verdiend. De tweede prijs won de heer v. d. Zee met zijn horloges. Hij wist de dichte kring van kijkers en kopers rondom hem, lange tijd gesloten te houden. De derde prijs ging naar de heer S. Roe, met zijn grillig ge vormde ballonnen, die op geestige wijze gepaard gaande met handige manipulaties van zijn artikel, het publiek te boeien. Zo'n standwerkersconcours is een leuk evenement voor gast en dor peling. Men zou echter dit evene ment levendiger en actie-voller kunnen maken als iedere deelne mer op een verhoging stond. Nu ging er teveel - door het gedrang van het publiek - aan zeggings kracht verloren. DE BOUWGROND IN SCHOORL Zoals U bekend zal zijn, is het aantal bouwmogelijkheden in onze gemeente minimaal. Er zijn welis waar een 100-tal terreinen waarop mag worden gebouwd, maar de grondeigenaren worden in de mees te gevallen niet bereid gevonden deze bouwterreinen te verkopen Wellicht speculeren zij erop, dat de grondprijzen zich in een stijgende lijn zullen blijven bewegen en dat zij er over enige tijd misschien het dubbele voor kunnen krijgen. Het komt echter ook voor, dat men zijn grond niet wil verkopen om dat men dan vrijheid en/of uitzicht kwijt raakt. Hoe dan ook, iemand die hier ter plaatse een huis wil bouwen stuit in de meeste gevallen op de onwil van de grondeigenaren. Hij wendt zich dan in arrenmoede tot de gemeente die tot voor kort ook geen meter grond voor de Schoorlaars-zelfbouwers had af te staan. Gelukkig komt hierin verande ring. De heer Blom, directeur van Gemeentewerken vertelde ons dat een nieuw stukje uitbreidingsplan binnenkort ter visie op het ge meentehuis zal worden gedepo neerd. Het betreft hier het terrein gelegen op de hoek Damweg-Spoor. baan-Evendijk waar voor een 40-tal huizen bouwmogelijkheid ligt. Voor wat betreft het type hui zen die in het nieuwe plan zullen mogen worden gebouwd denkt men vooral aan de Bogaerswoningen en ook aan de prefabricated huizen van het Bouwfonds Ned. Gemeen ten. Over de prijs die de aspirant- bouwers voor de grond zullen moe ten betalen kon de heer Blom ons niets zeggen, maar we mogen aan nemen dat deze grond rond de ƒ20,per m2 zal liggen. Hopenlijk slaagt het gemeente bestuur erin nog enkele van dit soort terreinen voor de z.g. zelf bouwers ter beschikking te stel len want op een andere manier is praktisch niet aan bouwgrond te komen. Dinsdag 7 juli duinwandeling on der leiding; vertrek van de Klim- meg te Schoorl om 9.30 uur v.m. (VVV Schoorl) Woensdag 8 juli duinwandeling on der leiding: vertrek vanaf de Kerkbrink te Groet om 2 uur n. m. (VVV Groet-Camperduin e.o.) Woensdag 8 juli zeehengelwedstrij- den aan het strand te Camper duin; opgave voor deelname voor de aanvang in paviljoen Kerk- meer. Aanvang 8 uur n.m. (uitg. van ORKAVA). Donderdag 9 juli autopuzzeltocht; start in de W. van Brederodeweg; opgave voor deelname bij de start; aanvang waarschijnlijk 7.30 uur n.m. (VVV Schoorl) Bibliotheek v. d. verg. 'Algemeen Welzijn'. Geopend iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Oude Raad huisje te Schoorl. R.K. Bibliotheek zondags van 10 tot 12 uur v.m. vrijdags van 7 tot 8 uur nam. ZOMERFEESTEN Zaterdag 5 juli openluchttheater Pipo de clown. Maandag 6 juli avondwandelpuzzel- tocht o.l.v. de heer Jellema. Kaar ten bij de VVV. Excursies. Iedere dinsdag van 9 tot 11 uur. Excursie door het Noord-Hollands Duinreservaat onder deskundige lei ding. Vrije deelname, mits in bezit van wandelkaart, die verkrijgbaar zijn bij de VVV-kantoren te Ber gen en Bergen aan Zee. Bergen aan Zee. Woensdag 8 juli: Goochelaar en poppenspel. Vrijdag 10 juli: Autorally, f3,50 p. equipe. Opgave bij het VW- kantoor op het Plein. Woensdag 13 juli openluchttheater Circus Papino. Bergen aan Zee. Woensdag 13 juli. Gecostumeerde optocht. Start 2.30 uur aan de Witteweg. Tentoonstellingen: Kranenburgh van 27 juni tot en met 16 juli Thijs Sterk, schilde rijen. Rustende Jager. Kees den Tex, schilderijen en teke ningen. □ociaooaaoaociciciDaac; BERGEN Zondag a.s. Dr. LUGTEN Hoflaan 6 Tel. 2700 SCHOORL Zondag a.s. dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 □dqddc □□□□□□□□□□□a aciaano

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1