C KilcaiitLeniiiand in 't Noordhollands duinreservaat aallozen winstpunt Zakenmensen WATERSTANDEN TWEEDE BLAD DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 Wij lazen Ponykamp „De Kakelhof' „Dan ben je vanaf dit ogenblik mijn privé-sekreta- resse." Ze wees naar een hoek in het vertrek. „Haal een tafel en een schrijfmachine en zet die daar neer. Je komt voortaaan hier werken- Als je werk naar mijn genoegen is, krijg je ook opslag." „Nou, wat graag, mevrouw." Nadat het meisje geïnstalleerd Was, dicteerde ze een brief voor het accountantsbureau en vroeg om een on middellijke controle van de boeken. Daarna gaf ze op dracht tlwee advertenties te plaatsen, één voor een kan toormeisje, dat Maria moest vervangen, en één voor een boekhouder. „Eventuele brieven komen natuurlijk bij mij en niet bij meneer Talingen. Is dat goed begrepen?" Het meisje knikte en had op hetzelfde ogenblik de situatie door. Ze heeft een hekel aan Tom; hij ligt er bij haar uit. Wat zou hij gedaan hebben, dat ze 'm niet moet? Doch ze had genoeg geleerd om haar mond ste- vüg gesloten te houden- „En Mariaals privé-sekretaresse draag je een ze kere verantwoording. Die verantwoording houdt ook geheimhouding in- Dat betekent, dat je buiten het kan toor alles vergeten bent, wat hier besproken en ge schreven wordt. Is dat ook goed begrepen?" Opnieuw knikte het meisje. „Ik beschouw dat als vanzelfsprekend, mevrouw." Roelie keek het meisje enige ogenblikken aan, maar Maria Weerstond de vlijmscherpe blik. Wat kon het haar verder schelen? Als zij meer verdiende in deze vertrouwenspositie, dan wist ze haar plaats en zou ze zwijgen. „Juist," zei Roelie tevreden. „Wij begrijpen elkaar. Hieruit vloeit tevens voort, dat je uitsluitend van mij bevelen hebt aan te nemen- Verder van niemand. Dus ook niet van de heer Talingen." „In orde, mevrouw. U kunt ten volle op mijn mede- werkinjg rekenen." Om half zes vertrok het kantoorpersoneel, behalve Talingen. Roelie wachtte tien minuten, toen opende ze zijn deur en bleef in de deuropening staan. Ze keek enige ogenblikken naar hem en zei toen, langzaam op sarcastische toon: „Ik bewonder je ijver en toewijding voor mijn zaak, maar ik zal het meer op prijs stellen, als je je vanaf heden stipt houdt aan de werktijden. Je bent momenteel tien minuten over tijd. De werk uren zijn van half negen tot twaalf en van half twee tot half zes. Dus.." Ze maakte een uitnodigend gebaar. Talingen echter schudde zijn hoofd- „Ik heb door het overlijden van meneer een achterstand gekregen inl mijn werkzaamheden, die ik eerst moet inhalen. Ik knoop er nog wel een paar uurtjes aarn vast. Ze lachte spottend. „Roerend, die trouw van je. Ik ben gewoon tot tranen toe bewogen. Als ik voor zeggen had kreeg je een lintje van me: Voor moed beleid en trouw, tot zelfs in de slaapkamer van mijn dienstbode. Maar ik zal van je edelmoedigheid geen gebruik maken. Je kunt vertrekken en de sleutels hier laten." 't „Maar, mevrouw „En ik Wens niet langer te worden tegengesproken. Zeker niet door jou- Allons, de sleutels. Wanneer zal het nu eindelijk eens tot die weke hersens van je door dringen, dat ik de baas ben hier en volledig van mijn rechten gebruik zal maken?" Hij haalde gelaten zijn schouders op en sloot de boe ken, die hij in het bureau wegborg. Na de laden geslo te hebben, kwam hij overeind, legde de sleutelbos op zijn bureau en begaf zich daarna naar de hangkast, waaruit hij jas en hoed nam. Hij trok zijn jas aan en Mep op haar toe en toen ze in de deuropening bleef staan, aarzelde hij even en keek haar aan. „Als u mis schien even opzij wilt gaan Ze ging echter tegen de deurpost aanleunen en sloeg haar armen over elkaar. Nadat ze hem eens van top tof teen had aangekeken, knikte ze. „De keurige meneer Talingen, die zo goed staat aangeschreven in ons dorp, hè? Kijk eens? Smetteloos ziet meneer er uit. Geen stofje op zijn mooie regenjas, geen smetje op zijn glan zende schoenen. Om door een ringetje te halen. Waarop alle mooie meisjes van ons dierbaar dorp verliefd zijn en met smachtende blikken de dandy van het dorp na kijken. Een man kun je met al die correctheid zand in de ogen strooien en jonige meisjes kun je ermee verblinden- En als je je persoonlijkheid laat gelden, dan zal het personeel ook wel tot je opzien. Maar ik heb jou altijd door gehad, suffe Kloris. Want een kerel ben je niet eens. Als jij werkelijk een flinke kerel was geweest, dan had je indertijd mijn gebod getrotseerd en was je met Lena Rooijakkers naar het gemeentehuis en de kerk gegaan. Van Dolf had je wel een huis ge kregen en dan was je misschien langzamerhand een degelijke huisvader geworden, hoewel je eerste pogin gen daartoe tamelijk schipbreuk hebben geleden. Laten we hopen, dat Elsje Vrienhoven het met haar tweede echtgenoot beter getroffen heeft als met haar eerste." Hij kreeg een kleur en balde zijn vuisten. „Hebt u in mijn Verleden zitten wroeten?" Zijn1 stem klonk kwaadaardig. Ze genoot van haar triomf. „Ik heb je hele doopceel gelicht, vanaf het moment, dat je als zestienjarige snot neus het hoofd op hol bracht van de dochter van de hoofdonderwijzer, door drie dagen er met haar van door te gaan. Tot op het moment, dat je het welver diende pak slaag kreeg van een zekere meneer Smalts, die er niet van gediend was, dat je zijn vrouw bezocht tijdens zijn afwezigheid." Zijn kleur werd nog donkerder. „Meneer Borger wist bepaalde dingen van me, maar heeft me desondanks geaccepteerd, mevrouw. En hier, in dit dorp.behalve die éne keer ik dacht, dat er verder niets op mij aan te merken was. Ik heb er tenminste altijd mijn best voor gedaan." Ze knikte en ging op haar andere been staan. „O ja, meneer TaMngen heeft zo verschrikkelijk zijn best ge daan in alles. Mijn onmisbare procuratiehouder, noemde Dolf je. Enfin, meneer, je zult in de komende weken zelf bemerken, hoe onmisbaar je bent Ze deed een stap opzij en maakte een uitnodigend gebaar. „Ik wens ,u een goede avond, meneer de procuratiehoudr." Talingen bleef staan, nog steeds met de hoed in de hand, die hij nerveus rond draaide. „Wat is uw bedoe ling, mevrouw? Om mij in het dorp onmogelijk te ma ken?" Roelie fronste haar wenkbrauwen. „Ik? Geen sprake van. Borger's Brandstof- en Fouragehandel zal gaarne nog enige tijd gebruik maken van je gewaardeerde diensten. We zijn een nette firma en zetten onze men sen niet zo maar op straat. Vast niet." „Dus u gaat me hier er uit werken?" Ze kneep een oog half dicht en boog zich iets naar hem toe. „Wat ik ga doen, meneer Talingen, nu en in de naaste toekomst, zult u spoedig genoeg bemerken. U hebt imij eens vernederd u hebt me aangeraakt en zelfs bedreigd. Ik betrapte u op zeer onoirbare dingen en u ging de feiten verdraaien om ze zodoende in uw voordeel uit te buiten. Waardoor ik eindelijk gelegen heid kreeg u zonder meer ini uw ware gedaante te aan schouwen. Dacht u soms, dait ik dit vergeten was? Een dergehjke belediging vergeet geen enkele vrouw, die zichzelf respecteert, verstaat u? Denkt u daar vanavond maar eens over na en trekt u daar dan uw conclusies uit- Ik wens u verder een goede avond." Ze draaide zich om en liep terug naar haar stoel, waarin ze ging zitten. Zonder verder nog op de man te letten, pakte ze een brief en begon te lezen. Talin gen draalde nog even, wilde wat zeggen, maar bedacht zich blijkbaar en verliet het vertrek, zond'er nog een woord te spreken. Roelie legde de brief neer en luisterde naar de weg stervende voetstappen. Ze hoorde hem de trap af gaan, de buitendeur open en dicht doen en een minluut later zijn wagentje wegrijden. Ze knikte en greep de brief weer op, die ze had zitten lezen. Langzaam frommelde ze die in elkaar en terwijl de knokels van haar vuis ten wlit werden, fluisterde ze: „Dit is het begin nog maar, mannetje, alleen nog maar het begin. Voor het einde kamt, hoop ik, dat ze je naar een zenuwinrich ting zullen moeten brengen". Vanaf die dag zetelde Roelie onafgebroken in het privékantoor. Ze had Jopie orders gegeven en samen met het kindermeisje en Greet zorgde ze er voor, dat de Vier dochters van Roelie op tijd naar school gingen en dat precies am twaalf uur het eten op tafel stond- Roe lie wist, dat ze in dit opzicht volledig op Jopie kon ïekensn en toen ze vrijdags de meisjes het maandsa laris uitbetaalde - een werkje, dat voorheen altijd door Talingen geschiedde - liet ze Jopie even blijven en schoof haar, toen de anderen vertrokken waren, een tientje toe. „Zo, meisje, dat is voor jou, een extraatje. Ik ben blij, dat ik me helemaal op je kan verlaten. Houdt het zo." Jopie was verrast. „Hartelijk dank, mevrouw, maar zonder dat., eh. kunt u natuurlijk ook op me reke nen," Ze knikte. „Daarvan ben ik overtuigd, kind." HOOFDSTUK 10 Na een paar weken hard werken begon Roelie enig inzicht te krijgen van de zaken, die in dit bedrijf ge daan werden. Daaruit bleek haar, dat de afdeling brand stoffen de laatste jaren achteruit ging, maar daaren tegen de verkoop van huisbrand- en andere olieën met sprongen omhoog liep en ook de hanldel in kunstmest stoffen behoorlijk floreerde. Ze had een hele morgen besteed aan een bespreking met de twee accountants, die de boeken hadden gecontroleerd- Daardoor kreeg ze ook enige kijk op de financiële toestand van de zaak, die kerngezond was. Daardoor kwam ze te weten, dat er een kapitaal aan vorderingen uitstond bij diverse klanten, soms van" leveringen, die al jaren geleden geschied waren. Wat de oorzaak daarvan was, konden de heren geen antwoord op geven. Daarvoor moest ze bij de heer Talingen zijn. Maar RoeHe wuifde met haar hand en antwoordde: „U hebt zelf alle gegevens omtrent de crediteuren. Ik draag u op alle uitstaande vorde ringen, die ouder zijn dan zes maanden, met de meeste spoed te innen. Desnoods via een deurwaarder en in het uiterste geval middels de rechter. Onze klanten moeten dan maar eens bmerken dat we hier geen filantropi sche instelling hebben." Is de moderne muziek te ingewikkeld Een oud Volksgeloof Na de droeve zomers van de laat ste jaren lijkt een voorspelling dat het dit jaar een mooie zomer zal worden (ja, zelfs zal blijven), mis schien wel wat boud gesproken. Toch wagen wij het erop. De tot nu toe dit seizoen opgedane ervaringen hebben ons bepaald op timistisch gemaakt en bovendien hebben wij ermee gewacht tot St. Margriet. Wij hebben het de vorige jaren niet onder stoelen en banken gestoken, dat wij er echt in gelo ven, dat oude gezegden en volksge loof, dat het weer van die dag be palend is voor het weertype van de volgende zes weken. En was het op 20 juli geen verrukkelijk zomer weer met temperaturen zo tussen de 20 en 25 graden? Dit volksge loof van onze verre voorouders, die een zo veel nauwer en hechter con tact met de natuur hadden, be waart de herinnering aan Marga- retha van Antiochië, een heilige, die na tot het Christelijk geloof te zijn overgegaan door haar heidense vader werd verstoten en in 320 na Christus de marteldood stierf. Of dat op 20 juli was, of welke bete kenis deze datum in het leven van deze martelares had, konden wij niet nagaan. Indien iemand ons hieromtreht nader kan inlichten, houden wij ons daarvoor zeer aan bevolen (P.W..N, Essenlaan 10 te Bloemendaal). Weliswaar kunnen wij dit met onze huidige zo gevorderde stand van wetenschap en techniek geenszins verklaren, doch de sta tistieken geven een onmiskenbare bevestiging van de juistheid van dit volksgeloof en ook door onze eigen recente herinneringen wordt dit ondubbelzinnig gestaafd; immers 20 juli 1959 was de laatste volop zo merse Sint Margriet, het jaar dat wij die onvergetelijke prachtige zo mer beleefden! Met al ons vernuft en eigen wijsheid - we behoeven 't alleen maar aan elkaar te schrij ven om er een geheel andere be tekenis aan te geven - kan dit be sef er wellicht toe bijdragen ons met wat meer bescheidenheid open te stellen voor de zo onmetelijk rijke en wonderbare wereld der natuur. Pluk de dag en En waar kunt U dit beter bele ven dan in 't Noordhollands Duin reservaat, het neusje van de zalm van Hollands duinen, dat met ruim 4800 ha een uniek natuurgebied is, waar auto's en bromfietsen (en draagbare radio's) taboe zijn, zodat U er volop kunt genieten van de rust en stilte in de vrije natuur. Ook in het verleden was men hier reeds van overtuigd, want in een boekwerk uit de 18e eeuw over de duinen heet het reeds; „Nergens ontmoet de Kruidkundige eene zoo groote verscheidenheid van wassende Planten en Kruiden. Vee- Ie behoren onder de heilzaamste Planten, zo tot Geneeskundig als Oeconomisch gebruick en de Kruid- boeren en veele Apothekers doen dezelve in grote menigte opzoe ken." Over kruiden gesproken; nog bloeit de verrukkelijke tijm en wat die heilzame planten betreft ver melden wij nog eens de voor het duin zo typerende driedistel, Car- lina vulgaris, waarvan de oude legenden verhaalden, hoe deze als geneesmiddel tegen de zo gevrees de zwarte dood door Karei de Grote - Carolus Magnus, vandaar de La tijnse naam - werd ontdekt. Juist nu zal men in het duin deze magi sche plant, vaak met meer dan drie bloemen, veelvuldig kunnen aan treffen en bij zonneschijn begint de bloem te „stralen", doordat ze dan haar zilverglanzende omwind selbladen uitspreidt als opmerkelij ke blikvangers. Bij regen en som ber weer blijft de bloem echter gesloten, vandaar ook wel de naaim „weerdistel". En van dat „oeconomisch ge bruick" plukt U ook nu nog de vruchten, want weldra zal een smakelijke duinvrucht rijpen. Dus pluk nu de dag en de bramen. Het ziet er met de bramenoogst be paald wel hoopvol uit en straks, zo omstreeks half augustus, zal - als het weer blijft meewerken - weer in een deel van het duinter rein (voornamelijk aan de zeezij de) tijdelijk het verbod buiten we gen en paden te komen worden op geheven om de vele duinbezoekers en liefhebbers gelegenheid te geven deze heerlijke vrucht te vergaren. De openstelling zal als gebruikelijk nader in de regionale bladen be kend worden gemaakt. OP HET STRAND VAN CAMPERDUIN Zacht deinend op de zilte baren Van hier naar Engeland te varen Tot waar de grote oceaan Staag voortklotst in een rhytmisch zingen: Het lied, het lied in alle dingen, Dat maar zo weinigen verstaan. De strekdam, als een pier in zee, Draagt op haar rug verbolgen wieren En schelpen en gestorven dieren. Een hengelaar, een silhouet, Heeft op een steen zich neergezet En vist op bot en schar en schol Ondiepe zwinnen stromen vol En als de zee begint te lichten, Schrijft eenzaam daar een man gedichten Jan Visser LAAG WATER TE CAMPERDUIN Uitsluitend voor vissers en verkeer langs het strand bestemd. (Hoog water pl.m. 6 uur vroeger) n.m. 9.34 10.32 11.17 12.03 12.43 1.25 2.02 2.40 DE DUINSTREEK Augustus: v.m. 7 9.10 8 10.00 9 10.47 10 11.31 11 12.16 12 12.59 13 1.30 14 2.19 in „De Duinstreek" van 5 augustus 1932, dat de VVV Qroet-Camperduin o.l.V. boswachter Greup een magnifie ke duinwandeling had georgani seerd waaraan 150 mensen deel namen; de VVV Schoorl op 7 augustus weer haar grote zomerfeesten zou hou den en dat Nico Splinter een ieder opwekte hieraan mee te werken; dat bij slager Lakeman te Schoorl- dam 10 pond vet spek te koop was voor één hele gulden; dat in Bergen een woning te huur was voor ƒ2,50 per week; dat de ook nu nog geldende oproep in de betreffende editie vet ge drukt verscheen: Rukt geene takken af en plukt geene bloemen in de vrije natuur; eer ge thuis komt zijn plant en bloem gewoonlijk verdord. Het ponyrijden heeft de laatste jaren, vooral in het buitenland, een grote vlucht genomen. Dit is voor al te danken aan de IJslandse po ny's die in Duitsland en Denemar ken veel worden gebruikt omdat ze zeer geschikt zijn voor het ma ken van lange dagtochten. De IJs landse pony is vooral bij kinderen geliefd omdat het een bijzonder betrouwbaar, mak en gewillig rij dier is. Dit soort pony's is ook ge schikt om door volwassenen bere den te worden. Bovenstaande re gels staan te lezen in een circulai re van het ponycentrum „De Ka kelhof" aan de Omloop, dat wij dezer dagen bezochten. De eigenaar van het centrum, de heer P. N. Leguit was zo vriende lijk ons het een en ander over zijn bedrijf te vertellen. „Men kan bij ons zowel 's zomers als 's winters ponyrijden" zei hij en daarnaast organiseren wij in de zo mermaanden de z.g. ponykampen. Kinderen van ongeveer 10 tot 16 jaar kunnen dan het ponyrijden bij ons leren en krijgen naast deze les sen een volledige verzorging. Zo'n verblijf kost per kind ƒ140,per week. We krijgen hier kinderen uit het hele land, vooral Euratom te Petten toont veel belangstelling voor onze kampen. Veel reclame behoeven we voor dit soort werk niet te maken, we werken vooral met recommandatie. Er zijn hier in Nederland een vijftiental ponyscho- len imaar ons bedrijf is het enige in Noordholland. De moeilijkheid is dat wij hier dood lopen op 't Noord zeekanaal en de Afsluitdijk zodat 't maken van grote dagtochten onmo gelijk is. We draaien hier nu vier jaar en uiteraard zijn we beschei den begonnen en wel met een paar pony's die we rechtstreeks uit IJs land hebben laten komen. Die die ren moesten eerst worden getemd en eerlijk, het was je reinste wild west. We moesten een kraal bou wen en hebben daar de dieren eerst in gebracht. De pony's zijn erg sterk, in die begintijd hebben we wel gezien dat ze 3 volwassen mensen over de grond kunnen slepen. Uiteindelijk is het gelukt om de dieren te tem men en later hebben we meer po ny's aangekocht. Nu hebben we 9 pony's die per stuk zo'n ƒ1500, hebben gekost. Deze dieren die zo uit IJsland komen zijn nog niet door de mensen bedorven; ze mo gen dan wild zijn maar zijn ze een maal mak dan is bijten en slaan een grote uitzondering. FEUILLETON DOOR LEIDA GRAAFLAND (13) De berijders van paarden kleine ren de pony's wel eens maar ze vergeten dat een pony een normaal paard is en dat het er vanaf hangt wet je met de dieren doet. Ook zeg gen ze wel dat men door het be rijden van een pony geen goede „zit" krijgt maar dat is onzin. In Engeland wordt heel veel op pony's gereden en dit wordt als een sooit aanloop gezien om later op een paard van normale grootte over te gaan. De kinderen die hier zo'n kamp meemaken moeten de dieren vol ledig verzorgen. Ze moeten inzien dat een paard geen bromfiets is en we kijken altijd eerst of het kind wel aanleg heeft voor dit werk. Het is wel eigenaardig dat we meer meisjes dan jongens krijgen trouwens, de dames schijnen van nature een aanleg voor paardrijden te bezitten. Japans professor zoekt raad in Holland. Begin van deze maand vertoefde er een dag lang een stille, slechts door enkelen opgemerkte gast in ons land, die echter in zijn eigen land aan het andere eind van de wereld een zeer vooraanstaande autoriteit op muziekgebied is. Pro fessor Kiyoshi Komatsu doceert mu ziekgeschiedenis aan de Universi teit der Kunsten te Tokio. Hij is secretaris van de Japanse afdeling van het Conseil International de la Musique, een sectie van de Unes co. Uit dien hoofde nam hij on langs deel aan congressen in Ham burg en Boedapest. Alvorens via Rome naar Tokio terug te vliegen, bracht hij een zeer kort bezoek aan ons land en om precies te zijn: aan Slikkerveer. Internationaal probleem Het is een groot internationaal probleem", zo legde hij uit, „dat de moderne muziek te ingewikkeld is om nog duidelijk en nauwkeurig in het ook in Japan gebruikelijke tra ditionele westerse notenschrift te kunnen worden neergeschreven. Maar dit notenschrift als zodanig is ook zeer ingewikkeld, het is niet gemakkelijk te lezen. Voor de mu sicus betekent het een studie apart laat staan voor de gewone musice rende burger. Door het moeizame leren lezen van het notenschrift komt hij vaak niet voldoende aan het leren musiceren toe. Sinds ik in 1951 via de Unesco voor het eerst van het Nederland se Klavarskribo muziekschrift hoor de, heb ik hier veel studie van ge maakt en er ook verschillende pu- blikaties aan gewijd. De muziek wereld in Japan is zeer geïnteres seerd in dit muziekschrift, dat mis schien op den duur een oplosing voor vele problemen kan vormen. Er zijn vooral op het punt van de huismuziek al belangwekkende er varingen mee opgedaan. Zoals professor Komatsu verder vertelde, was hij voor het eerst in Europa en had de gelegenheid te baat genomen, in Nederland meer theoretische gegevens en praktische ervaringen te verzamelen. Grote uitvinding „Het is een grote uitvinding", ge tuigde hij, „want dit muziekschrft is zeer gemakkelijk te lezen en daardoor wordt ook het musiceren gemakkelijker. Het is eenvoudiger dan het normale notenschrift en desondanks kan men er alle nuan ces van de muziek nauwkeuriger mee uitdrukken." Daarbij vertelde professor Komat su, dat hij pas in Slikkerveer ten volle van de waarde van dit nota tiesysteem overtuigd was geraakt. Werkelijk verbaasd had hij gestaan, hoe doeltreffend dit muziekschrift in de praktijk is. De professor had namelijk op een vleugel in het Slik- kerveerse instituut een oude Japan se melodie gespeeld, die aan de Ne derlandse toehoorders uiteraard volmaakt onbekend was. Een aan die vleugel gekoppelde electrische schrijfmachine had tegelijkertijd de noten van de melodie met alle rus ten, maatkarakteristieken, accenten en andere bijzonderheden op rol uitgetikt. Toen nu een Klavarskribo speler dit muziekblad op de vleu gel kreeg voorgezet, bracht ook hij de onbekende Japanse melodie on middellijk feilloos ten gehore! Een advertentie met een korte suggestieve tekst brengt uw zaak of bedrijf onder de ogen van de vele lezers van ons blad I 1

De Duinstreek | 1964 | | pagina 5