iVetkltod BROMVERBOD Bergen een sprookjesdorp IN BERGEN SCHOORLSE GEMEENSCHAP 45 DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1964 39e JAARGANG No. 32 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Bmnen en Egmond a. d. Hoef RAADSLID DINKELBERG stelt vragen aan B. en W. JAN VAN HERWIJNEN BURGELIJKE STAND BERGEN Pavi Ijoen MINKEMA uit de as herrezen TALENTENJACHT met Willem O. Duys Mannenkoor van Bergen zong voor Nivon-vrienden AGENDA: TENTOONSTELLING St. Jan ter Duin FOTO- en FILMCAMERA'S Foto Dick van Berge □□□□□□□□□□□□□□ODDDODDbaQ ZONDAGSDIENST ARTSEN aonoooDDOoanoDDaDaQDQDDD CPro£ eóóor (^.régkel Dit nummer bestaat uit 6 pagina's ..DE DUINSTREEK" Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm. Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. De actieve Commissie van Zomer feesten, straatcomité's, Bergens VVV, de Rijkspolitie en de Vrijwil lige brandweer hebben de vorige week door gezamenlijke medewer king, de Bergense verlichtingsavond tot een groot succes gemaakt. De duizenden lampions langs de we gen en in de bomen, de prachtige gevelverlichting van verschillende hotels, de fantastisch verlichte fon tein bij het Hertenkamp en de met vele vetpotjes verlichte particulie re tuinen, maakten Bergen tot een stralend feestelijk verlicht sprook jesdorp, waarvan de feestvreugde nog eens extra werd verhoogd door de vrolijke klanken van Bergens Harmonie, de padvinders-drumband en de gezellige liedjes van twee draaiorgels.. Een 'dichte mensen massa bewoog zich dan ook op de ze prachtige zomeravond door dit feeënriek verlicht dorp en genoot van dit wondermooi schouwspel dat steeds ieder jaar maar weer een romantische sfeer schept in dit Over „geheim" anti-Alkmaar rapport. Het lid van de Bergense gemeen teraad, de heer J. J. Dinkelberg heeft de volgende schriftelijke vra gen tot het college van burgemees ter en wethouders gericht: 1. Is het juist dat uw bestuur zich in overleg met andere gemeen ten in een vertrouwelijk rapport tot de Commissaris der Koningin heeft gewend in verband met de hangende annexatie-grenswij zigings plannen der gemeente Alkmaar? 2. Zo ja, zijn de door de couranten Alkm. crt 30 juli, Nrd. Holl. dag blad 31 juli) gepubliceerde bijzon derheden uit dit geheime rapport dan juist? 3. Welke motieven had uw col lege om de gemeenteraad hierover niet in te lichten, ook niet, nadat gebleken was, dat de dagbladen wèl op de hoogte waren van hetgeen ten deze aan de orde bleek te zijn? 4. Indien, wat de bladen „een tegenzet van vijf bedreigde gemeen ten" noemen, geaccepteerd zou wor den, is uw beleid dan niet in strijd met eerder door de raad genomen besluiten a.w. a. het tot de Kroon gerichte re quest, waarin reeds duidelijk het Bergense standpunt is geformu leerd; b. het beschikbaar stellen van 80 ha grondgebied aan de gemeente Alkmaar. 5. Doorkruist de onder 4 genoem de tegenzet dan niet het onder a. bedoelde en vindt uw college na zijn blijkbaar nu gewijzigde stand punt geen reden om onverwijld het royale aanbod van de 80 ha weer in te trekken? 6. Of heeft de gemeente Alkmaar deze gift reeds geaccepteerd en zo ja, op welke wijze is daarop dan gereaegerd? BERGENS HARMONIE. Door zijn benoeming als leraar aan het gemeentelijk muzieklyceum te Arnhem, heeft de heer C. Blok ker, trombinist bij het concertge bouworkest, zich genoodzaakt ge zien, als dirigent van „Bergens Har monie" te bedanken. mooie oude dorp. De bussen van de NHADO voerden duizenden be zoekers aan uit de gehele omtrek. Naar schatting bewogen er onge veer 25 duizend mensen door het dorp. Ondanks de overstelpende drukte had dit lichtfeest een orde lijk verloop. De groepscommandant van de Rijkspolitie adjudant C. J. Verduin wist met zijn personeel en reserve-politie op knap technische wijze het verkeer buiten het cen trum van het dorp om te leiden. Deze uitstekende geslaagde acht-en dertigste verlichtingsavond heeft bij gast en dorpeling een prettige in druk achtergelaten. EXPOSEERT IN KRANENBURG!! Ter gelegenheid van de vijfen zeventigste verjaardag van de be kende schilder Jan van Herwijnen opende de heer Smidt, wnd. voor zitter van het Kunstenaarscentrum, in huize „Kranenburgh" met een inleidend woord deze ere-tentoon- stelling. Nadat hij de talrijke aanwezigen had verwelkomd, in het bijzonder de afgevaardigden van het gemeen tebestuur, de heer Zonjee, loco burgemeester en de gemeentesecre taris de heer W. de Vries, plaatste de oud-voorzi!tt0r van het KCB, de heer J. Pluis zich achter de ka- teder, die in de aanhef van zijn openingsrede opmerkte, dat het een onuitroeibare traditie blijkt te zijn tentoonstellingen te openen en het werk van de kunstenaar te belich ten. Het werk van een kunstenaar spreekt echter tot zichzelf. Wie ogen heeft om te kijken, ziet dit met eigen ogen. Dit werk van Jan van Herwijnen is bijzonder en kan zeker tot de beste schilderkunst van ons land gerekend worden. Dat zijn onvolprezen vrouw een grote stimulerende kracht op hem uitge oefend heeft, is zonder twijfel. In deze tijd waarin nieuwe richtingen zich in duizelingwekkende panische angst opvolgen en het nieuwe rea lisme aan den volke wordt ver toond, is Jan van Herwijnen dezelf de gebleven en wijst deze moderne kunst met beslistheid in de hem eigen zijnde terminiologie af. Hij doet daar niet aan mee. In zijn schilderijen, aldus de heer Pluis, is een uiterste versobering waarneembaar, verfijning van kleur en de stilte van het leven, het in tense leven. De bezonkenheid in zijn werk, doet weldadig aan en doet de serieuze en ernstige mens bij het zien van dit werk, hunkeren naar die grote stilte en eenzaam heid die vooral in zijn landschap pen 13-17 en de zee (9) tot uitdruk king komt. Nummer 20, de zee, in aanstormende branding, is met gro te bezieling en kunstenaarsschap op het doek aangebracht. De heer Pluis wenste de jarige schilder heel veel succes, en hoopte dat ook het gemeentebestuur aan dacht zou schenken aan deze ere- tentoonstelling, die dagelijks ge opend is van 11 tot 17 uur, tot 25 augustus. De heer Tromp speelde op zijn blokfluit vloeiend en met veel flair de uit twee delen bestaande So nate van Jean Baptiste „Loilette". Ook de drie klarinetsolo's in de Tiger Rag, Whispering en Sing, sing sing (arrangement v. Benny Good man) kregen een virtuose muzikale vertolking, voortreffelijk begeleid aan de piano door Corry Moree-Dol Ter afwisseling zong het trio nog reeksen populaire liedjes onder be zielende leiding van hun dirigente. Hun zang werkte zo aanstekelijk op de toehoorders dat weldra allen in de zaal meedeinden. Het was de heer L. Planjer, die namens allen, koor en solist bedankte voor hun belangeloze medewerking. Hij over handigde de dirigente een geschenk. SWIEBERTJE IN BERGEN Ruim twaalfhonderd bezoekers - kinderen met ouders - bedekten za terdagmiddag als een grote kleurige mozaiek-vlek de zitplaatsen van het openluchttheater in Bergen, waar een kindershow werd gepresenteerd onder auspiciën van de V W-Ber gen en waaraan mee werkten hei goochel-duo „The Stefanie'sTon- ny Bakkenes (accordeon), een pro pagandist en na de pauze Joop Do- derer als Swiebertje met Saartje en Bromsnor. Op geestige en vlotte wijze wis ten de goochelaar, propagandist en accordeonist de kinderen enthou siast bezig te houden, hoewel de kinderen met ongeduld zaten te wachten op de komst van de heden daagse Flierefluiter Swiebertje. Na de pauze kwam hij dan en kon een enthousisate kinderschare ruim een half uur meeleven met de dwa ze, koddige en ondeugende streken van Swiebertje en Bromsnor in het huis van de Burgemeester. CONCERT BERGENS HARMONIE Op donderdag 13 aug. (heden) zal Bergens Harmonie een concert verzorgen in de muziektuin aan het einde van de Hoflaan. Tijdens dit concert zal het corps voor de laat ste keer worden gedirigeerd door de heer C. Blokker. Aanvang 8 uur. De toegang is vrij. Geboren: Geneviève Euphemia, d.v. A. A. de Zwart en S. E. Appelman, Molen straat 18. Jan Willem Nicolaas, z. v. W. F. Stomps, zonder beroep en A. M. Admiraal, van Borselenplein 5b. Walter, z.v. J. van der Woude, en A. Blokker, Egmond Binnen; Ronald Cornells Nicolaas, z.v. J. J. H. Levering en J. M. E. Blokdijk, Loudelsweg 4. Ondertrouwd: Adrianus Wilhelmus Ooijevaar, 27 jaar, leraar, Dorpsstraat 12 en Pe- tronella Catharina Brand, 22 jaar, ambtenares, Kerkedijk 114. Antonius Caolus van Zeist, 23 jaar, kantoorbediende, Heiloo, Stations weg 52 en Belia Cornelia Bossaert, 25 jaar, zonder beroep, Prinsesse- laan 2. Lucas Brand, 28 jaar, terassower- ker, Rijswijk, Waldeck Pyrmont- laan 34 en Catharina Gijsberta Bos 18 jaar, zonder beroep, Matthieu Wiegmanweg 11. Gehuwd: Franciscus Tonny Grootes en Bar bara Johanna Roos, Eeuwigelaan 6. Overleden: Henriëtte Johanna Emma Claus, 66 jaar, e.v. Johannes Oldenbroek, Nachtegalenlaantje 8. Aagje Nieuwland, 64 jaar, e.v. Gar ment Dekker, Berkenlaan 16a. Wie de fam. Minkema kent zal zich niet verbazen dat deze na de brand niet bij de pakken is gaan neerzitten. Met man en macht is er een nieuw paviljoen uit de grond gestampt en men heeft dit geheel met eigen krachten gedaan. Zo kon men zondag j.l. de zaak weer ope nen. Wel is waar beslaat de hui dige ruimte slecht éénzesded deel van het oude paviljoen maar on geveer 60 mensen kunnen nu weer onder het genot van een kopje kof fie genieten van het uitzicht op zee. Naast koffie is er weer van alles te krijgen, hoewel het berei den van maaltijden vooralsnog niet mogelijk is. De heer Minkema heeft zelf een schets van het paviljoen gemaakt en is na toestemming van het Hoog heemraadschap. Gemeentebestuur en Staatsbosbeheer direct aan de slag gegaan. De toekomst ziet de heer Minkema nu niet direct som ber in. Het doortrekken van de dijk zal wellicht eerst in 1966 gebeuren en daarbij komt nog dat de heer Minkema reflectant is voor de nieuw te creeëren badplaats Schoorl aan Zee. De tijd zal leren hoe lang een en ander op zich zal laten wachten, maar hoe dan ook, mo menteel draait de zaak weer en we mogen de familie Minkema wel een compliment maken voor hun door- zetingsvermogen. De vorige week donderdag is het rijverbod voor rijwielen met inge schakelde hulpmotor in het cen trum van Bergen ingetreden. Dit besluit dat B. en W. reeds in april j.l. hadden genomen, waar van het verbod luidde; dat het rij den op brommers verboden is van 1 mei tot 1 oktober a.s. op een aantal wegen rond de Ruïnekerk, is met het oog op de bezwaren van verschillende winkeliers gewij zigd, zodat men thans in de reeds genoemde periode van 19 tot 2.30 uur met zijn brommer buiten de dorpskern moet blijven. Voor de Stationsstraat en de Jan Oldenburglaan geldt dit verbod niet. De supermart Albert Heijn bevindt zich juist buiten de ver boden zone. Het verbod is zeer dui delijk op een aantal borden rond de Ruïne aangebracht. DE VIS BEET BEST. De visvereniging „De Karper" or ganiseerde gisteren een viswedstrijd in de Hoomse vaart, waaraan 25 léden deelnamen. Er werd voel gevangen en de prijzen die allen uit hengelsportartikelen bestonden werden gewonnen door: 1. B. v. d. Bosch, 2. L. de Jager, 3. J. Smeets, 4. J. Vrasdonk, 5. W. v. d. Steen. De volgende wedstrijd wordt op 5 september gehouden in het door de vereniging gepachte viswater „De Karperkuil". De vorige week gaf het Bergens Mannenkoor m.m.v. de met verlof zijnde Bergenaar Henk Tromp (kla rinettist en muziekonderwijzer aan het l.o. in Canada), afgewisseld door drie zangers van het populaire lied, voor een groep Nivon-natuur- vrienden uit alle delen van het land, een vocaal en instrumentaal concert in het „Zeehuis". Van het zeer gevarieerd en uit gebreid programma trok - om de anderen niet te kort te doen - het prachtig breed en zuiver gezongen Priesterkoor uit Die Zauberflöte v. Mozart en Sanctus van Schubert sterk de aandacht. Er was verleden week vrijdag avond j.l. grote belangstelling bij het publiek voor de door de VVV- Bergen georganiseerde talenten jacht, die juist in een periode van ideale weersomstandigheden plaats vond, want een half uur na de voorstelling begon het te stortrege nen - onder leiding van de beken de t.v. en radio-reporter Willem O. Duys, gepresenteerd werd. Operettezangers, zingende zusjes, balletdanseresjes, mimische kunst, Gitaren-band, mannenzangkwartet, allen traden in dit romantisch be lichtte openluchttheater op 't gras- podium, waar zij direct na het be ëindigen van hun nummer, de me ning van een deskundige jury, be staande uit mevrouw Kersten, mej. Dina van Berge en de heren Paul van Beckum, H. Zaal en Peter Pie- kos konden aanhoren. Willem O. Duys wist op verras send geestige en snedige wijze, de onbekende talenten te introduce ren en te intervieuwen. Aan de avond werkten mee de gitarenband „All en the Allycats", een duo uit Zuid-Scharwoude, Th. Nooteboom uit Schoorl, twee ope rettezangers, de twee zusjes uit Hei loo, „Black and Withe", Tillf Mus- kee uit Bergen en Annie Tilstra eveneens uit Bergen, een meisje uit Groet, een duo met Israëlische lied jes uit Den Helder en een ballet trio uit Bergen. Van al deze amateurs was er een zanger uit Uitgeest die sterk de aandacht trok door zijn fraai ge schooide stemgeluid. Een door hem gezongen Duits en Italiaans liedje kreeg een stormachtig applaus. De enigste prijs die er uit te reiken viel, een platenbon van twintig gul den, viel dan ook ten deel aan Jan de Wildt de zanger uit Uitgeest. Het ballettrio uit Bergen, be staande uit de dames Peetoom, Vol kers en Baarsma o.l.v. mevr. Derk- sen, dat na de pauze in een druile rig regentje danste, bewoog zich gracieus en met volle overgave in dit sprookjesachtig openluchtthea ter. Eén van de fijnste en mooiste nummers die er gepresenteerd wer den. Thea Nootenboom uit Schoorl die het Franse liedje „La feuille morte" zong, zal bij ernstige studie nog heel wat kunnen bereiken. Zij heeft een zeer goede stem en al was haar zang de eerste keer even te zacht en zonder uitdrukking, de tweede maal zong zij ditzelfde lied je zuiver en met goede voordracht. De Black and White-sisters uit Heiloo beschikken over uitstekende stemmen. De keuze van hun liedjes was te zwaar voor hen. Het werd moeizaam gebracht en men strui kelde wel eens even Wanneer zij een programma kiezen dat ze kunnen, zal succes niet achterwege blijven. De overige deelnemers waren be neden de middelmaat. Wie aan zo'n auditie wil beginnen moet beslagen ten ijs komen. TOURRALLEY ALKMAAR Op zondag 16 augustus 1964 orga niseert de A.M.B.C. „Victory" haar jaarlijkse Tourralley, dit is een rit met vele leuke vragen en opdrach ten. Er kan gestart worden vanaf de Kwakelkade 15 te Alkmaar, 's mor gens tussen 9 en 12 uur, het juiste tijdstip kunt u zelf bepalen en er behoeft niet op tijd te worden ge reden, als u maar voor 's avonds uur binnen bent. De rit gaat langs een gezellige route met veel bezienswaardighe den, onderweg kunt U gaan koffie drinken, Picknicken, zwemmen of zonnen, kortom datgene waar U maar zin in heeft, het enige wat U wel moet doen is, langs de door ons gestelde route rijden en enke le, met name genoemde routecon troles aandoen. (Deze zijn verplicht) De lengte vor deze rit is voor auto's motoren en scooters onge veer 100 tot 125 km, voor brom mers ongeveer 80 km. Inschrijvingen: aan de start op de Kwakelkade 15; Kosten voor leden ƒ1,Kosten niet leden ƒ1,50. De finish is ook aan de Kwakelkade en is geopend tot 8 uur 's avonds. LAMPIONOPTOCHT VVV SCHOORL „Dit was wel iets voor de t.v. geweest" zei een besturslid van de VVV Noord-Kennemerland, waar bij hij doelde op de duizenden lampions die na afloop van de op tocht het witte duin bevolkten. Het was inderdaad een feeëriek gezicht. De route van de tocht was identiek aan die van vorig jaar. De wande laars gingen bij de Klimweg het duin in en kwamen er bij de Schoorlse zeeweg weer uit waar zij werden opgewacht door twee Alk- maarse muziekkorpsen nl. St. Cae- cilia en Excelsior. De korpsen wer den door duizenden gevolgd en na dat men een rondgang door de kom van Schoorl had gemaakt gaven beide korpsen nog een taptoe on der aan het witte duin. Dinsdag 18 augustus duinwandeling onder leiding. Vertrek van de Klim weg te Schoorl om 9.30 uur v.m. (VVV Schoorl) Woensdag 19 augustus duinwande ling onder leiding. Vertrek van af de Kerkbrink te Groet om - uur n.m. (VVV Groet Camper duin e.o.). Bibliotheek v. d. veren. „Algemeen Welzijn": Geopend: iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Oude Raad huisje te Schoorl. R.K. Bibliotheek: zondags van 10 tot 12 uur v.m. KINDERSPELEN SCHOORL. Door de Schoorlse VVV zijn op 10 augustus kinderspelen gehouden op een terrein langs de Wolphert van Brederodelaan. Er waren 174 jeugdige deelnemers en 20 volwas senen. De uitslagen waren: Kinderen 6-8 jaar: 1. Gerie Nieuw land, Schooldam; 2. Ineke Vrouwe, Schoorl; 3. Bertina Koch, Amster dam. Kinderen 9-11 jaar: 1. Joke v. d. Vegt, Nederhorst den Berg; 2. Ria Koning, Zaandam; 3. Hans Koch, Amsterdam. Kinderen 12-14 jaar: 1. Mieke Wie ners, Amsterdam; 2. Wim Nieuw land, Schoorldam, 3. Lex Zoon, Schoorldam. Volwassenen (paren). 1. N. Duinen- veld, Zaandijk-R. W. Bot, Amster dam; 2. E. Duinenveld, Amsterdam - C. Slaa, Amsterdam; 3. Van Vlek, Utrecht - J. Korthof, Zaandam. PUZZELWANDELTOCHT GROET Op 10 augustus werd er weer een puzzelwandeltocht gehouden die door de WV Groet-Camperduin e. o. was georganiseerd. Er waren 350 deelnemers waarvoor 13 prijzen ter beschikking waren gesteld. De uitslagen waren als volgt: Gasten: 1. de heer Snijders, Ber gen; 2. de heer Arlen, Laren; 3. de heer T. Siliakes, Amsterdam; 4. de heer K. Arlen- Laren. Groeters: 1. S. Koeten, Schoorl; 2. G. Koopman, Groet; 3. Z. Stoel, Schoorl; 4. A. Dalenberg, Groet. Wij maken U er even op attent dat er zaterdag en zondagmiddag a.s. van half drie tot half zes een tentoonstelling van eigen werken wordt gehouden. De bejaarden heb ben n.l. een hobbyclub opgericht en de werkstukjes die zij hebben ver vaardigd worden dan geëxposeerd. Aan het geheel is ook een verlo ting verbonden. EGMOND AAN ZEE Ik ben verzot op Egmond Zee, Waar iedereen een bijnaam heeft; Waar men nog dorpsgewijze lefeft Hallo, wie gaat er met mij mee? Er is van alles hier te kijk: De duinen en het hete strand, Met aan de oude havenrand De stoere toren Jan van Speyck. Een bramenzoeker zegt: „meneer, Koop jij van mij een volle slof. Het is een pure bollebof Met dit verdijd mooi zomerweer." Jan Visser. Breelaan 13 MOOIE AFDRUKKEN van al Uw films. BERGEN Zondag a.s. Dr. HODDE Van Reenenpark 2, tel. 2027, Bergen SCHOORL Zondag a.s. dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 WEER NAAR HUIS Kitsch kwam vlak naast Knots neer, doch was dadelijk weer op de been, toen hij het politiefluitje hoorde. Hij pakte Knots bij de schouder en schudde hem heen en weer. „Kom vlug het is misgelopen, we moeten weg, daar komt de po litie „Laat me nu liggen", steunde Knots. „Nee, vooruit, als ze jou pakken, ben ik verloren" schreeuwde Kitsch angstig. Knots sprong op en samen hol den de twee boeven de Dorpsstraat uit. De politiemacht van het dorp, bestaande uit de veldwachter en twee te hulp gesnelde agenten, stonden machteloos. „Ho hela kom terug riep de veldwachter. „In de cel met jullie". Doch Kitsch en Knots holden maar door. „Dat is vechten tegen de bier kaai", bromde één van de agenten, „hier staat de wet machteloos", en mopperend gingen ze maar weer naar huis. Professor Créghel was erg in zijn schik met de goede af loop van het gebeurde. Hij ver goedde de waard ruimschoots de geleden schade en keerde dezelfde avond nog gelukkig en tevreden naar huis, waar hij Langhals toe vertrouwde aan de goede zorgen van zijn vriend, de directeur van de dierentuin.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1