Concctt Harmonie .Excelsior' Lampionoptocht V*V*V* Groet Zeehengelwedstrijden te Camperduin T.'V. UITZENDING Wandel Puzzeltocht 6-RETOURRITTENKAARTEN inplaats van weekkaarten nutlozen winstpunt DRUKWERKEN WATERSTANDEN TWEEDE BLAD DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1964 LOOP DER BEVOLKING Ingekomen en vertrokken personen. SCHOORL Wij lazen Op de advertentie waren enkele sollicitatiebrieven gekomen en Roelie liet een boekhouder naar het dorp reizen, die behoorlijke getuigschriften kon overleggen, blijkens de afschriften, die hij in zijn brief had bijge sloten. Ze sprak een kwartiertje met hem, vroeg een paar referentieadressen en kreeg een vrij goede indruk van de man, die al van middelbare leeftijd was. Hij wienste alleen een huis, want hij woonde te ver van het dorp om dagelijks heen en weer te reizen. Dat moest ze met de burgemeester lin orde zien te maken. Ze beloof de hem binnen enkele dagen haar beslissing te zullen meedelen, en toen de burgemeester met enkele weken wel een woning in het vooruitzicht kon stellen, deelde ze de sollicitant schriftelijk mede, dat hij 1 juni in dienst kon treden. Gedurende de maand mei haalde ze lade voor lade leeg en bekeek en las alle papieren en bescheiden, do cumenten en contracten, klantenadministratie en de boekhouding, snuffelde in klappers met copieën van uitgegane brieven, bestudeerde de aan- en verkoop, de personeelsadministratie, de stand van het wagenpark en wandelde een paar maal per week door de schuur. Zo maakte ze twee personeelsleden eens een standje, om dat ze te laat op hun \5erk waren, wan|t Rolie stond op een morgen om kwart voor zeven al bij de schuur en wees de meesterknecht op het feit. Ze deelde hem kort en bondig mede, dat zoiets door haar niet meer getole reerd zou worden. Op een avond toen hij al lang vertrokken was, liep ze het kantoor van Talingen binnen en ging achter zijn bureau ziften. Met de sleutelbos, die hij haar had over handigd, probeerde ze de laden fe openen, wat ten dele gelukte en na vruchteloos alle sleutels beproefd te heb ben, kwam ze tot de slotsom, dat hij één sleutel in zijn zak gehouden moest hebben, omdat er één lade herme tisch afgesloten was en geen sleutel daarop paste. De in|houd van de andere laden was niets bijzonders. Ze rommelde nog wat in de kasten, die niet afgesloten wa ren, zonder iets bijzonders te ontdekken en ging tenslot te weer terug naar haar eigen kantoor. Ze stak een sigaret op en peinsde, hoe ze op diplomatieke wijze ken nis kon nemen van de inihoud der afgesloten lade. Na een poosje kreeg ze een idee en dat vond ze zelf zo fantastisch origineel, dat ze voldaan glimlachte. De volgende morgen was ze weer om zeven uur bij de garage. Ze wenkte twee potige chauffeurs. „Willen jullie me even helpen met het verplaatsen van tiwee 'schrijfbureaus?" vroeg ze op vriendeüjke toon. iNatauurlijk, dat deed men met alle plezier. Dus gin gen ze met Roelie mee naar boven. Ze wees naar het kantoortje van Talingen en zei: Deze twee moeten ver- wtisseld worden- Kunnen jullie dat in orde maken?" Binnen tien minuten waren de beide zware schrijf bureaus verwisseld en toen de mannien met een paar sigaren weer beneden waren, haalde Roelie de laden leeg en stapelde alles op het bureau in haar vertrek. Om half negen zat ze te roken in afwachting van de komst van Talingen. Ze hoorde hem naar binen gaan en genoot in stilte van zijn consternatie. Aan de gelui den, die ze kende, wist ze precies, wat hij deed: jasje uittrekken en met de hoed opbergen in de kast, de bu reaustoel naar achteren schuiven en plaatsnemen. Toen was het opeens stil. Ze schoot bijna in de lach en het was haar wel wat waard geweest, als ze op dit moment zijn gezicht had kunnen zien. Het bleef wel een minuut stil, toen werd de stoel weer achteruit geschoven en hoorde ze hem naar haar toe komen. Een kort tikje. Talingen trad binnen en begon: „Mevrouw, mijn bu reau is. Meteen zweeg hij. Zij zat immers achter zijn bureau. Zonder hem aan te kijken, zei ze: „Goeden morgen, meneer Talingen." „Eh. o pardon, goeden morgen, mevrouw. Dat bureau „Dit bureau?" herhaalde Roelie, tergend langzaam. „O ja dat heb ik laten omwisselen. Dit past me beter, zlie je. Het is wat groter en wat lager. Apropos, er is nog één la op slot- Geef me even de sleutel, Wil je?" Ze stak, nog steeds zonder hem aan te zien, haar hand uit en hield die uitgestrekt. En toen hij hiet reageerde keek ze hem eindelijk aan en vervolgde op korte toon: „Nou?" Hoe zit het? Komt er nog wat van?" Hij begon te kleuren. „Er zitten privé-eigendommen van ime in." Ze leunde op het blad en knikte.„Zo, zo, privé-eigen dommen. En dat in mijn tijd. Thuis geen ruimte genoeg meer? Waaruit bestaan die privé-eigendommen? Giro stortingen van de alimentaties? Of schuine romanne tjes? Maakes open., ik word nieuwsgierig.." Hij bleef besluiteloos naast het bureau staan en keek naar de vrouw, die spotlachend opblikte. ,,U schijnt er een vermaak van te maken om zo af en toe eens op mijn verleden te zinspelen, nietwaar mevrouw? Ze knikte. „Het was hoogst interessante lektuur. Als je nog eens zonder werk komt, kon je misschien je memoires gaan schrijven. Dat is tegenwoordig erg in de mode en brengt nog goed geld ook op. De mensen zwelgen gaarne in een opsomming van een ander zijn ondeugden, vooral als het zo op het oog nette mensen betreft, zie je?" Langzaam schudde hij zijn hoofd. „Wat hebt u er aan, mevrouw, mij op deze wijze het leven zuur te maken?" Ze keek hem kwasi-verwonderd aan. „Doe ik dat? Sorry, maar dat was helemaal mijn bedoeling niet, hoor. Vergeet het maar." Ze schoof met haar stoel een eindje achteruit. „Nou, begin maar die la leeg te ma- ken. Ik heb die ruimte nodig- En ik ben nieuwsgierig naar die privé-eigendommen van je. Zijn het soms sou venirs van al de geliefden, die je gehad hebt?" „U hebt een zeldzame manier om iemand begon hij, met ingehouden woede, maar ze viel hem in de rede: „Zwam niet en maak open. En een beetje gauw. Anders laat ik die lade openbreken." Hij haalde een ring met twee sleutels uit zijn zak en keek haar aan. „Als u zich even wilt verwijderen. Ze schudde resoluut haar hoofd. „Ik denk er niet aan. Dit is mijn kantoor en mijn bureau- Dan had je je privé spullen maar thuis moeten laten. En schiet een beetje op, want Maria kan elk ogenblik binnenkomen. Kaa ze misschien ook mee genieten Tenslotte ontsloot hij de lade en opende die. Een sta- pel papieren met een elastiekje er am nam hij er uit, doch zij griste het uit zijn handen en keek er in. Wat is dit?" „Privé-rekeningen, mevrouw." Ze gaf het terug. „Oké. Meenemen naar huis- Dat wil ik hier op kantoor, niet meer hebben. Vak voor vak kwam leeg: dozen sigaretten en pijpen met een zakje tabak, een boek, een zeepbakje, een na gelgarnituur en een schoenenborstel met een doosje crème, alsmede een paar kleerschuiers. Verder een pak je brieven, die ze ook ter hand nam. Onmiddellijk leg de hij zijn hand op de hare en keek haar dreigend aan. Correspondentie over mijn echtscheidingszaak, me vrouw", zei hij met donkere stem en iets in de klank deed haar op haar hoede zijn. Zonder meer legde ze het voor hem neer. „Meenemen naar huis of verbranden," beval ze- Tenslotte kwam van de bodem een grote map te voor schijn en hoewel Talingen moeite deed om het opschrift voor haar te verbergen, zag ze wat er op stond: „Firma Grand". Met een ruk trok ze het uit zijn hand en vroeg spottend: „Soms ook privé-eigendom van je?" Hij werd rood tot zijn haarwortels. „Het is beter, dat u dit niet ter inzage krijgt, mevrouw." Ze legde de map naast zich neer en leunde er met haar arm op. „Zitten er privé-papieren van jou in? vroeg ze landzaam. „Dat niet, maar „Bemoei je er dan verder niet imee. Nog meer spul len? Ze keek in de nu lege la. „Niets meer? Neem die rommel dan mee en verdwijn." iHij keek nog even naar de map waarop Roelie's elle boog rustte, haalde zuchtend zijn schouders op, pakte alles bij elkaar en ging terug naar zijn kantoor, waar van hij de deur achter zich sloot- Die morgen had Roelie het druk met de afwerking van de correspondentie. Ze dicteerde een aantal brie ven aan Maria en toen deze haar steno's begon uit te werken, stak Roelie een sigaret op en bekeek de bestel lingen en nota's, die binnengekomen waren. Daarna verdeelde ze alles onder het personeel van de betrok ken afdelingen en trok toen de map naar zich toe, die met een metalen clip gesloten was. Nadat ze de map geopend had, nam ze het eerste papier er uit en begon te lezen. Na een kwartier was ze geheel en al vergeten, dat Maria in de andere hoek van het vertrek zat te tik ken. Blad na blad las ze toen ze eindelijk alles gelezen had, wiste zich het zweet van het verhitte gezicht. Want uit deze documenten was ze te weten gekomen, dat de man, met wie ze vijftien jaar getrouwd was ge weest en die nu ternauwernood een maand begraven was, haar nog voor het huwelijk bedrogen had. Ze was in het jaar 1945 niet arm geweest, toen haar vader was gestorven. Integendeel. Haar vader had haar een kapitaal van bijna honderdduizend gulden nagelaten, belegd in effecten en huizen, aandelen en baar geld op de Bank. Maar door haar vier handtekeningen had ze Dolf toestemming gegeven om naar zijn eigen believen alles om te zetten in klinkende munt, alles van haar te verkopen en te gelde te maken en alles te gebruiken voor zijn zaak, die dus in feite al die jaren haar zaak was geweest. En zij, de domme een-en-twintigjarige gans, had onervaren in die dingen, vertrouwen gehad in haar man en hem gemachtigd met haar bezittingen te doen, wat hij wilde. Voor VOLKERS LEEGWATER Onder auspiciën van de VVV te Groet-Camperduin e.o. concerteerde vorige week de uit Noord-Schar- woude afkomstige harmonie „Excel sior" onder directie van de heer Jac. Ham. Het evenement vond plaats achter het café van de heer Mereboer en toen het concert be gon was er nog maar weinig be langstelling. Maar naar mate de avond vorderde en de vrolijke klan ken zich vermengden met het ge bruikelijke rumoer van de seizoen- drukte groeide het publiek aan tot enkele honderden mensen. Het 35 man tellende orkest dat reeds in 1896 werd opgericht heeft een stuk muziek weggeven dat let terlijk en figuurlijk klonk als een klok. Een programma was niet op gesteld, er werden nummers ge speeld die en passant in het hoofd van de dirigent opkwamen. Zoals een goede harmonie betaamt vorm de de mars wel de hoofdschotel; wij hoorden onder meer „On the Square", „Our director", „de mars der medici" en „Unter den Lin den." Het bleek evenwel dat de heren ook andere genres (muziek tot in de perfectie beheersten. Het moei lijke „Granada" en een selectie uit de bekende operette „lm weissen Rössl" werden foutloos gespeeld, terwijl men ook niet terugschrok voor het wereldbekende „When the Saints go marching in", een stukje rasechte Dixielandmuziek en de „China Boogie". Een van de oudste leden van de harmonie vertrouwde ons toe dat hij dit soort muziek minder appre cieerde en daarom werd op zijn verzoek als toegift de aloude mars „Hoch Heidecksburg" ten gehore ge bracht. Naar het applaus t.e oorde len geloven we wel dat het concert bij het publiek in de smaak is ge vallen en dit bleek ook de mening te zijn van de heer Schotvanger, de voorzitter van de evenementencom missie van de Groeter VVV. Deze dankte dirigent en orkestleden har telijk en zei te hopen hen nog eens terug te zien. Het is eigenlijk wel jammer dat men bij het opluisteren van evene menten of bij andere gelegenheden een beroep moet doen op korpsen uit de naburige omgeving. Het was te wensen dat ons eigen fanfaree korps „De Vriendschap" zoveel le den telde dat men, zei het dan wel licht op bescheiden schaal op mu zikale wijze haar steentje zou kun nen bijdragen aan het welslagen van b.v. lampionoptochten of ande re hoogtepunten in het seizoen. Wij zullen hopen dat in september, als de drukte weer voorbij is, nieuwe leden zullen toestromen om de nu toch wel dunne gelederen van „De Vriendschap" duchtig te versterken. Want het actief musiceren geeft toch meer voldoening dan het pas sief kijken naar de beeldbuis. Vindt U ook niet? Wel, waar wacht U dan nog op? Vanavond (donderdag) wordt de jaarlijkse lampionoptocht gehouden die door de WV Groet-Camper- duin is georganiseerd en die elk jaar weer zo'n succes is. De deel nemers uit Camperduin trekken onder leiding van de harmonie Ex celsior naar Hargen, terwijl de Hoogovenharmonie voor degenen die uit Groet komen de muzikale gids vormt. In verband met de ver keersmoeilijkheden is de opstelling dit jaar op de Hargerzeeweg nabij het kampeerterrein „De Paardehe- mel". Na de tocht die de normale route volgt wordt door de Hoogovenhar monie een taptoe gehouden op de Kerkbrink te Groet of liever ge zegd op „ut kerrekehougie". De laatste zeehengelwedstrijd die dit seizoen door de ORKAVA was georganiseerd vond op 5 augustus j.l. plaats. Er werden door 75 deel nemers 9 vissen gevangen en de prijzen die na afloop door de heer Koelewaard werden uitgreikt vie len na loting ten deel aan de vol gende gelukkigen: 1. Rumolen, de heer Kok uit Enk- huizen; 2. Werphengel, de heer Schoenmaker uit Oudorp; 3. 10, (afk. VVV Groet-Camperduin), de heer Blaauboer uit Egmond aan Zee. 4. Leefnet, de heer Zuurbier uit Heerhugowaard5. Vistas, de heer Hordijk uit Breukelen; 6. Vis stoeltje, de heer Groot uit Wormer- veer; 7. Hengelsteun, de heer Vlas bloem uit Edam. LAAG WATER TE CAMPERDUIN Uitsluitend voor vissers en verkeer laags het strand bestemd. (Hoog water pl.m. 6 uur vroeger) 3.04 3.34 4.04 4.33 5.09 6.31 7.09 8.12 8.55 I 15 16 17 18 19 20 21 5.52 6.15 7.49 8.40 9.19 Wij maken de T.V. bezitters ei- even op attent dat de heer M. W. v. d. Garde, de voorzitter van de V.V.V. Schoorl op 19 augustus a.s. op de beeldbuis zal verschijnen. Niet als artiest overigens maar als jurylid inhet programma „Nieuwe oogst", waarbij jonge artiesten uit de kop van Noordholland een kans geboden wordt de eerste stap te zetten op de ladder naar succes. Deze jury bestaat uit 3 deskundi gen en 3 niet-deskundigen, waarbij de heer v. d. Garde deel uitmaakt van de laatste groep. DE DUINSTREEK Liefst 400 deelnemers waren er aan de wandelpuzzeltocht die op 6 augustus werd gehouden. Start en j finish waren zoals gewoonlijk bij j café Honky Tonk, waar de heer v. j d. Garde aan de volgende gelukki- gen de prijzen uitreikte: Gasten: 1. de heer Loema uit j H. I. Ambacht; 2. mevr. Kieckens uit Hilversum; 3. mevr. Grootkeer- j kamp uit Hilversum; 4. mej. Hooi schuur uit Zaandijk; 5. de heer Grootkeerkamp uit Hilversum. Schoorlaars: 1. J. Paarlberg, 2. A. Gutter, 3. A. Leysen, 4. de heer Medema; 5. mevr. Grootes. De loop der bevolking: Ingekomen personen: Nicolaas J. F. Weel en echtg. van Oudorp naar Duinweg 31; Adriana J. Roozendaal van Alkmaar naar Heereweg 174; Gijsbertha Rijs w.v. A. Buur van Alkmaar naar Heere weg 201; Elisabeth Hooiveld e.v. A. Rood van Andijk naar Rijksweg 39; Jacob Verkoren en gezin van Leiden naar Heereweg 282; Adria- nus Rood van Wognum naar Rijks weg 39; Alida Molenaar e.v. P. C. M. Kaandorp van Langedijk naar Heereweg 62; Henricus F. H. Dek ker van Voorhout naar Damweg la Pieter A. Bakker van Hilversum n. Rijksweg 38; Tannetje W. van de Garde van Beverwijk naar Laan- weg 24; Hendricus J. Bosch en ge zin van Zijpe naar Heereweg 325; Frank J. Angeloff van New York (USA) naar Duinweg 65; Afra Meijer van Velsen naar Idenslaan 5 Vertrokken personen: Gerardus L. Hofman en echtg. v. Huismansweg 8 naar Zijpe; Roelina de Roos van Oorsprongweg 30 naar Leeuwarden; Robert W. Kramers en echtg. van Duinweg 119 naar Alkmaar; Edward J. Blogg en gezin van Houtendijk 10 naar Zijpe; Cor nells J. Caron van Nachtegalenlaan 5 naar Hengelo (O); Jaap Kruis- man en gezin van Boschmansweg 11 naar Vinkeveen en Waverveen; An na M. Kramer e.v. F. J. van Veg- ten van Omloop 21 naar Alkmaar; Cunera A. M. Seignette e.v. L. J. M. de Werd van Heereweg 189 n. Leeuwarden. in „De Duinstreek" van 15 augustus 1932, dat B. en W. aan de zelfkazende boe ren ter kennis brachten dat alle boter moest zijnvoorzien van het Rij ksbotermerk „aan de mooisten weg van Neder land, dat is tusschen Bergen en Schoorl" was gelegen het café lunchroom-pension ,,'t Hoekje"; de Schoorlse schilder J. C. van Os en zijn vrouw Lien Straver hun werken tentoonstelden in hun atelier aan de Laanweg; de ook nu nog geldende opwekkin gen vet gedrukt in de betreffende editie verscheen: Beschermt het natuurschoon Maakt geene onnodige geluiden, vooral des avonds niet; Ge dient er harde werkers mede, die hier rust en ontspanning zoeken De Naco heeft besloten en op dat besluit inmiddels de goedkeuring van de Rijksverkeersinspectie ge kregen om ingaande 30 augustus 1964 in plaats van de weekkaart een nieuw soort plaatsbewijs in te voeren, t.w. de 6-retourrittenkaart. De 6-retourrittenkaart heeft en kele belangrijke voordelen voor de reizigers boven de weekkaart. De weekkaart was slechts geldig op de werkdagen en niet op zondag, zodat bijv. iemand die in continuedienst werkt ook al had hij een weekkaart op zondag een retourtje diende te kopen. Ook was de weekkaart even duur voor hem die er in verband met de 5-daagse werkweek maar 5 dagen gebruik van maakte als voor degeen die er ook zaterdags op kon reizen. Dit gaat nu veranderen. De 6- rittenkaart is geldig gedurende 14 dagen voor het maken van één heen- en terugreis op zes verschil lende willekeurig te kiezen dagen, dus ook op zondag. Alle ritten kun nen worden gebruikt, mis men maar op dezelfde dag heen en te rug reist en de kaart in 14 dagen of korter opgebruikt. Maar het is dus niet mogelijk om op één dag op dezelfde kaart meer dan een keer een retourrit te maken. De prijs van de 6-retourritten wordt 7l/2 maal de enkele reisprijs, terwijl de vervallen weekkaart 7 maal de enkele reisprijs kostte. De vergrote gebruiksmogelijkheid be tekent in doorsnee de prijs per rit zeker niet hoger, eerder lager uit valt. De toeslag voor de overvaart FEUILLETON DOOR LEIDA GRAAFLAND (14) „Ja." per veerdienst van de N.V. Rederij Bergman van en naar Amsterdam Stationsplein wordt ƒ1,15. De directie van de N.V. Naco ver wacht van de invoering van de 6- retourrittenkaarten ook nog een ex- ploitatief voordeel. Door de geldig heidsduur van de 6-retourritten- kaarten niet op een kalenderweek maar op 14 dagen te stellen zal de verkoop van dit nieuwe soort plaats bewijs op de duur meer verspreid worden over de gehele week. Daar door zullen de tot dusverre soms op de maandagmorgen opgetreden ver tragingen kunnen gaan verdwijnen. De tarieven voor enk. reis, re tour, scholier- en maandkaarten alsmede andere bijzondere tarieven zullen niet worden gewijzigd. Bij de tariefswijziging ingaande 7 juni 1964 was het om administratief- technische reden nog niet mogelijk om retourrittenkaarten verkrijg baar te stellen. Het bleek namelijk noodzakelijk om voor de afgifte van deze plaatskaarten via het Beck- sonplaatskaarten apparaat een ge heel gewijzigde voorgedrukt plaats bewijs te creëren. De voorbereidende werkzaamhe den zijn thans in een zodanig ver gevorderd stadium dat de Naco be sloten heeft deze nieuwe soort plaatskaarten ingaande 30 augustus a.s. verkrijgbaar te stellen. STEDELIJK MUSEUM ALKMAAR Met ingang van 5 augustus is in het Stedelijk Museum geëxposeerd het bronzen beeld „portret" door Gerard van der Leeden. Het is een meisjesportret dat reeds te zien was op de tentoonstelling van vier K. C. B.-leden in december en januari" j.l. en toen voor het museum is aangekocht, waarna het nog in brons gegoten moest worden. GAZON OPNIEUW INZAAIEN. Mocht u niet tevreden zijn over de groei van het gazon en zijn alle inspanningen tot verbetering van de groei (bemesting en goede ver zorging) nutteloos gebleken dan kunt u ongetwijfeld beter opnieuw beginnen. Speciaal op de droge gronden kan dit uitstekend in de nazomer gebeuren. Op meer vocht- houdende gronden lukt dit ook wel in het voorjaar. Het oude gazon kan hierbij normaal één spit wor den omgewerkt, zodat de oude gras mat geheel is ondergewerkt. Blijkt uit de resultaten van het grondon derzoek dat de grond behoefte heeft aan kalk en ook magnesium dan vormt dit een prachtige gelegen heid om deze meststoffen over de gespitte grond te strooien en goed in te harken. Koop een goed gazonmengsel bij de handelaar. Bij een schaduwrijk gazon moet dit anders zijn dan bij veel zon; ook de grondsoort heeft invloed. In elk geval voor 1 sep tember zaaien en de grond daarna goed aandrukken omdat dit de kie ming bevordert. Wanneer u het nieuwe gazon in november afdekt met oude stalmest om uitvriezen en kale plekken te voorkomen, zult u volgend jaar ongetwijfeld versteld staan van het resultaat. GROTE FRUITOOGST Het ziet er naar uit dat de oogst van appels en ook peren in ons land dit jaar zeer groot zal zijn. Voor vele fruittelers zou het daar om wel eens een moeilijk jaar kun nen worden hoe raar dit ook klinkt voor de buitenstaander. Grote oog sten geven extra werk, terwijl de prijzen en ook de kwaliteit (groot te) van het fruit veelal te wensen overlaten. Moderne fruittelers heb ben dit reeds maanden voorzien en hebben alle beschikbare arbeids krachten ingezet om te dunnen, teneinde voldoende grote vruchten te krijgen. Ongetwijfeld zal de be langstelling voor bewaring van fruit in koelhuizen groot zijn. Van groot belang is dat hiervoor alleen de goede partijen, die het dus waard zijn, worden opgeslagen. Een nieuw onderzoek, het zogenaamde bladonderzoek kan hierbij waarde volle aanwijzingen geven. Speciaal het kalkgehalte speelt hierbij een belangrijke rol, omdat dit samen hangt met de gevoeligheid voor stip. Het laat zich aanzien dat de be langstelling voor dit jonge onder zoek, dat verricht wordt door het Bedrijfslaboratoriuim voor Grond en Gewasonderzoek te Oosterbeek dit jaar relatief groot zal zijn. rechtstreeks naar de drukker DRUKKERIJ

De Duinstreek | 1964 | | pagina 5