ft 99 20 JAREN GELEDEN VERKOOP van INBOEDEL van 17-26 september 1944 woedde de slag om Arnhem DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 39e JAARGANG No. 34 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Landelijke ruiters van de L.T B. hielden een geslaagd Bondsconcours voetbaltoernooi SCH00RLSE GEMEENSCHAP AGENDA: Dansavond in Openluchtteater WATERSTANDEN □□□□□□aoaaac□□□□□naaoann ZONDAGSDIENST ARTSEN ^'Projeóóor (ffréglu 2de deel 46 VOOR DE POORTEN VAN BOELMANIA toeMtad Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Inlichtingen van Nederlandse verzetsbeweging werden genegeerd. Twee uren na de eerste lan ding waren Britse aanvals plannen bij de Duitsers al bekend. Poolse parachutisten-generaal moet nog steeds een inreisvisum kopen om de graven van zijn gevallen soldaten te bezoeken. Op een dag in september van het jaar 1949 gaat - zoals op iedere andere dag - in Hoek van Holland een aantal passagiers van de Har- wichboat aan wal. De groep wan delt geanimeerd pratend over de loopplank naar de kade. Terloops laten de reizigers hun papieren aan de douane-ambtenaren zien. De controle van het paspoort duurt voor iedere reiziger slechts enkele seconden, zodat deze noodzakelijke formaliteit spoedig wordt afgehan deld. Plotseling ontstaat echter een opstopping in de rij van passagiers. De waakzame grenspolitie houdt de papieren van één persoon wat lan ger vast, hij vergelijkt de foto op het document nauwkeurig met het gezicht van de man, die voor hem staat. Dan zegt hij: „Het is wel erg jammer meneer, maar U mag Hol land niet binnen „Waarom niet vraagt de aan gesprokene. „Omdat U niet in het bezit bent van een inreisvisum U zult met de boot terug moeten keren „Nou, dat gaat hier wel een beet je anders toe dan toen ik de vo rige keer in Holland was „Wanneer was dat vraagt de ambtenaar. „In september 1944 „September 1944 De ambte naar is nu bepaald argwanend ge worden. „Hoe kan dat „Wel, toen sprong ik met mijn parachustisten bij Arnhem af De thans geheel onthutste ambte naar leest de naam van de hem onbekende man nog eens aandach tig over Stanislow Sosabowski. De „ongewenste vreemdeling" is niemand minder dan de comman dant van de 1ste Poolse Parachutis ten brigade, die, bij Driel, een plaatsje ten Zuiden van de Rijn, onder de rook vein Arnhem, tijdens die enerverende dagen van septem ber 1944, is geland en daar dagen lang heeft standgehouden. Nu deze Poolse generaal de gra ven wil bezoeken van zijn solda ten, die gesneuveld zijn voor de bevrijding van ons land, moet hij eerst een visum kopen. En hoewel in Hoek van Holland de zaak spoe dig is opgelost en de autoriteiten de bezoeker een goede reis toewen sen, is vor deze militair een in reisvisum voor Nederland nog al tijd een voorschrift gebleven. Ge neraal Sosabowski vindt het feit, dat hij een dergelijk document moet kopen elke keer als hij ons land wil bezoeken, het land, dat hij heeft helpen bevrijden, wel een beetje pijnlijk. Bound by Friendship and Gratitude verbonden door vriendschap en dank baarheid. Veel beter dan over het officië le, ambtelijke Nederland is de Pool se commandant te spreken over de Nederlandse bevolking. Hij bewaart nog altijd de levendigste en dier baarste herinneringen aan de dap perheid van ons volk, een dapper heid, welke hij vooral aantrof bij de gewone mannen en vrouwen en zelfs bij kinderen, die hun leven waagden om de Polen te helpen, iets, dat hij nimmer zal vergeten. Maar de generaal zegt nog meer over het contact met de Hollan ders. Hij gewaagt van de vele rap porten, die wordën ontvangen van de Nederlandse „ondergrondse", waarin geheime gegevens van de grootste betekenis worden verstrekt betreffende Duitse eenheden en hun sterkte. De Britse geheime dienst echter, trok geen profijt uit deze rapporten, maar legde deze, als onbetrouwbaar, ter zijde. Sosabows ki zelf stelde wel vetrouwen in de inlichtingen, temeer, daar - na de landing - bleek, dat deze met de werkelijkheid klopten. Burgers ver telden de generaal, waar de Duit sers zich bevonden, welke wegen nog vrij waren, welke bruggen al dan niet door de vijand waren be zet. Zodra hij geland was, deelde bijvoorbeeld een koerierster van de verzetsbeweging de Poolse com mandant mede, dat de oversteek plaats aan de Rijn, waarheen hij moest oprukken, en welke volgens de Engelse inlichtingendienst in handen van de Britten moest zijn, werd bewaakt door Duitse soldaten, die de veerboot reeds tot zinken hadden gebracht. Ook generaal Urquhart, de leider van de gehele operatie bij Arnhem, die - evenals Sosabowski - zijn be levenissen later te boek heeft ge steld, vertelt over de inlichtingen van Nederlandse verzetsmensen omtrent aanwezigheid van pantser eenheden in de buurt van het ge bied, waar de landingen zouden plaatshebben. Ook hier wordt geen waarde gehecht aan de rapporten uit Nederland. En ook deze commandant - een maal bij Arnhem geland - trok voordeel uit de inlichtingen van de Hollanders. Zo meldde een aan de parachutisten toegevoegde Neder landse officier, Wolters, per tele foon - hij had op het telefoonkan toor in Arnhem de beschikking ge kregen over het normale burger- net - aan de Engelse generaal, dat zestig tanks uit het Noorden in de richting van Arnhem oprukten. Verder spreekt de Engelse com mandant over koeriers en verzets lieden, die telkens om inlichtingen op pad gingen. De te laat opgemerkte Duitse tank- eenheden vormen een tractor die de slag om Arnhem deed mislukken. Eén factor er waren meer facto ren. Gedurende de strijd, die de En gelsen en de Polen, neergelaten per parachute of zweefvliegtuig, negen dagen temidden van de Nedrlandse bevolking voerden tegen de DuitT sers, is er een hechte band gesmeed tussen geallieerden en Nederlan ders. Die band is daarna nog ver stevigd toen, met behulp van de bevolking, nog tientallen Engelse soldaten illegaal over de Rijn naar bevrijd Nederland werden gebracht. Die band is blijven bestaan en be staat nu nog; zowel Urquhart als Sosabowski gewaagt hiervan. Voor de luchtlandingstroepen zijn monumenten opgericht. Aan de Goed onderhouden en in prima staat w.o. KEURIGE BEDDEN met toebe horen. NIEUWE KOELKAST. NIEUW GASFORNUIS met grill enz. De verkoop zal zijn 1, 2, 3 en 4 september a.s. NOORDLAAN 52, BERGEN □□oaaaaDPaaouaDaooaanQon militaire leiders zijn vele geschen ken en ereburgerschappen aange boden. Het uniform van Sosabows ki wordt gesierd met vele onder scheidingen, echter geen enkele Nederlandse decoratie wordt door hem gedragen die is hem nimmer uitgereikt. Ook hier heeft de Ne derlandse ambtelijke molen stilge staan De militaire ambtelijke mo len in Engeland ging voor deze Pool zelfs teruglopen want kort na de gevechten bij Arnhem werd deze generaal - die wegens üjn dappere gedrag zeer wordt gepre zen - ontheven van zijn post hij werd voor de Engelse legerleiding te lastig Waardoor werd Arnhem een mislukking? Toen de Engelse generaal Urqu hart vroeg hoe lang de operatie „Market Garden" - de codenaam voor de slag om Arnhem - zou du ren - antwoordde generaal Mont gomery: „slechts twee dagen, dan zullen we jullie hebben bereikt." „We" dat was het Tweede leger, dat in België ten Zuiden van Val- kenswaard, aan het Maas-Schel dekanaal stond. In Brabant zou de 101e Amerikaanse Airbornedivisie worden gedropt en rond Nijmegen Amerikaanse parachutisten van de 82e airborne-divisie. Bij Arnhem zouden de Polen en de Britten lan den en "inmiddels zou "het 30e korps van" het Tweede leger door de smitlle corridor snel oprukken over de bruggen bij' Nijmegen en Arn hem. Aldus zouden de geallieerde troepen een doorbraak over de Rijn forceren. Men hoopte kort daarna het IJselmeer te bereiken en, zo doende, de in West-Nederland ge legerde Duitse eenheden te isole ren. Tevens zou men doordringen naar de Duitse laagvlakten, om de sterk verdedigde Siegfriedlinie heen. De eerste twee operaties, in Brabant en bij Nijmegen, gelukten. Bij Arnhem is het misgegaan In plaats van twee dagen heb ben de Engelse en Poolse luchtlan dingstroepen negen dagen volge houden. Wel hebben de Engelsen de brug bereikt, drie dagen heeft een bataljon, onder leiding van de lui tenant-kolonel Frost en een verken ningsgroep, onder bevel van de ma joor Cough de brug bezet gehou den. Deze soldaten waren echter van de andere gescheiden door het Duitse front, en uiteindelijk konden zij het tegen de toenemende Duitse druk, met behulp van zware artil lerie en moderne pantserwagens en tanks, niet langer volhouden. Over het hoe en waarom van de Arnhemse nederlaag, waardoor de oorlog met een - voor ons Neder landers zeer zwaar - winterhalfjaar is verlengd, is veel te doen ge weest. Er is gesproken over ver raad, maar dat schijnt niet waar te zijn, al is het wel zo, dat de Duitse legerleiding al twee uren nadat de eerste landing was begonnen, op de hoogte was van de geallieerde ope ratieplannen, gevonden op het lijk van een Amerikaanse soldaat in een zweefvliegtuig, dat even buiten Vught was neergestort. Ook heeft het gebrek aan goed ra dio-contact tussen de troepen on derling - de apparatuur was ontoe reikend en het berichtenverkeer werd sterk gehinderd door het zwaarbebost terrein - een gecoördi neerd optreden van de parachutis ten belemmerd. Gaat men na wat de generaals Urquhart en Sosa bowski verder als oorzaken van de mislukking opgeven, dan ziet men een merkwaardige overeenkomst van opvatting. Beicfen zijn van 'me ning, da't de Duitse tegenstand is onderséhaf.* Hièt heeft, zo zéggen zij, de Britse" inlichtingendienst" ge faald. Meer vertrouwen in de bur gerbevolking, vooral in het begin, zo meent de Engelse generaal, zou de operatie niet hebben beperkt tot de hoofdwegen welke door de Duit sers gemakkelijk onder vuur waren te nemen. De landingsterreinen waren, vol gens beider inzicht, te ver verwij derd van het aanvalsdoel, dat niet moeilijk door de vijand te raden viel. De Engelse deskundigen hadden landingen dichter bij ontraden van wege de bodemgesteldheid van het polderland rond de brug en wegens de sterke Duitse luchtafweer aldaar, d.e commandanten wijzen deze Brit se zienswijze af. Bovendien zijn de twee leiders van mening, dat het Tweede leger, vooral na het bereiken van Nijme gen, te traag voorwaarts is gegaan. Wel is er contact geweest met de Poieri xn Driel, maar het laatste tiental kilometers werd niet afge legd. Gebrek aan eigen luchtsteun na de snelle Duitse reactie is het verwijt van Urquhart aan de RAF. Wat ook de oorzaak moge zijn van net verliezen van de Slag om Arnhem, deze lag niet bij de solda ten. Het was, zoals Churchill het kenmerkte: „Door hun gedurfde aanvallen, hun listige verdediging, huii prachtig volhouden, hebben zij een wapenfeit verricht, dat herin nerd en verteld zal worden zolang deugden, zoals moed en vastbera denheid, nog de harten van de men sen kunnen inspireren en verwa» men. (Nadruk verboden) Onder weersomstandigheden die bijzonder geschikt waren voor de ruitersport, hield de Landelijke rui ters van de L.T.B. van zeven Noord en Zuidhollandse Rij verenigingen op het prachtig gelegen terrein van de heer M. C. Velt bij de Frans man een Bondsconcours onder lei ding van de secretaris van de lan delijke rijverenigingen van de LTB, de heer A. J. Overgaauw uit Haar lem. Wedstrijdleider Wim Duineveld uit Lisse heeft met zijn staf mede werkers, instructeurs en juryleden er een uitstekend geslaagde ruiter sportdag van gemaakt, waarvoor grote belangstelling was, vooral van de zijde van de vele buiten landse toeristen, die op dit feeste lijk met vlaggen versierd zonover goten terrein aanwezig waren en de prestaties van ruiters en paar den, met veel en langdurig applaus beloonden. Onder de aanwezigen bevonden zich de burgemeester van Bergen, de heer L. J. de Ruiter, de heer Van der Meijden, burgemeester van Zoeterwoude, de Algemeen secreta ris van de LTB, de heer Worsch, de heer J. Th. Saasse, voorzitter van de Landelijke rijverenigingen en de heer J. Blauw, directeur van Ge meentewerken Bergen. Na de parade, 's middags o.l.v. in structeur Draayer, werden de prij zen uitgereikt, van de 's morgens gehouden dressuurproeven door de burgemeester van Bergen. Prijzen die beschikbaar waren gesteld door het bestuur van de K.P.J., gemeen tebestuur van Bergen, burgemeester de Ruiter, de heer P. van Campen- hout te Bergen, Grondzaken en Vestigingsdienst LTB, C. M. C. te Den Haag, Verzekeringsinstellingen van de LTB, Centrale Boerenleen bank te Eindhoven, Onderwijsver- eniging LTB, Melkfabriek Aurora te Opmeer, Bestuur van de LTB, Raiffeisenbank Alkmaar en de Stichting Boekhoudbureau LTB. Bij de individuele dressuur vielen de prijzen ten deel aan: Ring 1. 1. F. Rotteveel met Sargerina 99 p. 2. Stromer met Bravour 97V2 pt. 3. S. v. Leeuwen met Ursa 97 pt. 4. C. Vollebregt met Beppie 97 pt. 5. Fr. Kennepol met Blacky 95 pt. Ring 2: 1. N v. Lange met Albiafra 1037a pt. 2. P. de Jonge met Wistra 101 pt. 3. G. v. d- Bijl met Mack 97l/a pt. 4. Vollebregt met Katinka 97V2 pt. 5. J. Vollebregt met Ykia 96 PS pt. Ring 3: 1. W. Duineveld met Fico- lientje 94l/2 pt. 2. H. Ceelen met Roland 92Va pt. 3. J. Schrama met Belmont 88V2 pt. 4. Th. Konijn met Malhé 88V2 pt. 5. N. Rotteveel met Wilma 86V2 pt. Ring 4. 1. J. Schrama met Windsor IOD/2 pt. 2. G. Meers met Sebex 99V.2 pt. 3. J. Galema met Sultan 98'/2 pt. 4. Th.de Boer met Nora 97Va pt. 5. J. Rotteveel met Tonia, 94Va pt. Ring 5. klasse M.M.Z. 1. T. Amsing met Hubertus 115V2. 2. Amsing met Hubertus 113V2 pt. 4. M. Amsing met Virginia IO2V2 p. 5. R. de Koning met Tosca 98V2 p Ring 6 Viertallen. 1. IJsselmeerruiters 2O8V2 pt. 2 St. Hubertus 195 pt. 3. Jeanne de Are 192 pt. 4. St. Bavo 189 pt. 5. Olde- barneveld 183 pt. Achttallen. 1. St. Hubertus 2O8V2 p. 2. IJsselmeerruiters 197V2 pt. 3. Ol- denbarneveld I85V2 pt. Ring 7. Pony's: 1. Greetje Stroomer met Sultan 89V2 pt. 2. Jack Stroo mer met Karei. 3. Anja Stroomer met Haires. 4. Lyda Patjes met Flu- to. Pony Viertal (St. B) 100 pt. Voorts 'genóót het publiek van het zeer goede springen in kl. B. waar J. Schrama'met Belmond, P. Rotteveel met Wilma, J. Schrama met Windsor en P. Meeuwen met Rolanda de prijzen wonnen. In de zware klasse springen hoog ste hindernis 1.35 m. was mej. J. Knook van IJsselmeer met Figaro, evenals in klasse M springen fa voriet. 2. M. v. d. Burg. Gastheer Velt gaf daarna een de monstratie met zijn door twee prachtige volbloed paarden bespan nen Westfriese boerenwagen uit het jaar 1871. De vrijheidsdressuur gaf een prachtig staaltje te zien van het onderling begrip en vertrouwen tussen paard en ruiter. Een spannende pony-race werd daarna door de jeugdige ruiters met overmoedig enthousiasme gepresen teerd. Aan het einde van de interes sante paardensportdag, dankte de heer Duineveld allen die meege werkt hadden tot het slagen van deze dag. „DE BERGENAAR" A.s. zondag 30 augustus organi seert de Berger Sportvereniging het jaarlijks voetbaltoernooi om de wisselbeker „De Bergenaar". De deelnemende clubs aan dit toernooi zijn in poule A: Kaag vogels, Berdos en Go-Ahead. In poule B. zijn ingedeeld Beemster, Sloterpark (Amsterdam) en Ber gen. De bekerhouder zal a.s. zon dag zijn verworven bezit tot het uiterste moeten verdedigen, want de Bergense clubs Berdos en Ber gen, komen dit jaar met jonge spelers, sterker dan de vorige com petitie in het veld. De wedstrijden beginnen 's morgens 11 uur en zij worden gespeeld op de goed ver zorgde gemeentelijke sportvelden aan de Oud-Burgerweg langs de Kerkedijk. Wedstrijdleider is de heer M. de Bruin. LEGER DES HEILS Van zaterdag 12 september tot zondag 20 september maakt het Engelse Hendon Citadel Leger des Heils muziekcorps een toemee door Nederland.. Dit uitmuntende mu ziekcorps o.l.v. kapelmeester Roland Cobb zal naast een bezoek van 9 andere steden op dinsdag 15 sep tember een bezoek brengen aan Bergen en Alkmaar. Ongetwijfeld zal het vele mensen en voorname lijk de muziekliefhebbers een groot genoegen zijn een Engels Leger des Heils muziekcorps in hun eigen plaats te kunnen ontmoeten. Zeer zeker voor hen die wekelijks het Leger des Heils kwartier door de radio beluisteren. Van 4-5 uur wordt op het Plein in Bergen een openluchtconcert ge geven en 's avonds 8 uur in de Grote Kerk te Alkmaar. Meerdere gegevens volgen nog Bibliotheek v. d. veren. „Algemeen Welzijn": Geopend: iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Oude Raad huisje te Schoorl. R.K. Bibliotheek: zondags van 10 tót 12 uur v.m. Zaterdagavond j.l. organiseerde Bergens VVV in het openluchtthea ter alhier een speciaal aangelegde dansavond voor de hedendaagse jeugd, die als geslaagd beschouwd mag worden. De bekende rock en showband van Al and his Allycats uit Alkmaar zorgden voor de dans muziek en wisten door hun uitste kend strak voortgebracht ritme, bij de rock en twistdansers veel succes te oogsten. Ondanks de eerste avond van de Alkmaare kermis, passeerden twee honderd vijfentwintig bezoekers de controle. Voor de twistwedstrijd die o.l.v. Piet Mens werd gehouden, was weinig animo. Vijf paren had den zich daarvoor opgegeven. Niet tegenstaande de kleine deelname brachten die vijf dansparen de twist in verschillende vormen met acrobatiek en draaiende kronkelin gen voor het voetlicht, waarvoor zij ze nu en dan een open doekje kregen. Een deskundige jury bestaande uit de dames mevrouw Kerstens, mej. Ria Kostelijk en de heer R. Beukers werd als eerste prijswin naar aangewezen het danspaar uit Langedijk, Annie Schats en Dik de Groot. Tweede werd het dansduo Marja Schoorstra en Bob Tiebie uit Bergen en de derde prijs was voor het Duitse danspaar Barbara Mül- ler en Siegfried Voss. Een prachtige zomeravond werk te mee aan het slagen van dit door de VVV georganiseerde nieuwste evenement. LAAG WATER TE CAMPERDUIN Uitsluitend voor vissers en verkeer langs het strand bestemd. (Hoog water pl.m. 6 uur vroeger) 29 1.34 2.10 30 2.34 3.01 31 3.35 4.10 SEPTEMBER 1 4.51 5.35 2 6.24 6.15 3 7.02 7.46 4 8.12 8.45 BERGEN Zondag a.s. dr. LUIF, Nieuwe Bergerweg Telef. 3130 SCHOORL Zondag a.s. dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 nnnnnDciDcmanaoDoaDaciciuDu - .IV Het was een erg warme ochtend. De vogeltjes, die anders de mooi ste liedjes floten, bleven nu in hun nestje tussen het bladerdak en lie ten zich niet horen. Ook professor Créghel had ver schrikkelijk veel last van de warm te, doch in plaats van zich rustig te houden, sjouwde hij maar door. „Bah wat een snertweer", mop perde hij. „Ik zal blij zijn als ik aan de ander kant van de grens een herberg vind, waar ik een groot glas bier kan krijgen." Op dat moment passeerde hij een grenspaal. „Hèe hè, eindelijk dan - het wordt tijd ook," pufte Créghel. „Ik loop hier gewoon een zonnesteek op te doen, is me dat' een hitte." De weg voerde" hem naar een heuveltje, waarop een grote weg wijzer stond. Bovenop aangekomen zag professor Créghel, dat hij bij de grens was. Een slagboom ver sperde hem de weg en aan de kant was het douanehuis. „Ha", zei Créghel. „Ik sta hier voor de poorten van Boelmania, een land, dat bekend staat om zijn gast vrijheid." Hij zette even zijn valies op de grond, veegde het zweet van zijn voorhoofd en deed toen een stevi ge trek aan zijn sigaar. „Zo", sprak hij. „Ik hoop dat ik een gezellige tijd in Boelmania ga beleven."

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1