hüeeldlad 99 99 Wethouder Van Rees Vellinga overleden Volkers Leegwater TSdijf bij (D<p tijd ?e bakens omzetten DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1964 39c JAARGANG No. 35 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Bergen als recreatieplaats Bezoek Hendon Band Opening St. Paulusschool De weggooifles ANWB ONGERUST OVER GEVOLGEN VAN DE „WEGGOOIFLES". Neem een abonnement BURGELIJKE STAND BERGEN WATERSTANDEN ZONDAGSDIENST ARTSEN ^Projeódor (ErégJte/ 2de deel 47 L Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. „Waar het hart van vol is, loopt de mond van over!" U kent deze uitdrukking natuurlijk, waarde le zer. Wilt u mijn geschrijf dan ook in dit licht bezien? Wat ik beoog is Bergen in de rij der recreatiege meenten zijn plaats te laten behou den. Dat kan niet als er niets ge beurt (want stilstand is achteruit gang), of er bepaalde tekortkomin gen zijn. Het kan alleen door op tijd de bakens te verzetten en aan te passen aan de gewijzigde recrea tiebehoeften. Bij het grootste deel der toeristen zijn die behoeften ge wijzigd. Een enkeling leeft nog in 1900. Hierbij denk ik aan die me neer, die zich onlangs tot de ge meenteraad richtte met verzoek n eind te maken aan het „lol- en straatconsumptiebedrijf. Behalve het standwerkersconcours zijn hem vermoed elij k de consumptiezaken op het Plein ook een doom in het oog. De man die Bergen blijkbaar als particulier museum wil zien, moet toch kunnen begrijpen, dat de Berger zakenlieden c.a. daarvan niet kunnen bestaan. De raad zal zijn brief dan ook wel voor kennis geving aannemen. Op tijd de bakens verzetten, schreef ik hiervoor. Dat regeren vooruitzien is, is een afgezaagde uitdrukking. Dat neemt echter niet weg, dat ze „waar" blijft. Nu zijn er in dit ver band twee onderwerpen die de aan dacht verdienen. Ten eerste betreft dit de parkeermogelijkheden, zowel „binnen" als „aan zee" en ten twee de de openbare toiletten. Om met het eerste te beginnen. Waar zal men met de auto s over enige jaren naar toe moeten, wan neer „half Nederland' een auto be zit? Dat is weliswaar een vraag voor de toekomst, maar kijkt u van daag nu eens naar die enorme hoe veelheid auto's „aan zee" en „bin nen". Het wordt benauwend. Hoe komen de voetgangers vaak door het verkeer heen? Levensgevaar lijk is de toestand soms? Bij vele burgers veroorzaakt het wrevel een hele (zon)dag een luxe- of bedrijfs auto van een ander voor zijn deur te hebben staan. Ik ben er van overtuigd dat aan deze argumenten zeer vele kunnen worden toege voegd; en zo ben ik er ook van overtuigd, dat een forse aanpak tot oplossing van het parkeerprobleem noodzakelijk is. Men zou hierbij b.v. kunnen denken aan het aanleggen van parkeerterreinen, doch daar lijkt mij de grond in Bergen te duur voor en men kan slechts een be perkt aantal auto's kwijt. Wat zou u vinden van parkeergebouwen? Hoogbouw? Open betonnen skelet ten, zoals men die in het buitenland ook wel tegen komt. Daar duw je wat in weg! Op de laatste verlichtingsavond is het gemis van openbare toiletten ook weer duidelijk gebleken. Het terrein naast de bekende zaak van onze heer Finkensieper zou er over kunnen meespreken. Wie zou het niet een kwartje waard zijn om van een behoorlijk geoutilleerd toi let gebruik te kunnen maken wan neer men een hele dag van huis is? Ik geloof dat dit een dringend pro bleem is, dat in de kortst mogelijke tijd om een oplossing vraagt. Hier over verder uit te wijden is, meen ik, overbodig. Een ander onderwerp dat mij nog wel eens bezig houdt is de concur- rentie-positie ten opzichte van de andere Noordzee-badplaatsen. De bakens verzetten! Gaat u eens kij ken in Noordwijk, wat men daar onlangs tot stand gebracht heeft. Zulke plaatsen oefenen op de toe risten een grote aantrekkingskracht uit. Bergen kan niet achter blijven. In de huidige V.V.V. van Bergen- Binnen bschikt men over een in strument om de toeristen te trek ken. De aantrekkelijkheden van onderscheiden aard, die het recrea tie-oord biedt en waarvan een deel tot de zorg van V.V.V. behoort, zijn van invloed op de permanente te rugkeer en de uitbreiding van het gasten-bestand. Hiernaast behoort aan de verfraaiing van de gemeen te zorg te worden besteed. Dat de V.V.V. ruimschoots over financiële middelen moet kunnen beschikken om haar taak te kunnen vervullen, moet voor iedereen zonneklaar zijn. De locale overheid dient hierin voor te gaan. Als laatste punt wil ik graag een duit in het zakje doen over de raadhuis-plannen. In vorige num mers van „De Duinstreek" heeft men kunnen lezen wat hierover is gezegd en waartoe men heeft be sloten. Veel enthousiasme over het geen tenslotte is aanvaard heb ik niet bespeurd en ik geloof, dat men er in de grond van zijn hart ook nog niet geheel tevreden mee is. Als plaats, die ik net heb horen noemen voor een nieuw raadhuis - en m.i. daarvoor toch buitengewoon geschikt - denk ik aan het plein, waar nu het gebouw van gemeen tewerken staat. Midden in het dorp. Hoezeer zou het entree van de dorpskern kunnen worden ver fraaid door ter plaatse een stijl vol raadhuis te bouwen? Wanneer men op het open terrein eerst de dienstgebouwen van gemeentewer- werken en sociale zaken zou stich ten; daarna de bestaande gebouwen zou afbreken (dan zijn we die met een kwijt), kan een representatief raadhuis op die plaats verrijzen, waardoor de schoonheid van het Plein aanzienlijk zal worden ver hoogd. Aan het oude raadhuis zou de be stemming van openbare leeszaal en bibliotheek - afzonderlijk voor vol wassenen en de kinderen (zoals ik in Spa zag) - kunnen worden gege ven. De toeristen zouden hiermede ook gebaat zijn. Een deel van het gebouw zou zelfs kunnen worden benut door er een bejaarden-socië teit in onder te brengen. Ten slotte. Een critische lezer zal misschien hebben verzucht: „al les goed en wel, maar waar komt het geld vandaan?" Ten aanzien van bepaalde onder werpen zou ik dan willen antwoor den: U weet toch dat we tegen woordig een staatssecretaris voor het toerisme hebben! Barend Bergenaar Leger des Heils: AAN BERGEN OP 15 SEPTEMBER Dit Engelse korps van het Leger des Heils zal van 12 tot en met 20 september een toernee door ons land maken. Het korps werd on langs beschreven als „een van de mooiste muziekkorpsen van het Le ger des Heils" en beschikt over een zeer uitgebreid repertoire. Zoals vele muziekcorpsen van het Leger des Heils begon de Hendon Band heel bescheiden. Toen het korps in 1882 werd opgericht was Hendon - op enkele kilometers af stand van Londen - een dorp. Om streeks 1884 waren er twaalf musici o.l.v. Luke Green, die zelf kornet speelde. De bezetting liep hierna achteruit tot er nog maar één muzi kant, Strange, overbleef. Hij slaag de erin tot aan de Eerste Wereld oorlog het korps weer te doen groeien. Tijdens de Eerste Wereld oorlog slonk het muziekcorps tot ze ven leden. Kapelmeester F. H. Cobb de vader van de tegenwoordige ka pelmeester, reorganiseerde 't korps in 1919, waarna het een voorspoedi ge toekomst tegemoet ging, geken merkt door vele hoogtepunten. Het muziekkorps maakt regelma tig omvangrijke toernees door ge heel Engeland. In 1953 bracht het een bezoek aan het Kanaal-eiland Guernsey; in 1955 maakte de band een reis door Denemarken. In 1957 werd Ronald Cobb kapelmeester. Onder zijn krachtige en dynamische leiding ontwikkelde het - muziek korps een nieuwe speelstijl. Kapelmeester Ronald Cobb is de bekende solo-kornettist van het In ternationale Staf Muziekkorps te Londen. Op zijn toemee door ons land zal het korps worden verge zeld door majoor Will Pratt. Dinsdag 15 september 's middags 3 uur zal het muziekcorps op het Gemeentehuis worden ontvangen. Van 4-5 uur wordt op het Plein een openluchtconcert gegeven en des avonds 8 uur een uitvoering in de Grote Kerk te Alkmaar. Meerdere gegevens in De Duinstreek van de komende week. DAMCLUB „BERGEN" A.s. maandagavond 7 september houdt het bestuur van Bergens damclub haar jaarvergadering in het Sint Jansgebouw aan de Dorps straat. Aller opkomst is gewenst. Aanvang 8 uur. Maandag 14 september start de eerste wedstrijd van de onderlinge competitie, eveneens in 't St. Jans gebouw. Aanvang 7.30 uur. Maanagmiddag j.l. werd in tegen woordigheid van talrijke figuren uit Bergens r.k. onderwijs, burgemees ter L. J. de Ruiter, wethouder Zon- jee, gemeentesecretaris de heer W. de Vries, de heer J. Blauw, direc teur van gemeentewerken en vele raadsleden, door pastoor J. Beers de St. Paulusschool aan de Oranjelaan te Bergen geopend. Pastoor Beers heette de aanwe zigen hartelijk welkom en was ver heugd, deze opening te kunnen ver richtten. Wij hebben reeds - aldus de pastoor - een jongens en een meisjesschool, maar in deze nieuwe school zullen jongens en meisjes ge zamenlijk door het onderwijzend personeel opgevoed moeten worden. Spr. hoopte dat op deze gemengde school alles naar wens zal verlopen. Voorts dankte de pastoor Rijks- en gemeentelijke instanties en alle me dewerkers die de totstandkoming van deze fraaie school hebben gere aliseerd. Hierna sprak burgemeester L. J. de Ruiter. Hij vond het een voor recht bij deze opening aanwezig te zijn. Spr. herinnerde de aanwezigen aan het overlijden van wethouder Van Rees Vellinga, wees hen op de BERDOS WINNAAR TOERNOOI „BERGENAAR' Op de gemeentelijke sportterrei nen aan de Oud-Burgerweg, langs de Kerkedijk vond het voetbaltoer nooi om de wisselbeker „De Berge naar" plaats. Het slechte weer en de regenbuien waarin dit toernooi van start ging, werd echter, naarmate de tijd verstreek, hoe langer hoe beter, zodat 's middags de zon door het wolkendek brak en een aange name gezellige sfeer schiep rond de speelvelden, waar een talrijk pu bliek de wedstrijden bijwoonden. De zes deelnemende clubs n.l. Sloterpark, Amsterdam, Kaagvogels, Berdos, Go-Ahead, Beemster en Bergen hebben verschillende span nende wedstrijden laten zien. Berdos behaalde in poule A 4 p. Go Ahead 1 en Kaagvogels 1. In poule B was het Beemster met 4 p. Bergen 2 en Sloterpark 0. Berdos en Beemster traden dus in de finale tegen elkaar in het veld, Beemster was echter niet opgewassen tegen 't frisse enthousiaste spel van Berdos en moest tenslotte zwichten voor een tegenstander die beter voetbal demonstreerde. De Bergenaren wonnen dan ook met 2-0 en bewe zen daarmede de sterkste club van dit toernooi te zijn. Na afloop van dit geslaagde toer nooi werden de prijzen uitgereikt door de voorzitter van de jeugdcom missie de heer M. de Bruin, die in hartelijke en sportieve bewoordin gen de wisselbeker overhandigde aan de Berdos-aanvoerder. De 2e prijs was voor Beemster, 3 Go- Ahead, 4. Bergen, 5 Kaagvogels en 6 Sloterpark. Gevaar voor spelende kinde ren op recreatieterreinen. Bond dringt aan op sluitende verordeningen tegen achterlaten van afval. De ANWB heeft aan de colleges van Burgemeesters en Wethouders van alle gemeenten in Nederland een schrijven gezonden, waarin de Bond zijn ernstige verontrusting uitspreekt over de gevolgen die een nieuw soort verpakking, de zg. weg gooifles, naar zijn mening zal heb ben voor de openluchtrecreatie, in dien niet snel maatregelen worden genomen. Nu 'n Nederlandse brou werij dunwandige en dus breekbare weggooiflessen op de markt brengt ligt het voor de hand dat dit voor beeld spoedig door andere brou werijen en limonadefabrieken zal worden gevolgd. Het bespaart de fabrikant de zeer kostbare terug name van emballage. Deze ontwik keling is niet tegen te houden. Men dient er volgens de ANWB rekening mee te houden dat bin nen korte tijd vele honderd dui zenden hele, maar ook gebroken, flessen afgevoerd en vernietigd zullen moeten worden. De vrees is gewettigd dat men voortaan langs de wegen en paden, op pick-nickplaatsen en ander re creatieterreinen behalve de „schil- betrekkelijkheid der dingen in het leven, maar was blij en dankbaar dat de arbeid van de mens, het stichten van nieuwe dingen, zoals deze school - waarvoor het school bestuur zich heeft ingespannen voortgaat. Op deze wijze kan een mens altijd iets goeds tot stand brengen. Spr. hoopte dat de school een zegen voor talloze mensen zal zijn en dat de leerlingen er een waardige plaats innemen en groeien in wijsheid en verstand. Daarna bezichtigde het gezelschap dit schoolgebouw, een fraaie schep ping van architect C. Noord uit Ber gen, die in deze onderwijsinrichting een rustige eenvoudige sfeer heeft geschapen. De grijze marmeleum vloerbedekking, de rustbrengende kleuren, het fraaie meubilair, de brede vensterbanken, kortom de prachtige leslokalen geven aan het interieur een ernstig, intiem karak ter. De brede gang met de aparte klasse-uitgangen naar de speel plaats, het stijlvolle exterieur, de ruime omgeving waarop deze school staat, maken een stijlvolle gedistin geerde indruk. Aannemer N. Admiraal bouwde de school. A. Houtenbos voerde het uit, de fa. D. Smit zorgde voor de verwarmingsinstallatie, fa. Waslan- der voor de verlichting, sanitair de fa. Homma en het schilderwerk door de fa. Meijer uit Schoorl. len en de dozen" ook achtergelaten flessen en flesscherven zal aantref fen. Deze glasscherven kunnen nog na jaren spelende kinderen ver wonden. Uit de praktijk is reeds bekend dat de scherven bos- en heidenbranden kunnen veroorzaken wanneer zij toevallig als brandglas gaan werken. Het achteloos uit rij dende auto's en treinen werpen van weggooiflessen kan levensgevaar opleveren voor medeweggebruikers ook al door grotere kans op lekke banden. De Bond acht de term „weggooi fles" waarmee het publiek via ad vertenties wordt geconfronteerd bijzonder slecht gekozen. De ANWB is overtuigd dat het overgrote deel van de toeristen te genwoordig weinig of geen afval meer achterlaat. Dit brengt de Bond ertoe de hulp van de gemeenten in te roepen om die meerderheid te beschermen tegen de kennelijke on wil of achteloosheid van een kleine groep. De Bond dringt er bij de ge meenten op aan snel een bepaling op te nemen in de algemene politie verordening waarin het wegwerpen of achterlaten van schillen of do zen, flessen en ander „klein vuil" strafbaar wordt gesteld. Het is de ANWB gebleken dat niet alle ge meenten over een dergelijke be paling beschikken. De vereniging van Nederlandse gemeenten die de ANWB in deze actie steunt heeft reeds toegezegd voorlichting te zullen geven over juridisch sluiten de aanvullingen otf wijzigingen in bestaande gemeentelijke bepalingen' zo hierom wordt verzocht. In enkele gemeenten waar de po litie verordening wel afdoende be palingen kent, zijn reeds aan func tionarissen opdrachten gegeven toe te zien op de naleving hiervan. Dit toezicht acht de ANWB van essen tieel belang. De Bond wijst er In zijn schrijven op dat pick-nick- Nog vrij onverwacht is donder dagavond j.l. op 50-jarige leeftijd overleden de heer E. J. van Rees Vellinga, sinds 1962 wethouder van de gemeente Bergen. De heer Van Rees Vellinga werd vrijdag 14 augustus ter observatie opgenomen in het centraal zieken huis te Alkmaar. Zijn gezondheids toestand liet reeds enige tijd te wen sen over. Op woensdag 19 augustus werd hij geopereerd aan de dikke darm. De vorige week deden zich plotseling ernstige complicaties voor en donderdagavond moest alle hoop op herstel worden opgegven. In het jaar 1949 vestigde de heer Van Rees Vellinga zich te Bergen. Drie jaar later - in mei 1952 - deed hij zijn intrede in de raad voor voor de gecombineerde groep van VVD en Middenblok. Hij was de opvolger van baron H. L. Taets van Amerongen die Bergen had verlaten. In 1953 werd hij voorzit ter van de zelfstandige VVD-fractie Na de raadsverkiezingen in 1962 werd de heer Van Rees Vellinga gekozen als wethouder. Hij kreeg de portefeuille van financiën onder wijs en sociale zaken .Vooral op fi nancieel gebied heeft hij veel werk verzet. Naar zijn oordeel diende er gron dig gesaneerd te worden. Gedeelte lijk is hij daarin geslaagd. Als raadslid heeft hij de stoot ge geven tot oprichting van een spe ciale raadscommissie voor de finan ciën. Van de heer Van Rees Vellinga kaïn gezegd worden dat hij een uit stekend wethouder was, een man van gezag, die daarvan met name blijk gaf, toen hij enige tijd loco burgemeester was. Hij had een ge zond en gedegen oordeel over tal van Bergense aangelegenheden. Maandagavond j.l. werd in een buitengewone raadszitting, de heer Van Rees Vellinga herdacht. In ge voelvolle woorden memoreerde de burgemeester, de heer L. J. de Rui ter, de vele en goede eigenschappen en grote werkkracht van de over leden wethouder en liet een ogen blik stilte in acht nemen. Daarna spraken mr. S. D. Sluis (Prot. Chr.) en de gemeentesecreta ris de heer W. de Vries namens de ambtenaren, woorden van deelne ming. Onder grote belangstelling werd de overledene dinsdagmiddag j.l. op de gemeentelijke begraafplaats aan de Kerkedijk ter aarde besteld. plaatsen en andere recreatieterrei nen juist nu van een groot aantal afvalbakken moeten zijn voorzien. Deze bakken dienen zeer tijdig te worden geleegd, naar gelang het gebruik dat men van de bakken maakt dit noodzaakt. De Toeristenbond die reeds in 1916 begon met een actie tegen het ver ontreinigen van de natuur en het gevleugelde rijmpje „Laat niet als dank voor 't aangenaam verpoozen, den eigenaar van 't bosch de schil len en de doozen" lanceerde, vreest dat stranden, parken, boksen en pick-nickplaatsen gevaarlijk en on bruikbaar zullen worden indien de weggooifles vrijelijk door noncha lante gebruikers achter gelaten kan worden. met wat er in Schoorl en omstreken voorvalt en besproken wordt. op ,De Duinstreek' f 1,75 per kwartaal f 6,85 per jaar Drukkerij Schoorl - Laanweg 35 Telef. (02209) 268 en 223 van 24 augustus tot 31 augustus Geboren: geen Ondertrouwd: Theo van Elsas, 31 jaar, waterbouw kundig tekenaar, Bergerweg 44 en Yannula Nikolaidis, 20 jaar, zonder beroep, Bergerweg 44. Huwelijk: Ardianus W. M. Ooijevaar, 27 jaar, groentehandelaar en Petronella C. J. M. Brand, 22 jaar, gemeente ambtenaar, Dorpsstraat 12. Walter H. G. Faust, 25 jaar, instru mentslijper en Francina Hoopman, 24 jaar, verkoopster, Dr. van Pelt- laan 9s. LAAG WATER TE CAMPERDUIN Uitsluitend voor vissers en verkeer langs het strand bestemd. (Hoog water pl.m. 6 uur vroeger) SEPTEMBER 5 9.05 9.35 6 9.53 10.20 7 10.35 11.02 8 11.16 11.40 9 11.54 12.17 10 12.31 12.51 11 1.05 1.12 □□□□□DaDDDDD BERGEN Zondag a.s. Dr. HODDE Van Reenenpark 2, tel. 2027, Bergen SCHOORL Zondag a.s. Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 □□□□□DaauaaoaDDDDD □□rjuao VIEZE MENSEN BLIJVEN BUITEN. „Zo", sprak de professor. „Nu maar even wachten op de douane". „Ahuim kuchte hij vijf minu ten later, „vreemd is dat, ze zijn zeker in slaap gevallen, hm nu ja, dat is ze wel te vergeven met die hitte." Maar toen hij zo een kwartier gestaan had, kreeg hij er toch genoeg van. „Héla zeg, wat moet dat betekenen is het de be doeling, dat ik hier de hele dag blijf staan?" sprak Créghel met verhef fing van stem. Er gebeurde niets. „Dat wordt me te bar", mompel de de professor. „Wordt wakker luilakken, komt naar buiten. Hier staat een vreemdeling te wachten, héla Langzaam piepte de deur van het douanehuisje open en een soldaat in de uniform van de Boelmaniaan- se grenswacht slofte naar buiten. „Wat mot dat?" vroeg hij nors. Professor Créghel deed nog een poging om beleefd te blijven. „Ik wil uw land bezoeken, beste man", zei hij. „Dan moet je maar zien dat je erin komt", snauwde de soldaat. „Wat mem je mankeert iets in je bol?!!" brieste Créghel. „Hier is mijn paspoort. Ik ga 'n vacantiereis maken door je land, wees blij dat ik weer deviezen binnen breng! Doe de slagboom omhoog, zeg ik je - nu dadelijk „Met de Vieze heb ik niks te ma ken, vieze mensen blijven helemaal buiten - en die slagboom blijft nu dicht", hield de soldaat halsstarrig vol. „Waarrr is je commandant", gier de Créghel. „Ik wil je commandant spreken, waarr-is-hij, zeg het on middellijk!!" „Binne", zei de soldaat. „Maar je kén net zo goed teruggaan." Doch de professor schonk geen aandacht meer aan de soldaat en stevende op hoge poten het doua nehuis binnen.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1