^ykoitsa QLitsc H.S.V. ,Vislust' Bejaarden hadden een geslaagde tocht S.V. PETTEN ^fdet oeiHoiati ioitist<p.iint Wij lazen hield jaarvergadering Nadat Greet de koffie gebracht had, schraapte pas toor Derksema zijn keel en begon op voorzichtige toon: „Ik kom eigenlijk naar aanleiding van de vele geruch ten, die de laatste dagen plotseling in het dorp de ronde doen. Het gaat over onze vriend Tom Talingen. Kunt u mij daaromtrent wat meer vertellen? Ik kan namelijk niet aannemen, dat al die onzin, die men vertelt, juist is." Roelie dronk van haar koffie en wachtte, tot de an der uitgesproken was. Toen antwoordde ze op beheer ste toon: „Meneer pastoor, er is niets bijzonders aan de hand- De heer Talingen is enigszins overspannen. Waar- schijlijk heeft hij zich na de dood van mijn man wat te druk gemaakt en teveel hooi op zijn vork genomen. De laatste tijd maakte ik me al zorgen over hem. Vandaar, dat ik een nieuwe boekhouder in dienst heb genomen, om hem zodoende wat te ontlasten. Zijn taak als pro curatiehouder is al veelomvattend genoeg. Maar gister avond kreeg ik de indruk, dat hij behoorlijk over zijn toeren wtas. Vandaar, dat ik hem itwee maanden ziek teverlof heb verleend en hem aanraadde enige weken naar een rustig vakantieverblijf te gaan. Dat is alles." Pastoor Derksema keek de vrouw enige ogenblikken onderzoekend aan. „Tom schijnt inderdaad behoor lijk overspannen te zijn, want de avond voor zijn vertrek is hij dronken thuis gekomen en de volgende morgen heeft hij zijn hospita nog een maand kostgeld betaald en haar verteld, dat hij vertrok en niet meer terugkwam. Omdat hij door u ontslagen was." Roelie haalde haar schouders op- Kletspraatjes van de mensen veronderstel ik. U hebt de feiten gehoord, nietwaar? Ik stel teveel prijs op zijn onschatbare dien sten, die hij in de loop der jaren aan mijn bedrijf heeft verleend, dat ik hem niet wil missen. Maar onder de gegeven omstandigheden heb ik niets aan hem. Het feit, dat hij zich bedronken heeft, spreekt in dit opzicht vol doende. Ik ken de heer Talingen al die jaren als een zeer matig drinker." „Dat was hij ook, mevrouw. U hebt dus een nieuwe boekhouder aangenomen. En één dag na diens komst in uw bedrijf stuurt u Tom met ziekteverlof. Vond u dit wel tactisch? Daaruit zou men kunnen opmaken, dat Tom iets gedaan heeft, dat niet door de beugel kon. Tot die conclusie is men in ons dorp al gekomen. Zijn over haast vertrek die morgen is natuurlijk ook al verdacht. Daarom vraag ik u recht op de man af: is er iets met Tom aan de hand? Heeft hij bijvoorbeeld fraude ge pleegd?" Roelie haalde ongeduldig haar schouders op. „Meneer pastoor, de kletspraatjes in het dorp laten me Sibe risch. Ik heb u de feiten verteld: de heer Talingen is door mij met ziekteverlof gezonden. Uitsluitend en al leen, omdat hij overspannen is. Volkomen over zijn toe ren. Hij is dus buiten dienst, omdat hij ziek is. Dat is alles. Stelt u zich in verbinding met dokter Wals, die ik die morgen heb opgebeld en precies hetzelfde ver telde, wiat ik nu aan u zeg. Belt u morgen voor mijn part de bedrijfsverengiing op, die ik ook al heb inge licht. Hij krijgt zijn volle salaris doorbetaald en over twee maanden zal ik hem graag weer terug nemen in mijn bedrijf, aangenomen dat hij dan opgeknapt is." Pastoor Derksema dronk zijn koffie op en trommelde even met zijn vingers op de leuning van zijn stoel. „Als u het zegt, zal ik het wel moeten aannemen. U hebt natuurlijk geen idee, waarheen hij vertrokken is." „Niet in het minst. Dat is tenslotte mijn zaak ook niet. Ik heb hem geadviseerd: ga naar zee of trek de bergen in. Ik neem aan, dat hij vandaag of morgen wel bericht zal zenden." De geestelijke dacht een poosje na. „Dit is een ver velende geschiedenis, mevrouw Borger, want ik was juist van plan om vandaag of morgen met Tom even bij u aan te lopen om over de toekomst van uw kinde ren te praten." Roelie keek hem met grote ogen aan. „De toekomst van mijn kinderen? Wat heeft hij daarmee te maken?" Pastoor Derksema glimlachte even. „In zijn kwaliteit als toeziend voogd natuurlijk. Dat schrijft de wet nu eenmaal voor." Het bloed trok uit het gezicht van de vrouw en even knipperde ze met haar ogen. „Wat zegt u? Talingen toe ziend voogd over mijn kinderen? Hoe komt u aan die onzin?" De pastoor keek haar verwonderd aan. „Is u daarvan niet op de hoogte gesteld? Verleden jaar hebben uw man, Tom en ik dit in orde gemaakt. Op verzoek van uw man natuurlijk. Hij wilde in dit opzicht enige zeker heid scheppen voor zijn gezin, als hij onverwacht mocht overlijden. Dat het geen overbodige maatregel was, be wijst wel het feit, dat uw man toch nog plotseling stierf Langzaam begon Roelie het te begrijpen, Ze knikte enkele malen en nerveus stak ze een sigaret op. „Dus dat is allemaal bekokstoofd zonder mij er in te kennen? begon ze langzaam. „Mij, de moeder? Wij tellen zeker niet mee? Wij zijn zeker alleen maar goed om ze ter wereld te brengen en voor de rest wordt er met ons, vrouwen, geen rekening gehouden?" De bezoeker schrok. Hij had altijd in de veronderstel ling verkeerd, dat Dolf Borger zijn vrouw van het een en ander op de hoogte had gesteld en zelf had hij het als vanzelfsprekend aangenomen, dat de procuratiehou der en vertrouwensman van Borger, Tom Talingen, als toeziend voogd door de vrouw zou worden geaccep teerd. Dit nu bleek niet het geval te zijn en onmiddel lijk had hij de hele situatie door. Die vrouw heeft wat tegen Tom. Ze heeft een hekel aan hem. Zou het dan toch waar zijn, die geruchten, dat ze het plan heeft om Tom er uit te werken? „Het spijt me, mevrouw Borger, maar ik was vast in de overtuiging, dat u hiervan op de hoogte was." Ze trok zenuwachtig aan haar sigaret. Inwendig was ze razend van woede om deze streek, om alles wat Dolf haar aangedaan had, al het bedrog kwam haar nu op hieuw weer voor de geest. Ze probeerde zichzelf in be dwang te houden en tenslotte sprak ze, haar keel half dichtgeknepen van woede: „Dit is namelijk niet het ge val, meneer pastoor- Ik weet niet, in hoeverre de moe der rechten heeft, maar ik ben vast van plan dit mor gen meteen uit te zoeken. De heer Talingen wordt als toeziend voogd over mijn kinderen door mij onder geen beding geaccepteerd- Ik ben niet van plan wie dan ook me te laten opdringen. Ik stel mij morgen meteen met een advokaat in verbinding en dan zullen we eens zien, of ik als moeder ook nog wat te zeggen heb. En dat u zich, in uw kwaliteit als parochieherder, daarvoor hebt laten lenen!" Hij keek haar stom verbaasd aan. „Maar mevrouw, wat kon er op tegen zijn? Wat hebt u eigenlijk tegen Talingen?" Ze keek hem nijdig aan. „Meneer pastoor, dit zijn mijn zaken en ik dulld in dit opzicht geen inmenging van derden zelfs niet van u. Is dat duidelijk?" Hij haalde zijn schouders op. „Mevrouw, ik ken u niet meer. Ik zal maar aannemen, dat het verdriet over het heengaan van uw echtgenoot er oorzaak van is, dat u niet zichzelf bent op dit ogenblik- En ik kan ook niet begrijpen dat u de wil van wijlen uw echtgenoot, voor wat de keus van een toeziend voogd betreft, niet wilt eerbiedigen. Volgens mij had uw man gelen betere keuze kunnen doen. Talingen, een man, die twaalf van zijn beste levensjaren gegeven heeft voor de groei en de bloei van een zaak, die uw man van de grond af aan heeft opgebouwd, waarvoor hij geslaafd en gezwoegd heeft van de vrege morgen tot de late avond en „Houd op!" Ze schreeuwde het uit. „Wat weet u daar van? Dat hebt u allemaal maar van horen zeggen. Die paar jaar, dat u hier bent.U denkt, dat u heel wat weet en verbazend veel mensenkennis bezit, maar u weet niets en u kent niets. U gaat allemaal maar af op wat de mensen in het dorp hier u verteld hebben en daaruit trekt u gevolgtrekkingen. Maar van de finesses Weet u totaal niets. Als u de biechtvader was geweest van Dolf en zijn voortreffelijke procuratiehouder, dan kon u misschien meepraten, hoewel. uw biechtgeheim zou u verbieden het officieel te weten. En dan zoudt u weten, dat het allemaal leugen en bedrog is geweest, van het allereerste begin af. Maar ze zullen beiden wel zo link geweest zijn om ver hier vandaan htm zonden te biechten. als ze het gedaan hebben- Komt u bij mij nooit meer aan boord om hun voortreffelijkheden op te sommen, want ik walg ervan, verstaat u? Alleen de gedachte maakt me al misselijk Ze hijgde van opwinding en opnieuw stak ze een siga ret aan en sloeg haar benen over elkaar. Geruime tijd Was het stil, tot de geestelijke langzaam antwoordde: „Dat zijn zware beschuldigingen, mevrouw Borger. En ik vind het unfair ze nu te uiten, omdat de één zich niet meer kan verdedigen, omdat hij overleden is, en de an der wie weet waar rondzwerft." Ze keek hem met vlammende blik aan. „U gelooft mij niet, hè? Ik had niet anders verwacht. Maar als u mij niet belieft te geloven, moet u morgenochtend maar eens op mijn kantoor kmen. Dan zal ik u een stel docu menten laten zien, welke stuk voor stuk mijn woorden kunnen bewijzen. En zelfs al zou u me dan nog niet willen geloven, zoekt u dan uw voortreffelijke Talingen maar op en vraag hem, of dit allemaal echt waar is. Hij wist al jaren van al dat bedrog, maar hij heeft er over gezwegen. Documenten, die na de dood van Dolf verbrand hadden moeten worden door meneer de pro curatiehouder, maar die sufferd vergat hat en ik vond ze-" Kalm aan bij kruispunten OUWE SOK Je hewwe hier in de gemeinte Skorl twei verenigings die durvoor zurrege datte de gaste duraigen niet verveule. De VW's want die bedoel ik, organizere wandeltochte, strand- feiste, skatgraveraie en nag meer van zuks. En azze ze beter in dur slappe was zatte no den konne ze nag veul meer doen. Maar ja ut mot erregens vandein komme hei, de lede ben dur oftug niet zo bar happug op om meer kontrebusie te betale en het gemeintebestuur geift ok al subsidie al zou die miskien wat houger weze kenne. Die VW's den, die hewwe ok wandelpuzzeltochte en in deuze krant hewwe jullie van de zeumer de uitslage leze kenne. Azze jullie nag nooit meeloupen hewwe den moete je dat ut ankommende jaar tochdurus doen. Je komme op plase weer je nag nooit weest ben en je kenne glaik je warekennus naggus opfrisse. Want je moete van un houp dinge wete hoe of ze hiete want as je bevobbeld ut verskil niet weet tusse un dakpan en un vorstpan den kenne je wel fluite nei de eerste prais en de smok van Miss Puzzel. Die dinge den, weer je op lette moete benne alder- hand en op ien van de tochte die de Skorlder VW deuze zeumer houwen hep moste je lette op un ouwe sok. Dat kledingstuk hong an un boum en deer vlak in de buurt honge un kous en ok un kiek van Sunterklaas. Deer moste je den ut goeie ding uitkieze hei. Bai de plaas weer die dinge honge stonde un paar manskirrels te kaike nei de gnappe frullie en ok om te telle hoeveul meinse dus verkeerd liepe. Ien van die manne hiet.nei, nei, nei, nei we noeme gien name zou Wullum Kan zegge. Ut is een man die renteniert of van Drees trekt of zuks of zain maar in elluk geval hep ie niet elleke dag vor ze kop- piestik te vechte. Hai is ok un bar re prater en hai hep as je dat te- meste zo hore van alleman wat te zegge. Zoas ik al zaide liepe dur bai die tocht puur wat gnappe maidj es mee en die kirrel maar prate vanzelluf. Ien van die maid- jes keek zo us nei hum en zaide in Houghaarlemmerdaiks: „Doet U ok mee mit de tocht menheer?" „Nei" zaide Jan de Prater, „weer om?" „Noja" zaide dat maidje, we dochte zomaar datte ze U mit die ouwe sok bedoelde De goeie man was zo van die woor- de verskoten dattie vor ut eerst in ze lange leve niks wist te zegge, wel drie menute ze waffel hield en toe rap maakte dattie wegkwam. Onder bar gelach van die are meinse van zelluf. Want ik wou maar zegge meinse, al benne je nag zo goed van de tongriem sneden, je komme dur al- taid weldurus ientje teugen die je mit ien woord in je frokkie staan leite. En den ken het soms puur koud weze oor in „De Duinstreek" van 12 september 1930; dat SW zich opmaakte om op 15 oktober zijn 10-jarig bestaan te vieren terwijl de zustervereniging BSV dit feit op 20 september van dat jaar zou herdenken; dat net zo als nu, weer nieuwe le den gevraagd werden bij het fan farekorps „De Vriendschap" dat overigens in 1932 met slechts 19 mem vele eerste prijzen in de wacht sleepte; dat de jaarlijkse tocht van Ouden van Dagen ook dat jaar weer vol ledig slaagde; dat de aardappelen zeven cent per kilo kostten. Vorige week donderdag gingen de bejaarden van Schoorl uit. Des morgens om half acht gingen ze op reis met bussen. Allemaal vrolij ke gezichten en met prachtig weer. De reis ging naar Volendam en naar Artis in Amsterdam. We hoor den wel dat er weer ontzettend is gënoten en het een prachtige dag is geweest voor onze bejaarden. Des avonds om ongeveer acht uur kwamen ze weer thuis en werden ontvangen in de zaal van de heer Roos waar het fanfarecorps „De Vriendschap" voltallig op het toneel had plaatsgenomen en dit gezellig uurtje opvrolijkte met vrolijke mu ziek. Het was de heer Kaandorp die een slotwoord sprak. In de eerste plaats richtte hij zich tot de fanfa re en zei te hadden gedacht dat er een drietal muzikanten zou zitten. Hij sprak zijn vreugde er over uit dat het gehele orkest aanwezig was en zei dat een fanfarecorps van ons dorp toch onmisbaar is. Hij wekte dan ook iedereen op om propagan da te maken of lid te worden van „De Vriendschap". Verder bracht hij dankt uit aan alle helpers en gevers die het mogelijk hadden gemaakt de reis weer te la ten doorgaan. Alles is duurder ge worden maar het is toch weer ge lukt. Verder deelde hij mede dat de heer Roos de aan de bejaarden gepresenteerde koffie met koek gra tis aanbood, waarvoor een warm ap plaus. Onder de gezellige tonen van de muziek bleef men nog een tijdje zit ten, totdat de heer Kaandorp het sein gaf dat men naar huis kon gaan. Dat was het einde van een mooie dag. Zondag jl. hield bovengenoemde visvereniging een vrije wedstrijd aan de Oostdijk te Heerhugowaard. Het slechte weer mocht geen in vloed hebben op de zo bekende ge zellige stemming, wel echter op de deelname. Er waren 14 hengelaars die toch nog 131 baarzen en 7 .wit te' wisten te verschalken. De eerste prijs ging naar M. Ens met toevallig de grootste baars van 27,2 cm. De volgende prijzen wel ke bij N. Jonk werden uitgereikt, gingen naar (in volgorde) Brugge- man, P. Pastoor, A. v. Rijn, Jacobs, Pastoor, Jongerling, Barf, Koning, Schreiner, Medema, gast P. Ens, Repco, gast Nienkemper. Volgende wedstrijd op 20 sept, in het Noordh. kanaal. De opkomst van de ledenverga dering afd. voetbal van de Sport vereniging Petten was bedroevend slecht. Slechts 18 leden kon voor zitter Manneveld in „Het Wapen v. Petten" verwelkomen. Hij gaf een terugblik op de verrichtingen der elftallen. Drie elftallen w.o. het eer ste werden kampioen, het tweede wist zich net als de A-aspiranten, behoorlijk te handhaven en het der de elftal kwam net één punt tekort om kampioen te worden. Voor alle commissies was het een druk jaar en er werden veel activiteiten ont plooid. Uit het verslag van penningmees ter, de heer D. Verduin, bleek dat de uitgaven ruim ƒ8000,waren geweest en dat de bezittingen wa ren begroot op 1942,Er was alzo een teruggang in het kapitaal van ƒ493,—. De inkomsten van de afdeling voetbal waren ƒ5232,en de uitga ven ƒ5700,wat een nadelig saldo bracht van ƒ468,De toto vormde ook hier een belangrijke post nl. ƒ1951. Het bestuursvoorstel om de contributie te verhogen werd goed gekeurd. De aspiranten en pupil len betalen nu 30 cent per week, junioren 45 cent en senioren 60 ct. De eerste groep werd 5 cent ver hoogd en de twee laatste groepen 10 cent per week. In deze contri butie is de verzekering en het reis geld inbegrepen. Er werd dank gebracht aan de bode die alle contributie had opge haald zonder dat er noemenswaar dige achterstand was. Besloten werd ook om de dona tie te verlagen van ƒ4,op 2,50. Donateurs hebben dan geen vrije toegang meer op het veld. Zij kun nen eventueel steunend lid worden voor 15 cent in de week. Men heeft dan recht (met de echtgnote) op vrije toegang bij de wedstrijden. De statuten werden veranderd in verband met de toetreding van twee nieuwe afdelingen, gymnastiek en tafeltennis. De bestuursleden D. Verduin en N. Zwakman werden herkozen. De elftalcommissie zal dit jaar bestaan uit de heren C. van Barneveld, D. Verduin en T. Wa tertor. De heer C. Engelbracht had zich niet meer beschikbaar gesteld. Bij de elftallen zullen vaste leiders komen, die de elftalcommissie zal adviseren. De terreincommissie die tot taak taak heeft de accomodatie te verbe teren had dit afgelopen jaar door diverse acties ƒ3203,bijeenge bracht. Uit vijf klaverjasavonden bleef ƒ1100,over. Men zal een geluidsinstallatie aanschaffen en nog andere voorzieningen treffen. Voorzitter bracht deze commissie een groot compliment. Het jaarver slag van secretaris N. Zwakman werd onder applaus goedgekeurd. In zijn sluitingswoord bracht de voorzitter dank aan allen die in welke vorm dan ook iets voor de vereniging hadden gedaan. Hij hoopte op prettige wedstrijden en laten we niet spreken van tegen- ^tnaders maar van medestanders. LEDENVERGADERING AFD. HANDBAL. De belangstelling voor de leden vergadering van de afdeling hand bal van de „Sportvereniging Pet ten" welke in „Het Wapen van Petten" werd gehouden was zeer slecht. Slechts 16 leden het bestuur inbegrepen waren gekomen om de belangen van hun afdeling te be hartigen. Voorzitter de heer D. Manneveld sprak hier zijn teleurstelling over uit en heette in het bijzonder wel kom de trainer de heer R. Sche pers. Uit het jaarverslag van secr. de heer H. Rogge bleek dat het de vereniging in de competitie goed was gegaan. Asp. A en B plus de junioren waren kampioen geworden in het zaalhandbal, terwijl de senio ren een goede plaats bezetten. In het veldhandbal kwamen de A aspiranten en junioren tot een tweede plaats, de B aspiranten tot een vierde en de senioren tot een 3e plaats op de ranglijst. Voor de pupillen werden diverse wedstrijden georganiseerd en werd aan vele toernooien deelgenomen. Het komende jaar zal men met 4 teams aan de competitie deelnemen. Twee aspiranten en een jun. zeven tal en 1 dames elftal. Uit het financieel verslag van penningmeester de heer D. Verduin bleek dat de inkomsten waren ƒ2.111,28 en de uitgaven ƒ2170,96. Alzo een nadelig saldo van ƒ59,68. Daar de sportvereniging gaat uit breiden met een afd. gymn. en ta feltennis, zullen de statuten moeten FEUILLETON DOOR LEIDA GRAAFLAND (18) worden gewijzigd, terwijl het huis houdelijk reglement moet worden aangepast. De wijzigingen werden door de vergadering goedgekeurd. De heer H. Rogge stelde zich niet meer herkiesbaar voor het bestuur, in zijn plaats werd gekozen de heer B. Kleimeer. Voorzitter sprak woorden van dank aan de heer Rogge, die vijf jaar zitting had in het bestuur. De elftalcommissie zal dit jaar be staan uit de heren J. Bijvoet, J. Glas, M. Mulder, H. Aagge en C. Kleimeer. Een contributieverhoging van 5 cent voor pup. en asp. en 10 cent voor jun. en senioren werd goed gekeurd. Dit wordt dan nu resp. 30 en 45 cent per week. De training die slecht wordt be zocht bracht de tongen in beweging. Ook thans bleek weer dat het zo merseizoen een slechte opkomst geeft. De heer Schepers had ge constateerd dat van de dames 27Va pet., de jun. 53 pet., asp. 60 pet. en van de pup. 70 pet. de training had bezocht. Men zal proberen de trai ning te stimuleren. Besloten werd om te sparen voor een reisje, waarvoor plannen zullen worden gemaakt. Ook de jeugdkas kreeg de nodige aandacht. Thans wordt deze alleen door de voetbal leden op peil gehouden. Hieraan kunnen toch ook de meisjes bijdra gen, door iets te organiseren. In zijn sluitingswoord dankte de voorzitter de autobezitters die voor het vervoer zorgden en hoopte op een sportief seizoen. DIT IS GEVAARLIJK Ruim een tiende van het aantal ongelukken, dat op kruispunten plaats vindt, zou kunnen worden voorkomen, wanneer alle bestuur ders van voertuigen die kruispun ten met een verantwoorde snelheid zouden naderen en passeren. Uitge breide onderzoekingen in Duitsland hebben namelijk uitgewezen, dat 11,3 procent van alle ongelukken op kruispunten is te wijten aan een te hoge snelheid. Het zijn niet al leen de bestuurders van auto's, die door hun te grote snelheid gevaar opleveren; de schuldigen aan der gelijke ongevallen vindt men on der alle categorieën van het rij dende verkeer. Het naderen van een kruispunt met een te hoge snelheid kan in combinatie met bepaalde, dikwijls aanwezige, psychische factoren oor zaak zijn van een ernstig verkeers ongeval. Onder de psychische fac toren is de meest voorkomende het verkeerd schatten van de afstand tot het kruispunt en een verkeerde schatting van de snelheid van het van opzij naderende verkeer. Het is daarom van het grootste belang, dat iedere weggebruiker, onverschillig of hij nu een motorvoertuig dan wel een bromfiets of een gewone fiets bestuurt, zijn snelheid bij het naderen van een kruising of split sing van wegen aanpast aan de om standigheden. Tot hoevèr de snel heid moet worden teruggebracht hangt uiteraard af van de situatie ter plaatse, waarbij het uitzicht een grote rol speelt. Het in volle snel heid „nemen" van een kruispunt is een gok. Niet alleen een gok op het eigen leven, maar ook op dat van de ander. Het is verstandig voor elk onoverzichtelijke krui sing de voet van het gaspedaal te nemen en hem boven de rem te la ten zweven. En daarbij goed uit te kijken naar beide kanten. Het Verbond voor Veilig Verkeer dringt er op aan deze handelingen extra zorgvuldig te verrichten bij het passeren van een kruispunt, dat is aangeduid met het bord „gevaar lijk kruispunt" (het driehoekige rood-omrande bord met een zwart kruis op een wit veld). Passeert men een dergelijk bord, dan is het niet voldoende de aanwezigheid van dat bord te constateren, maar moet men zich realiseren, dat men op zijn hoede moet zijn, omdat er mo gelijk gevaar dreigt!

De Duinstreek | 1964 | | pagina 5