WeekUad 99 tl Gemeenteraad Bergen Nationale Reclasseringscollecte PW!/M Winterprogramma Stichting Dorpshuis Gedenkt de Nationale Reclasseringscollecte Duintreffers - nieuws SCH00RLSE GEMEENSCHAP DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1964 39c JAARGANG No. 37 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Culturele avonden IN HET LAND VAN DE PUSZTA'S AGENDA: ALGEMEEN WELZIJN □aaoDoannnocdooddd ZONDAGSDIENST ARTSEN ^Projeóóor ^réglxel 2de deel 49 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK De raad in pricipe akkoord met subsidieverhoging voor VVV-Bergen Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 15 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Er is de vorige week in de gemeen teraadsvergadering door de raads leden langdurig gediscussieerd over 't verzoek van de VVV-Bergen om een forse subsidieverhoging. Dit verzoek ging gepaard met de me dedeling, dat indien het VVV-be- stuur niet over de benodigde fond sen en de gevraagde subsidie kan beschikken, zij gaat aftreden, al thans zich niet herkiesbaar stelt. Er is over dit „dreigement" lang geen malse kritiek geuit door de vroede vaderen onzer gemeente, maar er was ook kritiek op hen die geen lid zijn van de VVV, maar wel van dit VVV-werk profiteren. Ondanks al deze scherpe kritiek, stond de raad niet onwillend tegen het voorstel en had zij voor de aktiviteiten van de VVV niets dan lof. Het voorstel werd tenslotte zon der hoofdelijke stemmen aanvaard. Een bedrag is niet genoemd, hier over zal de Raad, tijdens de be handeling van de gemeentebegro ting 1965 zich beraden. De heer Woudstra achtte dit ver zoek niet ongerechtvaardigd. Hij wilde de grootte van het bedrag van de subsidie, in de begrotings vergadering aan de orde stellen, want daarvan hangt het honora rium af. Spr. had bewondering voor het werk van het VVV-bestuur en vindt het de belangrijkste sector in onze samenleving. Liever was het hem, als de VVV wat meer reeëler cijfers had laten zien, hij vond een VVV-directeur onmisbaar. Voorts brak hij een lans voor nauwere sa menwerking met beide VVV's Ber gen en Bergen aan Zee. Twee van deze instellingen is een te grote luxe, aldus de heer Woudstra. Te weinig bijdrage van de leden. De heer N. F. A. de Graan lag met deze kwestie overhoop. Onze fractie heeft respect voor het VVV- bestuur, maar ook veel kritiek. Dit bestuur mag de gemeente niet ver antwoordelijk stellen voor hun eventueel aftreden. De vreemdelin genindustrie zal voor het grootste deel zelf door de leden in het leven gehouden moeten worden. De leden dragen zelf te weinig bij. In Bergen aan Zee betaalt men ƒ10,per bed, in Bergen maar vijf. „Dat lijkt nergens op". Als het juist is dat de vreemdelingen in één seizoen liefst negen miljoen gulden in Bergen besteden, dan kan men wel aanne men dat er hiervan vier en een half miljoen naar de middenstand gaat. Aan de bijdragen van de midden stand kan men dat niet merken. Logeerbelasting Mr. S. D. Sluis vroeg zich af wat de taak is van de gemeente tegenover de VVV. Volgens hem heeft de ge meente na de bevrijding veel te weinig aan hotelbouw en publieke voorzieningen gedaan om het vreemdelingenverkeer te bevorde ren. Een groot gebrek van de Ber- genaren is, dat men zijn huis ver huurt, zonder lid te zijn van de WV. Zolang de mensen zelf, al dus mr. Sluis, hun verantwoorde lijkheidsgevoel niet inzien, is het voor de VVV moeilijk werken. Spr. zou een logeerbelasting wil len heffen, juist voor die mensen die geen lid zijn. Bij b.v. 500.000 overnachtingen, per overnachting 25 cent, zou dat ƒ125.000,in het ge- meentelaadje brengen. De WV zou dan daarvan ƒ25.000,krijgen en de rest zou dan besteed moeten worden aan noodzakelijke voorzie ningen. Dit zou de oplossing zijn om him verplichtingen na te komen. Vervolgens zei mr. Sluis dat het van primair belang is, dat het VVV bestuur blijft en zou er prijs op stellen, wanneer men met Bergen aan Zee samenwerkte. Geen heil in hoge subsidie. Mevrouw mr. E. P. Broekman- Vriesman vond dat als de contribu tie verhoogd wordt, ze nog aan de lage kant is, vergeleken bij Egmond en Bergen aan Zee. Zij kon niet met de voorgestelde subsidieverhoging meegaan en ziet geen heil in een verhoogde subsidie. Volgens de heer A. J. J. van der Rest, schuilt er in een verhoogde subsidie dit gevaar, dat de leden gaan denken, mijn bijdrage hebben ze niet meer nodig. Hij was tegen het voorstel. Directeursalaris ƒ50.000, De heer J. J. Dinkelberg prees de aktiviteit van het VVV-bestuur maar kon niet begrijpen dat dit be stuur, het verzoek om subsidiever hoging, gepaard laat gaan met de stok achter de deur. Voorts hield hij een langdurig betoog over deze kwestie. Hij had lof voor de inwen dige zending van het bestuur, vroeg zich af of een VVV-directeur de leiding van het bureau op zich moet nemen. Zijn inziens was dit niet nodig, want zo'n man moet de VVV overal in het binnen- en buitenland gaan representeren en dat zou dan alles inbegrepen, propagandamate riaal enz. een slordige ƒ50.000, kosten. Spr. ziet dat er in de toe komst dan weer sprake van een te kort zal komen en ziet eveneens geen heil in subsidieverhoging. Op de verkeerde weg Burgemeester L. J. de Ruiter meende dat de raad op de verkeer de weg is. Ook hij had wel wat kritiek op de manier waarop de WV dreigde met aftreden maar met dit voorstel wilde het College de opinie peilen bij de raad. In de begrotingsvergadering kan men dan zoveel mogelijk rekening houden met de wensen van de VVV. Bur gemeester de Ruiter zei nadrukke lijk, dat aan een verhoging van de subsidie niet kan worden ontko men. Het werk van de VW kan niet vergeleken worden met de ex ploitatie van een bedrijf. Hij zag graag dat de raadsleden wat posi tiever tegenover het voorstel zou den staan en zei, dat de taak van een directeur een plaatselijk lei dinggevende wordt. Hij zou het be treuren als het huidige VVV-be stuur genoodzaakt was af te tre den. In tweede instantie zei de heer J. Wittebrood het jammer te vin den dat de leden de aktiviteiten van het VVV-bestuur niet waar ma ken. Hij vond de handelwijze van de leden, die het bestuur noodzaak ten bij de gemeente aan te kloppen onjuist. De heer de Graan had met zijn fractiegenoten overleg gepleegd en merkte op, dat zijn fractie achter het voorstel zal staan van B. en W. Mevrouw Broekman is van me ning de VW een voorwaardelijke toezegging te doen. Zij en de heer Dinkelberg bleven op hun stand punt staan. Zonder hoofdelijke stemming ver klaarde de raad zich bereid de VVV subsidie te verhogen. De VVV-voorzitter de heer J. P. Zomerdijk en de VVV-secretaris mr A. A. Bouvy, die de raadszitting bijwoonden, konden met dit resul taat tevreden zijn. Eetkramen en marktlawaai Een schrijven van de heer Zwij- nenberg inzake het aanwezig zijn in het centrum van de gemeente Bergen van eetkramen en markt kooplui, was voor mevrouw J. R. Zeiler-Kouwenaar een reden om het college er op te wijzen dat dit schrijven zo maar niet als kennisge ving moet worden aangenomen, maar dat Bergen wel degelijk re kening dient te houden met de rust- zoekende vakantieganger. Mevrouw Broekman kon wel met haar vrouwelijke collega meevoe len wat betreft het standwerkers concours, als het maar bij een en kel incidenteel geval bleef. Zij ver wacht dat de heer Zwijnenberg een behoorlijk antwoord zal krijgen. Burgemeester de Ruiter antwoord de dat de ingekomen stukkenschrij- ver, eerst eens goed informaties moet inwinnen, aleer hij begint te schrijven. B. en W. delen deze kri tiek niet, er mag in het centrum van het dorp gerust wel eens wat vertier zijn. Het schrijven van de heer Z. is overdreven. Het stand werkersconcours wordt echt over tuigend gespeeld. Voorts werd tot de volgende agen dapunten besloten: Om de eerste fase van het uit breidingsplan Noord te kunnen ver wezenlijken, besloot de raad een terrein v. ruim 41000 vierkante me ter, ten oosten van de Landweg (tussen de Duinweg en de Noord laan) te verkopen voor ƒ1.112.886,- aan het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds te Den Haag, dat er een complex Eurotom-woningen gaat bouwen. Voor het bouwrijp maken verleende de raad een krediet van ƒ676.390,—. Eervol ontslag werd verleend aan de heer G. Dekker uit zijn functie als hooisteker. Benoemd werd voor deze functie de heer R. L. Buisman, Kerkedijk 51. Tenslotte werd ter voorziening in de vacature ontstaan door het ont slag van mej. A. G. Wielart, onder wijzeres aan de openbare Van Bre- derodeschool, benoemd aan deze school mej. J. F. C. van Dijk. TEN BATEN VAN DE RECLASSERINGSINSTELLINGEN VAN ALLE GEZINDTEN IN BERGEN: 21—26 SEPTEMBER A S. In een onlangs verschenen ge schrift wordt gewezen op enkele vooroordelen, die over de reclasse ring bij het publiek bestaan, n.l. dat reclassering een vereniging is van heren (en dames) op middel bare leeftijd, die aan padvinderij willen doen, of een groep van col lectanten, die eens per jaar op de nationale reclasseringsdag geld gaan inzamelen voor een goed doel, of een club van „goedpraters". Of dergelijke denkbeelden inderdaad nog voorkomen, is pns niet bekend, maar dat bij velen een juist begrip van wat reclassering is ontbreekt, zal wel zo zijn. Dit is eigenlijk niet vreemd, want het reclasseringswerk voltrekt zich in stilte en schuwt pu bliciteit. Het gaat daarin immers om de hulp aan mensen, die met de strafrechter in aanraking kwamen, bij het hervinden van hun maat schappelijk evenwicht en dit ge beurt in persoonlijk contact met hem of haar, die met het „toezicht" is belast. Wilt U hierover (meer weten, neemt U dan eens ter hand het aardige boekje „Reclassering in Nederland", in 1963 verschenen bij het Spectrum (Serie Mens en Maat schappij). Het reclasseringswerk is Uw steun ten volle waard. Wij wekken U op daarvan blijk te geven tij dens de a.s. collecte ten bate van de reclasseringsinstellingen van alle gezindten, in Bergen huis aan huis te houden in de week van 21 tot 26 september a.s. Het plaatselijk comité van uitvoe ring in Bergen: Mr. F. G. G. Boer- rigter, voorzitter; A. G. v. d. Hilst, secretaris; Mr. F. Zeiler, penning meester; Mevr. J. B. M. Diesfeldt- Pieters; Mr. J. N. Alblas; A. L. Bakker; Th. Sluyter. SCHOORL De r.k. Tafeltennisvereniging „Duintreffers" luidt op vrijdag 18 september weer het klaverjassei- zoen in. In dit nieuwe seizoen zul len 7 drives worden gehouden en wel op de volgende vrijdagen: 18 september - 16 oktobre - 13 november - 11 december - 15 januari 1965 - 12 februari 1965 en 12 maart 1965. De 5 hoogste drives tellen mee voor het kampoioenschap 1964-'65 terwijl voor het kampioenskoppel 2 mooie standaards beschikbaar zijn gesteld. Het paar dat de tweede prijs wint, krijgt 2 insignes opge speld. Het kampioenskoppel van vorig jaar, de heren H. Kaandorp en K. Delis zal ongetwijfeld een zware dobber hebben om hun titel te prolongeren omdat er dit jaar hopenlijk meer candidaten naar vo ren zullen komen. Het bestuur van „Duintreffers" hoopt, dat er weer sportief zal worden geklaverjast en dat er weer fel om de eerste en volgende plaatsen zal worden ge streden. Zoals van ouds worden de drives weer gehouden in café Slijkerman te Catrijp, terwijl de aanvang op precies 8 uur is gesteld. Begin oktober opent het Dorps huis haar deuren en gaan de win- terclubs op het gebied van sport, hobby, handenarbeid enz. weer een aanvang nemen. In die jaren dat het dorpshuiswerk onder leiding staat van de directrice mevrouw A. Vliegenthart-Verhoef, beweegt dit culturele werk zich in stijgende lijn en kan men ieder jaar weer iets nieuws in het uitgebreid en veelzijdig programma ontdekken. Er zal dan ook deze winter weer een nijvere geest heersen in dit. voor cursist en lesgevende kracht, te klein geworden Dorpshuis. Evenals voorgaande jaren is er aleer het eigenlijke clubwerk be gint door het bestuur van de stich ting een tekenwedstrijd uitgeschre ven waaraan alle kinderen uit Ber gen van 6-12 jaar, mee kunnen doen. De jeugdige tekenaars(res- sen) kunnen dan zaterdagmiddag 3 oktober, na inlevering van hun tekeningen om 2 uur in het Dorps huis de prijsuitreiking bijwonen, waarna tevens een paar leuke films vertoond zullen worden. Als nieuwe activiteit gaat men beginnen met het vormen van een kinderkoor, dat onder leiding zal staan van me vrouw Kamermans. Jongens en meisjes van 8-12 jaar kunnen zich hiervoor opgeven. De eerste les is 6 oktober en vervolgens elke dins dagmiddag. Voor de judolessen o. l.v. de judo-leraar de heer J. Kuil man uit Alkmaar is grote belang stelling. Bijna alle groepen zijn vol geboekt. Wie zich niet dadelijk op geeft wordt op de wachtlijst ge plaatst. Inlichtingen elke maandag middag van 4-4.30 uur. Judo voor jongens van 12-18 jaar elke maan dagavond van 8-10 uur. Les in handenarbeid wordt woens dagmiddag gegeven door mevrouw Jansen aan jongens en meisjes van 6-9 jaar van 1.30-3 uur. en van 3- 4.30 uur voor leerlingen van 9-12 jaar. Zaterdagmiddag van 1,30-3 uur jongens en meisjes van 6-9 jaar. Eerste lessen woensdag 7 oktober en zaterdag 10 oktober. De eerste les in tekenen, vinger verven, linoleumsnijden, gombatik- ken enz. is op 7 oktober voor jon gens en meisjes van 8-12 jaar, elke woensdagmiddag van 2-3.30 uur. Aan meisjes van 8-12 jaar wordt elke woensdagmiddag van 2-3.30 uur les gegeven in handwerken. Eerste les 7 oktober. Balletlessen onder bekwame lei ding van mevr. Alberts worden ge houden in het Dorpshuis op zater dagmiddag voor meisjes van 5-8 jaar van 3.30-4.30 uur. 9-10 jaar van 4.30-5.30 uur, vrijdagmiddag voor meisjes van 11-14 jaar van 6-7 uur. De eerste lessen zijn 9 en 10 oktober. Voor meisjes van 16 jaar en ouder van 6-7 uur. Eerste les vrijdag 2 oktober. Voor dames elke vrijdagavond van 7-8 uur. Iedere woensdagavond geeft de heer L. Mars les in het fotografe ren aan de jeugd van 12-18 jaar. De leerling kan dan zelf afdrukken vergroten en ontwikkelen. Ook vol wassenen kunnen op de fotohobby club hun kennis over deze materie verrijken. De eerste les is op woens dag 7 oktober van 7.30-9 uur en vervolgens iedere woensdagavond Jongens en meisjes, minimum leeftijd 15 jaar, kunnen onder lei ding van de heer Gras creatieve kunst scheppen uit steen, klei, pa pier, gips, hout enz. Elke woens dagavond ook voor volwassenen van 7-9 uur. Eerste les 7 oktober. Mej. A. Nap geeft les in stofver- sieren en handwerken voor meis jes van 12-18 jaar. Ook volwasse nen kunnen elke vrijdagavond van 7.30-9 uur hieraan deelnemen. Eer ste les 12 oktober. De heer Harms, lid van de Ned. Bond van Dansleraren geeft dit a.s. winterseizoen alleen dansles aan beginners in de leeftijd van 14 jaar elke donderdag van 7-8.30 uur. Eerste les 1 oktober. De cursus be staat uit dertig lessen. Onder leiding van de heer Vlie genthart start vrijdagavond 2 okto ber van 7-9 uur de timmerclub voor jongens van 12 jaar en ouder. Wie hieraan mee wil doen moet zich vlug opgeven. De eerste lessen Engels voor be ginners beginnen op maandag 5 ok tober van 7.30-8.30 uur. Voor ge vorderden van 8.30-9.30 uur. De volgende groepen Engels voor I gevorderden op vrijdag 2 oktober van 7.30-8.30 uur en 8.30-9.30 uur. Lerares is mevrouw Van den Berg De eerste Franse lessen voor ge- vordenden maandag 5 oktober van 7-8 uur en 8.30-9.30 uur. Frans voor beginners 9.30-10.30 uur. Conver- satie-frans van 8-8.30 uur, eerste les maandag 5 oktober. Duits voor gevorderden van 7-8 uur en 8-9 uur voor beginners. Eerste les op dinsdag 6 oktober. De bibliotheek van de stichting die dit seizoen weer verrijkt is met vele nieuwe werken, is voor boe kenruilen geopend elke vrijdag middag van 4-6 uur voor jong en oud. De eerste ruilmiddag is vrij dag 2 oktober. Woensdag 23 en donderdag 24 sep tember beide dagen van 3.30-4.30 uur en 7-8 uur kan men zich voor de diverse clubs opgeven. Het in schrijfgeld is 25 cent. De directri ce houdt spreekuur elke maandag avond van 8-9 uur. Op zaterdag 26 september zal de bekende cineast Simon de Waard een lezing houden over Hongarije. De lezing zal worden geïllustreerd met een boeiende film en kleuren- projectie. Het land is rijk aan mooie land schappen en bezit veel herinnerin gen aan een meer dan duizendja rige geschiedenis. Budapest met zijn twee miljoen inwoners is een le vendige stad, die prachtig is gele gen aan weerszijden van de Donau. Toeristisch gezien is vooral het Balatonmeer, 600 km2 groot, rijk aan natuurschoon. Het doet ons genoegen, dat we het seizoen met deze belangwek kende causerie kunnen beginnen. Zoals bekend hebben we niet meer de beschikking over de zaal in „De Rustende Jager", maar vin den alle lezingen plaats in het Oranje Hotel. Voor deze eerste le zing is er geen plaatsbespreking, maar de eerste rijen blijven gere serveerd voor slechthorenden en slechtzienden. Kaarten voor de lezing verkrijg baar - zoals altijd - in De Haan's boekhandel en wel in de week van 20-26 september. Hier kan men ook inlichtingen krijgen over het lid maatschap van deze avonden. Alle avonden beginnen om precies acht uur, terwijl de zaal open is om half acht. GEMEUBILEERD VERHUUR VOOR HOGERE BIJDRAGE. Tijdens de vorige week in hotel „Atlantic" gehouden VVV-vergade- ring van de groep „gemeubileerd verhuur" is men tot verheugende en belangrijke conclusies gekomen. In deze goed bezochte vergadering die onder leiding van de VVV-voor- zitter mr. P. J. Zomerdijk een ge animeerd verloop had, spraken de aanwezigen zich unaniem uit voor een contributieverhoging. Na het bespreken van enkele manieren waarop deze verhoging gerealiseerd zou kunnen worden, besloot de groep „gemeubileerd ver huur" de contributie voortaan acht procent van de in de maand aug. ontvangen huur te laten bedra gen. In deze bijdrage is dan begre pen de contributie die elk gewoon lid ook betaalt. Het VW-bestuur rekent er op, op deze wijze, in het komende jaar ƒ15.000,van de groep te kunnen ontvangen. Volkshogeschool Bergen Nh. KADERCENTRUM VOOR LUDISCHE VORMING Een nieuw winterseizoen staat voor de deur en steeds omvangrij ker worden de aktiviteiten op het gebied van creatief spel, toneelim provisatie enz. Ook deze winter heeft het Kader centrum voor Ludische Vorming drie interessante cursussen opgezet: Cabaret - creatiespel - filmvorming. Deze drie cursussen worden geza menlijk voorbereid door een ken- nismakingsweekeinde op 19 en 20 september op de Volkshogeschool „Bergen te Bergen Nh. Voortaan iedere week een Kruiswoordpuzzel in ,,De Duinstreek Om de ongetwijfeld vele puzzel liefhebbers onder onze abonnees een plezier te doen, starten wij deze week met een serie kruiswoordpuz zels. Elke week plaatsen wij een puzzel, waarvan de oplossing de week daarop gepubliceerd wordt. Wij wensen U met deze puzzels veel genoegen in de komende (win ter) maanden. Red. 25 September 20 uur trekking van de verloting voetbalvereniging „Schoorl" in Honky Tonk. R.K. Bibliotheek: zondags van 10 tot 12 uur v.m. Tel. 2424 BERGEN Zondag a.s. dr. POOT Dorpsstraat 30 SCHOORL Zondag a.s. Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 naaaar□□□□□c□□□□□o IN DE BOEVENWAGEN. Dat laatste bevel bracht Créghel helemaal buiten zichzelf van woe de. Hij had niets misdaan en zou dus toch twee weken in de gevan genis moeten brommen. Dat nooit! „Ha-ha", brieste hij, „jullie hebt het recht niet om mij gevangen te nemen. Wat verbeeld je je wel Hè- dikke domoorrr. Ik wil niet eens naar dat kanibalenland van jullie!! en de professor gaf een daverende klap op het bureau, zodat alle pa pieren over de grond vlogen en de telefoon van de haak sprong. „Ho bulderde de comman dant, „dat gaat te ver!" „Ik ben hier de baas. In 't weer: Grijp die man!" ge- Er kwam nog een soldaat binnen hollen en samen met de ander greep hij Créghel. „Dat wordt drie jaar dwangar beid", blafte de dikzak. „In de boe- venwagen er mee ingerukt mars" En voor dat Créghel wist wat er gebeurde werd hij na,ar buiten ge sleept.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1