Een dubbel 40 jarig jubileum ludische vorming Belangrijke mededeling INTERESSANTE CURSUSSEN Bergen wint de Derby Keren door de middenberm FAMILIEDRUKWERK? SCH00RLSE GEMEENSCHAP CPro} eóóor &égkel 50 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1964 39e JAARGANG No. 38 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef tililli JONGEDIERENDAG SPORT- FOKKERS BERGEN e.o. Drukkerij Volkers Leegwater Gymnasiiekver. Be Quick V.V.V. Bergen wil naar steviger basis SCHOORL AGENDA: □□□□□□aanuuc aacjnaaaoaaciCJ ZONDAGSDIENST ARTSEN 2de deel WeMtad Dit nummer bestaat uit 6 pagina's ..DE DUINSTREEK" Op 15 november 1962 werd de werkgroep ludische vorming gefor meerd waaruit weldra een dagelijks bestuur voortkwam samengesteld uit vertegenwoordigers van de ra yons. Het arbeidsterrein van de werkgroep omvat voorlopig Noord- Holland benoorden het Noordzeeka naal, onderverdeeld in 5 rayons, te weten Den Helder e.o., Alkmaar e.o., de Zaanstreek en de IJmond. De rayons zijn bedoeld zelfstandig te werken, met name voor zover de basiscursussen betreft. Voor de vorming van leidinggevenden is het Kadercentrum ludische vorming in het leven geroepen met als prak tische leider de heer J. Wout Meijer uit Bergen, die door toekenning van provinciale subsidie aan het perso neel van de culturele raad kon wor den toegevoegd. De heer Meijer onderhoudt het contakt met de ra yons en is adviseur in praktische en theoretische aangelegenheden. Hij is voorts belast met documentatie, coördinatie enz. Hoewel de aktiviteit per rayon nog zeer uiteenlopend is, heeft in het winterseizoen 1963-1964 het to taal aantal cursisten de 300 reeds royaal overschreden. Voor het sei zoen 1964-1965 dient rekening te worden gehouden met een sterke uitbreiding van het aantal aktivitei- ten en beoefenaars. Verwacht mag voorts worden dat de behoefte aan, en belangstelling voor ludische vor ming - gezien de stijgende wel vaart en de ruimer toegemeten vrije tijd - in de toekomst zal blijven toenemen. Het doel. Het eigenlijke doel van de Cultu rele raad is voor het kadercentrum mensen te vinden, die reeds over creatieve handvaardigheid beschik ken, om hen in het komende win terseizoen gelegenheid te geven, door de te volgen interessante cur sussen, hun hobby te ontwikkelen, in de hobby-werkgroepen, Noorse handenarbeid en vormgeving, weef kunst, volksdans, kinderdans, mu ziek, toneel en fotografie. Creatieve handvaardigheid. De eerste cursus, creatieve hand vaardigheid bestaat uit 40 avonden praktisch werken met technieken hout, metaal, karton, klei, papier en linoleumsnijden. Het eerste ge deelte van de cursus wordt afge sloten met een weekeinde op de Volkshogeschool, gevolgd door een tentamen. Tenslotte komen er nog 10 avonden theorie en leidinggeven, waarna de cursussen worden afge sloten met een examen. Op verzoek van een aantal be zitters van leiders diploma, is de gelegenheid opengesteld om op een vervolgcursus in te tekenen en boetseren verder te bekwamen o.l. v. een kunstenaar. Filmvorming en toneelimprovisatie. Daar de aktiviteiten van dit cen trum steeds omvangrijker worden, kunnen zij die iets meer willen we ten van creatief spel, filmvorming, cabaret en toneelimprovisatie, tij dens de weekenden op de Volksho geschool bij de docenten Leo Hoef nagels en Ad Bakker, meerdere kennis opdoen. Men kan zich daar voor opgeven op de Volkshoge school „Bergen". Muziek. De Z-cursus voor volwassenen geeft een boeiende, zowel prakti sche als theoretische inleiding voor zelf muziek maken. De kadercursus die op de zaterdagen gegeven wordt begint met een kaderwerkgroep die vooral het leidinggeven aan mu zikale aktiviteiten benadert. Verantwoorde vrijetijdsbesteding. De belangrijke leerstof die in het kadercentrum wordt onderwezen heeft als doel bekwame geslaagde cursisten af te leveren, die de „pas sieve mens", die vaak zijn eigen sluimerende creatieve eigenschap pen niet kent wakker te roepen, opdat zij in een wereld van aange name en" nuttige vrijetijdsbesteding terecht komen en zij door hun ont waakte creatieve geest, ook anderen kunnen aansporen, de weg van een verantwoordde vrij etij dsbesteding te volgen. Vrijdag 25 september herdenkt de heer W. Akerboom, wonende aan de Buerweg het 40-jarig bestaan van zijn benzine- en oliehandel. Als geboren Bergenaar en afstam meling van het oude geslacht Aker boom, die de Van Reenens dien den, zag de jonge Wouter het le venslicht in het ouderlijk huis aan de Buerweg en heeft na zijn ge boorte dat huis niet verlaten. Pre cies op de dag van zijn huwelijk vestigde hij in het dorp een ben zine en oliehandel, zodat thans niet alleen de zaak veertig jaar bestaat, maar hij en zijn vrouw mevrouw R. Akerboom-Schutte, ook veertig jaar getrouwd zijn en dit jubileum dus een dubbel feest is. Wanneer men de kamer binnen treedt van de familie Akerboom, ontdekt men in deze kamer, met zijn lage ouderwetse zoldering, langs de wanden originele schilde rijen en tekeningen van vroegere grote kunstenaars zoals Jan Toorop, Charlie Toorop, Leo Gestel en Van Blaaderen, die in dit binnenhuisje een warme sfeer brengen. In deze woning is - nog niet zo lang gele den, de bedstee afgeschaft, die door het jubilerende echtpaar, tot het jaar 1962, in ere is gehouden. Klein is de firma Akerboom be gonnen. Waar Wouter Akerboom sr. ook maar wat inzag met zijn zakelijke eigenschap, exploiteerde hij een kippenfarm, manege met rijpaarden, benzine en oliehandel. Met laatstgenoemde handel heeft hij de wind in de zeilen gehad en in die 40 jaren heeft zijn zaak een hoge vlucht genomen, als men be denkt dat hij begon met een weke lijkse verkoop van 75 liter petro leum in de week en thans duizen den liters olie per tankwagens in de tanks van de klanten afgeleverd worden. Door ijver en werklust en zakelijk inzicht heeft de familie Akerboom een zaak opgebouwd, die er ^ijn mag. Wij feliciteren hen met dit bereikte resultaat. Bergen heeft voor de rust in vaak boeiend spel met doodgevaarlijke aanvallen zijn wil opgelegd aan het met vier invallers spelende Berdos, dat zonder verband spelend zich niet uit de verrassende en snelle greep van Bergen kon bevrijden. De 2-0 voorsprong waarmee Ber gen na de eerste helft naar de kleedkamer ging, was dan ook ver diend. Na de rust waren de rollen an dersom en was het de thuisclub die herhaaldelijk ten aanval ging, de achterstand verkleinde, maar ten slotte met een 2-1 achterstand ten onder ging. Direct al in de aanvang van de derby startte Bergen met een élan en een geestdrift die hartverwar mend was. Na 5 minuten spelen zette linksbuiten Pijper afgemeten naar midvoor de Graan, die zonder aarzelen onhoudbaar langs keeper Kuin schoot. De jonge Bergense voorhoede die vele kansen onbenut liet, en een grote druk uitoefende vorm van het „trammetje" dat met j luid gejuich begroet werd. Alle kinderen konden instappen en gingen in triomftocht door het dorp naar het gymnastieklokaal aan de Beemsterlaan, waar vandaan de ouders hun vermoeide, maar zeer voldane kinderen mee naar huis konden nemen. Ongetwijfeld krijgt de bestuur der, die door de middenberm tracht te keren, de schrik van zijn leven, wanneer hij de massieve tankauto op zich af ziet stormen. De schrik van de chauffeur van die tankauto is misschien nog groter. Want vol komen onverwacht ziet hij een auto tussen het haagje van de midden berm doorschieten. Een rampzalige botsing kan het gevolg zijn van de grove verkeersfout van de bestuur der van de personenauto. Keren door de middenberm is le vensgevaarlijk. Het is een fout, die met voorbedachten rade wordt ge maakt en waarvan men nauwelijks kan zeggen, dat fouten maken men selijk is. De Surveillancegroep Auto Snel wegen van het Korps Rijkspolitie en het Verbond voor Veilig Ver keer bestrijden deze fout in hun gezamenlijke Actie Zwarte Zes. Zij adviseren de gebruiker van de autosnelweg, die te ver is gereden, door te rijden tot de volgende afrit. Het is dan mogelijk over het via duct of Via de onderdoorgang de andere rijbaan weer te bereiken en terug te rijden. 6 Ernstige fouten veroorzaken ruim negentig van de honderd ongelukken op de autosnel wegen: 1 Links uitwijken bij ingehaald worden Dit is de oorzaak van vele mid denberm-ongevallen. Controleer of de linkerweghelft vrij is, wan neer u zelf gaat inhalen. Zorg voor een goed gestelde spiegel. 2 Onjuist invoegen Geef duidelijk zichtbaar voorrang aan het verkeer, dat zich reeds op de snelweg bevindt. Maak snelheid op invoegstrook of op de vluchtberm, en niet op deweg. 3 Keren door de middenberm Hebt u zich vergist in de weg, dan moet u doorrijden tot de vol gende afrit. 4 Onvoldoende afstand bewaren Voorkom kettingbotsingen door afstand te houden. Vuistregel: helft snelheid in km afstand in meters. Dus wanneer uw snelheid 100 km bedraagt, houd dan ten minste 50 meter afstand. 5 Te langzaam rijden, stilstaan of achteruitrijden Rijd vlot en regelmatig en stop nooit op de rijbaan. Gebruik de vluchtberm. 6 Onnodig links rijden Houd zoveel mogelijk rechts. De linker-rijstrook is de inhaalstrook. Links rijden vermindert de weg capaciteit en geeft aanleiding tot rechts inhalen. Vermijd ze alle zes en maak de autosnelweg tot een VEILIGE WEG op de achterhoede van Berdos, kreeg daarna een penalty - te zwaar gestraft - toegewezen, die door spil Dijs 5 minuten voor rust onberis pelijk werd ingeschoten 2-0. Na de thee wierp Berdos al haar kunnen in de strijd en zette alle registers open. Het spel kreeg daar door een fel en fors karakter, zodat zo nu en dan de trainers hun spe lers moesten oplappen. Twintig mi nuten voor het einde werd het zwoegen van Berdos beloond en verkleinde Houtenbos voor Berdos de achterstand. Bergen dat zich zo nu en dan kon bevrijden uit die druk, schiep eveneens gevaarlijke situaties voor het Berdosdoel, maar tot doelpunten kwam geen van bei de ploegen. Zo verliep onder grote spanning dit boeiend duel. Zaterdag j.l. was het de grote dag voor de leden van de Sportfokkers. Voor het eerst kwamen ze voor de dag met ruim 70 dieren, die ze dit jaar hadden gefokt, om het deskun dig oordeel te horen uitspreken door de heren keurmeesters Wes- seling en de Maer. Aan de hand van de beoordeling kunnen er plannen gemaakt wor den voor het inzenden op de vele tentoonstellingen die dit seizoen te wachten staan en de kans op suc ces is ongetwijfeld aanwezig, daar meer dan veertig dieren het predi kaat ZZG of ZG haalden. De prijs winnaars waren Grote rassen: eer ste prijs J. Koelink, Heiloo met ijzergrauwe bonte Franse hangoor; Middenrassen: eerste prijs mevr. Schmalz-Vader, Schoorl met blauwe marter; Kiene rassen: eerste prijs A. Houwing, Bergen met zwarte Hollander, tweede prijs Fred Urba- nus, Bergen met Rus. Dwergrassen: le prijs Koos Schek- kerman, Bergen met Pool blauw oog. Cavia's, le prijs Saskia Bakker, Bergen met langharige Cavia. Duiven. Koos Schekkerman met Modena. Hoenders le pr. D. Tromp uit Bergen met Zijdehoen. Het beste dier van de jeugdleden had Saskia Bakker met Cavia. DAMCLUB „BERGEN" Het eerste tiental van Bergens Damclub dat het vorige seizoen een eervolle plaats op de ranglijst - op één na bovenaan - mocht innemen, start dit seizoen weer in de tweede klasse van de Bondscompetitie Nrd- Holland, op 5 oktober uit tegen DDD 2. Het daaropvolgende wed strijdprogramma luidt 12 oktober Bergen 1-Zaandam 3; 22 oktober Landsmeer 2-Bergen 1; 16 novem ber Bergen 1-Middelie 1; 2 decem ber Middelie 1-Bergen 1; 15 decem ber Zaandam 3-Bergen 1; 4 januari Bergen 1-DDD 2; 11 januari Bergen 1-Landsmeer 2. De vertrektijden van de uitwedstrijden zijn 7 uur. Zondag jl. organiseerde de gymn. ver. Be Quick te Bergen voor haar aspirantleden een sport en speldag op de „Geitenweidjes" in de Staats bossen. Na een speurtocht door de prachtige omgeving van Bergen, kon er om 11 uur met de spelen begonnen worden. De pl.m. 100 kin deren waren enthousiast en de feestvreugde werd nog verhoogd door de limonade en de versnape ringen- Na de broodmaaltijd kwamen de wedstrijden aan de beurt, welke be stonden uit: touwtjespringen, bal gooien, hardlopen, verspringen, ringsteken, kussengevecht op de balk en hindernisbaan. Nadat de prijzen aan de gelukki ge winnaars!essen) waren uitge. reikt werd om 4 uur de terugtocht aanvaard. Onderweg wachtte bij Duinvermaak een verrassing in de In een korte bijeenkomst is door het VVV-bestuur aan verschillen de leden van de pers een memo randum verstrekt omtrent de hui dige situatie van de vereniging. Er zullen op de a.s. ledenver gadering, half oktober, belangrij ke beslissingen door de leden ge nomen moeiten worden. Met een verhoogde subsidie alleen, waarvoor het college van B. en W. toestem ming heeft gegeven, voor een be drag dat helemaal niet is genoemd, is de VVV nog niet helemaal ge holpen. Ook een voorstel tot dras tische verhoging van de contribu tie komt ter tafel en zij die na 1 januari 1965 zich willen laten in schrijven zullen 50,extra in schrijfgeld moeten betalen. Dan moet er een middel gevonden wor den om het aantal gemeubileerd verhuur, dat 320 leden telt, van de 700 gemeubileerde verhuurders in Bergen, te verdubbelen. Op de j.l. gehouden bijeenkomst van deze groep was 10 procent aan wezig die hun instemming betuig den met de 8 procent van de om zet in de maand augustus. Nu be taalt imen 7,50 per jaar plus 3 procent van de verhuur in aug. Directeur of administrateur? Voorts werd de taak voor een nieuwe directeur of administrateur nauwkeurig omschreven. De werk. zaamheden van deze figuur zijn ve le. Hij zal o.a. zich moeten belas ten met het arrangeren van rei zen in voor en naseizoen. Tevens beheert hij het bureau en zal aan de leden uitvoerige inlichtingen moeten verstrekken, zijn werk is informatief en administratief. Ver- volgens zal hij als vertegenwoor diger van Bergens VVV, vergade ringen van het ANVV en andere vergaderingen van verenigingen moeten bijwonen voor verbetering van het recreatief klimaat. De groep hotels en pensions hebben reeds hun instemming betuigd met de contributie verhoging, die in feite ruim 100 procent bedraagt. Het VVV-bestuur waardeerde de lovende woorden van het gemeen, tebestuur. Het Is een bewijs dat men de taak van de VVV goed in ziet, alleen vond het bestuur het jammer, dat het raadslid de heer A. J. v. d. Rest en voorzitter van de VW-Bergen aan Zee, i.v.m. de door de VW-Bergen gevraagde subsidie, had gesproken van een „premie op de klaploperij", temeer omdat de heer v. d. Rest op een gezamenlijke vergadering van beide VVV's een ander geluid liet horen, Overigens is de verstandhouding met de VVV-Bergen aan Zee goed. Plannen in voorbereiding. Het bestuur acht het belangrijk het huidige seizoen van half juli tot eind augustus te verlengen en pro paganda te maken om de vreemde ling ook in de wintermaanden met Bergen vertrouwd te maken. Meer dere plannen zijn in voorbereiding, die allen bedoeld zijn de belangen van de VVV-leden te behartigen. De hoofdzaak is, dat de VW over meerdere financiën moet kunnen beschikken, wil zij haar werk naar Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 26» en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. fl,75 per kwartaal. Advertentieprijs 15 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. behoren vervullen. Lukt dit niet, dan treedt het bestuur af. Dit is geen ultimatum, of een kwestie van „niet willen, maar van „niet kun nen." H.S.V. „VISLUST" Zondag j.l. hield bovengenoemde visclub haar laatste competitiewed strijd in het Noordhollands kanaal bij de steenfabriek. Er waren 19 deelnemers, die de 16 prijzen eerlijk verdeelden. Zij nog vermeld, dat C. den Das „even" uit Abbekerk kwam om de enige maatbaars te vangen. Er werden 189 baarzen en 4 witte gevangen. Vermoedelijke kampioen van dit seizoen is de heer P. Pastoor uit Warmenhuizen. Volgende vrije wedstrijd is op 12 oktober aan de Hargervaart. Inleg ƒ1,50. Om 7 uur aan het water. voor Bergen en Schoorl Europa's grootste machineschrijfin stituut Willy Scheidegger N.V. start opnieuw in BERGEN met zijn CURSUS VOOR MACHINESCHRIJVEN, STENOGRAFIE EN CORRESPONDENTIE. Met het bekende kleurensysteem, is hat tien-vinger-blind typen, zo wel voor jong en oud eenvoudig te leren. Succes verzekerd. Reeds na 8 lessen kunt u het instrument blind bedienen. Voorkennis is beslist niet noodza kelijk en bovendien wordt een ideale machine om thuis te oefenen beschikbaar gesteld. De cursus vindt plaats in zaal Nieuwendijk te Bergen. Een ieder die vrijblijvend infor matie wenst melde zich even bij de heer G« Nieuwendijk, Dorps straat 25, Bergen. Tel. (02208) 2297 Europa's grootste machineschrijf in stituut Willy Scheidegger N.V. Haar geheim: „Prima leraar"; „Moderne onderriehtsmethode"; „Laag cursusgeld"; „Tienduizenden tevreden cursisten" (Adv. I.M.) Vrijdag 25 sept. a.s. des avonds 8 uur trekking van de verloting v. de voetbalvereniging Schoorl' in café Honky Tonk. Zaterdag 26 sept. a.s. des avonds 8 uur openbare klaverjasdrive, uitg. van de konijnen- en pluim- veefokvereniging „De Duinstreek' in café De Rustende Jager. R.K. Bibliotheek: zondags van 10 tot 12 uur v.m. BERGEN Zondag a.s. Dr. LUGTEN Hof laan 6 Tel. 2700 SCHOORL Zondag a.s. Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 DDoaaDODnaaiïDDaoaoaDaDnD MENEER DE SECRETARIS Alles was zó snel gegaan, dat professor Créghel niet wist hoe hij het had, hij stond te trillen op zijn benen en kon van schrik geen woord uitbrengen. „Sla hem in de ijzers", beval de commandant, die ook naar buiten was gekomen. Eén van de soldaten deed de pro fessor de boeien om, terwijl de ander de deur van de boevenwa- gen opende. „Klim er in, makker", zei de sol daat, „dan zullen we je naar je ho tel brengen. Drie jaar gratis logies, hihi-haha". „Hou op met die praatjes", brom de de commandant. „Houdt hem goed in de gaten, de schavuit, en elke grote mond, die hij opzet kost hem een jaar meer." Hij wilde nog even op deze toon doorgaan, maar op dat moment klonk het geluid van een auto claxon, en een snijdende stem zei: „Zo-zo, dus mijn vriend de wacht commandant heeft het te druk met zijn arrestanten Hij laat mij, de secretaris van de minister van Bij zondere Binnen- en Buitenlandse Belangen wachten. Let wel, de se cretaris, die notabene net van een dienstreis huiswaarts keert. Waar moet dat heen in de wereld, wan neer een soldenier het zich ver stout de draak te steken met een regeringspersoon? Bah - kaerel - hoe zit het hè - komt die boom nog omhoog, of wil je dat ik het zelf doe, mmm

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1