99 ff Te langzaam, stilstaan of achteruitrijden L Ambassade secretaris geeft Russische visie op wereldfederalisme en vreedzame coëxistentie Belangrijke mededeling 51 DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 39e JAARGANG No. 39 Pietersbergconferentie Wereldfederalisten Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef □□□□□□aaDnacaaooaDaDoaan ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN ^'Proleóóor (^.régkel 2de deel Weekétad Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223, Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 15 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. bestaand materiaal, het zoeken en vastleggen van de vorm van pre sentatie, een vrijwel gelijke cursus wordt in Hoorn gegeven. De cursus fotografie vindt plaats in het 'Gulden Vlies' te Alkmaar, waar diverse docenten van de Ne derlandse Bond van Amateur foto grafen vereniging les geven, aan tal lessen 6 (8-10 uur), aanvang 23 oktober 1964 en vervolgens 1 maal per maand. Inhoud camera en tech- niek, positief-negatief, vergroten, beeldvorming, kleurendia's enz. Inlichtingen: K. A. Kriegsman, Es- moreitstraat 21, Alkmaar en Cul turele Raad Noord-Holland, Hofl 22, Bergen. Ook in Hoorn en Be verwijk worden deze fotografiecur sussen gegeven. voor Bergen en Schoorl De conferentie van de Wereldfe- deralistenbew. Nederland stond in het teken van een samenspraak met een vertegenwoordiger van de ambassade van de Sow jet. Unie in Nederland, de jeugdige tweede se cretaris, de heer B. A. Makarow. ,,Is het vetorecht van uw Veilig heidsraad een hinderpaal voor het werk van de UNO voor het ver sterken van de vrede? Mijn ant woord is neen", aldus de heer Ma karow. Het vetorecht verplicht de grote mogendheden tot een unanieme be slissing, waardoor er geen moge lijkheden is voor de baatzuchtige belangen van een of andere groep. Op dit punt bleek spreker ver van het standpunt van zijn gespreks partner, prof. O. Koefoed, vice voorzitter van de W.F.B.N., verwij derd. De Sowjet Unie is voor versterking van de V.N., zoals wel blijkt uit het bekende Sowjet memorandum, zei de heer Makarow. Het handhaven van het oude sys teem van vertegenwoordiging in de Veiligheidsraad vond hij, evenals Prof. Koefoed een onjuiste omstan digheid. De westerse landen heb ben thans een niet rechtmatig en en onevenredig groot voorrecht te genover de landen van het oosten. Overigens achtte spreker de V.N. er toe geroepen een belangrijke rol te spelen in het behouden en verster ken van vrede en vriendschap tus sen de volkeren. Vreedzame Coëxistentie Vreedzame coëxistentie wil zeggen het wederzijdse afzien van de sta ten om elkaar aan te vallen, het betekent eerbiediging van de ter ritoriale onschendbaarheid en soe vereiniteit. Bovendien betekent het niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere lan den. De doctrine van de vreedza me coëxistentie houdt ook de ver plichting in, dat de politieke en eco nomische betrekkingen tussen de landen worden gegrondvest op de volledige gelijkgerechtigheid en op wederzijdse voordeel en het ont wikkelen van handels-, wetenschap pelijke en culturele betrekkingen. Er is geen kwestie van het al dan niet aanvaarden van de vreedzame coëxistentie. Zij is er en zal blijven bestaan, tenzij er krankzinnigen bij de drukknop van de kernwapens zouden zitten. Wet over de vrede. De heer Makarow wees erop dat in 1950 b.v. in het parlement van de Sowjet Unie een wet inzake de vrede is aangenomen, waarbij zelfs pogingen tot oorlogspropaganda als een criminale misdaad worden be schouwd. Antwoordend op de uit lating van prof. Koefoed over de geringe weerklank die het wereld federalisme in de socialistische lan den ondervindt, zei spreker dat de doelstellingen van de wereldfedera listen ook vrede en de vreedzame regeling van strijdvragen is. De stichter van de Sowjetstaat, W. L Lenin, koesterde de hart stochtelijke wens, dat de oorlog on mogelijk gemaakt zou worden. Hij noemde een wereldoorlog de groot ste misdaad, het volkomen afbre ken van de verworvenheden der moderne beschaving en cultuur. Lenin heeft verklaard: „Het zwaard is niet ons embleem". Het embleem van het land van de Sow jets werd de Sikkel en de Hamer." De heer Makarow, die een uiteen zetting gaf van de marxistisch-leni- nistische theorie van de socialisti sche revolutie, onderstreepte dat revolutie geen exportartikel is. Chinees gebazel. Spreker was het dan ook niet eens met de Chinese visie, waarbij men ter wille van de revolutie desnoods de helft van de mensheid dreigt uit te roeien. Vanzelfsprekend, zei hij, „heeft het gebazel van de Chinese leiders in het geheel niets gemeen met het waarachtige communisme en met de marxistische- Leninisti sche theorie." De heer Makarow, die o.m. de reis van minister Luns memoreerde gaf blijk van een optimistische ver wachting met betrekking tot de cul turele en economische betrekkingen tussen Nederland (en de Sowjet Unie. Zijn inleiding was de heer Makarow begonnen met een schets van de ontwikkeling van de Sowjet Unie en met name van de enorme stijging van de industriële produk- tie (in tien jaar met 128 °/0 per hoofd van de bevolking). Samenstelling V.N. vormt hinderpaal. Voorafgaand aan de voordracht van de heer Makarow had prof. Koefoed, vice-voorzitter van de W.F.B.N., zaterdag een inleiding over hetzelfde thema gehouden. Prof. Koefoed betoogde dat er in de huidige wereld meer nodig is dan alleen ontwapening en controle hierop. Nodig is ook een bovenstatelijke vredesmacht. Het Russische voor stel van juli van dit jaar om een permanente vredesmacht voor de V.N. op te richten achtte prof. Koe foed „geen uiteindelijk antwoord op het probleem van het veilig stel len van de wereldvrede." Het Rus sische plan geeft het gezag over de vredesmacht aan de vetorecht bezit tende leden van de Veiligheids raad. Daar de Westelijke wereld thans onevenredig sterk in de Vei ligheidsraad vertegenwoordigd is, had spreker begrip voor het stand punt van de Russische regering, dat zij er bij deze samenstelling niet voor voelt het vetorecht op te hef fen. Opheffing van het vetorecht moet dan ook naar zijn mening gepaard gaan met een verandering van de samenstelling van de Veiligheids raad. De kernvraag is, vooropgesteld dat voor de verandering van de samen stelling van de organen van de vei ligheidsraad een algemeen aanvaar de formule wordt gevonden of de nationale regeringen bereid zullen zijn afstand te doen van het recht dat zij door het vetorecht hebben, n.l. de uiteindelijke beslissing in ei gen hand te houden. Repliek Dupliek „Hoe moet de werelder uit gaan zien opdat er ge§n oorlogen gevoerd zullen worden?", was een van de kernvragen die prof. Koefoed in zijn repliek aan de heer Makarow richtte. De heer Koefoed wees erop dat de W.F.B.N. ,lk woord in de defini tie van het begrip 'vreedzame co ëxistentie" kan onderschrijven. De vraag is echter: hoe denkt de Sov jet Unie agressie te voorkomen Wat hqt vetorecht 'betreft, be toogde prof. Koefoed, dat dit de daadkracht van de V.N. lam legt. De heer Makarow noemde twee middelen om oorlogen te voorko men: een politiemacht en de men sen. Beginnende met het tweede mid del, zei hij dat de mensen een gro te rol spelen als het erom gaat de vrede te behouden. De Sovjet Unie gelooft in de mensen, aldus spreker. De mensen beslissen welke rege ring zij willen en zijn tegen een regering, die tegen de belangen van de mensheid als geheel han delt. Sprekend over het vetorecht in de Veiligheidsraad, beklemtoonde de heer Makarow opnieuw dat dit recht juist een garantie is, waar door voorkomen kan worden dat dit instrument voor een deel van de wereld tegen een ander deel mis bruikt wordt. Overigens meende hij dat het feit dat de Sovjet Unie in geen twee jaar van haar vetorecht gebruik heeft gemaakt wel tekenend is voor de huidige betere situatie, voor een zeker wederzijds vertrouwen. De duurzame garantie van 't vetorecht is echter met het oog op de toe komst nodig. „Wie zegt dat de kou de oorlog niet terug komt", voegde hij aan deze constatering toe. Een zeer grote verdienste van president Kennedy vond spreker dat het in spannende momenten niet tot een oorlog kwam omdat hij en enkele van zijn medewer kers niet geloofden dat de Sovjet Unie de U.S.A. met raketten zou aanvallen. De 'hot line' tussen Mos kou en Washington achtte de heer Makarow bijzonder belangrijk. Nationale contingenten tussenoplossing „De gecompliceerdheid van de huidige wereldsituatie en de vaak korte tijd, beschikbaar om te beslis sen maken de kans op onjuiste be slissingen met onherstelbare gevol gen groot", aldus konkludeerde drs. J. Vermeulen, beleidssecretaris van de W.F.B.N. in zijn inleiding over 'Aktualiteit in Wereld en Wereld federalisme'. De heer Vermeulen stelde de noodzaak vast van het zo snel mo gelijk tot stand komen van een VN-apparaat voor de handhaving v. de vrede. Een effectief apparaat ontbreekt immers, zo hebben Cy prus en Congo wel geleerd. Het Russisch voorstel tot een permanen te politiemacht te geraken zou men naar de mening van de inleider, niet zonder meer van de hand moe ten wijzen; het is een grondige be studering waard. Als tussenoplos sing zag spreker 'uitbreiding van het stelsel van nationale kontingen- ten, die permanent ter beschikking van de VN staan." In zijn betoog onderstreepte spre ker, dat men behalve voor de nu cleaire dreiging ook het gevaar aan de konventionele bewapening verbonden niet moet onderschatten. Unicef in geldnood. „De financiële toestand van Uni cef, het kinderfonds van de VN, is zorgwekkend. In 1963 ging het kin derfonds verplichtingen aan tot een bedrag van 140 miljoen gulden, terwijl de inkomsten niet meer dan 115 miljoen bedroegen. Veel hulp programma's worden afgewezen, beknot of uitgesteld. Tot deze sombere konklusie kwam de heer J. Eggink, secretaris van het Nederlands UNICEF-comité nadat hij in zijn inleiding over 'De plaats van het kind in de ontwik kelde gebieden', er overigens op ge wezen had, dat naast de bijdragen van regeringen de laatste jaren ook de particuliere bijdragen groter worden. De mogelijkheden op het terrein van geneeskunde, landbouw, indus triële produktie en massa-commu nicatie zijn nog lang niet uitgeput. Deze mogelijkheden, aangepast aan het potentieel van de ontwikke lingslanden en aangevuld met ver standige aangewende intrenationale hulp behoeven, zei de heer Eggink, de komende generatie geen reden tot wanhoop te geven. Een kleuren film illustreerde naderhand het be toog van de heer Eggink. De rol van Utopist Na het dupliek van de heer Ma karow kon de voorzitter van de W.F.B.U., de heer drs. Chr. van Wijngaarden constateren dat de rol len van utopist bijna omgedraaid lijken. Vroeger meenden staatslie den en politici dat de wereldfede ralisten utopisten waren, thans lij ken staatslieden en politici zelfs recht op dit predicaat te hebben. Na een zeer levendige en vrucht bare discussie, waarbij in groepen van gedachten werd gewisseld en tenslotte aan de heren Koefoed en Makarow vragen werden gesteld, maakte de heer van Wijngaarden o.m. gewag van een resolutie van de W.A.W.F., de World Association of Worldfederalists, waarin de sug gesties wordt gedaan het eiland Cy prus met uitdrukkelijke toestem ming van de bewoners tot een cen trum van de VN te maken, waar door een gebied voor training van militairen en ambtenaren van de VN verkregen zou worden. Niet eens De heer van Wijngaarden stelde in zijn slotwoord dat hij het niet eens kon zijn met de visie van de heer Makarow. Het handhaven van het vetorecht is geen afdoende oplos sing, zei hij. Er is een andere op lossing nodig en in dit verband wees hij op de actie van de Wereld federalisten voor een permanent politieleger, waarbij o.m. gedacht wordt aan een syntrese van 't. Rus sische plan en dat van de Canadese Premier Lester Pearson. In dit laatste plan zou men in een drietal fasen tot een permanente vredes macht pogen te geraken. De volg orde is: eerst nationale contingen ten, vervolgens een generale staf verbonden aan de VN en tenslotte contigenten, die blijvend tot de VN vredesmacht behoren. r .in*!!— SIMON DE WAARD GAF LEZING VOOR K.J.V.O. EN ANDO Zaterdagavond hield de KJVO en ANDO afdeling Bergen voor haar leden, de eerste culturele avond van dit a.s. winterseizoen, in de ge heel bezette achterzaal van het 'Oranje Hotel'. De heer B. Schuil sprak zijn vreugde uit over de gro te opkomst ondanks het slechte weer, en vroeg de aanwezigen zo veel mogelijk leden te werven, of donateur te worden, opdat de KJVO deze leerzame avonden kan blijven organiseren. Daarna gaf hij het woord aan de bekende cineast Simon de Waard die voor de pauze een lezing gaf met prachtige dia's over Hongarije, een toeristisch land achter het ijze ren gordijn bij uitnemendheid, met een hoffelijke gastvrije bevolking Van dit land dat drie maal zo groot is als Nederland, en in twee delen gescheiden is door de Donau - Buda en Pest maar door acht bruggen met elkaar zijn verbonden - ver- telde Simon de Waard op levendi ge en boeiende wijze over dit rijk met zijn duizendjarige geschiedenis liet monumentale gebouwen, kas telen, kerken, prachtige landschap pen en vele standbeelden zien die getuigden van de vele oorlogen die dit land geteisterd hebben. Na de pauze vertoonde de heer de Waard de prachtige film 'Door het land van de puszta's en confron teerde zijn publiek met de onein dige steppen, paardenfokkerij, land bouw, veeteelt en de flora en de fauna van het 70 kilometer lange en 40 kilometer brede Balatenmeer Ook de geneeskrachtige natuurba den, de kleuterverzorgingstehuizen kortom heel dit zindelijke land met zijn moderne woningbouw, goed verzorgd wegennet, in een kollek- tieve staat, gleed langs het film doek als een land dat voor de toe rist heel interessant en betrekke- liik eoedkooD is te bezoeken. Namens de talrUlie a^nwezipen dankte de heev .Schuil- Simon de Waard voor zijn uitzonderlijk mooie lezing CURSUSSEN KADERCENTRUM 'LUDISCHE VORMING' Muziekcursussen worden gegeven in de Jan Ligthartschool, en in de Jan Steenstraat te Alkmaar. Docent is Ad Heerkens( het aantal lessen 10 (10-16 uur). Aanvang 10 okto ber 1964, en vervolgens 1 maal per 14 dagen. Inhoud; zelf maken en bespelen van instrumenten, zingen, en spelen, creatief musiceren. Inlichtingen: Volksmuziekschool p adres Stadhuis Alkmaar en Cultu rele Raad Noord-Holland, Hof laan 22, Bergen Nh. De werkgroep cabaret vindt haar onderkomen eveneens in de Jan Ligthartschool en de Jan Steenstr. te Alkmaar. Docent is Lou Hoefna gels, aantal lessen 10 (10-16 uur). Aanvang 10 oktober 1964 en ver volgens 1 maal per 14 dagen. In houd: het zelf verzinnen en ont werpen van onderdelen van een ca baretprogramma, het bewerken van Europa's grootste machineschrijfin- stituut Willy Scheidegger N.V. start opnieuw in BERGEN met zijn CURSUS VOOR MACHINESCHRIJVEN, STENOGRAFIE EN CORRESPONDENTIE. Met het bekende kleurensysteem, is het tien-vinger-blindtypen, zo wel voor jong en oud eenvoudig te leren. Succes verzekerd. Reeds na 8 lessen kimt u het instrument blind bedienen. Voorkennis is beslist niet noodza kelijk en bovendien wordt een ideale machine om thuis te oefenen beschikbaar gesteld. De cursus vindt plaats in zaal Nieuwendijk te Bergen. Een ieder die vrijblijvend infor matie wenst melde zich even bij de heer G, Nieuwendijk, Dorps straat 25, Bergen. Tel. (02208) 2297 Europa's grootste machineschrijfin- stituut Willy Scheidegger N.V. Haar geheim: „Prima leraar"; „Moderne onderriehtsmethode"; „Laag cursusgeld"; „Tienduizenden tevreden cursisten" (Adv. I.M.) SCHAAKCLUB 'BERGEN' De schaakclub 'Bergen', die voor heen haar clubavonden in het Dorpshuis hield, heeft nu haar do micilie gekozen in hotel 'De Brink', Breelaan 9, waar ze voortaan iedere donderdagavond beginnende met 1 oktober aanstaande, met de nieuwe competitie van de N.H.S.B. een aan vang neemt, en als tegenstanders de schaakclub Castricum, Purmerend, Wormerveer en Zaandam, uit en thuis, achter het bord partij moeten geven. Schaakliefhebbers die als lid van de Berger Schaakclub willen toetreden, zijn in hotel 'de Brink' van harte welkom. Zondag a.s. dr. POOT Dorpsstraat 30 Tel. 2424 SCHOORL Zondag a.s. dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 Een autosnelweg is een weg om op te rijden, niet om op stil t.e staan. Maar wilt u toch stoppen, bijvoor beeld om wat te rusten, of dwingt een technisch gebrek aan de auto u tot stoppen, doe dat dan op de vluchtberm. Stop nooit op de rij baan. Dat is levensgevaarlijk voor het met hoge snelheid naderende verkeer. Over snelheid gesproken. Een autosnelweg is een snelweg. Een te langzaam rijdende auto is daar een obstakel. De snelheid aanpassen aan die van het overige verkeer, doet het verkeer op de autosnel weg soepeler en dus veiliger ver lopen. Uitermate gevaarlijk is het achteruitrijden op de snelweg, bij voorbeeld om naar een gemiste af rit terug te keren. Verstandiger is het dat te doen via de volgende afrit. Te langzaam rijden, stilstaan of achteruitrijden vormen samen één van de zes fouten, die Rijkspolitie en verbond voor Veilig Verkeer gezamenlijk in de 'Actie Zwarte Zes' bestrijden. NAAR DE HOOFDSTAD De wachtcommandant haastte zich om zelf de slagboom voor de secretaris omhoog te duwen, en ge dienstig opende hij daarna het por tier van de wagen. Hij sprong in de houding en salueerde. ,,D d d Duizendmaal v ver schoning, edelachtbare secre taris", stotterde hij. „Dat is d d de schuld van d d deze bb buitenlander." „Ha, ik zie", sprak de secretaris en vouwde kalm de handen over elkaar juist, jae Duidt het mij echter niet euvel, dat ik er u op attent maak, dat ge gedegradeerd zijt tot de rang van gemeen solde nier, zonder verdere kans op pro motie Het heeft niet veel te betekenen, doch de ene dienst is de andere waerd - niet waer beste vriend hé „Huh B B b .b W w wa hik?" zei de wachtcomman- dnt, bloosde en werd bleek. Hij, de schrik van de grens, was gedegra deerd tot gewoon soldaat. Dat was te erg!! Met moeite hield hij zijn tranen in. De secretaris had zich intussen tot de soldaat gewend, die professor Créghel bewaakte. „En eh wie is dat?" vroeg hij. „De soldaat sprong in de hou ding en antwoordde: „Deze vreem deling probeerde als vakantiegan ger de grens over te komen. We gens belediging van staat en volk werd hij veroordeeld tot drie jaar dwangarbeid." Ha ik zie sprak de se cretaris van B(ijzondere) B(uiten- en B(innenlandse Belangen) „Ha- ,,Waerde vriend", zei hij. zich tot Créghel richtend, „gij komt me be- i kend voor!"

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1