^ykotdsa tfï&Ltsa ij Hazan aatHotan winstpunt azopanmg SCHOORL Plattelandsvrouwen TWEEDE BLAD DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 Schoorl-Duinranders van mij? „Mevrouw, weet u, wat hij allemaal al meegemaakt heeft in zijn leven?" Roelie spreidde haar handen uit. „Alstublieft, spaart u mij al die confidenties. Misschien weet ik wel meer van zijn verleden dan u- Ik ben volkomen op de hoogte- Wilt u, dat ik een boekje over hem opendoe? Het zit muurvast in mijn geheugen gemetseld. Als 16-jarige no zem all drie dagen op sjouw met een drie jaar oudere dochter van de hooftonderwijzer, waardoor het hele dorp op stelten stond. Op 19-jarige leeftijd getrouwd met Elsje Vrienhoven, bij wiie hij twee kinderen kreeg. Gedurende zijn drie- en-een-half jarig huwelijk een aantal affaires gehad met gehuwde en ongehuwde vrouwen, waarvan de klap op de vuurpijl was zijn verhouding met een zekere me vrouw Smalts, wier echtgenoot hem eens een flink pak Slaag toediende. Wilt u nog meer weten?" De kleur op de wangen van de bezoekster was gelei delijk aan dieprood geworden. „Hoe weet u dit alle maal?" fluisterde ze ontzet. Roelie haalde haar schouders op. „Wat dacht u, dat wij zonder meer personeel aannamen in vertrouwens posities, zonder naar iemands verleden te informeren?" „Desondanks hebt u hem indertijd aangenomen?" „Dat deed mijn man. Ik heb hem vaak genoeg ge waarschuwd, maar mannen zijn in dit opzicht blind en doof." „En toen uw man dood was, hebt u n&et gerust, voor U Tom er uit gewerkt had-" Roelie's oogpupillen vernauwden zich en met inge houden woede antwoordde ze: „U durft veel te zeggen, mevrouw. Beseft u wel goed, dat u hier een beschuldi ging uitspreekt, waarvoor u geen enkel steekhoudend bewijs hebt? Ik zei u toch al, dat ik hem enkel met ziekteverlof stuurde?" De andere vrouw knikte. „Hij heeft het me verteld. Eén dag nadat de nieuwe boekhouder zijn intrede hier had gedaan. Waaruit de goe-gemeente kon concluderen, dat er dan wel iets loos zou zijn met Tom." „Wat interesseert mij, wat de mensen kletsen „Wilt u niet meehelpen, mevrouw, pogingen in het werk te stellen om hem van de totale ondergang te red den?" Met de ogen wijd open keek ze naar de bezoekster. „Maar mevrouw, waar ziet u mij voor aan? Ik heb hier mijn zaak, die m geheel bezig houdt. Ik beschik ter pauwernood over enige vnje tijd.U weet, dat hij nog steeds beschouwd wordt als zijnde bij ons in dienstbe trekking. Vertelt u hem dat en als hij terugkomt als een behoorlijk mens, wil ik zijn verleden verder ver geten en hem opnieuw aan het werk zetten. Mij dunkt, dat dit concessies zijn, -die wel geen bedrijf zal maken. Daarbij in aanmerking nemende, dat hij al ruim een jaar weg is." Mevrouw van Schijndel slaakte een zucht en stopte de zakdoek in haar tas. „Ik merk wel, dat ik me de lange reis naar hier had kunnen besparen. Ik had ge hoopt, dat ik met succes een beroep kon doen op uw menselijkheid." Roelie schudde 'haar hoofd. „Wat denkt u nu eigenlijk Dat ik een soort magische invloed uitoefen op mannen in het algemeen en op uw broer in het bij zonder? Als u, zijn eigen zuster, ndet in staat is om hem te weerhouden naar de bliksem te gaan, waaraan dank ik dan de eer, dat u mij deze capaciteiten wel meent te kunnen toerekenen?" De bezoekster keek haar strak aan en antwoordde langzaam en nadrukkelijk: „Omdat hij nog steeds van u houdt, mevrouw. Het zijn z'n eigen woorden-" „Mevrouw, laat u me alstublieft niet lachen- Moet ik dergelijke onzin nog serieus nemen? Ik ben een weduwe met vijf grote kinderen, bijna veertig jaar oud. Als uw broer dergelijke absurditeiten uitkraamt, weet u, waar hij dan thuishoort? In een krankzinnigengesticht." (De ander knikte. „Troost u, mievrouw, het zal niet lang meer duren, of hij zit er. Maar voor ik vertrek, wil ik u nog iets vertellen, dan zal ik u njiet langer van uw kostbare tijd beroven. U weet zoveel van zijn ver leden, blijkens uw inlichtingen van zoeven. Weet u ook, hoe dit alles komt? Is het u bekend, dat maar ten dele de schuld op hem geschoven moet worden?" Roelie wuifde opnieuw met haar handen. „Ach, me vrouw, dit alles interesseert mij niet heit minst- Als uw broer verkiest om naar de bliksem te gaan, dan moet hij dat zelf weten. Erg jammer, maar ik zie werkelijk niet in, wat ik daarmee te maken heb- Ik heb heus wel andere dingen aan mijn hoofd, die belangrijker zijn. Het spijt me. De bezoekster stond op. „Het spijt mij eveneens. Ik had gedacht, dat u anders was. Ik zal u in een brief schrijven, wat ik hier nog graag had willen vertellen. Misschien wilt u dan de moeite nemen om het te lezen. Misschien gaat u dan de hele levensgeschiedenis van mijn broer met andere ogen bezien. Goeden middag, mevrouw-" Toen de bezoekster vertrokken was, haalde Roelie haar schouders op, stak een njieuwe sigaret aan en verdiepte zich weer in haar werk. Wat kon het haar tenslotte schelen? Hij had toch zeker zijn verdiende loon, dat arrogante ventje? Twee dagen later was er tussen de stapel post een aangetekend schrijven, afkomstig van mevrouw van Schijndel uit Lage Mierde. Ze bekeek de dikke enve loppe even en had neiging hem ongeopend in de prul- Iemand te gooien. Doch iets weerhield haar en na enige aarzeling legde ze de brief afzonderlijk en begon de stapel door te werken. Na enkele sekonden was de brief uit Lage Mierde al vergeten en de rest van de dag werkte ze in een hoog tempo om alles nog dezelfde dag te kunnen afhandelen. Gelukkig waren er weer enkele grote bestellingen van industrieën uit de omgeving en deze gaf ze als eerste door naar de daarvoor bestemde afdeling. Het was reeds ver over zessen, toen ze haar bureau opruimde en dacht: morgen is er weer een dag, dan zullen we wel verder zien. Terwijl ze op het punt stond naar huis te gaan, viel haar oog op de aangetekende brief uit Lage Mierde, die ze 's morgens half onder de bureaulamp had gelegd. Besluiteloos bleef ze even staan. Opnieuw voelde ze er veel voor de brief in de papiermand te deponeren, doch tenslotte nam ze hem op en stak hem in de zak van haar mantelpak. Thuisgekomen, zat ze meteen weer in de gezinsna- righeid. Greetje was het dorp al in en probeerde daar uit te vinden, waar Annie was, want die bleek niet, zo als haar moeder het kind bevolen had, rechtstreeks van school naar huis gelopen te zijn. Integendeel, ze was nog niet eens thuis geweest. Roelie had al lang door, dat de dienstmeisjes doorgaans probeerde er voor te zorgen, dat de meisjes vóór etenstijd thuis waren, om zodoende straf van hun moeder te voorkomen. Enerzijds stelde ze dit op prijs, maar ze begreep zeer wel, dat het moederlijk gezag meer invloed uitoefende dan de smeekbeden van de dienstmeisjes. Om half zeven kwam Greetje eindelijk terug en Roelie zag terstond, dat ze gehuild had. „Wat is er aan de hand?" „Mevrouw," begon ze weer te snikken, „Annie is aan het Benedeneind en ze wil niet met me mee gaan. Ze 9tookt de jongens tegen me op en...." „Stil maar, Greet, ik begrijp het al. Zeg tegen Jopie, dat ze maar vast begint met de kinderen. Ik eet straks wel afzonderlijk." Ze Mep naar het kleine vertrekje, dat Dolf indertijd als kantoortje had ingericht en waar ook de telefoon stond. In het klooster te Venray had ze nog een oude schoolvriendin. Misschien, dat die er wat op wist. Ze belde het klooster, vroeg naar zuster Antonia en kreeg die spoedig aan de lijn. Met enkele woorden ver telde ze van haar gezinsmoeilijkheden, de drukke zaak en de ongezeggelijkheid van haar oudste dochter. Na enig heen en weer gepraat kreeg ze toestemming op haar verzoek en drie minuten later zat Roedie in haar wagen en reed naar het Benedeneind, waar in een min of meer beruchte nozemcafetaria haar dochter aan het twisten was met een harer vriendjes. Zonder een woord te zeggen opende ze de deur, keek naar haar dochter, die haar dans terstond staakte en wenkte haar. Gedwee liep het meisje naar buiten. Roelie opende het portier en Annie stapte in. Onmiddellijk daarna reed Roelie in een snelle vaart het dorp uit. Het kind keek naar de weg en toen haar moeder. „Waar gaan we heen? U rijdt verkeerd...." begon ze. „Houd je mond," beval Roelie kort en bondig. Ze trapte het gaspedaal steeds dieper in en remde af, als het bordje met 50 km in zicht kwam. Maar buiten het laatste dorp trapte ze opnieuw de pedaal naar beneden en de wagen suisde over de brede weg door de Peel. Een klein half uur later stopte ze voor de ingang van het klooster en leverde daar haar dochter af met de be lofte, dat haar kleren en verdere bezittingen de vol gende dag gebracht zouden worden. De zusters in het algemeen en zuster Antonia in het bizonder zouden zich wel over de nu wild huilende Annie ontfermen. Thuisgekomen zette ze zich aan de maaitijd, die Jopie voor haar warm gehouden had. Met een paar woorden deelde ze mede, welke maatregel ze genomen had. „Pak haar spullen in een paar koffers. Morgenochtend laat ik ze wel door één van de knechten halen. Misschien dat een maand klooster haar wel tot inkeer brengt." En Jopie dacht in stilte, dat mevrouw daar zeer ver standig aan gedaan had. Met Annie was de laatste tijd immers geen land meer te bezeilen? Na het eten trok ze haar jasje uit en voelde de brief. Ook dat nog. Alsof ze nog niet genoeg aan haar hoofd had. Maar eerst vertoefde ze nog e enuurtje bij haar an dere dochters, controleerde het huiswerk van Maria, die taken opkreeg van de huishoudschool, en verwonderde er zich deze avond over, dat de tweeling deze dag blijk baar geen stunten uitgehaald had. -Toen de kinfderen naar bed waren, zocht ze zu chtend van vermoeidheid haar boudoir op, schopte haar schoe nen uit en ontkleedde ziih gedeeltelijk, waarna ze een kimono losjes aantrok en zich gemakkelijk installeerde op een bank bij het raam. Opnieuw herinnerde ze zich de brief, keek naar de stoel, waarover het jasje hing en kwam overeind om de brief er uit te ihalenP Na enige aarzeling scheurde ze de envelop open en haalde er vijf dicht beschreven vellen papier uit. N.O.V.I.B. nieuws Je hewwe ok in Skorl puur zuk- ke gieruge meinse. Ik weet niet of datte jullie Klaas kenne, Klaas van Jan van Laip van Traintje, krek dié. Hai is trouwt an un maidje v. Teu- nus Skeresliep, Maartje en die is gierugman, bar azze ze ien keer in ut jaar karrebonade hewwe den kookt Maartje nag un sortement soep van de ofgekloven biene. As ut keuveltjeseivend is den gaat de deur vast en zitte ze in ut don ker want ze benne doodsbenauwd datte de brakkies an de deur kom- me zinge. Nou had die Klaas un brommer hei en dat ding wier op lest un oud bel. Maar ja Maartje hield de hand op de fuut en deer kon gien are komme. Nou ja die Klaas hep nagalwat van doen mit koeie en zulkt hei en op un dag most ie weer nei Purmerend en ut begrootte hum van de zente om mit de bus te gaan vanzelluf. Hai zaide teuge ze vrou: „Ik most de brom mer maar neme, dat kost niet zo- veul as de bus". Afain hai nei de veemarrukt en alius gong goed tot ie op de terug weg mankemente an dat ding kreig. De brommer gaf un verskrikkeluk- ke klap, hai pruttelde nag wat en vedder wassie niet meer op gang te brande wat Klaas dur ok an dede. Zuks beurt altaid as je op un weg zit die van God en alle meinse ver late is en zo was het ok nou weer. Klaas most temeste un bar end lou pe om bai un huis te komme. Hai belt an en de vrou die nei de deur kwam sloffe zaide teugen hum dat dur langs deuze weg nooit un bus kwam. Dur was wel tillefoon in dat huis en die vrou hep un taxi vor Klaas belt zodat ie toch nag bai ze vrou komme kon. Dat kostte puur geld vanzelluf hei en ze hewwe dur de hille eivend over zitte te janke en te granze. Afain de brommer wier bai Klaas brocht deur de vrachtreier en nou had Klaas un buman die wel wat zag in dat ouwe barrel. .,Je moste main die brommer maar geve", zaide die teuge Klaas, „den kraige je van main twei ouwe fietse en deer kejje den wel ien goeie fiets uit febrieke". Nou dat wou Klaas wel en hai an de bak om van twei barrels van fietse ien te make. Nei veul gejere mieer was ie den toch zo ver kom men dat ie de fiets alliendig nag maar most vurreve. „Ik most effe nei Piet Maijer gaan om un bussie fietselak" zai de Klaas teuge Maartje. „O" zaide die, „den moste je met- ien bai Piet Ens un bol braiwol meeneme van die en die kleur". Zo zaid zo doen. Klaas kraigt ut gnappe boskippetassie mei van ze vrou en hai nei Skorl. Nou stond de lucht nagal nei re gen, dus Klaas had ze gnappe re- gejas maar antrokken. Maar gluk- kug bleef ut droug en nei un taidje staptie ie weer bai Maartje binne mit ze bussie vurruf en de wol. Maar man, wat keek Maartje raar toen Klaas binnekwam, ze wier hil- legaar rood en keek maar nei de boskippetas en dur man ze jas. Toen keek Klaas ok en wattie toen zag nou dat rooide dur toch wel op. De vurrufbus was opengaan en de vurruf druppelde uit de bus in Maartjes tas langs ze gnappe jas op de grond. No ja durwier toe wel wat zaid zo hier en deer en ik hep hoord dat de stomerai die de jas meenomen had ut ding weer trug brocht mit de boskip dat de vurruf dur nooit meer uitgong. Maar mit dat al hep Klaas nag altaid gien fiets en deerom gaat ie nou ellukke week lopende nei Purremerend. Dus as jullie urn zien loupe zo om un uur of twei in de nacht den we te jullie weerom ieallus mit de bienewagen doen moet. Want de boskippetas en de nuwe jas moete dur toch ok weer uitkomme hei. De eerste bijeenkomst die de afd. Schoorl van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen in het seizoen '64- '65 belegde vond vorige week woensdag plaats in 'De Roode Leeuw'. De presidente, mevr. de Boer zei in haar welkomswoord verheugd te zijn over de goede op komst ondanks het feit dat in sep tember nog veel dames met vakan tie zijn. Nadat met pianobegeleiding van mevr. Bergh het bondslied was gezongen en er enkele huishoudelij ke zaken waren besproken werd 't woord gegeven aan de heer Vrie- man die veel interessants vertelde over het gigantische bedrijf van de fa. Bruynzeel te Zaandam. In 1897, aldus de heer Vrieman werd het bedrijf gesticht te Rotter dam door wfjlen K. Bruynzeel en wel in de vorm van een stoomtim- merfabriek. De oprichter vond dat het werken met machines veel eco nomischer was dan de in die dagen gebruikelijke bewerking van het hout met de hand. Zijn tijdgenoten vonden het een nogal revolutionair idee maar later moesten ze toch er kennen dat de heer Bruynzeel het bij het rechte eind had gehad. In 1919 werd de fabriek te Rotter dam door brand verwoest en dit luidde voor het bedrijf een nieuwe periode in. De fabriek werd te Zandam herbouwd en drastisch ge reorganiseerd en uitgebreid. Naar Amerikaans voorbeeld streefde men naar standarisatie van de deuren vooral in de twintiger jaren een revolutionaire gedachte die eerst maar weinig opgang maakte. De architecten bepaalde in die dagen de maten van de deuren maar Bruynzeel pleitte voor invoering v. een standaardmaat hetgeen na en kele moeilijke jaren door de bouw wereld werd gaccepteerd. Momen teel maakt men 5 - 6000 deuren per dag bij Bruynzeel en kan men nauwelijks aan de vraag voldoen. Zelfs zo dat men blij is als de vorst intreedt zodat men door de stagna tie bij het bouwbedrijf de achter stand enigszins kan inlopen. Naast deuren maakt men nu keu kens, kasten, lijsten, parketvloeren en potloden. Het bleek echter dat ook Zaandam problemen met zich meebracht zodat decentralisatie werd doorgevoerd en enkele fabrie ken naar Bergen op Zoom werden overgeplaatst. Uiteraard werden door de hr. Vrie man de keukens nader onder de DE DUINSTREEK loep genomen, terwijl het gespro kene door middel van fraaie kleu rendia's werd geillustreerd. De keu ken is een belangrijk onderdeel van een huis, zei de spreker. In 1500 maakte de mens voor het eerst een soort ruimte waar het voedsel werd bereid. De keuken zoals wij die kennen is van vrij recente datum. Een Amerikaanse dame mevrouw Beecher (een familielid van mevr. H. Beecher-Stowe, de autrice van het beroemde boek de negerhut van oom Tom) propageerde in haar land het voeren van een effectieve huis houding in het midden van de vori- eeuw. Omstreeks 1919 werd het zg. Beecher-principe in Europa toege past en het was Bruynzeel die het als eerste in Nederland aandurfde een fabrieksmontage elementen keuken in den handel te brengen. Nadat men enkele jaren had geex- perimenteerd werd in 1938 met de produktie van de keukens begonnen Momenteel worden door Bruynzeel 3 soorten keukens gemaakt, n.l. de monta C, de monta Z en de Bruyn- zeel-keuken, waarbij talrijke com binaties mogelijk zijn. Elk soort werd door de heer Vrieman op het witte doek geprojecteerd en hij gaf de dames nuttige wenken over het onderhoud van het materiaal. De spreker bleek een voorstander te zijn van de zg. open keukens. 90% van de huisvrouwen bereidt de maaltijden voor haar gezin zelf; zij is daarom genoodzaakt veel tijd in de keuken door te brengen. Zij is dan in een gesloten keuken geï soleerd van haar gezin en mist het zo noodzakelijke contact hiermee. De huisvrouw is het middelpunt van haar gezin en moet, ook als zij aan het koken is, werkelijk de spil kunnen zijn. Zij kan dit wel zijn door toepas sing van de zg. open keuken die met 't woonvertrek in verbinding staat; wel moet er boven de kook plaats een goede dampafzuiger wor den aangebracht om hinderlijke eténsgeurtjes te beletten de woon kamer binnen te dringen. Ook de parketvloeren en hun onderhoud werden door de heer Vrieman be licht en hij beantwoordde op vlotte wijze de talrijke vragen die op hem werden afgevuurd. Mevrouw de Beer dankte na afloop van de causerie de heer Vrieman hartelijk voor zijn helder betoog en bood hem een smakelijke attentie aan. Hierna werd de avond door de presidente gesloten. Het is weer enige jaren geleden dat de plaatselijke derby in competitie verband werd gespeeld. Zondag 4 oktober a.s. is het dan weer zover. Beide verenigingen spelen thans in de le klasse van de afdeling Noord-Holland van de K.N.V.B. en verzamelden in de nieuwe competitie elk 4 punten uit 3 wedstrijden. Het belooft dan ook zondag een spannende wedstrijd te worden. De verstandhouding tussen de beide verenigingen is uitstekend, zodat wij op een sportive wedstrijd no- gen rekenen. Wij verwachten daar om vele bezoekers op het voetbal veld van de vereniging 'Schoorl' aan de Molenweg, waar de wed strijd des middags om half drie aanvangt. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer M. D. M. Klevelaan, uit Groet is geslaagd voor de Hoofdakte. Hij volbracht deze studie aan de kweekschool te Beverwijk. FEUILLETON DOOR LEIDA GRAAFLAND (21) Ons kleine landje is op vele ter reinen „haantje de voorste". Sinds vele eeuwen hebben we talrijke in ternationale relaties in alle wereld delen. Men kent ons overal, Neder landse handelswaren, maar ook Ne derlandse voorlichting en weten schap hebben een vooraanstaande plaats verworven temidden van die der vele andere grotere landen. Ook Nederlands hulpvaardigheid en medegevoel met minderbedeel den zijn terecht een bekend „merk" van ons. Op het terrein der inter nationale hulpverlening wordt sinds jaren onze N.O.V.I.B., een organi satie waar men in andere landen gaarne van afkijkt. Deze „Ned. Org. Voor Internat. Bijstand" heeft ook in Schoorl een comité. Dit comité, samengesteld uit bijna 20 vereni gingen van allerlei richting doet elk jaar een beroep op veler medewer king. En gelukkig nog nimmer ver geefs. In de laatste week van oktober, dus van 24 tot 31, wordt weer uw belangstelling en medewerking ge vraagd voor een collecte in ons dorp. In vergelijking met andere dorpen slaat Schoorl meestal een behoorlijk figuur. Dank zij de „me dedeelzaamheid" der Schoorlaars. in de Duinstreek van 30 september 1932, dat het gemeentebest. van Schoorl inschrijving verzocht op een le ning van 1200, aflosbaar met 6 jaarlijkse bedragen van 200, dat B. en W. bij genoegzame deel name een winteravondcursus wil den organiseren waarbij het on derwijs op de praktijk van het dagelijks leven gericht zou zijn. dat B. en W. in het zomerseizoen 1932 53 vergunningen voor het bewonen van zomerhuisjes had afgegeven; dat er in Bergen een lief landhuis je met 2100 meter grond te' huur was. Prijs: ƒ40,per maand; dat bij M. van Teulingen, kruide nier te Schoorl een pond pinda's 15 cent kostte. zaak Sidonius de Jong, nu veranderd in Goud Housing, Mient 23, Alkmaar. Vrijdag 25 september opende de hr. Sidonius de Jong zijn geheel ver nieuwde zaak. Niet alleen het in terieur was vernieuwd, doch de gehele opzet is veranderd. Toen wij daar binnen traden, scheen het dat we in een sprookjespaleis beland waren. Bij de ingang viel ons reeds een prachtige schouw op met tegel tjes van Delfts blauw met daarvoor een prachtig bankstel met gebloem de stof. Verder rondziende ont waarden wij meubelen van zo'n prachtige stijl en kwaliteit dat ze als 't ware tot kopen uitnodigden. Achteraan beneden bevindt zich de tapijtafdeling met prachtige grote en kleine karpetten in uitzonderlijk mooie kleuren en kwaliteiten, vast tapijt in vele kleuren en soorten, mooie sortering cocos lopers en an dere, alles buitengewoon practisch en smaakvol gerangschikt. Met een mooie gemakkelijke trap bereikt men de bovenverdieping, waar een schat van meubelen was tentoonge steld. Prachtige bankstellen, eetka mer en andere meubelen, artistieke kasten, ameublementen voor de sa lon en schemerlampen vulden deze showroom. Ons viel vooral op een eikenhouten salonameublement met een zeer artistieke kloostertafel en exclusieve stoelen, bekleed met prachtige gebloemde stof, voorts 'n eetkamer ameublement in mahonie hout, bijzonder mooi van vorm en bekleding. Al deze meubelen kle den enz., zijn afkomstig uit de beste binnen- en buitenlandse fa brieken. Voorts is alles zo buiten gewoon gerangschikt dat 't een lust voor het oog is. Aan de wanden prijken heel mooie prenten en frag menten van beelden, welke 't ge heel nog 'n voornamer aanzien ge ven. Natuurlijk ontbraken zeer ve le fraaie bloemstukken niet, die een feestelijk aanzien gaven. Al met al is Alkmaar een zaak rijker gewor den die daar zijn weerga niet vindt. Wij wensen dan ook de heer de Jong het allerbeste toe met deze prachtige zaak.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 5