kleekilod 99 tt Gemeenteraad Bergen 52 DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 *9 c JAARGANG No. 40 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De raad niet enthousiast over het Rapport Prins Mevr. Broekman- Vriesman wethouder Boeiende lezing Paddestoelentijd in het Noordhollands Duinreservaat ten noorden van Noordzeekanaal VOOR DRUKWERK rechtstreeks naar de drukker SCHOQRLSE GEMEENSCHAP ZONDAGSDIENST ARTSEN eóóor (Brégkel 2de deel Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 15 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. In de gemeenteraadszitting van de vorige week, hebben de raadsleden het Rapport Prins - dat een even tuele bovengemeentelijke samen werking behelst van Alkmaar en de vijf omliggende gemeenten uit voerig besproken, hoewel de raad niet zo bijster enthousiast was over dit rapport. Burgemeester L. J. de Ruiter merkte in zijn toelichting op, dat men dit rapport als uitgangspunt voor verdere studie moet zien, en zodanig uitstekend dienst kan doen. Over het algemeen was de raad verwonderd over het feit, dat de belangrijkste partner van de zes ge meenten n.L Alkmaar, zich geheel buiten de gemeenschappelijke rege ling, tot behartiging van de gemeen ten heeft gehouden. Ofschoon men weinig goeds van dit overleg ver wacht, besloot het college van B. en W. met 11 tegen 3 stemmen voorlopig met dit vooronderzoek door te gaan, en geld daarvoor be schikbaar te stellen. De onkosten zouden slechts enkele honderden guldens bedragen. Geen aantasting van Bergens grondgebied Het op de avond van de vergade ring pas geïnstalleerde raadslid de heer H. P. T. van Schaik (VVD), trok direkt al van leer, en merkte op dat er ernstig bedenkingen te gen het rapport Prins zijn. Hij kon het belang in deze zaak voor Ber gen niet ontdekken. Volgens hem was dit rapport geboren uit angst. Hij geloofde niet, dat dit een goe de basis is voor een gemeenschap pelijke regeling en vroeg of Alk maar bereid is hieraan mee te doen. Ook maakte spreker bezwaren te gen de in het voorstel genoemde stemmenverhouding. Ons dorp kan in deze zaak alleen maar verlie zen. De stad Alkmaar bekijkt de omliggende gemeenten, als het zui- velprodukt, waardoor deze beroemd is geworden, en waaruit ze dan rus tig zo nu en dan een hartig hapje kan nemen. Wij wensen geen aan tasting van ons grondgebied. Wel zijn wij voor overleg, maar voelen er niets voor ons in een avontuur te storten dat vol voetangels en klemmen ligt. Wij komen in ons Jansen en Tilanus te staan De heer W. J. Ploeger (P.v.d.A) was nieuwsgierig naar de houding van Alkmaar in deze zaak. Het lijkt wel of Alkmaar zich geheel buiten de gemeenschappelijke regeling houdt, niettegenstaande ze toch een belangrijke rol speelt in deze ge schiedenis. Wanneer dit inderdaad zo is, dan heeft alles wat wij doen, geen enkele waarde, en voel ik mij een Van Gend zonder Loos, waar door we later wel eens in ons Jan sen en Tilanus zouden komen te staan aldus de heer Ploeger, die met deze zinnebeeldige uitspraak grote hilariteit onder de raadsle den verwekte. Mr. S. D. Sluis (Prot. Chr.) merk te op dat Bergen in dit geval moet trachten te bereiken, te houden wat ze heeft. Hij koestert geen ver wachtingen over dit rapport Prins, maar wil B. en W. wel gelegenheid geven dit plan uit te werken, hoe wel hij zich aan geen enkele over eenstemming bindt. Onze vrijheid verspelen De heer J. J.Dinkelberg (Midden- blok) stond afwijzend tegenover het rapport. Het gaat hier tenslotte om ons grondgebied, en hoe kunnen wij de grond verdelen zonder dat iemand daar van de dupe wordt Op welke wijze kunnen wij het zo stellen dat wij tot een overeenstem ming komen met Alkmaar. Waar mee kunnen zij onze gemeente van dienst zijn? Nergens mee. Al leen wij kunnen Alkmaar van dienst zijn, aldus de heer Dinkel- berg en dat hebben wij reeds ge daan. Wij hebben voor de stad Alk maar 80 ha. grond beschikbaar ge steld, maar Alkmaar voelt weinig voor deze royale geste van Bergen, zij wacht op de uitspraak van de anexatiepiannen die in den Haag liggen. Alleen als Alkmaar hierop nul op request krijgt zal ze tot ons komen. Gaan wij door hieraan mee te doen, geven wij dan niet een stukje van onze vrijheid weg? De conclusie van onze fraktie is, hier aan niet mee te doen, zolang wij nog geen positieve richtlijnen heb ben ontvangen. De heer J. H. P. Tromp (KVP) ziet wel enig heil in dit rapport. In deze situatie is een sfeer van weer stand ontstaan tegen Alkmaar. Mis schien kunnen wij een mildere in vloed hierop uitoefenen. De heer Tromp is de mening toegedaan dat een bepaalde samenwerking op de duur niet kan uitblijven, dit nam niet weg, dat hij toch wel bezwa ren tegen diverse artikelen in dit rapport heeft. Burgemeester de Ruiter ant woordde dat het college de tekst van het Rapport Prins gaat aanbe velen. Ook zij zijn er niet zo en thousiast over, maar zien het als een uitgangspunt voor verdere stu die. Spreker ziet graag dat de ge meente Alkmaar zo spoedig moge lijk bij deze zaak betrokken wordt, maar het gemeentebestuur van Alk maar is nu eenmaal een moeilijke partner voor onderhandeling. Zij moet er echter op bedacht zijn tot samenwerking. Bergen hoeft zich niet door angst voor annexatie te laten leiden. Al les hangt af van de uitspraak uit Den Haag over de ingediende an nexatieplannen van Alkmaar. Dit jaar is voor het eerst de ruimtelij ke ordening in de troonrede op genomen was bewijst, dat hier voor een nieuwe wet in de maak is. Het verheugde de voorzitter, dat de heer Tromp het college veel wijsheid heeft toebedacht. Het rapport is inmiddels aan Alkmaar toegezonden. Ons is niets liever, dat Alkmaar bij deze zaak wordt betrokken. Een sluitende begroting 1965 onvoorziene post 32.400, Burgemeester de Ruiter deelde mede dat de gemeente Bergen voor het volgend jaar een sluitende be groting heeft met een post onvoor zien van 32.400,-. Twee commissies zullen de begro ting afzonderlijk in zijn geheel gaan bestuderen. De begrotingsvergade ring zal eind november worden ge houden. Bezwaarschriften De bezwaarschriften van de NHADO, de rijwielzaak Vasbinder, en de bewoners van het Plein om trent hun bezwaren tegen het ker- mislawaai en vervuiling van het Plein zullen aangehouden worden tot de begrotingsvergadering. (Samengaan KVP en VVD) De vorige week heeft de gemeen teraad met 11 stemmen voor en 3 blanco, mevrouw mr E. P. Broek man-Vriesman gekozen tot opvolg ster van de overleden wethouder E. J. van Rees-Vellinga. Enkele frak- ties vonden de gang van zaken wat vreemd omdat zij buiten het over leg waren gehouden. Mr S. D. Sluis (Prot-Chr.) vond dat de politieke samenstelling van de raad een VVD-wethouder met zich meebrengt. Dat moet dan ook een geschikte candidaat zijn. Dat er geen contact geweest is met de andere fracties, en de KVP en WD hierover alleen hebben onderhan deld vond mr Sluis niet juist. De heer N. F. A. de Graan merk te op dat hij de VVD zo langza merhand begint te leren kennen. Dit onelegant afspraakje was hem een doom in het oog. Omdat de zittingsperiode nog kort is, wilde hij geen andere candidaat stellen. Hij vond het merkwaardig dat de KVP nog steeds met de WD wil samen gaan. De heer J. J. Dinkelberg (Mid- denblok) kon het zich voorstellen dat de KVP en de WD op het zelfde kompas varen maar zei daar bij, dat er nog altijd zoiets als po litiek fatsoen bestaat. De heer H. P. Tromp (KVP) liet weten dat zijn fractie op mevrouw Broekman zal stemmen. Met 11 tegen 3 stemmen blanco kreeg Bergen de eerste vrouwelijke wethouder daarna nam mevrouw Broekman haar plaats achter de college-ruimte in, en beloofde haar taak zo goed mogelijk te verrich ten, hoewel het moeilijk zal zijn het voortreffelijke werk van de overleden wethouder Van Rees- Vellinga te vervangen. VOOR PLATTELANDSVROUWEN AFD. BERGEN Bergen. Van de week hield de Bond van Platelandsvrouwen haar eerste bijeenkomst in dit winter seizoen, in zaal 'Hovenier' aan de Russenweg. Na opening door de voorzitster, gaf zij het woord aan mevrouw M. Sluis-Bijl uit Barsin- gerhom, die op boeiende wijze van het laatst uitgegeven boek 'De Meermin' van de schrijfster Hella Haase een lezing gaf. Hoewel Hella Haase tot de mo derne schrijfsters gerekend kan worden, is haar werk in tegenstel ling tot de meest moderne kunste naars romantisch. Dit maakt haar werk tot boeiende lectuur, al is het veelal geen gemakkelijke litera tuur. 'De Meermin' genaamd naar de gevelsteen in het oude achter huis aan de Keizersgracht te Am sterdam, waar het leven van de hoofdpersoon in dit boek afspeelt, is als in veel van haar boeken, een verhaal van werkelijkheid en my the. Zij las verschillende fragmen ten uit dit boek voor, zodat men een goede indruk kreeg van het verhaal, en de personen die er in voorkomen. De spreekster wist haar gehoor zo te boeien, dat men in de zaal een speld kon horen val len. Zij kreeg dan ook aan het eind van haar lezing hiervoor een warm applaus. Hierna maakte de voorzitster nog enkele huishoudelijke mededelingen bekend, en deed een beroep op de talrijke aanwezigen, zich op te ge ven als collectrice voor de a.s. NOVIB-collecte. Tenslotte richtte de spreekster een hartelijk dank woord tot mevrouw Sluis, voor de prachtige lezing waarmee zij haar aandachtig gehoor heeft verrast. Het is dan toch weer zo ver, want als wij dit schrijven, is 'Vadertje Langbeen' met zijn gezin alweer druk doende voor de grote trek en misschien al afgereisd op die grote boeiende trektocht om in milder streken ver Zuidwaarts te gaan overwinteren. In de maand septem ber pleegt de ooievaar ons namelijk weer te verlaten als de jonge 'uivertjes' flink uit de kluiten ge wassen zijn en de vliegkunst vol doende meester zijn geworden voor hun eerste werkelijke fenomenale prestatievlucht. Overigens is het met onze grootste broedvogel, die reeds van jongsaf aan zo tot onze verbeelding spreekt, maar droevig gesteld. Nog steeds is hij een graag geziene broedvogel in ons land maar het ziet er met hem wel erg bedenkelijk uit. Zoals wij zojuist in de trein in dat aardige maandblad 'Tussen de Rails' lazen, werden er zo'n 25 jaar geleden in ons land nog enige honderden jongen groot gebracht, doch dat is thans helaas tot enkele tientallen verminderd. Onze provincie heeft hem de laatste jaren zelfs helemaal moeten mis sen. Wat de oorzaak van deze zo teleurstellende teruggang is vormt nog een onopgelost probleem, doch stellig is het toenemende en mas sale gebruik van insecticiden - ook in Afrika - een van de factoren die daarbij een belangrijke rol spelen. Laten we echter hopen dat we hem nog geruime tijd als broed vogel in ons land mogen behouden en er weer eens _een kentering ten goede moge optreden. Op de drempel van de herfst in het Noordhollands Duinreservaat De zon komt nu steeds lager aan de zuidelijke hemel te staan, de da gen worden koeler en de schadu wen dagelijks langer. Het duin komt in de ban van 'n mysterieuze sfeer, 'n sfeer van vaag verlangen naar trek bij talrijke van onze ge vederde vrienden en naar winter slaap bij vele meer aan de aarde gebonden bewoners van ons duin. Het in de namiddag steeds lager invallende licht heeft iets van me lancholie over zich en na een nog milde herfstdag vormen zich al spoedig mistflarden boven de da len. Het lijkt in deze tijd van het jaar alsof het leven in de natuur een wijle de pas inhoudt, alsof het aarzelt over de drempel te treden, die het van een overweldigend maar onbekend gebeuren scheidt. Maar over 'overwinteren' gespro ken, gelukkig zijn wij daar nog niet aan toe en kan de nazomer en herfst ons nog heel wat te genie ten bieden. Steeds fantastischer en boeiender worden nu de kleuren, voorname lijk in allerlei schakeringen van geel en rood, waarmede het duin zich tooit voor een apothose als af scheid van het heerlijke zomersei zoen. Het opvallende geel van berk en Noorse esdoorn of Spaanse aak en het vlammend rood van de braamstruiken, allerlei andere blad verkleuringen en herfstvruchten, waaronder die van de kardinaals mutsen, waar de zo karakteristieke tweekleurige vruchten als talrijke fel lila en oranje mutsjes zijn op gehangen, zetten nu het duinstru weel in lichtelaaie. Was het hier dat Bertus Aafjes werd geïnspireerd voor zijn dichterlijke ode aan ok tober? In elk geval ruimen wij hier voor gaarne plaats in OKTOBER Oktober schenkt zijn beker vuur Aan de wegstervende natuur; De laatste appels vallen neer, Oproerig en berusten weer; De liefste wandelt nevens mij, Zij kon zo haastig en zielsblij, Zo dwaas en zonder overleg Met de god Eros overweg. Goedhartig glanst het lovergoud; Men wordt in maanden jaren oud, Men ziet elkander zwijgend aan: Eros, waar zijt gij heen gegaan? Haar wangen zijn zo bijna rood; O hart, o lege hazelnoot, Weer leed een liefde averij En weer ging het geluk voorbij. Laat u er zich wederkerig ook eens door verleiden om in deze tijd van het jaar in ons onvolprezen Noordhollands Duinreservaat die rust en bezining op te doen, die wij in ons hedendaagse levenstempo zo zelden kunnen vinden. U zult daar bij dan ook stellig inspiratie opdoen voor de toekomst. Een geheimzinnige wereld gaat voor ons open. Bovendien gaat tegen de sprook jesachtige achtergrond van flora's fel gekleurde palet nu een nieuwe geheimzinnige wereld voor ons open, de wondere wereld der pad destoelen, die ontspruitend uit de duistere vochtige bodem nu met hun talrijke mysterieuze vormen en kleuren bos en duin in bezit nemen. Hoezeer de paddestoelen van oudsher tot de verbeelding spraken blijkt uit allerlei lugubere benamin gen als 'duivelskaas', 'satansboleet', 'duivelseieren', 'Judasoren' en 'hek senkringen'. Als hoeden, bollen sterren en koralen rijzen zij nu overal 'als paddestoelen' uit de grond: elfenbankjes, varkensoortjes spijkerzwammen, veelkleurige rus- sula's, aardsterren, rozige melk- zwammen, de giftige knolamanieten ontelbare trechterzwammetjes, klein en nietig, zwavelkopjes, inktzwam- men, boleten, ridderzwammen, melken, honingzwammen en wat dies meer zij. Ongelooflijk gevari eerd naar vorm en kleur zijn deze geheimzinnige voortbrengselen van Moeder Natuur. 'Kom per auto wandelen' in Bergen Laat u zich echter door de on heilspellende benamingen voor tal rijke vertegenwoordigers van deze geheimzinnige wereld, in de letter lijke zin des woords de onderwereld waarop wij staan en gaan, niet af schrikken en combineer met een be zoek aan deze tentoonstelling een duinwandeling in onze Berger-dui nen. U kunt daar deze deels on heilspellende deels sprookjesachtige tedere produkten der natuur in hun eigen domein opzoeken en behoeft echt niet bevreesd te zijn verstrikt te zullen geraken in het 'duivels naaigaren' dat u op uw wandeling misschien tevens zult aantreffen. De in het kader van 'Kom per auto wandelen' in de Berger-duinen uitgezette wandelroutes maken het u gemakkelijk de weldadige invloed van het buitenspoor te ondergaan op een mooie stille herfstdag of - maar dan goed uitgerust - als de elementen zich roeren. Er is daar nu ook nog zo veel meer te bele ven. De prachtige oranje duindoorn bessen, vooral in de zuidelijker ge legen kalkrijke duinen, zijn nu ook volrijp en die van de inktzwarte liguster en de felrode rozenbottels glanzen in het herfstzonnetje. Ook bitterzoet, kamperfoelie, heggerank, meidoorn, berberis en vele anderen beijveren zich het Noordhollands duin met hun besvruchten in vuur en vlam te zetten en als op een brandende plumpudding vallen gro te zwermen trek- en zwerfvogels er op aan om op de grote trek naar het zuiden hier even te pauzeren en zich aan de rijk voorziene bes- sendis te goedte doen. De vogeltrek is nu ook volop op gang gekomen Groot is dan ook het aantal vogels waaronder soms vreemde soorten uit verre landen die in de eeuwige stilte van de toendra's hebben ge broed en hier kome fourageren om aan de overvloedige en vitamine- rijke bessen en vruchten kracht op te doen voor de verdere 'krachttoer' die zij nog moeten volbrengen om hun wintervakantie te bereiken. Al vroeg in de avond dalen de spreeuwen op hun slaapplaatsen neer, nadat zij in hun massale oefenvluchten als goed gedrilde aaneengesloten eskadrons hun vo gelvrije excertiedrang hebben bot gevierd. Weldra zullen zij in geslo ten formatie hun charge uitvoeren en in een fikse doorstoot een heel eind zuidwaarts oprukken. Inmiddels hebben de buizerds uit Noordelijker streken nu hier hun winterkwartier weer betrokken en tekken zij op zoek naar buit - meest kadavers - hun grote cirkels in de lucht. Daarentegen scheren de slechtvalken en sperwers langs de bosranden of schieten ze als pijlen door de dalen, onrust zaaiend on der de gelederen der doortrekken de vogels. Ook haas en konijn, eekhoorn, veld-, spits- en bosmuis, kortom alle dieren, doen zich nu gretig tegoed voor het naderende barre seizoen. Zo is ook de mol actiever dan ooit om zich tijdig van een flink vet- laagje te voorzien, want de 20.000 haartjes op elke vierkante centime ter van zijn pels zijn blij baar een onvoldoende bescherming tegen de winterse koude. De plantenwereld takelt nu wel zienderogen af. Toch bloeien hier en daar nog enkele nabrandende toortsen en de zandkool is zelfs nog alom tegenwoordig. Ook de herfst- leeuwetand, het streepzaad en na bloeiers van bereklauw en wilde peen kunnen het nog lang uithou den en in de dennenbossen lokt nog de wespenorchis de mannetjes wespen op de wijze, zoals wij in ons vorige bulletin beschreven. Met het vervagen van de dag ver vagen ook de geluiden op het bui tenspoor, waar nog slechts als een zachte regen de uitwerpselen der vogels de dorre bladeren doen rit selen. Zo keren tevens onverteer bare zaden van vlier, liguster enz. naar de schoot der aarde terug, de kiem vormend voor een nieuw ont waken in de natuur als straks het voorjaar weer is aangebroken. Maar zo ver is het nog lang niet. Trek er op uit vóór het scheiden nva de markt; N.S. maakt het u, van de markt. Nu de tijd weer nadert van verga deringen en bijeenkomsten, willen wij u even opmerkzaam maken op de rubriek Schoorlse agenda. Hier in worden de bijeenkomsten gratis geplaatst als u ze opgeeft ten ge meentehuize. Deze agenda is be langrijk voor onze gemeente en wij hopen dat u wil meewerken hem in stand te houden. Donderdag 15 oktober, 19.45 uur, café 'De Rustende Jager', bijeen komst Plattelandsvrouwen met show van gebreide kleding door de fa. Van Wijk en Heeringa uit Leiden. Niet-leden tegen betaling van 50 ct. p. p. hartelijk welkom BERGEN Zondag a.s. dr. HODDE Van Reenenpark 2, tel. 2027, Bergen SCHOORL Zondag a.s. Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 „Meneer, ik ken u niet en ik stel er ook geen prijs op u te kennen", antwoordde professor Créghel, die alweer op zijn verhaal begon te ko men. „Ha ik zie juist jae, een alleraardigst antwoord", sprak de secretaris. Toen wendde hij zich tot de soldaat. „Brengt de man naar m'n wagen en bezorg mij ook alles wat hij met zich voerde, benevens de sleutels van de boeien die hij om heeft, ik heb het plan de man zelf af te le veren aan de gevangenis." ,,Naar uw bevel, meneer de se cretaris", antwoordde de soldaat en bracht eerst Créghel en toen diens valies naar de auto. Even later vertrok de wagen met de professor als medepassagier in de richting van de hoofdstad, nage staard door de ex-commandant. „Daar gaat m'n promotie", knar ste deze tussen zijn tanden en barstte toen in snikken uit. DE BOEIEN LOS „Waerde vriend", sprak de secre taris onder het rijden tot de pro fessor, „gij zijt dus veroordeeld tot drie jaar dwangarbeid. Voorwaer geen lichte straf voor een man van uw stand." Pardon meneer, ik ben niet voor een rechtbank geweest", sprak Cré ghel boos. „Er is dus nog geen recht over mij gesproken en ik zal bij de consul van mijn land protes teren, ik heb niets misdaan, verstaat u „Jae - maar haha", lachte de secretaris, „als ik u aflever bij een werkkamp, dan kraait er geen haan naer al zit u daer uw ganse leven". „Hm bromde Créghel en ging even verzitten, hij had veel last van de boeien, die hem om zijn polsen zaten. „Ik doe u een voorstel", zei de se cretaris. „Zie hier zoals ge weet regeert over dit land Koning Krelis de Kale. Nu heeft mijn werkgever (de minister van Bijzondere Bin nen- en Buitenlandse Belangen) het plan opgevat om Krelis de Kale van de troon te verdrijven, omdat hij naar onze bescheiden mening niet goed regeert." ,,Nouantwoordde Créghel, wat heb ik daar allemaal mee te maken - niets meneer, helemaal niets „Houdt u kalm, het belangrijkste komt nu," sprak de ander. „Het viel mij namelijk direct op, dat gij een treffende gelijkenis vertoont met onze huidige vorst. Gij past al dus prachtig in het kader van mijn plan. Dit plan zal ik u later ont vouwen. Zijt gij bereid er aan mede te werken Zo ja, dan bevrjjd ik u van de handboeien. Als gij weigert, ver dwijnt gij voorgoed in een werk kamp. - Wel, wat is uw antwoord?"

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1