<Skot(Lsc tflèitsa is véél lekkerder h SPAARBANKKALENDER 1965 Wereld-Spaardag WERELDSPAARDAG NUTSSPAARBANK KANTOOR BERGEN SCHOORL Vergadering Kon. Ned. Middenstandsbond (30 OKTOBER A.S.) SPAAR VEILIG BIJ DE OPGERICHT IN 1847 La Norda Stelo Plattelandsvrouwen Schoorlse bridgeclub Wij la zen PETTEN PUZZEL-HOEK BELJARTE Ut wintersezoen is weer begon- ne. De verenegings hier in Skorl beginne weer te draaie mit durlui wekelukse rippetisies en ok de beljarters komme weer bai mekaar. Ik hep hoort dattur houpe beljart- kluppe benne, elleke herreberrug hep dur wel ien of twei. De here geve ok welderus dimmesirasies, ze node den un hille goeie beljar- ter uit om nei Skorl te komme en zo'n kirrel mag den op ut groe ne lake teuge de beste van die klup knokke. Hej'je deer nag nooit van hoord? Nou ik wel, vorrige week hew ik nag zoon sjans noeme ze ut docht ik, meemaakt. Nou weet ik gien bal van beljarte of oor, ik hep ut ien keer dein en toe hep de kastelain me ze tent uitskopt omdat ien van die stokke uitskoot en in ut lake trechtkwam. Maar Arie z,at bai main, Arie van Maart je van krompote Gert en die hep main ut ien en taar uitlegen. Afain ut was maar un klain bel j art je weer die man die erreges uit Brabant kwam, ze kun- ste vertoonde. Maar hai maakte achtermekaar un serie van 758 en ging toe an de tap in de gelagka mer rustug un pilsie drinke. Noja je benne kranteman of je benne ut niet dus toe de zaak oflopen was hep ik die Brabander anskoten en um un paar dinge vroegen. Hai hiette Bertus Overband zaide die en hai wou wel effies prate. „Hoe is ut aigeluk begonne mit die beljarterai meneer Overband?" vroeg ik. „Noja zaide Bertus toe ik zes jaar was zaide me vaar, me joon jai moete un goeie beljarter worre. Deerom kejje niet meer in un bed sleipe maar op ut beljart dat ik in de opkamer zet hep. Nei skool hoef je niet meer en je doene de hille dg niks aars as mit je keu nei de balie stompe. Noja in die taid hadde vaders nag wat te zegge over durlui joos hei en dus sliep ik op ut bel jart en me moeder sloeg me sogges wakker mit un keu. Zodoende bin ik nou ien van de beste beljarters van Europa" zaide Bertus en hai nam dur nag ien. „Ut is hier wel un leuk plasie" zaide die, „maar ut rotte is dat ut beljart skeef staat". „Wat zait U nou?" vroeg ik. „Beljaat" zaide Bertus „dur is hier gienien beljart dat recht staat, alliendug in Rusland hep ik durus ien meemaakt. Maar Skorl is ze ker tuege de duine opbouwt want aigeluk lait ut hille durrep zo skeef as un skuit. Maar deer hep ik wel op rekent want den speul ik teuge de wind. Ut zit bai ons in klai- nugaidjes zie je. As ik un kirrel an ze paip zien trekke no den stoot ik effies harder zie je, aars mis je zoo'n bal op un heer nei. Zuks noe me wai ut verskil in AW of Adem- werreking." „Krek" zaide ik. „En de balie hoe benne die hier?" „Noja" zaide Bertus „ze benne rond maar dat is den ok hopieal. Maar hier kejje niet zo nauw kaike. Je wiste meskien nag niet datte de balie altaid vordat je beginne op- warrumd worre moete netas un beljart. Houpe speulers gane deer op zitte maar dat vind ik niet zo helder. Ik bewaar ze imme mond". Demee dattie dat zait haalt Bertus diep asem en spuugt vaif rooie en vaif witte balie uit. „Nou dat lucht op me joon. Nou zei ik je wat truke zien leite. Hai loupt nei ut beljart, lait ien zoon bal op ut lake, hai stoot en vort is de bal. „Weer is ie bleven" vraag ik. „In je rechter broekzak me zeun" zait Bertus en waarentug deer was- sie". Das nag niks, zaide de grootmeis ter. Een gewone wipper die lere je in drie jaar. Maar nou wat aars. Hai spuugt op ze keu, lait weer un bal neer en stoot. De bal sprong over de rand rolde nei de deur, de (Ingezonden mededeling) deur uit. Bai ut zebrapad wachtte die effies toe stak ie de streit over en verdween netjes an de kant in de richting van ut knaal. „Ja" zaide Bertus „en je hewwe ok meinse die leite zoo'n bal bai de stoplichte effies inhouwe maar die hejje hier toch niet in de win ter." Toe trok Bertus ze jas an en stapte in ze auto. „Kaik" zaide die nag en waist op ze wiele. Ik keek en wat docht je? Krek, vier bel- jartballe in plaas van wiele. Maar de wage reed dur best op en in un mum wassie fort. En as je main nou vrage weerof Bertus den wel al die kunste vertoond hep den zeg ik niks. Dat hep ik an de kastelein beloufd. Op vrijdag 30 oktober a.s. wordt over de gehele wereld voor de 40ste maal de Wereld-Spaardag gevierd. Op die dag zullen de spaarbanken over de gehele wereld in versterkte mate de aandacht vragen voor het nut van het sparen. En zij doen dat op feestelijke wijze, in het bijzon der ter gelegenheid van de veertig ste verjaardag van deze alom be kende spaardag. Traditiegetrouw zullen ook dit jaar de kantoren van de Nutsspaar- bank te Alkmaar, Bergen, Castri- cum en Heiloo op 30 oktober staan in het teken van de Wereldspaardag Alle spaarders, waaronder ook de nieuwe, die op de Wereldspaardag een inleg op hun spaarbankboekje doen, ontvangen op deze dag, vrij dag 30 oktober a.s., als attentie de Spaarbankkalender voor 1965. De kantoren zullen op die dag zonder onderbreking geopend zijn van 8.45 tot 8 uur. Toen in 1924 de eerste Wereld spaardag werd gehouden was de in 1847 opgerichte Nutsspaarbank reeds gedurende 77 jaren actief werkzaam met het bevorderen van de spaarzin. In 1924 stonden 3300 spaarders ingeschreven. Het door hen toevertrouwde spaargeld be droeg 1.100.000. Thans bedraagt het aan de Nutsspaarbank Alkmaar toevertrouwde spaartegoed ruim ƒ44.000.000,-, verdeeld over 41.000 spaarrekeningen. Het spaarderska pitaal is aldus in de afgelopen 40 jaar 40 maal zo groot geworden. De Nutsspaarbank beschouwt ook nu nog als haar eerste en voornaamste taak het velig bewaren en beheren van de haar toevertrouwde spaar gelden. Daarnaast is haar taak in de loop der jaren uitgegroeid tot een reeks van dienstverleningen, die aan de spaarders kosteloos kunnen worden verstrekt. Dat deze dienst verleningen grote vormen hebben aangenomen blijkt duidelijk uit een enkel voorbeeld in cijfers. Zo werd in 1963 aan salarissen en pensioen en in 21.500 boekinsposten een be drag van 5.500.000,- voor de spaar ders ontvangen en op de spaarre keningen bijgeschreven. Het giraal verkeer, waarbij de spaarders gra tis allerlei betalingsopdrachten kun nen laten uitvoeren, omvatte in 1963 45.000 boekingen met een om zet van 14.500.000,-. De Wereldspaardag is een uitno diging aan de spaarders eens na te gaan of er aanleiding bestaat op deze dag iets extra's op het spaar bankboekje in te leggen. Boven dien is het een aansporing om juist op deze dag met het sparen te be ginnen en zich als nieuwe spaar der te laten inschrijven. werd gebracht en 166.136,33 op de spaarbankboekjes werd ingelegd. Bovendien lieten op die dag 68 per sonen zich als nieuwe spaarder in schrijven. De Nutsspaarbank Alkmaar zal gaarne, zowel op het hoofdkantoor te Alkmaar, als op de bijkantoren te Bergen, Castricum en Heiloo vele belangstellenden op de Wereld spaardag ontvangen. De traditionele kalender ligt voor u klaar. Gelet op de ook nu weer te verwachten drukte zullen de kantoren op 30 oktober zonder onderbreking ge opend zijn van 8.45 tot 8 uur. Iedere bezoeker op 30 oktober aan de Nutsspaarbank ontvangt de prachtige Spaarbankkalender voor 1965. de plaatselijke middenstanders die in de nieuwe woonkernen bedrij ven willen stichten voorrang te ge ven boven buitenstaanders hetgeen in principe door burgemeester Bergh werd toegezegd. Op een des betreffende vraag antwoordde de heer van Teulingen dat het zijns inziens geen 10 jaar meer zal duren voordat Schoorl bijna 1500 wonin gen rijker zal zijn. Het parkeerprobleem kwam ook uitgebreid ter tafel er werd geani meerd gediscusseerd over de vraag of er nu parkeerstroken of een par keerterrein, oostelijk van Schoorl zullen komen. Besloten werd dit bij het gemeentehuis na te vragen. De afdeling Schoorl van de Kon. Ned. Middenstandsbond kwam dinsdagavond in vergadering bijeen in café de Viersprong. Van de 42 leden tellende afdeling waren er slechts 14 aanwezig; de voorzitter de heer Joh. de Leeuw had geen gelegenheid de vergadering bij te wonen zodat deze door de heer van Teulingen werd gepresideerd. Uit het verslag van de penningmeester, de heer Meedendorp, bleek dat er telkenjare een nadelig saldo is zo dat het bestuur de vergadering een contributieverhoging van f 5, moest voorstellen. Na enige discus sie werd aldus besloten. De komen de St. Nicolaas actie maakte veel tongen los. Enkele sprekers waren het niet eens met het tot dusver ge voerde beleid maar aangezien het feest van de Sint practisch voor de deur staat werd besloten na de 5e december het gehele systeem on der ogen te zien. Het belangrijkste agendapunt was wel no. 7 waarin de heer van Teu lingen verslag gaf van de bespre king die hij en de heren Dekker en Louter, van de Hanze ten gemeen tehuize hadden gevoerd over de bouw van middenstands-bedrijfs panden in de nieuwe uitbreidings plannen. Bij die bespreking heeft drs. Kok van het Centraal Orgaan bevordering bouw middenstands- bedrijven een en ander nader toe gelicht. Het ligt in de bedoeling 40 laar RUÏNELAAN 8 Op deze traditionele spaardag ontvangt iedere bezoeker gratis de Wanneer u zich afvraagt of op een dergelijke actie van de zijde van de spaarbanken ook door het publiek werkelijk wordt gereageerd dan is het interessant te weten dat in het vorig jaar op 30 oktober, dus op één enkele dag, bij de Nuts spaarbank Alkmaar, met inbegrip van de bijkantoren te Bergen, Cas tricum en Heiloo, door 1586 perso nen een bezoek aan de spaarbank dat in de komende jaren onze ge meente drastisch zal worden ver groot. In Schoorl zullen aan de Damweg 400 woningen verrijzen, in Groet ten oosten van 'Goetinke' komen er liefst 850, in Camperduin 150 en in Catrijp 30. Midden in de ze woonkernen zullen winkelcentra worden gebouwd. De heren van Teulingen, Dekker en Louter heb ben op de bespreking gevraagd Esperantovereniging In hotel 'De Roode Leeuw' werd zondag j.l. de herfstbijeenkomst ge houden van de Esperantovereniging in Hollands Noorderkwartier 'La Norda Stelo'. De heer Hoekstra heette alle aan wezigen welkom en sprak er zijn vreugde over uit dat zovelen aan de uitnodiging hadden gehoor ge geven. Hij verzocht allen het voor stel aan de UNO te steunen om het taalverschil, één der grootste ob stakels op de weg naar internatio nale samenwerking daadwerkelijk op te lossen, door toepassing van de neutrale internationale taal Espe ranto. De voorzitster mevr. Bakker- Kroon die hierna het woord nam verontschuldigde de secretaresse, terwijl men voorts van plan is om op Texel een miniatuur te vervaar digen van het zich aldaar bevin dende Esperanto monument. Dit zal later aan Madurodam worden aangeboden. In de pauze werden door de deel nemers onze mooie duinen met een bezoek vereerd, waarna mevrouw en de heer Bant dia's vertoonde over hun reis naar Noorwegen. Het commentaar werd geheel in Es peranto gegeven. Reeds nu werd de volgende bij eenkomst vastgesteld; n.l. op 14 maart 1965 te Schagen. De afdeling Schoorl van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield vorige week donderdag haar maan delijkse bijeenkomst in 'De Rus tende Jager'. Oondanks 't slechte weer was de opkomst goed en de presidente, mevrouw de Boer bleek hierover zeer verheugd te zijn. In haar wel komstwoord bracht mevrouw de Boer het bezoek in herinnering dat de afdeling Groot-Schermer aan Schoorl heeft gebracht. Hierbij wer den de dames ten gemeentehuize ontvangen, de heer Zuidweg ver telde iets over de 'Hondsbosse' en men bracht een bezoek aan Sint Jan ter Duin. Ook de excursie die de dames naar Vermaats Bakkerij en in Haarlem hadden gemaakt werd nog even in de herinnering teruggeroepen. Verder vroeg mevr. de Boer aandacht voor de NOVIB collecte die volgende week zal wor den gehouden. De rest van de avond werd ver zorgd door de N.V. van Wijk en Heringa uit Leiden. Drie manne quins en vier kinderen van 6 en 8 jaar showden verschillende soorten wollen dames- en kinderkleding waarbij vooral het ontwapende op treden van de 4 kinderen opviel. De lady-speaker van de wolfabriek gaf een duidelijke toelichting bij elk kledingstuk dat werd geshowd en zo kregen de dames een goede kijk op datgene wat met enkele knotten wol en een paar breipen nen kan worden vervaardigd. Nadat de mannequins door mevr. de Boer hartelijk voor het gebode- ne waren bedankt werden door mevrouw Kroon de notulen voor gelezen. Mevrouw de Boer maakte tot slot bekend dat de volgende bijeen komst met het Katholiek Vrouwen gilde zal worden gehouden. Uitslag van maandag 19 oktober LIJN A: 1 Mevr. Bimie-Burgering 2 Thomassen-Half 3 Mosch-Half 4 Fam. Kuyper 5 Bekker-Beeldman 6 Thomassen-Haasbroek 7 Mevr. Arpeau-Goet 8 Kaandorp-Berkhout LIJN B 1 Mej. Haring-Hummeling 2 Nieuwland-de Wit 3 Ens-Ens 4 Goudsblom-Dapper 5 de Jong-Teuwisse 6 v. d. Oort-de Wit 7 Mevr. Timmermans Mevr. Stenneberg 8 Schipper-de Hart LIJN C 1 Roos-Nieuwland 2 Houtkoper-Repko 3 Beeldman-Bes 4 Fam. Hoogschagen 5 Mevr. Klinkenberg- Timmerman 6 Mevr. Bouman-Kluft 7 Dapper-Smit 8 Mej. Bulloper Mevr. Dapper 50 48 45 44 41 40 35 31 42 41 41 39V» 36 35 32Vs 32V! 56 49 48 V2 42Va 421/2 371/2 33 27 in de Duinstreek van 24 oktober 1930, dat de Schoorlse Gemeenteraad aan de heer K. Wiedijk te Groet toe stemming gaf tot het aanleggen van een radiodistributienet; dat de toneelvereniging 'Nieuw Le ven' het stuk 'Een partijtje poker' zou uitvoeren; dat op 31 oktober koemarkt in Schoorl zou worden gehouden; voor de beste gelde koeien en vaarzen werden door het gemeen tebestuur geldprijzen uitgeloofd; dat bij Oldenburg's Boekhandel de speelkaarten een dubbeltje per spel kostten. Mevr. Backer-Breed in Kleuterhuis Petten. Voor het voltallige per soneel van het Kleuterhuis 'Trein 8.28' heeft mevrouw Backer-Breed een voordracht gehouden over 'Flierefluiters oponthoud'. Met ver wondering hebben wij geluisterd naar deze voordrachtkunstenares. De wijze waarop zij de bekende fi guren weet te creëren is zeker voortreffelijk. Ook het Brabants di alect, zeker geen gemakkelijk taal tje, ging haar goed af. De directrice, zr. S. Wassenaar, was zeker de tolk van allen toen zij mevrouw Backer-Breed harte lijk dankte voor deze mooie avond het gezelschap geboden. Paard lag verlamd in greppel Petten. De geweldige donderslag die vrijdagnacht het gehele dorp wakker maakte had voor veehouder de heer J. H. Rijs nog een nare na sleep. Toen hij zaterdagmorgen in de weide kwam ontdekte hij dat zijn paard in de greppel lag. Het beest bleek verlamd te zijn en is door de verwerkingsrichting uit Schagen opgehaald. Bij enkele vee houders waren schapen door de schrik in de sloot terecht gekomen, maar zover ons bekend is er geen beest verdronken. Van het klaverjasfront Zijpersluis. In café Roozing vond de eerste klaverjaswedstrijd plaats met de volgende uitslag 1 mevr. Glas-J. Hoogervorst 6809 2 Fam Haster 6739 3 P. Bregman-J. Kaandorp 6679 4 Mevr. Kaandorp- Mevr. Bregman 6657 5 W. Krul-P. Otten 6628 6 B. Kistemaker-D. Nanne 6545 7 Geerts-Smit 6544 8 Jn. v. d. Ham- P. Roozing 6436 9 Fam. Landman 6286 10 Fam. v. Nimwegen 6227 11 M. Roozing- Mevr. Groenendaal 6049 12 Jn. Wiersma-D. Rempt 5794 13 Kleibroek-Broersen 5591 14 J. Glas-Mevr. Roozing 5481 15 Fam. Haster 5413 16 Mevr. Nanne-J. Pancras 5186 PUZZEL NR. 132 Horinzontaal 1 onnozel 5 graansoort 10 alvorens 11 werktuig dat lasten verplaatst 13 hansworst 15 zangwijs 18 kraakbeen vis 19 Fermium, afk. 21 eerw. Heer, (Lat. afk.) 22 (metalen) stang 23 geestdrift 25 god (myth.) 26 gemalen graan 27 Scand. jongensnaam 30 geldstuk 31 lofgedicht 32 werkelijk 35 landbouwwerktuig 36 kleur 37 merkteken bij een grens 39 bep. gewicht, afk. 41 vorm van w.w. oefenen 43 noot aardnoot 45 eiland ten westen van Estland 48 roede 50 loot, afgesneden tak 51 in dat geval 52 veren v. kloosterlingen 53 Europeaan 54 kilovolt, afk. 56 boksterm, afk. 58 bekende kaasfabriek, afk. 59 vrouw, eiser 62 tegenspoed, ongeval 64 halfgod 65 ijl 66 stuk bouwland 67 rode kleurstof Vertikaal 2 zie 53 horizontaal 3 deel van een blad 4 dichte menigte 5 schaap (maim.) 6 geelgekleurde aarde 7 algem. ruilmiddel 8 bep. onderwijs, afk. 9 kenner v. d. leer der le v ens verschij nselen 12 naam van ranonkelachtige planten 13 plezier 14 beleefheidsbetuigingen 16 klap, slag 17 met eelt 20 larf van een vlieg 24 naar beneden 26 lengtemaat, afk. 28 waterplant (jes) 29 reptiel 33 gemeente op de Veluwe (N) 34 gemeente op de Veluwe (N) 35 afslijting van land door water enz. 38 meer (Italiaans) 39 nieuwe oplaag 40 gemeente in Noord-Brabant 42 moderne verdiepingswoning 44 sieraad 46 min of meer loodrecht 47 maanstand, afk. 49, deuk 54 krakend geluid 55 blijvende vijandschap 56 gewricht 57 deel van het hoofd 60 rivier in Tasmanië 61 Soc.-Econom. Raad, afk. 63 hogepriester (O.T.) Oplossing vorige puzzel

De Duinstreek | 1964 | | pagina 6