Ueekihd ft 99 Grootse huldiging voor de kunstenaar Jac. Koeman Een sluitende begroting SABA T.V. I K oud weer Damclub Bergen Agenda 59 cm groot beeld met 2e programma KOUPE WACHTENg FLANELLAKENS RHEUMANELLA LAKENS JORZOUNO LAKENS SCH00RLSE GEMEENSCHAP 57 Radio MUELINK DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 39e JAARGANG No. 45 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Moeuers Goede Keuze f 137.000,aan subsidies, waarvan f 15.000,voor V.V.V. Bergen Uitstekend geslaagde verkoopmiddag in „Elkshove" n bron van warmte met ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN rojeóóor (E^régkel 2de deel 11 Laanweg 32 - Schoorl - Tel. 721 dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. fl,75 per kwartaal. Advertentieprijs 15 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Enorme belangstelling was er voor de ere-tentoonstelling van de kunstschilder Jac. Koeman, in de zalen van het Kunstenaarscentrum 'Kranenburgh' aan de Hoflaan, waar ruim vijftig kunstwerken, het merendeel olieverfschilderijen, wat tekeningen, litho's en etsen, langs de wanden waren geëxpo seerd. Ook een aantal plastieken ken merkten het grote kunstenaarschap van de schilder, die op zijn vijf en zestigste jaar, voor het eerst aan deze beeldende kunst begon en fijne gave, gevoelige figuren uit cement, klei, e.d. weet te scheppen. Deze kunstenaar die in veel van zijn werken speelt met het licht, geeft aan zijn bloemen een roman tische schoonheid, zijn portretten zijn levensecht en uit zijn land schappen straalt een wonderbaar lijke rust, die de verfijnde natuur- minnende tentoonstellingsbezoeker, met bewondering gadeslaat. De bekende schrijver Anthony v. Kampen opende deze tentoonstel ling en vond het een grote eer deze taak te mogen verrichten. Hij had grote bewondering voor deze kunst scheppende mens en zijn eenvoud, voor zijn grote werkkracht, zijn prachtige figuratieve kunst die groots en indrukwekkend is te noe men. Spreker had nog nimmer een kunstenaar ontmoet, die zo gaaf en gevoelig z'n metier beheerst zelfs de jonge kunstenaars hebben grote eerbied voor zijn werk. Jac. Koe man is een legendarische figuur in Bergen geworden die zijn dagen in het schone dorp slijt, met arbeid n zijn atelier aan de vredige Voert en het geroezemoes, in 'De Pilaren'. Voorts memoreerde de heer Van Kampen de snel voorbijgane jaren van kunstenaar Koeman, die van zijn veertiende jaar in het Rijks museum, oude meesters copieerde en door Willem Pont en Professor der Kinderen ontdekt werd, die hem in de gelegenheid stelden car rière te maken. Ook het lesgeven in Zaandam en de door hem geïl lustreerde beroemde Verkades al bums, bracht spreker in herinne ring. Dertig jaar geleden, aldus de heer Van Kampen, kwam je van het Gooi naar Bergen. Niettegenstaande je bewondering hebt voor de mo derne kunst, blijf je jezelf en weet je een wonderbaarlijk leven in je werk te wekken. Zoals een ieder mens heb je ook veel desillussies in je leven mee gemaakt, maar je moet zo maar denken: „Wie op blijvende trouw rekent, baseert zijn gedachte op drijfzand", maar tenslotte zijn het je kinderen die trots op je kun- I nen zijn. Daarna speelden de heer en me vrouw Lemkes uit Utrecht een 18- eeuwse sonate voor viool, een Ita liaanse compositie, die door haar weemoedig begin en juichend einde een treffende hulde voor de grote kunstenaar betekende. Tenslotte sprak een schoonzoon van de heer Koeman, professor van Amerongen uit Utrecht, namens de schilder, dankte voor de grote be langstelling, prees het prachtige werk van zijn schoonvader als een kunst, die gemakkelijk aanspreekt, maar waarin men heel duidelijk het fijne gevoelsleven van de kunste naar kan herkennen. VIERT 10-JARIG BESTAAN Deze damclub werd op 8 novem ber 1954 opgericht door de heer C. Tromp te Bergen. Aleer de oprich ting plaats vond, wist de hr. Tromp verschillende Bergenaren warm te krijgen voor dit denkspel en werd er bij de heer A. Vrasdonk reeds een huisdam-competitie gehouden. Tijdens de oprichtingsvergadering werd het bestuur gevormd door de heren: W. van Hattum (voorzitter), G. Roosloot (penningmeester) en P. Beukers (secretaris). Laatstge noemd bestuurslid werd een paar maanden later vervangen door de heer Tromp, zodat de vereniging tijdens zijn bestaansperiode, prak tisch geen bestuursverandering heeft meegemaakt. In het begin werd het dammate- riaal eigenhandig zelf door de le den gemaakt en sloot de club zich twee maanden na onrichting aan bij de 'Kennemer Damkring' die toendertijd bestond uit de clubs, Heerhugowaard, St. Pancras, Alk maar en Heiloo. Vier jaar later in 1959 sloot deze jonge vereniging, die toen over een eerste tiental beschikte, zich aan bij de Koninklijke Nederlandse Dambond. Negen jaren hadden ze hun dominicilie in het T. en O. ge bouw, doch moesten een jaar gele den op verzoek van het vorige T. en O. bestuur naar een ander on derkomen uitzien, dat ze dan ook vonden in het St. Jansgebouw, waar aanstaande vrijdagavond 13 novem ber, de 22 leden tellende damclub 'Bergen', zijn 10-jarig bestaan zal vieren. Voor de aanvang van dit feest, dat door het cabaret-gezelschap 'De Lachspiegel' Verzorgd zal worden, houdt het jubilerende bestuur een receptie, waar ieder de gelegenheid wordt gegeven het bestuur te com plimenteren. (Ingezonden mededeling) Vgot Baby's huidje SCHAAKCLUB 'BERGEN' GOED VAN START In de laatst gespeelde eerste com petitie-wedstrijd van de NHSB, van 6 november j.l., tussen Schoorl en Bergen, twee tientallen die in het verleden gelijkwaardige tegenstan ders waren, kwam ditmaal Bergen met een grote overwinning uit de bus. Met liefst 5 punten verschil wisten de Bergenaren over Schoorl te zegevieren. De uitslagen luidden: R. Bakker (Schoorl)-D. Henstra (Bergen) V2- 1/ï, 2. J. v. Loo - J. Veis 0-1, F. Schoen-S. Pielaet 0-1, T. Meeden- dorp-H. Peters 0-1, P. de Boer-Me- vrouw Veis 0,5-0,5, J. Verkoren-G. v. Brenk 0-1, M. Slot-M. Boorsma 1-0, H. Diderich-R. Bont 0-1, H. Meedendorp-F. Arp 0,5-0,5', J. de Boer-C. Houtman 0-1. CULTURELE AVONDEN BERGEN Op zaterdag 21 november zal Jan P. Strijbos in Bergen een lezing houden over 'In het voetspoor der Vikingers', een zwerftocht door IJs land. Dit land, drie maal zo groot als Nederland is een dunbevolkt land, vulkanisch en dat bestaat uit enorme gletsjers, zandwoestijnen, moerassen, uitgestrekte heidevelden en een woest bergland, waarvan de toppen met eeuwige sneeuw zijn bedekt. De IJslanders stammen af van de Vikingen, die zich in 877 hier ves tigde. De bewoners spreken het Oud-Noors. Zij kunnen de Edda, 'n verzameling Godensagen zonder moeite lezen. IJsland is nu een modern land geworden. In 1944 is het onafhanke lijk geworden. Jan P. Strijbos heeft het land in alle richtingen doorkruist en in die twee maanden van zijn verblijf een boeiende film opgenomen, waarin de verschillende facetten van het land, de stad, heit landschap en de vogelrijkdom de volle aandacht krijgen. Ook deze avond vindt plaats in het Oranie-Hotel. De kaartverkoop bij Boekhandel De Haan begint op maandag 16 november. Eventueel zijn aan de zaal nog kaarten ver krijgbaar. Zie voor bijzonderheden de ad vertentie in dit blad. TWEE GROTE MATCHTAFELS IN HOTEL 'ATLANTIC' In hotel 'Atlantic' aan de Bree- laan zullen voortaan volledig bezet te biljarttournooien en biljartkam pioenschappen kunnen worden ge organiseerd, omdat op initiatief van de eigenaar van dit hotel de heer v. d. Klugt, twee grote biljarttafels geplaatst zijn. Het gemeentebestuur van Bergen, legt straks de begroting over het jaar 1965, op tijd, kant en klaar op tafel, ter beoordeling van de raads leden. Dit lijvig boekwerk laat een slui tende begroting zien, met als eind cijfer 5.500.000 (inclusief de verre keningen) en een bedrag van 32.000 onvoorzien. Door het colle ge wordt voorgesteld VVV-Bergen een subsidie te verlenen van 15.000 waarvan 5000 bestemd is voor een folder en de rest voor on kosten bestemd voor een eventuele administrateur of directeur. Aanleg drie voetbalvelden De financiële positie van Bergen kan niet slecht genoemd worden. Onderwijs, kunst en wetenschappen slaan met 1.005.000 een flinke bres in de inkomsten. Met de 15.000 subsidie zal de VVV hoogst tevreden moeten zijn. Als reserve is er een bedrag van 4500 uitge trokken voor de voorlopige aanleg van drie voetbalvelden, op het voor sportpark bestemde terrein aan de Groeneweg. Dit werk zal dan op korte termijn moeten geschieden. In de toekomst zullen daar dan een sporthal, hokey-velden, tennisbanen sintelbaan etc. verrijzen. Van de ruim een miljoen gulden van Onderwijs, kunst en weten schappen, wordt 193.000 bestemd voor kunst, cultuur, jeugdwerk enz. plus de jaarlijkse kapitaalslasten en onderhoudslasten 100.000. Voor maatschappelijk steun waaronder ook de verzorging voor bejaarden en krankzinnigen, is 480.000 gereserveerd. Openbare werken krijgt f 655.000 Volkshuisvesting 440.000 en Alge meen beheer (secretarie) 393.000. Reinigingsdienst Dienst Openbare werken kost 655.000. Hieronder is begrepen, de reiniginsdienst met een bedrag van 125.000, waartegen slechts 'n bedrag van 67.000 staat. Toch zijn er nog geen plannen, de reinigings belasting te verhogen. De straat reiniging (papierprikken en derge lijke werkzaamheden) kosten jaar lijks alleen al 20.000, Subsidie Aan de lange rij van subsidies wordt het niet onaanzienlijk bedrag van 137.000 uitgegeven, 3.800,- aan het KCB. 2.000 voor 't Dorps huis. Jeugdverenigingen ad 1 cent per bemoeienisuur 2000. Museum ruim 3000. Alkmaarse openbare leeszaal 1750,-. Volksmuziekschool ƒ6500, de beide plaatselijke voet balverenigingen elk 350, enz. enz. Talrijke verenigingen en instel lingen kunnen dus weer op een bij drage rekenen. De Stichting Gezinsverzorging zal een subsidie krijgen van 20.000 dit in verband met haar uitgebrei der wordende werkzaamheden. De kruisverenigingen krijgen ruim 25.000. De bijdrage voor het Cen traal Ziekenhuis wordt voor het ko mende jaar geschat op f 12.500. De schoolartsendienst gaat ruim 5.000 kosten. Het Roode Kruis 1000 en voor de geestelijke volks gezondheid is 7000 beschikbaar gesteld. Raadhuis Ook voor de bouw van een raad huis treft men eveneens een bedrag van 4500. De Raad die enige tijd geleden tot een daarvoor bestemde plaats heeft besloten, namelijk een reserve van 1.150.000, waarvan 450.000,bestemd is voor de bouw van een raadhuis. Er zijn echter nog geen plannen in dit dorp met zijn 11.124 inwoners om het volgend jaar met de bouw van een raadhuis te beginnen. De verkoopmiddag, door de com missie van Tijdsbesteding was ge organiseerd, mocht zich in een gro te belangstelling bij de inwoners van Bergen verheugen. Op deze verkooptentoonstelling waren allerlei werkstukken, zoals knutselwerk, naald-, borduur- en breiwerk geëxposeerd door bejaar den eigenhandig vervaardigd en door de bezoekster gretig gekocht. Ook de vele attracties aan de ver koopmiddag verbonden, werden druk bezocht en gaven aan deze middag een vrolijk en levendig ka rakter. Bijzonder veel aandacht trok een 44-tal tekeningen en waterverven, vervaardigd door een uit slechts 4 leden bestaande tekenclub, onder artistieke leiding van de kunstenaar Wouter Ydo. Deze leermeester heeft met zijn vier bejaardenleerlingen, verrassende resultaten bereikt. Dat dit tekenwerk veel bewondering en waardering kreeg, bleek wel uit het etiket 'verkocht' dat op verschillen de werkstukken prijkte. De Commissie van Tijdsbesteding kon dan ook gisteravond tevreden op deze verkoopmiddag terugzien, die door spontane medewerking van het personeel en alle andere werk sters tot een uitstekend geslaagde verkoopmiddag werd, die volkomen aan het gestelde doel heeft beant woord. De secretaris van de Stichting de heer J. M. Brouwers, dankte allen daarvoor en hoopte weer vele vrienden van 'Elkshove' op de vol gende verkooptentoonstelling te ontmoeten. KINDERBOEKENFEEST IN 'ZWARTE SCHUUR' De vorige week werd onder aus piciën van de Eerste Bergense Boekhandel van de heer Valenton, in het kader van de kinderboeken week, een kinderfeest georgani seerd in de Zwarte Schuur. Onder leiding van mej. Riemers- ma, docente van de Volkshoge school Kinheim en onder grote be langstelling van de jeugd, voerden de meisjes van Kinheim (die een achtweekse cursus volgen voor kin derverzorgster) een spannend ver haal op van 'De Blauwe Boekanier' van Tonke Dragt, waarin de scheepsjongen, Joris Jas, door zijn flink en ferm optreden het hart van de beruchte zeerover, de Blau we Boekanier, weet te vermurwen en het door zeerovers gestolen schip van zijn oom weer behouden weet thuis te brengen. Dit spannende verhaal (tussen de tafrelen door verteld door Ali Schardam) werd door de kinderen met grote aandacht gevolgd. De vele boekenstalletjes, feeste lijk opgezet door de meisjes van (Ingezonden mededeling) Voor huid en handen Kinheim, met hulp van de heer Elzinga, brachten een gezellige vro lijke sfeer in de Zwarte Schuur. Ook aan de tekentafels, waar kin deren vrij creatief mochten teke nen, werd toezicht gehouden door de toekomstige kinderverzorgsters, die dit feest in zijn geheel hebben georganiseerd. De uitslagen van de affiches-te kenwedstrijd waren de volgende winnaressen 1. Ina Kruikenmeijer, 2. Rein Geel, Ellen Roos, Kick Pi- laet en Enso Bos-Eijssen. De derde prijs kreeg Elbert Munk. HET HUMANISTISCH VERBOND in onze duinstreek Evenals vorige jaren organiseert de gemeenschap Alkmaar van het H.V. twee bijeenkomsten in Bergen. Want ofschoon het wel zeker is dat er vele mensen in Bergen en Schoorl wonen, die niet alleen bui tenkerkelijk zijn, maar zelfs huma nistisch denken en voelen, zien we er maar weinigen van als er samen komsten in Alkmaar worden ge houden. Om toch wat voor deze geestver- Effen: Geel - Rose - Bleu 150 x 250 cm. 175 x 250 cm 200 x 230 cm Groen - Wit vanaf 11,50 vanaf 12,90 14,90 Gebloemde dessins Zeer apart. 150 x 250 cm 180 x 250 cm Geheel nieuw artikel. 13,95 14,95 VOOR BETERE TEXTIEL: BERGEN - RUÏNELAAN 18 TELEFOON 2532 wanten te doen, wordt er a s. zon dag in 'De Oude Prins' in Bergen naast de Ruïnekerk, een bijeen komst georganiseerd. Spreker is Prof. G. Stuiveling; zijn onderwerp „De wondere wereld en wij". Onze hedendaagse wereld, op alle plaatsen in beweging, in ontwikke ling, in gisting, losbrekend uit oude grenzen en tradities, vraagt een nieuwe instelling van de mens te genover deze wereld, vraagt een van nieuwe taken en plichten, nadere plaatsbepaling, een besef vraagt Nee, lezers hier gaan we niet ver der mee, op deze plaats. Komt a.s. zondag luisteren naar prof. Stuive ling in 'De Oude Prins'. Ieder is welkom. (zie advertentie in dit nummer) Oogstdienst in de Rehoboth-kapel te Bergen A.s. zondag, 's morgens om 10 uur wordt in de Rehoboth-kapel een oogstdienst gehouden. Voorganger is Ds C. Keers uit Amsterdam. Gaven in natura kunnen a.s. za terdagmiddag tussen 3 en 4 uur af gegeven worden in de consistorie. De Sportfokkers Bergen en Omstreken Op de grote jongdieren show 'Hart van Holland' te Gouda, waar ruim 1500 jonge konijnen vertegen woordigd waren, behaalde de heer Keilink uit Heiloo met zijn hang oren 4xZZG en 2xZG. Hij had te vens de allerbeste Hangoor uit een klasse van ruim 70 stuks. Terwijl mevr. M. Schmalz-Vader met haar dieren lOxZZG, 3xZG en lxGG behaalde. Zij had uit meer dan 80 Rexen de allerbeste. Ook in de klasse normaalharige Marters, bezetten haar dieren ook de eerste plaats. Voorwaar een mooi succes voor deze vereniging. NOVIB-COLLECTE De inzameling ten behoeve van de Anti-Honger-Aktie, die in Ber gen is gehouden, heeft een totaal bedrag van 1881,70 opgeleverd. Alhoewel het bedrag zeker be hoorlijk genoemd kan worden, valt gezien ook de opbrengsten van de collecten, gehouden in 1961 en 1962 (in 1963 is voor de NOVIB niet ge collecteerd), dit resultaar toch enig zins tegen. De opbrengst in genoem de jaren bedroeg plm. 2800, Dit ongustiger resultaat is te wij ten aan het feit, dat zich niet vol doende collectanten gemeld hebben. Des te meer waardering valt toe Ledenvergadering VVV Groet- Cmperduin e.o., op 20 november a.s. in café Swart te Groet, aanvang 8 uur. Zaterdag 14 november grote kla- verjasdrive in Honky-Tonk, Schoorl aanvang 8 uur. Ten bate van de voetbalvereniging Schoorl. 13 november, 8 uur, feestavond, herdenking, 30 jarig bestaan afd. Schoorl A.N.D.O., in huize Duin- wijk, Binnenweg 6. 14 november: Klaverjasdrive ten bate van de konijnen- en pluimvee- fokver. 'De Duinstreek' in de Rus tende Jager te Schoorl. Illlilllllllllllllillilllililillliillllllllllllltlllllllllllllllllllllll aan diegenen, die zich wel voor dit werk hebben willen inzetten. Het NOVIB-comité dankt zowel de plaatselijke organisaties, als hun individuele leden voor hun mede werking, die er toe geleid heeft, dat bovenstaand bedrag door Bergen aan het landelijk bureau kon wor den afgedragen. U.V.V. BERGEN KINDERZEGELS Verzachten het leed van duizen den kinderen van ons volk. KINDERZEGELS Koopt u nooit te veel, want ze blijven een heel jaar geldig. KINDERZEGELS Kunt u vanaf 17 november a.s. weer elke dag konen bij de dames der U.V.V. aan het bekende ta feltje in het postkantoor. Ook op 't gebied van kerst- en nieuwjaarskaarten is er weer een gehele nieuwe collectie. Ie dag enveloppen vanaf heden reecfs verkrijgbaar op Dr. van Peltlaan 47 en op 17 november in het postkantoor. Zondag a.s. Dr. LUGTEN Hoflaan 6 Tel. 2700 SCHOORL Zondag a.s. dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 Koning Krelis in de ton. „Tjonge-Tjonge", riep koning Krelis, het is verdraaid lang gele den, dat ik hier in de kelder ben geweest, de tijden zijn ook te slecht om maar steeds nieuwe vaten wijn te bestellen. Maar de boog kan niet altijd gespannen zijn. Voor één keer vind ik het niet erg als er wat te drinken in huis is - wat jij - Sluijper?" „Natuurlijk majesteit, daarom moet u zich nu ook persoonlijk overtuigen van de uitnemende kwa liteit der wijn het vat staat daar ziet u ik heb er al een trapje tegenaan laten zetten." „Nou, we zullen es kijken", vond de koning, klom tegen het trappetje op en keek in de ton. „Hé, wat is dat nou?" schrok hij. „Der zijn toch geen spoken hier in de kelder wat? Heb je je niet ver gist, Sluijper? Ik zie niets." „Maar sire, ziet ge dan de wijn niet, en vertelt uw neus u niet de schoonste verhalen over de drui ventrossen, waaruit deze drank is vervaardigd?" „Welnee, man", sprak de koning verbaasd. „Ik zie geen snars, maar dat ligt zeker aan mij, ik zal nog eens kijken." En hij boog zich over de rand van de ton. „Een - twee - drie - hoepla", schreeuwde Sluijper en met deze woorden gaf hij de koning een zet, zodat deze voorover in het vat viel. „Sakkerju - Sluijper, houw op met je grapjes", klonk het onder uit de ton. „Ik heb m'n goeie goed aan, dat weet je!" „Inderdaed weet ik dat", grijnsde Sluijper, „doch troost u met de ge dachte, dat u geen koningsmantel meer nodig heeft.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1