ft ff e wordende wereld en wij Sint Nicolaas DAM PO Veertig jaar vishandel C. Hoeben Agenda Boortorens in Bergen 59 cm groot beeld met 2e programma Radio MUELINK „WALA C0RSETTERIE" SCH00RLSE GEMEENSCHAP 58 DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 39c JAARGANG No. j46 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef SCHOORL verkouden Intocht van St. Nicolaas DUSTERS PYAMA's NACHTHEMDJES ONDERBLOUSES JUPON's ONDERJURKEN Corsettenhuis „De Boer" Onrustige Zenuwen? ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN <~Proleóóor (BrégUel 2de deel WeMlad dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoomsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. fl,75 per kwartaal. Advertentieprijs 15 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. REDE VAN PROF. DR. G. STUIVELING De zaal van „De Oude Prins" was eivol toen prof. dr. Stuiveling, na enkele inleidende woorden van de heer Koeman, voorzitter van de ge meenschap Alkmaar en omstreken, van het Humanistisch Verbond, zijn betoog aanving. Men vraagt zich vaak af: „In wat voor wereld le ven wij?" En wie zich geregeld zo goed mogelijk rekenschap geeft van de verschijnselen om zich heen, zal slechts tot betrekkelijke .zekerheid' komen. Je denkt dat je er misschien aardig wat van weet, maar als je met een ander tot een diepergaand gesprek komt, zal je spoedig mer ken, dat hij uit dezelfde verschijn selen tot verschillende conclusies komt. De ander leeft in een „ande re wereld". Ieder ziet zijn wereld met eigen bril. Bij de meeste mensen is het zo, dat de indrukken in de jeugd en puberteitsjaren voor de vorming van het beeld van de wereld van beslissende betekenis zijn. De ont wikkelingen die in de verdere ja ren plaatsvinden, worden doorgaans niet meer integraal in de „wereld beschouwing" opgenomen. „Zo was het in mijn jeugd; zo hoort het eigenlijk". Maar grote, de wereld beslissend- beïnvloedende gebeurtenissen, als b.v. de eerste wereldoorlog, kunnen op karaktervorming en meningsvor ming van het dan jonge geslacht, bijzonder grote invloed uitoefenen. Spr. verduidelijkte dit door talrijke voorbeelden uit de literatuur. Men komt voor en na dergelijke wereld verschijnselen tot een andere wijze van positie kiezen, als oudere of als jongere. De toeneming der menselijke com municatie is een dergelijk wereld gebeuren. Mijn vader, zei prof. dr. Stuiveling, had hier op zo'n zon- aagmorgenbij eenkomst niet kunnen spreken. Hij had, 60 jaar geleden, de verkeersmiddelen niet tot zijn beschikking, trein, bus, auto e.d. Een eeuw geleden ongeveer reisde Multatuli twee keer heen en weer naar Indonesië, per zeilschip. Het kostte hem met elkaar bijna twee jaar van zijn leven. Toen hij een spoed-eisend geval aan Batavia voorlegde, hadden zijn brief en het antwoord twee maanden nodig. Dat was toen „spoed." Spr. bespreekt dan de geschiede nis en de invloed van taal en schrift en memoreert dat de boekdruk kunst, 500 jaar geleden uitgevon den, eerst na de uitvinding van snelpers en zetmachine tot massa communicatie voerde, mede doordat in de Westerse wereld het analfa betisme verdween. Echter meer dan de helft der wereldbevolking is nog niet in staat tot lezen en schrijven! In onze dorpskrant stond - in 1914 - dat bij boer A. een koe was dood gebleven na de geboorte van een mismaakt kalf, met grote letters. En ergens, klein gedrukt in een hoekje was vermeld dat er in Serajewo een schot was gevallen Naast krant en tijdschrift die ons informatie verschaffen over het nieuws van de hele 'wereld, staan natuurlijk radio, film en televisie in dienst van een berichtgeving die, levend en direct, het grote gebeuren in ge meenschap en gezin brengen. Ram pen, verkiezingen, strijd en zege praal, die andere werelddelen in be weging brengen, gebeuren nage noeg terzelfder tijd voor uw voe ten. Zagen we niet Kennedy en zijn moordenaar voor onze ogen ster ven? Zeilschip, stoom- en motorvaart, fiets, auto, vliegtuig, straks raket ten en atoomschepen markeren een verbijsterend snelle ontwikkeling. Niemand op de wereld woont he den verder weg dan enkele etma len. En hun stem horen we per te lefoon eerder dan een medeluiste raar in de kamer van de spreker. Deze wereldcommunicatie heeft na tuurlijk ontzaglijke invloed op ons leven. Allerlei grenzen zijn door broken, landsgrenzen zowel als so ciale afscheidingen. Ook rassen scheidingen staan op het punt te verdwijnen. De mensen der wereld delen treden misschien noodge dwongen, met elkaar in contact, ze hebben elkaar nodig. Ze zullen met elkaar moeten leren leven. Ook de wereld godsdiensten ver kennen eikaars „terrein". Ze heb ben hun aandacht immers te rich ten op dezelfde problemen. 400 Mil joen Christenen moeten kunnen en willen luisteren naar de 2600 mil joen andere wereldbewoners. Men kan niet meer, als vroeger, zich in zijn isolement veilig wanen. De machine, het apparaat, de tech niek heeft onze wereld beslissend veranderd. Velerlei wiskundige en andere problemen kunnen we laten oplossen door rekenmachines, com puters. Een „maan", een .Marsschot' is zonder dergelijke apparatuur niet mogelijk. Echter, het rationele, koele, indu striële denken spaart de mystiek, het wonder niet. Kunnen we evenwel al onze vra gen door de rekenmachine laten oplossen? Spr. meent, dat het Hu manisme, meer dan iets anders in (Ingezonden mededeling) het westerse cultuurbestel, in de geest verbonden met „het oude Athene" een besef van betrekkelijk heid meevoert. Het denken kan veel, maar niet alles. Het Humanisme moet de moge lijkheden van onze tijd gebruiken. We moeten elkaar, de wereld ont moeten. In oorlog, in vrede? zon der of mèt begrip van elkanders noden en deugden? We moeten de contacten laden met ons sentiment, onze sympatie, onze solidariteit. De mens kan bij het rationele al leen niet leven; ook het menselijk gevoel, de liefde moet tot gelding komen. Tenslotte zullen de diepste levensvragen, over leven en dood, over de verhouding man - vrouw en ouders - kinderen en over goed en kwaad nimmer door computers op gelost worden. Zoals jullie misschien gezien heb ben jongens en meisjes, is St. Ni colaas zaterdagmiddag 14 november in Hoorn aangekomen. We hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt de goede Sint te vragen of hij ook ons dorp wilde bezoeken. Dat wilde hij heel graag doen. Maar hij kon niet eerder naar ons toe komen als zaterdag de 21ste. Vermoedelijk brengt de grijze bis schop de nacht van vrijdag op za terdag door in zijn hoofdkwartier in de Hoofdtoren te Hoorn. Het kan ook zijn, dat hij in ons dorp ergens logeert, maar dat kon hij ons nog niet met zekerheid zeggen. Wat hij ons wel verteld heeft is, dat hij za terdagmiddag 21 november om half drie in Groet op de Kerkbrink zal zijn. Hij brengt twee van zijn Pie ten mee en misschien ook nog een groepje Spaanse edelen op ponnies. Die wilden graag ons dorp eens zien. Sint Nicolaas en de Pieten kennen Schoorl en Groet natuurlijk heel goed. Jaar in jaar uit komen ze alle brave kinderen cadeautjes brengen en beter dan wijzelf weten de Pieten de weg over onze daken. Jullie weten natuurlijk dat Sin terklaas zijn schimmel heeft mee gebracht. Dat heb je op de televisie kunnen zien. Hij zal ook hier zijn intocht houden op zijn witte paard Sleipnir. Sint Nicolaas is nog altijd bis schop van het Klein-Aziatische plaatsje Myra. Maar hij woont te genwoordig, zoals we weten, in Spanje waar hij ook zijn Moorse knechten vandaan heeft gehaald. Altijd is Sinterklaes de vriend van de kinderen geweest en hij is het nog. Bekend is het verhaal van de drie kinderen, die door een wrede slager waren geslacht en door heili ge Nicolaas weer tot leven terug gebracht werden. Ook kennen we de geschiedenis van de arme meis jes, die geen geld voor een bruids schat hadden en dus niet trouwen konden. Op een nacht werd 't raam van hun slaapkamer opgeschoven en strooide een onbekende hand zakken met goudstukken naar bin nen. Die hand was natuurlijk van St. Nicolaas. Zo gul is de Sint nu niet meer; nu laat hij zijn Pieten pepernoten strooien. Dus jullie weten het nu: zaterdag 21 november om half drie op de Kerkbrink en om half vier op het Raadhuisplein, respectievelijk in Groet en in Schoorl. En dan flink zingen, hoor. R. P. Goettsch Het eind van dit jaar dient het verzoek om concessie ingediend te worden. Heeft de Amoco, die sa menwerkt met de steenkolenhan delsvereniging Utrecht succes met het boren, dan ligt het aan de Overheid, vergunning te verlenen voor deze gas en olie exploitatie. VERBOUWING OPENBARE ULOSCHOOL. Uitbreiding geen overbodige luxe. Doordat het onderwijs aan de» Openbare ulo-school de laatste ja ren, onder leiding van het hoofd der school, de heer M. van der Ploeg, zeer in trek is - de school telt thans 160 leerlingen - is deze onderwijsinstelling in moeilijkhe den geraakt, en is men genoodzaakt - welke ruimte dan ook in deze school te benutten. In het jaar 1920 verrees de school uit de grond aan de Beemsterlaan en was toentertijd berekend op 75 leerlingen. Na de oorlogsjaren is dit aantal verdubbeld, zodat men thans met elke vierkante meter schoolruimte moet woekeren. Reeds werden verschillende ver beteringen aangebracht en stelde de gemeenteraad in 1962 een extra krediet beschikbaar voor het tref fen van de hoogst nodige voorzie ningen aan het gymnastieklokaal. De getroffen voorzieningen zijn echter van bescheiden omvang en nog onvoldoende. Voor uitgebreider voorzieningen, die uiteraard meer geld kosten wordt rijksgoedkeuring ereist. Deze goedkeuring wordt verkregen uit het provinciale quo tum en afgegeven op grond van een urgentieverklaring van het Mi nisterie van O. K. en W. Na overleg met de inspecteur van het lager onderwijs, is inmiddels de urgentieverklaring voor de uitbrei ding en de verbouw gekregen. Ook werden de betreffende schets- plannen en ontwerp-begroting, met inachtneming van de opmerkingen van de Bouwkundig Hoofdinspec teur, door de onderwijsinspectie goedgekeurd. De provinciale over heid zal dit jaar nog haar mede werking verlenen voor het verkrij gen van rijksgoedkeuring, zodat De bekende vishandel van de heer C. Hoeben bestaat zaterdag 21 no vember a.s. veertig jaar. Als straks de familie Hoeben recipieert in café restaurant ,Het Wapen van Bergen" zullen er vele Bergense ingezetenen zijn, die op die receptie van hun belangstelling zullen blijk geven, want wat er bereikt is in die veer tig jaar van hard werken door de familie Hoeben en al hun kinderen is bewonderenswaardig en een com pliment waard. In het jaar 1924 begon de heer Hoeben met stoofperen te venten, die hij grif verkocht. Daarna breid de hij zijn koopwaar uit met ha ring en vis en reed na enige jaren al spoedig met de bakfiets, waarop hij met luider stemme zijn koop waar aankondigde. Daar de zaken steeds vlotter gin gen in verband met de groei van Bergen, opende hij een viswinkel aan de Dorpsstraat en stichtte een kiosk aan de Nieuwe Bergerweg, waar hij vele jaren goede zaken dreef, terwijl hij tevens naast het oude stationsplein, met zijn rijden de viskraam een bekende figuur werd. Na de oorlogsjaren ging de winkelzaak dicht en verhuisde de heer Hoeben naar de overkant in 'n oude boerderij waar hij thans nog woont. Zijn plannen voor een kiosk op het Plein - dat inmiddels uit de grond verrezen was - hadden nog al wat tegenwerking. De heer Hoebe was echter de man niet om bij de pakken te blijven zitten en opende op 26 mei 1962 zijn glazen vis- en pata-paleis, waarin de modernste frituurapparaten geïnstalleerd wer den. Deze feestelijke opening zette de kroon op een welbestede arbeid van de ondernemer. De heer Hoe ben, die met een oude fiets, een zak stoofperen en een emmer haring be gon, heeft zijn succes ook voor een groot deel te danken aan zijn vrouw mevr. G. Hoeben-Kuiper, en zijn kinderen, die zaterdag dit jubileum met grote dankbaarheid zullen her denken. Deze week wordt boormateriaal voor het vinden van olie en gas naar de Heerlijkheid Bergen getransporteerd. Misschien verrij zen er straks boortorens in dit schilderachtig polderlandschap langs de Voert, die hieraan een vreemd accent zullen geven. Met grote ijver is men thans be zig op de landerijen van de vee houders A. de Wilde en Paarlberg, aan de Herenweg op het Woud de fundering voor de boortorens aan te leggen. Volgens onderzoekingen van Franse geologen verwacht men dat daar olie en gas in de bodem zal worden aangetroffen. Laanweg 32 - Schoorl - Tel. 721 voor de vrouw met bijpassend broekje Payglop 23 Langestraat 117 ALKMAAR overdag, maar ook op ongelegen uren zich van die onontbeerlijke brandstof kan voorzien. Dit pompstation werd door de fa. v. d. Berg uit Deventer op last van de Orion Benzinemaatschappij in één dag daar geplaatst. Deze zaak die in de vier jaren van zijn be staan, op zakelijke wijze wordt be heerd door de heer J. der Kinde ren, heeft in die betrekkelijk korte tijd een reeks van veranderingen en verbeteringen ondergaan en deze service-verlening, speciaal voor zijn uitgebreide klantenkring laten installeren. OPBRENGST COLLECTE B.L.O. De Nazorgcollecte B.L.O. voor het geestelijk gehandicapte kind heeft in Bergen het niet onbe langrijke bedrag van ƒ1647,74 opge bracht. Allen die aan het verkrij gen van dit goede resultaat hebben meegewerkt hartelijk dank, in het bijzonder de jongeren die hieraan hun volle medewerking hebben ge geven. Mijnhardt's Zenuwtabletten (Ingezonden mededeling) de werkzaamheden aan school en gymnastieklokaal zo spoedig moge lijk zal beginnen. De werkzaamheden bestaan uit vernieuwing van het gymnastiek lokaal, nieuwe vloerbedekking, cen trale verwarming, betere was- en kleedgelegenheid, het stichten van een hoofdenkamer, veranderen en tree en een nieuwe toiletgroep. Het totaal van de kosten van uitbrei ding en verbouw bedraagt f 131.650. Dinsdagavond heeft de Raad in een speciaal daarvoor bestemde openbare vergadering, haar goed keuring over dit voorstel uitge sproken. BERGEN HEEFT EEN AUTOMATISCH MENGSMERINGSSTATION De rijwielzaak van de heer J. der Kinderen aan de Oosterweg te Bergen, heeft verleden week als primeur in het dorp, gezorgd voor een olie-station, waar zijn brom mende klantenkring en anderen, zich voortaan zelf kunnen bedienen Hij heeft n.l. voor zijn rijwielzaak een automatisch mengsmeringssta- tion laten plaatsen, zodat de be rijder van een bromfiets niet alleen LEZING JAN P. STRIJBOS Op zaterdagavond 21 november a.s. zal de heer J. P. Strijbos in het Oranje Hotel voor leden en dona teurs van de KJVO en ANDO een lezing houden over: 'In het voet spoor der Vikinkgen', een zwerf tocht door IJsland, een dunbevolkt vulkanisch land, dat drie maal zo groot als Nederland is en dat uit enorme gletsjers, zandwoestijnen, moerassen, uitgestrekte heidevelden en woest bergland bestaat, waarvan de bergtoppen met eeuwige sneeuw zijn bedekt. De IJslanders stammen af van de Vikingen, die zich in 877 daar ves tigden. Men spreekt daar Oud- Noors en lezen de 'EDDA' een ver zameling Godensagen zonder moei te. IJsland is nu een modern land geworden en werd in 1944 onaf hankelijk. De heer Strijbos heeft dit land in alle richtingen door kruist en tijdens zijn verblijf daar, een boeiende film opgenomen, waarin verschillende facetten van het land, de stad, het landschap en de vogelwereld de volle aan dacht krijgen. DAMCLUB 'BERGEN' VIERDE 10-JARIG BESTAAN Vrijdagavond j.l. vierde de Dam club 'Bergen' haar 10-jarig bestaan in het verenigingsgebouw St. Jan. De voorzitter van de vereniging de heer W. van Hattum heette do nateurs en leden hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van verschillende verenigingen. Vervolgens gaf hij een beknopt overzicht van dit 10-jarig tijdperk en dankte in het bijzonder de secre taris, de heer C. Tromo, oprichter van de damclub, voor de grote ak- tiviteit die hij vanaf de oprichting van de club heeft ontplooid en haar bestaansrecht heeft gegeven. Voorts sprak de voorzitter van DWD, de heer van Alkemade en memoreerde de goede verstand houding tussen beide verenigingen. Hij liet zijn dank vergezellen, door het aanbieden van een dambord. De voorzitter van Damlust uit Langedijk, de heer C. J. Cools schetste eveneens de prettige ver houding tussen beide clubs en of freerde namens zijn 55-jarige ver eniging het jubilerende Bergen een enveloppe met inhoud. De heer H. Wellerdieck bracht namens de Buurtvereniging Bergen zijn felici taties over en de heer P. Boot gaf zijn voorziter, namens de feestcom missie een voorzittershamer. Hierna trad het cabaret 'De Lach spiegel' uit Alkmaar voor het voet licht, dat veertien dagen geleden in het Bejaardenhof 'Elkshove' een Vrijdag 20 november Algemene ledenvergadering VVV Groet-Camperduin en omstreken, 20.00 uur, in het café van de heer Swart. Zaterdag 21 november a.s. Toneeluitvoering HTV 'De Kome dianten' in café 'Het Hargerhoekje' met het Istuk 'Schip op Strand': Anvang 20.00 uur. Konijnen- en Pluimveefokvereni- ging 'De Duinstreek' in café 'De Rustende Jager. Van 10.00 uur tot 22.00 uur, tentoonstelling van ko nijnen en pluimvee. Om 20.00 uur diverse attrakties en trekking ver loting. Zondag 22 november a.s. Konijnen- en Pluimveefokvereni- ging 'De Duinstreek' in café 'De Rustende Jager', van 10.00 - 18.00 uur. Tentoonstelling van konijnen en pluimvee. Dinsdag 24 november a.s. Voetbalvereniging 'Schoorl'. Al gemene ledenvergadering in café P. Duin. Aanvang 20.15 uur. Woensdag 25 november a.s. Algemene ledenvergadering van de Gymnastiekver. 'Olympia' te Schoorl, aanvang 20.00 uur bij de heer Roos. goede entree maakte te Bergen. Ook nu weer wist deze kleine hard werkende toneelgroep, de Bergena- ren tot grote vrolijkheid te bren gen. Schetsen en liedjes werden in een vlot tempo door Jaap Smit als conferencier voor het voetlicht ge bracht. Rita Bouma verstaat de kunst bij alles wat ze brengt het publiek te boeien, evenals Anita Kesselaar, een nazaat van 'De Car rels', die haar familiegave niet ver loochent. Zij werden allen muzi kaal begeleid door Piet Overdijk. Als east werkte die avond mee de goochelaar Brockine, bekend door de t.v. Zijn optreden met Ka- reltje de sprekende nop, de zingen de zaag, was een verrassing, die de feestvreugde extra verhoogde. Het bestuur van Bergens damclub kan tevreden op dit geslaagde ju bileum terugzien. TWEE BERGENAREN IN IIET BUITENLAND BEKROOND. Op dezelfde tentoonstelling waar de heer Roos een gouden medaille won en waaraan een literaire prijs vraag verbonden was heeft Eva Keesman-Huysmans voor haar kin derkookboek een zilveren medaille met een ereprijs ontvangen. Het is wel frappant dat twee Ber- genaren tegelijkertijd bekroond zijn de een voor zijn prettig, degelijk vakmanschap, de ander voor haar zeer kunstzinnig, zorgvuldig sa mengesteld kookboek voor kleine meisjes. Het boekje heet: 'Zelf aan 't fornuis'. Uitgave van De Drie hoek, Amsterdam. Zondag a.s. Dr. LUIF Nw. Bergerweg 1 Tel. 3130 SCHOORL Zondag a.s. Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 Koning Krelis reisvaardig. Boos stak konng Krelis zijn hoofd weer uit de ton. „Verdraaid nog an toe, Sluijper" riep hij, „nou moet je me eh „Zwijg....!" zei Brusselslof ski, die uit zijn schuil hoek te voorschijn was gekomen. „Het is uit met je macht, hoor je....? Hier voor je staat de nieuwe heerser over Boelmania - Hier - zie je hem goed? We hebben ge noeg van je. - Schoon genoeg. Wat dacht je nu eigenlijk van ons, hé biljartbal?, dat wij er misschien belang bij hebben, dat het volk het goed heeft? Ha-ha-ha. Wij versta je. Wij, de ministers, moeten het goed hebben. Wij moeten met geld kunnen smijten „Duurt uw betoog niet wat lang, vriend Brusselslofski?" sprak Sluij per op afgemeten toon. „Je hebt gelijk. Sluijper, die knaap is toch niet te bekeren", zei minister Brusselslofski, laat hem maar zakken." „De beste man krijgt eerst nog een muilkorf voor", grijnsde Sluij per. „Hij mocht eens gaan schreeuwen, stel je veur zeg, ter wijl het me toch zo gezellig lijkt om in een ton op reis te gaan, niet Krelis Zo.hier is een prachtdoek een ogenblik keurig zeg, nu de handen nog even samenbinden mooi zo Sire ge zijt reisvaardig pas op uw hoofd de deksel gaet toe tot ziens

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1