fi Sint Nicolaas s* s» i IO dagen na deze 59 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 39c JAARGANG No, 47 geschenken DUSTERS PYAMA's NACHTHEMDJES ONDERBLOUSES JUPON's ONDERJURKEN „WALA C0RSETTERIE" Corsettenhuis „De Boer" Jan P. Strijbis hield een lezing Grote belangstelling bij familie Hoeben Toneelver. St. Jan Jaarvergadering Natuurwacht Lezing over Afrika Filmavond op Merelhof 5 DECEMBER, SINT NICOLAASFEEST Viswedstrijd ADVENT 1964 ZONDAGSDIENST ARTSEN eóóor (^.régUel 2de deel WeekM&d dit nummer bestaat uit 12 pagina's _l'/. lil/, v Aanleg 3 voetbalvelden aan de Groeneweg. Op grond van een besluit in de raadsvergadering in december 1962 werd overgegaan tot aankoop van enige percelen weiland aan de Groeneweg in de gemeente Bergen, ter grootte van 13 ha, welke per celen ingebracht zijn in het gemeen telijk grondbedrijf. De raad kon zich volledig vereni gen met het streven om op korte termijn de stichting van een sport complex op deze terreinen te ver wezenlijken. Waar het om verschillende rede nen nog niet mogelijk is reeds nu de uitvoering van het sportcomplex als geheel ter hand te nemen en anderzijds het grote tekort aan voetbalvelden voor de bestaande sportverenigingen ter plaatse steeds nijpender wordt, achten B. en W. het dringend noodzakelijk dat thans spoedig wordt overgegaan tot de aanleg van een hoofdvoetbalveld met omliggende ruimte en van 2 voetbalbijvelden. Tevens is het van het grootste be lang, dat ook reeds wordt begonnen met de aanleg van de in het schets ontwerp aangegeven singelbeplan ting rondom het totale complex op dat allereerst de drie voetbalvelden zo spoedig mogelijk in de luwte ko men te liggen en voorts die beplan ting haar beschuttende funktie kan vervullen zodra in de toekomst de overige soortvelden worden gereali seerd. De globale kosten worden ge raamd als volgt: voor de aanleg van de drie sportvelden op 165.000 voor de aanleg van de groensingel op 70.000. een totaal van 235.000. Subsidieverhoging K.CJÏ. In een mededeling aan de raad, hebben B. en W. met betrekking tot de openbare behandeling van de begroting op vrijdag 27 november voorgesteld de subsidie voor de KCB van 1.500,- met ƒ500,- te verhogen 2.000,-). Ook de enige nog plaatselijke to neelvereniging St. Jan krijgt, in dien de raad zijn fiat hieraan geeft, een jaarlijkse subsidie van 150,-. Benoeming bestuurslid bejaardenzorg In het bestuur van de stichting bejaardenzorg is een vacature ont staan door het overlijden van mevr. N. de Graan-Groot. Na overleg met het stichtingsbe stuur hebben B. en W. de volgende voordracht gemaakt: 1. Mevr. T. van Kampen-Bosma en 2. Mevr. A. G. Ezerman-Mootz. Enkele opmerkingen van de 2 commissies, beantwoord door B. en W. Het onderzoek van de door bur gemeester en wethouders op 30 september 1964 aan de raad aange boden ontwerpbegroting voor de dienst 1965, heeft inmiddels plaats gehad door twee afzonderlijke uit raadsleden gevormde commisies. Het algemeen verslag omtrent hun onderzoek en hun opmerkingen daarover, werden beantwoord door B. en W. De kermis. Enkele leden van de commissies wensen afschaffing van de kermis of verplaatsing naar een minder schadelijke standplaats i.v.m. de protesten die binnenkwamen. B. en W. zegt hierover de ge zien de bereidheid van de exploi tanten voor een standplaats, dit jaarlijks nog een behoorlijke pacht- voor de vrouw met bijpassend broekje Payglop 23 Langestraat 117 ALKMAAR In verband met Sint Nicolaas Maandagmiddag geopend som in het gemeentelaatje brengt en dit kermisvermaak in een zeke re behoefte voorziet. Verplaatsing naar elders, zal de opbrengst en 't kermisbezoek verminderen en de kosten belangrijk doen stijgen. Parnassiapark Verzocht werd door de commis sies welk bedrag ten koste is ge legd voor het Parnassiapark, sinds de overdracht aan de gemeente Ber gen. Hierop luidde het antwoord, dat hieromtrent gegevens zijn vermeld in het rapport rekening 1961. De kapitaalsuitgaven t.e.m. 1961 voor aankoop, herstelplan en pompinstal- latie 59.000, herstelkosten 1962 450,herstel beplanting 3.200,-. Onderhoudskosten vanaf het jaar 1954 t.e.m. 1963 67.000, Subsidie V.V.V.-Bergen Diverse commissieleden zijn van oordeel dat de voorgestelde subsi die aan VW-Bergen groot 10.000 niet verantwoord is, gelet op de voor 1965 uit deze ontwerpbe groting blijkende financiële positie van de gemeente. Burgemeester en wethouders heb ben in de raadsvergadering van 8 september 1964 duidelijk blijk gege ven van hun gezindheid ten op zichte van het VVV-werk in de ge meente. Zij zijn akkoord gegaan met de suggestie uit de raad, dat de leden van de WV, zich ook moesten verenigen met de voorge stelde verhogingen. De meerderheid van ons inmid dels gewijzigd college staat nog steeds op het standpunt, dat een goed-werkende VVV niet zonder 'n flinke overheidssubsidie kan draai en en dat in het totaal van de aan geboden begroting 1965, het voor gestelde bedrag zeker kan worden aanvaard. zijn kinderen bezig is een glorieuze zaak uit te bouwen in Bergen de parel van Noordholland. Talrijke bloemstukken en vele geschenken mocht de jubilaris in ontvangst nemen, 's Avonds werd 't feest voortgezet in 'Het Wapen van Bergen', waar tot grote verrassing van het jubilerende echtpaar een lange rij van uit het oog verloren vrienden en bekenden uit het ge hele land aantraden en de oude her inneringen uit een grijs verleden werden opgeroepen. Dit verrassend weerzien werd door de heer Morauw, een schoon zoon van de heer Hoeben, in scène gezet en knap gerisseerd. te de heer Dijs de heer en mevrouw Finkensieper voor deze belangloze filmvoorstelling. Hij liet zijn dank vergezellen met een stoffelijk blijk van waardering en hoopte dat het niet de laatste keer zal zijn. Zaterdagavond j.L hielden KJVO en ANDO één van hun hun cultu rele avonden in de geheel bezette zaal van het 'Oranje Hotel'. Na een kort openingswoord van de heer B. Schuil, gaf hij het woord aan de ervaren vogelkenner-foto graaf en beschrijver J. P. Strijbos, die aan de hand van het vertonen van zijn laatst opgenomen film 'In het voetspoor der Vikingen' een beeld gaf van de flora en fauna van IJsland met al zijn indrukwekken de natuur. Aleer de heer Strijbos met film- vertoon begon, gaf hij 'n korte in leiding over zijn reis door dit mys terieuze land met zijn onbestendig en nevelig klimaat. Op levendige wijze vertelde hij over het werk van de pioniers in IJsland, dat oor spronkelijk onbewoond was. Pas in het jaar 800 kwamen Keltische en Ierse monniken zich vestigen op dit vulkanische eiland. Op heldere en duidelijke wijze begeleidde de spreker zijn film, die waarschijnlijk door de aanhoudende regen in dat land wat donker is uit gevallen. Talrijke vogels, en bloe men werden op de film vastgelegd, van dit rijk en stenig land van schapen, rivieren, fjorden en vula- nen, waar de bewoners hoofdzake lijk van de visserij leven. Aan het slot van de lezing dankte de heer Schuil de heer Strijbos voor zijn boeiende lezing en spoorde al len aan, donateur te worden, opdat deze culturele avonden kunnen blij ven doorgaan. Zaterdagmiddag j.l. hielden de hr. en mevrouw Hoeben een zeer druk bezochte receptie in de voorzaal van café-restaurant 'Het Wapen van Bergen', ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van hun vishandel. Onder de talrijke zakenrelaties, vrienden en kennissen, deden ook burgemeester L. J. de Ruiter en mevrouw de Ruiter, pastoor Beers, adjudant Verduin en andere beken de persoonlijkheden, van hun be langstelling blijken. Mr v. Boxem, een vriend van de heer Hoeben en gepensioneerd grif fier van de rechtbank te Alkmaar, die een paar jaar geleden de on dervonden moeilijkheden met het verkrijgen van een standplaats op het Plein wist op te lossen, memo reerde de ijver en de ambitie van de heer Hoeben, die met hulp van OPVOERING VAN 'DE EBBENHOUTEN OLIFANT' De r.k. toneelver. St. Jan opende in de goed bezette schouwburgzaal van 'De Rustende Jager' het winter seizoen met de opvoering van 'De Ebbenhouten Olifant' spel van avontuur in drie bedrijven en zes tafrelen door Christian van Bom- mel-Kouw en Henk Bakker. Het succes van een toneelvereni ging wordt bepaald door de juiste keuze van een stuk. Ditmaal was deze serieus werkende toneelgroep daarin niet gelukkig, want de lan ge monologen voortkomende in dit spel vereisen veel acteertalent v. de spelers, die daardoor - als was de rolkennis vast - nog niet de kunst bezitten het publiek te boeien. Dit bleek uit het spannende avontuur waarin een wiskunde leraar, ver slaafd is aan het lezen van thrill er- lectuur en met zoveel verbeeldings kracht het verhaal van de ebben houten olifant leest, dat het in zijn droom werkelijkheid wordt. Er wordt in gemoord en geschoten door een gemaskerde misdadiger, die de liefde tussen twee jonge mensen danig op de proef stelt. Door al dit geheimzinnig gebeuren loopt een dedective deducerend en combinerend rond, op zoek naar een oplossing. Wim Vlaar als wiskundeleraar, die in vele benarde posities geraakt speelde zijn veeleisende rol uitste kend. Zijn uitspraak is beschaafd en zijn spel doordacht. Aat Groot als Dick v. d. Wal zijn vriend, later als de gemaskerde, hebben we wel eens beter gezien. In zijn bedreiging tegenover de le raar was hij vlak. Dit kan eveneens gezegd worden van Toon Rinkel als Hiro Martel mans de dedective, hij miste de mo menten van in actie komen en re soluut zijn. Mevr. Trien Wijbenga-Tiebie als pensionhoudster bezit toneelroutine. Zij speelde haar rol kostelijk en wist zo nu en dan door haar spel grote vrolijkheid in de zaal te bren gen. Ook Ben Tiebie als de Chinees Ching Li was voortreffelijk. Het onbetrouwbare dagmeisje (mevr. D. Staadegaard-de Wit) gaf een fijne uitzonderlijke creatie. Jan Koopman was een stijlvolle butler Jeanet Krijgsman Snoeck kwam na een aarzelend begin beter in haar rol hoewel de echte 'emo ties' in enkele van haar scenes ont brak. Het decor en grime waren goed verzorgd. De regie was in handen van Jos Groenland. Het publiek waardeerde de pres taties van de spelers met een dank baar applaus. Vrijdagavond j.l. hield het Insti tuut voor Natuurbeschermingsedu catie, afdeling Bergen, ten raadhui- ze haar jaarvergadering. Na opening van de voorzitter de heer J. Ponstijn, gaf de secretaris de heer Van Gulik een overzicht over de verrichtingen van het af gelopen jaar over de door het lan- lelijk instituut georganiseerde voor- jaars- en najaarswandelingen, waar aan 7000 wandelaars hebben deel genomen. Aan de door afdeling Bergen ge organiseerde wandelingen, namen in het voorjaar 58 en in het najaar 84 wandelaars deel, onder leiding van de heer H. Jellema. Uit het verslag van de penning meester bleek dat de financiële om standigheden niet zo rooskleurig) zijn en er nog slechts f 9,34 in kas is. Daar de uitgaven van de af deling die de inkomsten verre heb ben overtroffen, besloot de verga dering de donateursgelden v. 1 tot 2 gulden te verhogen. In een circu laire zullen de 67 donateurs metter tijd een schrijven omtrent de ver hoging ontvangen. Wegens het oedanken van de pen ningmeester de heer A. Musch, die de financiën uitstekend beheerde, werd in zijn plaats de heer K. Musch gekozen. Tijdens de rondvraag kwamen er uit de vergadering enkele klachten naar voren omtrent een ruitersport vereniging uit Bergen. Sommige jeugdige ruiters rennen als wild west-cowboys door het natuurreser vaat, geen rekening houdend met de paardenpaadjes. Ook de vervui ling in het bos en langs de weg kwam ter sprake. Op voorstel van de heer Manod de Frodeville werd besloten een schrijven naar het ge meentebestuur te zenden en te trachten daarin verbetering te bren gen. De vorige week hield de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Bergen haar maandelijkse bijeen komst. Voor deze avond had men de heer en mevrouw Timmerman- Harff bereid gevonden iets over hun reiservaringen, begeleid door dia's te vertellen. Groot was de belangstelling van de leden en hun huisgenoten, want de zaal Nieuwendijk was geheel bezet. Ditmaal ging het over Afri ka waarover mevr. Timmerman veel interessante dingen wist te vertellen, terwijl de heer Timmer man de dia's vertoonde die hij op zijn reis door dit land heeft ge maakt. De reis ging vanaf Nairobi in Kenya, verder door Rhodesia Maandagavond j.l. werd in het hoofdgebouw van het bejaarden complex 'Merelhof' een filmavond gegeven, door de heer en mevrouw H. K. Finkensieper. De heer C. Dijs, consierge van 'Merelhof' heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer en mevrouw Finkensieper. Spreker vond het verheugend dat er nog al tijd mensen in Bergen zijn te vin den die de bejaarden door een of ander aktiviteit, een prettige avond kunnen bezorgen. De bewoners van dit hofje hebben genoten van het vertoonde gevari eerde programma, dat door de heer Finkensieper werd geprojecteerd en waarvan mevrouw Finkensieper op aangename en prettige wijze ver telde. De prachtige filmopnamen van Bergen in de zomer en winter, va kantiereizen naar Italië, Oostenrijk en Zwitserland, waren bijzonder goede staaltjes van fotografiekunst. De compositie van de filmbeelden vormden een uitstekend geheel, dat door de bewoners van 'Merelhof' met veel aandacht werd gevolgd. Aan het slot van de avond, dank- PRAKTISCHE GESCHENKEN VOOR EEN IEDER VINDT U BIJ BOORSMA-TEXTIEL KIJK NAAR LINGERIE of PYAMA'S of PULLOVERS en VESTEN of SPORTTRUIEN of TAFELGOEDEREN of BADDOEKEN of PANTALONS of HANDSCHOENEN WANTEN of SHAWLS of ZAKDOEKEN of DUSTERS of SCHORTEN of KOUSEN en SOKKEN of, JA VULT U VERDER ZELF MAAR IN. BOORSMA- TEXTIEL HEEFT 'T VOOR NUTTIGE EN WAARDEVOLLE GESCHENKEN floorsma-ïexiiel TELEFOON 2532, BERGEN Ruïnelaan 18 naar Zuid-Afrika. Verschillende dierenparken werden bezocht en ook de flora van dit land passeer de de lens. Op prettige wijze ver telde de spreekster over de zeden en gewoonten van de inboorling liet de grootse inposante Victoria- watervallen zien. Vele steden werden bezocht, ook het prachtige Kaapstad, gelegen aan de Atlantische en Indische oceaan. Tijdens de pauze konden de aan wezigen allerlei gebruiksvoorwer pen bekijken o.a.: bijzonder mooi kralenwerk door de negers gemaakt Aan het slot van de avond dankte de presidente van de afdelinf me vrouw J. Stooker, namens allen, de heer en mevrouw Timmerman voor hun interessant en boeiend dia-ver toon. Zaterdagmiddag j.l. hield de hen gelsportvereniging 'De Karper' zijn laatste viswedstrijd in dit seizoen, waaraan 26 leden deelnamen. Begunstigd door prachtig herfst weer werd er drie uur gevist aan de Schermerdijk bij Driehuizen en met succes, want de totale visvangst bedroeg 246 stuks. Door de deelnemers werd dan ook de wens geuit, om alsnog een viswedstrijd te organiseren. Het be stuur zal hierover beslissen en de leden mettertijd daarvan in kennis stellen. De prijsuitreiking vond plaats in café Meereboer te Oudorp. De prij zen vielen ten deel aan de heer L. de Jager voor het grootst aan tal gevangen vis (27) de grootste baars de heer D. Zijp. 2. J. Ellis, 3. J. de Koning, 4. G. Schildkamp, 5. W. v. d. Steen, 6. KL Min, 7. J. Ivangh. De eerste zondag van Advent, Breekt weer zo aanstonds aan, Opdat wij in ons drukke leven, Eens even stille staan Om ons dan in te stellen Op wat er komen gaat De geboorte van het Christus Kind, In nederige staat, Het Kerstfeest, 't groot gebeuren Van liefde en van licht, Vraagt weder onze aandacht. Sluit eens de ogen dicht, Treedt in de bovenkamer Waar stilte aanwezig is, Die nodig is om te overdenken Hoe het gesteld daar is. Zijn wij bereid om 't Heilig Kind, In ootmoed te ontvangen? Strekt daarnaar onze ziel zich uit, Is het ons groot verlangen? Och, bidden wij dan nu Ons daartoe voorbereiden, Het Kerstlicht schijnt in donkere nacht, In onheugelijke tijden. Laat ons dan trachten 't grote heil Te treden tegemoet, In deemoed en in nederigheid, Met stil en vroom gemoed. Maartje N. Zwaan BERGEN Zondag a.s. dr. POOT Dorpsstraat 30 Tel. 2424 SCHOORL Zondag a.s. Dr. Heringalaan 18 Tel. 360 Dr. RISSELADA De professor in koningsgewaad. „Nu mijne heren", sprak Sluijper, „ge kunt wel te voorschijn komen, de rat zit in de val." Créghel en Snufski kwamen ach ter een vat vandaan. „Het is zaek, dat deze ton ten spoedigste uit het paleis verdwijnt, dat snapt ge natuurlijk wel", zei Sluijper. „Ik had zo gedacht, dat generaal Snufski zich er wel over wil ontfermen, niet Snufski?" „Hm Snif ik?" vroeg Snufski. „Jae - zeker - gij", ant woordde Sluijper. „Dat vat moet naer het kasteel Snoevesteijn. Ge bestelt nu een vrachtwagen met en kele werklieden en brengt het vat naar het kasteel. Er bevindt zich op het moment niemand. Ge houdt dus zelf de wacht, totdat ik enkele ver trouwde lieden stuur om u af te lossen. Tot zover wat de ton betreft. We gaen nu rustig uit elkander. Al leen de professor begeeft zich met mij naar de kleedkamers van Kre- lis de Kale om zich een konings- costuum aen te meten. Veel last zal dit niet geven, daer ge van hetzelf de postuur zijt als de koning." Sluijper verliet, gevolgd door Créghel, de kelder. „Het is gewenst om goed uit de ogen te zien en elke ontmoeting met oningewijden te vermijden", merkte Sluijper op." „Ja", meende ook professor Cré ghel, „als we nu iemand tegenko men zal hij wel raar opkijken, denk ik." Zonder echter iemand te ontmoe ten bereikten ze de kleedkamer van Krelis de Kale. „Dat had ge niet gedacht, m'n waerde, hè, dat ge nog eens voor koning zoudt spelen wat. „Ach waarom niet, ik heb al zo veel gakke dingen meegemaakt", zei Créghel. „Dit kan er ook nog wel bij." „Nu welaen dan, laet ik u eerst de kroon tonen, die ge dragen zult. Is het niet een juweeltje, profes sor „Mmmmm. lijkt me een beetje zwaar", antwoordde Créghel. „Nu jae, het is maer voor enkele dagen, en dan ha-ha, dan zijn wij hier de baas." Onder het gesprek haalde Sluij per verschillende kledingstukken te voorschijn en overhandigde ze de professor. „Komaen, koning Créghel, ver wissel u nu gauw van kleren, want ik brand van nieuwsgierigheid om te zien hoe het u zal staan."

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1