Begrotingsbehandeling Horloges fe> Gemeente Bergen Heropening herenmodezaak Gerritsen 60 DONDERDAG 3 DECEMBER 1964 39e JAARGANG No. 48 Kerst- en Nieuwjaarskaarten Volkers Leegwater Visitekaartjes Volkers Leegwater ZONDAGSDIENST ARTSEN '^Projeóóor (^régkel 2de deel IVeelttöad dit nummer bestaat uit 8 pagina's V/. Ul/„ K IN EEN GEANIMEERDE BEGROTINSVERGADERING, DIE ONDER LEIDING VAN BURGEMEESTER L. J. DE RUITER DE GEHELE DAG DUURDE, ZIJN VERSCHILLENDE GEMEENTEBELANGEN DOOR DE RAADSLEDEN ONDER DE LOUPE GENOMEN EN KREEG MEN DE INDRUK DAT DE VROEDE VADEREN VAN DE GEMEENTE ZICH ENTHOUSIAST INSPANNEN VOOR DE WEL VAART VAN HUN DORP. Wij laten hier in het kort de be schouwingen van den de fraktie- leiders volgen Mr S. D. Sluis (Prot.-Chr.) had tot zijn spijt bij de begroting 'n dui delijke uiteenzetting van de finan ciële positie moeten missen. Gezegd kan worden dat de ge meente een behoorlijke gezondheid geniet. De inkomsten en uitgaven zijn t.o.v. 1964 met 20 gestegen, terwijl het aantal inwoners prak tisch gelijk bleef. Raadhuisgebouw Betr. de raadhuisbouw bracht mr. Sluis in herinnering, dat de raad 7 maanden geleden heeft be slist, bracht de plaats van een raad huis te handhaven en dat er een nieuw raadhuis moest komen. Des kundigen en een raadscommissie werd opdracht gegeven voor het uitwerken van dit voorstel. Het was een urgent probleem. Nu is er echter enige twijfel ge rechtvaardigd of de stelling dat hiervan wel van een urgent pro bleem sprake is wel juist is, ook al omdat het aantal inwoners lang zaam blijkt te groeien en de ge dachte gaat rijzen, dat men nog jaren met het bestaande raadhuis voort kan, nu allerlei voorzieningen zijn getroffen. Het enige belangrij ke punt, waarin op korte termijn moet worden voorzien, is uitbrei ding van de raadzaal, wat technisch wel mogelijk is. Logeerbelasting De vraag rijst, aldus mr. Sluis, of het niet redelijk is dat de grote bedragen welke onze gemeente aan het behoud van natuurschoon en het bevorderen van het ontstaan van nieuw natuurschoon ten laste legt en de kosten die zij verder uit legt i.v.m. de grote toeristenstroom voor een zeer klein deel door deze toeristen zelf betaald worden, nu het Rijk voor deze voorzieningen in het algemeen of slechts een geringe bijdrage verleent. En dan komen wij nogmaals terug op de logeer gastenbelasting. Ik weet dat de be staande wettelijke regeling, slechts zeer schaars wordt toegepast en ook in onze gemeente een zijdig is en weinig effectief werkt. Voor een goed werkende regeling is veel wijziging nodig. Wanneer deze belasting in groter verband in toeristen- en kustgemeenten ge schiedt, is spreker niet bang dat hierdoor het toeristenbezoek zou afnemen. Een dergelijke belasting betekent slechts een minimaal be drag, doch zou voor Bergen bij een aantal overnachtingen van 4 tot f,00.000 zeker een bedrag van 80 tot 100.000,kunnen opbrengen. Goede samenwerking Voor het goed besturen van een gemeente, is een goede samenwer king tussen de drie gemeentelijke bestuursorganen, raad, wethouders burgemeester, noodzakelijk en die is in het algemeen in onze gemeen te aanwezig. Alleen vraagt spreker zich af, of het niet nuttig zou zijn, dat B. en W. in een nota de raad in lichten over de grote lijnen waar langs naar hun mening het beleid moet worden gevoerd. Daarin zou den grote plannen globaal kunnen worden aangegeven. Grote zaken als aanleg van een sportcomplex, raadhuisgebouw en riolering zijn wel totaal onvergeliikbare groothe den, doch hangen, gezien de finan ciële konsekwenties toch wel nauw met elkaar samen. Het aan de orde stellen van dergelijke grote zaken die het beleid op lange termijn uit maken zal zeker ook de belangstel ling van de burgerij voor gemeen telijke zaken bevorderen. Dat is 'n goed streven, want het bestuur in een gemeente is niet een onderonsje van een aantal raadsleden. De wnd. fraktievoorzitter van de P.v.d.A. de heer W. J. Ploeger vindt ir. de aanhef van zijn beschouwing over de begroting, de financiële po sitie van de gemeente niet zo roos kleurig. Wel is er een post onvoor zien van ƒ31.000 maar een insider weet dat deze post begrotingstech nisch onverantwoordelijk is en dat na enkele suppletoire begrotingen er niets van overblijft. Daarna somde de heer Ploeger al de wensen en verlangens op, die in de fraktie leven, waarvan vele wensen ook de aandacht van het college hebben o.a. een openbare leeszaal, stichting sportpark, voor zieningen aan 't Dorpshuis, school- tandverzorging en één van de groot ste wensen een betere straatver lichting, dat de gemeente veel geld zal gaan kosten, als men denkt aan het openleggen van nieuwe wijken. Ook in de beruchte hoek bij Pesie zal een goede heldere verlichting een uitkomst zijn. De heer Ploeger was verheugd dat het nieuwe gym nastieklokaal bijna gereed is, ter wijl aan de verbetering van 't oude lokaal aan de Beemsterlaan wordt gewerkt. Voor de schooltandvoor- z lening heeft onze fraktie grote be langstelling. Hier geldt voor het college de slagzin: „Geen woorden maar daden", hoewel de aktiviteit van het gemeentebestuur hiervoor niet groot is te noemen. Recreatie De uitbreiding van recreatieruim te is vanwege de groeiende bevol king en het toenemend toerisme een eis. Spreker denkt in de eerste plaats aan de Oostzijde van 't dorp, waar de mogelijkheden het grootst en de bevolking het verst verwij derd is van bestaande gebieden. Hiermede staat in nauw verband de parkeerruimte. Het openleggen van mogelijk verscholen en ver waarloosde terreinen zou misschien een oplossing kunnen zijn, waarmee tevens enige spreiding over 't dorp wordt bereikt. Benauwend is het toezicht op de naleving van aller lei wetten en verordeningen. Dit laat wel wat te wensen over. Ver wijzing naar onderbezetting van po litie biedt zeker geen oplossing. De ontwikkeling van Bergen aan Zee is een zaak die om een ver betering vraagt. De P.v.d.A. is hier over zeer verontrust. Het schrijven van rapporten heeft nog steeds geen enkele oplossing geboden. Een daadwerkelijke aanpak is noodza kelijk. De woningnood is nog steeds een zaak van de eerste orde, een ver mindering van het aantal woning zoekenden met 14, geeft bepaald geen reden tot blijdschap, zeker niet voor 26 urgente gevallen die nog op de lijst staan. Een snellere door stroming in de woningwet-sektor, behoort tot de wensen van de frak tie. De heer Ploeger is overigens van oordeel dat de gemeente dit niet in eigen hand heeft en is er van over tuigd dat het gemeentebestuur alles doet wat in zijn vermogen ligt. Uitbundig subsidie-beleid Uiteraard had de fraktie-voorzit- ter van het Middenblok, de heer J. J. Dinkelberg waardering voor wat tot heden aan de orde is gesteld. Hoewel de financiële gang van za ken een gerust gevoel geeft aan de ene kant is er een uitbundig sub sidie-beleid. terwijl het college de kermis uit armoede wil aanhouden. Mede in aanmerking genomen dat er ook wel eens ondernemingen zijn die uit de handen lopen, vraagt het Middenblok zich af of de financi en wel voldoende bewaakt worden. Voor de woningsituatie had spre ker waardering, doch ondanks alle inspanningen blijft de lijst van wo ningzoekenden even lang. Wanneer wij over dit onderwerp lezen, hoe ferm het woningprobleem in ande re kleine gemeenten kan worden bestreden. Het is een gemeente in Waterland die in ruil voor grond aan Amsterdam een zodanig kwantum woningen voor zich zelf te reserveren dat daarmede de wo ningnood voor een belangrijk deel was opgelost. Als wij Bergenaren 80 ha geven op 'n presenteerblaadje zonder ook maar een optrekje voor een in nood verkerende kunstenaar te bedingen, dan staaft ons dit in de mening dat te weinig tijd voor rustig overleg genomen wordt, tel kens wanneer het op geven inge stelde hart van het college spreekt. Indien 't zee-aquarium destijds niet zo stoer was aangepakt, zou de ver makelijkheidsbelasting niet verlo ren zijn gegaan. Ook in niet rech terlijke beslissingen inzake woning kwesties, is dit het geval geweest. Onbegrijpelijk was het gemeente lijk beleid i.v.m. zijn grondpolitiek. (bedrukt) een pracht collectie! Vraagt ons modellen- boek ter inzage DRUKKERIJ - SCHOORL - TEL.(268-223 Ontsiering dorp Voorts ergert men zich in de kringen van het Middenblok over de voortschrijdende ontsiering van het dorp, o.a. de vele borden langs de weg, de schutting aan de Jan Oldenburglaan. Van de bromborden kunnen er gerust heel wat ver dwijnen. In Groningen pakt men het bromvolk bij zijn braniekraag en het helpt ook nog. Op kort termijn zou men ook enige verbeteringen in de raadzaal willen laten aanbrengen. Geen extra VVV-subsidie Met de voorgestelde subsidiëring der VVV kan het Middenblok zich niet verenigen. Duidelijk is geble ken dat die opgevoerde 10.000 be stemd zullen worden voor een em ployé die de taak van het bestuur overneemt. Wij achten het geen taak der gemeente daarin te voor zien, zeker niet, nu uit talloze pers publicaties gebleken is dat de le den met enthousiasme graag de ver hoogde contributies betalen en nieuwe leden toestromen, in die ma te dat een extra bedrag van f 50,- is gesteld voor oud-leden die voor heen om een kwalijk bestuur zijn uitgetreden. Van de zeer geringe reserve waarover de gemeente be schikt, kan dit enorme bedrag on mogelijk betaald worden. Hier geldt weer, dat regeren vooruitzien is, want nu reeds gaan er stemmen aan Zee op, ook een subsidie ad 10.000 aan te vragen. Wij achten een to tale subsidie van f 5.000, inclusief de folderbestemming voldoende. Voorrang aan woningbouw Ondanks dat er in 1964 alles is gedaan aan de huisvesting, was de heer H. J. N. M. Woudstra fraktie voorzitter van de KVP, niet ten vol le tevreden over de loop van dit belangrijke aspect. Het aantal wo ningzoekenden blijft gelijk en er moet een mogelijkheid gevonden worden, dit woningtekort weg te werken. Niettegenstaande dit probleem, sprak de heer Woudstra zijn vol doening uit over dit huisvestings beleid en was uitermate verblijd met de vele woninvprojecten, w.o. 60 woningen voor de stichting 'Ol- denhove' en 55 in het Nesdijkplan, terwijl de bouwvereniging .Alge meen Belang' naar wij vernemen binnenkort met de bouw van 14 tot 18 woningwetwoningen zal be ginnen. Ook de 16 mettertijd te bou wen Bogaerswoningen zullen de wo ningnood enigszins oplossen. Ook de heer Woudstra bracht het raadhuisvraagstuk aan de orde. Spr. zei: misschien is realisering van een geheel nieuw raadhuis nog niet in het zicht. Dan mag nu wel gezegd worden, dat een uitbreiding van de huidige raadszaal inderdaad gewenst is, uiteraard is het voor de raadsleden zelf een nobele opof fering om middels markante hand en voetbewegingen hun zetels in te nemen, maar voor de belangstel lenden en zeker ook voor de pers ware iets meer ruimte wel gewenst. Die grotere ruimte zal dan ook aan groepen jongeren iets beter de gelegenheid geven om de beraad slagingen en de eventuele schrifte lijke stemmingen, geconcentreerd te volgen. Voorts sprak hij zijn waardering uit over de aktiviteiten van het VVV-bestuur, bekeek de post on voorzien van 30.000 met optimis me en pleitte voor een betere kust- accomodatie met een doelbewuste ontwikkeling. Staande in Bergen aan Zee, zei de heer Woudstra, kun nen wij onmogelijk de handen juichend omhoog heffen, omdat wij getroffen zijn door de schoonheid van het dorp. Een enthousiast 'hoe ra's kunnen wij uiten voor het ge reed komen van de parkeerruimte op het Van Wijvkplein. Voor die an dere bouwsels waarvan de kleur steeds somberder wordt, kunnen wij geen enthousiasme opbrengen. Parnassiapark Aan het Parnassiapark is sinds 1954 130.000 besteed aan kapitaals uitgaven en onderhoudskosten. Er moet een mogelijkheid zijn, om in samenwerking met deskundigen op dat gebied, dit park in zijn oude glorie te herstellen. Registratierecht De heer H. P. T. van Schaik frak tievoorzitter van de VVD, gaf in een uitgebreid lange beschouwing te kennen dat zijn fraktie niet on welwillend t.o.v. de subsidie voor de VW staat. Wel is het in de toekomst waardevoller op een an dere manier middelen te verkrij gen voor het VW-werk, door b.v. registratierecht te heffen, aan een ieder die in Bergen pension houdt of verhuurt en daarbij de bona fide WV-leden hun bijdrage gedeelte lijk in mindering te brengen op dit te heffen recht. Een logeerbelasting noemde spr. onsympathiek en moeilijk te reali seren. Men zou ook een retributie kunnen instelen, omdat door het toerisme zware eisen worden ge steld. Op initiatief van Bergen en in samenwerking met andere recre atiegemeenten moet bij de regering aangedrongen worden op een ver hoogde uitkering uit het gemeen tefonds. Ondanks de sluitende begroting vond de heer van Schaik de finan ciële perspectieven minder gunstig De uitgaven zijn de laatste jaren gestegen, de investeringen namen in vijf jaar tijd met 60% toe, tot 13 mijloen. De draagkracht van de gemeente mag niet uit het oog wor den verloren. Wij zijn in de toe komst tegen elk groots opgezet plan tenzij dit onze gehele gemeenschap ten goede komt en het sociaal ver antwoord is. Waardering woonbeleid Grote waardering heeft de VVD- fraktie voor de voortvarendheid waarmee verschilende plannen wor den uitgevoerd. Wij zouden het college willen attenderen op het stichten van een een verzorgingsflat voor beter gesitueerde bejaarden, zoals er al enkele in ons land be staan. Voorang aan de sport Het sportcomplex verdient de hoogste prioriteit, niet alleen voor de lichamelijke opvoeding van jon geren, doch ook ten bate van de vrijetijdsbesteding van de reeds in het arbeidsproces opgenomen jonge ren van alle gezindten. Ook de riolering en ontwikkeling van de badplaats Bergen aan Zee, behoren bovenaan de urgentielij st te staan. Steun aan kunstenaars De heer van Schaik waarschuw de het college niet 'te gauw' steun te verlenen in de sektor Kunst en cultuur. Men trekt hiermede aller lei kunstenaars aan, van minder al looi De hardwerkende kunstenaar heeft echter recht op alle steun van de overheid. Zij vormen in onze samenleveing een belangrijk facet. Zij weten dat zij naast hun scheppende kunst, toch ook nog een dienende te heb ben en hoe groot hun individualis me ook mag zijn, zij een deel uit maken van de burgerij. In zijn antwoord op de vragen die door de fraktievoorzitters in in diverse uitvoeringen DRUKKERIJ - SCHOORL - TEL. 268-223 hun b.eschouwingen over de ge meentebegroting naar voren waren gebracht zei burg. de Ruiter, dat niemand het hem euvel zal duiden, niet op alle vragen een antwoord te geven, hoe interessant ze ook mochten zijn. Hij vond het prettig de lof te vernemen van de raadsleden over het beleid van B. en W. Omdat wij in tijdnood zijn geraakt zei de voor zitter, dat de statistische gegevens van de gemeentewerken in de toe komst in de loop van het komende jaar verschijnen. Over het onderwerp van een nieuw raadhuis, aldus spreker, kan men wel een vraagteken zetten. We weten allen hoe moeilijk het is, op die plaats een nieuw raadhuis te realiseren. Het is daarom niet uit gesloten, dat men in de komende jaren een uitbreiding van het be staande raadhuis kan verwachten. De nieuwbouw beschermen wij voor hen die hier wonen, maar wij denken ook aan hen die in Bergen een gezin willen vestigen. Belasting omhoog De gemeentebelasting zal nog wat omhoog moeten, met enkele tien duizenden guldens. Wij zullen dit rustig aan doorvoeren. Het moet de ingezetenen duidelijk zijn, dat de gemeente hierdoor ruimere armslag krijgt. Met de schooltandvoorziening is het college al een stap verder. Een begin is gemaakt met het sportvel dencomplex aan de Groeneweg. Leeszaal Gelukkig zijn wij in Bergen met de vele culturele instellingen, voor al met de hier gevestigde culturele raad, die vanwege haar ambities voor een openbare leeszaal door samenwerking met het gemeente bestuur dit kan helpen tot stand brengen. De voorbereidende werk zaamheden zijn reeds verricht, het wachten is op rijkssubsidie. Gymnastieklokaal Het gymnastieklokaal bij de Van Brederodeschool, zat eerstdaags ge opend worden. De burgemeester voegde hieraan toe, dat tenslotte toch alles weer gereed komt. Na 7 jaar voorbereiding. Wat Alkmaars schouwburgplan aan gaat, gelooft burgemeester de Ruiter dat dit thans niet is te rea liseren, gezien de streekposities, maar dat er cultureel centrumac- comodatie moet komen, dat is no dig en daar moeten de buurtge- meenten aan meewerken. Wat kunst en cultuur betreft, zei de voorzitter, dat dit een interes sant onderwerp is voor de gemeente omdat ze er steeds mee in aanra king komt. Er zijn echter mensen die geen oog hebben voor kunst en creativiteit. Weest echter voorzich tig met uw oordeel waarschuwde de burgemeester. Oordeel niet te gauw over uw medemens. Weest dankbaar dat je kunt leven en wer ken in de heerlijke natuur. Kermis voorlopig ip het Plein Na veel discussie over afschaffing van de kermis of verplaatsing, be sloot de raad i.v.m. de niet te mis sen staangelden, door stemming (12 voor het behoud en 2 voor afschaf fing) de kermis te houden op het Plein. De inde laatste maanden veelbe sproken VW-Bergen. kreeg niette genstaande het overtuigende betoog van de heer Dinkelberg die de ex tra subsidie overbodig vond toch haar 10.000,- subsidie. 11 stemden voor en 3 tegen. De vorige week zaterdagmorgen opende de firma J. den Broeder en Zn., haar geheel vernieuwde en mo dern ingerichte herenmodezaak in de Stationsstraat. De oude etalage-kast is veranderd in een royale etaleerruimte, omge ven door glazen schuifwanden. Het nieuwe winkelinterieur heeft een bijzonder fraaie stijl gekregen en is uitgevoerd door de fa. Beka uit Heiloo. De fraaie t.l.-verlichting in ver schillende niet storende vormen is volkomen aan dit interieur aange past door de fa. Slooten uit Bergen. De wanden zijn grotendeels be kleed met palissanderhout en de nieuwe stellingen geven door hun rechtlijnig spel een bijzondere char me aan de winkelzaak. De fa. Mak uit Bergen zorgde voor de vloerbedekking en de fa. N. Volkers voor het schilderwerk. Het geheel is intiem en smaakvol gehouden en met verfijnde smaak ingericht. De heren J. den Broeder en zoon mochten bij de heropening van hun herenmodezaak veel be langstelling van zakenrelaties, vrienden en kennissen ontvangen. UITSLAGEN SCHIETWEDSTRIJD De individuele uitslagen van de gehouden schietwedstrijden in de grote zaal van café 'Nieuwendijk' waaraan Limmen, Bergen en Egmond aan Zee in een spannende strijd deelnamen, lieten weinig ver schil in de schietkunst zien, want de totaal uitslagen volgden elkan der op de hielen. Voor Limmen schoot Th. v. Vliet 120 pt, Th. Vermeulen 119, K. Riet hof 119 pt, C. Groot 119 pt, S. Ad miraal 119 pt, J. Pepping 118 pt, C. Bakker 118 pt, B. Winder 117 pt, A. Pepping 117, H. Comman deur 116 pt (totaal 1182 punten). Voor Bergen: N. de Graaf 119 pt, A. Slooten 119 pt, A. Albers 119 pt, W. Smit 119 pt, G. v. d. Steen 118 pt, E. Koops 118 pt, S. Smit 117 pt, H. Groenewoud 117 pt, K. v. d. Mand 117 pt, Jb. Leyen 117 pt. (totaal 1180 punten). Voor Egmond a. Zee schoot: J. Ko men 120 pt, J. Liefting 119 pt, A. de Boer 119 pt, R. Boot 118 pt, Baan 117 pt, A. Hof 117 pt, J. de Waard 117 pt, J. Berkhout 116 pt, J. de Goede Pz. 116 pt, G. Kleverlaan 116 pt. (totaal 1175 punten). BERGEN Zondag a.s. Dr. HODDE Van Reenenpark Tel. 2027 SCHOORL Zondag a.s. Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 Naar Snoeversteijn. In een wip was Créghel klaar met omkleden. Voorzichtig wierp hij een eerste blik in een spiegel die er stond. „Dat pakje staat me voor de drommel niet mal", zei hij tevreden. „Dat geloof ik gaerne", sprak de secretaris. „Het was ook de beste mantel die de arme Krelis bezat. Hij deed er altijd erg zuinig mede." Intussen waren werklieden, onder wakend oog van Snufski, bezig de ton met de koning er in, op een vrachtwapen te rollen. „Mannen snif voorzichtig, dat het vat niet opengaat, snif", commandeerde Snufski. „Nou, generaal, me benne al jaore in het vak, laot alles maor an ons over", antwoordde de voorman van de werklieden. Tot zijn kameraden voegde hij er aantoe „Waor bemoeit die snuiter z'n eige mee, mot je em zien staon met se hande op se rug! Allé jonges, hupsekee - nog een keer - voorme- kaor." De ton lag op de wagen. „Waor mot dat ding heen?", vroeg de werkman, die achter het stuur was gaan zitten. „Naar het kasteel Sn Snoever steijn. - snif - ik ga ook mee", zei Snufski. „Klim er dan maar bij", zei de man. Hij startte de wagen en verliet door de achterpoort het koninklijk terrein.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1