99 K Keltumpleet g B oud weer Gerritsen DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 S9e JAARGANG No. 49 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d Hoef Het veranderde dorp Het komende kerstfeest Grand hotel „Atlantic" St- Nicolaas bij T. en 0. Onrustige Zenuwen? Laffe daad Wereldverkiezingen en Wereldregering C~Pro}eóóor ^régkei $f HOÖRLSE GEMEENSCHAP 2de dee i 61 «p. dit nummer bestaat uit 6 pagina's IVeekttod ..DE DUINSTREEK Redaktie en administratie drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bankrelatie: Algemene Bank Nederland N.V., Bergen Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. fl,75 per kwartaal. Advertentieprijs 15 ct. p. mm Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Ansichtkaarten verzamelen van de plaats waar je woont, is een boeiende bezigheid, vooral als je in die stad of in dat dorp geboren bent en je in die oude vertrouwde om geving bent opgegroeid en al die knusse gezellige plekjes waar je als kind speelde lataer op die oude kaarten terug vindt en helder voor je geest komen. Kaleidoscopisch trekt dan alles van vroeger aan je herinnering voorbij en geeft bij het aanschou wen daarvan relief aan je kinder jaren. Zulke herinneringen laten 'n oud verhaal herleven, als je al die sluimerende stille straatjes ziet. Dan ontdek je pas hoe snel de tijd voorbijgaat, hoe verbijsterend snel vele veranderingen zich in de wereld voltrekken. Langzamerhand bereidt zo'n kaartenverzameling zich uit tot 'n beeldende dorps- of stadsgeschiedenis. Dit verzamelen doet de Bergenaar Piet Mooy, chauffeur bij de bus onderneming NHADO te Bergen. Drie jaar geleden begon hij aan deze hobby en bezit thans ruim dui zend Bergense ansichtkaarten, waarover men een dik boek zou kunnen schrijven getiteld: 'Het ver anderde dorp'. Buiten die duizend kaarten van Bergen heeft de heer Mooy ook nog ruim duizend ansichtkaarten uit al le delen van het land, die hij op ruilbeurzen als ruilmateriaal ge bruikt. Hii is lid van de vereniging 'De verzamelaar', die ongeveer vijf tien duizend leden telt, die er aller lei verschillende liefhebberijen op na houden, zoals het verzamelen van sigarenbandjes, riiwielplaatjes, ridderorden, filmsterrenfoto's, oude munten, handtekeningen van be roemde personen enz., enz. Ook verzamelt de heer Mooy oude boeken en geschriften om zijn ken nis van de geschiedenis van ons land, in het bijzonder de provincie Noordholland, te verrijken, doch zijn geboortedorp ligt hem het na aan het hart. Het is dan ook een heel interessante vrijetijdsbesteding. Als men b.v. de vier kaarten ziet, waarvan de eerste kaart de oude krocht aan de Sparrenlaan laat zien en op de tweede kaart diezelfde krocht als renbaan en op de derde kaart die renbaan als hertenkamp, waarop nog maar twee gebouwen staan 'Kagok' en de oude boerderij dan laat de vierde kaart 't volgen- bouwde hertenkamp zien met om ringd door prachtige kastanjebo men. Vele dierbare herinneringen uit een goede oude rustige tijd toen Bergen nog een paradijs was zonder prikkeldraad en borden zijn allen door de heer Mooy in zijn verza- melalbums vastgelegd. Daarom is het verzamelen ook zo boeiend. Al die ansichtkaarten vertellen van 'n eens zo schoon sluimerend dorp, dat met het verdwijnen van tiental len jaren uitgroeide tot een seizoen plaats van betekenis. Piet Mooy heeft door dit verza melen een documentaire van Ber gen samengsteld, waarop hij trots kan zijn. Zijn bedoeling is deze 'me tamorfose' van Bergen over enkele jaren, wanneer hij zich een dia-pro- jectieapparaat gaat aanschaffen, aan anderen te vertonen. Mochten er Bergenaren zijn die ergens in een vergeten hoek van hun huis oude ansichtkaarten heb ben liggen waaraan ze toch geen waarde hechten, dan is er altijd nog de heer P. Mooy, die deze kaarten dankbaar in ontvangst wil nemen. Zijn adres is: Zuurvensweg 3, Ber gen. Jan Timmer VAN HET LEGER DES HEILS IN BERGEN Een jaar is snel voorbij en over enkele dagen is het weer Kerstmis, het geboortefeest van Jezus Chris tus. In alle tijden is het kerstfeest een familiefeest geweest en hebben ook de kerken de mensen verzameld om het feest van de Heiland te vieren. Ook het Leger des Heils over de gehele wereld viert dit feest met mensen van alle nationaliteiten; het gedenkt de armen en de gevange nen en de jeugd wordt niet verge ten. Kerstfeest is feest voor allen. In ieder Leger des Heils korps in de wereld organiseren de Officieren dit feest naar de omstandigheden en de behoeften van de plaats waar zij wonen en zo zal er in het uiter lijke veel verschil bestaan, doch be slist met dit ene doel voor ogen Om Christus komst te vieren. Ook in Bergen is het Leger des Heils kerstfeest ieder jaar voor ve len een blij gebeuren. Door uw milde gaven stelt u ook dit jaar het Leger weer in staat dat gebeuren te geven. Het Leger des Heils dankt u hiervoor hartelijk en geeft u haar kerstgroet door middel van de verlichte kerstboom op het Plein. Het kerstfeest voor bejaarden wordt evenals vorige jaren weer in de Oude Prins gehouden, 's middags 4 uur. Iedereen is hier hartelijk welkom. Wij verwachten zeer zeker de men sen die er voorgaande jaren waren, zij zullen graag aanwezig zijn maar ook verwachten wij u. Wilt u zich s.v.p. voor woensdag 16 december bij ons aanmelden, zo dat de directie van de Oude Prins alles voor uw komst gereed zal ma ken. Zaterdag 19 december om 4 uur wordt eveneens in de Oude Prins een kerstfeest gegeven aan de jeugd van Bergen, van de lagere school leeftijd. Uitnodigingen hiervoor worden in de scholen uitgereikt. De kinderen worden verzocht zich vóór 17 december bij ons aan te melden. (Ingezonden mededeling) Voor huid en handen kunnen de zomergasten in de twee zalen ontbijten en in de winter maanden zijn deze zalen bij uitstek geschikt voor het houden van le zingen, filmavonden of iets derge lijks. De Indische keuken in dit hotel blijft zijn gerechten serveren. Om aan de verlangens van de snelle levenswijze van de hedendaagse mens tegemoet te komen, wordt voor de toerist alles zo geëxploiteerd dat hij zich zo snel mogelijk kan bedienen. ONDERGAAT EEN DRASTISCHE INTERIEURVERANDERING Om tot een intensievere verant woorde exploitatie van het Grand Hotel 'Atlantic' te komen, dat ge vestigd is aan de Breelaan te Ber gen, gaat de exploitant de heer A. W. v. d. Klugt het interieur van zijn bedrijf drastisch verbouwen. De eerste fase van deze verbouwing dient in februari van het vol gend jaar gereed te zijn. De Franse bar wordt verplaatst naar het Indisch restaurant en krijgt daardoor een grotere ruimte. Op de plaats van de Franse bar, naast Al- bert Heijn zal dan een zelfbedie ningswasserij gerealiseerd worden. Het restaurant zal dan als een zgn. 'snackbar' worden ingericht, zodat het 'a la carte' niet meer mogelijk is en deze counter alleen voor logies en ontbijt zijn bestemming krijgt. De biljarts zullen dan waarschijn lijk naar één van de bovenzalen verhuizen, terwijl dan de vrij ge komen biljartzaalruimte als dan cing zal worden ingericht. In dit hotel met zijn 25 kamers blijft de hotel-functie gehandhaaft, uitsluitend voor hotelgasten met lo gies en ontbijt. Op de eerste etage ZELFBEDIENINGSWASSERIJ De vestiging van Alber Heijns gelfsbedieningswinkel, naast het hotel, heeft bij de heer v. d. Klugt het plan doen rijpen om de Franse bar waarvan de ruimte te klein was te doen verplaatsen en hierin een automatisch wasserij te beginnen. De heer v. d. Klugt ziet in deze onderneming grote mogelijkheden. Terwijl de klant bij Albert Heijn winkelt wordt in die tussentijd haar was kant en klaar afgeleverd. De heer P. J. Beynis medefirmant van dit hotelbedrijf is eveneens vol goe de hoop. In februari a.s. zullen dan volgens plan acht automatische wasmachines (later nog twee), een dry-cleaning apparaat en mangel en strij kapparaten geïnstalleerd moe ten zijn, om daarna de gebruiker gelegenheid te geven zelf zijn cos- tuums en wasgoed te reinigen. Zaterdagmiddag j.l. arriveerde St. Nicolaas aan de Nieuwe Bergerweg bij Oostdorp waar hij opgewacht werd door het bestuur van de buurt en speeltuinvereniging T. en O. Na de offciële verwelkoming be gon een triomfale intocht door Tuin-en Oostdorp. Omstuwd door een enorm aantal kinderen en on der vrolijke tonen van Bergens Har monie plus het strakke ritme van Bergens Jeugddrumband, trok deze juchende kleurige stoet naar het verenigingsgebouw van T. en O. aan de Kogendijk, waar hij begroet werd door voorzitter M. de Beurs, die verheugd was de goede Sint precies op zijn verjaardag te mogen begroeten in de kring van de buurt en speeltuinvereniging. Hierna overhandigde Sint Nico laas aan elk kind persoonlijk, het waren ruim 250 kinderen, verdeeld over drie groepen in deleeftijd van 2 t.e.m. 7 jaar, prachtige geschen ken en wist bij ieder kind op hart verwarmende wijze het geloof in Sint Nicolaas te verstevigen. Opmerkelijk groot was de belang stelling van de ouders die dit feest eveneens enthousiast meemaakten. De heer J. Monixz, die telken jare dit T. en O. gebeuren met zijn pret tig pianospel illustreert, komt een woord van lof tot trouwens alle me dewerkers (sters) die dit geslaagde kinderfeest voor hen tot een ware belevenis gemaakt hebben. blijkbaar niet de totale macht bezit dit abnormale moordenaarswerk op de ingeslagen weg voort te zetten. Het lijkt me bovendien door de naburige bewoners geen onverdeeld genoegen stilzwijgend getuigen te moeten zijn van een dergelijk voor historisch schouwspel. Deze mensen juist scheppen er een speciaal genoegen in deze een den te voeren en is dit wederzijds vertrouwen tussen mens en dier een niet te schatten rijkdom waarvan niet ieder wezen zich zelfverzekerd de trotse bezitter mag noemen. Dat armoede evenmin in deze ne telige kwestie een buitensporige uit weg zoekt waar in vele gevallen on gelijkwaardige tegenstanders (die ren) de voorkeur genieten, dienen deze excessen streng, zowel recht vaardig bestreden te worden. Zou zelfs deze onverschrokken scheroschutter in het twijfelachtig bezit zijn van deze of gene rechts geldige vergunning, mogelijk geba seerd op eventueel rattengevaar, dan wordt dit gevaar toch ten dele bezworen door een vandaag of i morgen niet te versmaden boutje waar natuurlijk geen enkele dode rat toet in het eten kan gooien. En dan tot slot een willekeurige blik in de toekomst En iedere machtswellusteling zou toegeven het armzalig oerinstinct domweg achterna te hollen, naar welke onbezoedelde plek des lands wordt de vreedzame mens verwezen hier of daar, toch nog een wilde e°nd te mogen aanschouwen? C. BOENDERMAKER Bergen (Ingezonden mededeling) Mljnhardt's Zenuwtabletten DAMCLUB 'BERGEN' De vierde competitiewedstrijd uit tegen Middelie is voor de Middelie- ers een gestoorde wedstrijd gewor den, want terwijl de dammers van beide partijen zich reeds drie kwartier geconcentreerd over hun damborden hadden gebogen, klonk plotseling de brandweersire ne met groot geweld, zodat er drie spelers van de thuisclub onmiddel lijk hun partij moesten staken en snel naar de plaats des onheils spoe den, wat tenslotte geen brand bleek maar een fel rokende visketel. Door dit incident raakten ze waarschijn lijk van hun apropos en was de uitslag om kwart voor elf beslist in het voordeel van Bergen (12-8). De uitslagen waren als volgt Middeliel-Bergen 1. J. Vergaai-W. v. Hattum 0-2; C. Huiberts-D. Buis man 1-1; P. Wagenmaker-J. Stam 0-2; J. Has-J. Bliekendaal 2-0; C. Laan-H. Kruizinga 0-2; J. Beets-P. Mienes 0-2; P. de Boer-J. de Rover 2-0, J. Pranger-J. de Moor 1-1; P. Klok-S. Tromp 1-1; G. Wakker-G. Roosloot 1-1. Onlangs heeft de politie, in nau we samenwerking met enige die renvrienden, een abrupt einde ge maakt aan de bijzonder laffe mani pulaties van een 'meneer', wonen de in de naaste omgeving van Elks- hove, welke meneer zich sinds eni ge tijd onledig hield in een nabij zijn woning gelegen sloot wilde een den op zeer korte afstand aan flar den te schieten. Deze heldhaftige eendenschieter ('Bergense spelen?') is inmiddels door betrokken personen met wat ruimer inzicht terdege aan het ver stand gebracht dat zelfs hij toch Door van zijn kiesrecht gebruik te maken heeft de burger invloed op zijn regering. Dit geldt althans in een politieke democratie, waar de regering immers door de geregeer- den gevormd wordt. Natuurlijk kan men zeggen dat het zo gekozen par lement geenszins autonoom is. Ook in onze Nederlandse 'welfarestate', onze verzorginsstaat, komen heel wat besluiten, noodzakelijker wijze - zonder veel mogeliikheid tot par lementaire controle tot stand. In bepaalde gevallen is het parlement slechts de plaats waar met het hoogedelgestrenge mes de nationale koek versneden wordt volgens de te volgen lijnen, die door colleges van deskundigen, grote mogendhe den of bijv. een Europese minister raad getrokken zijn. Toch hebben wij Nederlanders meer dan alleen een illusoire in vloed op de eigen regering. Men kan dan ook terecht zeggen dat in Nederland de voorwaarden vervuld zijn voor een democratische rege ring en dat betekent dus ook voor democratische verkiezingen. Wij hebben een algemeen aanvaard kiesstelsel (over de merites er van kan men van mening verschillen) een min of meer 'rijp' kiezerscorps candidaten voor een parlement met wezenlijke bevoegdheden en een handelingsbekwame regering, waar op controle kan worden uitgeoe fend. Hoe staat het echter met verkie zingen voor een wereldgrondwet- gevende vergadering? Is er reeds een aanvaard kiesstelsel? Is er een reële kans op een met gezag en macht toegeruste wereldregering? Zijn er min of meer 'rijpe' kiezers? Zou een eventueel gekozen wereld- parlement inderdaad een wereldre gering kunnen creëren en deze daarna doeltreffend controleren? En zeker niet op de laatste plaats: staat het vast dat een wereldrege ring door middel van wereldverkie zingen tot stand moet komen Wij moeten op deze vragen he laas ontkennend antwoorden. Na tuurlijk is onze wereld, waar Gold- waters naar de macht over de nu cleaire trekker dingen, waar de atoombombezitters in aantal onrust barend toenemen en miljoenen, be wust van de rijkdom der anderen, honger Lijden, maar één uitweg wereldwelvaart en wereldvrede door een of andere vorm van we reldregering. Er blijkt echter zoiets als een 'cultural lack' te bestaan Wel kan de mens het in korte tijd zover brengen dat hij de wereld en kele tientallen malen uit elkaar kan laten springen, maar binnen hetzelfde tijdsbestek kan hij niet voor een effciente wereldrechtsorde zorg dragen. Houdingen en voor oordelen van volkeren, regeringen en individuen blijken traag, té traag te evolueren. In de huidige wereld wordt, hoe betreurenswaardig dat ook is, de politieke realiteit ge vormd door nationale staten en ide ologische en nationaal gekleurde staten-blokken. Bovenstaande wil natuurlijk niet zeggen dat men niet alles in het werk moet stellen om regeringen en pubieke opinies zo snel mogelijk 'vatbaar' te maken voor een we reldrechtsorde, waarin de rechten van de mens daadwerkelijk gerea liseerd kunnen worden. Allerlei po gingen dienen te worden onderno men om een wereld waarin vrede en welvaart voor iedereen gewaar borgd is, naderbij te brengen. Nu kan men zegeen: als wereld verkiezingen niet op dit moment of nimmer tot een wereldgrondwetge- veride vergadering en wereldrege ring kunnen leiden kunnen zij dan toch niet Gebruikt worden om mee te helrien de Dublieke ooinie te be- invloeden Helaas gebiedt ook hier de poli tieke en sociale realiteit een nega tief antwoord. Uiteraard kan het zin hebben een 'laut tonend Nichts' te creëren. De Raad van Europa, noch het Europese Parlement heeft werkelij ke politieke macht. Toch is het niet ondenkbaar dat het Europees Par lement op de duur een 'echt' parle ment wordt, zii het niet in de na bije toekomst De Raad van Europa heeft zeker op cultureel gebied Eu ropees gezag verworven Eeide in stituties zijn inderdaad van inv ad op het denken en handelen van de nu nog weinig Europa-gezinde bur gers in de nationale gemeenschap pen- Maar met 'wereldverkiezingen' en een eventueel 'wereldparlement' grijpt men toch wel te ver in een nog onzekere toekomst. Zelfs indien deze verkiezingen louter propagan distisch of informatief bedoeld wor den kunnen zij niet doeltreffend zijn. De afstand tot 't gestelde doel is te groot, terwijl 't gepropageerde middel - de wereldverkiezingen - niet met zekerheid de juiste weg is om tot dat doel te geraken. Beter is het daarom bij de bestaande nog gebrekkige V.N. aan te sluiten en te streven naar de vervulling van al die voorwaarden op politiek en socio-economisch gebied, die nood zakelijk vervuld moeten worden, wil men straks het charter van de V.N. in gunstige zin kunnen wijzi gen. Alleen op deze manier kan de volkerenorganisatie meer op een begin van een wereldregering gaan lijken. Het risico van de 'wachttijd' kan niet door middel van irreële stappen op het terrein van politiek en publieke opinie verkort worden. Een ook wel eens gehoorde ver dediging van wereldverkiezingen is dat men op deze wijze inzicht in de pubieke opinie inzake wereldrechts orde krijgt. Wereldverkiezingen dus in de rol van public opinion poll. Ook dit argument gaat o.i. niet op. Wil men de mening van de wereld bevolking peilen en meten, dan zal men minstens een representatief deel van die bevolking bij de ver kiezingen moeten betrekken. Een dergelijke onderneming is om prak tische politieke en financiële rede nen op dit moment een onmogelijke opgave. Ook zal men gezien de cul turele verschillen voor wel haast onoverkomelijke moeilijkheden ge plaatst worden, indien ons zeer uit gebreid en deskundig apparaat ter beschikking staat. De opgave is im mers in voor alten bekrijpelijkei taal een voor allen begrijpelijk en acceptabel systeem uiteen te zet ten. Tot op heden is men zelfs in de landen van 'Klein Europa' met hun nauw verwante culturen er nog niet in geslaagd een goed vergelij kend publiekopinieonderzoek te doen. Verkiezingen als opinieonderzoek zijn ongetwijfeld zinloos. Daarbij bergt een 'fop-verkiezing' het ge vaar in zich een electorale apathie op te wekken, een niet-serieus-ge- nomen-worden, zeker door de niet- rijpe 'kiezers'. (En dat zijn helaas bijna alle wereldbewoners). Men kan nu voorstellen: laten we in een bepaald land beginnen. Men kan in een land als Nederland bijv. als vredesbeweging via eigen kanalen stembiljetten gaan verspreiden. In dien men er echter niet voor zorgt dat een representatieve steekproef uit de bevolking meewerkt, in- plaats van alleen maar sympathi santen en medestanders, dan leidt de stemming bij voorbaat tot ern stig misleidende resultaten. Mislei dend zijn de resultaten trouwens altijd, want voor een nationale we reldverkiezing gelden vanzelfspre kend verder dezelfde bezwaren als die tegen een volledige wereldver kiezing. Maandag 14 december 1964 Kerstfeestviering van de Her vormde Vrouwengroep in de con sistoriekamer te Schoorl. Aanvang 19.45 uur. Woensdag 16 december 1S64 Najaarsvergadering VVV Noord- Kennemerland, Schoorl, in de zaal van café 'Honky-Tonk', aanv. 20.00 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Zondag a.s. Dr. LUGTEN Hoflaan 6 Tel. 2700 SCHOORL Zondag a.s. Dr. RISSELADA Dr. Heringalaan 18 Tel. 360 DE TON BEZORGD Het kasteel Snoevesteijn bevond zich dicht bij de hoofdstad en het duurde niet lang of het kwam in zicht. Nog een laatste bocht en met een luid geknars kwam de wagen voor het kasteel tot stilstand. Mmm snifzei Snufski. „De rit was niet prettig, de vering van de wagen was niet in orde en de weg was erg hobbelig. Ik zit liever in de kussens van m'n eigen wagen." „Generaal, waor motte we heen met die ton?'' vroeg de voorman, zonder op het geklaag van Snufski te letten. Eh snif.Naar bin nen mannen - voorwaarts mars beschadig de vloer niet en veeg je voeten. Pas op het behang en stoot de verf niet van de deuren snif- snuf.. commandeerde de gene raal. „Zo, stop maar, het vat staat hier wel aardig", zei hij. „Het breekt de ruimte een beetje eh snif!" „Nou dan benne me dus klaar, we gane maar", sprak de voorman van de werklui. „Wacht nog even mannen", zei Snufski. „Hier eh snif dat is voor jullie - een rolletje ehfrujetta. Deel dat maar met z'n drieën, maar pas op, dat je er niet dronken van wordt. dat wil ik niet op m'n geweten hebben. En ruk nou maar in." Met een diepe buiging verdwenen de mannen en de baas nam nog een keer extra zijn petje af.

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1