99 tVetlMod _Jriin exjioseezt u 4000ste inwoner van Schoorl gironummer 552867 7 tit de ftoeie tijd Kristal met zilver Het komende kerstfeest Gastenstatistiek ouive De Bergense Ruïnekerk Gerritsen 62 DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 39e JAARGANG No. 50 Verschijnt te Bergen. Bergen aan Zee. Schoorl. Schoorldam. Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Bond v. Plattelandsvrouwen vierde derde lustrum AAN DE ABONNEES SCHOORLSE GEMEENSCHAP ZONDAGSDIENST ARTSEN Bloemsierkunst Artisjok" H-Vc^eóóor (^régUel 2de deel dit nummer bestaat uit 8 pafina's ..DE DUINSTREEK Redaktie en administratie drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bankrelatie: Algemene Bank Nederland N.V., Bergen Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 15 ct. p. mm Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. De vorige week zaterdagmiddag opende de voorzitter van het KCB de bekende schrijver Anthony van Kampen, onder grote belangstelling waaronder burgemeester en wet houder van Bergen een tentoonstel ling van een zegtigtal schilderijen, gouaches en tekeningen van de Bergense kunstschilder Jaap Min. Jaap Min die als schilder reeds 'n grote liefde aan de dag legde voor de schilderkunst, kwam na zijn la ger onderwijs terecht bij de huis schilder Jaap Leyen. Dit was op aandringen van zijn vader, die wei nig toekomst zag in het vak als kunstschilder. Zijn patroon ontdekte echter al heel gauw, dat zijn knecht niet voor huisschilder in de wieg was gelegd en leerde Jaap, die hij sympatiek vond, alvast de geheime kneepjes en trucs van het ouderwetse verf wrijven en malen, een systeem dat in geen leerboek nog wereldkundig was gemaakt. Jaap Leyen maakte daarna de bekende kunstschilder Matthieu Wiegman opmerkzaam op de sluimerende talenten van zijn schildersknechtje. Vanaf die tijd werd Jaap Min een ijverig leerling onder artistieke leiding v. de mees ter Wiegman, leerde de beginselen van de compositieleer, het schil deren van landschap en stilleven en ontdekte de kracht van diepe, strenge contouren, die de jonge schilder geweldig imponeerden. Daarna werd zijn studie voortge zet aan de Kunstacademies te Am sterdam en Maastricht, trok weer naar de hoofdstad waar hij bij prof. Jurres twee jaar lang geschoold werd in de techniek van het teke nen. Vervolgens doorliep hij bij prof. v. d. Berg een 1-jarige schil dersklas en werkte drie jaren met jeugdige geestdrift en het monu mentale. waar zijn voorliefde van uitging. Als sluitstuk van zijn jeugdperi ode maakte hij met het echtpaar Valkhof, beiden kenners van de Ita liaanse kunstgeschiedenis, een reis door Noord-Italië en werd zijn be wondering gewekt door werken van Cimabue, Tinteretto en Giotto, vooral de laatste maakte grote in druk op hem. Na de oorlog in 1945 trouwde hij met het vaste voornemen in zijn ge boortedorp te blijven en kwamen langzamerhand de opdrachten van glas- en loodramen, kruiswegstaties en muurschilderingen in kapel, kerk en klooster. Waarschijnlijk zijn deze uitge voerde opdrachten, oorzaak geweest dat men hem uitnodigde een pro fessoraat te aanvaarden aan de Jan van Eijckacademie te Maastricht. Deze vererende uitnodiging deed de kunstenaar na ernstige overweging er toe besluiten, ook met het oog op de financiële kant van het leven dit professoraat te aanvaarden. Van 1955 tot 1961 doceerde hij aan deze academie. De regelmatige levenswijze werd op de duur voor de leermeester een belemmering voor zijn vrijheidsgevoel en zijn liefde voor de natuur, die hij zeer beminde, zodat hij tenslotte besloot voor zijn steeds weerkerende zelfde werkkring te bedanken. Hij vierde dan ook zijn afscheid van de academie als een bevrijding met een buitenlandse reis en zwierf via Zuid-Duitsland en Tirol, door geheel Italië tot in Napels en Pom pei. Na deze barok en renaissance- wonderen te hebben aanschouwd, keerde hij herboren huiswaarts. Deze tentoonstelling, die niet op verzoek van de schilder zelf is ge organiseerd, maar op aandringen van het KCB-bestuur. toont prach tig werk en schilderijen waarvan velen de somberheid en gebonden heid met de aarde hebben. Voeirtpolder nr. 33 en Wolken boven zee nr. 23, geven een mach tige grootse compositie weer, vooral nummer 23 is een deigende waar schuwing om tot bezinning te ko men. Maar ook de vreugde van licht en kleur in zijn aquarellen 1, 2, 3, 4 en anderen wijzen de zon nige kant van het leven aan. Jaap Min de kunstschilder en glazenier is iemand met een grote werkkracht en tevens dichter en ro manticus. Hoe meer men naar zijn werk kijkt hoe boeiender wordt 't. Tenslotte dankte mevr. E. Min- Terwijn, namens haar man de tal rijke aanwezigen voor hun belang stelling en het KCB-bestuur die de ze tentoonstelling mogelijk maakte. De expositie is geopend 19, 20, 25, 26, 27 december 1964 en 1, 2, 3, 9, 10 januari 1965. ,n\\e^e Vrijdagavond j.l. vierde de bond van Plattelandsvrouwen afdeling Bergen haar derde lustrum in de grote zaal van het 'Oranje-Hotel'. De presidente van de afdeling mevrouw J. Strooker heette de in grote getale opgekomen leden har telijk welkom, in het bijzonder de bestuursafgevaardigden van de Ned. Huisvrouwenvereniging, de r.k. Vrouwengilde, en de Christelijke Vrouwenvereniging allen te Bergen. Voorts gaf ze een beknopt overzicht van de aktiviteiten die in de vijf tien jaren van het bestaan van de afdeling werden verricht, jaren die veel en goed cultureel werk hebben voortgebracht. Het uit 16 leden tellende dames koor o.l.v. mevrouw van der Lans, opende deze feestavond door het zingen van de toepasselijk gekozen cantate 'De schoonste feestdag' van Catharina van Rennes dat door dit koor een melodieus zuivere ver tolking kreeg. Hierna trad de voordrachtskun stenares mej. Aafje Top, geen onbe kende voor Bergen, naar voren, die op uiterst fijn aanvoelend, ontroe rend en suggestieve wijze de per sonen voorkomende in het verhaal van de Amerikaanse schrijfster JeanRoss 'Het jongetie in de grijze jas' karakteriseerde. Met grote aandacht volgden de aanwezigen deze boeiende voor dracht. Aafje Top is een meesterlijk vertelster. Zij verstaat de kunst haar toehoorders(sters) de juiste bedoeling van de auteur te begrij pen en haar roman-figuren warm menselijk te laten optreden. Aan het einde van dit drie-delig verhaal dankte de voorzitster mevr. Strooker Aafje Top voor haar prachtige voordracht, dat nog eens extra onderstreeot werd door een warm applaus van de aanwezigen. RAADSVERGADERING OP MAANDAG 4 JANUARI Mede in verband met de jaarwis seling zal de raadsvergadering aan vankelijk uitgeschreven op 30 de cember a.s. worden gehouden op 4 januari 1965. Daar één besluit aan een termijn is gebonden, zal op 30 december a.s. te 6 uur n.m. een raadsvergadering worden gehouden met op de agenda alleen het des betreffende voorstel. Ter vermijding van de hoge incassokosten verzoeken wij onze kwartaalabonnees het verschuldigde bedrag a f 1,75, voor het le kwartaal 1965, te willen storten op t.n.v. fa. Volkers 6 Leegwater Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank 1 van het Leger des Heils in Bergen Slechts enkele dagen scheiden ons nog van het kerstfeest, het geboor tefeest van de Heiland der wereld Jezus Christus; van Hem die gezegd heeft: 'Ik ben de weg, de waarheid en het leven, niemand komt tot de Vader, dan door Mij.' Welk een feest is het dan, het ge boortefeest van Hem. In de advent- samenkomsten, zondagsmorgens, wordt hieraan grote aandacht be steed. Wij nodigen u hartelijk uit de laatste adventsamenkomst zon dag 20 december, 10 uur, in het Dorpshuis te komen meevieren, en ook 1ste Kerstdag in ons midden te willen zijn. Vele mensen hebben ons ook ge vraagd wanneer de kerstpot op het Plein staat. Dit is zaterdag 19 en donderdag 24 december. Wij beve len deze kerstpot bij u aan. Uit het gastenstatistiek van de gemeente Bergen, blijkt dat het dorp het afgelopen seizoen in haar hotels 12.576 Nederlanders en 11.469 Duitse gasten heeft geherbergd. Het aantal overnachtingen voor Neder landers bedroeg 164.574 en voor de Duitsers 138.277. Van de overige buitenlandse toe risten uit verschillende landen staat Frankrijk met 443 hotelgasten op de derde plaats, terwijl Engeland met 252 hotelgasten de vierde plaats op de ranglijst bezet. Met de 25 nog niet genoemde landen mee, waren in Bergen totaal 25.544 hotelgasten en 311.730 overnachtingen. In Bergen aan Zee waren de Duitse gasten verre in de meerder heid 5.293 zochten hun onderkomen in hotels met 80.628 overnachtingen. Uit eigen land werden 2.341 ho telgasten en 38.087 overnachtingen ingeschreven. Frankrijk voerde ook hier de boventoon boven alle ande re landen, met 228 (hotel) en 413 overnachtingen Totaal werden in Bergen aan Zee 8.276 hotelgasten en 121.631 over nachtingen geboekt. (bladerend in een plakboek van 1880-1940) Voor mij ligt een schilderij, waar op de kunstschilder Jacobz van der Heek, de oude schutterij van Alk maar in het jaar 1612 of 1613 heeft vastgelegd. Op dat schilderij ziet men lanfs een bosrand een groep gewichtige lieden met zwierige hoeden en fijn geplooide kragen ge tooid, die allen een dagje uit zijn in Bergen. On de achtergrond staat een her berg ongeveer op diezelfde nlaats waar later de stalhouderij van 't Vrouwtje van Duin zou komen te staan, een kleine herberg met witte buitenmuren en een zandbestrooide vloer. Deze foto zit in een Mak- boek waarin gebeurtenissen vanaf het jaar 1880 in de vorm van foto materiaal, krantenknipsels, oude brieven en officiële bewijsstukken zijn verzameld door Jan Vader en Grietje Bruin. Hun dochter mevr. C. Meber-Vader, thans wonende aan de Hoflaan zette dit verzamelwerk voort en droeg het later over aan haar dochter mevrouw G. Teerink- Meijer uit Alkmaar. Een schriftelijk aanzoek Het huwelijk van Jan Vader en Grietje Bruin werd ingezegend door ds. P. Immink op 27 april 1890. Als twee gelieven in dat tijdperk met elkaar contact wilden zoeken ging dat heel anders dan tegenwoordig. Jan Vader deed het zo toen hij de drang in zich voelde opkomen op vrijersvoeten te gaan. Ik citeer let terlijk zijn schriftelijke aanzoek „Geachte vriendin. Ik schrijf u deze letteren, omreden ik zondag 6 maart u eens komen wilde bezoeken In de hoop dat mijn schrijven niet te vergeefs mag wezen, zo blijf ik uw vriend, die zich noemt Jan Va der." Een keurige brief in een correcte stijl, maar ik denk dat de heden daagse jongeren wel even anders correspondenderen. Het jonge paar vestigde zich later, nadat ze ge trouwd waren in de Dorpsstraat, waar thans de heer Hopman een meubel- en kunstzaak bedrijft. Daar begon Jan Vader een bakkers bedrijf. Mevrouw C. Meijer-Vader vertelt In het begin bediende mijn vader zijn klanten lopend met de brood- mand aan zijn arm. Later schafte hij een hondekar en weer later een 'kettekar' aan. Op feestelijke gelegenheden bakte hij krentenbroodjes in de vorm van zwaantjes, voor de kinderen, die hij dan aan zijn klanten cadeau gaf. Elke kraamvrouw werd door hem met een tulband verrast. Fietsen heb ik geleerd op de fiets van dr. van Pelt en als u nu wilt weten hoe de naam Eeuwige Laan ontstaan is kan ik dat ook vertellen. Dat hebben we te danken aan bur gemeester Jacob van Reenen, die als kleine jongen regelmatig met zijn ouders ging wandelen naar 'De Donkere Hoek'. Toen hij eens op een ochtend aan zijn ouders vroeg waarheen ze gingen en ten ant woord kreeg 'naar de Fransman' riep hij verveeld uit 'Alweer die Eeuwige laan!' Sindsdien is het Eeuwige laan gebleven. Herinneringen Bladerend in het oude plakboek zien we een vergeelde foto van een versierde fietsenoptocht ruim zestig jaar geleden, waar Corry Vader als jong meisje aan deel nam. Voorts zien we de laatste rit met paard en lorrie van Bergen aan Zee naar de Fransman, het stichten van Bergen aan Zee door mevrouw van Reenen- Volter, de ontwikkeling van het zeedorp en het Parnassiapark, de grote verdiensten van 'Bello', de strijd van zijn vrienden voor het behoud van dit intieme vervoermid del en zijn laatste reis. Verder bla derend ziet men opeens het karak teristiek portret van Ome Kees Meijer, de afslager op verkopingen in café Hildebrand. Bij menig Ber- genaar zal nog het 'Ik kijk maar naar je' in de oren klinken. Veld wachter Verkerk, Tamminga, David de Groot met zijn ijskar, vele be kende figuren zijn in deze Bergense documentair vereeuwigd. Ook mees ter Beets tussen de bloemen met zijn vrouw op zijn zilveren jubile um als onderwijzer. Vervolgens krijgt men een indruk van het bloeiende verenigingsleven in die tijd, bloemencorso's, gecostumeerde ijsfeesten, het bedrijvige tijdperk amateurtoneel en wel in het bijzon der 'De Maskersspelers' voorheen mandolineclub. Het zijn dierbare herinneringen aan een rustig verleden waarbij de levendige opgewekte stem van de gastvrouw zo nu en dan een toe lichting geeft. Kunstenares Mevrouw C. Meijer-Vader is niet alleen een aangenaam vertelster, maar ook een vrouw die haar 'vrije tijd' nu nuttig weet te besteden en allerlei liefhebberijen er op na houdt, zoals fotograferen, dia's ma ken, filmen, schilderen en tekenen. Haar fijne krijt- en penteke ningen, pastels en olieverven spre ken de taal van een kunstenares die liefde heeft voor haar dorp en grote liefde voor de natuur. Haar werk is boeiend en stralend van eenvoud en haar gastvrijheid zon nig. Jan Timmer Dinsdagmorgen werd door de hr. J. L. Delis aangifte gedaan bij de burgerlijke stand van een dochter. Toen de ambtenaar de heer P. W. Vis de dochter van de heer J. L. Delis en mevrouw J. M. Delis- Beemsterboer had ingeschreven, verzocht hij de heer Delis mee te gaan naar de raadszaal waar B. en W. een vergadering hadden. Bur gemeester Bergh sprak de heer De lis toe en zei dat het een historisch moment was daar de heer Delis de 4000ste inwoners had laten inschrij ven en zei 's middags bij de fam. thuis te komen. Het dochtertje is het 3e kind. De fam. Delis bezit een jongetje van 7 en een meisje van 6 jaar. De namen van de 4000ste inwoonster zijn Wilhelmina Catharina Maria en zei noemen het Helma. Des middags werd op de Damweg 3 door burgemeester Bergh een spaarbankboekje overhandigt met een bedrag van 100 gulden als gift van de gemeente. De burgemeester sprak ook hier mevrouw Delis met enkele hartelijke woorden toe. Hij zei dat er van de gemeente nog een taart zal worden bezorgd. Van de parochie werd een fruit mand aangeboden. Hierbij waren ook aanwezig: Mevr. Bergh en pas toor K. P. J. J. Herzberg. Al met al dus wel een blijde dag voor de heer en mevrouw Delis. Verwoest door het verleden, Ten dele nog gespaard, Wordt hier gepreekt, gebeden, Het oude nog bewaard. Ik kijk door zwarte gaten, Waar brokken muren staan, Het kerkhof ligt verlaten, De namen zijn vergaan. Helf negen wijst de toren, Ik hoor de klepel slaan, Gods werk gaat niet verloren, In komen en bij gaan. Jan Visser AS)AG)0JtiSi.G)AGl@JSi(SAS>/SiAlS)<S>yeiAS)&JSi Zaterdag 19 december 1964 Openbare klaverjasdrive, uitgaan de van de Konijnen- en Pluimvee- fokvereniging 'De Duinstreek', te houden in café 'De Rustende Jager' aanvang 20.00 uur. Woensdag 23 december 1964 Bond van Plattelandsvrouwen af deling Schoorl en Groet in café 'De Rustende Jager', aanvang 19.45 uur: Kerstbijeenkomst, 's Middags om 14.30 uur: idem voor de bejaarden in de gemeente. Donderdag 24 december 1964 Openbare klaverjasdrive in café P. Duin, uitgaande van de voetbal vereniging 'Schoorl'. Aanvang 20.00 uur. BERGEN Zondag a.s. Dr. LUIF Nw. Bergerweg 1 Tel. 3180 SCHOORL Zondag a.s. Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 is de tijd van kaarslicht en huiselijke gezelligheid. Bekijkt u daarom ook eens onze etalage met speciaal opgemaakte kandelaars en kerststukjes Bestelt u tijdig om teleurstelling te voorkomen bij Stationsstraat 19 - Bergen Telefoon 3985 SNUFSKI OP WACHT Snufski hoorde de vrachtwagen wegrijden en even later was alles weer stil in het kasteel. Een minuut of wat stond hij zo de ton te bewa ken. Toen werd er geklopt. „Eh binnen", zei Snufski. „Klop-klop", hoorde hij weer. „Dat komt niet van buiten", zei generaal Snufski en luisterde aan dachtig. „Mmmm Mmmm klop-klop", klonk het nog harder. Met een sprong was Snufski bij de ton en rukte de deksel er af. „Zo eh dus je pro beert mij te b eh ..te.... snuf beet te nemen. Verlaat on middellijk die ton voor ik hem om keer." Koning Krelis stak eerst zijn hoofd naar buiten en kroop toen helemaal uit het vat. „Nou moet ik eerst een hartig woordje met je kletsen, zei Snufski. Hij maakte het touw los waarmee de handen van de koning gebonden waren, en haalde ook de doek voor Krelis zijn gelaat weg. „Hé-Hé, dat lucht op", zuchtte Koning Krelis en liet zich in een fauteuil vallen. „Nou wou ik je één ding zeg gen", snauwde Snufski. „Je moet niet denken, dat je alles kan doen, nou je koning af bent. Ik heb je nooit gemogen en er is maar heel weinig voor nodig om er bij mij voor altijd uit te liggen." „Beste Snufski, ik lach me ziek", sprak Krelis. „Dacht je nou heus, dat het mij wat kon schelen, dat jullie mij weg wilt hebben. Binnen de maand loopt de hele boel in het honderd. Het enige waar ik over in zit, is mijn volk, want dat zullen jullie wel weer onderdrukken, maar ik verzeker jullie, dat jullie er spijt van zult hebben." „Brusselslofski weet drommels goed wat hij doet", sprak Snufski boos. „Ha-ha", lachte Krelis smakelijk. „Na jou is Brusselslofski de groot ste domoor, die er in het paleis rondloopt. Jullie staan helemaal on der invloed van Sluijper, versta je Hij neemt jullie allemaal in de ma ling!" „Nou lig je er uit bij mij schreeuwde Snufski. „Ik heb het net nog gezegd, achterbakse praat jes de lucht in slingeren, dat kun je goed. Bah, ik zeg niets meer tegen je. Adieu!" Na deze woorden ging hij voor de buitendeur zitten. Uit de wapen- voorraad van het kasteel had hij 'n geweer en een zwaard gepakt, uit ziin binnenzak haalde hij een flesje waterchocolade, dat-ie uit de keu ken van het palies had meegeno men. „Zo", sprak hij. „Als-ie wegloopt zal hij bemerken, dat hier een Snufski op wacht zit."

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1