99 Aan een ieder, voor een ieitor kezstaesclienlceii Het geschenk van God HORLOGES GERRITSEN Ay-cnda Kerstmiddag voor bejaarden gironummer Het Leger des Heils kerstfeest Jan de Troye over radio en T.V. Damclub Bergen Kerstnummer van De Badbode Kerstfeest in Merelhof" WOENSDAG 23 DECEMBER 1964 39c JAARGANG No. 51 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoe* AAN DE ABONNEES Ons volgend nummer ver schijnt op woensdag 30 december BURGELIJKE STAND BERGEN V.V. SCHOORL BOORSMA-TEXTIEL Gedenkt de Leger des Heils KERSTP0T op donderdag 24 december a.s. bij Alb. Heijn SCHÖ0RLSE GEMEENSCHAP WeMtad dit nummer bestaat uit 6 pag. DE DUINSTREEK Redaktie en administratie drij. Volkers en Leegwater L&anweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 87 Bankrelatie: Algemene Bank Nederland N.V., Bergen Agentschap Beigen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: 6,85 p. jr. 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 15 ct. p. mm Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Zaterdag j.l. organiseerde het co mité Ouden van Dagen 'Bergen' voor de leden van de bejaardenso- citeit haar jaarlijkse kerstmiddag in het verenigingsgebouw St.-Jan aan de Dorpsstraat met een uitgebreid kerstprogramma, waaraan mede werkten mevrouw Besyn (voor dracht) de Koorvereniging 'Bergen' en een samenspelgroep van de mu ziekschool 'Bergen en Schoorl', bei den onder leiding van de dirigent O. Bootsma. Na een kort welkomswoord van de voorzitter van het comité de hr. A. A. Tros, las mevrouw Besijn op fijn vertellende wijze een kerstver haal voor van de godvruchtige schoenmaker Vader Martin, dat door de bejaarden met grote aan dacht werd gevolgd. Jammer was het abrupte afbreken midden in het verhaal om verschillende mede werkers (sters) gelegenheid te ge ven de zaal binnen te gaan. Daarna trad de jeugdige samen spelgroep uit Schoorl voor het voet licht. Op verdienstelijke wijze ver rasten zij de bejaarden met hun se rieus samenspel op fluit, viool, gi taar, hobo, trianel enz. Na de pauze zong de koorvereni ging 'Bergen' o.l.v. de heer Bootsma een 8-tal kerstliederen, waarvan 't Pools kerstlied, om aan de andere liederen niets te kort doen, en de negro-spiritual 'Poor litle Jezus' uitzonderlijk goed werden gezon gen. Het was dan ook de voorzitter van het comité de heer Tros die al de medewerkenden aan deze com plete zang- en muziekuitvoering hartelijk dankte voor de bereidheid dit te doen voor de bejaarden en hen zodoende een prettige kerst middag hebben gebracht. Ter vermijding van de hoge incassokosten verzoeken wij onze kwartaalabonnees het verschuldigde bedrag a f 1,75, voor het le kwartaal 1965, te willen storten op t.n.v. fa. Volkers 6 Leegwater Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank Negentig bejaarden en 120 kin deren waren verleden week vrijdag en zaterdag in de 'Oude Prins' voor het Leger des Heils kerstfeest. De familie Hulshof en het per soneel van de Oude Prins hadden alles gedaan om de ontvangst zo ge zellig mogelijk te maken. De Leger des Heilsvlag was uit gestoken als welkom. De Divisie- Officier Kolonel Deurloo van het Hoofdkwartier was met zijn vrouw gekomen om het feest mee te vie ren en de heer Elderkamp uit Am sterdam was aanwezig met 3 series prachtige kerstdia's. Om ruim 4 uur waren allen bin nen en na een lied en een welkoms woord voelde ieder zich thuis. Het heeft deze middag aan niets ontbroken en dat het spreekwoord 'gezelligheid kent geen tijd' waar is werd bewezen door dat de klok al 9 had geslagen toen iedereen voldaan en met een draagtasje met een ver rassing huiswaarts CTing. Heel ander publiek was er za terdag toen de zaal gevuld was met 120 kinderen. Er zeer velen moes ten teleurgesteld worden daar er geen plaats meer was. Het kerstevangelie en een kerst verhaal werd op het witte doek Ge bracht en de kinderen lieten de hun aangeboden tractaties goed smaken. Op uitnodiging van de P.v.d.A., afdeling Bergen heeft de Vara-me- dewerker Jan de Troye in hotel 'De Brink' een lezing gehouden over 't onderwerp 'Gebruik of misbruik van radio en t.v.' Spreker memoreerde de jaren 28- 30 van de vrije omroep die bepa lend zijn geweest voor de Vara, die in die jaren door de armsten der armsten is groot geworden. Voorts bracht hij naar voren wat er allemaal omgaat in het radio- en t.v.-wezen en hoe moeilijk het is de luisteraar en de kijker tevreden te stellen. Vervolgens gaf de spreker op de vele vragen de hem werden gesteld een bevredigend antwoord. Mr. Waage sloot de bijeenkomst met de opmerking dat het radio en t.v.bestel het voornaamste punt zal worden in de komende verkiezings campagne. De tot nu toe ongeslagen damclub 'Bergen' gaat voort op het pad der overwinningen. In de vijfde uitwedstrijd tegen Zaandam moesten de Zaandammers het hoofd buigen. Na een paar uur spelen was de stand reeds 9-1 in het voordeel van Bergen. Die achterstand werd een te grote opgaaf voor de thuisclub om daar nog remise uit te slepen. Zij kwa men niet verder dan een eindstand 8-12. De uitslagen waren: Zaandam- Bergen. M. Jonkhart-W. v. Hattum 2-0; R. de Nee-D. Buisman 1-1; A. Boon-J. Stam 2-0; J. Gaarnsma-J. Bliekendaal 0-2; J. Vaan-H. Krui- zinga 0-2; J. Veen-P. Mienes 1-1; J. Kaal-J. de Rover 1-1; G. Groot-J. de Moor 1-1; T. Tjeertjes-C. Tromp 0-2; J. Heiklaar-G. Roosloot 0-2. Na het kerstnummer van het vo rige jaar verscheen dit jaar het tweede kerstnummer dat huis aan huis verspreid in Bergen en Ber gen aan Zee, aangeboden is door de WV-Bergen. De fraaie afwerking van deze winter-badbode, met zijn stemmige kerstsfeervolle omslagtekening van de grafisch kunstenaar Frans Meij- ers 'Bomen in versgevallen sneeuw' geeft aan dit nummer een voor naam rustig cachtet. Rijk verlucht met prachtige foto's v. Bergense kunstschilders en fraai fotowerk van Ton Witmer uit Ber gen van dorpsnatuurschoon, drie talig als vakantieoord geprezen, wordt de Bergenaar in de gelegen heid gesteld dit bijzonder goed ver zorgd kerstnummer naar hun ken nissen of gasten in het buitenland als nieuwjaarsgroet te zenden. Bij het VVV-kantoor zijn extra nummers met adresseeromslag ver krijgbaar. Van de week vierden de bewo ners van 'Merelhof', in de keuken zaal van dit bejaardencomplex, een bijzonder stemmig kerstfeest dat door een groep Bergense dames werd verzorgd. Het voltallige Huisvrouwenkoor onder leiding van de bekende zangeres mevrouw L. de Vos-Hen- ning, met solozang van mej. Gees van Dijk opende de avond door het zingen van een 5-tal kerstliederen, die door hun zuivere klankvorming sterk de aandacht trokken. De woonkamer waarin dit uitmunten de koor haar programma ten beste gaf, leende zich akoestisch niet voor dit concert, maar de bewoners van Merelhof genoten en daar ging het om. Hierna droeg mevrouw Panbak- ker enkele fragmenten voor uit de kerstsuite van Willem Brandzt. Zij deed dit met fijne intonatie en zui ver goede voordracht. In de pauze werden allerlei ver snaperingen gepresenteerd en sfeer volle grammofoonplaten gedraaid. Na de pauze las mevrouw Visser- Ven een nog onuitgegeven kerst verhaal voor van de Bergense schrijfster Toos Blom, een verhaal over drie soldaten die wat laat van het front naar huis keren, ieder hun eigen weg gaan, maar tenslotte el kander op de terugweg naar huis weer vinden, om dan later in een oude herdershut het blijde feest van de geboorte van Christus meebele ven. Met grote aandacht werd dit ver haal - dat warm werd verteld door mevrouw Visser-Ven - gevolgd. Aan het einde van de avond dank te de concierge van Merelhof de hr. C. Dijs alle medewerksters voor het slagen van deze stijlvolle kerst avond. MATTHIEU WIEGMAN NAAR MARJORCA De 78-jarige kunstschilder Mat- thieu Wiegman is van de week voor een verblijf van ruim drie maanden op het Spaanse eiland Ma jorca uit Bergen vertrokken. In een door het reisbureau ge charterd KLM-vliegtuig is hij met een gezelschap, dat evenals de heer Wiegman passage had geboekt, daarheen gegaan, waar hij in één der Magneet-hotels de Nederlandse winter ontvlucht. Vergezeld van zijn neef Piet Wiegman zullen bei den daar tekeningen en aquarellen maken. van 14 tot 21 dec. 1964 Geboren Kees, zoon van C. D. Beeldman en M. Jonker, Emmalaan 39. Ondertrouwd Frank Lansen, 22 jaar, bouwkundig tekenaar, Velsen Surinamestraat 22 en Geertruida Catharina Liduina Min 20 jaar, zonder beroep, Zuur- vensweg 26. Gehuwd Ronald Arthur Franciscus Selbach en Marianne Hulshof f, Jan Olden- burglaan 30s. Jacobus Woud, fa brieksarbeider en José Marie van Dijk, Vogelenzang 28, Alkmaar. Jan van Wijk, musicus en Paula Wortman, kleuterleidster, Schoorl Heereweg 305. Dick Beers, tech nisch ambtenaar en Anna Johanna Proemstra, hoofd huishouding, Ka- rel de Grootelaan 56. Bob Versteegh handelsemployé en Beatrix Irene Zwaan zonder beroep, Elzenlaan 6. Johannes Jozef de Wit, arts en Ros- witha Ursula Schnieder, kleuter leidster, Kastanjelaan 4. Overleden Pieter Kok, 76 jaar, w.v. Jacoba Volkers, Eikshoeve 1. SCHOORL - G.V.O. 3-2 De eerste overwinning van Schoorl op eigen terrein is binnen GVO moest zondag j.l. met 3-2 het onderspit delven. Schoorl begint direct een hevig offensief met goede kombinaties en zeer snel spel. GVO stelt daar te genover een meer technisch, doch minder doelmatig spel. Na 15 min. geeft B. v. Twuyver Schoorl de leiding met een schitterend schot in de rechter bovenhoek. Steeds sterker wordt Schoorl en als na PRETTIGE KERSTDAGEN 'N GOEDE JAARWISSELING EN EEN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR BERGEN - RUÏNELAAN 18 TELEFOON 2532 een half uur spelen R. Hartman- Kok doorbreekt, scoort hij heel hard via de handen van de doel- verdediger 2-0. Bij een aanval van GVO beoordeelt één der achterspe lers van Schoorl de bal verkeerd en de bal vedwijnt in het Schoorl- doel 2-1. Direct daarop is het rust. Hierna een spelbeeld van een zeer sterk Schoorl en een verdedigend GVO. Met man en macht voorkomt GVO een grotere nederlaag. Echter na een kwartier een snelle rush van B. v. Twuyver en het is 3-1. Tot een kwartier voor het einde blijft Schoorl sterker. Een uitval van GVO, een scrimage voor het Schoorldoel en het is 3-2. Schoorl zakt weg en met moeite stelt men de overwinning veilig. Een sportieve wedstrijd met een goed spelend Schoorl. Zondag 27 december Jun. 2: Schoorl 2-L.S.V.V. 3, aanvang 2.30 uur. Asp. A: Dirkshom-Schoorl, aanvang 10 uur. Jun. 2: La Pierre; B. Minkema; S. Bredewout; G. d. Jong, H. Volkers; W. Nieuwland; KI. Medema; S. Duin; W. Half; Sj. Minkema, P Hooiveld. Res.: K. Hooiveld, T. Me- dendorp. Leider: W. Verhagen. Asp. A: K. Koel; O. Spoelstra; T. Schotvanger; B. Butter; B. Medema; J. Mereboer; H. Hoogvorst; H. Hooi veld; S. Kootstra; W. Prins; M. Snip Res.: T. Teuwisse. Vertrek 9.15 uur per auto. Leider: R. Koning Donderdag 24 december 1964 Openbare klaverjasdrive in café P. Duin, uitgaande van de voetbal vereniging 'Schoorl'. Aanvang 20.00 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN DE BEIDE KERSTDAGEN Dr. HODDE Van Reenenpark ZONDAG a.s. ur. POOT Dorpsstraat 30 SCHOORL DE BEIDE KERSTDAGEN Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 Zondag a.s. Dr. RISSELADA Dr. Heringalaan 18 Tel. 360 Tel. 2027 Tel. 2424 DOOR C. RIBBIUS IN DE STUDEERKAMER van de oude jonker lijkt het wel een speelgoedwinkel. Maarten Eringa staat met de handen in de zakken van zijn manchester jasje naar de uitstalling te kijken vanmorgen heeft de bode de zending die hij vorige week in de stad zo zorgvuldig heeft uitgezocht en gekocht, afgeleverd. En de oude jonker, zoals iedereen in het dorp hem noemt, is dadelijk aan het uitpakken en sorte ren gegaan. Op het fijne, oude gezicht met het netwerk van geëtste groefjes ligt een gelukkige glans, als hij bedenkt in hoeveel gezinnen hij met kerstavond weer vreugde gaat brengen. VERMOEDEN de arme mensen van het dorp, wie de on zichtbare kerstman is, die hen en hun kinderen elk jaar zo gul bedenkt? Maarten weet het niet en het kan hem ook niet veel schelen. Het gaat immers niet om de gever. Het gaat om de geschenken. Het gaat erom, dat aan geen enkel huisje, hoe arm ook, met Kerstmis het licht en goedheid voorbijgaan. Zeker de armen niet, die het van Gods genade moeten hebben. Sinds de dood van zijn vrouw, toen hij kinderloos op het kasteeltje achterbleef, hebben de mensen zich wat be zorgd om de oude jonker gemaakt. Maar toch ten onrechte. Hij mocht in sommige dingen dan al wat zonderling zijn ge worden; hij mocht soms in een andere, verre wereld schijnen te vertoeven Maartens geest bleef helder en in zijn hart droeg hij de stille, rustige vrede,, die het grootste geluk van een mens uitmaakt. Zeker, hij miste de aanwezigheid van zijn engelachtige zachte vrouw overal, waar hij zich bewoog en niemand zou ooit weten hoe vaak hij nog altijd haar naam riep en zachtjes met haar praatte, als de behoefte hem te machtig werd, zijn gedachten met haar te delen of haar een plotselinge inval te vertellen of haar om raad te vragen. Maar hij was nooit in opstand gekomen tegen haar verlies. Hij eiste niet op, wat God tot zich wil nemen. En hij was ervan overtuigd, dat al was Emmie ook niet meer bij hem, zij hem toch nim mer alleen zou laten. Nog altijd was zij het, die hem inspi reerde, aanmoedigde en in moeilijke ogenblikken op de been hield. Was zij het niet óók, die hem ingefluisterd had, om voor onzichtbare kerstman te gaan spelen? „Moet het niet heerlijk zijn, om voor mensen, die te arm en te ongelukkig zijn, om nog aan sprookjes te durven ge loven, voor één avond een sprookje waar te maken?" had hij Emmies zachte stem horen zeggen. „Stel je voor, dat het in je vermogen ligt, de mensen, die er het minst op hopen, een wonder te bereiden. Zullen zij, die door hun nood het geloof in God verloren hebben, niet weer aan Hem gaan ge loven, als zij merken, dat het wonder toch bestaat En zo was er een nieuwe vervulling in Maarten Eringa's leven gekomen. Niet alleen met Kerstmis, maar altijd als het nodig was, zorgde hij voor het stille, kleine wonder, door vreugde te schenken in gezinnen, waar zó weinig vreugde heerste, dat men aan die vreugdeloosheid langzaam ten onder ging. TERWIJL HIJ DAAR nog stilletjes van alle schatten stond te genieten, begon er een heerlijke baklucht tot hem door te dringen. Marja moest in de keuken bezig zijn. Er was nog een heleboel te bakken en te braden, dat ook door de onzicht bare kerstman zou moeten worden rondgebracht Marja Ze was het enige punt in zijn leven, waar hij niet goed raad mee wist en waarvoor noch Emmie noch God hem de oplossing had willen geven. Waarom kon hij zoveel mensen gelukkig maken en rijkelijk aan hen uitdelen terwijl hij niet bij machte was, Marja, die hem het naast aan het hart lag, dat enige te schenken, waaraan zij behoefte had. Hij had zijn huis voor haar open gezet. Materieel ontbrak het haar aan niets, maar hij had nog nooit in al die jaren meer kunnen bereiken dan de schaduw van een glimlacht om haar droevige mond. Haar ogen deden nooit mee, in haar ogen waren het licht en de blijheid gestorven op die vrese lijke dag, drie jaar geleden. Precies drie jaar geleden Met haar man en kleine baby had ze op kerstdag met de auto een toertje gemaakt. Zomaar een plezierritje, omdat het buiten zo mooi was met de besneeuwde dennen en omdat ze zo gelukkig waren met alles, wat ze bezaten: elkaar, hun kindje, hun heerlijk veilig thuis, waar de kerstboom op deze dag klaar stond en ze straks de lichtjes zouden laten branden, als ze thuis kwamen ZE KWAMEN nooit meer thuis met hun drietjes. Een ver radelijke gladde plek op het wegdek weid hun noodlot. De wagen slipte juist op het ogenblik, dat er van de andere kant een zware bus naderde. Pas toen zij zelf buiten levens gevaar was werd Marja heel voorzichtig meegedeeld, dat zij de levensweg verder alleen af zou moeten leggen. Man en kind waren van haar weggenomen op die vreselijke kerstdag. Oom Maarten, de broer van haar vader, was de enige fa milie, die ze bezat. Hij haalde haar bij zich in het kasteeltje. De mensen van het dorp waren blij voor hem. Al was het ook door zulke droevige omstandigheden, hij kreeg nu toch weer gezelschap. Maarten hoopte, dat hij iets voor Marja zou kunnen doen. En hij deed ook wat hij kon, om haar levens wil weer aan te wakkeren, maar hij bereikte haar innerlijk niet. „Als ik maar weer een doel had", klaagde ze in de zeldzame ogenblikken, als het haar te zwaar werd, de kwellingen al leen te verwerken. „Iets om voor te leven en te zorgen. Iets, wat mij nodig heeft, ziet u. Het leven is zo dor en zinloos, als het alleen maar bestaat uit de instandhouding van jezelf." Hij had haar een hond gegeven. Ook dat had niet gehol pen. Zij deed haar best wel, om niet ondankbaar te schijnen voor al zijn zorg en liefde. Maar haar ogen konden niet meer lachen ZACHT maakte de jonkheer de kamerdeur open en liep naar de grote keuken. Marja was daar toegewijd bezig. Ze droeg een witte jasschort, waarboven haar gezichtje nog smaller en bleker leek. „Kom je me helpen, als je hier klaar bent?" vroeg hij opgewerkt. „En mag ik wat van al het lekkers proeven, dat je aan het maken bent?" Dat ontroerend bleke glimlachje, waaraan haar ogen vreemd bleven, gleed om haar mond. „Ja oom", zei ze stil. Hij wist het, dit waren de moeilijkste dagen van het jaar. Kerstmis zou voor haar altijd verbonden blijven met de onbeschrijflijke pijn van de bitterste aller menselijke herinneringen. Later hielp ze hem met inpakken. Hij probeerde opgewekt met haar te praten, vertelde van de gezinnen, waar alle geschenken terecht zouden komen. Hij trachtte haar de beelden van geluk en vreugde, die daar bij het uitpakken zouden heersen, voor te toveren. En zoals altijd deed Marja haar best. Ze toonde belangstel ling; ze deed soms een vraag; maar toch scheen haar geest zo ver weg te zijn. Ergens waar Maarten haar onmogelijk kon bereiken. „Wil je morgenavond niet eens met me meegaan met de wagen, om de pakjes rond te brengen? Zou je het niet leuk vinden, ook eens voor dat onzichtbare kerstmannetje te spe len, Marja?" Hij waagde de vraag in een plotseling niet te onderdrukken behoefte, haar eindelijk weer eens echt geluk kig te zien. vervolg pagina 2 smmmKSMSfiw

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1