UetkUud ft Veertig jaar 'n drukkerij in Schoorl Se rvice ver koop KLOKKEN kunstnijverheid, serviezen, gliisserviezen, bjouteriën, tassen N ieu wj aarsrede burgemeester L.J. de Ruiter Filmliga Bergen Rectificatie NIET EEN BRIL, MAAR DE JUISTE BRIL Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen 4 dagen speciale verkoop van textiel uit de inventarisatie Gerritsen SCH00RLSE GEMEENSCHAP KWALITEITS- ARTIKELEN DONDERDAG 7 JANUARI 1965 40e JAARGANG No. 1 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoe, 1924—1964 BURGELIJKE STAND BERGEN Voorafgaande aan de Balans-Opruiming WIJ VERWACHTEN U MadtngmagctZ'jn ALKMAAR 2de deel dit nummer bestaat uit 6 pag. DE DUINSTREEK Redaktie en administratie drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bankrelatie: Algemene Bank Nederland N.V., Bergen Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f 6,85 p. jr. 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 15 ct. p. mm Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Na nog geen twee jaar geleden de drukkerij van de heer C. Olden burg overgenomen te hebben, staat de fa. Volkers en Leegwater thans voor het feit dat deze zaak veertig jaar bestaat. Nu is het meestal zo, dat je na twee jaar werken echt nog niet in de stemming bent om te jubileren. De geschiedenis van drukkerij C. Oldenburg is echter dermate in teressant dat we gemeend hebben dit feit niet geheel ongemerkt voor bij te kunnen laten gaan. Het is dan in de eerste plaats op merkelijk dat we dit veertig-jarig bestaan releveren in 'De Duinstreek' in zijn huidige vorm schepping van de heer C. Oldenburg. Bladerend in het jubileum-nummer van 'De Duin streek', uitgegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van druk kerij C. Oldenburg in 1949, komen we tot de ontdekking dat dit blad nog langer bestaat. Op 20 oktober 1923 werd 'De Duinstreek' opgericht Het verscheen toen onder de naam 'Weekblad voor Bergen en Schoorl'. Het initiatief hiertoe namen de he ren ds. A. J. P. Boeke, Fl. Schermer K. P. Zuurbier en D. Luhrs, allen te Schoorl en J. Brugman, C. Brug man en P. J. de Haan Jzn. te Ber gen. C. Oldenburg, in die tijd nog als typograaf werkzaam in A'dam, verzorgde enkele malen het blad, maar 't bezwaar was dat hij nog niet over een eigen bedrijf beschikte. Het blad werd daarom geëxploiteerd door de heer M. Zwaan te Alkmaar. De heer Oldenburg was er ech ter de man niet naar om het hierbij te laten. Op 27 december 1924, thans dus veertig jaar geleden, begon hij zijn drukkerij aan de Laanweg te Schoorl. Het begin was zeer be scheiden; een gebouwtje van 6 bij 4 meter, wat lettermateriaal, een tweedehands degelpersje en een kleine snijmachine. Dit duurde tot 1927, toen de drukkerij werd uit gebreid en een snelpers werd ge plaatst. Toen waren de mogelijkhe den tot het drukken van 'n perio diek wel aanwezig, dit resulteerde in de overname van 'De Duinstreek' van de fa. Zwaan te Alkmaar. Met dat al was de drukkerij weer te klein geworden en in april 1933 kwam weer een verbouwing tot stand. De drukkerij mat toen een inhoud van 425 m3. Door de ver schillende uitbreidingen was een be hoorlijk bedrijf ontstaan, dat heel wat meer werk aankon dan in het begin. Nieuwe moeilijkheden stonden echter voor de deur: De crisisjaren en de tweede wereldoorlog. In okto ber 1940 kwam de slag hard aan: De uitgave van 'De Duinstreek' moest worden gestopt en een be langrijk deel van het materiaal moest worden ingeleverd. Na de oorlog verscheen 'De Duin streek' echter weer, zij het in klei ner formaat. Allerwegen dienden zich nu vernieuwingen aan, ook op drukkerij-gebied. De heer Olden burg bleef niet achter en bij zijn 25-jarig jubileum in 1949 had hij een bedrijf opgebouwd dat er zijn mocht. Voor de gang van zaken vanaf 1949 tot heden geven wij gaarne het woord aan de heer Oldenburg. De volgende jaren na december 1949 tot aan 1 april 1963 kenmerk ten zich door zeer vele moeilijkhe den, hoofdzakelijk op het gebied der personeelsvoorziening. Het gebrek aan woonruimte was oorzaak, dat steeds wisseling van personeel plaatsvond, aangezien Schoorl geen typografen voortbracht. Aanbiedin gen van hogere lonen, door colle ga's in de naaste omgeving, waren hier ook debet aan. Ondanks dat alles ging het met 'De Duinstreek' steeds voorwaarts. Wel moesten we vele jaren door gebrek aan perso neel het tekstgedeelte laten zetten bij een loonzetterij te Amsterdam. Ondanks steeds hogere lonen en kosten, mochten de drukkerijen hun prijzen niet verhogen, wat natuur lijk een gezonde financiële basis voor de drukkerijen in de weg stond. Ondanks al die grote moei lijkheden hebben wij tot 1 april 1963 de zaak gaande weten te hou den. Ook om gezondheidsredenen en gevorderde leeftijd was het nood zakelijk mij uit het zakenleven te rug te trekken en het bedrijf over te dragen aan jongeren krachten. Met ingang van 1 april 1963 ging de zaak over naar de fa. Volkers en Leegwater. In de ongeveer 1 jaar dat zij de drukkerij in handen hebben is een energie ontwikkeld die de drukkerij met sprongen omhoog heeft ge bracht. De aanschaffing, reeds en kele maanden na de overname, van een zetmachine, bracht een grote omwenteling in het bedrijf. De mo gelijkheden van snelle levering en uitvoering van boekwerkjes en an der veelomvattend drukwerk waren nu aanwezig. Mede door hun vakmanschap, mo derne typografische opvattingen en mateloze energie vertrouw ik, dat zij het bedrijf steeds verder omhoog zullen brengen. Met de beste wensen voor de toekomst, allereerst de tien jaren tot aan het 50-jarig bestaan van de drukkerij, dat ik nog hoop mee te mogen maken, wil ik hiermede be sluiten. C. Oldenburg De tweede filmliga-avond in het seizoen zal plaatshebben op dinsdag 12 januari 1965 in de Rustende Ja ger. Vertoond zal worden de Japanse film: THE SEVEN SAMURAI van Akria Kurosawa, een van de meest dynamische en ook talentvolste re gisseurs van de moderne Japanse film. In verband met de vertoningsduur van de film is de aanvangstijd ge steld op 19.45 (7.45). Bij de Haan's Boekhandel, Sta tionsstraat 3, Bergen-Nh., kunt u zich alsnog opgeven voor het lid maatschap. In het artikel over de Stichting Gezinsverzorging 'Bergen', dat vo rige week werd gepubliceerd in dit blad, is een storende fout geslopen. Er werd een dringend beroep ge daan op meerdere dames (gehuwd of ongehuwd) om een paar keer (dit moet zijn een paar uur) per week of meer beschikbaar te stellen, om licht huishoudelijk werk voor be jaarden te willen verrichten, waar door deze enigszins hulpbehoevende bejaarde medemens langer zelfstan dig kan blijven. van 28 dec. 1964 tot 4 januari 1965; Geboren Alexandra Adriana dochter van J. M. de Koning, en A. A. Smit, Nes- dijk 23. Saskia Catharina Hendrika dochter van C. H. Winder en G. M. Vrasdonk, Zuurvensweg 19. Ondertrouwd Cornelis Koeman, 23 jaar, rijksamb tenaar, Alkmaar, Heemraadstraat 12 en Annemerie Erdelman, 21 jaar, zonder beroep, Leo Gestelweg 5. Gehuwd Frank Lansen, bouwkundig teke naar en Geertruida Catharina Li- duina Min, zonder beroep, Velsen, Surinamestraat 22. Hendrik Markus zonder beroep en Hendrika Johanna Catharina van der Blij, zonder be roep, Broekbeeklaan 22. Anthonie Cornelis van der Veen, tekenleraar en Anna Odilla Guurtruida Maria Damhuis, zonder beroep, Beilen, Kruisstraat 6. Johannes Gerhardus Duijn, hoofdonderwijzer en Marian- na de Boer, lerares, Wormer, Dorps straat 310 (mei 1965). Bernhard Leendert Jacobus den Engelsman, huisschilder en Maria Agatha Gie- ling, zonder beroep, St. Pancras, On derweg 204a. Overleden Johannes Henneman, 85 jaar, w.v. M. W. de Mol, Breelaan 62. aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd- Aan het begin van de jl. maan dagavond gehouden vergadering van de Berger gemeenteraad heeft burgemeester L. J. de Ruiter de volgende nieuwjaarstoespraak ge houden Met elkaar zijn we verder ge schoven door de tijd, maar we zijn anders geëindigd, dan we begonnen. Van één onzer werd dit jaar de reis afgebroken. Zo verborgen blijven de dingen voor ons mensen, dat het goed is om te leren zorgvuldig met elkander om te gaan, zolang we sa men zijn. Dat geldt niet alleen voor het ge zinsverband of de familie- en vrien denkring, maar ook voor die andere samenlevingsbanden waartoe we worden geroepen. Dus ook voor het gemeentebestuur. Wanneer we ons dit bewust zijn en bij het begin van het nieuwe jaar elkaar 'veel heil en zegen' toewensen, dan is het meer dan een beleefde frase, de voort zetting van een oud gebruik, doch een oprechte poging om onze me demenselijkheid uit te drukken. Schuif deze dingen niet al te ge makkelijk van u af, maar bedenk hoe kort ons leven op aarde is. Dat is niet om over te treuren, maar wel om in blijde gehoorzaamheid te werken zolang het dag is en dus in ons verband: samen te werken. Ik ga u alle resultaten van het jaar dat voorbij is niet opsommen. De jaaroverzichten zijn binnenkort gereed en dan kunt ge alles rustig overlezen en er uw voordeel mee doen. Ik trek er een enkele, Dersoonlijke conclusie uit. Het was een jaar van veel initia tief en aktiviteit. Bij een groot aan tal van onze ingezetenen is de wel vaart zienderogen toegenomen. De gasten bleven komen in versterkte aantallen en wij ervaren aan den lijve en aller-wegen, dat het niet alleen de wijzen uit het oosten kwa men, maar ook de goedgevulde beurzen. Het leedwezen moest ik ook dit jaar weer constateren, dat in een klein percentage van de ons allen verzorgende bedrijven gedurende de seizoenmaanden de stijging van de prijzen gelijke tred houdt met de daling van de service aan de eigen inwoners. In enkele gevallen, ge lukkig maar enkele, vergeet men na het seizoen de prijzen weer bij het algemeen Nederlandse peil aan te passen. Hier ligt een opvoedende taak voor de Middenstandsvereni gingen, de georganiseerde consu ment en de WV. Ook op dit ge bied. geldt: houdt uw dorp schoon. Het zal aan onze ingezetenen nu wel duidelijk zijn geworden, dat wij de ontplooiing van het particulier initiatief steunen waar het mogelijk is en ik verheug me er oprecht over dat in de sector van de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer zulk een positieve instelling de overhand heeft. In Bergen is men er nooit helemaal zeker van hoe lang dit wordt getolereerd, maar de reactie van uw raad heeft mij veel moed gegeven. Ik geef toe: het was geen gemakkelijke bevalling, maar het kind was dan ook van de aan vang af met f 15.000,- begiftigd en daar mag ook wel enige tijd aan worden besteed. Ook op andere gebieden hoop ik er aan mede te mogen werken, dat er leven in de gemeentelijke brou werij blijft; indien andere brouwe rijen ons daarbij op aanvaardbare voorwaarden behulpzaam willen zijn zullen we dat niet van de hand wijzen. Het is en blijft moeilijk in ons land om de gemeentelijke huishou dens draaiende te houden. Van de vruchten der algemene welvaart vallen de fraaiste niet in de ge meentelijke mand. De rijksoverheid heeft een zodanige rantsoenering in gesteld, dat er weinig gevaar tot overwetting bestaat. Dat we deson danks in onze gemeente het jaar rond kunnen komen is voor een be langrijk deel te danken aan een doordacht beleid en een goed be heer. Ik heb er behoefte aan al on ze ambtenaren en medewerkers van harte dank te zeggen voor de wijze waarop zij ons hebben bijgestaan in 1964. De ambtelijke medewerking en samenwerking laat in onze ge meente weinig te wensen over. Ik acht dat een voorrecht. Wel ben ik van oordeel, dat het m.i. verouderde onderscheid tussen ambtenaren en werklieden uit de wereld moeten worden geholpen. Hier en daar is het particuliere bedrijf de overheid al voorgegaan. Het Georganiseerde Overleg moge bij ons alleszins be vredigend verlopen toch is men er tot nu toe niet in geslaagd mij dui delijk te maken, waarom ambte naren en arbeiders in verschillende bonden moeten worden georgani seerd, waarom ambtenaren in een apart ziekenfonds moeten worden ondergebracht, waarom er een verschil in werktijden moet zijn, in vakanties en in rang indeling. O zeker, ik begrijp de hi storische ontwikkeling wel, maar niet waarom we niet bij machte zijn hieraan op korte termijn een wen ding te geven. Het is goed hierbij te bedenken, dat door de welhaast maximale uit breiding der sociale zekerheid, een aantal van de aantrekkelijkheden om in overheidsdienst, i.e. gemeen telijke dienst te werken verloren zijn gegaan. De laatste jaren is on ze concurrentiepositie op de arbeids markt minder gunstig geworden. De getemporiseerde groei onzer gemeente hebben we ook in het afgelopen jaar vol kunnen houden. Uit de voorlopige cijfers blijkt, dat deze 2% heeft bedragen of rond 217 inwoners. Dit getal is te splitsen in een geboorteoverschot van78 en een vestigingsoverschot van 138. De bouwaktiviteit is zeer redelijk geweest: 99 woningen kwamen ge reed, waarv. 56 in de woningwetsec tor. Vergelijken we dit aantal met vorige jaren, dan is er sprake van een flinke vooruitgang. In het jaar dat nu begonnen is zullen in ieder geval 118 woningen gereed komen. Een daling van het aantal woning zoekenden is wel te verwachten. Voor een groot optimisme is wei nig aanleiding. Het absolute aantal AANVANGENDE ZATERDAG 9 JANUARI A S. KUNT U HIERVAN PROFITEREN ALLE GOEDEREN VAN ZEER HOOGSTAANDE KWALITEIT TEGEN STERK VERLAAGDE PRIJZEN Dekens (100% wol, ruitdessins, 150x220 cm) Lakens en slopen Baddoeken (groot en klein) Badlakens fit Pyama's Vesten en Pullovers 9 Sporttruien 0 Wollen pantalons Boorsma-lexiiel TELEFOON 2532, BERGEN Ruïnelaan 18 horting woningzoekenden werd in '64 slechts met 7 verminderd, maar men be denke daarbij, dat 19 vrijgekomen woonruimten niet opnieuw werden toegewezen. Indien wij in staat zul len zijn op tijd onze uitbreidings plannen gereed te maken is ds voortgang van de woningwetbouw niet onze grootste zorg, maar de kwaliteit van het bouwprodukt en zijn vormgeving. Iedere gemeente bestuurder van de middelgrote en kleine gemeente, die verantwoorde lijkheidsgevoel heeft ten aanzien van de toekomstige bewoonbaar heid der nu gebouwde woningen, de leefbaarheid van de dorpsuitbrei dingen en die enig inzicht heeft in de regels van en gevoel voor de esthetica in de architectuur, is voortdurend bezig met de kwaliteits en vorm verbetering en een meer verantwoorde planologische opzet. Ik ben van oordeel, dat in onze ge meente een goede eengezinswoning die aan bovengenoemde eisen vol doet niet te realiseren is. Wij zijn in deze sector in ons land nog steeds bezig voor de afbraak te bouwen. Zeker, zo voldoen we nu aan een behoefte, doch een eenzijdig ge- vervolg pagina 2 Vrijdag 8 januari 20.00 uur K.P.J. bijeenkomst in 't R.K. Verenigingsgebouw te Catrijp i Openbare klaverjasdrive uitgaan de van de voetbalver. 'Duinranders' in café Slijkerman te Catrijp. Aan vang 20.00 uur. Vrijdag 15 januari 1965 Openbare Klaverjasdrive uitgaan de van de tafeltennisvereniging 'De Duintreffers' in café Slijkerman te Catrijp. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 16 januari 1965 Openbare Klaverjasdrive uitgaan de van de Konijnen- en Pluimvee- fokver. 'De Duinstreek' in café 'De Rustende Jager' te Schoorl. Aan vang 20.00 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN H. W. J. M. POOT Dorpsstraat 30 Telefoon 2423 SCHOORL Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 eóóor (^.regket DE TAFEL OPGERUIMD Een half uur lang stond professor Créghel op de tafel te slaan en toen alle borden stuk waren, vond hij het welletjes. „Voorrr. de llaat- ste kkeer - Staken jullie of sta ken jullie niet", schreeuwde hij. „Ik zeg niets meer", zei Prins Pepijn. „U is nog nooit zo klein- kinderachtig geweest als vandaag." „En nu d'r uit", raasde Créghel. Hij pakte Pepijn en Poppedijn bij hun kraag en sleepte ze naar de slaapkamer. „Onder de wol, hoe pla; morgen weer peultjes uit blik en ieder een grote sigaar. Ver staan?" Hij deed de deur van de slaap kamer op slot en stopte de sleutel in zijn kroon. „Alleraardigste kin deren", sprak hij in zichzelf, „een beetje te erg verwend, maar dat krijg ik er wel uit." Met veerkrachtige tred belandde hij weer in de eetzaal en wilde de onderbroken maaltijd voortzetten. i„Heeft 'het uwe majesteit ge smaakt?" vroeg een lakei. ,„Eh Hoe zeg je makker?" mompelde Créghel en keek ver baasd naar de tafel, waarvan alle etensboel verdwenen was. Het eni ge wat er op stond was een bran dende kaars. ,,'t Staat wel leuk zo vond pro fessor Créghel. „Maarre zijn de peultjes al weggeruimd?" „Om u te dienen Majesteit", ant woordde de lakei. „Had uwe Ma jesteit nog iets gewenst?" „Nou-eh-nee, ik denk maar dat ik hier of daar 'een croquet je ga eten - ik zal nog wel eens zien zei Créghel onvoldaan.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1