Ii/eeldiad 99 De woningnood anno '65 X mmHEr* Alles voor de Fotografie KWALITEITS- ARTIKELEN Kleine nieuwtjes uit Bergen 20-jarige jongen op fiets naar Turijn Kristal met zilver Gerritsen PmcM handen V.V. Schoorl SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda Sparen Spaarbankboekje Nutsspaarbank 333 DONDERDAG 14 JANUARI 1965 40c JAARGANG No. 2 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoe£ FOTO DICKvan BERGE GERUCHT BLEEK ONGEGROND. BEKENDE BERGENAAR OVERLEDEN. BERGEN AAN ZEE BURGELIJKE STAND BERGEN Tube'-6°-95cl Hamen-Gelei SCHOORL Meer rente Geen kosten Meer service Geen risico ALKMAAR BERGEN CASTRICUM HEILOO ro}eóóor (^.régltel 2de deel 66 dit nummer bestaat uit 8 pagina's DUINSTREEK Redaktie en administratie drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bankrelatie: Algemene Bank Nederland N.V., Bergen Agentschap Bei gen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: 6,85 p. jr. 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 15 ct. p. mm Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. De kwestie van de illegaal be woonde, voor de sloop bestemde huizen in de Amsterdamse Vetter - straat heeft ons weer eens met de neus boven od de woningmisère ge drukt. Je gaat je onwillekeurig af vragen hoe het mogelijk is dat zul ke toestanden 20 jaar na de oorlog nog steeds bestaan. Het gaat echt niet aan om in het bovengenoemde geval de gemeente Amsterdam verwijten te maken, want zulke gevallen komen overal voor en bovendien zit Amsterdam met nog 10.000 woningzoekenden. Wat echter wel zonneklaar blijkt is dat men met het huidige systeem van woningen bouwen niet in staat is het omvangrijke woningprobleem op te lossen. Wat is de oorzaak hiervan? Heeft het woningbouwpro gramma dan niet de voorrang die het verdient? Uit uitlatingen van minister Bogaers en gemeentelijke overheden trekken we de conclusie dat dit probleem echt wel ieders belangstelling heeft. Maar naar mijn bescheiden mening gaat men te een zijdig te werk. Alles wordt namelijk gedaan om aannemers en bouwvak kers aan te sporen in een maximaal tempo te bouwen (met als gevolg dat de kwaliteit wel eens wat te wensen overlaat!) zonder dat de huurprijs drastisch omhoog gaat. De verhogingen die in het recen te verleden plaatsvonden hielden alle gelijke tred met de stijging van lonen en prijzen en gingen dus niet of praktisch niet werkelijk omhoog. En toch is verhoging van de huur de enige oplossing om uit het slop te geraken. Nu moet u niet direkt gaan zingen van: „Wie zal dat be talen, zoete lieve Gerritje", want daar komen we straks nog even op terug. Laten we ons eerst even bezig houden met degenen die de huren incasseren, dus de 'huisbazen', over heid, woningbouwverenigingen, pensioenfondsen etc. Dan blijkt ons dat vooral bij de particulieren maar weinig interesse bestaat om wo ningen te laten bouwen met het doel ze te verhuren. En dat is te begrijpen als men een huurprijs ontvangt die, dat leert ons een een voudig rekensommetje, nauwelijks in staat is kosten van onderhoud en afschrijving te dekken. Voor iemand die enig kapitaal heeft (en daar kunnen we ook de banken bij reke nen) is het financieel dus nauwe lijks interessant om zijn geld in hui zen te beleggen met als gevolg dat veel geld over de grenzen verdwijnt naar beleggingsfondsen die wel in teressant zijn. Bekijkt men de jaar overzichten van de pensioen- en andere fondsen dan blijkt dat men ook daar met dit bijltje weet te hakken. Een huurverhoging zou tot gevolg hebben dat veel van dit geld in woningbouwprojecten belegd zou worden. Dan, zult u zeggen, blijft altijd nog het feit dat we maar een bepaald bouwvolume hebben. Er is een vast aantal aannemers met een vrij constant aantal bouwvak kers en harder als hard kunnen ook die mensen niet. Toch is ook dit maar gedeeltelijk waar. Zodra meer eeld voor de bouw beschikbaar komt verrijzen de aannemers als paddestoelen uit de grond en kun nen ook rationelere bouwmethoden zoals die bijvoorbeeld plaatsvinden bij enige scheepswerven, gefinan cierd worden, met als ge volg 'n sterk vergroot bouwvolume Het mes van de huurverhoging snijdt echter over nog meerdere kanten. Zo zal een groot aantal werknemers en ambtenaren in de z.g. middengroepen, met salarissen tot plm. 1000,- per maand en ho ger, in een heel andere situatie ko men te verkeren. Veel van hen wo nen in huizen, waarvoor ze maar betrekkelijk weinig huur hoeven te betalen. Men peinst er dan ook meestal niet over om een eigen wo ning te laten bouwen, die hun ta melijk duurder zou komen. Toch zijn het juist deze midden groepen die financieel in staat zijn zich een eigen woning te permite- ren en niet de jonge arbeider die, door woning-wanhoop gedreven, zich met f 100 in de week in 't voor hem eigen-woning-avontuur stort, voor hem wordt het financieel niet zo gauw meer dag. Hij zou bijzon der geholpen zijn met de woning die leegkwam doordat een 'midden- groeper' ging verhuizen naar een eigen woning. En zo zijn we dan als vanzelf aan geland bij ons 'Wie zal dat betalen' enz. Het is duidelijk dat een huur verhoging het hardst aankomt bij de werknemers met de laagste inko mens en daarom zal een voorstel in die richting de meeste tegen stand ondervinden bij de vakbonden en aanverwante partijen. Toch kun nen wij onze ogen voor bovenstaan de logische feiten niet sluiten en daarom lijkt mij dit probleem lang niet zo omvattend als het woning probleem in zijn geheel. Men zou b.v. kunnen beginnen met een huur verhoging voor de middengroepen, men zou voor deze lage inkomens groepen huren kunnen berekenen die thans gelden in de woningwet sector, men zou de werkgevers kun nen laten bijbetalen met als com pensatie doorberekening in de ver koopprijzen van bepaalde duurza me Gebruiksgoederen, men zou laten we er maar mee stoppen, want we hebben genoeg kundige ambte naren om die mogelijkheden te ont dekken. En als het helemaal niet lukt, dan hebben we toch altijd de Algemene Bij stand wet nog S. Leegwater Breelaan 13, Bergen Telefoon 20 01 BOMEN VERGIFTIGD DOOR GAS-LEKKAGE. In verband met een gaslekkage gedurende de zomermaanden van het vorig jaar zijn vier bomen in de Kerkstraat door het uitstromende gas vergiftigd. Het lek werd te laat in de straat ontdekt zodat redding niet meer mogelijk bleek. De door de plantsoenendienst van gemeen tewerken gerooide bomen hebben een lelijk hiaat achtergelaten. De enige troost is dat er weer wat meer parkeerruimte is ontstaan. VUILNISBELT LANGS DE WEG Op het doodlopende gedeelte van de Zakendijk hebben een aantal be woners uit die omgevine gemeend nog een vuilnisbelt te moeten pro jecteren. Niet alleen takken maar zelfs complete vuilnisbakken zijn er langs de weg gedeponeerd, met zo als veel gebruikelijk is, zonder het naamkaartje van de dader ach ter te laten. Er deed zich van allerlei kanten het hardnekkige gerucht de ronde dat de slagerij van de heer Hoog- vorst aan de Kerkstraat zou zijn verkocht aan een groot-winkelbe drijf die een 50-tal zaken op dit gebied in geheel Nederland zou be zitten. Er werden zelfs namen van de nieuwe eigenaar genoemd en de prijs van overname van de zaak werd ook maar even bepaald. Van dit alles is echter in het geheel niets waar. De heer Hoogvorst heeft zelfs nimmer kennis gemaakt met de di rectie van genoemd bedrijf. De bekende en tevens populaire Bergense figuur J. van der Berg is in de leeftijd van 87 jaar overle den. Hij genoot vooral bijzondere bekendheid door zijn onverschrok ken durf in het beklimmen en het snoeien van bomen, alsmede door zijn bijzondere lenigheid. Op zijn 85ste jaar beklom hij nog de hoog ste toppen van de bomen en ver kreeg de door hem zelf zo gewaar deerde bijnaam van de „boomkat". BEJAARDEN VIERDEN MERKWAARDIGE VERJAARDAG. Men zou kunnen opmerken dat het volgende bericht van het vori ge jaar afkomstig is. Toch willen we de merkwaardigheid van dit ge- gebeuren dat ons ter ore kwam U niet onthouden. Het echtpaar H. Schotten-Klanker die oorspronkelijk in het huisje aan de Westerweg en voor kort aan de Dorpstraat 49 woonden, verblijven nu in Elkshove. Ze vierden een op- merkelij ke verj aardag. Beiden zijn op Oudejaarsdag ge boren. De heer H. Schotten op 31 decem ber 1877, dus 87 jaar oud, mevr. Schotten-Klanker op 31 december 1879, dus 85 jaar oud. Ze beleefden het zeldzame genoegen dat op de 31ste december een achter-kleinkind werd geboren. De nieuwe geborene uit een gezin met eerst twee jon gens en vervolgens een meisje, ont ving de namen van Saskia Cathe- rina Hendrika, waarmede ze met de laatste twee namen werd ver noemd naar haar overgrootouders die hiermede op zijn Bergens uit gedrukt „diep verheerlijkt" werden. Ook voor de ouders Winder-Vras- donk, Zuurvensweg 19 en de vroed vrouw mej. C. Schaan werd het een gedenkwaardige dag. DE INBRAAK IN SCHOORL De aanvankelijke veronderstelling dat de daders van de inbraak te Schoorl ook in Schoorl woonachtig zouden zijn, is niet juist gebleken. Het zijn twee jongens van respec tievelijk 15 en 16 jaar beiden woon achtig in Bergen. De politie in Ber gen heeft met de arrestatie van de beide jongens een buitengewoon goede vangst gedaan. Na de inbraak werd het de jongens bekend dat de politie een sterk vermoeden tegen hen had. Ze hebben de komst van de politie niet afgewacht en heb ben zich vrijwilli" aangemeld. Bei de joneens hebben tevens bekend dat zij de daders waren van de in braken van de laatste tijd aan de Burg. Lovincklaan, Mosselenbuurt en Prinsesselaan en nog diverse in braken die tot nu toe duister zijn gebleven. Na een tour van 15 dagen is be houden weergekeerd de 20-jarige Vincent Windrich, Verspeyckweg 3 te Bergen aan Zee, die voor een groot deel de afstand Bergen aan Zee naar Turijn per fiets heeft af gelegd. Deze stoere verkenner, in de rang van vaandrig, vatte het plan op om in de kerstvakantie op de fiets heen en terug naar Turijn in Italië te gaan. Een afstand van liefst 2500 kilometer. Hij heeft Turijn bezocht door de grote sneeuwbarrieres ech ter niet geheel per fiets. Zijn hoofd doel, zijn meisje te zien, heeft hij bereikt. Hij vertrok op 23 december des morgens om 6.30 uur uit zijn ouder lijk huis en fietste tot Saarbrucken. Daar werd hem de sneeuw te mach tig en trachtte hij met vrachtwagens zijn doel te bereiken. Hij bereikte de Simplon-tunnel waar hij per trein de afstand Brig-Issele aflegde. Van hier uit bereikte hij Turijn, om daar na weer naar het aan vangspunt terug te reizen. Hier ont moette hij echter eni«e tegenslag omdat ti in verband met de jaar- wisselinp "een gebruik kon maken van vrachtwagens met internatio naal vervoer. Toch za« hij kans om met particuliere Volkswagenbusjes verder naar huis te reizen. In Basel (Zwitserland) waren de wegen weer per fiets berijdbaar en via Saarbrucken, Trier, Kleef en Nijme gen kwam hij in de avond o^ 6 januari in de beste welstand weer thuis. Het doel, zijn meisje te be zoeken, had hij bereikt. Van de totale afstand van 2500 kilometer legde hij 1450 kilometer op zijn Magneet rijwiel af, die hem nimmer in de steek liet. Het was de sneeuw die hem par ten speelde anders had hij de hele afstand op zijn fiets afgelegd. Drie maal sliep hij onder de blote hemel in zijn slaapzak, iedere keer bij het ontwaken, bedolven door een pak sneeuw. Op onze vraag of hij dan nergens onderdak had kunnen krij gen, antwoordde hij: dat dit zeker wel ging maar als het volgende dorp 20 kilometer verderop was gelegen wilde hij toch nog graag deze plaats bereiken. Deze laatste 20 kilometer bleken dan echter te veel te zijn. De moed en kracht zonken hem dan in de schoenen om verder te gaan en dook hij maar de slaapzak in aan de kant van de weg. Zijn trip van 15 dagen heeft hem slechts 75,- gekost, hetgeen neer komt op zegge en schrijve 5,- per dag. En of hij het weer zal gaan doen? O ja, heel graag, maar dan in de zomermaanden, met een fiets die meerdere versnellingen heeft en over een langer tijdvak. De route is prachtig maar men moet er de tijd voor kunnen nemen en er dan vier tot zes weken voor uit kun nen trekken. van 4 jan. tot 11 jan. 1965 Geboren Roland, zoon van Petrus Boots, en Neeltje Hoogeboom, Loudelsweg 11a Maria Huiberta Catharina, dochter van Anthonius Maria Bleeker, en Petronella Alida de Boer, Loudels weg 2s Wilhelmus Petrus Joachim zoon van Petrus Johannes Marie Smit en Anna Alida van den Berg. Zakedijkje 10. Maria Josepha, doch ter van Nicolaas Pieter Dekker en Alida Catharina Anna Kaldenbach, Noordlaan 45s. Ondertrouwd Geen. Gehuwd Franciscus Boersen. marktkoopman en Margaretha Helena Braun, Stroo- merlaan 18. Overleden Wouter Adriaan IJdo, 77 jaar e.v. Guurdina Broekhuizen, Prins Hen driklaan 22. Cornells Remmet Stolp, 72 jaar, e.v. Johanna Rozina Marie Veltman, Amsterdam, Jacob Maris- plein 4b, Arend Jan Hildering, 91 jaar, w.v. A. Bol, Elkshove 1. Jan Compaan, 81 jaar, e.v. Zwaantje Kok, Elkshove 6a. Nicolaas Kraaier, 74 jaar, e.v. Alida Elisabeth de Jong Plein 9a. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN in het tijdvak van 28 dec. 1964 tot en met 4 januari '65. Gevonden Groene bruine sjaal, blauwe nylon kinder want, autosleutel Tanunus SW 124, zwarte wollen sjaal, bruin lederen handschoen, bankbiljet van 10,- en muntbiljet van f 2,50, bankbiljet van ƒ25,-, goud kleurige dames bril, MEG heren trouwring, rode kinder portemonnee, groene kinder want, 1 paar zwarte dames laarsjes met grijs bont afgevoerd, zwartgroene want. Verloren Bruine meisjes handschoen, groen-bruin gekleurde dames por temonnee, persoonsbewijs, rijbewijs in étui, zwarte nappa lederen da mes handschoenen, bril met dubbel feru, blauw nylon dames jack. en nimmer ruw of schraal N O V I B. NIEUWS IV Zoals op de bespreking van 18 september 1964 werd afgesproken toentertijd in 'De Duinstreek' ver meld, zal in het komende voorjaar weer een grote Cabaretavond ge houden worden. Gedacht is aan een datum in eind februari, begin maart 1965. Het NOVIB-comité heeft nu op dinsdag 19 jan. a.s. 's avonds 8 uur in de raadzaal van het gemeente huis een bijeenkomst belegd, om deze plannen gezamenlijk te bespre ken. We willen nu graag een ieder uitnodigen die aan zo'n gezellige avond zou willen meewerken; alle kleine en grotere artiesten, kunnen zich bij de leden van ons comité melden. We hebben al verscheidene aan biedingen gekregen en reeds nu is al vaststaand aan te nemen dat de cabaret-avond in Schoorl slagen kan. Maar hoe meer afwisseling, hoe meer verscheidenheid, hoe lie ver. Wie zijn schouders mede onder dit werk wil schuiven, om het te doen gelukken, wie ons met raad en daad helpen kan, is ook zonder onze schriftelijke uitnodiging, van harte welkom. Namens het NOVIB-comité W. Koeman, voorz. H. E. Hartman-Kok, sekr. N. Kaag, penn. DE HONDSBOSSE ZEEWERING Verbeten bastion, Bazalt en zand en zoden, Ontstaan uit watersnoden, Als stormweer overwon. De golven, hoog gerezen, Bedreigden have en rust, De wering langs de kust, Ontheft van angst en vrezen. Gigantisch, hoog en droog Het werk van mensenhanden, Gewapend tot de tanden, Op weg naar Callantsoog. Jan Visser PROGRAMMA 17 JANUARI 1965 Duinranders-Schoorl, aanvang 2 uur Petten 3-Schoorl 3, aanvang 10 uur Jun. Schoorl 1-Duinranders. aanvang 2.30 uur. Jun. 1: La Pierre; H. Zuidema; KI. Mereboer; C. Oud; B. de Boer; P. A. Hooiveld; D. Greeuw; R. Bakker; C. Duineveld; P. Medendorp; F. Medendorp. Leider: Teuwisse. Res.: KL Half; K. Hooiveld. Vrijdag 15 januari Algemeen Wel zijn in „De Roode Leeuw". Voor dracht over „China als republiek" met kleurendia's door drs. W. Z. Mulder. Aanvang 19.50 uur. Zaterdag 16 januari toneluitvoering „Ons Genoegen" met het stuk „Madame Tictac" in „De Rus tende Jager". Aanvang 20.00 uur. Maandag 18 januari samenkomst Herv. Vrouwengroep. Spreekster mevr. Muthert over het onder werp Het leven van de huisvrouw in het voormalig Ned. Indië, in de consistoriekamer van de Ned. Herv kerk. Aanvang 19.45 uur. Woensdag 20 januari Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen afd. Schoorl en Groet. Jaarvergadering in café Swart te Groet. Aanvang 19.45 uur. Zaterdag 23 januari openbare kla- verjasdrive uitg. van de Konij nen- en Pluimveefokver. „De Duinstreek" in „De Rustende Ja ger". Aanvang 20.00 uur (de voor 16 januari aangekondigde drive gaat niet door). ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Dr. LUGTEN Hoflaan 6 Telefoon 2700 SCHOORL dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 nuts spaarbank s EEN BEKEND TWEETAL Mopperend verdween professor Créghel uit de eetzaal. „Bah snoof hij, „en dan denk je nog wel dat je een koningsmaal voor je neus gezet krijgt. Niks, meneer, voordat je een peultje door je keel gat hebt laten glijden, is de boel al afgeruimd. Alleen omdat je een paar seconden weg bent om twee bengels naar bed te brengen. Een vlotte bediening is dat hier, dat moet ik zeggen." Langzamerhand kwam hij echter tot kalmte. Hij dacht niet meer aan de mislukte maaltijd en verdiepte zich in de zaak waarin hij op het moment ge wikkeld was. In gedachten verzonken hield hij stil voor een geopend venster en keek peinzend naar buiten. De avond viel snel en rondom het pa leis was alles rustig.. Boem klonk het opeens. Dat was het ge luid van een deur die hard dicht geslagen werd. Verstoord boog Cré ghel zich voorover om te zien wie er op deze prachtige avond met deuren aan het gooien was. Hij zag twee figuren het tuinpad opwande len en wilde de rustverstoorders net een vermaning achterna slingeren, toen hij het tweetal herkende. Het waren Sluijper en minister Brus- selslofsky, die druk redenerend de paleistuin in gingen. Die hebben iets te bepraten, wat niet voor andere oren bestemd is. mompelde Créghel. „Wel dat is een goede reden om ze achterna te gaan."

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1