Lezing over China B. G. Bobben JSafratis Opruiming RIIWTERIE Ronnie 1 •7^ WEG GRIJS HAAR Üeed T oneelvereniging „Ons Genoegen V.V. Schoorl Petten Snuif en wrijf TWEEDE BLAD DONDERDAG 21 JANUARI 1965 dient heel de huid PETTEN PERMANENT „SURIPANAL" bij Uitsluitend klasse artikelen s aan De vereniging Algemeen Welzijn belegde vrijdag j.l. weer één van haar culturele avonden. De zaal van 'De Roode Leeuw' was goed bezet, toen Ds. de Jongh de avond opende en met enige wel gekozen woorden de spreker inleid de. Dit bleek Drs. Mulder te zijn, die met medewerking van het Kon. Instituut voor de Tropen een in leiding hield over het onderwerp 'China als republiek'. In een helder betoog gaf de heer Mulder een overzicht van de ge schiedenis van China. Hij herinner de er in het begin van zijn causerie aan, dat communistisch China op 26 oktober van het vorig jaar zijn eer ste atoombom tot ontploffing bracht dit was dezelfde dag dat Chroetsjof in Rusland zijn congé kreeg. Deze twee gebeurtenissen op één dag zijn niet toevallig, zei de heer Mulder en we vragen ons in het westen af, wat dat nieuwe lid van de atoomclub wel zou zijn. „Ik vind'', zo zei de spreker, „dat we ons meer moeten interesseren voor het land dat 700 miljoen mensen telt; dit is Vu van de wereldbevolking. Het commu nistische regiem dat in de z.g. volks republiek de touwtjes in handen heeft, stamt niet uit 1949 maar de ontwikkeling is al veel eerder be gonnen. In 221 voor Christus werd in Chi na het eerste keizerrijk gevormd. De keizerhuizen volgden elkaar sinds dien op en de despoot had volgens zijn onderdanen een mandaat van de hemel gekregen om hen te be sturen. Mocht het eens niet goed gaan dan zei men dat de keizer het mandaat niet goed had gelezen. China bestaat voor 86% uit agra- riëers en het door de eeuwen heen gevolgde principe was dat de boeren een groot deel van hun oogst aan de pachters afdroegen. Na 1911 moest men onder druk van het bui tenland zijn grenzen openen voor westerse invloeden. Het revolutie- nair comité wist na de omwenteling in 1911 aanvankelijk niet wat te doen; de bevolking was eeuwenlang door dynastieën geregeerd en nu moest een democratische regerings vorm worden gevonden. De eerste jaren na 1911 waren dan ook zeer chaotisch terwijl in die tijd ook nog de agressie van Japan plaatsvond. In 1919. dus na de eerste wereld oorlog werd het Japan toegestaan de Duitse gebieden in China te be houden. Hierna is de a.g. 4e mei be weging ontstaan. Studenten namen de leiding en plotseling werd de ge wone man zich bewust van het lang onderdrukte nationale bewust zijn. Het communisme kreeg enige invloed na de Russische revolutie toen vele Chinezen zich in Rusland als student lieten inschrijven. Ver schillende mensen hebben hierna overigens zonder succes geprobeerd een regering te vormen. Maar men had experts nodig en omdat China van oudsher goede betrekkingen on derhield met Rusland was het lo gisch dat men dit land om mede werking verzocht. In 1921 is dan de Chinese communistische partij op gericht die aanvankelijk weinig voorstelde. De intussen gevormde Kwomintang regering liet in 1924 officieel de toen 4Va duizend leden tellende partij toe. Inmiddels was een groep jonge officieren uit Mos kou naar China teruggekeerd en kon men beginnen te trachten het onmetelijke land aan een centraal gezag te onderwerpen. Het ledenaantal van de commu nistische partij had zich inmiddels verduizendvoudigd vooral toen bleek dat de westelijke staten niet bereid waren de Japanse agressie tegen te gaan. Vanaf 1927 dateert de actuele ver deling van China in een commu nistisch gebied en een gedeelte dat onder supervisie staat van de Kwomintang regering onder pre mier Tsjang Kai Sjek. Langs het hele oostelijke deel van centraal China was deze nog de baas in die jaren maar in het wes ten hadden de communisten een soort Sovjetstaat gecreëerd die een groot succes bleek te zijn. Maar de Japanse legers rukten verder op en toen werd de bekende Lange Trek uitgevoerd. Men liep 18.000 km in een ajar tijd; honderdduizenden landgenoten trokken met de communisten mee en aldus verkreeg men tegenover Japan een betere positie. Vanuit de nieuwe basis kon men de Japanners beter aanvallen en men slaagde erin, verschillende gebieden op hen te veroveren. In 1937 vielen de Ja panse legers weer op grote schaal aan, ook in internationaal opzicht bleek dat Nippon oorlog wilde. Een oorlog die eerst in 1945 eindigde door de bombardementen op Hiro- sjima en Nagasaki. In het Kwo- mingtanggebied was de chaos vol komen maar in het communistische gebied was de toestand veel beter. De laatsten brachten rust in hun ge bied en die rust was de gewone Chinees zeer welkom na al die ja ren van strijd en onderdrukking. Dit is wel de hoofdoorzaak waar om de communisten boven de rege- rin~ van Tsang Kai Sjek werden verkozen. Op het vasteland hebben de communisten na de veldtocht van 1943 de orde hersteld en de regering van de Kwomintang bevindt zich op Taiwan. De Chinese pachter had er wel belang bij, zich te rich ten naar de nieuwe directieven, ie dereen kon zijn aandeel van de oogst behouden en men heeft zich van het begin af op de landbouw geconcentreerd. De Chinese leiders die kinderen van de landeigenaren zijn. zijn allen academisch geschoold en hebben ook 't vertrouwen van 't volk gewonnen. Men heeft in de jaren '59 en '60 wel enige tegen slag gehad maar wat hier bereikt is mag toch wel fantastisch worden genoemd, zo besloot drs. Mulder zijn causerie voor de pauze. Hierna werden vele fraaie kleu rendia's getoond die de aanwezigen een beeld gaven van de gang van zaken in het huidige China. Hier uit bleek wel, dat de Chinese muur nog steeds in tact is, trouwens alle historische gebouwen worden zorg vuldig in stand gehouden. Ook bleek dat men er niets voelt voor mechanisatie. Men gaat er van uit, dat mensenkracht, waar men kan putten uit een enorme reserve, vooralsnog goedkoper is. Na afloop dankte ds. de Jongh de heer Mulder voor zijn interes sante causerie en deelde verder me de dat de volgende bijeenkomst op 12 februari a.s. zou worden ge houden. Dan zal de heer Corn. Jon ker de leden en belangstellenden meenemen op zijn 'muzikale wande ling', een lezing met voorbeelden uit de muziek. Bovengenoemde vereniging gaf zaterdag j.l. voor een uitverkochte zaal een opvoering van het stuk 'Madame Tic-Tac'. Een thriller van Falkland en Weathers. Wij kunnen niet anders dan onze waardering uitspreken voor de keu rige wijze, waarop dit stuk voor het voetlicht werd gebracht. Zon der uitzondering waren de spelers bijzonder rolvast. Willen wij toch een uitzondering maken, dan moe ten wij zeggen dat de hoofdrol door mevrouw H. Koeten-de Leeuw als Madame Tic-Tac op zeer bijzondere wijze vertolkt werd, al hadden wij nog graag een wat krachtiger stem gehoord. Ook de rol van mevrouw M. de Geer-Snijders kon onze be wondering wegdragen en zij zorg de voor de komische noot. De uitstekende muziek, welke werd verzorgd door het Marsila- Kwartet was naar onze mening bij de opvoering van het toneelstuk iets te luid. Al met al een pluim voor de hr Kobes, welke op het laatste mo ment de regie van de heer Wurkum wilde overnemen. Het bal. dat tot 2 uur duurde had de bekende 'Rustende Jager' sfeer. DUINRANDERS - SCHOORL 2-2 De returnmatch in Schoorl is ge ëindigd in een 2-2 gelijkspel. De zeer harde wind maakte goed voetbal onmogelijk en de spelers hebben er van gemaakt wat ze kon den. Schoorl had verreweg het beste van het spel. Na een kwartier spe len echter gaf een der Schoorlbacks een keurige voorzet aan de Duin- randersvoorhoede. Deze maakte daar dankbaar gebruik van en on houdbaar voor Schreiner was de stand 1-0. Schoorl. met de sterke wind in de rug bleef sterker maar maakte de fout de bal te hoog te houden. B. Hof werd geblesseerd en verscheen even later met een be pleisterd hoofd. Drie minuten voor rust een goe de doorbraak van Schoorl en R. Hartman-Kok scoorde tegen. Rust dus 1-1. Als de tweede helft begint is de wind nog sterker en ook Duinran- ders heeft hier het voordeel van. Schoorl blijft echter het beste spelen en B. v. Twuyver maakt na 5 minuten een keurige coal 1-2. Nu begaat Duinranders de ene overtre ding na de andere. Men wil het ge mis aan techniek met fors spel aan vullen. Diverse spelers van Schoorl ondervinden hiervan de nadelen. Schreiner, Hartman-Kok en B. v. Twuyver gaan tegen de grasmat. De manier waarop B. v. Twuyver door de Duinranderskeeper wordt ge vloerd, gaat alle perken te buiten. Schreiner blijft de rest van de wedstrijd hinkend in de coal. Als er nog 20 minuten gespeeld moeten worden, lost de rechtsbinnen van Duinranders een harde schuiver welke niet klemvast door Schrei ner wordt gehouden. De Schoorl backs blijven staan en zien, dat de ingelopen linksbinnen van Duin randers 2-2 schoot. De ruwheid neemt toe en allen zijn blij als de scheidsrechter het einde blaast. Nee, dit was niet de sportieve ploeg van Duinranders, welke op het Schoorlterrein speelde. Zelfs de grensrechter deelde in deze malaise en vlagde diverse malen als B. v. Twuyver was doorgebroken en van offside niets te bespeuren was. De scheidsrechter was goed op kleine vergrijpen. De grote over tredingen liet hij rustig gaan. RECTIFICATIE In 'De Duinstreek' van vorige week werd een stukje geplaatst naar aanleiding van de inbraak in Schoorl. Hierin werd gemeld dat de Berger politie met de arrestatie van de beide daders een goede vangst had gedaan. Hierdoor wordt de in druk gewekt at deze knapen gear resteerd zijn door de Bergense poli tie. Dit blijkt echter niet waar te zijn. De Schoorlse politie heeft deze knapen gearresteerd. Voor dit misverstand onzerzijds onzerzijds bieden wij gaarne onze verontschudigingen aan. DE DUINSTREEK PLAN VOOR UITBREIDING VAN PETTEN NIET GOEDGEKEURD Vorige week werd bekend dat het zeer omvangrijke uitbreidings plan 'Petten-Oost' bij G.S. geen ge nade heeft kunnen vinden. Het plan dat ontworpen was door de stedebouwkundige professor Wie- ger Bruin c.s. in samenwerking met oud-gemeente-architect N. J. Groot thans gemeente-architect te Hoorn, heeft ongeveer 10 maanden in Haarlem gelegen voor men tot dit besluit kon komen. Voor het ge meentebestuur van Zijpe is dit een grote tegenvaller. Immers, niemand minder dan de commissaris van de koningin in deze provincie had van te voren al toezeggingen gedaan over dit plan. Ook hij was van me ning dat er in Petten iets moest ge beuren. Het is immers beslist nood zakelijk dat vele werknemers die in ploegendienst werken zo dicht mo gelijk bij de reactor kunnen wonen. Ged. Staten schijnen echter van oordeel te zijn dat het R.C.N.- en Euratompersoneel bij voorkeur wil (of moet) wonen in Alkmaar, Ber gen of Schoorl. Maar nog veel be langrijker is het tweede argument: de veiligheidsoverwegingen. Niet gewenst is dat een vrij grote be volkingsconcentratie in de nabij heid van de kernreactor wordt toe gelaten. Terecht vraagt men zich nu in Petten en omgeving af of zij dan wel veilig kunnen wonen. Het wordt de hoogste tijd dat hier nu eindelijk eens een uitspraak komt. In de zomermaanden komen im mers vele zomergasten naar de om geving van Petten en St. Maartens zee. Vorig jaar noteerde men geza menlijk ongeveer 400.000 overnach tingen en door de snelle groei van het aantal zomerverblijven in St. Maartenszee (notabene onder de rook van de reactor) zullen deze overnachtingen nog steeds toene men. Eens temeer spreekt thans weer het gezegde: de gemeente Zijpe (Petten) de lasten en anderen de lusten. We geloven dat het thans tijd wordt dat en het gemeentebe stuur van Zijpe en de directie van R.C.N. - en Euratom eens om de tafel gaan zitten om te komen tot een aanvaardbare oplossing. Het uitbreidingsplan Petten-oost voorzag in eerste aanleg in het bouwen van 219 woningen langs de Westerduinweg. Daarna zou het mo gelijk zijn om nogmaals zo'n aantal woningen te bouwen. Het plan was in vier fasen ingedeeld en in de eerste fase zou R.C.N.Euratom en Philips 175 woningen bouwen voor hun personeel. Het ligt daar als een vogelnest, Beschut voor overzeese wind. De Pettenaar zijn dorp bemint, En zijn Noordhollands gewest. Ik mis het kerkje van voorheen, Witblinkend in het middaglicht Wie toont mij hier dit vergezicht Een Godshuis van gebakken steen Wanneer ik door uw straten loop, De stilte hier haar talen spreekt De toekomst zich een vuur ontsteekt Geloof en liefde, nieuwe hoop. Jan Visser Uw -erkoudheld van neus. keel of borst weg met EEN MEDISCHE OOK VOOR UW HAAR Med. Gediplomeerd haarverzorger Dorpsstraat 21, Bergen-Nh. Telefoon (02208) 2266 Borstel zelf uw grijze haren weg zonder hinderlijke nagroei! Borstel met Creme MARCHAL. Volkomen veilig. Gratis folder krijgt U bij: DROGISTERIJ GROENEVELD, Jan Oldenburglaan 15, Bergen. Tel. 2716 Overtuigt U zelf van de vele koopjes I Rergan Breclaan 17 Telefoon 2058 Alkmaar Laat 167 Telefoon 15381 FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK Ronnie schudde zijn hoofd. „Een half jaar geleden het kan ook wel een jaar zijn, vond ik in 't restaurant, waar ik altijd eet, een tijdschrift.. Daar zat zo'n ziekenrubriekje in, of hoe dat heet. Van chronische zieken. Er werd aan de lezers gevraagd, of zij eens kaartje wilden sturen. Begrijp je? Geeft afleiding. Ik las die rubriek en omdat ik zelf uit die con treien kom - ik ben in Purmerend geboren - trok mij een geval. Een achttienjarig meisje, dat niet meer kon lopen en al twee jaar zo lag, vroeg om prentbriefkaarten. Ze verza melt kerken en torens. Misschien had ik een sentimentele bui, wie zal het zeggen, maar ik liep naar een boekhandel en zocht een kaart met een toren en stuurde die naar dat meisje in de Beemster." Antoon knikte begrijpend. „En je kreeg een bedankje en een verzoekje, of je eens wilde komen. Je bent een keer ge gaan en nu ben je verliefd op dat grietje, is het niet?" Ronnie rookte. „Welnee, het is nog een kind. Wat is het heel? Achttien jaar. Nu ja, ze zal nu wel onderhand negen tien zijn. Weet ik niet eens. Een paar weken later was ik op m'n vrije dag bij een tante in Brabant en daar zag ik in 'n kiosk een kaart met een kerktoren. Ik dacht toen aan Aagje, zo heet ze. Ik kocht die kaart en verzond hem. Later kocht ik er nog eens een op een station. Ook een kerk natuurlijk. Een maand of wat geleden was ik bij mijn familie in Purmerend. M'n broer woont er. Ik kreeg ineens het idee om dat meisje op te zoeken. Ze ligt in de zogenaamde Voorstad, Nou, ik deed het en we hadden een prettig gesprekje. Het is een dapper kind en als je zoiets zieligs ziet liggen of zitten - ze heeft sinds enkele weken een rolstoel - dan ben je dank baar, dat je zelf gezond van lijf en leden bent." „Hoe is het gekomen?" „Op de school in Amsterdam. Tijdens een stoeipartijtje heeft ze een duw gehad waardoor ze van de trap viel. Daar bij is een wervelkolom of zoiets beschadigd met als gevolg, dat ze haar benen niet meer kan bewegen en gebruiken. Er schijnt niets meer aan te doen te zijn." De ander haalde zijn schouders op. „Ja, zo zullen er wel meer zijn. Louis Davids bezong het al in zijn liedjts De een woont in een villa en de ander bij de belt „Dat heeft er niks mee te maken. En dat hindert ook niet. Als je maar gezond bent. Moet je je eens indenken: nooit meer te kunnen lopen. Neem eens aan je bent guitarist. Stel je voor, dat er iets met je handen gebeurt. Nooit meer te kunnen spelen Ik geloof, dat ik gek zou worden." „Een mens wordt zo gauw maar niet gek. Maar zielig is het. Dus jij gaat op gezette tijden naar Aagje in de Beemster en zit daar een uurtje bij haar bed." „Ze is tegenwoordig overdag op. Ik zei al: ze heeft een rolstoel. Heeft de buurt bij elkaar gespaard. Toch wel leuk, he?" „Och ja, in zulke kleine plaatsen is veel saamhorigheidsge voel. Nou, bekijk het maar eens, die muziek bedoel ik. Mis schien is het wat voor ons. We mogen wel weer eens een paar nieuwe nummers hebben." „Ik kom wel een half uurtje eerder vanavond. Kunnen we het eens doornemen." „Oké. Tot dan." Om tien uur zat Ronnie in de bus naar Purmerend. Een uurtje naar Aagje en dan kan ik bij Arie en Riek wel eten, dacht hij. De bus draaide de Beemster in en bij de eerste halte stapte Ronnie uit. Vlug liep hij een zijstraat in, keek bij een huis even door het raam en stak zijn hand op, glimlachend. Bellen hoefde hij niet. Men had hem al gezien. Het meisje in de rolstoel bij het raam keek verheugd op, toen de bezoeker binnentrad. Ze stak haar hand uit. Ronnie zag, dat haar gezicht straalde. „Hallo, Ronnie is dat even een verrassing?" Hij drukte haar hand. „Hallo, Aagje, kom ik niet onge legen?" „Dat weet je wel beter. Machtig leuk je weer eens te zien. Ik zei net gisteren tegen mam: Ronnie heeft het vast erg druk." Hij ging zitten, hoofdschuddend. „Wel nee, 's morgens heb ik nooit anders te doen dan te slapen, te eten, te drinken en te roken. Want ik ben 's morgens doorgaans erg lui, zie je? Misschien komt dat wel door onze werktijd." Ze lachte nog steeds. „Ja, jullie maken van de nacht een dag, he?" „Zo erg is het ook niet. Later dan half één wordt het zelden. O ja, ik heb een nieuw boek voor je." Hij overhan digde haar een pakje. Ze schudde haar hoofd. „O, Ronnie, je blijft me maar verwennen. Ik word er verlegen van. Dank je wel.. heel hartelijk dank je wel." Ze stak weer haar hand uit, die hij zacht drukte. Mevrouw Vet kwam de kamer binnen. „Koffie, Ronnie?" „Wat graag, mevrouw. Dat is waar ook Hij trok een zak met koek uit de tas, die hij bij zich had. „Laat ik nu tegen deze zak op gelopen zijn in Amsterdam?" Dat zal wel. Heb je je niet bezeerd?" Het meisje keek hem aan, het hoofd schuin houdend ,,0 mams, verbied hem eens al die zoetigheden mee te nemen ik groei onderhand dicht." ,,'t Is ook niet voor jou? Voor die knappe moeder van je." Mevrouw Vet bloosde. „Maar goed; dat papa er niet is, flirt!" „Mag ik alsjeblieft de waarheid zeggen?" Hij lachte harte lijk. „Toe; Aagje; help ook eens een handje mee. Of laat je me in m'n hemd staan?" Ze proestte het uit. „Gek! De gedachte alleen. jij in je hemd midden in de kamer!" Hij dacht na. „Nee nee; dat doen we natuurlijk niet. Stond het morgen in de krant met een grote kop: „Lieftallige jongedame laat pianist in zijn hemd staan. Stond de hele Beemster hier voor het raam te koekeloeren." Ze lag dubbel van het lachen. „Ronnie, houd op, ik kan niet meer. Gek; dat je toch bent. Hoe verzin je het!" Even later kwam mevrouw Vet met de woffie en de koek binnen. Aagje keek op de schaal en zuchtte. „Roombroodjes. Ga zo door, vrienden, over een half jaar kan ik zelfs niet meer door de deur." „Volgende keer neem ik zure augurken mee. Daar slank je dan weer van af." Ze nam een broodje en beet erin. „Zure bommen Vroeger, tussen de schooltijd gingen we naar het haringkar retje op de brug. Daar hadden ze van die dikke zure bommen. Drie stuivers. Soms konden we met z'n drieën net vijftien cent bij elkaar brengen en dan kochten we er samen één, om de beurt er van happend." „Jij krijgt van mij de volgende keer de grootste zure bom, die ik in Amsterdam kan vinden. Zoek alvast maar drie stui vers op." Mevrouw Vet lachte hikkend, maar Aagje zei: „Die kosten vandaag natuurlijk veel meer. Papa kocht vorige week ha ring nieuwe, veertig centen 't stuk. Of het maar niks is." „Tja, vissen laten zich ook niet meer zo gemakkelijk van gen als vroeger. Die hebben nu ook hun ponteneur." „Hun wat?" „Ouderwets woord. Mijn moeder gebruikte het vroeger al tijd. Daar bedoelde ze mee: eergevoel of iets dergelijks." „Is dat geen mooie titel voor een liedje, Ronnie? De eer- gevoelige haring?" Hij lachte breeduit. „O, dat zou best kunnen. Tegenwoordig is niets meer te gek. Maar hoe is het met je studie?" Mevrouw Vet schudde haar hoofd. „Ze gooit er met de pet naar tegenwoordig." „Ik heb niet eens een pet!" verdedigde haar dochter zich. Ronnie keek haar kwasi-bestraffend aan. „Maar Aagje, wat moet ik nu van je horen? Moet je nu strafwerk hebben van ome Ronnie?" ,,'t Is je eigen schuld. Moet je maar niet altijd van die mooie boeken meebrengen." Ze wees op het boek op haar schoot. „Dan heb ik helemaal geen zin meer in 't leren; ove rigens - ze perste haar lippen preuts op elkaar - ik heb nu zomervakantie. Het is veel te mooi weer om te leren. Van de winter haal ik mijn schade wel in." „Ik houd je aan je woord. Anders stuur ik vijf december zwarte Piet op je dak." Mevrouw Vet stond op. „Ik moet op m'n eten letten." Hal verwege de deur bleef ze staan. „Zeg, eet je soms mee?" „Nou 't was natuurlijk niet de bedoeling. Als ik niet teveel drukte veroorzaak?" ,,Hè ja, Ronnie, blijf eens bij ons eten. Ja?" „Hij komkt al niet eens meer weg. We hebben aardappelen genoeg." „Mag-ie mijn stukje vlees hebben; bood het meisje lachend aan. „Nu ben ik helemaal geroerd;" verklaarde de man plechtig. „Lepel is dus niet nodig, mams; hij is al geroerd!" 's Middags duwde hij haar rolstoel over de weg. „Wil je ergens heen?" vroeg hij. „Het Zuiderpad een eindje op. Daar is het altijd rustig. Tenminste, als het je niet te ver is." „Welnee. Ik verbeeld me dat ik m'n eersteling rijd in de kinderwagen," Haar gezicht betrok. „Dat Zie ik er kinderachtig uit!" „Soryy; Aagje; dat was een blunder, neem me niet kwa lijk. Ik bedoelde het natuurlijk goed." Ze knikte. „Ik weet het. Maar soms Ronnie, ik ben 19 jaar en.. en.. kijk eens, wat er van me overgeble ven is?" Het klonk als een noodkreet.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 5