De financiële bijstand Midwinter in het Noordhollands Duinreservaat Veilig verkeer Vlotte geanimeerde jaarvergadering VVV Wij lazen BERGEN AAN ZEE Met ingang van 1 januari 1965 is de gemeentelijke overheid verplicht aan iedere .Nederlander imancieie bijstand te verlenen, wanneer hij niet over de nodige middelen be schikt om in de noodzakelijke ko sten van het bestaan te voorzien. Waarop heeft men aanspraak Een ieder is in de eerste plaats zelt verantwoordelijk voor de voor ziening in z'n bestaan, zujn inkom sten en bezit en üie v. z'n minderja rige gezinsleden blijven bij de dij- standsveriemng dan ook met bui ten bescnouwing. Zijn er deson danks omstandigneden, die financi ële bijstand noodzakelijk maken, dan kan daarvoor een beroep op de gemeentelijke overheid worden ge daan. In de Bij stand wet worden geen bedragen genoemd. De reden hier van is dat de noodzakelijke kosten van het bestaan niet voor iedereen dezelfde zijn (b.v. door uiteenlo pende huurkosten, extra lasten we gens dieetvoeding, bewassing enz.). Er moet met de omstandigheden van persoon en gezin rekening wor den gehouden. Door middel van bijstand wordt in normale gevallen hulp verleend tot het bedrag, dat in het algemeen voor het bestaan noodzakelijk wordt geacht. Dit omvat dus meer dan hetgeen nodig is voor de aanschaffing van voedingsmiddelen en kleding, voor verwarming en de betaling van de huishuur. Onder de noodzakelijke kosten van het bestaan vallen bij voorbeeld ook de kosten van een abonnement op een krant, radio- distributie, een bepaald bedrag voor bus of tram en dergelijke. Daar naast wordt ook bijstand verleend voor noodzakelijke extra uitgaven. Bijstand kan nodig zijn in uiteenlopende gevallen Een gezin heeft als gevolg van omstandigheden (ziekte, invaliditeit enz.) tijdelijk of blijvend te weinig inkomsten Een bejaard echtpaar komt niet uit met het pensioen, of kan de pensionprijs van het bejaardente huis zelf niet geheel betalen Een verlaten of gescheiden vrouw heeft onvoldoende inkomsten en kan niet gaan werken. Een gezin heeft ziektekosten, kos ten van een gebit of een andere prothese, die niet vergoed worden door de verzekering en die het niet zelf kan betalen Een gezin kan de kosten niet be talen van verzorging en verpleging van een kind in een tehuis of in richting. Een bejaarde kan de kosten niet betalen van noodzakelijke hulp van de pedicure Iemand kan de extra hoge stook kosten in een strenge winter niet langer betalen. Uiteraard zijn nog meer voor beelden denkbaar. In geval van bijstand in de kosten van verblijf in een tehuis of in richting wordt binnen redelijke grenzen rekening gehouden met de voorkeur van de aanvrager voor een bepaalde inrichting, voor zover deze voorkeur steunt op godsdien stige of andere te eerbiedigen gron den. De eigen inkomsten Het spreekt vanzelf, dat bij de vaststelling van de bijstand met ei gen bezit en inkomsten rekening wordt gehouden. Dit betekent niet, dat men al les eerst moet opmaken. In ieder geval blijft buiten beschouwing Een bescheiden vermogen (al het spaargeld opmaken voor de pensi onkosten van een bejaardentehuis b.v. is dus niet nodig). Vermogen met verantwoorde be stemming voor opleiding of bedrijf. De verdiensten van meerderjarige kinderen, alsmede een redelijk deel van het loon van de minderjarige kinderen (verdiende kinderen moe ten ook zelf kunnen sparen). Charitatieve giften van kerkelijke of particuliere instellingen of van personen (behalve als het om aan zienlijke bedragen gaat). Verhaal op familieleden De kosten van bijstand worden niet verhaald op meerderjarige kin deren, ook niet als ze nog thuis wonen. De bijstand aan meerderja rige kinderen wordt evenmin ver haald op de ouders. Verhaal - naar draagkracht - op gezinsleden (ouders en de minder jarige kinderen) is wel mogelijk, wanneer de financiële omstandighe den van de onderhoudsplichtigen dit toelaten. Verhaal van bijstand is mogelijk op echtgenoten en geschei den echtgenoten. Verhaal op de nalatenschap is mo gelijk, tenzij aantasting van de er fenis en verkoop van de inboedel voor de overblijvende echtgenoot en het al of niet meerderjarige kind, dat bij de overledene inwoond, een klaarblijkelijke hardheid zou bete kenen. Als het verhaal van bijstand niet in der minne kan worden geregeld, beslist de kantonrechter op verzoek van de gemeente. Beroep is moge lijk bij de arrondissementsrechtbank wanneer het om meer dan tweehon derd gulden bijstand gaat. Plichten van de burger Doel van de by stand is de aanvra ger zoveel mogelijk m staat te stel len weer zelfstandig m zyn bestaan te voorzien. Tegenover de plicht van de overheid om financiële hulp te bieden staat derhalve de plicht van de burger alle mogelijkheden te be nutten om voor zichzelf te zorgen. Aan de by stand kunnen voorwaar den worden verbonden. Hierby valt in de eerste plaats te dennen aan mscnanenng in het arbeidsproces. Dat geidt uiteraard niet voor be jaarden, zieken of anderen, die on- onmogeiyK. kunnen gaan wer hen. De voorwaarden mogen de staat kundige vryheid met oeperhen en evenmin de vryheid van godsdienst of levensovertuiging. Burgemeester en Wethouders kunnen de by stand beëindigen of verminderen aie de voorwaarden met worden nagekomen. TerugDetaling van ontvangen bij stand had worden verlangd Als onjuiste inlichtingen zijn ver strekt. Ais een voorwaarde niet is nage komen. Ais achteraf blijkt dat de aanvra ger over de bijstandsperiode recht op inkomsten had (b.v. pensioen). Als de aanvrager bijstand ter leen heeft gehad voor de aankoop van noodzakelijke duurzame gebruiks goederen (b.v. een invalidenwagen). Ais iemand duidelijk door eigen schuld bijstand moet vragen. Behandeling van de aanvraag Bijstand kan schriftelijk of mon deling worden aangevraagd in de gemeente waar men zich bevindt, dus doorgaans in de gemeente waar men woont. In de meeste gemeen ten kan men voor financiële bij stand terecht bij de gemeentelijke sociale dienst of op het gemeente huis. Het is niet noodzakelijk, dat men dit persoonlijk doet. Gewoonlijk zullen tegelijk met de aanvraag de gegevens worden ge vraagd, die nodig zijn voor de be handeling. Als een onderzoek wordt ingesteld, gaat dit niet verder dan zakelijk nodig is. De gemeente deelt de beslissing schriftelijk mee. Wijkt de beslissing af van de aanvraag dan worden ook de redenen ver meld. Kan men in beroep gaan Wie na een maand nog geen be slissing op zijn aanvraag om bij stand heeft ontvangen, kan hij Bur gemeester en Wethouders een be zwaarschrift indienen. Dit kan eveeneens, als men het met de ge nomen beslissing niet eens is, of als men vindt dat de beslissing niet goed wordt uitgevoerd. Burgemeeter en Wethouders delen hun beslissing op zo'n bezwaar schrift schriftelijk mee en vermel den ook de redenen. Belanghebbende kan daarna binnen een maand schriftelijk tegen deze beslissing in beroep komen bij Gedeputeerde Staten van zijn pro vincie. Tenslotte staat beide partijen ho ger beroep open op de Koningin, als zij het met de beslissing van Gede puteerde Staten niet eens zijn. Zowel voor het bezwaarschrift als voor beroep en hoger beroep is een eenvoudige brief waarin de redenen zijn vermeld, voldoende. Spoedgeval Het is mogelijk, dat in enkele ge vallen het onderzoek op een aan vraag zoveel tijd vordert, dat een definitieve beslissing niet tijdig kan worden genomen. In die gevallen zal de gemeente als regel een tijde lijke voorziening treffen. Blijft deze uit, dan kan de Commissaris van de Koningin op verzoek van belang hebbende beslissen, dat de gemeen te onverwijld bijstand moet verle nen. Nederlanders in het buitenland kunnen in aanmerking komen voor financiële bijstand. De Minister van Maatschappelijk Werk beslist (door bemiddeling van de Nederlandse vertegenwoordiging in het buiten land) inzake bijstand en verhaal krachtens de wet. Vreemdelingen in ons land kun nen op nagenoeg dezelfde voet als Nederlanders bijstand ontvangen. Voorlichting en bemiddeling Het gaat bij de bijstand om finan ciële hulp die zoveel mogelijk re kening houdt met de omstandighe den van de aanvrager. Daarbij kunnen de ambtenaren inlichtingen geven over zaken, die voor de aanvrager ook van belang zijn, zoals over andere hulp die ver kregen kan worden van instellingen voor maatschappelijk werk. Als de aanvrager dit wenst kan de ambtenaar ook contact met deze instellingen voor hem opnemen. Wilt u iets kopen, wilt U iets kwijt PUZZEL NR. 140 Horizontaal 1 ondergang 3 gasv. element i.d. dampkring 10 jongstleden, afk. 12 reeds 14 meedelen (geb. wijs) 15 deel van de veestapel 16 vaarboom 19 lang rond stuk hout 20 opbergplaats voor geld 21 op die manier, alzo 23 glad, effen maken 26 mais (in Z. Afrika) 28 reeds 29 persoonlijk voorn, woord 31 laagste soort v. dierlijke wezens 33 A'dams Peil, afkorting 35 water en zeep 37 niet iets 38 planeet 40 stap 43 slag 44 oefenstuk 45 vallend sluitijzer 48 geheel de uwe (Fr. afk.) 49 bekende race (Assen) 50 soort v. bonbon 52 id est (dit is), afk. Lat. 53 elem. Selenium, afk. 55 de koning der dieren 57 dienen, helpen 61 inplooien (van zeil) 63 - iemand 'n - draaien 64 modificatie van zuurstof 66 onderkussen 68 lidwoord 69 wachten 71 muzieknoot 72 lengtemaat 73 uit het geheugen verloren 74 bijnaam van pres. Eisenhower Vertikaal 1 beroep 2 aansporing; vooruit dan toch 4 televisie, afk. 5 boom 6 krachtig; ongehoord 7 voorste rangen i.d. schouwburg 8 ver - voorvoegstel 9 oosterlengte, afkorting 10 plezierig (Barg.) 11 grondbezit waarvan men het vruchtgebruik kreeg 13 midden 15 schiettuig (voor jongens) 17 zie 5 18 van tule gemaakt 29 Eng. munt, afk. 22 Indon. slingerplant (pepergewas) 24 lengtemaat, afk. 25 klein krijgen (volkstaal) 27 gemeente op de Veluwe 30 niet lang 32 oude Latijnse bijbelvertaling 33 zeevogel 34 Christel, sekte (Egypte) 36 prutsen, morrelen 39 veel weerstandsvermogen bezittende 41 verdelgingsmiddel, afkorting 42 scharnier (v.e. deur) 45 fijn gekruid 46 rivier i. h. Rijngebied 27 vouw, plooi 51 kwaad, slecht 53 stad in Korea 54 lidwoord 56 bron 57 slijtplek in weefsels 58 titel, afk. 59 wagenvracht; voedsel 60 ongaarne 62 -s: knorrepot 65 keurig 67 ramp, onheil 69 element Beryllium, afk. 70 elem. Neon, afk. Oplossing vorige puzzel plaats dan een Toen de herfststormen de duinen geselden, bogen de door de wind vervormde bomen zich kreunend naar de aarde om zich daarna weer op te richten en met taaie wils kracht het leven voort te zetten. Inmiddels is een groot deel van de konijnen, die de zomermaanden in legers onder het dichte struweel doorbrachten, weer tot graven over gegaan en de vers uitgegraven zand platen voor de holen zijn het bewijs van behoefte naar warmere plaat sen. Eekhoorns hebben het druk met het ontleden van de dennenappels, waarvan de resten onder de bomen verspreid liggen. Als alleen de spil van de kegel is overgebleven wijst dit er op dat de appel goed met zaden bezet is geweest. De kleur van de eekhoorn is niet zo bruin meer als in de zomer, want de veel donkerder winterharen verdringen geleidelijk aan die uit de warmere tijd. Daalt de temperatuur flink be neden het vriespunt, dan verbergen mannetjes en wijfjes zich, soms dagenlang in de nu meer opvallen de nesten die voor de winter een extra warme bekleding hebben. Hermelijn en wezel hebben nu 'n wit pakje aan, waarvan eerstge noemde een zwarte pluim op de staart draagt. In het besneeuwde duin zijn zij bijna onzichtbaar. Bij open weer dient de witte kleur om de lichaamstemperatuur op normaal peil te houden. De kleurloze, met zuurstof gevulde haarcellen bezit ten n.l. een warmte-isolerende wer king. Het aantal eksters wordt door de aankomst van soortgenoten uit noordelijke streken steeds groter. Zij stropen het duin af naar kada vers van konijnen en ander ge dierte, waarvan tenslotte alleen het pelsje achterblijft. De kiekendief vliegt laag door de vlakte en is in deze tijd uitsluitend aangewezen op muizen. De buizerds spieden in cirkelende zeilvluchten naar andere op aas aangewezen vogels, die ver raden waar een kadaver werd ge vonden. Inmiddels staan torenval ken met sidderende vleugels boven het veld 'te bidden', op jacht naar veld- en bosmuizen die, op zoek naar plantenzaden, nu een gevaar vol leven leiden, en daarbij schie ten sperwer en slechtvalk als raket ten door de spreeuwenzwermen of houtduiven, om in de verwarring van het ogenblik hun slag te slaan, want gevogelte is het hoofdbestand deel varj hun menu. Nu de eerste maand van het jaar is aangebroken, staat meestal de eigenlijke winter pas goed voor de deur. Alles in de duinen heeft voor bereidingen getrofefn om de felle koude te weerstaan. De nu nog aan wezige groene tinten in het land schap zijn bijna alle afkomstig van het naaldhout en van de nog half- groene, vol met glanzende zwarte bessen geladen ligusterstruiken, die, door de zeewind schuin opgeschoren zich van de wind afkeren. Mooie groene rozetten van tweejarige planten handhaven zich aan helling en bosrand en bestaan meestal uit in de herfst gezaaide en ontkiemde zaden, die nu reeds hun eerste le vensperiode hebben doorlopen en vol ongeduld wachten op de lente zon. Het zijn de rozetten van dag koekoeksbloem, driekleurig viooltje Canadese- en scherpe fijnstraal, rui ge veldkers, Deens lepelblad, her derstasje, kruiskruid, vergeet-mij- nietjes enz. Ook de vogels hebben zich aange past en deze zijn hoofdzakelijk ver tegenwoordigd door tegen de koude goed bestand zijnde soorten, zoals bontekraaien, eksters, gaaien en steeds rondtrekkende mezensoorten Ook goudhaantjes zwerven nu in groepen door het bos en de rood borstjes zoeken gezelschap bij de bosarbeiders, waarmee ze zo ver trouwd raken dat zij ze nauwelijks ontwijken. Bij het minste gerucht worden de bosbewoners opgeschrikt door de schorre roep van de gaai, die waakj zaam als hij is, wel boswachter wordt genoemd. De houtsnippen zijn nog talrijk en met hun zig-zagvlucht trekken zij in de avond naar andere streken, omdat zij net als de uilen aan het nachtelijke leven zijn aangepast. Hun grote uitpuilende niet beweeg bare ogen wijzen al in die richting en het verenkleed geeft de vleu gelslag. de geruisloosheid van de uil die nu ook aktief is en des avonds het dichte dennewoud verlaat om de muizen te belagen. Zo is ook dit jaargetijde waard om mee te beleven. En als de den- netakken zich krommen onder de sneeuwlast is het witte duin een sprookjeswereld gelijk en verraden de sporen aan elke wandelaar dat ook in het diepst van de winter het leven verder voortgaat, ononderbro ken, maar op een ander niet min der boeiend thema. VAN 65% DER VERKEERSMISDRIJVEN ALCOHOL NOG STEEDS (MEDE) OORZAAK (in 1961 53,6%). Het landelijk percentage van de verkeersmisdrijven als gevolg van alcohol was in 1962 slechts 0,1% la ger dan het jaar tevoren. Het lan delijke gemiddelde bedroeg in 1952 65%. Nog steeds blijkt dus in Ne derland nog ruim twee derde van het aantal verkeersmisdrijven (me de) te worden veroorzaakt door ge bruik van alcoholische dranken. Door tal van propaganda- en voor lichtingsacties tracht het Verbond voor Veilig Verkeer elk jaar weer dit percentage te doen dalen. Evenals een jaar tevoren, was het percentage verkeersmisdrijven als gevolg van alcoholgebruik in 1962 het laagst in Noordholland met 54,9 De CBS-publikatie 'Toepassing der Wegenverkeerswet 1962' is ver schenen. Het verbond voor Veilig Verkeer heeft de daarin voorko mende gegevens zodanig geïnterpre teerd, dat een provinciegewijs over zicht werd verkregen van het aan tal ernstige verkeersmisdrijven in 1962 (uitgegaan van het aantal on herroepelijke veroordelingen we gens misdrijven volgens de wegen verkeerswet), dat was te wijten aan het gebruik van alcohol voor en tijdens deelneming aan het verkeer. Het alcoholisch aandeel in de ver keersmisdrijven was het hoogst in Overijssel met 73,5%. Tweede pro vincie op de lijst is Zeeland met 71,6%. In 1961 stond Noordbrabant bovenaan 74,5%; Zeeland nam in dat jaar ook de tweede plaats in met 74,2%. v T:\ ::T:U,;ï/S in de Duinstreek van 19 januari 1934 dat de heer S. de Jong de oude bakkerij van van der Wal had laten afbreken en er een nieuw pand voor in de plaats had laten bouwen; dat de aannemers Mooy en Siekman schilder Oud, elektricien Kroon en loodgieter Meyer dit karwei voor hun rekening namen; dat er voor de officiële opening van de zaak veel belangstelling was; de Schoorlse WV werd vertegen woordigd door de heren M. W. v. d. Garde en H. Selhorst jr. en de winkeliersvereniging door de hr. van Teulingen; dat in de kom van Schoorl door ar chitect Zuurbier namens de heer C. de Leeuw onderhands werd aanbesteed de bouw van een dub bel woon- en winkelhuis; dat de bedragen waarvoor de aan nemers inschreven rond de 14000 schommelden; dat een bijeenkomst bij de heer P. Huiberts te Groet werd belegd om te komen tot oprichting van een reddingsbrigade. dat in Bergen een vergadering van de NSB was georganiseerd, de po litie was op dubbele sterkte aan wezig. ln een ongekend lempo en in een uiterst nomogene sieer vond onuer voorznterscnap van ae heer ir. z\. jj. v. u. Rest ae jaarvergaaermg van ae vvVnergen aan z,ee praats. De heer v. d. Rest deelde mede dat donkneer d. öandoerg wegens een auto-ongevai van de zomer ern stig was verwond en nog steeds in net ziekenhuis veroiyit. in ver pand met zyn bedanken als secre taris werd hy tot erelid benoemd. V oorzitter verwelkomde speciaal burgemeester L. J. de Ruiter, de vertegenwoordigers van de V.V.V. Bergen, de heren Mr. P. J. Zomer dijk en J. Duyvis, alsmede de direc teur van de lederatie de heer J. M. Adriani. Hij deelde verheugd mede dat de schuld van het nieuwe gebouw ver- mmderd was van J 30.000,00 tot slechts 3000,-. De penningmeester de heer C. Koppenol deelde mede dat de begroting sloot met een be drag van 19.000 waarin 'n bedrag van 2500,- voor propaganda. In de vakature Jhr. Sandberg werd gekozen de heer Joop Jan sen. De voorzitter van der Rest werd herkozen. Alle agendapunten werden in een vlot tempo afgewerkt en goedgekeurd. In antwoord op vele punten in de rondvraag deelde burgemeester L. J. de Ruiter mede dat het laten liggen van de plankiers in de win termaanden veel te riskant is en vaak onderstuiven. Naar aanleiding van de opmerking de schatgraverij van het strand over te brengen naar het Parnassiapark omdat daar voor 30.000.- in de grond verwerkt was deelde burgemeester mede dat dit bedrag in een periode van 12 jaar was uitgegeven. Dit jaar zal weer voor 6000,- worden aangeplant. Hij bevestigde dat men niet kon zien waar 't gebleven is omdat de na tuurelementen weer veel hadden vernield. Na 'n door deskundigen diepgaand ingesteld onderzoek is besloten om toch met de aanplant door te gaan. Na een aantal jaren komt alles weer in goede staat te rug. Om het park op andere wijze aan trekkelijker te maken, speciaal voor kinderen, ontmoet men grote bezwa ren door opgelegde servituten, af komstig van de overname van de Bouw Exploitatie Maatschappij. Men wil evenwel trachten om in een beschutte gelegenheid eenvou dige speeltuigen te plaatsen. Het formeren van een dierenpark is in exploitatie veel te kostbaar omdat dit zeer arbeidsintensief is. Het is onmogelijk dit te verwezelijken. Het aanleggen van een vierde strandafgang ontmoet ernstige be zwaren en tegenwerking van de Rijkswaterstaat. De samenwerking is bijzonder moeilijk. De verbetering van het wegge deelte Eeuwigelaan ontmoet onover komelijke moeilijkheden door de aanwezige dennebomen. Deze heb ben echter wel hun langste tijd ge had omdat ze sterk verarmen door ouderdom, benzine dampen en de gevreesde dennenscheer. Eerst dan kan deze prachtige laan verbeterd worden, als de dennenbomen ver dwenen zijn. Tenslotte wees mr. F. Zeiler op meer praktische samenwerking met andere VVV organisaties in het raam van b.v. fiets- en wandeltoch ten. Hij verzocht het bestuur hier aan hoge prioriteit te verlenen. Mej. E. Zeiler wees met nadruk op de vervuiling van straten, ook vaak particuliere terreinen waar elk stukje papier onmiddellijk op valt. Het fietspad door de duinen naar Schoorl kan voorlopig geen door gang vinden omdat bij de gemeente Schoorl de nodige financiën geheel ontbreken. Tenslotte deelde het bestuur offi cieel mede dat de VVV Bergen aan Zee heeft besloten om definitief vast te stellen dat het zijn eigen zelfstandigheid geheel zal bewaren. Uit het jaarverslag bleek dat met de WV een nauwe en prettige sa menwerking werd onderhouden en dat ook nu weer gezamenlijk pro pagandamateriaal aan de vertegen woordigers van de ANVV werd toe gezonden. Het plaatsen van adver tenties in het buitenland in het raam van de federatie, heeft een beviedigend verloop gehad. De ANVV zal bovendien reclame via de t.v. gaan voeren. De evenementen van de commissie zomerfeesten waren wederom een groot succes. Tijdens de beide kin derkennissen werden 5000 toegangs kaartjes verkocht en minstens 500 prijzen uitgereikt. Het aantal aanvragen of bezoeken aan het informatiebureau betroffen 19.000 schriftelijke, telefonische en mondelinge aanvragen. Er verbleven 19 nationaliteiten met tesamen 4931 gasten, in hotels en pensions. In gemeubileerde hui zen 7 nationaliteiten met 3345 gas ten. In hotels en pensions verble ven bijna drie maal zo veel Duit sers als Nederlanders. In de gemeu bileerde huizen bijna twee maal zo veel Duitsers als Nederlanders. Het gastenbezoek is in stijgende lijn. Zelfs in de maand mei mag men zich in een topbezoek verheu gen.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 6