tl 99 Munniksnol IliKTüïcnilli' Itowanleden in nieuw clubhuis Bronchi letten Ik HORLOGES GERRITSEN Alles voor de Fotografie Agenda KWALITEITS- ARTIKELEN Ontspanningsavond SPAAR VEILIG SPAAR BIJ DE SPAARBANK SPAAR BIJ DE NUTSSPAARBANK Correspondent SCHOORLSE GEMEENSCHAP w «flr«V¥WFVr DONDERDAG 28 JANUARI 1965 40e JAARGANG No. 4 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoe* MEER RENTE - GEEN KOSTEN MEER SERVICE - GEEN RISICO ALKMAAR BERGEN CASTRICUM HEILOO ^9 FOTO DICK van BERGE J BERGEN <~Pro}eóóor (^rég kei 2de deel 68 iVeMtüd dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie drukkerij Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Agentschap voor Bergen De Haan's boekhandel, tel. 24 52 Abonnementsprijs 6,85 per jaar, 1,75 per kwart. Advertentieprijs 15 ct. per mm, contracten speciale tarieven. Het lage duinterrein, dat gelegen is tussen de eerste Schoorlse zee weg, die voorheen ook nog Mun- niksweg genoemd is en het bosje waar de oorsprong van Kolfjesbeek in verscholen ligt ondergaat op he den een grote verandering. Het is echter niet de eerste keer dat deze duinstrook een geheel ander aan zien verkreeg door hardhandig in grijpen van de mens. In het laatst van de vorige eeuw is hier een zandafgraving geweest, die zeer zeker groots van opzet was. Het zand moest toen dienst doen om de fortificaties van de stelling Amsterdam onneembaar te maken Het werd vervoerd in wagens over een spoorbaan, die speciaal voor dit doel aangelegd was dwars door alle landerijen heen tot even ten zuiden van Schoorldam tot aan het Noord hollands kanaal, waar het vanaf 'n steiger op schuiten gestort werd, waarmee het dan weer verder naar de plaats van bestemming gebracht werd. De wagens werden voort be wogen door enkele stoomlokomo- tieven. Het is wel begrijpelijk, dat zulk een ongewone gebeurtenis als deze een diepe indruk gemaakt zal hebben op de toenmalige inwoners van het stille afgelegen Schoorl. Er is door de mensen nog heel lang over het 'zandspoor' gespro ken. De plaats van de eerste afgra ving heeft zich in later tijd al weer zo hersteld, dat het de schijn op wekte een oorspronkelijk duinland schap te zijn. Het is hier in Schoorl heel lang 'de verzanding' genoemd, maar nu hoor ik die naam niet meer. Hoe het stukje duinlandschap er voor die eerste afgraving uitzag is vrij duister, maar volgens betrouw bare mededelingen was de buiten kant evenals elders een helling met eiken hakhout. In deze nog onaan getaste duinrand was toen een hoog duin, hoger dan de anderen en aan deze duintop is een geschiedenis verbonden. Het is weliswaar een geschiedenis van heel geringe bete kenis die geen sporen naliet, waar van alleen maar een heel vaag ge rucht is overgebleven. Dat duin dan was de Munniksnol. Niemand zal meer de plaats kunnen aanwijzen waar eens de Munninksnol zich ver hief. Toen deze nol nog naamloos was is zij op een zekere morgen voor de eerste maal beklommen door iemand, die Munnik heette en die voor die gelegenheid gekleed was in statig zwart en met de tra ditionele hoge hoed op het hoofd om op de kop van de Nol een re devoering te houden. De overleve ring zegt dat Munnik preekte, dat zal ook wel zo geweest zijn. Dit herhaalde zich dagelijks en 't heeft waarschijnlijk zolang geduurt tot Munnik gestorven is. Met zekerheid is hiervan niets bekend. Door de dagelijkse inbezitneming van de duinentop door de geestelijk gestoorde Munnik om er zijn preek te houden heeft men de Nol ten slotte de naam 'Munniksnol' gege ven. Iedere morgen dus beklom Munnik gekleed in deftig zwart en met de hoge hoed als hoofdtooi het duin, dat later zijn naam zou dra gen om op de top de zichzelf opge legde preekdienst te vervullen. Hij zal heel zeker het woord wel ge richt hebben tot een denkbeeldige schare, maar toch hebben enkelen wel eens naar hem geluisterd want er is nog iets van overgebleven en wel een eigenaardig onnozel rijmpje dat is overgedragen van de een op de ander en zo tot op heden nog aan enigen bekend is. Zijn woorden zijn verloren gegaan in de ruimte, verstoven door de wind en alleen dat ene rijmpie dat gehoord werd en op sommigen in druk maakte is gebleven. Waar schijnlijk wel omdat het een waar schuwing en een les inhield voor de mens van alle tijden en daarom in het geheugen is blijven hangen en waard bevonden om overgele verd te worden. Dit is het rijmpje Toen ik nog had te geven Had ik veel nichten en neven Nu ik niet meer heb te geven Weg zijn alle nichten en neven. Dit rijmpje is ongetwijfeld het sluitstuk van zijn dagelijkse preek geweest, maar vandaag de dag klinkt het ons nog tegen als een jammerklacht van 'n mens, die het leven met onbegrensd vertrouwen tegemoet trad, maar tenslotte onder ging in een bittere teleurstelling. Jan Pool Hoestdrank in ta bletvorm.95ct 'MOREDO-KWINTET' ZONG IN 'ELKSHOVE* 'Firestones' bracht gezellig toneel. De vorige week hield de commis sie van tijdsbesteding haar eerste ontspanningsavond van dit jaar in de geheel bezette zaal van het be jaardencentrum 'Elkshove'. De grote belangstelling van de bejaarden - ook buiten Elkshove - vond zijn oorzaak in het feit, dat op deze avond het bekende 'Moredo- kwintet' bestaande uit de dames El- ly Tromp, Tiny Punt, Ans Lansdorp Elly Blauw en Miep Hauber, onder leiding van Corry Moree-Dol en 'n nieuw pas opgerichte toneelgroep 'De Firestones' onder regie van me vrouw Hauber-Brugman, voor het voetlicht traden. En met succes, want het geestige blijspel van Jacques van Tol 'Aard appelen' in twee bedrijven werd door de spelers op vlotte wijze ten tonele gebracht. Het is een kluchtig verhaal van de familie Jansen, die onverwachts een erfenis krijgt van een zekere oom, onder voorwaarde echter, dat er in het gezin Jansen geen aardappel meer gegeten mag worden. Wanneer dit in de beginne geen bezwaar blijkt, begint de fa milie op de duur toch naar dit volksvoedsel te verlangen, zodat zij het testamentair besluit negeren, en niet langer wensen van dit agra risch produkt verstoken te blijven. Henk van Zanten gaf van de zich ongelukkig voelende Jansen een uit stekende vertolking. Zijn vrouw (Wil Tilstra) deed voor hem weinig onder. Mies hun dochter (Janny Volkers) bewoog zich vrij over het toneel. Jan Velink als notaris, gaf een kostelijke typering van deze rol evenals Elly Blauw die van de oud burgemeestersvrouw een zelfbewus te vermakelijke verschijning maakte Kitty Brakenhof was de juiste bru tale werkster, Johnny van Hoorn (Niek Volkers) en Annie Velink als dienstmeisje maakten de bezetting compleet. Het 'Moredo-kwintet' met be schaafde goed geschoolde stemmen zong een 6-tal liederen ymarmee ze veel succes oogstte. 'De Vogels' van Jules de Corte muntte uit door een knappe voordracht. De solo's gezon gen door Tiny Punt en Elly Tromp werden met aandacht gevolgd. Dit alles werd op voortreffelijke wijze begeleid aan de piano door Corry Moree-Dol. Het was de heer J. M. Brouwers, secretaris der Stichting, die namens de bejaarden alle medewerkers har telijk dankte voor deze bijzonder goede zang en toneelavond. In de zo geëigende verkenners sfeer vond zaterdagmiddag de ope ning plaats van de Rowan-Basis, het clubhuis van de Rowans van de St. Lambertusgroep, gelegen aan de Lijtweg. De opening werd verricht door de Zeer Eerw. Heer Pastoor Th. van Beers in tegenwoordigheid van de H.K.C., schipper M. Kavelaars, chef R. de Moei, de wethouder van on derwijs, mevrouw E. Broekman- Vriesman alsmede de stichtingsafde lingcommissie St. Lambertusgroep. De groepsleider J. Burgering schetste ontstaan, groei en betekenis van de Rowan. Deze groep die juist een jaar geleden in het retraitehuis werd geïnstalleerd is een erkende Rowan afdeling met jongens in de leeftijd van 15-17 jaar. Ze waren tot nu toe gast in de verkenners- stamhut maar werk behoort een ba sis. Maar het werd een geluk bij een ongeluk toen de opslagplaats van oud papier van de groep uitbrandde en de verzekering iets uitkeerde. Dit werd het sein om met verschillende acties van eierenverkoop, loterij en papierinzameling plannen te gaan maken voor een eigen Rowan basis. Het groepscomité gaf zijn fiat en na bedelen bij verschillende aannemers werd met een minimum aan kos ten en een maximum aan moeite door eigen werk het resultaat be reikt. De kosten kwamen ruim boven de begroting. Vervolgens no digde men pastoor van Beers uit 't clubhuis dat de naam kreeg van de 'Basis' officieel te openen na eerst de naam onthuld te hebben. Na het openingsgebed en inzegening werd het gebouw bezichtigd. Het is niet alleen een pracht stuk eigen werk geworden maar bezit bovendien ve le artistieke kwaliteiten in de vorm van een bar, stoelen, tafel en lamp. Dat er vaklieden onder deze jon gens zijn werd wel duidelijk be wezen. De basis bevat bovendien nog een gang, toilet en keuken. Teruggekomen in de verkenners hut feliciteerde pastoor van Beers de groep en hoopte dat hetgeen van de jonge.ns wordt verwacht ook in vervulling mocht gaan. Dat hij en niet aalmoezenier kapelaan Spieker- man de opening had verricht drong nu pas tot hem door. Men had hem uitgenodigd om zo mogelijk een bij drage te ontvangen voor de magere clubkas. Hij schonk hen gelijk een bedrag van 25,00. De wethouder van onderwijs me vrouw Broekman prees namens het gemeentebestuur de activiteit van de jongens. Ze wees op de preven tive werking van de club in ver band met eventuele nozem-aktivi- teit die hierdoor voorkomen wordt. In positieve zin betekent het vor ming van de jongens en wenste hen hierbij van harte succes. B. en W wilde de activiteit waarderen door een voorstel in de raad te lanceren om na goedkeuring van G.S. het gat in de kas te stoppen. De voorzitter van de commissie, de heer H. N. Zonjee, nu eens niet m fuctie van wethouder, betreurde dat hij de groepsleider Jac. Burge ring vaak in een hoek had gedrukt maar dat hij dit steeds 'lekker had opgevangen'. Hij had enorme waar dering voor hem en bracht dank aan zijn echtgenote die hem zo veel had moeten missen. Schipper Kavelaar van het hoofd kwartier van de Rowans memoreer de de installatie van een jaar ge leden en de snelle groei van de groep. Hij hoopte dat men niet te veel gebruik zou maken van de bar dan alleen voor koffie en dat de jongens de 'Basis' (plaats vanwaar men uittrekt) zou beschouwen als uitgangspunt voor nieuwe ideeën. Aalmoezenier J. Spiekerman schetste de groei van de verken nersbeweging met de bouw van de verkennershut destijds geheel vrijwillig door de K.A.B. na een brand in het oude clubhuis, hetgeen net als nu 'in de brand uit de brand betekende. Vervolgens de bouw van de stamhut, hordehol en Basis dat nu een zekere afsluiting van het complex zal betekenen. Hij wees op de prettige samenwerking in de staf en de prettige sfeer die de be langrijkste factor is voor een geza- mel ijk verantwoordel ij kheidsgevoel Jiust het verantwoordelijkheidsge voel dienen we in deze tijd over tt brengen aan de jongeren en dit ide aal brandend te houden ten bate van heel de parochie. Districtscommissaris Mart. Grooff deed een dringend beroep op de Rowan groep om vooral de zwakke re groepen met name Alkmaar, Ou- dorp en Heiloo met hun enthousias me te gaan helpen. r ■r&ssumm. 55=555 nuts spaarbank OPBRENGST VRIJWILLIGE OPENBARE VERKOPING In 'Het huis met de Pilaren' vond de vrijwillige openbare verkoping plaats door notaris Mr. J. Munting van twee woonhuizen met schuren stal, erf en daar achter gelegen ter rein, aan de Doorntjes 12 en 14. To taal groot 23,85 are. Het ene gedeel te onmiddellijk te aanvaarden, de andere woning voorlopig nog in ge bruik. Eigen bewoning in overleg gem. huisvesting. Het werd in één zitting bij opbod en afslag verkocht voor f 36.000,- aan makelaar van der Borden te Alkmaar onder voorbehoud de last gever niet voor 25 januari bekend te maken. Breelaan 13, Bergen Telefoon 20 01 t\i3° s® KLAVERJASCLUB 'OUDE PRINS' Uitslagen van de vorige week ge houden klaverjasdrive 'DE DUINSTREEK' TIJDELIJK OP NON-ACTIEF Enige weken geleden werd onze correspondent voor Bergen, de heer J. Timmer, opgenomen in het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar Gelukkig is hij inmiddels weer zo ver hersteld dat hij weer thuis is, maar zijn gezondheid is nog van dien aard dat hij het voorlopig kalm aan moet doen. Om de nieuwsvoorziening onder tussen niet in gevaar te laten ko men hebben we tijdelijk iemand an ders aangezocht om deze kolommen te vullen. Uitnodigingen voor ver gaderingen, uitslagen van vereni gingscompetities etc. kunnen voor taan gezonden worden naar 't sidres Kruisweg 27 of rechtstreeks aan de drukkerij, Laanweg 35, Schoorl. Red. pnt. m. i Vondel-De Jager 5159 3 2 Jongejan-Pielaet 5082 3 3 Fam. Vondel 5051 1 4 Fam. Walroth 4987 2 5 Heddes-de Boer 4872 2 6 Bakker-Brakenhof 4862 2 7 van Duin-Termeulen 4841 4 8 Kuin-De Graaf 4788 1 9 Noordberger-van Keppelen 4772 10 Mevr. Schouten- Mevr. Pieterse 4714 2 Marsenprijs: van Duin-Termeulen, 4 marsen. Poedelprijs: Zee-Nieuwveen 3727 punten en 1 mars. Vrijdag 29 januari a.s. Klaverjasdrive, uitgaande van de v.v. Duinranders in café P. Slij- kerman te Catrijp. Aanvang 20.00 uur. Zondag 31 januari 1965 Toneelvereniging 'St. Genesius' met een 'Bonte Avond'. Opge voerd zullen worden drie één-ac- ters en een schimmenspelletje. In het Verenigingsgebouw te Catrijp aanvang 80.00 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN DR. LUIF Telefoon 3130 Bergen SCHOORL dr. R1SSELADA Dr. Heringalaan TaL 360 CONTACTAVOND 'BERGENS MANNENKOOR' Zaterdagavond j.l. organiseerde Bergens Mannekoor in de intieme zaal van café-restaurant 'De Dikke Boom' voor leden met hun dames, donateurs en begunstigers een con tactavond, die als doel stelde de onderlinge band tussen zangers en donateurs te verstevigen. Na opening van voorzitter de hr. Rein Beukers, richtte de voorzitter van de contact-commissie de heer B. Boorsma zich in een vertrouwe lijke speech tot de dirigente van 't koor mevrouw Corry Moree-Dol, prees haar muzikale prestaties en overhandigde haar namens alle koorleden een boeket bloemen. Er heerste een opgewekte stem ming onder de aanwezigen en talrijk waren de liederen, die door 't koor en kwintet 'impromptu' werden ge presenteerd. Afgewisseld door kos telijke voordrachten van de heer A. Leyen die tevens als dansmeester fungeerde - aan de piano de heer Ligthart - bleven de genodigden tot ver na middernacht gezellig bijeen. EEN ONGELUKJE Toen professor Créghel dacht, dat het tweetal op de bank hem niet meer kon horen, zette hij het op een meer kon horen, zette hij het op een lopen om weer gauw in het paleis lag er op zijn weg een frote steen en juist toen de professor even om keek en niet oplette, waar hij holde struikelde hij er over en het lamme ding vloog met een hevige plons de vijver in. .,Alle mensen, wat nu dacht Créghel, „zouden ze het gehoord hebben Wat moet ik doen Onzeker keek hij om zich heen hij kon wel achter een van de vele stand beelden kruipen maar dat leek hem toch niet veilig genoeg. Toen schoot hem iets te binnen! Als hij nu zelf eens als standbeeld ging staan !- Met één sprong was hij in de schaduw van een grote boom, doofde zorgvuldig zijn sigaar (om bosbrand te voorkmen) en nam toen een zeer krijgshaftige houding aan. De plons was natuurlijk niet on opgemerkt gebleven, want Slui.jper hield midden in een zin op en luis terde aandachtig. „Eh zeg Brusselslofsky. hoor de jij dat ook?" fluisterde hij, „dat komt me verdacht voor neem even de moeite te gaan zien wat er loos is ach. ik hoorde niets bij- merkte de minister ..Eh. zonders op. ..Zijt gij misschien bevreesd mijn waerde?" lachte Slui.jper schamper. „Bang Hola pochte Brusselslofsky en probeerde zich een onverschrokken houding te ge ven. Toch wachtte hij tot Slui.jper opstond en volgde hem toen in de richting vanwaar het geluid geko men was.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1