Landbouw of industrie? Keltumpleet K2Ü H. Mulder siersmid Pand wordt onbewoonbaar verklaard Gerritsen Onderling veefonds draagt vele risico's Alles voor de Fotografie Vuilnisbelten in de badplaatsen Biljarten Raadsperikelen Nieuwe bezorger voor Bergen SCH00RLSE GEMEENSCHAP Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoe. DONDERDAG 4 FEBRUARI 1965 FOTO DICK van BERGE ^Pro^eóóor régkel 40e JAARGANG No. 5 2de deel 69 weelMad ..DE DUINSTREEK" Eén van de ingewikkeldste zaken in ons land is, naast de woning bouw, het landbouwvraagstuk. Ook wordt er wel gesproken van het landbouwbeleid, maar omdat het voor ons als leken op dit gebied vaak niet helemaal duidelijk is waar we die leiding moeten zoeken als we zien dat steeds meer agrariërs het hoofd in arren moede buigen voor overheid en industrie, dan pre fereren we toch maar 't vraagteken achter de landbouw. Meer en meer horen we van streekplannen waarin het aantal boeren of tuinders dient terug ge bracht te worden tot driekwart of minder van het huidige aantal. Daarentegen groeit het leger van onderhandelaars tussen agrariërs en landbouwschap en tussen de rege ring van ons land en die van ande re landen met de dag. Als we lezen hoe de prijzen van graan, melk en boter tot stand komen dan gaat het ons duizelen. En als we dan boven dien nog lezen dat we aarzelen met de levering van boter, die bij ton nen in onze koelhuizen ligt opge stapeld, aan landen die daar schreeuwend om verlegen zitten en bereid zijn er een goede prijs voor te betalen, dan slaan we het blad van onze krant maar om en nemen een interessanter, minder moeilijk onderwerp. In deze voor ons paradoxale we reld van de landbouw gelden geen wetten meer van vraag en aanbod, kostprijs en verkoopprijs maar van in- en uitvoer en deviezen politiek. Vaak is het niet belangrijk hoeveel het een boer kost zijn produkten uit de grond te halen, maar wel hoeveel andere goederen we voor de uitvoer van onze agrarische pro dukten terug kunnen kopen, met als gevolg een kunstmatige makrtprijs met toeslagen en subsidies. De rol van de binnenlandse con sument blijft bij dit alles van wei nig invloed. We betalen een vrij constante prijs voor landbouwpro- dukten en de regering goochelt met prijzen in het buitenland. Iedereen ziet ondertussen wel in dat dit stuivertje wisselen met onze buurlanden en ook daarbuiten een vermoeiende en kostbare bezigheid is, die helemaal niet nodig is als iedereen het met iedereen eens zou zijn. En daarom werd en wordt er in EEG-verband zo geknokt om uni forme graan- en andere prijzen. Of daarmee het landbouwvraagstuk minder ingewikkeld wordt is een heel andere zaak. Op een dergelijk hoog niveau hebben gemaakte af spraken nu eenmaal een andere waarde dan bij ons, maatschappe lijk lager geplaatsten. En als je je zin niet kunt krijgen kun je altijd nog bedanken, zoals recentelijk de heer Soekarno voor de UNO. Bij dit alles gaat het de Neder landse landbouwer financiëel niet slecht. Strubbelingen met het land bouwschap hebben dan ook meer 'n principiële of politieke, dan een fi- De 75-jarige heer H. Mulder die nog woont in een van de weinige meer dan 100 jaar oude dorpska- rakterstieke woningen aan de Lijt- weg 28, is mede nog een van de zeer weinige handwerk siersmeden die Nederland telt. Nog vorig jaar werkte hij van 7 uur 's morgens tot 's avonds half zes in de kleine tochtige ijskoude sme derij op de Lijtweg 50, vlak naast wasserii 'Dubbel Blank'. Sinds kort werkt hij nog geheel volledig van 9 tot 5.30 uur en produceert voor zijn leeftijd nog veel, maar meer nog de prachtigste smeedwerken. De heer Mulder heeft slechts wei nig collega's. In Noordholland heeft hij er niet een meer die het echte kunst-smeedwerk beoefent. En men zal in geheel Nederland waarschijn lijk niet eens meer tot het getal van 25 kunnen komen. Het tege- woordige sier 'smeedwerk' is slechts laswerk geworden. De heer Mulder, afkomstig uit 'n echte smederij familie vestigde zich vanuit Amsterdam in 1921 in Ber gen aan de Oude Bergerweg. In 1940 vestigde hij zich aan de Lijt weg. Het meest heeft hij zich ge specialiseerd op kerkelijke kunst en smeedwerken voor gebouwen en villa's. Tal van devotie artikelen, kandelaars en wierookvaten, her denkingsuurwerken en prachtige lampen kwamen uit zijn hand. Zo had hij een belangrijk aandeel in de restauratie van de Ruïnekerk waarvan al het smeedwerk tot de spijkers toe, door hem zijn ver- nanciète acnergrond. Wei iijki ons de vraag op z n praats oi ue rege ring mei wai ar te vast rexeni op een gemeenschapen.) ree rand douw- poiitieii met de n,ü,Ur-landen, ais we zien hoe gemakkelijk ianooouwge- Dieuen woruen Desiemd vuor de in dustrie. Dat 'oestemmen is trou wens een eenvoudige zaak. Door alle overheidsoemoeingen, kunstma tige prijzen etc. is de lol er, vooral voor de jonge boeren, voor een groot deel vanaf. Vooral als ze een bedrijf moeten kopen wat met de huidige grondprijs niet meer te be talen is. De regering vangt daarbij twee vliegen in een klap, want de mensen die de landbouw beu zijn worden met open armen ontvangen door het bedrijfsleven, die deze krachten best kan gebruiken omdat de arbeidsmarkt door de toenemen de industrialisatie maar steeds krap blijft. Deze verschuivingen vinden trou wens nog veeivuldiger plaats in de tuinbouw. Is er in de landbouw al sprake van problemen, in de tuin bouw spreekt men van een nood toestand. Het is bekend dat de meeste boeren de vastgestelde melk- en graanprijzen maar ondin gen vinden. Maar men ontvangt in ieder geval een prijs waarmee men er uit springt. De minimumprijzen die bij de groenteveilingen gelden zijn echter bij lange na niet vol doende om de kostprijs te dekken. Men is volledig afhankelijk van vraag en aanbod en de regerings- politiek, niet alleen van Nederland, maar ook van andere landen. Zo kan het voorkomen dat in Neder land koelhuizen vol bewaarproduk- ten liggen, terwijl men bezig is tuinbouwprodukten uit een ander land te importeren om export van industriële produkten te verzekeren terwijl bovendien de grenzen van weer een ander land voor export gesloten blijven, omdat men daar zelf in de binnenlandse behoefte kan voorzien. Gevolg: de groente blijft maandenlang opgesloten en wordt later voor veevoer verkocht. Alleen als in een ander land door droogte of anderszins de oogst mis lukt maken de Nederlandse tuinders een best jaar, waar ze dan meer inkomstenbelasting over moeten be talen dan ze het hele volgende jaar verdienen. Al met al zijn er heel wat tuinders die het bijltje er bij neergooien en ergens anders werk zoeken, geheel volgens de verwach tingen van de planologen. Over de rechtvaardigheid van dit alles zullen we het maar niet heb ben. De regering staat in deze voor een moeilijk probleem. Enerzijds is industrialisatie nodig om voor de bevolkingsaanwas werk te verschaf fen, anderzijds is de landbouw een der pijlers waarop onze economie rust. In Duitsland en Frankrijk ligt meer landbouwgrond dan in Neder land. Als we nu goede vrienden blijven met onze EEG-partners, dan kunnen die voor ons eten zorgen. Als Als Als S.L. vaardigd. Ook de kruisen buiten op de Ruïnekerk zijn door hem ver vaardigd. Voorts maakt hij voor ar chitecten vuurkorven voor open haarden, die stuk voor stuk juweel tjes genoemd kunnen worden. Ook heeft hij onlangs voor de nieuwe toren van de St. Bavoka- thedraal 30 kilo smeedijzeren spij kers vervaardigd. Op het eerste ge zicht zegt dit niet zo veel, maar wel als men bedenkt dat deze 30 kilo bestaat uit ongeveer 5000 stuks allen met de hand vervaardigd. De heer Mulder werkt de laatste tijd alleen. De sociale lasten voor het personeel liggen hem veel te hoog. Bovendien kan hij zich niet meer verplaatsen in de mentaliteit van de hedendaagse jongeren. Maar het meest steekt hem het ontbreken van de liefde voor het vak bij de jongeren terwijl dit juist hier zo'n buitengewoon belangrijke factor is. De gemeenteraad heeft opnieuw de woning Oude Bergerweg 59 en bewoond door de familie Koning onbewoonbaar verklaard. De fam. Koning had tegen de gemeente Ber gen een proces aangespannen om dat hun woning nog redelijk be woonbaar zou zijn na enkele nood zakelijke reparaties. De rechtbank stelde de gemeente in het ongelijk met de verplichting er zorg voor te dragen dat de noodzakelijke re paraties zouden worden verricht. Gezien het advies van de hoofd ingenieur-directeur van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid om het totaal vervallen pand met de primitiefve inrichting van het privaat, onbewoonbaar te verklaren besloot de raad wederom over te gaan tot onbewoonbaar verklaring. Eén dezer dagen zal het bordje er dus prijken. De woning is niet meer bewoonbaar te maken. De heer Koning preste het ge meentebestuur om de kosten van de procedure voor de rechtbank van 250,- hem te vergoeden aangezien hij anders weer tot verdere actie zal over gaan. De voorzitter deelde mede dat men de heer Koning geen enkele schadeloosstelling kon doen. De hr. Dinkelberg meende dat er nog wel slechtere woningen in Bergen wa ren maar kon er toch geen enkele aanwijzen. De termijn van ontruiming is be paald op zes maanden van 't raads besluit. Dat het onderlinge vee-fonds be langrijke risico's van haar leden overneemt - vooral nu de koeien een waarde hebben van 1000,- - bewijzen de cijfers wel die de pen ningmeester op de jaarvergadering in het Berger Veerhuis gehouden, lanceerde. Dit fonds dat in 1845, dus 120 jaar geleden werd opgericht heeft voor een deel haar vee door een onderling omslagstelsel en een deel onderverzekerd bij de maatschappij Ceres. Beiden hadden veel verlie zen geleden door ongevallen en sterfte onder het vee. Er gingen 12 koeien en 3 pinken verloren, die door de verzekering of het fonds naar gemiddelde marktwaarde wer den vergoed. Aan omslag, zonder extra premieheffing, kostte dit per koe 8 maal 1% en 4 maal een V2 of wel omgerekend 20,- per koe. Nog nooit was de omslaghef fing zo hoog geweest als dit jaar. De verzekeringsmaatschappij ver goedde de dieren die omgekomen waren door ongeval, bliksem en brand. In ziektegevallen droeg het fonds de schade. De inkomsten be droegen 7666,88 en de uitgaven ƒ6653,15. Onder de leden, afkomstig uit de Egmonden, Bergen, Schoorl en Koedijk werd een loterij gehou den met als prijzen veevoeder, be schikbaar gestejd door de fa. Bos Koedijk, Timmerman, Alkmaar, Joh. Laan, Bergen, L.T.B., Alkmaar, als mede een kaas van de melkfabriek 'De Prinses' en gereedschappen van de fa. Finkensieper uit Bergen. Breelaan 13, Bergen Telefoon 20 01 BOMEN ZULLEN WORDEN GESNOEID De bomen in de Oude Prinsweg die voor het Bergens museum en de beroemde Lindeboom in de Hof- laan zullen door tekenen van verval en met het oog op de verkeersvei ligheid drastisch worden gesnoeid. In de Beemsterlaan zal de huidige beplanting worden vervangen door Lijsterbes of Berkebomen. Burgemeester L. J. de Ruiter ver zoekt njet klem de ouders de kin deren er op te wijzen de nieuwe aanplant, vooral die onlangs aan de Bergerweg zijn geplant, te ontzien. VOORZIENINGEN CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL In verband met de daling van het aantal kleuters aan de Christe lijke kleuterschool aan de Karei de Grootelaan heeft men een kleuter leidster moeten ontslaan. Door dit ontslag zouden dan 40 kleuters in een te kleine klas moeten worden ondergebracht. Door het maken van de twee lokalen tot een geheel en het bijtrekken van de garderobe zal het mogelijk zijn de 40 kleuters te handhaven. Anders had men 10 kin deren naar huis moeten zenden. Het gemeentebestuur vergoedt de kos ten van ongeveer 3000,- te com penseren met een huurverhoging. In het hart van wat genoemd wordt: 'De parel aan de Noordzee kust' zijn op verschillende plaatsen vuilnisbelten ontstaan. Doodgewoon vuilnisbelten. In de Berkenlaan is het bijzonder erg. We troffen er het volgende aan: kerstbomen met alle soorten huisvuil tot schillen en eierdoppen toe, voorts tuinafval en takken met tot slot een plas afgewerkte auto olie. En als men tenslotte 'geniet' van het 'dorpsgezicht' vanaf de Prinsesselaan ziet men een meters hoog afgerasterd hek met een serie schots en scheef neergezette wagens afgewisseld met hopen vuil en pa pier met als achtergrond een ker miswagen. Op het eerste gezicht 'n autokerkhof Bergen kent helaas nog meer van dergelijke plaatsen. Aan het einde van de Lijtweg, Zakendijk en bij het begin Kleine Dorpsstraat Maar ook Bergen aan Zee is geen toonbeeld van de zo geroemde Hol landse zindelijkheid. Papier en rom mel op vele particuliere terreinen en bij de bushalte van de NHADO zelfs twee hopen puin. In alle ge vallen vergat men het naamkaartje achter te laten BEJAARDEN BESTREDEN ELKAAR OP GROENE LAKEN 'De Berger Bejaarden Sociëteit' en de 'Bejaarden Sociëteit Luttik Ou- dorp' te Alkmaar hebben op het groene laken met biljarten en met klaverjassen een gevecht "eleverd waarvan elk der partijen een onder deel heeft gewonnen. Bergen kwam goed voor de dag met biljarten en maakte 400 cara- boles tegen Alkmaar 388. Met kla verjassen was Alkmaar veruit de meerdere. Alkmaar boekte 90084 pt. tegen Bergen 42893, derhalve een verschil van 47191 winstpunten voor Alkmaar. De uitslagen van het biljarten lui den als volgt G. de Waard 75 75 31 13 Jb. Renooij 75 57 31 8 Vondel 75 75 44 10 Buter 75 64 44 8 de Voldere 75 75 25 12 Stoop 75 42 25 7 Vennik 75 53 34 9 Bierman 75 75 34 11 Hoffstaeter 75 75 34 11 Molenaar 75 73 34 18 S. Zijp 75 49 37 7 Ben Schut 75 75 37 10 Ongeveer twee jaar geleden heeft de gemeenteraad aan een toonkun stenaar de opdracht verstrekt een muzikale compositie te vervaardi gen. In verband met het feit dat het studentenorkest voor de tiende maal in Bergen vertoefd heeft werd dit stuk aangeboden. Het werk is reeds uitgevoerd en goed beoordeeld Bij het geven van de opdracht was besloten de kosten te voldoen uit 't jaarlijkse crediet voor de aankoop van kunstwerken. Omdat men in middels aantrekkelijke kunstwerken had aangekocht, bleek het jaarlijkse crediet te weinig te zijn om hieruit ook nog de opdracht van 2700,- te voldoen. B. en W. stelden de raad voor het bedrag uit de kapitaals- dienst te putten omdat het anders EEN SPREKEND STANDBEELD Créghel deed dus net of hij een standbeeld was en zo probeerde hij Sluijper en Brusselslofsky om de tuin te leiden. De secretaris spiedde vol argwaan in het rond, terwijl Brusselslofsky diepzinnig in de vij ver tuurde, precies op de plaats, waar Créghel de steen in het wa ter had geschopt. „Wat zei je ook weer Sluijper?" informeerde hij actief, „hoorde je ze even een plons? Moet beslist een kikvors geweest zijn, want ik zie hier nog kringetjes in het water." dit nummer bestaat uit 6 pagina's niet meer mogelijk zou zijn kunst werken aan te kopen in het nu lo pende jaar. Uit de daaropvo lgende discussies bleek overduidelijk dat het gemeen tebestuur op financiëel gebied in de toekomst terdege rekening dient te houden met het raadslid van Schaik die als directeur van 'n bedrijf bij zonder scherp is op economisch ver antwoorde uitgaven. Hij stelde dat een gezin, maar ook een bedrijf en zeker een gemeente nimmer meer kan uitgeven dan ze in kas heeft. Nu valt er bij de gemeentehuishou ding wel iets meer te versieren zoals men dit noemt, maar de heer van Schaik bleef aan het grondbeginsel vasthouden. Hij stelde voor het ont brekende bedrag maar uit de kunst- kas van dit en volgend jaar te ha len. De heer N. de Graan stelde voor een suppletoire begroting te maken. Er werd over dit voorstel gestemd. Uitslag 7-7, hetgeen be tekent dat het de volgende maand weer ter groene tafel verschijnt. EEN SCHILDERACHTIG AANBOD De kunstschilder Jan de Leeuw, Oude Bergerweg is van mening dat men de kunstenaar veel te veel ziet als een luiaard, een gemakzuchtige en het komt zelfs veelvuldig voor dat men hem betitelt als 'parasiet'. Hij meent dat men maar eens moet komen kijken achter de schermen hoe moeilijk het eigenlijk wel is. Om het klimaat tussen de kun stenaar en het publiek te verbete ren bood hij de gemeenteraad van Bergen vijf schilderkwastjes ter be schikking aan. Hij nodigde de raad uit hiervan gebruik te maken. De raad heeft het aanbod aanvaard maar wij hebben een sterk vermoe den dat het afhalen van de kwasten geen realiteit zal worden en ab stract zal blijven. Vorige week kon u in 'De Duin streek' lezen dat onze correspon dent voor Bergen zijn werk door ziekte tijdelijk heeft moeten neer leggen. Er is echter nog een medewerker van 'De Duinstreek', die zijn werk „Kom, ga mede vriend Brus,,' sprak Sluijper, „er valt hier toch weinig te ontdekken, laat ons gaan slapen." Ze liepen door en passeerden Cré ghel die geen vin verroerde. „Ha, weer zo'n stenen pop schreeuwde Brusselslofsky, geef mij iets zwaars, Sluijper, dan sla ik hem aan gruzels." „Verknoei uw tijd niet zo, waerde Brus", zei Sluijper en liep door. Maar de minster bleef staan en zei: „Morgen laat ik alle beelden van Krelis uit deze tuin weghalen en vermorzelen. Ik wil dat vervelende Redaktie en administratie drukkerij Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268- 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Agentschap voor Bergen De Haan's boekhandel, tel. 24 52 Abonnementsprijs 6,85 per jaar, 1,75 per kwart. Advertentieprijs 15 ct. per mm, contracten speciale tarieven. om gezondheidsredenen moet neer leggen, n.l. onze bezorger en kwi tantieloper, de heer Postma. De heer Postma heeft in de loop der jaren veel en goed werk voor 'De Duinstreek' verzet. Wij hopen dat het met zijn gezondheid weer beter mag gaan, nu hij het wat kal mer aan kan doen. De heer Schekkerman sr. neemt het werk van de heer Postma over, zijn adres is: Oosterweg 6, Bergen, tel. 3981. Mocht u eens onverhoopt geen krant ontvangen, dan kunt u zich dus ook aan dat adres ver voegen. RED. Maandag 8 februari 19.45 uur Vergadering Hervormde Vrou wenvereniging in de consistorie kamer. Spreker: G. Nieuwenhui- sen hoofd dierenbescherming. Zaterdag 6 februari 1965 Konijnen- en Pluimveefokvereni- ging 'De Duinstreek'. Een praatje met dia's over het fokken van kleinvee door de heer A. Groot, keurmeelster uit Gouda, in 'De Rustende Jager'. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 6 februari Klaverjasdrive in café 'De Band' Aanvang 8 uur. Vrijdag 12 februari a.s. Algemeen Welzijn in 'De Roode Leeuw'. Onderwerp: 'De mens in de muziek', geïllustreerd met grammofoonmuziek door de toon kunstenaar Com. Jonker. Aan vang 20.00 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN H. W. J. M. POOT Dorpsstraat 30 Telefoon 2423 SCHOORL Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 hoofd niet meer om me heen zien. Ik heb gezegd." „Bedankt voor het compliment", zei Créghel. „Eeeeehh Nuuuuuuuuhhh zei je iets?" stamelde Brussels lofsky. „Nee, ik vergiste me zei Créghel weer. „O zorg dan dat zoiets niet meer voorkomt", bromde de minis ter, „een behoorlijk standbeeld hoort te zwijgen." En met deze woorden volgde hij haastig Sluijper die van het voorval niets gemerkt had. ,fa.A

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1