f9 99 Gemeentebestuur van Schoorl stelt bouwgrond beschikbaar Kristal met zilver Agenda Gerritsen Voorzieningen in de Horeca-sector Verandering blijkt niet steeds verbetering Oprichting leeszaal Bergen en Schoorl Berdos-Hugo Boys Culturele Raad Noord-Holland NIET EEN BRIL, MAAR DE «JUISTE BRIL Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Egmond's bloemenshow SCHOORLSE GEMEENSCHAP 70 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1965 40e JAARGANG No. 6 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoe» BERGEN GEBREK AAN SPORTVELDEN DOET ZICH VOELEN BURGERLIJKE STAND BERGEN roleóóor (^régWel 2de deel IHeektiiai dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie drukkerij Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268- 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Agentschap voor Bergen De Haan's boekhandel, tel. 24 52 Abonnementsprijs 6,85 per jaar, 1,75 per kwart. Advertentieprijs 15 ct. per mm, contracten speciale tarieven. Zoals overal elders baart de nog steeds voortdurende woningnood ook het Gemeentebestuur van Schoor] veel zorgen. Zoals u in het jaar verslag kunt lezen staan er in onze gemeente zo'n 100 woningzoekenden ingeschreven. Maar voor hen daagt het nu wel letterlijk in het oosten. Het gemeentebestuur is er n.l. in geslaagd in het uitbreidingsplan Schoorl-a(ost grond aan te kopen en wel nabij de Evendijk. Hier ko men 45 percelen grond beschikbaar voor de z.g. zelfbouwers. Op een door het gemeentebestuur belegde bijeenkomst die vorige week donderdag in de Rustende Ja ger plaatsvond waren alle woning zoekenden uitgenodigd en werd door burgemeester Bergh een en ander uiteengezet. 85, voor het merendeel jongere mensen die op de woninglij st staan hadden aan de invitatie gehoor ge geven. De burgemeester zei dat het goed is de heersende problemen op een dorp met elkaar te bespreken. „Een van de dringendste zaken in onze samenleving is de woningnood", zei de heer Bergh „en wij hebben 20 jaar na de bevrijding hierop nog geen antwoord gegeven. Er wordt veel over gesproken, meestal met begrijpelijke wrevel. Het is altijd nog zo dat Schoorl met pijn 4 woningen krijgt toegewezen en dit is een trieste zaak. Men kan zich afvragen hoe dit komt. In we zen ligt het probleem hierin dat er niet meer arbeidskrachten be schikbaar zijn. Dit is een zorg voor u en ook voor ieder gemeentebe stuur. Uit de bevolking van Schoorl kwam ook in toenemende mate de vraag of wij grond voor mensen die zelf wilden bouwen ter beschikking konden stellen. Wij hebben ons hier mee intensief bezig gehouden. In samenwerking met RCN, Euratom en Economische Zaken worden 85 huizen gebouwd in het uitbreidings plan Groet waarvan er 28 aan wo ningzoekenden kunnen worden ge geven. We zijn nu met nieuwe ob jecten bezig. De raad besloot tot aankoop van gronden waar, naar wij hopen, over enkele maanden, bouwactiviteit loskomt. Het ver- verheugt B. en W. bijzonder dat men er met het plan Evendijk in is geslaagd te voorzien in de behoef te een eigen huis te kunnen bou wen. Het plan is zo opgezet, dat per ceeltjes van 235 tot 500 m2 be schikbaar komen. De grondprijs hadden we eerst vastgesteld op 26,50 per m2 en iedereen vond dat duur. Wij hebben ons toen bij an dere gemeenten georiënteerd en kwamen tot de conclusie dat de grondprijzen daar het dubbele de den of zelfs hoger. Op de duur vonden we de oplossing door twee prijzen vast te stellen, n.l. 22,00 voor inwoners van Schoorl en 30,- voor mensen van buiten de gemeen te. Op de eerste plaats is de grond voor woningzoekenden bestemd en niet voor buitenstaanders die ter- wille van de rentabiliteit willen bouwen", zo besloot de heer Bergh. Hierna kwamen de tongen los en werden vele vragen op de heren achter de tafel afgevuurd. De bur gemeester werd kundig bijgestaan door de heren De Witte en Blom. De eerste ging in op de financiële de andere op de praktische kant van de zaak. De heer Blom zei dat men hier in de eerste plaats aan de zg. Bo- gaerswoningen denkt, weliswaar geen grote woning maar met het bouwen van dit type komt de rijks goedkeuring vrij vlot af. Hiernaast is er op de bouwgrond ruimte voor de systeembungalows van het Bouwfonds Ned. Gemeen ten. De Bogaerswoningen komen op 16.000,- terwijl ze voor uitbreiding vatbaar zijn. De heer Dekker, overigens was praktisch de gehele gemeenteraad aanwezig, vroeg hoe het komt dat de gemeente die toch voor 1,50 de grond koopt, deze verkoopt voor 22,-. De burgemeester zei dat de ge meente geen winsl (maakt. Maar voor het verschil in prijs moet de grond bouwrijp worden gemaakt, dat wil zeggen er moeten riolering, verlichting, aanplanting, wegen enz. worden aangelegd. Als de gemeente 10.000 m2 aankoopt, dan wil dit zeg gen dat slechts de helft voor wo ningbouw ter beschikking is, de andere helft heeft men voor wegen en bermen nodig. De hr. De Witte merkte op dat men voor een Bogaerswoning zo'n 300 meter grond nodig heeft. Dit bete kent ƒ6.600,- aan grond; 16.000,- voor de woning, dit is f 22.600,-. Als men een hypotheek van 70% neemt komt men voor rente en aflossing op een 40,- per week. Er volgde een discussie met en kele deskundigen over de vraag tot welke hoogte een z.g. tophypotheek werd verleend, hierover waren de meningen nogal verdeeld, 40,- per week is een heel bedrag, zei de burgemeester, maar u moet niet vergeten dat de woningwetwo ningen nu 25,- per week aan huur doen. En deze huizen worden nooit uw eigendom, terwijl u bij de Bo gaerswoning aan bezitsvorming werkt. De heer Bergh drong er op aan, toch vooral niet te aarzelen. „We hebben al te dikwijls meegemaakt dat dit gebeurde en achteraf had men spijt de beslissende stap toen niet te hebben gedaan. De meeste verloren kansen worden veroor zaakt door aarzeling", aldus de bur gemeester. Verder bleek dat men voor de Bo gaerswoningen een Rijkssubsidie krijgt en wel ten bedrage van on geveer 800,-. Zoals gezegd zijn er 45 bouwmo gelijkheden; men stelt zich voor toe stemming te geven tot de bouw van 9 dubbele en 17 enkele woningen terwijl hiernaast meerdere huizen onder een kap kunnen verrijzen. Na de pauze waarin door het ge meentebestuur een kopje koffie werd aangeboden, werd gesproken over het dikwijls hoge architecten honorarium en gaf de heer Blom een overzicht van het werk dat op de verschillende bureaux dient te geschieden voordat kan worden gebouwd. Voorts zal, als het aantal liefheb bers de 45 overschrijdt, een selectie moeten worden toegepast, wellicht door middel van loting. Na een discussie over de erfpacht kwestie kwamen de huizen in het uitbreidingsplan Groet aan de or de. Hoewel de huur nog niet defi nitief is vastgesteld, beweegt deze zich rond de ƒ115,- per maand. Dit is vrij duur maar dat komt om dat de huizen van centrale verwarming zijn voorzien welke op gas werkt. „Het aardgas komt in Noordholland te laat", zei de burgemeester, „er is momenteel een gevecht aan de gang tussen Hoogovens en de Gas unie. Maar over een jaar of drie, vier als ook onze provincie van het aardgas is voorzien zijn de bewo ners van deze huizen goed af. De prijs die ze dan voor het aardgas moeten betalen ligt gelijk met .de huidige kolenprijs. Verder moet met beleid worden gestookt en daarvan hangt uiteraard af hoeveel de ver warming kost." De heer Blom bleek verder bereid te zijn om in de avonduren op zijn kantoor aan de Laanweg zitting te houden. De gegadigden kunnen zich dan over de tekening buigen en een perceeltje reserveren. Ten slotte drong de heer de Leeuw in een kernachtig toespraakje er vooral bij de jeugd op aan, samen een nestje te bouwen als dit maar enigszins mogelijk is. Om half elf werd de bijeenkomst, waar een bijzonder goede sfeer heerste, door de burgemeester ge sloten. In de Horeca-sector waarin be grepen de hotels, restaurants en pensions worden talrijke voorzie ningen getroffen om in het komen de seizoen een goede accomodatie te hebben. De enorme investeringen die hier mede vaak gepaard gaan hebben een twee-ledige bedoeling. Moder nisering van het interieur en opvoe ring van de accomodatie op de eer ste plaats en vervolgens om een goede positie in te nemen ten aan zien van de concurrentie van het buitenland - die naar verwachting dit jaar niet - maar toch in de naaste toekomst steeds meer merk baar zal zijn. Vooral nu men steeds meer 'ontdekkingen' doet van nieuwe toeristische plekjes in 'gou den' zonne-oorden met prijzen die zo ongeveer gelijk aan Nederland liggen. Zo wordt in Bergen aan Zee hotel Monsmarum aan de Zeeweg sterk uitgebreid en gemoderniseerd. Ho tel Prins Maurits aan de van Has seltstraat dat in 1906 bij de stich ting Bergen aan Zee tot stand kwam, wordt praktisch geheel ver nieuwd. Het aantal kamers wordt van 11 tot 24 uitgebreid en het ho tel zal wat de accomodatie betreft waarschijnlijk de modernste van de hele badplaats worden. Aan de Bou levard bouwt de heer J. Klanker 'n geheel nieuw café-restaurant. In Bergen heeft Hotel de Boshoek aan de Studler van Surcklaan een ingrijpende modernisering onder gaan. Het interieur heeft veel meer huiselijkheid verkregen hetgeen door de gasten zeer op prijs wordt gesteld. Hotel 'Boslust' aan de Kruisweg heeft een andere eige naar gekregen en wordt op het ogenblik grondig verbouwd. Van de café-restaurant-bedrijven zijn het 'De Rustende Jager' die op het ogenblik aan de voorzijde ge heel wordt leeggesloopt om daarna een nieuw interieur te krijgen. Voorts 'Palermo' aan de Kleine Dorpsstraat dat steeds meer belang stelling gaat trekken. Voorts zijn er talrijke pensionbedrijven die min of meer ingrijpende wijzigingen en verbeteringen hebben aangebracht. Elke verandering is nog altijd geen verbetering, luidt het oud- Hollandse gezegde. Dit geldt wel in het bijzonder voor de bocht bij Pe- siebad waar ondanks de vorig jaar aangebrachte verbeteringen nog steeds wagens die een grotere snel heid hebben dan 80 kilometer er behoorlijk uitvliegen. Meestal zijn het de minder ervaren rijders die zich hier verkijken en hun wagen niet meer in bedwang kunnen hou den. Een ander maar eigenlijk even gevaarlijk punt vormt de parkeer gelegenheid bij café-restaurant 'Ex tase' aan de Bergerweg. Ook hier zijn onlangs ingrijpende voorzie ningen getroffen, maar evenwel met een omgekeerd resultaat. Bezoekers gaan reeds voorsorteren en vaart minderen, geven te kennen daar te willen parkeren. De achterop ko mende auto's zien dit blijkbaar niet en zoals in de nacht van zaterdag op zondag kon de eerste wagen niet op de parkeerplaats maar op de schroothoop 'parkeren'. De r.k. voetbalvereniging Berdos heeft momenteel te kampen met een gebrek aan sportvelden. Hierdoor zijn moeilijkheden ontstaan met de training. Om het huidige speelveld in conditie te blijven houden heeft men voor verschillende elftallen de buitentraining voorlopig moeten stopzetten. Men moet wachten op de sportvelden aan de Meerweg die door het gemeentebestuur worden aangelegd en naar verwachting over Pasen gereed zullen zijn. DAMCLUB BERGEN De uitslagen van de onderlinge competitie luiden als volgt GROEP A D. Buisman-J. Blieken- daal 2-0; J. Stam-J. de Moor 2-0; P. Boots-K. Kruisinga 2-0. GROEP B P. Franzen-N. Erkamp 2-0; C. Tromp-K. Span 2-0; G. Roosloot-E. Stam 1-1. Mede op initiatief van de Cultu rele Raad voor Noord-Holland, die zijn zetel heeft in Huize 'Kranen- burgh' aan de Hoflaan in Bergen is een werkgroep opgericht om te komen tot oprichting van een open bare leeszaal en bibliotheek. Reeds jaren bestaat er in Bergen en omgeving grote behoefte aan een goed geoutilleerde leeszaal en bibliotheek, vooral nu de Eerste Bergensche Boekhandel en Schoe- link hun uitleenbibliotheek die bei den van zeer beperkte omvang wa ren, hebben opgeheven. Thans res teert alleen nog Boekhandel Tho mas in de Sint Antoniusstraat met eveneens een bescheiden aantal boeken. De bedoeling is de vorming van een openbare leeszaal en bibliotheek voor Bergen en Schoorl. Aan de gemeentebesturen van beide ge meenten is een verzoek om subsi die gericht. Een realisering op kor te termijn zou zeer gewenst zijn, mede in het belang van het vreem delingenverkeer. Bij ongunstige weersomstandigheden kan dit een welkome verpozing voor de gasten betekenen. van 1 februari tot 8 februari 1965 GEBOREN Liduina Maria, dochter van Nico- laas Visser en Maria Castricum, Oosterweg 41. Martin Peter, zoon van Peter Martin Mulder en Cilia Boorsma, Komlaan 15s. Babette Bri- gitta, dochter van Johannes Petrus Vrasdonk en Johanna Maria Bes teman, Verlengde Geestweg 18. Marjolein, dochter van Jan Ype Wielinga en Brigitta Pieternella Vingerling Alkmaar. Johanna Maria Adriana, dochter van Nicolaas Wil helmus Ligthart en Eduarda Ca- tharina de Waard, Bergerweg 108. Ronald Jacobus zoon van Jacobus Ruijter en Veronica Gomes, Oos terweg 1. Edwin Dirk, zoon van Fedde Johannes de Jong, en Elly Jonker, Zwanenbloemweg 10. Dirck Korstlaan, zoon van Dirk Cornells Bakker, en Cornelia Wilhelmina Everdina Smits, Paulineweg 19. Sebastiaan Josef Johannes, zoon v Cornells Petrus Gieling en Corne lia Afra Maria Glorie, Kogendijk 9. Jessica Theodora Maria, dochter v. Laurentius Johannes van de Kamer en Johanna Geertruida Morsch Alkmaar. ONDERTROUWD Reinier Johannes Maria Kleverlaan, gemeenteambtenaar, Midden Geest- weg 31 en Tekla Dekker, 23 jaar, zonder beroep. Oude Prinsweg 7. Gerardus Hendrik Kager, 26 jaar, wijnhandelaar, Dorpsstraat 51 en Anja Jacoba Bes, 19 jaar, tandarts assistente. Dornsstraat 75. Willem Albert Fedor Hasselaar, 26 jaar, kantoorbediende, Zeeweg 34 en Johanna Clara Reses, 23 jaar, zon der beroet). Zeeweg 34. Cornelis Schotten. 26 jaar, tegelzet ter, Versnyckweg 11 en Johanna Margaretha Roozendaal. 28 jaar, zonder beroep St. Adelbertuslaan 9s. GEHUWD Petrus Johannes Mooij en Beatrix Jol, Zaandam, Twiskerweg 316. OVERLEDEN Evert Cornelis Docter, 82 jaar, e.v. Geertje Mienis, Notweg 30s Bruin Appel, 65 iaar, e.v. Johanna Wilhelmina Terweij, Jan Olden- burglaan 11. Berdos heeft een benauwde zege op Hugo Boys kunnen behalen en daarmede een schrale revanche kunnen nemen op de eerste wed strijd van het seizoen die toen uit tegen Hugo Boys werd verloren. Deze betreffende overwinning van Hugo Boys op Berdos is tot nu toe de eerste en laatste van dit speel seizoen gebleven. Meer dan ooit kwam in het spel tegen de club van de onderste plaats duidelijk tot uiting dat er bij Berdos een groot hiaat is waar te nemen. Dit doet zich vooral het meest gelden tegen clubs waarvan de spelers meestal aanmerkelijk zwaarder van lichaamsbouw zijn. De aanvallen van Berdos die in technisch opzicht een uitstekende ploeg genoemd kan worden, zijn steeds weer zorgvuldig opgebouwd. De Berdos verdediging is meestal een moeilijk te nemen barriëre. Maar als de voorhoede vlak bij het doel is genaderd ontbreekt de be slissende factor om doelmatig een bal in het net te lanceren. Ook nu vormde dit weer een ernstig strui kelblok waarbij ook nog het veel te korte spel veel afbreuk doet. Berdos ging gelijk in de aanval en een drietal schitterende aanval len volgden elkaar in snel tempo op. De doelpunten lagen voor het grijpen maar het succes bleef uit. Heerhugowaard drong eveneens krachtig op maar hun vaak verras sende aanvallen werden meestal op veilige afstand door de Berdos ach terhoede en keeper Kuin keurig weggewerkt. In de tweede helft 'n geheel an der beeld. De Hugenoten werden geheel op hun eigen speelhelft ge drongen maar zagen toch kans om bijzonder gevaarlijke uitvallen te doen met goed open spel. Eerst na een kwartier kwam voor Berdos 't lang verwachte en enige doelpunt je. In een duel voor het doel waarbij de bal tweemaal tegen de lat af ketste schoof Piet Grolman ten slotte na de derde poging de bal in het net. Wegens grote belangstelling gaat thans in februari opnieuw een jeugdleiderscursus 'Creatieve hand vaardigheid' van start. Deze cursus wordt georganiseerd door het Ka dercentrum voor ludische vorming van de Culturele Raad Noordhol land in samenwerking met het club huis 'De Burcht' en de Alkmaarse J eugdgemeenschap. Het betreft hier een werkcursus praktische handvaardigheid die in een serie van 40 lessen u vertrouwd maakt met vijf hoofdtechnieken: Klei-Hout-Karton-Papier en Waar deloos materiaal. Verder wordt er nog een keuze gedaan uit een aan tal keuzetechnieken zoals linoleum- snijden-Raffiawerk lichte metaalar beid enz. Dit gedeelte van de kadercursus wordt afgesloten met een examen waarbij een commissie uit de Fe deratie van verenigingen van han denarbeid u zowel praktisch als the oretisch aan de tand zullen voelen bovendien wordt nog een beoorde ling van het thuis gemaakte werk gegeven. Na het A-gedeelte volgt dan nog een B-gedeelte van 10 lessen, waar bij het gaat om een achtergrond te verkrijgen voor het werken met en aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. het les geven aan een groep. Voor deelname aan dit deel van de cur sus moet men in het bezit zijn van het A-diploma. Deelname kosten voor de totale cursus 145,-, waarbij twee week einden op de volkshogeschool als voorbereiding voor de examens zijn inbegrepen. Het materiaal dat op de lessen wordt gebruikt is bij het cursusgeld inbegrepen. Extra mate riaal voor het werken thuis komt voor eigen rekening. Belangstellenden voor deze cur sus kunnen zich opgeven bij het Kadercentrum voor ludische vor ming van de Culturele Raad Noord holland, Hoflaan 22 te Bergen-Nh. telefoon (02208) 2967. Van 12-15 februari leeft Egmond weer in de ban van de bloem. In deze periode zal de milde hand weer regeren van de lentefee. In een overvloed van geur en kleur zal zij zich van haar schoonste zijde la ten zien tijdens de grote tentoon stelling van getrokken bolbloemen welke gehouden zal worden in de bedrijfsgebouwen van de Fa. J. de Waard en Zonen aan de Herenweg te Egmond aan de Hoef. Dat Egmond in bovengenoemde periode in de ban leeft, geldt wel heel speciaal voor de groep kwe kers-liefhebbers die zich onder de naam van 'Egmonds-Bloemenshow' hebben geschaard en zich voorstel len onder dezelfde naam in het win terseizoen een expositie te houden van bolbloemen, welke in verwarm de kassen klaargestoomd worden. Vrijdagmiddag 12 februari om 3 uur zal de burgemeester van de Egmonden de edelachtbare heer A G. Bakker de opening verrichten waarna om vijf uur de tentoonstel ling voor het publiek zal worden opengesteld. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur. Bijzondere attractie Sprookjes- stad: inzending bloemschikkunst; wedstrijd in soortenkennis. Zaterdag 13 februari 1965. Openbare klaverjasdrive, uitg. van de Konijnen- en Pluimveefokver 'De Duinstreek' in De Rustende Jager, aanvang 20.00 uur. Donderdag 18 februari 1965 Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, afd. Schoorl en Groet, ge zamenlijk met de Hollandse Mij v. Landbouw. Filmavond Caltex aanvang 19.45 uur in De Roode Leeuw. Vrijdag 12 februari 1965 Klaverjasdrive van 'Dujntreffers' in café Slijkerman te Catrijp, aanvang 20.00 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN dr. LUIF, Nieuwe Bergerweg Telef. 3130 SCHOORL dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 DE KONING SLAAPT „Prachtig", sprak Créghel, toen Sluijper en Brusselslofsky uit het gezicht verdwenen waren, „dat was net op tijd, want mijn arm begon al te slapen. Een akelig gevoel is dat. En dan moet zo'n stuk samen zweerder je nog uit staan te ma ken voor stenen pop ook! Ik had hem het weet niet wat moeten doen Enfin. Het was in ieder geval een teken dat mijn optreden als stand beeld geslaagd was. En bovendien ben ik te weten gekomen, wat ze met me voor hebben. Alle mensen, ik zal ze krijgen, zowaar ik Cré ghel heet! Zo nu ga ik slapen!" Door een andere deur kwam hij het paleis weer binnen en botste tegen een lakei aan, die, gewapend met een kaars, bezig was de deuren af te sluiten. „Verschoning, Majesteit", stamel de de man, en sprong in de hou ding. „Ik wist niet „Ja, 't is al goed," bromde Cré ghel, stormde hem voorbij en be landde in zijn slaapkamer. Voor zijn bed stonden twee lakeien, die bei den een kussentje in hun hand hiel den. Op het ene lag een slaapmuts en op het andere een paar pantof fels. „Ik wil d'r in", zei Créghel, „ga opzij. „Uw slaapmuts, Majesteit", zei de ene lakei. „Uw slofjes, Majesteit, sprak de ander. „Wat mankeert jullie", schreeuw de Créghel, „zie ik er uit als iemand die in bed een slaapmuts op heeft! Hè Zeg er es Vooruit! De dienaren mompelden iets, wat niet te verstaan was, en werden daarna op vriendelijke, doch beslis te manier de deur uitgezet. Even later lag de professor heer lijk te slapen, maar stil was het niet, want hij lag afgrijselijk te snorken en produceerde een geluid alsof er eer; heel bos werd omge zaagd.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1