weeklkd 99 99 Jubileum dr. Poot werd grootse huldiging Horloges NIET EEN BRIL, MAAR DE JUISTE BRIL Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Gemeenteraadsperikelen Alles voor de Fotografie Komt burgemeestershuis leeg Onderwijsperikclen Voorbereiding bevrijdingsfeest Jeugd begiftigde burgervader met Ridderorde Tijdsbesteding Elkshove Corselets APO en K.JVO culturele avond Grote deelname aan de ronde van Noordholland INGEZONDEN STUKKEN Gerritsen SCH00RLSE GEMEENSCHAP Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoer DONDERDAG 4 MAART 1965 FOTO DICK van BERGE »WALA Corsetterie» JONG TALENT TRAD NAAR VOREN FRANSCHE STEEG WORDT VERLEGD 40e JAARGANG No, 9 SCHOORL 2de deel 73 ^rojeóóor (^régWel DE DUINSTREEK «',-r MpAkv -iff 'Y'iÜiiif Tfr'"'i rriiiTnÓitfliBlÉwrtMBWMii De receptie die maandag in het Parkhotel werd gehouden in ver band met het 40-jarig jubileum van Dr. H. Poot is een overweldigende manifestatie geworden van patiën ten, vrienden en bekenden. Burgemeester L. J. de Ruiter be gon met de echtgenote van de jubi laris in het feest te betrekken die dit jaar reeds 35 jaar getrouwd Burgemeester de Ruiter schetste haar belangrijke taak in dit dorp dat 40 jaar geleden van 5000 tot 12.000 inwoners was uitgegroeid. Hij bo.od haar namens het gemeente bestuur bloemen aan alsmede de nieuwste en meest perfecte opna men van de Mattheus Passion. Vervolgens wendde hij zich tot de jubilaris die hij het kenmerk noem de van de echte Bergenaar, een ge meenschapsmens. Hij noemde hem een openhartig man die zegt wat hem op de tong ligt maar zich ook op het juiste moment corrigeert. De bevolkipg is ook in Bergen sterK gewijzigd maar het eigen karakter is gebleven. In deze bruisende ge mengde en niet dogmatische plaats heeft u steeds 'n plaats weten te vinden. Met al deze veranderingen is de mentaliteit v. de bevolking sterk gewijzid, hij doelde speciaal op de emancipatie waarbij de jubilaris zich een strijdbaar figuur heeft ge toond. Hij bracht een citaat naar voren van een Bergenaar die grote hilariteit ontlokte: „Dr. Poot laat je zo maar dood gaan, Dr. Poot laat je ook weer op staan." Hij wist hier optredend en daar troostend rond te gaan. De registers voor de inschrijving voor het jubi- leumgeschenkt hadden duidelijk kenbaar gemaakt hoe hij wordt ge waardeerd. Het had het comité van voorbereiding bijzonder getroffen dat vele van zijn patiënten niet tot zijn geloofsgenoten behoren en de gevarieerdheid van zijn praktijk. Namens het comité en patiënten bood hij de nieuwste microscoop aan. Voorts deelde hij mede dat in de raadsvergadering was besloten wegens zijn uitzonderlijke diensten als huis- en gemeentearts in de ge meente Bergen bewezen, dit tot uit drukking te brengen door 't verle nen van een ere-penning met bij behorende oorkonde, door de kunst schilder Nico Berkhout vervaardigd. De Zeer Eerwaarde heer Pastoor Th. van Beers noemde het ambt als geneesheer de meest bevoorrechte taak in de maatschappij. Hij ver bond kunde, optimisme en gepaste humor aaneen. Hij hoopte dat zijn .laMBatiiMsÉhi zoon dezelfde voetsporen zou mogen volgen, en dat de grote geneesheer hem de kracht zou mogen geven verder te gaan. Dr. J. M. P. Lugten bracht mede namgns collega's en zijn assistent dr. Houdé hulde aan zijn collega en noemde het een unieke prestatie om dienst te doen in zo'n omvang rijke praktijk, alleen mogelijk ge maakt door zijn wilskracht. Nog nimmer had in Bergen een arts 40 jaar achtereen gepraktiseerd. Hij schreef dit toe aan de volgende punten: 1 ijzersterke constitutie; 2 religieuze overtuiging die voor hem een geweldige steun betekende. 3. gelukkig gezinsleven. 4. liefde voor het beroep; 5. zijn geheime wapen, de humor. Hij bracht dank dat hij ook voor hen, zijn collega's steeds heeft klaar willen staan. Namens de collega's bood hij hem een boek aan van zijn vakantieland Spanje. De heer Schuld, voorzitter van 't Wit-Gele kruis bood de jubilaris een ondersteek aan waarin een bloemstuk was verwerkt. De heer Schuld hoopte dat de jubilaris dit niet als steek onder water zou be schouwen. De heer W. de Vries, voorzitter van het Witte Kruis, over enige tijd het Groene Kruis, had gehoopt de schetsplannen van het nieuwe ge zamenlijke wijkgebouw te kunnen aanbieden. Dit mocht nog niet ge lukken. Hij hoopte dat de nu nog 'Roomse' ondersteek binnenkort een gezamenlijk ondersteek zou mogen zijn in het nieuwe gebouw. De heer H. N. Zonjee bood de ju bilaris namens de r.k. Kring even eens een geschenk aan. Dr. H. Poot dankte iedereen als volgt: „Wat is het heerlijk om een mens te zijn. Miin 40-jarige taak was er één van liefde tot de pa tiënt en omgekeerd. Ik voel me als een vader van een gezin, als een kapitein op een schip. Ik hoop nog lanf als arts, met als assistent mijn zoon Hein, te kunnen werken en ik zou het prettig vinden als dan eens od miin grafzerk zou staan: „Hier ligt Dr. Poot, de snaak is nu zelf dood". Hij dankte zijn collega's voor de hulde en in hgt bijzonder dr. Van Gelder met wie hij jarenlang heeft samengewerkt dat de gezondheid dr. Van Gelder noopte zijn praktijk voor een deel op te geven. Talrijke patiënten kwamen de ju bilaris na het officiële gedeelte hem gelukwensen. aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. Het meest belangrijke punt van de gemeenteraadsvergadering vorm de het beschikbaar stellen van het bedrag voor de betaling van de mu ziekcompositie 'Dona Montana' dat door de Bergense kunstenaar Hans Henkemans werd gecomponeerd en aan het studentenorkest werd aan geboden. Dit vergde een bedra" van 2700 dat gedekt zou worden uit het jaar lijkse crediet van 4000,- voor aan koop van kunstwerken. Dit bedrag bleek niet toereikend te zijn en B. en W. stelde voor dit te voteren op de kapitaalsdienst. De raad bleek de vorige maal hiertoe niet bereid en na £en motie van de heer de Graan staakten de stemmen. Nu kwam het weer op tafel en de verrassing was groot toen mevr. Broekman mededeelde dat ondanks de grote aankopen in 1963 en 1964 er zelfs nog 4505,- in kas was van de 'cultuur-pot'. Zou men hier het bedrag van ƒ2700.- aftrekken dan zou nog 1805,- overblijven om nog aankopen voor het lopende jaar te doen. Na deze mededeling trok de heer De Graan zijn voorstel in. Het was en bleef absurd het op de kapitaals- dienst te schuiven, vooral nu er nog geld bleek te zijn. Ook de heer Van Schaik bleef in dit opzicht bij het oorspronkelijke standpunt. Eerst toen kwamen de tongen los over de amandementen van de vorige ver gadering. De wethouder Zonjee deed op diplomatieke wijze een bekente nis dat hij de vorige keer in de war geraakt was door de verschillende amendementen. Bovendien bleek ook in de notulering een vergissing gemaakt te zijn. De voorzitter betwijfelde echter of de cijfers van mevrouw Broekman wel juist waren en lanceerde we derom het voorstel van B. en W. om het geld uit de kapitaalsdienst te voteren en in 5 jaar af te schrij ven. Mr. Sluis bracht de oplossing. Hij stelde voor om een extra bedrag van 2700,- boven het gewone be drag van ƒ400.0,- in het cultuurpot je te doen. De heer De Graan steun de dit voorstel en trok zijn amen dement in. Het voorstel van Mr. Sluis werd door de raad aangeno men maar de heer Van Schaik, v. d. Rest en mevrouw Broekman bleven bij hun standpunt om het bedrag uit de pot te halen, en stemden te gen. Breelaan 13, Bergen Telefoon 20 01 Burgemeester L. J. de Ruiter wil graag in het bejaardencentrum '01- denhove' aan de Nesdijk gaan wo nen. Hiermede komt dan zijn wo ning vrij. Zo ver is het nog niet. Wel zou hij er in de toekomst graag wil len wonen. Deze verklaring kwam naar aanleiding van de opmerkine dat de ramen van 't in bouw zijnde complex te klein zouden zijn en de mensen niet gemakkelijk naar bui ten zouden kunnen kijken. De ar chitect heeft de ramen met opzet niet te groot gemaakt omdat de be jaarden in het algemeen liever in de beslotenheid leven dan van bui ten af door een groot raam 'van ta fel te worden weg gekeken'. Boven dien blijft de warmte van de huis kamer beter behouden. Voor een goed uitzicht is de indeling van de kamer van het meeste belang. Bergen heeft naast zijn naam op het gebied van het vreemdelingen verkeer ook een voortreffelijke naam op onderwijsgebied verkre gen. Zo telt Bergen alleen al op la ger onderwijsgebied 8 scholen, waarvan 6 bijzonder onderwijs en 2 openbare scholen, te verdelen in 2 openbare scholen, drie r.k. scholen, vrije school, Berger Schoolvereni ging en de ver. Chr. Nat. schoolon derwijs die tesamen 1256 leerlingen tellen. Daarbij komt nog de openbare ulo de r.k. Antonius ulo en de Berger Schoolyer. voor ulo, tesamen met ongeveer 450 leerlingen. Heeft u met uw kind soms op de lagere school moeilijkheden met het onderwijs? Men kwam op de laatste raadsvergadering plotseling tot de 'opstellende' ontdekking dat er ook no5 een negende lagere school is. De Europese school aan de Zuur- vensweg met hele kleine klasjes. Maar verschillende raadsleden voegden er "mlijk aan toe daarvoor maar geen reklame te maken want anders ontvolken we onze eigen scholen hetgeen alleen maar schade kan brengen aan het vereiste leer lingen-aantal. De voorzitter stelde de leden gerust. De kinderen van de personeelsleden van Euratom hebbn toch de voorkeur. Sedert enige tijd wordt er een grote activiteit ontplooid in ver band met het voorbereiden van de herdenking van de bevrijding op 4 en 5 mei a-s. Er is weer een hoofd bestuur gevormd en diverse com missies zijn ingesteld om de onder delen van het programma uit te werken. In de vooravond van 4 mei zullen de gevallenen worden herdacht. Daar het gedenkteken en de boom in het Van Reenenpark in overleg met de nabestaanden der slachtof fers zullen worden overgebracht naar de begraafplaats der geallieer de militairen, zal de herdenking van allen, die hun leven gaven voor hetzelfde doel, gelijktijdig kunnen plaatsvinden. Op 5 mei zal de feestelijke her denking plaatsvinden. Hiervoor is een zeer gevarieerd en aantrekke lijk programma in voorbereiding. Binnenkort worden nadere bijzon derheden gepubliceerd. De leden van de r.k. jeugdsocië- teit hebben burgemeester L. J. de Ruiter en zijn echtgenote tijdens een grandioos carnavalsfeest de versier selen aangeboden en opgespeld, be horende bij de 'Orde van de Dikke Boom' en hem tevens verheven tot het 'Groot vizierschap'. Dit ge schiedde door Vincent Windrich. De burgervader nam de ordeteke nen dankbaar in ontvangst en ho noreerde dit door aan de bijna 140 jongens en meisjes een rondje aan te bieden. De heer Schrama werd in de zelf de orde benoemd tot ritmeester en zijn echtgenote tot freule. Harry Schildkamp en Rina Kuin mochten hierbij de ordetekenen overhandi gen. Het is een uitbundig feest gewor den in een prettige ongedwongen eigen sfeer die de hedendaagse jeugd kenmerkt. Alle deelnemers waren gecostumeerd en er waren bijzonder aardige vondsten bij. Ka pelaan Spiekerman behaalde de eer ste prijs met pakje 'Peter Stuyve- sant'. De tweede prijs viel ten deel aan Diny Smit met 'Schooljuffrouw uit 1672'. De band 'The Drifting Four' uit Alkmaar verzorgde de muzikale om lijsting. De commissie tijdsbesteding die onvermoeibaar en reeds jarenlang regelmatig zorg draagt voor een passende tijdsbesteding, organiseer de voor de bewoners van het be jaardencentrum 'Elkshove' een film avond. De flmdienst van de PAM-olie- maatschappij verzorgde deze buiten gewoon goed verzorgde filmavond dat begon met een film over het be zoek van prinses Beatrix aan de west. Voorts een film over Volen- dam en Marken onder de titel 'Er is geen zee meer', een uitmuntende produktie van Bert Haanstra. Ook een ontspanningsfilm van Laurel en Hardy ontbrak niet. Ingezonden mededeling DE IDEALE FOUNDATION VOOR DE MODERNE VROUW in lycra vanaf 20,- Payglop 23 - Alkmaar Corsettenhuis »DE BOER« Langestraat 117 - Alkmaar Profiteert van onze 25-jarige ervaring BERGEN VOELT NIETS VOOR STERKE UITBREIDING De gemeente Bergen voelt niets voor een sterke uitbreiding. Het is niet de bedoeling dat we er een tweede Castricum van maken, al dus wethouder Zonjee. Door het uit breidingsplan niet in zijn geheel maar in onderdelen gereed te ma ken en goed te keuren, betekent dit automatisch een rem om niet alles onmiddellijk vol te bouwen. Als we de plannen in etappes realiseren houden we een beter overzicht en kunnen dan voor de Bergenaren zelf nog wat grond voor woningbouw overhouden. We gaan met een voor zichtig beleid te werk en hebben er geen behefte aan om Bergen vol te stouwen met hoogbouw en een inwonertal van 30- tot 40.000 men sen. In het verslag van vorige week heeft zich 'n naamsverwisseling voorgedaan. Fientje d. Wit, Karei d. Grootelaan 33, een leerlinge van Di- na van Berge, van Peltlaan, toon de haar jong talent op de piano, terwijl Cora Huting de verschillen de nummers aankondigde. Mevr. Diesfeldt, de presidente van het vrouwengilde die binnen kort afscheid neemt, presenteerde de jongere kinderen in dit verband een zakje snoep en de oudere deel nemers een reep chocolade. NOG GEEN VESTIGING VAN SNACKBAR Voortdurend blijven de geruchten de ronde doen dat de fa. Albert Heyn het pand Breelaan 23, gele gen naast het pension 'De Zilver- spar' zou hebben aangekocht voor de vestiging van een snackbar. Deze geruchten worden absoluut tegengesproken. Het pand is door anderen, afkomstig uit Groningen aangekocht en is slechts tijdelijk bewoond door de chef van de fa. Albert Heyn. Het ligt in de bedoe ling om het perceel eerst in septem ber te gaan verbouwen tot snackbar. De huidige Fransche Steeg, die inmiddels alle romantiek verloren heeft, zal worden verlegd om uit breiding van 'Palermo' mogelijk te maken. Men heeft hiervoor een pla noloog ingeschakeld. Mevr. Zeiler - Kouwenaar meende dat men op ge meentewerken deskundig personeel genoeg heeft die dat zelf had kun ne doen. De voorzitter meende dat iemand van elders meestal een an dere en ruimere visie heeft en dat dit de plannen beter tot zijn recht doet komen, ondanks de meerdere kosten. GROTE CONSTERNATIE Het bericht, dat de koning een re de zou houden veroorzaakte grote consternatie in de studio van de Boelmaanse Radio Omroep. Dat kwam natuurlijk omdat het zo onverwacht was gekomen. Bij andere gelegenheden werd altijd weken van te voren bekend ge maakt wanneer de koning zou spre ken. Deze keer was het dus wel erg belangrijk. In het halfuurtje voor de vrouw werd net een zangvoordracht gege ven door een dame en een heer die erg mooie stemmen hadden. Op de achtergrond zat iemand op een hele mooie piano vals te spelen. Maar ja, daar kon de omroeper natuurlijk dit nummer bestaat uit 6 pagina's NIEUWE VESTIGING De heer J. J. Abbo zal binnenkort in het winkelpand Dorpsstraat 3a een showroom gaan vestigen met radio's, t.v., was-automaten. centri fuges en koelkasten. De heer Abbo die voorheen was opgenomen in de fa. Waslander en Co. gaat zich nu geheel zelfstandig vestigen. VAN PLANKTON TOT PLASTIC Op vrijdag 12 maart zal boven staande film, die een interessant beeld geeft van de oorsprong van de oliewinning en de verdere ont wikkeling, in het Oranje-Hotel wor den vertoond. Aan de hand van enkele films en kleurendia's wordt een duidelijk overzicht gegeven van alles, wat komt kijken bij het bodemonderzoek voor olie- en gaswinning. Introduktiekaarten voor deze bij zonder belangwekkende avond kunt u verkrijgen in de boekhandel van W. de Haan en eventueel aan de zaal. De zaal is geopend om half acht en precies om acht uur vangt de le zing aan. In Amsterdam vond de start plaats van de dertiende ronde van Noordholland voor automobilisten, georganiseerd door de RAC-west waaraan 123 equips deelnamen. De rit die in Bergen bij 'De Rus tende Jager' eindigde was de eerste grote kaartlees-rit na de winter maanden en tevens de eerste 'Rid- derrit', meetellend voor de club kampioenschappen 1965. De rit ging via Hoorn en Schoor! naar Bergen. De deelnemers kon den gebruik maken van originele stafkaarten waarop de routebe schrijving via een rode lijn op was aangebracht en die door de eigen topografische dienst was vervaar digd. Toch betekende Bergen en Bergen aan Zee voor velen nog een struikelblok om in de gestelde tijd binnen te zijn. Dit gedeelte van het parcours van 25 km met een totaal van 161 km was voor ervaren rij ders zelfs nog een zware opgave. In deze rit was de taak van de kaartlezer belangrijker dan de rij kunst van de bestuurder. De uitslagen luiden: klasse A 1 Martini-van Delden, Amsterdam 2 Bos-Hout, Haarlem 3 Seegers-Overtoom, Den Haag Klasse B 1 Gebroeders Groenewoud, Bergen (rijden pas V/t jaar) 2 Stork-Vries 3 Reiman-Jochems Klasse C 1 Smeer-v. d. Westen 2 Bolle-van Ree 3 Frederiks-Broekman. (Buiten verantwoording van de redaktie) Gaarne zou ik een klein stukje plaatsruimte willen vragen, voor de gehouden gymnastiekuitvoering op 20 februari door onze plaatselijke ver. 'Olympia'. Ikzelf wel deskundig op dit gebied onze schrijver geen turndeskundige. geen rekening mee houden. Hij moest de luisteraars vertellen, dat de koning zou spreken. Daarom holde hij de uitzendzaal binnen en beduidde het drietal dat ze op moesten houden. De pianist en de dame met de mooie stem stop ten onmiddellijk. Doch de meneer had de gewoonte om met zijn ogen dicht te zingen, zo dat hij de omroe per niet zag. Hij was net bezig aan het schone lied: En we gaan nog niet naar huis, nog lange niet, nog lange niet, toen hij een por van de zangeres kreeg. Dadelijk zag hij toen, dat hij niet verder mocht zin gen en snikkend viel hij de pianist om zijn hals. De omroeper nam de microfoon Redaktie en administratie drukkerij Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268- 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Agentschap voor Bergen De Haan's boekhandel, tel. 24 52 Abonnementsprijs 6,85 per jaar, 1,75 per kwart. Advertentieprijs 15 ct. per mm, contracten speciale tarieven. zou even een kleine correctie aan willen brengen, over het plaatsen van het geschreven stukje in uw blad van 25 februari j.L Ik moet toegeven het was wat ru moerig in de zaal maar wat wilt u zoveel kinderen tezamen in zo'n kleine ruimte achter het toneel. Dan de ongelijke legger die plotseling naar beneden schoot dit had toch echt wel achterwege kunnen blij ven in uw geschreven stukje, 'n on gelukje is oyeral mogelijk. Maar gaarne., zou ik iets gelezen hebben over de persoonlijke op hoog niveau staande vrije oefening. Het num mer aan de gelijke brug die door de dames keurig uitgevoerd werd. Het nummer ongelijke brug was ook nog even het schrijven waard ge weest. Dit alles in het belang van onze vereniging achtte ik even noodzakelijk te schrijven, daar de recensie niet opbouwend was voor onze vereniging 'Olympia'. Met hartelijke dank voor uw plaatsruimte verblijf ik C. Paarlberg-Hoogvorst NOVIB-NIEUWS 8 De voorberedingen voor de NOVIB-cabaretavond zijn in volle gang. De programma-commissie heeft natuurlijk de meeste zorgen. Aller lei afspraken moeten gemaakt wor den. Want ieder die meewerkt moet weten, wanneer en wat er gebracht zal worden. Afwisseling van ensem bles, als fanfarecorps, toneelvereni ging en Volks Muziekschool, met solisten of duo's moet van te voren overwogen worden. Verder moet voorzien worden dat gebruik van het gehele toneel en van het z.g proscenium ook afwisselt. Alle 'artiesten' zijn druk aan het oefenen. Hier en daar kan u wel licht al iets horen. Uw buurman, uw nichtje, uw eigen kind doen misschien mee. Denkt u nu niet: „O, dan weet ik het al." Want op een toneel en voor een zaal is alles heel anders. Wie daar staat, kan enige aanmoe diging best gebruiken. En dus wordt er op een volle zaal gerekend, op 'n NOVIB-cabaret-avond zaterdag 13 maart a.s. Zaterdag 6 maart a.s. des avonds 8 uur jubileum uit voering door Schoorls Gemengd Koor ter herdenking van haar 40-jaar bestaan in de R.K. Kerk te Catrijp. Gelegenheid tot geluk wensen na afloop van de uitvoe ring in café 'De Rustende Jager', Heereweg 18 te Schoorl. Zaterdag 6 maart, klaverjassen in café 'De Band' Schoorldam, 8 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN H. W. J. M. POOT Dorpsstraat 30 Telefoon 2423 SCHOORL Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 en zei: „Luisteraars ik heb hier een belangrijk bericht. Hedenmiddag te 12 uur zal Zijne Majesteit Krelis de Kale vanaf het balcon van zijn pa leis een rede uitspreken tot het volk De rede zal ook worden uitgezon den over radio Boelmania I en II." De meneer met de mooie stem be gon van de weeromstuit het Boel maanse volkslied te zingen. In het paleis hadden Sluyper en minister Brusselslofsky de radio aangedraaid en grijnzend luisterden ze naar de omroeper, die het be richt voorlas. Mooi zo vriend Brus", sprak Sluyper, „het is nog slechts een kwestie van uren en we zijn baas over het land."

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1