ttiluktlud W ft ff Belangrijke renteverhoging Keltumpleet D0RRESTEIJN Expositie Henryk Grunwald Geldige distributiebonnen Viering bevrijdingsdag Herdenkingsdienst ds. A. B. Bekius Gemeenteraad Bergen Gerritsen Goed spel van T. en 0. Vuilnis misère Intcrcssante avond over voedingsleer 81 w|rlrf'WiFfr DONDERDAG 29 APRIL 1965 40c JAARGANG No. 17 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoe.' BON 243 algemeen BON 48 melk BON 45 B brood BON A 97 reserve BON 265 algemeen levensmiddelenbedrijven Nederlandsche Middenstands Spaarbank m.i.v. 1 MEI 1965 „Bosschool" -Lagere school Berger Schoolvereniging Burgerlijke siand CPro^e<5óor ég kei 2de deel r me' Dit blad bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en admfcnetmtia drukkerij Telken en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 228 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl Abonnementsprijs 6,85 per jaar, 1,75 per kwart. Advertentieprijs 15 ct. per mm, contracten speciale tarieven. Zaterdagmiddag 1 mei a.s. te 4 uur vindt in Huize 'Kranenburgh aan de Hoflaan te Bergen-Nh. onaer auspiciën van het Kunstenaars Centrum Bergen de ifficiëie ope ning plaats der expositie van een collectie kunstwerken van de ver maarde, in 1958 overleden, Poolse edelsmid, graficus en tekenaar Hen ryk Grunwald. Henryk Grunwald werd in 1904 in Warschau geboren en ontving zijn opleiding aan de Akademie voor Schone Kunsten aldaar tussen 1924-1928. In 1929 voltooide hij zijn studies in Frankrijk. Grunwald, die zich vanaf zijn jeugd wijdde aan het vervaardigen van metaalplastieken, ontwikkelde zich tot een nationale voorvecher van 't artistiek-creatieve kunstambacht. Tot 1939 verwierf hij zijn grote bekendheid goeddeels door deze kunstvorm; daarna verkreeg hij echter mede grote faam als de ver vaardigen van satieke tekeningen in het Pools weekblad 'Szpilki'. In 1944 ging, tijdens de opstand van Warschau, bijna alles van zijn omvangrijk oeuvre verloren. Na de oorlog ontplooide Grun wald zich behalve als tekenaar ook als illustrator van klassieke werken. 'De Dode Zielen' en 'Scihuld en Boete' werden o.m. door hem voor zien van uitzonderlijk fraaie teke ningen. Hij bleef echter tevens in tensief werkzaam op het gebied der metaalplastiek en zag kans zijn tech niek van jaar tot jaar te verfijnen. Hij overleed in 1958. Op vier grote internationale ten toonstellingen is zijn werk geëxpo seerd: in 1949 in Budapest, in 1953 en 1957 in Sofia, en in 1961 in Lon den. Voorts werkte hij mee aan de Ex position Internationale d'Art et Technique dans la Vie Moderne Pa rijs 1937, de World's Fair New York 1939, de tentoonstelling 'Die Verzerr- te Welt' in Weenen 1955 en aan de grote Herdenkings-exposite in het Nationaal Museum te Warschau 1961. Van de talrijke internationale on derscheidingen die deze Poolse kunstenaar verwierf noemen wij het Croix d'Or du Mérit, de Prix Na tional en het Croix du Commandeur Polonie Restituta. Het Kunstenaars Centrum Ber gen prijst zich uiteraard bijzonder gelukkig het werk van Grunwald, bestaande uit metaalplastieken, gra fiek en tekeningen, thans voor het eerst in Nederland te kunnen to- Officiële Bekendmaking De secretaris-generaal, w.n. hoofd van het departement van Land bouw en Visserij maakt bekend, dat gedurende de periode 29 april tot en met 4 mei a.s. de volgende bonnen geldig verklaard zijn voor 250 gram biskwie voor 16 ct bij een pak Cronivit Koffie. voor een royale ontbijtkoek a 13 ct bij 'n literfles Cronivit koffiemelk voor een rol beschuit voor 11 ct bij een zak Cronivit Chocolade korrels. voor een zak Festival Snoep met roltoeter voor 11 bij een fles Jus d'Orange voor een Kroon vlag en muts a 3 ct bij een zak Golden Garden Pruim ed anten. Deze bonnen zijn uitsluitend in bovengenoemde periode inwissel baar bij alle 1400 waar nog meer exemplaren van de unieke Kroondistributiekaart gratis verkrijgbaar zijn (uiteraard zolang de voorraad strekt). nen. Dit was mogelijk mede dank zij de medewerking van de Poolse ambassade. De officiële opening op 1 mei a.s. zal worden verricht door de Poolse ambassadeur in Nederland, Profes sor Jan Balicki. Professor Balicki is hoogleraar in het internationale recht en sinds ve le jaren als diplomaat voor zijn land werkzaam. Sinds 1957 vertegen woordigt hij de Poolse Volksrepu bliek in Nederland. Professor is de auteur van een aantal wetenschappelijke werken, waarvan wij noemen: 'Racism in South Africa'. Definition of Agres sion', 'Problems of Polisch interna tional private law', 'The Korean Armstice in theory and practice', 'Conflict rules in marital law' en 'Conflict rules in succession law'. Bij de opening van de expositie, die duurt tot en met 20 mei 1965, zal de weduwe van de kunstenaar mevrouw Wanda Grunwald aanwe zig zijn. (Advertentie) NATUURLIJK Ridderstraat Oudegracht Dat de organisatoren van het he- vrijdingscomtié dagelijks veel tijd besteden voor een zo gevarieerd en perfect lopend programma blijkt wel uit het feit dat men op het laatste ogenblik nog kans gezien heeft om op 5 mei in samenwerking met de Kynologenclub 'West-Fries land' een grote show te organiseren. Dit gebeuren vind 's middags om 14.00 uur plaats in de Stationsstraat waarbij een groot aantal rassen worden getoond waaronder er velen zijn die hoge onderscheidingen heb ben behaald op tentoonstellingen. Ook de vrolijke avondoptocht be loofd een succes te zullen worden want niet minder dan 23 vereni gingen en groepen hebben zich hier voor opgegeven. Voor individuele deelname kan men zich nog opge ven tot 1 mei. De jury zal bestaan uit mevrouw Bloch, de heren Nico Berkhout en W. Hopman. Voorts vermeld het programma een 5 mei-spel voor de jeugd in het openluchttheater, een auto-puz- zeltocht met klassementsproef, een gecostumeerde kinderoptocht en 2 rijwielpuzzeltochten. Als besluit van de meer dan tien stukken eve nementen een groot bevrijdings vuurwerk aan de Breelaan. Onder grote belangstelling vond in de Ruïnekerk de herdenkings dienst plaats in verband met het overlijden van ds. A. B. Bekius. Ds. Visser leidde de dienst waarin hij de geliefde dode herdacht. De dienst werd bijgewoond door ongeveer 500 belangstellenden w.o. burgemeester L. J. de Ruiter en enkele raadsleden, de r.k. geeste lijken, de Zeer Eerwaarde heer pas toor Th. van Beers, alsmede de bei de kapelaans Spiekerman en Bra bander. Voorts de majoor van het Leger des Heils A. G. v. d. Hilst ds. Sap van de Gereformeerde Kerk en talrijke predikanten uit de Clas sis. Vervolgens vond de crematie plaats die uitsluitend door de fa milieleden werd bijgewoond. Het was de eerste maal in Ne derland dat na het overlijden van een dominee een crematie plaats vond. UITBREIDING APOTHEEK Door de opheffing van de huis artsen-apotheek 'De Oleander' in de Stationsstraat, heeft de 'Eerste Bergense Apotheek' in de Breelaan het in korte tijd zo druk gekregen dat uitbreiding dringend noodzake lijk is. In dit verband zal het pand een belangrijke uitbreiding onder gaan. Spaarrente voor dagelijks opvraagbare 4LP gelden (maximaal f 100.000.- per boekje) Spaarrente voor gelden op 6-maandsdeposito- spaarboekjes (maximaal f 100.000,- per boekje, ^/n minimum eerste inleg: f 1.000,-) GRATIS eerste inleg ad f3,- bij opening nieuw spaarboekje Agent te BERGEN-NH. S. de Lange, Beukenlaan 2 (achter hotel 'Hertenkamp') Telefoon (02208) 2577 Agent te SCHOORL J. W. Fakkert, Heereweg 46 Telefoon (02209) 542 Op donderdag 29 april zal om 8 uur de raadsvergadering plaatsvin den. Vooral voor de jongeren die nu genieten van hun paasvakantie is dit een mooie gelegenheid eens een raadsvergadering mede te maken. Ze krijgen hierdoor eens een idee wat er zo al plaatsvindt in een ge meentehuishouding en kunnen in vele opzichten er iets van mee ma ken. Voor de publieke tribune is de toegang geheel vrij. Het is ech ter wel gewenst dat absolute stilte word betracht. VESTIGING BENZINESTATION Ten behoeve van de vestiging van een benzinestation op de hoek Kogendijk-Turfweg van de gebr. v. d. Bosch zullen drie grote opslag tanks worden ingegraven. Een tank zal 20.000 liter super benzine bevat ten. een tank met 8000 liter nor maal en een tank met 6000 liter dieselolie, met verkoopprijzen die beneden de normale prijs zullen gaan liggen. Voorts zal men over gaan tot de verkoop van brandstof voor brommers en 2 takt motoren. Men hoopt in juni met de gehele vestiging gereed te zijn. MIDDENSTAND AKTIEF De r.k. middenstand die steeds aktief blijft, organiseerde voor haar leden een auto-rally over 20 km volgens het bolletje-pijltje systeem. Men kreeg de opdracht een fles zeewater en een levend gedierte mede te brengen. De 'vangst' va rieerde van een beddepisser tot marmot De uitslag luidde: 1 Jb. Vrasdonk 2 J. Scholten; 3 Wim Schotten; 4 M. Marquering; 5 Wim v. d. Bosch. Na afloop vond de feestvergade- ring plaats. Ook de echtgenoten werden in de afsluiting van het winterseizoen volop betrokken. In de zaal van 'De Rustende Jager' verzorgde de Buurt- en speeltuin vereniging 'Tuin en Oostdorp' een toneelavond dat door de eigen to neelclub werd opgevoerd. De heer J. de Beurs opende de tweede en tevens laatste feestavond van het seizoen en betreurde het dat deze keer niet alle plaatsen wa ren bezet. In verband met de pa pieractie ten behoeve van de speel tuin die een groot succes is gewor den. had het bestuur talrijke jeug dige medewerkers van deze actie voor deze avond uitgenodigd. Om dat deze avond echter uitsluitend voor de oudere leden is bestemd, werd hen bij voorbaat de toegang tot het bal ontzegd. Het spel in drie bedrijven 'Er verdwijnt een gast' door J. B. Priestly en vertaald door Ben Heur verplaatst de toneelbezoeker naar de personeelskamer van een hotel waar het pas aangekomen personeel instrukties ontvangt van de be drijfsleider voor heit nieuwe sei zoen. Al heel spoedig begint het mi- sterie rondom de eerste gast die plotseling na enkele schoten plot seling is verdwenen. Er vinden lan ge verhoren plaats door een hotel detective (Han Wellerdieck) die eerst wat traag maar later goed in vorm komt. Henk Jonk, een prachtig figuur als bedrijfsleider, speelde het beste zonder een geëffecteerde stem. Nel Min als kamermeisje was fenomaal op de voet gevolgd door Anneke Zoon. Jan van Lienen creëerde een vlotte kok en Henk Zeitsen een ge boren barkeeper. Ans van Dijk ver tolkte een brutale secretaresse. Ani ta Ellens een echte cheffin en Gre- tha va*i der Ham een gezelschaps dame. Mar Jansen leverde in haar zware rol bijzonder sterk spel. De regie was in goede handen van Ton Bloetjes. In de pauze verstrekte de fa. J. Wittebrood gratis koek aan de le den. Het bal werd verzorgd onder lei ding van het 'Broadway Quartet SNELLE OPSPORING EN AANHOUDING Ondanks een voortdurend tekort aan personeel is men bij de rijks politie in Bergen in staat om snel en doeltreffend op te treden. De heer V. uit Bergen wilde bij Extase aan de Bergerweg gaan voorsorteren om daar te gaan par keren. Hij deed dit op de juiste wijze. Dit deed niet de bestuurder van de andere wagen, die later een plaatsgenoot bleek te zijn en raak te bij het passeren van de wagen van de heer V. Hij reed evenwel door. De heer V. meldde dit direct aan de politie met opgave van de auto-nummers. De politie trok ge lijk op onderzoek uit en had succes want de betreffende wagen trof men aan in een garage in Alkmaar waar de beschadigingen die hij zelf had opgelopen werden gerepareerd. AAN HEN. DIE VIELEN TIJDENS HET 'DODENTRANSPORT' VAN TJANDJOER NAAR BUITENZORG Strijders kwamen, vol levenslust, Van uit het verre vaderland En trokken, van 't gevaar bewust Vol goeden moed naar 't verre strand. Strijders kwamen, jong en moedig Vervuld van hunne plicht en kracht. Waar zij kwamen, daar werd spoedig Rust. en Vrede weer gebracht. Strijders gingen, in droeven stoet, Aangrijpend plechtig, naar 't kille graf. Een zilte traan, een stille groet, Was al, wat 't Indo-land hen gaf. Dapp're strijders, rust in Vrede, Gij gaaft uw leven voor ons volk. En innig stijgt tot God onz' bede, Die heel ons leed en dank vertolkt. den opgehaald of zij plaatst even goed hun afval aan de weg in de stille hoop dat men toch nog de vol gende dag het zou komen ophalen. Men heeft moeten constateren dat het een bijzonder onprettige situatie is geworden. Velen hebben met de feestdagen al of niet betalende gas ten in huis. Juist met de feestda gen heeft men extra huisvuil, voor al nu zoveel waren verpakt in de winkels wordt afgeleverd. Als men in een normale werkweek een keer zou over slaan is dit niet zo erg maar juist met extra veel afval komt er niets. Het gevolg was dat men in doosjes zijn afval ging re- sereveren, hetgeen moeilijkheden en 'n onfris indee met zich brengt. Wel licht is er voor de volgende gele genheid een andere oplossing mo gelijk In verband met de Goede Vrijdag en de Paasdagen bleef het ophalen van huisvuil op de vrijdag en maan dag vanzelfsprekend achterwege. Vele mense hebben de berichten in de dag- en weekbladen niet goed gelezen waarin werd gemeld dat dus twee maal geen vuil zou wor- In een gezellige bijeenkomst die in samenwerking met het r.k. Vrouwengilde en de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in de 'Dikke Boom' werd gehouden, ver zorgde voor het productschap voor groenten en fruit een voedingsdes kundige een levendige causerie. Bij na 100 dames namen hieraan deel. Met behulp van dia's gaf ze een duidelijke uiteenzetting over het be lang van een goede voeding, maar in het bijzonder de voeding van groenten en fruit. In ons land, die vaak 'de tuin van Europa' wordt genoemd, gebruikt men slechts 10 kg groente en fruit per hoofd van de bevolking, tegen Italië en Portugal met 120 kg per hoofd. Uitvoerig is er bij stil gestaan dat het speciaal groente en fruit vita minen en voedingszouten bevatten die zorg dragen voor het goed functioneren van de inwendige or ganen. Het is daarom van het grootste belang dat niet alleen bij Op zaterdag 1 mei a.s. worden de nieuwe lokalen voor de lagere school aan de Rondelaan 30 geopend. Op die dag zal voor belangstellenden des middags tussen 2.00 en 4.00 uur de school te bezichtigen zijn. Iedereen is van harte welkom. de warme, maar ook bij de brood maaltijden groente en fruit wordt verwerkt. Verse goente bij het brood, dat in rauwkost vorm zo prettig kan worden opgediend, zorgt er tevens voor dat de maaltijd evenwichtiger van samenstelling wordt. Men zag verschillende voor beelden van groentensalades en groente sandwiches. Tevens moch ten alle dames proeven van een koolsalade en kon men vragen stel len aan de voedingsdeskundige. Voorts werden enkele nuttige en praktische folders met recepten uit gereikt. Tenslotte werd een film vertoond onder de titel 'Weet wat u eet', en 'Mijn liefde is groen'. van 12 april tot 20 april 1965 GEBOREN Andreas, zoon van R. J. Gottschlich en W. U. Schmidt, Zijpe. Elvira, dochter van J. Min en W. de Jong, Jaap Weijandweg 35. Bart Jan, zoon van Hendrik M. WW. Dronkers, en A. Kroon Pier Panderweg 3. Elisabeth Anna Maria dochter van A. N. Mol, en E. A. Spigt, Westerweg 27. Johanna Hen- drika Maria, dochter van E. G. W. J. Beemsterboer en A. Overpelt, J. Weijandweg 13a. ONDERTROUWD Cornells Johan nes Veldt, 24 jaar, chauffeur, Cas- tricum, Kooiweg 29 en Petronella Catharina Maria Bijl, 24 jaar, zon der beroep, Kerkedijk 46. Bruno Wedekind, 28 jaar, landme ter, Barbis Dl, An der Koldudg en Anna Alida Maria Bakker, 26 jaar typiste, Filarskiweg 10. GEHUWD Jacobus Johannes Jo seph en Maria Cornelia Jonker, Kwakelkade 11, Alkmaar. Franz J. Klein en Yucia Cornelia de Wit, Eulengasse 14, Heppendorf Dl. OVERLEDEN Frederik van Leeuwen, 61 jaar, e.v. M. Waterman, Bergerweg 74. Anna Maria Stein, 67 jaar, e.v. W. Drees, Hattingen-Ruhr Dl. Rathausplatz 9. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN DR. LUIF Telefoon 3130 Bergen SCHOORL Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 HET KAN NIET BETER Professor Créghel keek dus naar buiten en zag verschillende journa listen, die nog steeds in druk ge sprek gewikkeld waren over de re de, die de koning had uitgesproken. Een van hen had zijn wagentje vlak voor de deur gezet, waardoor Chréghel naar buiten gluurde. „Het kan niet beter", fluisterde onze prof. Hij keek nog eens om zich heen en stapte toen in de auto Hij trapte op een pedaal, drukte 'n paar knoppen in en slaagde er aldus in het vehikel op gang te brengen. De mensen van de krant schonken niet de minste aandacht aan het verdwijnen van het wagentje. Daar hadden ze het te druk voor. Met een loei vloog Créghel de poort uit. De soldaat, die daar op wacht stond, slikte een stofwolk in en begon luidkeels te mopperen op de mensen van de krant, die altijd zo'n geweldige haast hadden.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1