...en extra in elke Albert Heijn Borstlappen-500 e,.m 3®8 Ossestaart 500 gram Runderlappen 3: Champignons 200 Grapefruits4 Wijnzuurkool Kaskomkommers 49 Achterham mager100 gram Groot Krentenbrood AH-Pils 3 pullen of flesjes 1 Spinazie AH-Slasaus Tafelbeschuit Eierkoeken doos 18 stuks 79 Choc. Hagel Servetten Badspons superkwaliteit p. stuk Zemen heel-huidjeper stuk Kokosbanket 69 Zonnebrandolies* Toiletpapier Celstofluiers TeenerSnaps drul kwerken 90 Honderd jaar Internationale samenwerking DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER Runderrollade _500 139 500 250 gram 29* Wanneer U gaat verhuizen stuur ons dan even een adreswijziging, dan ontvangt U „De Duinstreek'' weer. Regeling zomeruitverkoop gram per stuk pak 500 gramiWf 12 |T5 |25 Baal 500 grain 2#- De wereld beier bewoonbaar maken I SuperlVtarfc" gram DOORREGEN MAGERE VERSE grant 1/1 blik GROENE UIT DE DIEPVRIES _per fles 81 prote rol 31 melk of puur Strooier C2 150 gr. 49 NU voor wit_ _pak 100 stuks BLISS Blue rollen kant-en -i 5 klaar ID stuks Knapperige knabbelkoekjes ÉpSk Bovenstaande prijzen gelden t/m dinsdag 4 mei. Bergen, Breelaan 14 - 10 minuten rijden van Alkmaar. Ruime parkeergelegenheid 1865 was niet zo'n slecht jaar: het is vrede in Europa. Napoleon III en Bismarck ontmoeten elkaar in Bi arritz en zijn nog geen vijanden. Pruisen en Oostenrijkers zijn nog niet ten strijde getrokken. In Ame rika overwinnen de Noordelijken in de burgeroorlog. Lincoln wordt vermoord, maar de slavernij van de negers eindigt definitief. De we reld stapt zoetjesaan 'n nieuw we- perk binnen, maar beseft het nog niet helemaal. Japan is op weg een grote mogendheid te worden. Cul tureel bezien is 1865 bepaald een vruchtbaar jaar. Tolstoi schrijft zijn meesterwerk 'Oorlog en vrede'. Wagner's 'Tristan en Isolde' wordt voor de eerste maal uitgevoerd. Le wis Carroll voltooit zijn wereldbe roemde Alice in wonderland'. Wil helm Busch schrijft zijn bekende verhaal over de twee deugnieten 'Max und Moritz'. Er gebeurt nog meer in dat jaar 1865. William Booth, geschokt door de nood van de Engelse arbeiders klasse, richt het Leger des Heils op. In Parijs komen voor de eerste maal de nationale telegraafdienst van 'n reeks landen bijeen. Zij richten er de eerste internationale telegraaf- unie op. De bijeenkomst viel niet op tussen al het nieuws van 1865, maar zij was er niet minder be langrijk om. Voor de eerste maal dwong de ontwikkeling van de mo derne techniek en de moderne sa menwerking de mens tot het ma ken van deugdelijke internationale afspraken. Niet uit idealisme maar uit praktische noodzaak. De delegaties, die honderd jaar geleden te Parijs bijeenkwamen, zullen niet beseft hebben dat zij toen de eerste steen legden voor 't indrukwekkende gebouw waarin nu allerlei vormen van internationale samenwerking zijn ondergebracht. Na de telegraaf unie werden vrij snel meer soortgelijke organisaties gesticht: de Wereldpostunie (1874) en de Internationale Meteorologi sche Organisatie (1878). Beide or ganisaties hadden de duidelijke be doeling om de communicatie tussen de naties te bevorderen. Voor be ter postverkeer was gelijktrekking van de tarieven noodzakelijk. Voor beter scheepvaartverkeer kon men niet zonder uitwisseling van weer kundige gegevens. Zelfs volgens de toenmalige maat staven werd de wereld snel kleiner. Samenwerking tussen de landen kon niet uitblijven. Men moest een internationaal apparaat opbouwen dat gelijke tred hield met de ont wikkeling van de moderne commu nicatiemiddelen. Eet pure nationa lisme vierde in het laatste kwart van de vorige eeuw hoogtij, maar praktische mensen begrepen toen reeds dat men moest samenwerken over de grenzen heen om van de wereld geen chaos te maken. Het jaar 1919 bracht de volgende steen in het gebouw van de inter nationale samenwerking. Te Gene ve werd de Internationale Arbeids organisatie opgericht. De nationale arbeidsbewegingen dwongen de ver schillende staten tot verbetering van de materiële positie van de werk nemers. Het behoorde tot de taak van de IAO enerzijds deze ontwik keling te bevorderen, anderzijds te zorgen dat deze zich in de verschil lende staten in gelijk tempo vol trok, om te voorkomen dat een land zou achterblijven in een gun stiger concurrentiepositie zou ko men te verkeren. Het jaar 1919 bracht de volgen de steen in het gebouw van de in ternationale samenwerking. Te Ge neve werd de Internationale Ar beidsorganisatie opgericht. De na tionale arbeidsbewegingen dwongen de verschillende staten tot verbete ring van de materiele positie van de werknemers. Het behoorde tot de taak van de IAO enerzijds deze ontwikkeling te bevorderen, ander zijds te zorgen dat deze zich in de verschillende staten in gelijk tem po voltrok, om te voorkomen dat een land dat zou achterblijven in een gunstiger concurrentiepositie zou komen te verkeren. De afloop van de tweede wereld oorlog en de oprichting van de Ver enigde Naties hebben een gewel dige stimulans gegeven voor de uit bouw van de internationale samen werking. Op het gebied van de in ternationale communicatie kwam de laatste nog ontbrekende organi satie tot stand: de scheepvaartorga nisatie IMCO (in 1948) nadat in 1944 de luchtvaartorganisatie (ICAO) was opgericht. Maar ook ging men een geheel nieuw terrein betreden: dat van de internationale culturele samenwer king en de uitwisseling van weten schappelijke gegevens. De Unesco, de wetenschappelijke organisatie van de Verenigde Na ties, werd in 1945 opgericht. De in ternationale Atoom Organisatie (IAEA) werd in 1956 opgericht. De gezondheid van de mens werd een onderwerp voor internationale sa menwerking: in 1946 werd de We reld Gezondheidsorganisatie (WHO) opgericht. Maar wie kan er gezond zijn als hij niet genoeg te eten heeft? Het antwoord op deze vraag heeft tien tallen politici, economen, technici en andere specialisten gebracht tot de opriching van die grote reeks van internationale organisaties die nu zeer sterk het uiterlijk en de in richting van het gebouw der inter nationale samenwerking bepalen. In 1945 werd de FAO opgericht, de Voedsel- en Landbouworganisa tie van de Verenigde Naties. De op richters van de FAO hielden zeer duidelijk voor ogen dat verhoging van de levensstandaard in de we reld slechts bereikt kan worden door verbetering van de landbouw methoden en verbeteringen van de voedselgewoonten. Juist op deze 2 doeleinden richt de FAO zich dan ook. In 1944 werden het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank opgericht. Wie een achterlijke eco nomie wil verbeteren, heeft geld nodig. Maar behalve geld ook goe de raad. De Wereldbank verschaft beide. Het Internationale Monetai re Fonds verschaft korte credieten bij akute moeilijkheden in de beta lingsbalans van een land. Daarbij doen zich een aantal pro blemen voor, die tot nu toe onbe kend waren. Arme landen, de ont wikkelingslanden, kunnen geen geld lenen als zij het niet terug kunnen betalen. Arme landen heb- nen niets aan produktieverhoging als zij hun meer produktie niet kunnen uitvoeren. Arme landen moeten soms geld lenen voor pro jecten die zich zelf niet direct be talen maar pas na een hele of hal ve generatie. Wie een fabriek bouwt, kan zijn leningen aflossen met de winst op zijn produktie. Maar hoe moet men de schulden voor de aanleg van een weg, een kanaal, een school afbetalen? Dat kan pas gebeuren als de economie zich zo ver heeft ontwikkeld dat de overheidskas door belastinghef fing de schuld kan aflossen. En in arme landen vergt dat tientallen jaren. In de rijke landen vergeet men wel eens dat de opbouw van de moderne economie anderhalve eeuw heeft geduurd. De arme lan den hebben niet zo veel tijd. Hun bevolkingen groeien snel nu de meest dodelijke ziekten zijn be dwongen. Voor deze groeiende be volking is werk nodig, woningen, onderwijs. Het is een vicieuse cir kel die alleen met de steun van de bevoorrechte naties kan worden doorbroken. Laten wij daarbij niet vergeten met hoeveel ellende de opbouw van ons produktieapparaat gepaard is gegaan. En dat gebeurde in een tijd waarin de rijke landen heel wat winsten haalden uit hun koloniën, de ontwikkelingslanden Als wij willen voorkomen dat de zelfde ellende, dezelfde verpaupe ring die wij uit de geschiedenis boekjes over de vorige eeuw ken nen, zich op veel groter schaal en dus in veel ernstiger vorm her haalt, dan moeten wij de jonge landen de helpende hand bieden. Voor al deze na de tweede we reldoorlog noodzakelijk geworden vormen van hulpverlening is een aantal internationale organisaties opgezet. De ene voorziet in het verschaffen van kredieten op mak kelijke voorwaarden, de andere houdt zich bezig met het overdra gen !van kermis, theoretische en praktische. Weer een andere houdt zich bezig met de ontwikkeling van de handelsrelaties zodat door af schaffing van handelsbeperkingen de arme landen hun produktie kun nen exporteren naar de rijke lan den. Het Speciale Fonds van de Verenigde Naties, de Internationale Ontwikkeljingsassociatie, de Inter nationale Financieringscorporatie de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel en de eind '64 opgerichte Raad van Handel en Ontwikkeling houden zich alle in een of andere vorm met dit soort van hulpverlening bezig. Er wordt vaak geschimpt op deze vorm van internationale samenwer king. In het rijke deel van de we reld ziet men de noodzaak niet di rect in. Men haalt uit de kranten de argumenten om er tegen te zijn corruptie, revoluties, dictatuur. Er blijft te veel aan de strijkstok han gen, het geld verdwijnt in een bo demloze put. Het is een trieste waarheid dat vooral het slechte nieuws de voorpagina's van onze dagbladpers haalt. Het goede wordt veelal verzwegen. Daarom leest men te weinig over de ziekten die wel bedwongen zijn, de hongersnoden die wel overwonnen zijn. de huizen die wel gebouwd en de kinderen die wel naar school gaan. Het werk van de internationale hulpverlening is niet spectaculair. Het gaat om kleine dingen: een pad door het oerwoud, de aanleg van een waterleiding in een azi- atisch miljoenenstad, verbetering v. de eetgewoonten, de ontwikkeling van een abc in een land waar men nooit heeft gelezen, het schrijven van leerboekjes. Het ontwerpen van een goede en goedkope pomp kan soms voor duizenden mensen be langrijker zijn dan de aanleg van een stuwdam of een vliegveld. Wü zijn gewend geraakt aan Delta-dammen en mana-raketten. Maar voor de arme boer in India, de huisvrouw in donker Afrika, de Indianen-kinderen hoog in de An des kan een fiets, een stel pannen of een potlood belangrijker zijn. Al te vaak denken wij dat met een gulle gave het probleem is opgelost. Maar wie geld bijeenbrengt voor de aankoop van landbouwtrekkers, waardoor de landbouw in een ont wikkelingsland verbeterd kan wor den. vergeet dat de trekker over 'n weg naar de plaats van bestemming vervoerd moet worden, dat de ge bruiker de bediening en het onder houd moet leren, dat olie en ben zine, banden en onderdelen ter plaatse aanwezig moeten zijn, dat 'n goede monteur onmisbaar is. Wie eeuwenlang met een houten ploeg heeft gewerkt, is blij met een sta len. Maar hij moet de ploeg leren slijpen en hij heeft een slijpsteen nodig. En door dit alles heen speelt de moeilijkheid waarover iedere daad van technische bijstand struikelt: de taboes, de adat, de eeuwenoude ze den, hinderpalen die wij altijd op onze weg vinden en die alleen met de grootst mogelijke voorzichtigheid verzet kunnen worden. Te vaak denken wij dat de hulp verlening aan de ontwikkelingslan den een soort liefdadigheid is. Maar met één stel kleren één paar schoe nen, één stuk zeep helpt men nie mand. Men moet de basis leggen voor regelmatige produktie van de ze goederen in het land zelf en niet als een rijke oom na aflevering van de goede gaven weer opstappen. De heren met de geklede jassen die zich in het zwierige Parijs van 1865 om de conferentietafel zetten, dachten niet aan liefdadigheid. Zij streefden naar een concreet en praktisch doel. Hun nazaten die zich een eeuw later om dp confe rentietafel scharen, streven naar 'n even concreet en praktisch doel. Toen, in 1865, wilde men het ver keer tussen de gevestigde naties beter regelen. Het was een kleine bijdrage tot de verbetering van de wereld. Nu wil men de wereld be ter bewoonbaar maken niet voor een paar mensen, en voor een paar gevestigde naties, maar voor alle mensen en alle volkeren. Het is 'n grootse bijdrage. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier te Alkmaar vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat 1. de zomeruitverkoop 1965 aan vangt op donderdag 15 juli en duurt t.m. donderdg 5 augustus. Nieuw is de bepaling dat de aan kondiging van een seizoenop- ruiming voortaan de aanvang en het einde van die tijdsruimte op een in het oog vallende wijze zal moeten vermelden; 2. van donderdag 8 juli t.m. woensdag 14 juli voorverkoop is toegestaan mits deze niet openbaar wordt aangekondigd en uit de aankondiging duidelijk blijkt dat deze voorverkoop uit sluitend zal worden gehouden gedurende genoemde zes werk dagen 3. van donderdag 8 juli t.m. woens dag 14 juli geen openbare aan kondigingen mogen worden ge daan van bijzondere aanbiedin gen; 4. van donderdag 3 juni t/m woens dag 14 juli aandacht op de koop aangeboden waren mag worden gevestigd op een wijze als in de betreffende bedrijfstak gebrui kelijk is tijdens de seizoenoprui mingen (dus b.v. onordelijk uit stallen van artikelen, prijsver laging met doorstreping van de voorheen geldende prijs, aankon diging van verkoop van vele restanten of coupons, enz.) EIGEN KWEEK VAN DIERENVERZORGERS De directie van Ouwehands Die renpark heeft de knoop doorgehakt met betrekking tot het vraagstuk van personeelssgebrek. Ook in de sector van de dierenverzorgers is er een grote overspanning op de ar beidsmarkt. Vóór dat het tekort ernstige gevolgen zal krijgen wil men in Ouwehands Dierenpark maatregelen nemen. Die zullen in eerste instantie bestaan uit het zelf gaan geven van een opleidingscur sus. Er bestaat voor dit vak geen school in ons land. Vaak krijgt de directie vragen van ouders wier kinderen tussen de dieren een werkkring ambiëren. Zij worden dan wel aangenomen, doch het duurt dan zo lang voordat zij zelf standig de dieren kunnen verzor gen, dat voor de meesten in die tijd de aardigheid er al lang weer af is. Wanneer de jongelui met am bitie overdag kunnen werken en in de avonduren de opleidingscur sus kunnen volgen, waaraan ver bonden zal zijn een cursus in dier- kundeles en in EHBO voor dieren, hoopt de directie van Ouwehands een binding tot stand te brengen, komst meer jongelui in het vak zul len blijven en dat zij zich meer dan voorheen tot het vak aangetrokken zullen voelen. Daar veel leerboeken over dieren in het Duits en Engels zijn geschreven zullen de aspirant- dierenverzorgers ook in die talen worden onderricht. Men hoopt in de komende herfst met de eerste cur sus te kunnen aanvangen. Ar mei de meesie Wij vervaardigen alle voorkomende spoed in moderne siijl en meerdere kleuren zoals: briefpapier Ook voor nota's kunt u bij ons terecht: geboortekaartjes visitekaartjes enveloppen labels folders circulaires raambiljetten verlovingskaartjes enz. ondertrouwkaarten en 'ZJoot kvoa&iLeiisètukioetk naat -circulaires rouwkaarten circulaires voorheen C. Oldenburg enz. SCHOORL LAANWEG 35 TELEFOON (02209) 268

De Duinstreek | 1965 | | pagina 7