99 Vier bekende Schoorlaars onderscheiden Boorsma - textiel Groet nam afscheid van mevr. Praat Bloemsierkunsi 'ARTISJOK' Geslaagde receptie in café Mereboer Stille tocht Alles voor de Fotografie Ingebruikname van nieuwe leslokalen Bosschool Hoge onderscheiding Grandioze viering Koninginnedag Geen Woordent Maar Daden 't is voor MOEDER Textiel van Boorsma textiel Voetbal SCHOORLSE GEMEENSCHAP NIET EEN BRIL, MAAR DE «JUISTE BRIL Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen 82 DONDERDAG 6 MEI 1555 40e JAARGANG No. 18 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef FOTO DICK van BERGE BERGEN 'n klasse beter - 'n grootste sortering Koop textiel Koop betere textiel voor Moederdag Dokiersdiensien c:pVo£e<><5or 0régf/te/ 2de d eel Dit blad bestaat uit 8 pagina's li/eeldfad ..DE DUINSTREEK Redafette en administratie drukkerij Volken en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Sehoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl Abonnementsprijs 6,85 per jaar, f 1,75 per kwart. Advertentieprijs 15 ct. per mm. contracten speciale tarieven. Op 29 april j.l. vond in de raads zaal van het Schoorlse Gemeente huis een bijeenkomst plaats, die voor 4 bekende plaatsgenoten een speciaal, feestelijk cachet kreeg. Hen werd namelijk namens H. M. de Koningin de ere-medalje uitgereikt, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Mevrouw Praat kreeg de onder scheiding in zilver voor het feit dat zij 42 jaar als stationhoudster der P.T.T. te Groet op lofwaardige wij ze haar taak had verricht. Ook de heren Hoogvorst en Haasbroek kregen de eremedalje in zilver, beiden wegens het feit dat zij 35 jaar als resp. voorzitter en secretaris aan het Schoorls Ge mengd Koor hun beste krachten hadden gewijd. Tot slot kreeg de heer Joh. de Leeuw de ere-medalje in goud als waardering voor een indrukwek kende reeks van activiteiten in het gemeenschapsleven. Zo is hij onge veer 43 jaar lid van 'Nut en Genoe gen' waarvan 30 jaar bestuurslid, en vice-voorzitter, 42 jaar lid van het fanfarecorps 'De Vriendschap', waarvan 30 jaar voorzitter, 15 jaar voorzitter van de K.N.M.B., lid van de gemeenteraad, de B.B. en zo zijn er nog wel enkele verenigingen te noemen, waar de heer De Leeuw zijn krachten aan wijdt. Hoezeer Joh. de Leeuw verknocht is aan het gemeenschapsleven in Schoorl bleek wel uit zijn dank woord dat hij op de hem eigen hu moristische wijze besloot door op te merken dat de burgemeester nog 1 ding vergeten had, n.l. dat hij 45 jaar lid is van de voetbalvereni ging. Er waren trouwens meerdere hu moristische momenten in deze ple zierige bijeenkomst. Zo sprak de heer Van Teulingen namens de VVV een woord van dank tot de heer De Leeuw, maar nam meteen zijn kans waar om de aanwezigen aan te sporen tot het deelnemen aan de auto-rally die het Oranje comité voor Koninginnedag geor ganiseerd had. Overigens werden door meerdere personen woorden van dank en waardering tot de geridderde da me en heren gericht. Zo sprak de heer Wortel, adjunct directeur van het postdistrict Haarlem enkele prij zende woorden tot mevrouw Praat, de heer Van Dam en de heer Jon kers tot de heren Hoogvorst en Haasbroek en de heren De Witte en Van Teulingen tot de heer De Leeuw. Vanzelfsprekend bleef ook bur gemeester Bergh niet achter. Al met al was dit een bijeenkomst die ondanks zijn officiële karakter bijzonder gezellig verliep en wij ge loven dan ook stellig dat mevrouw Praat en de heren Hoogvorst, Haas broek en De Leeuw deze dag niet licht zullen vergeten. heeft voor MOEDERDAG een grote sortering BLADPLANTEN en PLANTBAKKEN. EXCLUSIEVE POTTERIE ook zonder op maak verkrijgbaar. Bestel vroegtijdig om teleurstelling te voorkomen. STATIONSSTRAAT 19 BERGEN TELEFOON 3985 Mevr. Praat-Ypelaan die ruim 40 jaar de PTT heeft gediend en die zoals u elders kunt lezen koninklijk werd onderscheiden, nam op 1 mei j.l. afscheid als kantoorhoudster te Groet. De inwoners van Groet hadden een comité gevormd, hadden met de lijst gelopen en dit resulteerde hier in dat men mevrouw Praat, haar man, haar kinderen en verdere fa milie een receptie kon aanbieden in café Mereboer waarbij wel bleek dat mevrouw Praat door de Groe- ters enorm is gewaardeerd. De receptie begon om drie uur en voordat de voorzitter van het huldigingscomtié, de heer Sleking 't officiële gedeelte aankondigde was de zaal al tot de laatste plaats be zet. Het fanfarecorps 'De Vriendschap' gaf voor het café een serenade en de voorzitter van het korps, de hr. Jo de Leeuw sprak op de hem eigen humoristische wijze het echtpaar Praat toe. Hij zei dat mevr. Praat de gemeenschap op een buitenge wone manier had gediend, niet ambtelijk maar menselijk. De ach terdeur stond bij u altijd open, zei de heer De Leeuw en ik vind het jammer dat u er mee ophoudt. Nadat de fanfare nog enkele nummers ten gehore had gebracht gaf de heer Sleking het woord aan burgemeester Bergh. „Bij het uitreiken van uw ko ninklijke onderscheiding j.l. don derdag", zei de heer Bergh, „was er een feeststemming en ik vraag me af of een afscheid zoals dit nu een feest is of niet. U hebt uw werk altijd met bijzonder veel ple zier gedaan, u stond dag en nacht klaar maar nu hebt u toch gemeend afscheid te moeten nemen. Het is een wijs besluit, maar aan de ande re kant zult u er toch ergens strijd mee hebben. Laten we hopen dat u nog tal van jaren in ons midden zal zijn. U hebt het publiek gediend op een wijze die niet meer van deze tijd is maar van een voorbij periode U heeft dat in zo'n menselijke en persoonlijke sfeer gedaan dat het ons verdriet doet dit te moeten mis sen. Ik zeg u hartelijk dank en wens u nog een goede tijd toe", zo besloot de burgemeester. Vervolgens nam de heer Sleking 't woord. „Na uw 40-jarig jubileum dat 2 jaar geleden werd gevierd", zei de heer Sleking, „heDben we de koppen Dij elkaar gesioken. ui is een comité opgericht en uit üe grote bereidheid van üe Groeiers om meraan mede te werken Dujki wei de waardering die men u toe draagt. Ik heb het gevoei dat wij door de wijze waarop u üe zaKen hebt beheerd een poststation heb ben kunnen behouden. (Joh in het verleden stond u steeds kiaar. U hebt toen gefungeerd als telefoon juffrouw en bent talloze malen naar het huis van burgemeester Peeck gegaan om te zeggen dat de haan naast diens toestel lag. boms hield uw man om die reden de koets van de burgemeester aan. Zoals gezegd hebben we een comi té gevormd, er is met de lijst ge lopen en het bedrag dat we dachten op te halen, is ver overschreden." Nadat hij mevrouw Praat nog maals dank had gebracht bood de heer Sleking de scheidende kantoor houdster een enveloppe met inhoud aan. Van het bedrag kunnen me vrouw Praat en haar man een reis naar Lourdes maken, een reeds lang gekoesterde wens kan hierdoor in vervulling gaan. Er blijft nog een flink bedrag over dat de fam. Praat naar eigen goedkeuring zal kunnen besteden. Mevrouw Praat dankte zichtbaar geroerd waarna de heer Jo de Leeuw ten tweede male het woord nam. Namens De Vriendschap wenste hij mevrouw Praat het al lerbeste. „U hebt getoond mens te zijn", zei de heer Le Leeuw, „en de gehele gemeente heeft dit ge> apprecieerd." Hierna nam de heer Van Wur- kum, de directeur van het Schoorl se Postkantoor het woord. „Ik wens u alsnog geluk met uw koninklijke onderscheiding", zei de heer Van Wurkum; ,en ik biedt u mijn excu ses aan voor het feit dat ik u bij het eerste telefonisch contact met meneer heb aangesproken. U bent een vrouw van de oude stempel die in uw gemeenschap thuishoorde en u hebt vele uren buiten de dienst^ tijd gewerkt. De Groeters waarde ren dit ten volle en zullen u node missen." Hierop bood de heer Van Wurkum namens al het PTT-perso- neel een schilderij aan van de Ve- luwse landschapsschilder Joost. Het cadeau was in een postzak verpakt en het ging vergezeld van een lijst Ik kijk mijn stille buurman aan En geen van beiden zegt een woord Miljoenen mensen zijn vermoord Voor hen is 't dat wij stille gaan. Het werelduurwerk blijft niet staan Wij moeten onverdroten voort. Wie eens een doodsschreeuw heeft gehoord, Zal altijd bij de graven staan. JAN VISSER met handtekeningen van de gevers. Ook hiervoor dankte mevr. Praat met enkele woorden. Inmiddels was de zaal weer volgestroomd met mensen die afscheid van mevrouw Praat wilden nemen. Rest ons nog te vermelden dat niet alleen in Groet zelf voor het afscheidcadeau is gecollecteerd, maar in het gedeelte tussen Cam perduin en de Koningsweg. Omstreeks 5 uur was de receptie afgelopen en ging een ieder zijns weegs. Wij hopen voor mevrouw Praat dat ze nog jaren van een welverdiende rust mag genieten. Breelaan 13, Bergen Telefoon 20 01 Zaterdagmorgen werd op officiële wijze de nieuwe school voor l.o. van de Bergerschoolvereniging, de 'Bos school' aan de Rondelaan 30 ge opend door burgemeester L. J. de Ruiter. Onderwijskrachten van ver schillende scholen waren hierbij aanwezig. De bouw van de nieuwe school is het gevolg van de sterke uitbrei ding van het aantal leerlingen. Aan vankelijk bepaalde men zich tot de meisjes uloschool, iater aangevuiü met de lagere school en later het middelbaar onderwijs; M.M.S. De ulo en l.o. maakten gezamen lijk van een school gebruik, hetgeen niet meer houdbaar bleek. Op het zelfde schoolplein is nu de nieuwe school gebouwd, bestaande uit: 6 klassen en een handenarbeidlokaal. Onder architectuur van J'. Rogge veen uit Heiloo, werd het werk uit gevoerd door de fa. P. Kuyper en Zn., Heiloo, het schilderwerk door de fa. Schipper en elektra door de fa.Küsters, beiden te Heiloo. De centrale verwarming werd aange legd door de fa. D. Smit verwar mingsindustrie te Bergen. De voorzitter van het schoolbe stuur dr. D. J. de Groot, stelde in zijn welkomstwoord dat het hoge woord er maar uit moest en dat de Bosschool een 'Standingschool' is. Deze benaming is gezegd, verzwe gen, gedeeltelijk toegeven en ont kent, maar nu is het zo. Het is van essentieel belang met welke staven er gemeten wordt. Het is niet de straat waarin gewoond wordt, niet het belastingbiljet, de accademische graad, de auto of over de politieke overtuiging, ook al wordt de school op de le mei geopend. De maten waarmede gemeten wordt is het in zicht dat het goed l.o. onderwijs van eminent belang is en dat men hier voor gaarne een geldelijk offer over heeft. Elk kind is welkom in de Bosschool waar het zich thuis voelt in deze opleidingsschool. Het geeft ons alleen een vervelend gevoel dat wij het openbaar onderwijs in de wielen kunnen rijden. Anderzijds kan onze school alleen maar stimu lerend werken op dit onderwijs. Burgemeester De Ruiter bracht in zijn openingswoord tot uiting dat de Bosschool inmiddels wel genoeg geïntregeerd is. In verband met het bijzonder onderwijs noemde hij een grote verworvenheid van deze tijd, de volledige gelijkstelling met het openbaar onderwijs en de vrijheid van het onderwijs. Vervolgens werd aan het school bestuur een schilderij overhandigd, voorstellende de kapelkerk van Hei loo. Hierna werd de nieuwe school bezichtigd die op de meest moderne wijze is ingericht. In de raadszaal werd het Oranje comité door het gemeentebestuur ontvangen. Hierbij wees burgemees ter L. J. de Ruiter op de onbaat zuchtigheid van de comité-leden die soms buien van kritiek hebben te doorstaan. Hij wees er op dat de Bergenaar zeer individualistisch is ingesteld en vaak ook moei lijk te benaderen. Maar als het om het algemeen of dorpsbelang gaat is hij een stuwende kracht die veel tot stand kan brengen. Mede in dit verband wendde hij zich tot de heer P. J. Borst en deelde hem mede dat hem door de federatie van Oranjeverenigingen in Nederland de hoogste onderscheiding is toegekend wegens zijn grote verdienste voor de vereniging. De ere-penning en ere lidmaatschap werd hem toegekend omdat hij bij de bevrijding in 1945 de Oranjevereniging heeft opgericht en 20 jaar lang hierin vele funkties heeft bekleed. Op het Plein vond een raveille plaats van alle jeugdgroeperingen. Vervolgens vond voor het raadhuis .een aubade van ruim 50 kinderen van die L scholen plaats. Uit het op treden kwam duidelijk tot uiting dat mevrouw Corry Morée-Dol er in geslaagd is dit koortje tot een zeer hoog niveau op te voeren. Met ac cordeonbegeleiding van Gout je Kan bier werd op sublieme en leven dige wijze.een tweetal grappige kin derliedjes ten gehore gebracht. Sa men met Bergens Harmonie en de drumband werden enkele marsen gespeeld en werd samen met de kinderen het Wilhelmus uitgevoerd. Het werd een muzikale manifestatie mede door de melodieuze uitvoering en perfecte uitspraak van de kinde ren. Aan de wandelpuzzeltocht namen 76 jongeren boven 17 jaar deel. ZIEKEN EN BEJAARDEN WERDEN BEDACHT Het Oranjecomité heeft gemeend ook aan de bejaarden en chronische zieken eens te moeten denken en heeft bij 80 van hen een fruitmand- je en versnapering bezorgd. KINDERSPELEN Van de bijna ongelofelijke vin dingrijkheid van het Oranje comité die elk jaar weer nieuwe attracties bij de kinderspelen naar voren brengt, hebben bijna 1000 kinderen geprofiteerd. Er werd bijzonder fel gestreden en ongeacht of ze tot de winnaars behoorden ontving elk kind twee versnaperingen. Bergen - Ruïnelaan 18 - Telefoon 2532 KLAVERJASDRIVE Op vrijdag 7 mei organiseert de klaverjasdrive 'De Oude Prins haar laatste drive in hotel 'De Oude Prins'. Er zijn weer prachtige prij zen. Zie advertentie in dit blad. Onder grote belangstelling vonden aan de Kerkedijk bedrijfsvoetbal- wedstrijden plaats om de Oranje wisselbeker, die in het bezit was van de fa. A. en J. Kroon. De com binatie Beukers-van Exter won van de fa. A. en J. Kroon. De combina tie Beukers-van Exter won van de gemeente ambtenaren met 2-1. De fa. A. en J. Kroon won van de fa. D. Smit met 1-0. In de finale van deze winnaar en verliezersronde wonnen de ambtenaren van de fa. D. Smit met strafschoppen 5-4. De fa. Kroon met 2-0, en verkreeg de wisselbeker. Veel belangstelling bestond even eens v^ior het afleggen van vaar- digheidsproeven voor bromfietsers, in het Van Reenenpark. Het par cours dat was uitgezet en samen gesteld door de heren D. Smit en de heer Hugenholz uit Zandvoort bevatte vele moeilijke opgaven en hindernissen. Het werd een ener verende wedstrijd waaraan 17 jon geren deel nemen. De heer Koos Schekkerman verzorgde het com mentaar en Cees Swart het tech nische gedeelte. De 'stal' Carelli deed het succesvol en sleepte vier winnaars in de wacht. Winnaar werd de 17-jarige B. van Dijk, Hoogwoud met 121,9 punten. Met een tiende punt verschil A. Smit, Lutjewinkel, met extra prijs snelste ronde van 34 sec. 3. K. Scheur, Win kel 122,9 pnt, allen op Garelli. 4. Bill van Wieringen, Bergen op Mo- bylette 124,4 pnt. Snip, Winkel, Ga relli met 127,7 pnt. Edward Piene- man, Bergen met 128,3 punten. MOOI SUCCES VAN JEUGDIGE KAPPER Op het landelijk kapconcours voor junioren dat maandag in Musis Sa crum te Arnhem werd gehouden, bereikte. Tom Beentjes, Dorpsstraat 94 in Bergen uit 32 finalisten de vierde plaats. Verschillende voor selecties van junioren uit geheel Nederland gingen hieraan vooraf. KLAVERJASCLUB GING OP REIS De klaverjasclub 'De Oude Prins' heeft een uitgaansdag georganiseerd naar Berg en Dal. In Limmen wer den de bloemmozaieken bezich tigd. In De Bilt werd de koffietafel gebruikt. Vervolgens werd een rondrit langs de grens gemaakt met een lunch in Berg en Dal. Na nog even verpozing in een speeltuin te hebben gezocht werd als besluit 'n goed verzorgd diner in Den Bosch gebruikt. De gehele trip werd op de filmband vastgelegd. Deze geslaagde dag werd tiptop verzorgd door reisbureau 'De Mag neet' uit Alkmaar. De midden stand van Bergen liet zich niet on- betuigt en presenteerde het gezel schap rookwerk en versnaperingen tijdens de reis. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Dr. HODDE Van Reenenpark Tel. 2027 SCHOORL Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 WOENSDAG 12 MEI a.s. Ned. Bond van Plattelandsvrou wen afd. Schoorl en Groet. Bijeenkomst in 'De Roode Leeuw' te Schoorl. Lezing met dia's over Egypte door de heer J. M. Nauta uit Zaandam. Aanvang 19.45 uur. VRIJDAGAVOND 7 MEI 8 uur: K.P.J. bijeenkomst in het R.K. Verenigingsgebouw te Catrijp. aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. NAAR SNOEVESTEIJN Buiten de stad kwam Créghel een boer op een ezel tegen. Met enige moeite wist hij het autootje tot stilstand te brengen. „Goede middag man", sprak hij tot de boer. „Ik zoek naar het slot Snoevestijn, kunt ge me ook zeg gen hoe ik dan rijden moet?" „Da kan'k oe wel zeggen joa", antwoordde de boer. „Ge moet dan gewoon deze weg afrij e. Op den ezel is 't een klein halfuurtje." „Bedankt", sprak Créghel. „Moet je een sigaar?" „Nee", zei de boer. „Ik smook altied een piepje." „O juist ja, nou goedenmiddag dan", zei Créghel nog en startte zijn wagen weer. Na een minuut of tien zag hij in de verte de torens van het kas teel Snoevesteijn opdoemen. Hij parkeerde de wagen in de schaduw van een grote boom, stap te uit en liep in de richting van het slot. „Ik vraag me af, waar Snufski zit", zei hij in zichzelf. Voorzichtig naderde hij het slot van de achter kant. Doch aan deze zijde was geen enkel levend wezen te bekennen.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1