IF R 1 1 IkR IF W F1 I? |#r" Grandioze viering bevrijdingsdag KLOKKEN DORRESTEIJN Frankenstate verzorgings- flatcentrum Bergen BRS wmSF ^SHr PI El rH MP' PIMk ■BR MM Pk 6,85 Per jaar, 1,75 Per kwar Bergen krijgt nog geen sportcentrum Gerritsen Blauwe week aktie Verkoopcentrum KCB op 't Plein Gemeente gelooft niet in bromnozems Inschrijving kermis Molenkrocht kampioen? V.V~ SCHOORL SCHOORLSE GEMEENSCHAP B HBwB Hfe MÊÈ ^ftSssBE fe?' ik9p3fiSSRf WttÊBk HSk Coöp. Raiffeisenbank, Sehoorl HLZL feD^L H M |C| Abonnementsprijs Verschijnt tc Bergen» Bergen aan Zee» Sehoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoe» contracten speciale tarieven. ^roleóóor (^régkei Dokiersdiensien 2de deel 83 ft*» ft mm i DONDERDAG 13 MEI 1965 40c JAARGANG No. 19 Bodafctte *n mtmtrdatraue ft f yy ft mm al jJ drukkerij Volken en L«egw»t< ■Mft O OEM Kir MM MM (v.h. C. Oldenburg) PT MiKrMiW Dlt blad bestaat mt 8 Pagma 3 Laanweg 35 - Sehoorl Telefoon (02209) 268 - 223 jpjjf- «ft v. «Sb %Wi -r^g IP* M JÊEÊ bBBH ÜB Alg. Bank Nederland n.v. Berge Advertentieprijs ,15 ct. per nun. De Bergenaren hebben volop kun nen genieten van een rijk gevari eerd en overladen programma, een programma dat aan iedereen wat te bieden had en dat buitengewoon is geslaagd. Ook vele mensen bui ten Bergen, speciaal Alkmaarders namen zo mogelijk aan het pro gramma deel. Om 9 uur begon men met een be vrijdingsappel op het terrein van de Ruïnekerk met een vlaggenpa- rade en een toespraak van burge meester L. J. de Ruiter. De leerlin gen van de middelbare scholen zon gen een bevrijdingslied, dat heel melodieus werd uitgevoerd. Om 10 uur vond er een gecostu- meerde kinderoptocht plaats waar aan alle scholen deelnamen. Het werd door de kinderen zeer enthou siast gebracht en de verzorging van het geheel overtrof de stoutste ver wachtingen. In het Openluchtthea ter werd aan iedere groep een her denkingsoorkonde uitgereikt. Voor de rijwielpuzzeltocht bestond eveneens grote belangstelling. Voor de B-rit (beneden 16 jaar) namen 251 jongeren deel, aan de A-rit voor ouderen 27 personen. Winnaar van de B-rit werd Jos Houtenbos en Lidwien Smit. 2e prijs: Roland Hopman. A-rit: J. B. Kuin en L Krijgsman. Voor de autopuzzeltocht was de animo zo groot dat meer dan 50 autobezitters moesten worden af gewezen. Om de organisatie vlot en goed te doen verlopen beperkte men zich tot de 125 deelnemers. Ook voor klassementsproef was de ani mo enorm. Hieraan konden 35 per sonen deelnemen. In het Openluchttheater genoten de kinderen volop van de operette 'Repelsteeltje' dat werd uitgevoerd door de operettevereniging van Tuin en Oostdorp onder leiding van mevrouw Doornbos van Groningen met assistentie van mevrouw Wok- ke van Overmeeren. Decorontwerp van de heer v. d. Pluim. In de pauze ontvingen ruim 1000 kinderen in het openluchttheater een groce hoorn ijs. Op hetzelfde tijdstip vond in de Stationsstraat een hondenshow plaats verzorgd door de kynologen- club 'West-Friesland'. Hiervoor be stond eveneens buitengewoon veel belangstelling. Uit geheel Noordhol- land namen 37 personen met hun 56 honden deel. Men was er in ge slaagd om talrijke honden die op verschillende tentoonstellingen prij zen hadden gewonnen, aan te trek ken. De heer Bakker verzorgde de deskundige en uitvoerig verzorgde toelichting. Dit evenement werd een eclatant succes. Op het Sportterrein aan de Ker- kedijk vonden twee voetbalwed strijden plaats tussen BSV «en Ber- dos veteranen die met 2-1 door BSV werd gewonnen. In de wed strijd Bergenaren-W.F.C. (Wormer- veer) won Wormerveer met 2-1. Om half acht vond de vrolijke avondoptocht plaats waraaan 23 groeperingen deel namen en een demonstratie is geworden wat Ber genaren aan gemeenschapszin en artistieke waarde bezitten. Om 21.30 uur vond een grandioos vuurwerk aan de Breelaan plaats als sluitstuk. Gedepudeerde Staten torpederen plannen. De werkelijk grootse plannen die reeds in een ver gevoerd stadium waren tot het komen van een groot soprtcomplex die in de ruimste zin voor geheel Noordholland een be langrijke functie zou gaan vervul len, is voorlopig geheel afgewezen en uitgesteld. Hiermede is de plan ning minstens enkele jaren ver traagd. Reeds jaren is in een gestadig tempo gewerkt aan een bijzonder omvangrijk plan om in Bergen in gedeelten een sportcomplex te ma ken die voor geheel Noordholland van geweldige betekenis zou zijn. Hier zou worden geprojecteerd een drietal voetbalvelden, een hocky- veld, een honkbalterrein een ten nisbaan met afzonderlijke accomo- datie. Voorts lag het in de bedoe ling om hier een grote sporthal te creëren. Voorts lag het in de bedoeling om hier speciale cursussen onder des kundige leiding te geven aan onder wijzers van lagere scholen waar geen speciale sportleraar aan ver bonden is, met het speciale doel om de lichaamsontwikkeling die bij de huidige schooljeugd een grote ach terstand vertoond, op deze wijze in te lopen en op te heffen. Aan de verwezenlijking van deze plannen namen deel de Bergense sportraad, het gemeentebestuur, de Volkshogescholen en de Nederland se Sportfederatie. De benodigde gronden aan de Groeneweg waren hiervoor reeds enkele jaren aange kocht. Bovendien had men nog op tie voor nog meer grond zodat het gehele terrein aan drie verschillen de wagen zou grenzen, de Nesdijk, de Groeneweg in twee afzonderlij ke stukken gesplitst. Gedeputeerde Staten hebben er voor het grootste deel een streep doorgegeven nadat men aanvankelijk het gehele plan en landaankoop had goedgekeurd Gedeputeerde Staten hebben het plan plotseling afgewezen op de volgende gronden: 1. De groene strook tussen Alkmaar en Bergen wordt hiermede door aangetast en daarmede het landschapsschoon. 2. Er wordt onherstelbare schade toe gebracht aan de factor ruimtelijke ordening. Er is momenteel alleen nog toe stemming voor de aanleg van drie voetbalvelden, hetgeen betekent dat van de bestaande voorlopige plan nen slechts een derde deel gerea liseerd kan worden. Om de nood op het gebied van de sportvelden te lenigen, zal men op korte termijn overgaan om deze velden aan te leggen en van windsingels te gaan voorzien. TE BERGEN Van 17 tot en met 23 mei vindt de jaarlijkse collecte plaats van de Blauwe Week comité's in geheel Nederland. Het centraal bureau voor de statistiek laat zien, hoe het alcoholgebruik in Nederland stijgt. Alcohol is niet onschuldig. Bij 20 medische consultatiebureaus staan ruim 40.000 patiënten ingeschreven. Ieder jaar melden zich bij de bu reaus 3300 nieuwe patiënten. 35 tot 40 procent is jonger dan 30 jaar. Nederland telt echter nog evenveel alcoholisten, die niet behandeld worden. In 't verkeer is alcoholgebruik te vens gevaarlijk twee-derde van de overtredingen van de wegen ver keerswet was te wijten aan alcohol gebruik. Voorlichting en hulp blij ven nodig. Het geld hiervoor wordt jaarlijks bijeengebracht door de collectanten die werken met lijsten voor de Blauwe Week Commissie. Geef om te helpen en te voor komen. Blauwe Week Commissie voor Ber gen: B. Schuil, voorzitter; G. Dijk- stra-Venema, secr.; mevr. Te Pas; mej. Korver J. Ivangh. Comité van aanbeveling Dokter Hodde Dokter Lugten Dokter Luif; Dokter Poot; Ds. Vis ser; Ds. Breukink; Pastoor v. Beers de heer v. d. Hilst. WANDELTOCHT De wandelvereniging' de Jeep '45' uit Alkmaar hield op vrijdag en za terdag _-en wandeltocht in de Staatsduinen waaraan 950 perso nen in de leeftijd van 5 tot 63 jaar deelnamen, verdeeld over 10 groe pen uit verschillende plaatsen. Het Rode Kruis afdeling Bergen die steeds geruisloos maar altijd actief optreed verzorgde het medische ge deelte en nam een uitvaller in de bezemwagen op. SCHANDALIG OPTREDEN Op een weide aan de Nesdijk is van een prachtige pony, toebeho rende aan de heer S. Schouten de prachtige staart die tot aan de grond reikte, afgesneden. Twee dagen daarna heeft men zijn prachtige manen op de zelfde wijze behandeld. Het verkoopcentrum van het KCB dat vorig jaar op het Plein in het voormalige pand van Albert Heyn een succes is geweest, zal er nu definitief worden gevestigd. Het zal echter worden geëxploi teerd door een stichting in oprich ting, 'Noordhollands Kunstcentrum' Deze stichting heeft het pand van Albert Heyn gekocht met behulp van een hypothecaire lening. De raad van de gemeente Bergen stelde zich voor een bedrag van f 155.000,- garant voor rente en aflossing van deze geldlening. De kelder van het gebouw zal worden verhuurd aan de Heinekens Brouwerij tegen een bedrag van f 15.000,- per jaar. Deze firma zal hier een exclusief café restaurant gaan exploiteren. De expositie ruimte en restaurant eneden zullen echter geheel voor zien van een eigen ingang van el kaar worden gescheiden. Alle leden van het K.C.B. hebben zich una niem achter de voorstellen geplaatst Het bestuur van het KCB met name de heren Anthony van Kampen en E. Smid beiden zeer veel werk ver zet om dit mogelijk te maken. De expositieruimte zal echter ook wor den bestemd voor kunstenaars uit geheel Noordholland. Een prachtig plan wordt werkelijkheid Het was een buitengewoon ver heugend bericht voor de coöperatie ve vereniging 'Frankenstate' te Ber- gen-Nh. te mogen vernemen, dat de door haar ingediende bouwplannen voor een verzorgingsflat door B. en W. van Bergen-Nh. onlangs goedgekeurd werden. Om de moeilijkheden in het ont wikkelingsstadium van een derge lijk belangrijk particulier project te overwinnen moesten groot vertrou wen in het welslagen der plannen en doorzettingsvermogen aanwezig zijn bij de iniatiefnemer en huidige voorzitter, mr. L. Haveman te Ber gen-Nh. en zijn mede oprichter, de c.v. Gebr. Teixeira de Mattos te Amsterdam, thans in het bestuur vertegenwoordigd door de heer F. A. R. Jochems als secretaris-pen ningmeester. Niet alleen voor hen, doch even zeer voor de onlangs benoemde me debestuurders t.w. dr. M. C. Bos en de heren notaris J. de Jong en A. W. Sabel en de reeds toegetreden deelnemers betekende de goedkeu ring dan ook een bijzonder heugelij ke tijding, omdat na alle voorbe reidingen thans de uitvoering dei- plannen ter hand genomen kan wor den. 'Frankenstate' zed verrijzen in t uitbreidingsplan Noord ten zuiden van de in dit plan doorgetrokken Lindenlaan. Deze situering kan aan trekkelijk genoemd worden door het fraaie uitzicht naar de kant van de Notweg, de Breelaan en de duinen. Ook de directe nabijheid van het centrum van het dorp, het natuur reservaat en de Schoorlse duinen maken de situering attractief. Het terrein van 'Frankenstate' om vat circa 20.000 m2, reeds in eigen dom bij de vereniging. Bij het samenstellen der bouw plannen hebben de architecten, de heren Oyevaar, Stolle en Van Gooi gevestigd te Amsterdam, gezocht naar een bouwopzet, waarbij het dikwijls onpersoonlijke karakter van een dergelijk bouwwerk ver meden zou worden. Zowel naar de mening van des kundigen als van een ieder, die van de tekeningen kennis neemt, zijn de architecten in hun opzet op een unieke wijze geslaagd. Het bouwwerk omvat 3 afzonder lijk van elkaar gelegen flatgebou wen met ieder 30 flatunits. Door hun cirkelachtige vorm kennen de 3 flattorens geen corridors, zodat de te voet af te leggen afstanden tot een minimum beperkt werden. In het centrum van iedere toren be vindt zich een lift en een trap, ter wijl op iedere verdieping zijn ge situeerd 6 flatunits. Deze opzet be vordert in hoge mate het in priva cy wonen. Aan dit laatste werkt ook mede het feit, dat het verzor- gings gedeelte afgescheiden is van de woonunits en ondergebracht werd in de gelijkvloerse verbinding tussen de torens. De gemeehte Bergen gaat niet meer in bromnozems geloven. Toen vorig jaar bleek dat op enkele pun ten in het dorp voor enige tijd en kele jongeren met hun bromfiets bijeen groepten, heeft men vanaf de Kerkstraat tot aan de Jan Olden- burglaan verbodsborden geplaatst met het opschrift: „Voor brommers verboden in het tijdvak mei tot sep tember". Tot nu toe heeft men ech ter de borden nog niet geplaatst. Blijkbaar gelooft men niet meer in het bestaan van bromnozems. Er is nu alleen een aanwijzingsbordje ge plaatst op de hoek van de Jan Ol- denburglaan met de aanduiding: Bromfietsers richting Alkmaar. (Advertentie) NATUURLIJK Ridderstraat Oudegracht ALKMAAR Iedere woonunit omvat een eigen entree met hal met opbergkast, een kitchenette, badkamer, toilette, gar derobe kast, een woonkamer van 6,5 bij 4 met daarvoor een balcon van 4 bij 2 meter en een ruime slaapkamer. Van de 90 units heb ben er 30 nog een derde kamer. Bij iedere unit behoort een afzon derlijke opbergkamer gelegen op de verdieping, waar de unit is gesitu eerd. In het verzorgingsgedeelte zijn ondergebrcht de wintertuin, keu kens, logeer-, zieken- en personeels- kamers, billard kamer, bibliotheek, receptie, kiosk, kapsalon etc. Een vijver, terrassen en een grote tuin omgeven de gebouwen, terwijl 66 garages, ten dienste zullen staan van de bewoners van 'Frankensta te'. Bergen heeft alom een bekend heid als een uniek lustoord, waar het een voorrecht is om te kunnen wonen. Dat juist in deze plaats ouderen een mogelijkheid verkrijgen op een stijlvolle privé wijze gehuisvest te zijn met alle mogelijkheden van verzorging, als voorzien in het 'Frankenstate' project, is dan ook van grote betekenis. De kosten van het project wor den omgeslagen over de leden-be woners. Deze lidmaatschappen zijn overdraagbaar. Zij, die belangstelling hebben voor een lidmaatschap kunnen zich wen den tot de secretaris, de heer F. A. R. Jochems, p.a. Gebr. Teixeira de Mattos, Heerengracht 446, Am sterdam, tel. (020) 64261, waarna men alle beschikbare gegevens en de tekeningen ontvangt en een be spreking met één der bestuursleden mogelijk is. ZONDER KLOPPEN NAAR BINNEN „Ha!" sprak Créghel. „Dat gaat goed. Aan de achterkant is niets of niemand te bespeuren, nu even de voorkant van het slot bekijken." Hij liep vlug om het kasteel heen, maar zorgde er wel voor, dat hij tussen de bomen bleef, je kon nooit weten of er eens iemand op zou duiken. Voorzichtig keek hij van achter Voor de kermis die van 3 tot en met 6 juli zal worden gehouden, zijn de standplaatsen aan 28 ex ploitanten toegewezen. Dit brengt voor de gemeente een recordop- brengt van f 14.000,- met zich mee. Deze hoge staanplaatsen worden door de exploitanten zelf veroor zaakt die elkaar het alleen maar moeilijk maken door hun hoge in schrijving. Het vervelende is echter dat de kosten van een standplaats er toch ook weer uit moeten en wellicht verdiconteerd worden in de prijzen die de kermisklant gaat betalen. De kinderen mogen nu mis schien een rondje minder draaien zodat alles in een rondje op het zelfde punt uitkomt Hier volgt een overzicht van de kermisattracties Kop van Jut Zigzagrolbalspel - Volley balspel - Pindakraam - Deense hoogvaart - Cijferspel - Suikerspin - Grijpkra- nen - Klokkenwijzerspel - Rang- paardjesmolen - Octopus - Auto- skooter - Balco-rotor - Wing-Mille Schiettent - Gebakkraam - Bussen- sport-lijntrek - Speelgoedkraam Zweefmolen - Bumperspel - Draai molen - London-Expresse - Reac- tiespel - Ballonspeersport - Suiker en nougatkraam - Vis enz. - Pof fertjeskraam - Consumptieterras. HOPELOZE VERKEERSSITUATIE IN DE KERKSTRAAT In de Kerkstraat heerst zo nu en dan een hopeloze verkeerssituatie omdat 't is toegestaan aan de rech terzijde van de weg te parkeren. Hiervan wordt de hele dag onafge broken gebruik van gemaakt. Om dat de Kerkstraat, die veel te smal is voor het doorgaande verkeer, komen er talrijke malen opstoppin gen voort,, in het bijzonder als er toeleveringsbedrijven bovendien nog gaan parkeren om hun goede ren aan de zaken aan de linkerzij de van de weg af te leveren. Zo is het drie maal achtereen voorge komen dat een een begrafenisstoet gedulidg moest wachten tot de le verancier van een winkelzaak zijn wagen elders ging parkeren. Het is overigens onbegrijpelijk dat dit ge deelte tot parkeerplaats is bestemd omdat er in ruime mate parkeer gelegenheid is bij de Ruïnekerk en de Karei de Grootelaan, een af stand van 300 meter vanaf de Kerk straat. De competitieteams van de Molen krocht hebben het afgelopen week einde hun kansen op de eerste plaats zeer vergroot door overwin ningen op hun naaste concurrenten. Zaterdag werd onder miserabele weersomstandigheden te Bergen de jeugdwedstrijd Molenkrocht-KZTV uit Koog aan de Zaan gespeeld, die bij een afgebroken stand van 3-0 zal worden afgespeeld op een nader te bepalen datum. Er resteren dan nog 3 partijen, waarvan zeker 1 gewon nen kan worden. J. Koster opende zaterdag met een moeizaam begin, doch herstelde zich later uitstekend zodat hij nog in 2 sets won. De nog zeer jonge M. Lau won met elan in een boom, hoe het er bij de voor deur van het kasteel mee gesteld was. Snel trok hij zijn hoofd terug, want voor de deur zat Snufski. Hij keek wel erg slaperig van onder zijn petrand de wereld in, maar dan nam niet weg, dat hij er toch zat. Bovendien was hij nog steeds ge wapend met slagzwaard, buks en flesje waterchocola. „Hm een lastige klip om te een behoorlijke partij van P. Lo- man, terwijl Henny Parigger wei nig tegenstand ondervond van mej. Hemmes. Zondag j.l. vond dan de grote strijd plaats tussen het seniorenteam van de Molenkrocht en L.T.V.Z. uit Zaandam. Het werd 7-1 voor de Molenkrocht, zodat inderdaad de kampioenskansen zeer groot zijn. Vooral de dames mej. Ursem en mej. De Jong speelden weer zeer behoorlijk en vast, terwijl Van Rees Vellinga zich na een verloren en kelspel in de dubbel met De Goede uitstekend herstelde, om daarna t gemengd dubbel met mej. De Jong ook in winst om te zetten. Zondag a.s. 16 mei speelt het jeugdteam 's middags tegen Z.L.T.C. uit Zaandam. Deze wedstrijd vindt plaats op de Molenkrocht, terwijl het senorenteam te Beverwijk te gen B.L.T.C. speelt. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN GEVONDEN Regencape grijs ge ruite sjaal opnaailap, bruin lederen portefeuille, zwarte witte langharige hond, zwart lederen tas met rits sluiting met instrumenten en ver bandmiddelen, kinderbril, met een mat glas, licht bruin zakmesje, imi tatie driedelig parelsnoer, bruin suéde dameshandschoenen en bruin bewerkte shawl, 1 lederen porte monnee zwart met inhoud. VERLOREN Kinderbril, 1 dames handschoen (Simplex), 2 oranje ka naries, zilveren ring, nikkel dames horloge met nylon bandje, wollen groen-witte shawl, zijden shawl br.- groen), zilveren schakel armband met balletje, rijbewijs B-E, leren bal. Het bestuur heeft besloten om met ingang van donderdag 13 mei a.s. als trainer aan te stellen de heer Schuitemaker uit Langedijk, die reeds diverse verenigingen in Noordholland tot volle tevreden heid heeft getraind. Zij hebben dit besluit genomen omdat de leden in het afgelopen jaar hebben getoond zich ten volle voor de vereniging te willen in zetten. Zo werd ons eerste eltfal bijna kampioen hoewel er geruime tijd geen trainer beschikbaar was. Het bestuur vertrouwt er op dat indien dit maar enigszins mogelijk is, de leden, de training gelegeld zult bezoeken. De le trainingsavond, donderddag 13 mei a.s. is om 7 uur op ons ter rein aan de Molenweg. VRIJDAG 14 MEI 1965 Hervormde Vrouwengroep. Slot- avond met vertoning van dia's over oud Sehoorl door de heer A. Leijsen, in de consistoriekamer der N.H. Kerk te Schoorl. Aanvang 19.45 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Dr. LUGTEN Hoflaan 6 Telefoon 2700 SCHOORL Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 omzeilen", bromde Créghel. Doch toen schoot de profesor een geniale gedachte te binnen. Snufski was maar alleen en daar hij bij de voor deur zat, kon hij niet tegelijk op de achterdeur letten. De professor nam dus zijn kans waar en begaf zich weer naar de achterzijde van het slot Snoevesteijn. Na enig zoe ken presteerde hij het een deur te vinden, die niet op slot was. Zon der kloppen stapte hij naar bin nen.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1