Hf xXMWMfo d» wad bestaat uit 8 pa^na's inh£hLi msMg III &J V f% p m MM 99 7 BtGemaaud in het Noordhollands Puroi huid HORLOGES GERRITSEN Gezamenlijke zomer-evenementen in de badplaatsen HÈ IBHP^ mm WKÊM W U wM mKÊM V Mm m MMÊMi mÊtm p« per kwar duinreservaat Bejaardentocht Bergen 2 juni a.s. Stichting gezinsverzorging functioneert voortreffelijk Volkshogeschool Bergen PlatL landsvrouwen t M AM fe DONDERDAG 20 MEI 1965 40c JAARGANG No. 20 Red aktie en administratie Verschijnt tc Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam, Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoe» contracten speciale tarieven. KERKEDAG 1965 ÏÊt bfuining LS2* PiGmaderm f2.95 GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN BERGEN Burgerlijke Stand SCHOORL In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 27 mei) verschijnt 't volgen de nummer van „De Duinstreek vrijdag 28 mei a.s. Doktersdiensten <*Pro|e<5óor ^^réc/lxei 2de deel 84 mÊb Ai MM Uml ALi Mm drukkerij Volkers en Leegwaw Telefoon (02209) 268- 223 J, J: 8$f| ShB HH 99 MB nk9 ^^9^- Alg. Bank Nederland n.v. Berge H" H Hi fsi HHHHf BB Hi HHS. 9^99L Coop. Raiffeisenbank. Schoorl E^ÉÉ' P^-gsm |LJ» B l^i Jf B B^^L Abonnementsprijs Advertentieprijs Ja, wij hebben het wel ervaren, dat het volksgezegde, dat wij in ons vorig bulletin aanhaalden, op waar heid berustte, want wij zagen hoe 'April den landman op den hoed sneeuwde' en dan nog wel om en nabij Pasen. Trouwens gedurende de tweede helft van de maand zijn de kwade kansen van april vrij overvloedig ons deel geworden. Wij moeten dus maar troost putten uit de wetenschap, dat 'een koude en natte april den boer zijn wil' is en dat daarvan niet alleen de oogst maar de gehele wilde flora zal kun nen profiteren Bij het scheiden van de paasmarkt hebben wij dus toch reden genoeg om opgewekt en blij gemoed de ko mende maand tegemoet te gaan en zulks temeer nu het ditmaal de ver rukkelijke meimaand is. Van boterbloemen en hun bestuiving Natuurlijk zal het in bloeimaand ook niet altijd botertje tot den boom zijn, maar alom ontluiken nu om in deze beeldspraak te blijven toch allerhande boterbloemen. De glanzende gele boterbloemen nijgen bij de minste regen hun hoofdjes voorover, opdat het stuifmeel niet vochtig zal worden en het voldoen de kleefkracht zal behouden voor de door de insecten te bevorderen bestuiving. Anders gaat dat bij de vooral in onze duinen algemeen voorkomende knolboterbloemen waar juist de re gendroppels de rol van de insecten bij de bestuiving overnemen. Een regen- of dauwdruppel trekt zich hier op het glimmende kroonblad samen tot een bolvormig waterbol letje, waarop het stuifmeel drijft, dat zo op de stempels terecht komt Daarnaast worden de bloemen van de scherpe boterbloem weer uitslui tend door vliegen bestoven en in noordelijker landen waar de vliegen vooral nabij de woningen huizen, vindt men deze bij ons zo alge mene bloem dan ook voornamelijk in de bebouwde kom van dorpen. Ingezonden mededeling Ook 'vadertje langbeen' is er weer Inmidels hebben hier ook de ooie vaart weer hun intrek genomen en heeft 'vadertje langbeen' b.v. het traditionele nest op het raadhuis in Oudewater weer betrokken om het in gereedheid te brengen voor de ontvangst met open vleugels? van zijn even langbening wijfje, dat een paar dagen later arriveerde. Het is stellig hetzelfde echtpaar dat hier vorig jaar ook kwam en dit is dus weer 'n even wonderlijk staaltje van het feilloze trekinstinkt als waar wij in ons vorig bulletin ten aanzien van het zanglustige fitisje bij stilstonden. En over ooievaar gesproken, na het sombere geluid, dat wij vorig jaar over hem lieten horen, vermelden wij thans met vreugde dat deze voor ons land zo karakteristieke vogel hier het vo rige jaar weer iets talrijker was dan het jaar daarvoor. Voorwaar een hoopvol teken na een jarenlang zo verontrustende da lende lijn, die, u kunt het geloven of niet, ondanks zijn spreekwoorde lijke vermaardheid juist omgekeerd evenredig was aan de gestage stij ging van ons geboortecijfer. In het hol van een konijn De tapuit is ook al een trekker, die slechts de maanden met een re delijke kans op goed weer hier door brengt. De meeste zijn nu al weer verschenen en dat geeft dus moed. Dit vogeltje met zijn markante te kening is een typische duinbewoner en direct na aankomst gaat hij op zoek naar een konijnenhol, om er zijn nestje in te verstoppen. De vrees dat zijn myxomatose, die ko nijnenstand decimeerde, ook de ta- puiten zou treffen, blijkt echter ge lukkig ongegrond te zijn. Ze nemen dan ook wel genoegen met andere donkere hoekjes en dan moet ook wel, want er zijn verschillende ka pers op de kust, die het ook op de zoveel schaarsere konijnenholen als broedgelegenheid begrepen hebben. Vooral de holenduif en de bergeend doen hen daarbij concurrentie aan. Wat een prachtige vogel is overi gens die stoere bergeend met zijn fel afgetekende kleuren van wit, zwart, kastanjebruin en zijn lak- rode snavel en poten. Anders dan de wilde eend, die zodra de jongen na vier weken broeden in de duin ruigte zijn uitgekomen, aan het hoofd van de kolonne naar de pol der trekt, blijft de bergeend meer georiënteerd op de kust. Ook in het infoltratiegebied in ons Noordhol lands Duinreservaat kunt u ze aan treffen, maar als u er zo tegen het eind van de maand een ouderpaar met enkele tientallen donsjes ziet dobberen, zijn dat niet alleen hun eigen jongen maar zijn het ook pleegkinderen van minder toegewij de ouders,.die de ouderlijke plicht verzaakten om langs het strand te flaneren in een zorgeloos bestaan. Ook daarin onderscheiden ze zich van de gewone wilde eend, die fou- ragerend in de kroosrijke polderslo ten volstrekt geen ondergeschoven kroost accepteert. En op de gevaar volle enige kilometers lange grote trektocht naar de polder afgedwaald wild eendje is dan ook reddeloos verloren. Het duin is nu in bruidstooi Langzaam, maar zeker, voetje voor voetje, heeft de lente haar intrede in het duin gedaan. Het tere groen wint steeds meer veld en de ont luikende balsempopulier balsemt de voorjaarslucht. Bonte vlinders, brooddronken van de zoete nectar, dartelen van bloem tot bloem, die in een steeds groter aantal en ver scheidenheid ontluiken. Aan de bos rand bloeit de vogelkers overdekt met witte seringachtige trossen en na half mei zullen ook de witte schermen van de lijsterbes zich ont plooien. Maar dan, tegen het einde van de maand, staan plotseling ook de mei dooms in volle bloei te pronken, de duinflora met hun ontelbare bloe men als een feeërieke bruidssluier overdekkend. Dan is het Noordhol lands Duinreservaat van een wer kelijk verbijsterende pracht en is de bruidstooi wel op zijn hoogtepunt. De geur verspreidt zich over het hele duin en lokt allerlei felglan- zende insecten en kleurige vlinders. Het bestuur van de VVV Bergen is met de besturen van de VW in Bergen aan Zee, Schoorl, Groet- Camperduin en de drie Egmonden overeengekomen te streven naar coördinatie van de evenementen die van de zomer gehouden zullen wor den, alsmede deze niet op dezelfde dag te doen plaatsvinden. Hierdoor is het mogelijk dat de gasten ook in de eerste genoemde plaatsen hieraan kunnen deelnemen. Het ligt in de bedoeling om op 12 juni op het strand van deze plaatsen een ballonwedstrijd te gaan houden waarbij de grootste afstand de waarde van de prijs be paald. Ook de vinders van de bal- Vrijdag 14 mei heeft het comité Ouden van Dagen haar laatste ont spanningsmiddag en -avond in dit seizoen aangeboden. Beide keren was geen enkele schriftelijk uitge nodigde opgekomen tot haar spijt. Woensdag 2 juni a.s. is de jaar lijkse uitgaansdag uitgeschreven. Mochten er onder de lezers van dit blad zijn, die geen uitnodiging hebben ontvangen meldt u dan als nog tot de voorzitter de heer Tros, Adelbertuslaan. De reis gaat naar Texel. RUITERSPORT IN STIJGENDE LIJN De belangstelling voor de edele ruitersport neemt de laatste jaren zeer sterk toe, en is vooral door de hoogjunctuur op snelle wijze in het paardenzadel geholpen. Een tiental jaren geleden was er Op Hemelvaartsdag, 27 mei a.s. zal naar vernomen wordt in samen werking van alle gezindten een Kerkedag worden gehouden onder het motto: 'Komt bij Een' in het Heilooërbos (Kortelingen). Deze bijeenkomst vangt aan om half elf. Sprekers zijn: Prof. Dr. H. Berkhof en Pater S. Jelsma. In de pauze treedt op de Wierin- ger dansgroep. Voor de koffietafel (de agapé) wordt door het uitvoe rend comité gezorgd. De samen komst die om half vier zal eindi gen, wordt gehouden in een tent. Kinderen vanaf 5 jaar zijn ook wel kom. Deze worden afzonderlijk be zig gehouden. Mooi weer en een grote opkomst wordt gaarne toegewenst. Bereikbaar per Nacobus. De gezinsverzorging die aanvan kelijk door elke kerkgenootschap of kruisvereniging werd verzorgd is sinds ruim een jaar in een stich ting opgegaan en heeft een bijzon der nuttige taak vervult. Men tracht op korte termijn hulp te bieden in alle gezinnen die om welke reden ook in moeilijkheden zijn gekomen, al is het niet altijd mogelijk op hetzelfde ogenblik een kracht beschikbaar te stellen. Het tracht dan ook steeds om nog meer medewerksters aan te trekken om zoveel mogelijk teleurstellingen te voorkomen. Ongeveer de helft van de gezin nen en dit maakt 1364 donateurs uit brengen tesamen aan donatiegelden bijna f 7.000,- per jaar bijeen tegen een minimum donatie van slechts f 4,- per jaar. Hierdoor heeft men het voordeel een reduktie te genie ten van f 0,50 per dag in geval van hulpverlening. Men is er weer in geslaagd een maatschappelijk werkster aan te trekken. Haar adres luidt: Herts- hooiweg 18, Bergen. lonnen ontvangen een aardige ver rassing. Voor de maand juli heeft men reeds gereserveerd in het open luchttheater de 'Al and his Aley- cats', een exclusieve show- en rockband. Op 22 juli komt Swieber- tje in het zelfde theater en 30 juli de Corita's met Rita Corita alsme de de sterren uit het t.v.-program ma 'Nou jij weer'. Ook voor het strand heeft men deze keer een uitgebreid program ma zoals fortenbouwwedstrijd en schatgraverij. Voor de ouderen een strandkampvuur, wandeltochten, zwemwedstrijden, zee-hengelwed- strijden, wandelpuzzeltochten, en vele andere evenementen. Ingezonden mededeling fSÖ"' en bescherming voor de manegehouders geen droog brood mee te verdienen. Het waren slechts de ouderen en dan nog de echte paarden liefhebbers die een ritje maakten. Nu is het vooral de jeugd die deze prachtige sport weet te waarderen. Maar de schaduwzijde van deze sport is gelegen in het feit dat de wandelaar niet meer rustig in het bos kan wandelen omdat sommige lieden steeds weer gebruik maken van de wandelpaden. Door het toe nemende autoverkeer is het nu geen genoegen meer om in het dorp te wandelen of te fietsen. De wan delaar of fietser wordt geen rust meer gegund. Maar ook in de dui nen en bossen is deze rust niet meer gegund als plotseling vanuit struik gewas een 5-tal paarden in galop door het mulle zand gaan, grote stofwolken achter zich laten. De wandelpaden worden vertrapt tot mul zand dat bij regenachtig weer in een modderpoel veranderd. Bord jes met de aanduiding 'wandelpad' worden volkomen genegeerd. De ge meente Bergen heeft duizenden gul dens uitgegeven voor de aanleg van een ruiterpad met een circiut dat 4 uur in beslag neemt en nog ge bruikt men de wandelpaden. Voor al in de omgeving van de Sparre- laan is dit euvel hardnekkig. Wel licht is hier een mooie taak weg gelegd voor de natuurwachter en de bereden politie. GEVONDEN: Boek (Wie zei dat de ze tijd niet kan lachen), boek (Om een miljoenen erfenis), groot tam konijn met wit grijze vlekken, indil anenhoofdtooi, zwarte portemonnee, herenpyama in plastic zak; lang werpig dameshorloge goudkleurig met schakelbandje, oorbel (witte parel) met zilveren sluiting)hoofd doek witte ondergrond met bloemen goudkleurige manchetknopen met leder, paar motorhandschoenen, gele kanarie. VERLOREN: Mistlamp van auto, bril donker bruin monteur, welpen- pet, bruine portemonnee f 25,- zwarte herenportemonnee inhoud 7,- en verz. polis, vierkant goud kleurig damespolshorloge, zwarte paraplu, rose kinderparaplu, blauwe meisjes alpinomuts, zilveren arm band met vijf bedeltjes, herenbril grijs met zwart monteur in metalen etui, olifantje grijs, dames zonne bril rode bovenrand aan donker monteur geslepen glazen in geel zwarte etui. van 10 mei tot 17 mei 1965 GEBOREN: Maria dochter van I. M. Koster en G. A. M. Winder. Hoopweg 17. Edwin Nicolaas, zn van J. G. Vlaar, en C. G. Borst, Herenweg 55a. ONDERTROUWD: Jannus Onno Akkerman, 30 jaar, inspecteur 's Rijksbelastingen, Amsterdam, Am- stelveenseweg 825 en Antonia Ma ria van der Zeijden, 25 jaar, apothe- kers-assitente, Buerweg 16. Corsti- aan Johan van den Akker, 31 jaar, vertegenwoordiger, Dr. van Pelt- laan 52 en Dina van Berge, 28 jaar pianolerares, Dr. van Peltlaan 52. GEHUWD: Franciscus Wilhelmus Pius Maria Koolmees, en Renata Agneta Burggraaf, Alkmaar, Ken- nemerstraatweg 407. Cornelis Jo hannes Veldt en Petronella Catha- rina Bijl, Kerkedijk 4(4, Cornelis Jan Wilhelmus Nijs en Margaretha Yvonne Rasch, Duizendbladweg 34. Henricus Antonius Krijgsman en Agatha Maria Rose, Beemsterlaan 4. OVERLEDEN: Hendrika Johanna Oosten, 47 jaar, Hertenlaan 4. OVERAL HOUTWORM Het duurde zeker vijf minuten, voordat de ogen van professor Cré- ghel aan de duisternis gewend wa ren. Omdat hij toen nog niets zag, stak hij maar een lucifer aan en ontdekte een trapje dat naar bo ven leidde. In het gezelschap van twee vleermuizen, die door Créghel in hun slaap gestoord waren, wan delde hij de trap op. Het verheugt ons u hierbij enige gegvens te kunnen toezenden over een tweetal weekeinden, die op de Volkshogeschool zullen plaatsvin den 22 en 23 mei een weekeinde over INDIA op het gebouw 'De Zand- hoeve' waaraan zullen medewer ken De heer H. Hofland, plaats vervangend hoofdredacteur Alge meen Handelsblad, met een in leiding en gesprek over: De poli tieke rol van India in de wereld; de heer drs. M. K. Gautam over spiritual life in India; terwijl mej. M. Geertsema iets zal vertellen over haar ervaringen in India. 12 en 13 juni een weekeinde over Vlaanderen en Nederland op het gebouw 't Oude Hof; waaraan zullen medewerken De bekende Vlaamse chansonnier Miel Cools; prof. dr.-H. D. de Vries Reilingh over Noord-Zuid verbinding 1965; en dr. M. van Haegendoren, voor zitter van de Stiching-Lodewijk de Raet, over de huidige stand van de Vlaamse beweging. De aüloU ig Schoorl-Groet van de Ned. Bond /an Plattelandsvrouwen kwam op 12 mei in 'De Roode Leeuw' bijeen. De voorzitster van het eendags- bestuur, mevrouw De Boer heette een ieder welkom waarna 't bonds lied werd gezongen. Mevr. v. d. Garde gaf een verslag op rijm van het reisje naar Amsterdam ter ge legenheid van het 30-jarig bestaan van de bond. Verder overhandigde mevrouw v. d. Garde namens het eendagsbestuur van vorig jaar een aardige attentie aan de dames die nu voor één avond achter de be stuurstafel zaten. Hierna werd het woord gegeven aan de heer Nauta uit Zaandam die een causerie hield over Egypte waarbij de diaprojector door zijn vrouw werd bediend. De hr. Nauta vertelde dat hij en zijn vrouw in november naar Egypte waren ver trokken per auto. In deze auto werd ook de nacht doorgebracht omdat het slapen in hotels te duur werd Via de Brennerpas bereikte het echtpaar Italië waar de boot naar Egypte werd genomen. In dit land bezochten de heer en mevrouw Nauta de vele koningsgraven en werd een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde Assoeandam. De heer Nauta vertelde dat de py- ramides er ruim 130 meter hoog waren en zo'n 4000 jaar oud. Om dat de oude Egyptenaren geloofden dat zij na hun dood een verre reis moesten ondernemen, gaven zij hun overleden vorsten voedsel en veel kostbaarheden mee in hun graf. De koningsgraven zijn dikwijls volko men leeg gestolen door grafschen- ners. Een van de weinige graven die in 1922 volkomen intact werd aan getroffen was het graf van Toet- Ank-Amon. De kostbaarheden die de Engelse ontdekker daar aantrof „Gelukkig, dat ik een kaal hoofd heb", bromde Créghel. „Ik heb al tijd gehoord, dat de vleermuizen de aardigheid hebben in je haar een noodlanding te verrichten, brr Boven aan de trap ging zijn luci fer uit en Créghel bemerkte, dat hij zonder lucifer ook wel kon zien. Hij bespaarde zich dus de moeite om een andere aan te steken en vervolgde zijn weg. worden in een museum tentoonge steld. Het Egypte van 1965 is een arm land, van geboortebeperking heb ben de bewoners nog nooit gehoord want er zijn ontzettend veel kin deren. Het zijn ondanks hun armoe de eerlijke mensen, er was de fam. Nauta niets ontstolen gedurende hun verblijf in Egypte. Na afloop van de causerie dankte mevrouw De Boer het echtpaar Nauta voor de mooie avond en bood een doosje Schoorlse Duintjes aan. Zij maakte nog bekend dat de slot- avond van dit winterseizoen op 3 juni zal worden gehouden. Dan zal Aafje Top een lezing houden. Het zij ons vergund enige opmer kingen te maken over datgene wat het echtpaar Nauta aan de Platte landsvrouwen meende te kunnen aanbieden. Want het komt ons voor dat het 'eendagsbestuur door het uitnodi gen van dit echtpaar geen geluk kige keus heeft gedaan. We wonen nu al 5 jaar de bijeenkomsten van de afdeling bij, maar hebben nog nooit een lezing meegemaakt die op zo'n laag peil stond. De dia's die de heer Nauta vertoonde waren mooi, maar zijn gebruik van de Ne derlandse taal en de platvoerse uit drukkingen die hij meende te kun nen bezigen vonden wij ver bene den peil. We zullen niet woordelijk releveren wat de heer Nauta zei, dit is een net blad en we willen het graag zo houden. De heer Nauta zei ons dat hij in het laboratorium van Ver kade werkt en we nemen dus aan dat hij voor de aardigheid le zingen houdt over de reizen die hij en zijn vrouw maken. Nee, als er nog eens spreker wordt uitgenodigd dan zouden we graag iemand horen met een beetje meer innerlijke en uiterlijke beschaving. Misschien vraagt iemand met kwa liteiten, meer offers van de kas maar het optreden van het Zaan- damse echtpaar was niet in over eenstemming met het hoge peil waarop de afdeling Schoorl van de Plattelandsvrouwen toch wel in staat zijn, dachten wij. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN DR. LUIF Telefoon 3130 Bergen SCHOORL Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 Aan het einde van de gang viel zijn blik op een openstaande deur. Doch tegelijkertijd hoorde hij een zwak getik. „De boel vergaat hier van de houtworm", bromde de geleerde man. „Het is vreselijk om aan te horen hoe ze het meubilair opkna gen." Hoofdschuddend liep hij naar de deur.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1